Evropský šerm

boj nožem, box, řecko-římský zápas, historický a sportovní šerm, sambo, le savate...

Moderátor: Makoto

Evropský šerm

Příspěvekod rapir » úte 03. led, 2006 12:11

Ahojte. Potřeboval bych poradit, zda někdo nevíte o nějakém oddíle nebo sdružení, které v Brně vyučuje evropský šerm (italský, francouzský nebo španělský), případě jaké máte zkušenosti s tímto oddílem či sdružením (kvalita vyučování, cena, atd.). Zatím jsem se šermu nevěnoval, ale velmi mě uchvátil. Rád bych také znal Váš názor na jednotlivé školy šermu - italskou, francouzskou a španělskou, případně uvítám další informace z oblasti evropského šermu.
rapir
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

 

Příspěvekod majkx » úte 03. led, 2006 12:28

To Rapir, historickému šermu vůbec nerozumím, narazil jsem na nějaké stránky magistérium, kde byla nějaká pobočka školy v Brně a vyučovali tam většinu škol, které ty uvádíš. Co jsou zač a jaká je jejich kvalita nevím, na tom odkazu o sobě píší, tak se tam mrkni.
majkx
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 459
Registrován: úte 08. lis, 2005 0:00

Re: Evropský šerm

Příspěvekod RBR » úte 03. led, 2006 12:31

rapir píše: Rád bych také znal Váš názor na jednotlivé školy šermu - italskou, francouzskou a španělskou, případně uvítám další informace z oblasti evropského šermu.


V podstatě o tom vím kulové, pouze jsem o tom četl. V jedné knížce autor tvrdil, že španělská škola šermu je taková šermířská vysoká, velmi propacovaná, ale není snadné se jí naučit. O ostatních školách tvrdil, že nejsou až tak propracované, jso více živelné. No nevím, to je téma Jendise, ten Ti bude schopen odpovědět lépe.

Mě by zajímalo, zda existuje nějaká škola šermu (jak východní tak západní), která se orientuje na leváky? Zatím jsem se o žádné takové škole, rju nedozvěděl. To je také jeden z důvodů, proč jsem zatím na meč nesáhnul, ač bych velmi rád.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod majkx » úte 03. led, 2006 12:47

Rapir promine, taky bych měl dotaz, někde jsem se dočetl o nějakém scrimen, což by měl být způsob boje kombinující escrimu a historický šerm 8O .
majkx
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 459
Registrován: úte 08. lis, 2005 0:00

Příspěvekod rapir » úte 03. led, 2006 12:54

Na stránky magistéria jsem narazil, byl jsem i na stránkách Brněnské pobočky, jenomže tam je pouze odkaz na nutnost zaregistrovat se a vybrat si kurz. Já bych raději, než se do něčeho vrhnu, chtěl vědět, o čem to je. Ale díky za info. Na netu jsem našel také informace o cyrano clubu v Brně, tak jestli máte někdo osobní zkušenosti, tak napište.
Doufám, že zde Jendis přidá některé své poznatky z šermu nebo odkazy na internetové či jiné zdroje.
Mimochodem, když už tak vyzvídám, nevíte náhodou, jestli už vyšla nějaká kniha o šermu v češtině?
rapir
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Příspěvekod Picard » úte 03. led, 2006 13:06

Rapire pockej si az tu objevi Jendis, ale obecne Evropsky serm muzeme rozdelit na sportovni a "historicky" (to sou ty skoly co pises) - tohle se da delat u ruznych skupin SHS na velmi ruzne urovni, nebo u spolku co se tim zabyvaji, krome zmineneho Magisteria (ktere ma asi dobry kredit, i kdyz zadnou vlastni zkusenost s nimi nemam) existuje jeste SEBU (o tech vlastne taky moc nevim) a mozna nejake dalsi organizace, zabyvajici se evropskym sermem... Pockej si na toho Jendise :-)

Co se tyce tech knih tak se mi moc libila "Rvaci, sermiri a duelanti".
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod majkx » úte 03. led, 2006 13:08

Ještě k tomu magisteriu, ti můžu napsat, že jeden můj kolega, v Brně pod magisteriem studuje a hodně si ho pochvaluje, kdyby si chtěl ať se ho na něco zeptám, tak napiš. Já osobně nevím, 100 lidí 100 názorů. Asi budeš muset počkat na Jendise, jak jsem pročítal jeho články on tomu hodně hoví.
majkx
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 459
Registrován: úte 08. lis, 2005 0:00

Příspěvekod Picard » úte 03. led, 2006 13:12

Jen jeste, ze studium u Magisteria neni z nejlevnejsich :)
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod rapir » úte 03. led, 2006 13:43

Díky Picarde a majkx za odpovědi. Určitě doufám, že Jendis tady taky přispěje, protože si stejně jako majkx myslím, že Jendise šerm zajímá a praktikuje ho.
Picarde, nevíš, nedá se ta kniha stáhnout z netu, nebo je jen v knižní podobě?
rapir
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Příspěvekod Picard » úte 03. led, 2006 15:29

Na netu asi ne, nebo aspon o nicem nevim....

dobra je taky "Velká kniha o soubojích a duelantech " od Sinedlare a pokud by te zajimal sportovni serm tak este "Základy šermu pro trenéry začátečníků i samouky" od Trohare (to uz teda spis nekde v knihovne nebo v antikvariatu).
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

 

Příspěvekod Jendis » úte 03. led, 2006 18:41

Tož jsem tu..... :wink:

Takže...šerm Brno.....

Máš velkou možnost cvičit pod Petrem Vytopilem(Německou a Italskou školu)-velmi dobrý šermíř a výtečný pedagog.....ano,je z Magisteria-což je v současnosti asi nej škola u nás.Nalezneš spoustu negativních reakcí,ale co se týče praxe,metodiky a referencí jsou urkytě nej.Za výuku nějaké peníze zaplatíš,ale dostaneš za to kvalitní výcvik.Bez debaty..... :wink: Myslím,že zajít tam a mrknout na trénink a samotného učitele není problém a budeš vědět víc,než kdybych Ti tu psal elaboráty.(Takže... www.magisterium.cz - tam najdeš vše).

Koukal jsem,že tu někdo zmiňoval Cyrano Club....tam jde o p.Libora Olšana....tady jde spíše o "divadelní šerm".....nicméně,na velmi vysoké úrovni.Sám p.Olšan vychází z Francouzské školy(kterou se jezdil učit do Francie) a mraky let šermování,ale učí takovou "všehochuť".........učí i na JAMU šermovat herce......jako učitel je gut....mně osobně moc neseděl,ale tam šlo spíše o osobní sympatie(více bych k tomu psát nechtěl)....kontakt -
http://www.elsinor.cz/skoly_sermu.html
Ještě máš možnost zkusit se přivařit k nějaké skupině a naučit se šermovat tam,třeba REXáci jsou velmi dobří.
Osobně bych asi doporučil Magisterium,ale koukni a uvidíš sám :idea:


Rozdíly mezi školama.....tohle je trošku těžší téma,ale zkusím stručně.....

©panělská škola-Tohle je hodně těžká škola,v podstatě šermíři nedovoluje žádnou osobní invenci,máš přesně nabiflováno,co dělat a podle toho šermuješ.Hodně taky klade důraz na inteligenci šermíře,celá stojí na matematice a geometrii.....nutno vidět!!

Italská škola-škola,ve které už může šermíř vtisknout svůj styl....objevují se výpady,hodně se pracuje tělem,došlo ke zkrácení zbraní(ohledně španělské)....stojí na práci nohou.

Francouzská škola-vychází z Italské,opět došlo ke zkrácení zbraní,zdokonalení techniky(počti si tady: http://www.militaria.cz/index.php?ac=cl ... f2f2804316 )

Já osobně robím školu Italskou,která mi vyhovuje nejvíce...mému naturelu.


Knihy,které tu vyšly,už tu kluci zmínili,na netu urkytě nejsou.Jsou ještě další(není jich mnoho,ale jsou)-bohužel,teď z hlavy neznám názvy.Na netu se potulují díla šermířských mistrů středověku,renesance,nicméně,jsou nepřeložené.Pár lidiček si je přeložilo,tady to zkoušel Patrik Lach( http://www.sbzu.lmn.sk/ )..koukni tam,nebo ho kontaktuj.

Co se týká těch leváků....v evropském šermu nějak nedělaj rozdíly,prostě levák šermuje levou a pravák pravou.... :wink:
Naposledy upravil Jendis dne úte 03. led, 2006 19:17, celkově upraveno 3
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Re: Evropský šerm

Příspěvekod Picard » úte 03. led, 2006 19:08

RBR píše:
Mě by zajímalo, zda existuje nějaká škola šermu (jak východní tak západní), která se orientuje na leváky? Zatím jsem se o žádné takové škole, rju nedozvěděl. To je také jeden z důvodů, proč jsem zatím na meč nesáhnul, ač bych velmi rád.



Co se tyce japonskych skol, tak je to IMHO uplne burtik jestli jsi levak nebo pravak, budes na tom uplne stejne. Na Kendo nam chodi mraky levaku a zadny problem nemaji, u starych skol to asi bude stejne...
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Re: Evropský šerm

Příspěvekod patrik » úte 03. led, 2006 19:14

Picard píše:
RBR píše:
Mě by zajímalo, zda existuje nějaká škola šermu (jak východní tak západní), která se orientuje na leváky? Zatím jsem se o žádné takové škole, rju nedozvěděl. To je také jeden z důvodů, proč jsem zatím na meč nesáhnul, ač bych velmi rád.



Co se tyce japonskych skol, tak je to IMHO uplne burtik jestli jsi levak nebo pravak, budes na tom uplne stejne. Na Kendo nam chodi mraky levaku a zadny problem nemaji, u starych skol to asi bude stejne...


Jinak řečeno, nezáleží na tom, jestli si levák, nebo pravák, meč se drží vždy stejně... Technika je daná ;)

Jinak, už jsme to tu myslím psali, standard a většina technik v JPN kendžucu vychází z toho, jak se meče nosily. Tedy "u pasu" vlevo a tasilo se tedy pravou rukou, která tedy drží většinou u záštity, zatímco levá může držet za ní (obvykle je mezi nimi prostor ;) )

Existují techniky, kde drží jedna ruka.

Na nějakém videu jsem viděl jen dvě techniky ze dvou škol (Suio rjú kenpó a Jagjú ©ingan rjú kendžucu), kde byly ruce v opačné pozici a jednoho kendistu, který si je jen tak cvičně prohazoval (6. dan)

V žádném případě to není na benevolenci cvičícího... a to nejen v případě meče.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Re: Evropský šerm

Příspěvekod Jendis » úte 03. led, 2006 19:18

patrik píše:
V žádném případě to není na benevolenci cvičícího... a to nejen v případě meče.

Patrik


Tohle v Evropském šermu není....pokud je levák,prostě drží zbraň v ruce levé a šermuje levou.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Re: Evropský šerm

Příspěvekod patrik » úte 03. led, 2006 19:20

Jendis píše:
patrik píše:
V žádném případě to není na benevolenci cvičícího... a to nejen v případě meče.

Patrik


Tohle v Evropském šermu není....pokud je levák,prostě drží zbraň v ruce levé a šermuje levou.


Mno to je ten rozdíl. Tady levák drží stejně jako pravák.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Jendis » úte 03. led, 2006 19:33

Jinak,jak se psalo výše.....je rozdíl,chceš-li se učit sportovní,nebo "historický" šerm......sportovní se opírá hlavně o Francouzskou školu(vyjma šermu šavlí),historický můžeš cvičit v podstatě(V Magisteriu) tak nějak,jak to vypadalo.Přesně to asi nebude,páč došlo k přerušení linie(oproti starým školám v Japonsku),přirozeně kvůli vývoji zbraní...v Evropě se postupně dostali ke slovu zbraně palné a tak se šermem zabývají hlavně nadšenci,kterým chladné zbraně učarovaly.Je pár mistrů a škol s nepřerušenou linií(ve ©panělsku,Francii,škola je třeba v Anglii-vojenská akademie),ale to je docela málo.Peter Koza šermu obětoval celý život a dal do kupy za střípků,manuskriptů,poznámek a informací hodně moc......Magisterium je opravdu hodně na úrovni.Proti mluví také něco,ale to tu vypisovat nebudu,projeď si diskuze na www.scherm.cz

U nás je potom ještě SEBU( http://www.sebu.cz/ ),potom je tu Lars ( http://lars.mysteria.cz/ ) a ještě chlapi z Jeseníku( http://www.armaferre.cz/ ).
Dále se můžeš naučit něco ve skupinách SH©,ale Ti učí hlavně své členy....což je i můj případ.
To je asi zatím vše,kdyžtak se ptej...... :wink:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Rimmer » úte 03. led, 2006 19:54

Můžu se taky zeptat??
Já toho o evropskym šermu moc nevim osobně sem ho nidky nedělal a tam mám pár otázek na lidi co o tom něco vědí:)
Vyučuje se v(některé škole) šermu s nožem popřípadě s dýkou?? Slyšel sem, že např italové měly zbraň dost dlouhou a v případě náhlého útoku by nebyl čas jí vytáhnout hned a tak první tasily dýku- ale nevim co je na tom pravdy jenom se ptám...a tak by mě zajímolo jestli se boj s nožem v E© vyučuje samostatně nebo jenom jako doplněkk měci-kordu,rapíru,kordíku, fleretu atd... dík za info
BTW a s čim se šermuje v Německý škole?? někde sem o ní taky zaslech...
Rimmer
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 303
Registrován: pát 16. pro, 2005 0:00
Bydliště: Praha 11

Příspěvekod Jendis » úte 03. led, 2006 20:12

Takže....mezi dýkou a nožem je celkem rozdíl.
K boji dýkou tenkráte patřil i zápas,jde o velmi tvrdý a "nechutný" výcvik...není to,jak se to učí dnes.Hodně to stojí na síle,fyzičce a samozřejmě technice.Na vlastní oko jsem to neviděl,ale p.Koza to prý učí.....
Co se týká těch Italů...tam jde spíše o ©paněláky,rapíry měly okolo 1,5 metru....později už zbraně byly kratší......špatně se s tím chodilo,kolikrát to(rapír) za "pánem" nosil sluha.
Takže tam to tak mohlo být....a eště,"chudina" na reakci na rapíry používala zavíráky(Navaja-také kolikrát 1,5 metru dlouhé),nosili to za šerpou a uměli s tím móóóc dobře.
Záležitost kord/dýka,to patří ke ©panělské a Italské škole.....používali to jak v páru,tak i samostatně.

Německá škola-tolik toho nevím,ale šermovat se tam učí jednoručním mečem(plus štít),obouručáky,tesáky(nepředstavujte si nožíky,šlo spíše o krátké meče-vymysleli to,mimochodem,v Čechách),jeden a půl ručky......mrkněte na ty stránky http://www.armaferre.cz/ ,tihle jedou Německou školu(hlavně).Na netu se pohybujou matroše od autora,jež se zove Hans Tallhoffer,tak zkuste něco najít a uvidíte. :wink:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod RBR » úte 03. led, 2006 20:55

Díky za odpověď.
Takže u když to shrnu:
U evropské školy je jedno. Pouze musím mít zbraň pro leváka (přehozený koš).
U japonských škol: U jakékoliv jednoruční techniky mám smůlu. Nedokáži si představit, že bych měl prováděl techniky pravou rukou, to bych byl pro všechny kolem nebezpečný, včetně sebe. Nosit meč po levém boku je pro mě nereálný, nutil bych se do něčeho v čem se necítím přirozeně.
U obouručních technik to by bylo divoké. Když bych musel tasit, tak bych měl úchop opačný (levá u záštity, pravá za ní). Pokud bych dělal jakoukoliv formu, kde by byl meč již tasený např.kendo, tak tam bych si hned od počátku chytil meč správně, to by nebyl problém. To byl byl pěkný guláš. No vidím, že cesta meče by u mě opravdu nebyla jednoduchá.

Mám dotaz na Jendise. Kolik zhruba stojí základní vybavení na šerm (historický)? Na sportovní to vím, je to pěkně drahý sport.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod Picard » úte 03. led, 2006 21:37

RBR, to co pises mi trochu nesedi, proc tedy ty mraky levaku, kterym to uplne v pohode jde? Myslim ze to je vec treninku. Co se tyce Kendo, tak tam se drzi mec obema rukama, ktere v podstate delaji totez, takze je to fakt jedno jestli jsi levak nebo pravak (jsou i jednorucni techniky)

Kdyz se kluci ptali jednoho japonskeho senseie, jestli je mozne drzet mec/sinaj obracene (pravou dole a levou nahore), tak jim rekl, ze to mozny je, ale ze by mel mit i nohy obracene, levou vepredu a pravou vzadu (ma to co delat s rovnovahou, vzprimenym neprekroucenym postojem). Ale v zivote jsem nevidel nikoho kdo by tenhle postoj pouzival.

Jak je to u starych skol to nevim, co jsem videl tak to vsichni cvici standardne jak pise patrik (i levaci :) ), jediny "inverzni" bojovnik kteryho jsem videl byl Hajime Saito ze Shinsegumi ve filmu Mibu Gishiden :)

Myslim, ze bys nemel neco zatracovat predem, nez si to sam zkusis.
Naposledy upravil Picard dne stř 04. led, 2006 0:41, celkově upraveno 1
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Další

Zpět na západní bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků

cron