Evropský šerm

boj nožem, box, řecko-římský zápas, historický a sportovní šerm, sambo, le savate...

Moderátor: Makoto

Příspěvekod RBR » sob 14. led, 2006 16:09

kdy jsme šermovali o prázdninách každý víkend 12 - 14 představení denně (to se ale fakt nedá, to už je na psychoo"o)+ zbytek sezóny

To byl pěkný záhul. Bavilo Vás to ještě? Já bych po měsíci nechtěl o vystoupení ani slyšet natož se jej účastnit.

Určitá místa by šla zpevnit ,ale zase tím přibude váha. Vše má svý + i -.

Taky mě to napadlo. Musel by se použít lepší materiál, aby se mohla dát menší tloušťka. Měl jsem představu destiček, které by se navařili zevnitř na exponované místo. Pokud bych šel do extrému, tak by se dal použít nějaký moderní nekovový material. Tam by mohl být problém jak to upevnit na ocel a taky cena. Byla to jen úvaha jak snížit náklady a prodloužit životnost zbroje.

Kolik zhruba váží zboj, ve které učinkuješ? Najde se někdo, kdo šermuje s damaskovou čepelí? Je opravdu o tolik lepší než klasická čepel nebo je to jen pověst?

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

 

Příspěvekod Jendis » sob 14. led, 2006 18:07

Damašková ocel je opravdu o tolik lepší,ale jestli s ní někdo šermuje?.....Toť otázka.....ale je to úplně o něčřem jiném!!!!!!
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Mac » sob 14. led, 2006 18:48

RBR píše:kdy jsme šermovali o prázdninách každý víkend 12 - 14 představení denně (to se ale fakt nedá, to už je na psychoo"o)+ zbytek sezóny

To byl pěkný záhul. Bavilo Vás to ještě? Já bych po měsíci nechtěl o vystoupení ani slyšet natož se jej účastnit.

Určitá místa by šla zpevnit ,ale zase tím přibude váha. Vše má svý + i -.

Taky mě to napadlo. Musel by se použít lepší materiál, aby se mohla dát menší tloušťka. Měl jsem představu destiček, které by se navařili zevnitř na exponované místo. Pokud bych šel do extrému, tak by se dal použít nějaký moderní nekovový material. Tam by mohl být problém jak to upevnit na ocel a taky cena. Byla to jen úvaha jak snížit náklady a prodloužit životnost zbroje.

Kolik zhruba váží zboj, ve které učinkuješ? Najde se někdo, kdo šermuje s damaskovou čepelí? Je opravdu o tolik lepší než klasická čepel nebo je to jen pověst?

RBR


No první tři týdny to šlo, pak už to šlo z kopce. tenkrát jsme šermovali na Bezdězu a záhul už byl to, žé na hrad se nedá dostat autem a vše se musí vyvážet lanovkou. Tak že nosit nakládat, vykládat a nosit :o(
No to už je za námi, to bylo ještě ve staré skupině.

Lepší materiál se dá použít.Jak jsem již psal, vyrábíme zbroje z pérové oceli, ale výrobní cena je vysoká. Samozřejmně vyvařit náchylná místa by šlo, ale vsadím boty, že rána by šla hned vedle přeplátování:o).
Ono s tím přeplátováním to není tak jednoduché, protože člověk má většinou více soubojů a je hloupost všechny rány směřovat na stejná místa-divák je prevít a určitě by si toho všiml. Tak že když zesilovat, tak na hodně místech a máme tu zase tu váhu.
®ivotnost se dá prodloužit solidárností kamarádů a vyměkčováním zásahů.

My děláme více období. Jestli jsi koukal na moje stránky, tak gotická zbroj ( s modrým štítem) má cca 30Kg.
Černobílé zbroje váží cca 20 Kg. Uvedené hmotnosti jsou brány s komplet vybavením - meč, drátěné výplety, dýka, štít apod.
Originál váha komplet polní zbroje pro vrcholnou gotiku se pohybovali okolo 18 - 25Kg. Nižší váha je dána kvalitnějším materiálem, o kterém jsem již psal. Pro znázornění: 1mm kalené oceli vydrží přibližně stejně jako 2-2,5mm plech ze kterého se vyrábějí zbroje dnes.

Osobně neznám nikoho, kdo by šermoval s damaskem ( ale asi někdo takový bude), ale viděl jsem damaskový meč od Pavla Moce a za ten chtěl 100 tis., tak to asi bude důvod proč s tím nikdo nešermuje.
Jinak damasková čepel je určitě kvalitnější, protože se tam pravidelně střídá kalitelná ocel s měkou ocelí, tak že náchylnost k prasknutí zbraně je menší.
Mac
Mac
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 12. led, 2006 0:00

Příspěvekod Mac » sob 14. led, 2006 18:59

Jinak jsem ještě chtěl zareagovat na tvůj dřívější příspěvek, který se týká Petra Vytopila a cen v jeho škole. Nemyslím si, že ta cena by byla přemrštěná! Musíš si uvědomit, že se tím živí a sám se musí pořád zdokonalovat, aby předával další a další informace. Nejde jen o šerm jako takový, ale musíš brát na zřetel to, že evropský šerm nemá tradici jako karate, japonský šerm atd., které se předávali z generace na generaci. "Náš" šerm byl, pak bylo dlouho, dlouho nic a teď se to někdo snaží zrekonstruovat, což znamená hledat a překládat staré učebnice šermu, vyzkoušet to zda to funguje a opravdu je to dobře pochopeno a teprve pak se to může předat žákům. Ten někdo je v našem případě Petr Vytopil. Petr jezdí na pravidelné víkendové semináře i k nám do Ústí nad labem a jsme s ním velice spokojeni, jak po stránce jeho znalostí v oblasti šermu a bojových umění, tak po stránce pedagogické!
Ahoj Mac
Mac
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 12. led, 2006 0:00

Příspěvekod RBR » sob 14. led, 2006 19:58

My děláme více období. Jestli jsi koukal na moje stránky, tak gotická zbroj ( s modrým štítem) má cca 30Kg.

Nekoukal, které to jsou? Teď se prokusuji stránkami wothanburgu. Ty jsou perfektní. Člověk se tam dozví spoustu zajímavých věcí. Hledám něco podobného už z období vrcholného a pozdního středověku.

Cca 30kg, to už chce slušnou fyzičku. Jak je to s pohyblivostí ve zbroji? Na jednom dokumetárním TV kanálu jsem viděl nějakého anglána dělat v plné zbroji hvězdu. Málem mě vypadli bulvy, neboť jsem žil v pověře, že když rytíř spadne na zem tak se bez pomoci nezvedne. Celkově to byl zajímavý pořad srovnával tam japonské brnění s evropským. Tvrdil, že pokud jde o ochranu tak jsou si rovnocené, jen japonská zbroj je lehčí cca 20kg. Pak tam zkoušeli prostřelit plát brnění kuší a anglickým lukem. Ani jedno jej neprostřelilo.

Pokud jde o PV to byl ode mě výkřik do tmy. V první reakci mě nenapadlo, že se tímto může někdo uživit.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod Mac » ned 15. led, 2006 14:17

moje stránky jsou : www.mac-armour.cz
Jo, na wothanburgu je dost zajímavých věcí . Mrkni na ,http://livinghistory.cz/ tam najdeš co hledáš, minimálně odkazy.

Fyzičku to chce, pracujeme na ní neustále a pořád to je málo :o(

Pohyblivost zbroje musí být prfektní. Je to zase o penězích. Jestli-že si člověk nechá udělat pláty od amatéra, tak je jasné, že když spadne, že se nezvedne. Nebo je samá modřina a štěnice.
V dobré zbroji by jsi měl sám vylézt a slézt na koně a hvězda by také neměla být problém. Je maximální hloupost tvrdit, že když spadl rytíř na zem, je mrtvý. V anglii ve válce růží bojovali rytíři častěji pěšmo než koňmo. Ty váhy originál. zbrojí jsem již psal, tak to bude teda asi na stejno s japonskýma(nezabývám sse tím, nevím).
Co se týče prostřelování zbrojí, tak na to měli dríve normální zkušebny.
Když se podíváš na zbroj, tak uvidíš třeba na suknicích raznice. Někde je jedna, někde dvě. To označovalo co ten daný plát vydrží. Jedna raznice znamenalo to, že se do ní střílelo z malé kuše ( natahovaná ručně, nebo hákem za opaskem) a plát nepraskl. Dvě raznice - střelba z kuše natahovaná heverem. Vzdálenost tam byla udávaná : na délku místnosti. Sám nevím co si pod tím mám představit, ale odborníci, co to překládali , tam uváděli, že to je cca 10m.
Mac
Naposledy upravil Mac dne ned 15. led, 2006 18:46, celkově upraveno 1
Mac
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 12. led, 2006 0:00

Příspěvekod Jendis » ned 15. led, 2006 15:10

Těžší byly "turnajové zbroje"...jinak,ty legendy okolo zbrojí,to je asi stejný,jako když nějaká mladá holka,co Vás provádí po zámku či hradu,řekne u obouručáku na zdi,že váží okolo 15 a více kilo.Kdo by s tím co v bitvě dělal,proboha?????
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Jendis » ned 15. led, 2006 22:20

takové odlehčení......šerm PŘITVRDIL

http://www.super.cz/index.py?act=vtipky&fun_ID=2405
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Rimmer » ned 15. led, 2006 22:35

Jendis píše:takové odlehčení......šerm PŘITVRDIL

http://www.super.cz/index.py?act=vtipky&fun_ID=2405
Muhehe
Rimmer
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 303
Registrován: pát 16. pro, 2005 0:00
Bydliště: Praha 11

Příspěvekod yosei » pon 16. led, 2006 0:45

Jendis píše:takové odlehčení......šerm PŘITVRDIL

http://www.super.cz/index.py?act=vtipky&fun_ID=2405
slysel sem, ze to bude presentovano na loh peking 2008
yosei
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 54
Registrován: ned 04. zář, 2005 23:00

Příspěvekod Fireball » pon 16. led, 2006 0:54

Jendis píše:Těžší byly "turnajové zbroje"...jinak,ty legendy okolo zbrojí,to je asi stejný,jako když nějaká mladá holka,co Vás provádí po zámku či hradu,řekne u obouručáku na zdi,že váží okolo 15 a více kilo.Kdo by s tím co v bitvě dělal,proboha?????


Zdar.

No obojručákom sa napríklad stínali nastavené kopíí proti jazdcom.

Pat
Fireball
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 424
Registrován: stř 09. čer, 2004 23:00

Příspěvekod Jendis » pon 16. led, 2006 1:42

Patriku,já přece vím,co se s obouručákem dělalo......já se pozastavuju nad tím,že tvrděj,že ten meč vážil tak moc....... :wink:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Fireball » pon 16. led, 2006 13:47

Zdar.

Sorry Jendisi, som to akosi zle pochopil :lol: :lol: :lol:

Pat
Fireball
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 424
Registrován: stř 09. čer, 2004 23:00

Příspěvekod RBR » pon 16. led, 2006 16:14

TO MAC:

Tak jsem mrknul na Tvoje stránky. Už při prvním prohlížení jsem u nich slintal. Tvoje pláty jsou moc hezké. Kombinace černé a přírodní barvy oceli je efektní.

Dosud jsem si myslel, že obouručák používali jen lancknechti. To, že jej používala jízda na přesekávání kopí slyším poprvé. To bych chtěl vidět v reálu, jak s tím pracovali. Ovládat kobylu a obouručák, vyhýbat se protivníkům, to muselo být dost náročné.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod Jendis » pon 16. led, 2006 17:36

Ne-e také jsi špatně pochopil......obouruční meče používala pěchota(nejen Landsknechti,obouruční meč je starší).....ale jezdci mívali také kopí a právě jezdcům se ta kopí přetínala......jezdecké zbraně byly trošku jiné.

Třeba toto(Palaš):

Obrázek
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod RBR » pon 16. led, 2006 19:47

Chvilku po co jsem to odeslal mě to došlo. Seděl jsem si na vedení. :lol:

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod dondyna » úte 17. led, 2006 21:39

právě jezdcům se ta kopí přetínala.... ???? nedokážu si představit jak by to někdo dokázal dřív než by byl propíchlej,prosím popis jak se to dělá.
dondyna
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 141
Registrován: úte 10. úno, 2004 0:00

Příspěvekod Jendis » úte 17. led, 2006 22:55

nikdy jsem to nedělal..... :wink: Ale nezapomeň,že útok jízdy šel do chumlu pěchoty....a třeba ©výcarská garda,to byla míchanice chlapíků s obouručákem a chlapů s píkou(+ kůsy,halapartny atd)....no,a píky jezdce zadržely a mečem se to přeseklo.....nepředstavuj si to,že to bylo jeden na jednoho...... :wink:

Chlapi s obouručákama,to byla elita,která taky často chránila prapor.....známí Landsknechti,Ti vznikli jako protiváha ©výcarům,byli podobně cvičení a právě mezi nimi často vznikaly ty nejlítější řeže....©výcarská garda té doby,to byl ten největší výkvět všeho vojáctví,elita elit,tenkrát vypráskali kde koho.....
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod rapir » stř 18. led, 2006 7:51

Nevíte náhodou, na co si mám dát pozor při koupi nového meče (konkrétně rapíru)? Našel jsem na netu několik firem zabývajících se výrobou mečů, ale než si nějaký seženu, chci vědět, jaké parametry či vlastnosti by měl správný meč mít (aby něco vydržel).
rapir
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Příspěvekod rapir » stř 18. led, 2006 7:56

Jo a ještě jedna věc. Jaký typ rapíru je nejvhodnější pro italskou školu. Má mít pletený koš nebo plný, silnější čepel nebo tenčí? A jaká má být zhruba jeho délka?
rapir
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

PředchozíDalší

Zpět na západní bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník