Evropský šerm

boj nožem, box, řecko-římský zápas, historický a sportovní šerm, sambo, le savate...

Moderátor: Makoto

Příspěvekod Jendis » stř 18. led, 2006 9:29

S tím košem je to úplně jedno,já používal pletenej,teď mám zvoncovej....je to fuk.Čepel záleží na Tobě.....mrkni se,jak silnou maj lidi,co s Tebou šermují....ale budeš-li mít tenčí,nevadí......u nás v grupě jsou různé čepele a zatím žádná nepraskla.....teda,pokud se nedělaj hlouposti.

Co se týká vlastností......doporučuju,abys koupil kord buď u Hurdálka( http://www.hurdalek.wz.cz/ ),nebo u Kupecké stezky( http://www.sweb.cz/msv_kupci/ ).To jsou slušné zbraně(za slušnou cenu) a budou stačit.A ty firmy jsou prověřené....... :wink:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

 

Příspěvekod rapir » stř 18. led, 2006 10:48

Díky Jendis za info. A proč jsi vlastně vyměnil pletený koš za plný? Bylo to z nějakého technického důvodu - kvůli lepšímu krytí ruky, lepší manipulaci s mečem?
rapir
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Příspěvekod Dejrum » stř 18. led, 2006 13:16

Nezlobte se na mě pánové, nemyslím to nikterak zle, ale nestíhám se divit některým informacím, které zde v debatě proběhly 8O .

1. damašek
mýtus o tom, že damaškové zbraně jsou ty nejvíc, nejlepší pochází z doby kdy ještě nebyla dostatečně zvládnuta technologie výroby oceli a kováři rozlišovali pouze "železo" a ocel. Ocel je slitina železa a uhlíku. Čím vice uhlíku tím je tvrdší, ale také křehčí. V případě železa jsem použil uvozovky, protože nešlo o čisté železo, ale z dnešního hlediska spíše o ocel s malým obsahem uhlíku. Tyto dva materiály mají vlastně opačné vlastnosti - "železo" je měké a houževnaté, ocel je tvrdá a křehká. Damašek je materiál, který vzniká kombinací těchto dvou základních materiálů. V evropě se používal nejčastěji svářkový damašek, který vzniká kovářským svářením různě skládaných a splétaných polotovarů z oceli a "železa". S tím jak pokročlila technologie výroby oceli byla postupně výroba svářkového damašku opuštěna a nahrazena homogeními materiály, které byly méně technologicky náročné na výrobu a přitom měli požadované mechanické vlastnosti.

2. Obouruční meče, kopí atd...
Doporučuji k prostudování stránky http://houfy.webzdarma.cz/ kde ing. Roman Vaverka tuto problematiku poměrně široce zpracoval.

3. Doporučení ohledně nákupu kordu
Rozhodně nemohu souhlasit s tím, že pan Hurdálek nebo Kupecká stezka patří ke kvalitním dodavatelům zbraní. Co se týče jejich napodobenin historických zbraní jsou v drtivé většině zbytečně těžké a mívají nevhodné proporce a řemeslé zpracování. (©patně se drží, jsou špatně vyváženy a některé splétané koše jsou pro některé běžné techniky přímo nevhodné.) Lepší je situace s jejich zbraněmi se sportovními čepelemi. Z těch je možné si vybrat za předpokladu, že člověk hledá něco levného do začátku s čim se chce naučit základy. (Je opět nutno si dávat pozor na výběr při volbě splétaného koše.)

Na Rapirově místě bych asi volil právě tuto variantu. (Levnou zbraň se sportovní čepelí a nejspíš se zvoncovým košem. U splétaných je velmi jednoduché vybrat si špatně - mluvím z vlastní zkušenosti). Repliku historické zbraně vhodnou k šermu bych doporučoval kupovat, až po nějakém čase. Až se člověk trochu rozkouká a utvoří si přesnější názor co vlastně chce. Kvalitní zbraň představuje nemalou investici a je dobré mít představu, proč chci právě takovou jakou chci. (Preferované historické období, postava kterou mám ztvárňovat ve vystoupení, pohodlnost manipulace při některých akcích atd....)

Co jsem napsal neberte prosím jako prudu, ale jen jako názor, který samozřejmě také může být mylný a nepřesný :wink: .
Dejrum
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: úte 10. led, 2006 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jendis » stř 18. led, 2006 13:24

rapir píše:Díky Jendis za info. A proč jsi vlastně vyměnil pletený koš za plný? Bylo to z nějakého technického důvodu - kvůli lepšímu krytí ruky, lepší manipulaci s mečem?


Ne,praskl mi prut v koši a po navaření mi to dřelo ruku,tak jsem ho prodal kolegovi,kterému to ruku nedře.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Jendis » stř 18. led, 2006 13:34

Nikdo to jako prudu nebere....ohledně zbraní,to je věčné,někdo Hurdálka a Kupeckou zatracuje,někdo vychvaluje......až tak špatné to s nimi není,zbraně jsou to v poměru k ceně kvalitní.Sportovní čepel jsem schválně nedoporučoval,protože v okamžiku,kdy ostatní sportovní čepel nemají,je to trošku problém.Vůbec nejlepší by bylo,kdyby se domluvil se svým učitelem a nechal si poradit tam.
Co se týká zvonec vs pletený koš,tak tam(podle vlastní zkušenosti) je to jedno.....někomu možná ne,mně to jedno bylo,nepociťoval jsem rozdíl,když jsem používal ten,nebo ten.©lo hlavně o nástroj.....někomu to možná problém činí a vidí rozdíl,já ne.....proto jsem odpověděl podle sebe.

Add zbrojné houfy...jasně,je to problematika,do které až tak nedělám,nemám patent na rozum,takže je super,že to někdo doplnil....dík.Klidně doplňuj dál......ať tu nemluvím jen já.....nebo Mac.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Dejrum » stř 18. led, 2006 14:02

Jendis píše:Vůbec nejlepší by bylo,kdyby se domluvil se svým učitelem a nechal si poradit tam.


Tohle bude asi ta nejlepší varianta. Mohu jen podepsat :wink: .


Co se Hurdálka a Kupecké stezky týče. Asi hodně záleží na tom na co vlastně tu zbraň chceš, ale trvám na tom, že jejich výrobky rozhodně srovnání s originály nesnesou.
Dejrum
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: úte 10. led, 2006 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jendis » stř 18. led, 2006 14:27

Dejrum píše:......ale trvám na tom, že jejich výrobky rozhodně srovnání s originály nesnesou.


To asi výrobky od málokoho...... :wink: U nás si někteří nechali udělat zbraň u Kalného a myslím,že to je ještě horší volba......ale je to už pár let,takže je možné,že se zlepšil.....ale to jen na okraj.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Dejrum » stř 18. led, 2006 15:03

Jendis píše:
Dejrum píše:......ale trvám na tom, že jejich výrobky rozhodně srovnání s originály nesnesou.


To asi výrobky od málokoho...... :wink: U nás si někteří nechali udělat zbraň u Kalného a myslím,že to je ještě horší volba......ale je to už pár let,takže je možné,že se zlepšil.....ale to jen na okraj.


Právě, proto bych každému nejdřív doporuči ať se nejdřív trochu zorientuje a pak investovat spíš více, ale do toho co chci, než se snažit ušetřit a pak zjistit, že to není úplně ono. Sám jsem spíše ve stádiu zorientovávacím. Hlavně proto, že zatím jsme ve skupině nezačali řešit, žádný barokní program a nevím, kterou z těch všech zbraní co bych chtěl, bych si měl pořídit jako první :wink: .

Co se týče Kalného nemám osobní zkušenost co se kordů týče. Viděl jsem sice některé zbraně od něj. Některé se mi i líbily, ale větčinou to byli katzbalgery nebo jedenapůlky tzv. "Belfín edition". :wink:
Dejrum
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: úte 10. led, 2006 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod rapir » stř 18. led, 2006 15:13

Samozřejmě s učitelem chci probrat vhodnost typu zbraně na trénink. Ohledně nákupu nejprve levného tréninkového meče a poté kopie drahé historické předlohy, to asi nebude můj případ. Chci si na trénink pořídit již celkem kvalitní meč (ne však něco moc drahého), protože si myslím, že je zbytečné vyhazovat peníze za dva meče (teda pokud se tím člověk neživý profesionálně nebo není velký fanda).
Jinak samozřemě každá informace nebo rada o této problematice je vítaná. Co člověk, to jiný názor, ale čím více je informací na dané téma, tím si rozšiřujeme svůj obzor (alespoň podle mého mínění).
rapir
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Příspěvekod Dejrum » stř 18. led, 2006 15:33

rapir píše:Chci si na trénink pořídit již celkem kvalitní meč (ne však něco moc drahého), protože si myslím, že je zbytečné vyhazovat peníze za dva meče (teda pokud se tím člověk neživý profesionálně nebo není velký fanda).


To je právě ta největší záludnost. Vždy je to něco za něco. Vono to stejně nejčastějc dopadne tak, že si člověk prostě prohlíží a zkouší zbraně od různých výrobců a ve finále příde na to, "že by nejradši tuhle zbraň, ale od tamtoho výrobce a aby měla eště navíc tohle", protože se mu to prostě líbí. :)
Dejrum
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: úte 10. led, 2006 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jendis » stř 18. led, 2006 15:35

Dejrum píše:Co se týče Kalného nemám osobní zkušenost co se kordů týče. Viděl jsem sice některé zbraně od něj. Některé se mi i líbily, ale větčinou to byli katzbalgery nebo jedenapůlky tzv. "Belfín edition". :wink:


Jo,na meče je prej šikovnej....jak říkám,je to dlouho,co jsem si u něj nechal dělat zbraň.....jenže podruhé už bych tam nešel.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Jendis » stř 18. led, 2006 15:36

Dejrum píše: "že by nejradši tuhle zbraň, ale od tamtoho výrobce a aby měla eště navíc tohle", protože se mu to prostě líbí. :)


To asi jak kdo.....mně osobně je celkem jedno,s čím máchám....je to jen zbraň.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod dondyna » stř 18. led, 2006 16:03

Jendis dík za odpověď "přesekávání obojručákem" myslím,že borců co to dokázali bylo hodně málo spíš žádnej a ne celý pluky.Doporučuji vyzkoušet,nepujde to,myslím ani tim 15kilovym :D .Pokud se při tom nájezdu něco presekalo tak se to asi spíš zlomilo při samotné srážce.Nebo se mýlím?
dondyna
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 141
Registrován: úte 10. úno, 2004 0:00

Příspěvekod Hark » stř 18. led, 2006 16:11

rapir píše:Samozřejmě s učitelem chci probrat vhodnost typu zbraně na trénink. Ohledně nákupu nejprve levného tréninkového meče a poté kopie drahé historické předlohy, to asi nebude můj případ. Chci si na trénink pořídit již celkem kvalitní meč (ne však něco moc drahého), protože si myslím, že je zbytečné vyhazovat peníze za dva meče (teda pokud se tím člověk neživý profesionálně nebo není velký fanda).
Jinak samozřemě každá informace nebo rada o této problematice je vítaná. Co člověk, to jiný názor, ale čím více je informací na dané téma, tím si rozšiřujeme svůj obzor (alespoň podle mého mínění).


Na Wothanburgu 2005 jsem mel moznost drzet v ruce zbrane od Vladi Cervinky z Uherskeho Hradiste:

http://www.sword.cz/

Pro italskou skolu lip udelany mec jsem v ruce v Cechach nemel (i kdyz urcite nekde existuji). A co se tyce ceny... za prazske ceny prodava o nekolik radu lepsi kvalitu. Zajemcum zasila cenik na pozadani.

Problem je v tom, ze tenhle pan ma 2 roky dodaci dobu. A rekl bych, ze dodaci lhuta bude problem u kazdeho opravdu dobreho kovare.
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Příspěvekod Mac » stř 18. led, 2006 16:55

Osobně souhlasím s Dejrumem, sice se věnujeme něm. škole, ale určitě na itálii bych volil rapír se sportrovní čepelí a zvoncovým košem. Čepel - snadnější ovládání zbraně při trénování, koš - rozhodně bezpečnější než pletenej koš. Možná by stálo za to oslovit Petra Vytopila, myslím, že rád poradí, co je nejvhodnější ( slyšel jsem, že mu to s tím jde :o)))))).
Co se týče výrobců, tak my máme dobré zkušenosti s Hadem. Nedávno jsem od něj kupoval čepel na renesanční meč - dl. 95cm, š.u záštity - 38mm , š. u hrotu - 22mm, váha nějakých 850g., profil - "kundoid" Cena 2100Kč.
Mac
Mac
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 12. led, 2006 0:00

Příspěvekod Jendis » stř 18. led, 2006 17:37

Jo,Had je šikovnej.....ale dodací lhůta..... :roll:

S tou sportovní čepelí...asi věc názoru...já osobně ji nemám rád.....ale jsou zase lidi,kteří jo.....takže asi věc názoru a vkusu.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Mac » stř 18. led, 2006 18:17

Jendis píše:Jo,Had je šikovnej.....ale dodací lhůta..... :roll:

S tou sportovní čepelí...asi věc názoru...já osobně ji nemám rád.....ale jsou zase lidi,kteří jo.....takže asi věc názoru a vkusu.


S tou čepelí jsem to bral tak, že při delším trénování se šikne, jinak jsem zastáncem toho, aby se techniky procvičili se standartní zbraní. Samozřejmně až po zvládnutí dané techniky. U nás na tréningu to tak děláme. Začínáme plastovými a dřevenými meči, se kterými si oveříme techniku, zda funguje i v plné rychlosti ( dostat plastem přes hlavu, když člověk pomalu udělá výhyb není tak hrozné), pak teprve provádíme akce se želez. meči.

S Hadem to není zase tak zlé, řekněme 4-6měsíců není špatný, když člověk s tím počítá.
Mac
Mac
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 12. led, 2006 0:00

Příspěvekod Jendis » čtv 19. led, 2006 6:06

jj,taky máme tréninkové zbraně...... :wink:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Hark » čtv 19. led, 2006 7:48

Jendis píše:jj,taky máme tréninkové zbraně...... :wink:


Hm, v tomhle jsem spis zajedno s diGrassim, ze ke zbrani je treba si vybudovat respekt. Takze se cvici rovnou replikami zbrani, kdo se boji o ksicht, at si poridi masku nebo cvici v prilbe s batvatem :-) Seky stihame vymekcit v pohode a kdyz se podari nekomu si mec na hlavu prirazit, tak maximalne praskne kuze, zadne velke zraneni. A kazdy to udela jen jednou, pak uz si dava pozor :)

Horsi to je s body, jakmile se namiri na oblicej, tam je maska k nezaplaceni. Sice nechapu jak muze dospely clovek jit oblicejem proti namirenemu meci, ale mame cloveka, ktereho to nemuzu odnaucit.
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Příspěvekod Jendis » čtv 19. led, 2006 8:36

My používáme tréninkové zbraně pouze při sparringu(a k tomu stejně nejsou svolní všichni)...jinak se maká s normálníma.....taky nejsem příznivec nějakýho "šulení".....já osbně jsem i pro sparring s "ostrou" zbraní,ale to jsem jedinej....ono záleží na lidech,co máš v grupě.Půlka u nás to dělá hlavně kvůli vystupování a scénářům,jako BU je to moc nebere.

Jak ho to odnaučit???Tréninkovou zbraní a pár zásahů...pak si už dá určitě pozor. :wink:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

PředchozíDalší

Zpět na západní bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků