Evropský šerm

boj nožem, box, řecko-římský zápas, historický a sportovní šerm, sambo, le savate...

Moderátor: Makoto

Příspěvekod RBR » čtv 19. led, 2006 11:31

To Jendis:
Mrknul jsem na stránky Hurdálka. Docela mě překvapilo, že tam Hurdálek uvádí při popisu mečů to, že drážku do čepele neková ale brousí. Každý strojař ti řekne, že tím té čepeli zhoršuje mechanické vlastnosti. Měl tam i nějaké katany. No měl by se raději věnovat tomu co ovládá. Myslím, že jede na množství a na maximální snížení ceny. Při pohledu na některé věci (nože) jsem měl pocit, že se dívám na produkty nějaké asijské firmy, než na poctivou ruční práci. Další věc, kterou mě zaujal je ta že je ochoten štít vyzdobit podle návrhu zákazníka, ale nesmí to být moc složité. Proč se vyhýbá náročnějším věcem, vždyť na nich může nejlépe prezentovat své mistrovství a nechat si to pořádně zaplatit. Asi to souvisí s tím, že tonu nechce věnovat moc času.
Stručně řečeno, když jsem se mrkl jako na MACovi stránky nebo i jiné stránky, tak to bylo něčem jiném.

To Dejrum:
Poctivě jsem pročetl houfy, ale o tom jak používali obouručáky tam moc informací není, spíše kulové. Neznáš nějaké jiné stránky?

RBR

PS: Všimli jste si, že jen málo lidí má zbraně opravdu kvalitně nafocené. Většina fotek je dost mizerných. Mnohdy se focená zbraň ztrácí v pozadí. Je super, že se snaží dělat si reklamu na internetu, ale někdy postup "urob si sám" není nejlepší, zvlášť když to sám neumím. Bylo by lepší investovat pár KČ do profíka, aby to pořádně nafotil.
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

 

Příspěvekod rapir » čtv 19. led, 2006 15:30

Ohledně výrobců kordů a rapírů jsem narazil na stránky

http://www.lutel.cz/

Máte s touto firmou někdo zkušenosti. Mají tam vystavené pěkné kousky, ale jsou docela drahé.
rapir
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Příspěvekod Mac » čtv 19. led, 2006 16:35

Hark píše:
Jendis píše:jj,taky máme tréninkové zbraně...... :wink:


Hm, v tomhle jsem spis zajedno s diGrassim, ze ke zbrani je treba si vybudovat respekt. Takze se cvici rovnou replikami zbrani, kdo se boji o ksicht, at si poridi masku nebo cvici v prilbe s batvatem :-) Seky stihame vymekcit v pohode a kdyz se podari nekomu si mec na hlavu prirazit, tak maximalne praskne kuze, zadne velke zraneni. A kazdy to udela jen jednou, pak uz si dava pozor :)

Horsi to je s body, jakmile se namiri na oblicej, tam je maska k nezaplaceni. Sice nechapu jak muze dospely clovek jit oblicejem proti namirenemu meci, ale mame cloveka, ktereho to nemuzu odnaucit.

Hm, to si jako zkoušíte, jestli vše funguje se žel. zbraněmi? Buď jste sakra velcí borci, nebo neumíte sekat. Nikdo mi nenamluví, že plný sek vyměkčí, zastaví a ten druhý to v poho vykreje. Jestli-že se bavíme o "volném boji", kdy akce nejsou domluvené a chci soupeře zasáhnout.
S pozdravem Mac
Mac
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 12. led, 2006 0:00

Příspěvekod Mac » čtv 19. led, 2006 16:38

[quote="RBR"]
Děkuju:o),
ono je to spíš o prioritách daného výrobce. Někomu stačí, co dělá, jiný ce snaží být na tom co nejlépe a pracuje na tom.
Mac
Mac
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 12. led, 2006 0:00

Příspěvekod Hark » čtv 19. led, 2006 17:23

Mac píše:Hm, to si jako zkoušíte, jestli vše funguje se žel. zbraněmi? Buď jste sakra velcí borci, nebo neumíte sekat. Nikdo mi nenamluví, že plný sek vyměkčí, zastaví a ten druhý to v poho vykreje. Jestli-že se bavíme o "volném boji", kdy akce nejsou domluvené a chci soupeře zasáhnout.
S pozdravem Mac


Plny sek mecem == sek vedeny tak, aby skoncil v cloveku plnym dopadem a konci tazenim zbrane v rezu. Ale zaroven pokud nenarazi na odpor, utocnik nesmi upadnout. To neni uplne naplno vedeny sek. Je to kontrolovana technika, ve ktere je dulezita rychlost a to riznuti na konci, nikoli velka sila.

Neco jineho je prace se sekerou, tam se "plne" sekat bez nebezpeci neda.

Seky bez brzdeni a omezeny repertoar bodu provadime pri treninku ve zbrojich. (Body na oblicej, krk a genitalie vynechavame.) Tady se prave cvici jak se ma technika provest spravne na zivem (a dostatecne chranenem) protivnikovi. Nevymekcuje se (snad krome bodu, tam je dulezita podpora tela a nohy, takze krok dopredu zarazejici bod muze v nebezpecne situaci pokrcit napjatou ruku drzici vbodnici. Tozn. pichne se, ale malo a sila, ktera by napjatou rukou zavedla mec do tela, se vstreba skrze pokrceny loket.). Aby se ale na tohle nezvykalo, boda se casto do neceho - strom, (alternativne pytel s pilinami, pytel s piskem).

Vsechny techniky do vzduchu se provadeji naplno a bez brzdeni. Techniky seku se cvici treba na spalku. (samostatny trenink pro techniku)

Pri treninku ve dvou:
1. Pokud se cvici predem domluvena technika, brzdeni se omezuje a duraz se klade na techniku (nevzdorovat cepeli prichazejici sile, setrit zbran a vyresit ohrozeni vystoupenim z linie utoku). Kdyz se pri predem domluvenem cviceni brzdi zbran, svadi to k nastaveni cepele, ktera takto brzdeny sek ma sanci vykryt, coz je spatne.

2. Sparring se provadi v odpovidajici vystroji (maska/prilba + batvat, dratene rukavice) a je ji prizpusoben. Viz. treninky ve zbrojich. Pokud je sparring beze zbroje pouze s vyse uvedenym minimem, tak je rychlost a sila techniky prizpusobena aktualnimu stavu vybavy a technicke zdatnosti.

3. "Nikdo mi nenamluvi, ze plny sek vymekci ... "
Jde o to, jak a kam chces zasahnout. Vymekcit lze upravenou koordinaci telo/ruka a ruka/noha. Zalezi na intenzite techniky, a asi se dohodneme na tom, ze kdybych zacal sekat naprosto zbesile a bez rozmyslu, neslo by to vymekcit. (Napr. obourucni mec proti presile.) Jednorucni mec / tesak / rapir je ovsem ovladatelny lepe a sila a rychlost techniky vychazi z pohybu nohou a boku, a v italske skole i ze zapesti a lokte. Pohyb vychazejici ze zapesti a lokte vymekcis mnohem snaze nez pohyb vychazejici z ramene. Seky jsou lehci, rychlejsi a vice mirene na oblicej, trisla, podkoleni a slaba mista.
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Příspěvekod Jendis » čtv 19. led, 2006 18:18

Mac píše:Nikdo mi nenamluví, že plný sek vyměkčí, zastaví a ten druhý to v poho vykreje.Jestli-že se bavíme o "volném boji", kdy akce nejsou domluvené a chci soupeře zasáhnout.
.....


Macu,tohle záleží jen a pouze na tom,jak máš zbraň zvládnutou a jak ji kontroluješ.......
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Mac » čtv 19. led, 2006 21:58

Plný sek .... - to co jsi popsal, je u mě plný sek, spíš jsem to měl popsat jako plnhodnontný sek, chápu, že to mohlo vyznít všelijak.

Seky bez brždění......- vždyť to je o.k. ,s pomůckama souhlasím, já jsem reagoval na tvůj příspěvek, kde jsi psal : "kdo se bojí o ksicht"...."seky stíháme měkčit ", a v tom my to vyznělo tak , že šermujete plnohodnotně :o)))) a kdo má pomůcky je srab. Asi jsem to ne moc dobře pochopil.

Tréning ve dvou
1 -proto doporučuju cvičné zbraně. Teď testujeme shinae - vřele doporučuju!!!!!!!!!!

2 - o.k.- zase doporučuju shinae

3- měl jsem na mysli sek, kterým chci soupeře zasáhnout = pomůcky
Mac
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 12. led, 2006 0:00

Příspěvekod Mac » čtv 19. led, 2006 22:01

Jendis píše:
Mac píše:Nikdo mi nenamluví, že plný sek vyměkčí, zastaví a ten druhý to v poho vykreje.Jestli-že se bavíme o "volném boji", kdy akce nejsou domluvené a chci soupeře zasáhnout.
.....


Macu,tohle záleží jen a pouze na tom,jak máš zbraň zvládnutou a jak ji kontroluješ.......

Právě proto, čím je zbraň lépe zvládnutá, tím míň má soupeř šanci něco vykrýt.
Mac
Mac
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 12. led, 2006 0:00

Příspěvekod Jendis » čtv 19. led, 2006 22:29

to už slovíčkaříme.... :wink:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Mac » čtv 19. led, 2006 22:39

Jendis píše:to už slovíčkaříme.... :wink:

HMMMMMMMMM:o)
Mac
Mac
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 12. led, 2006 0:00

Příspěvekod Hark » pát 20. led, 2006 11:32

Mac píše:Plný sek .... - to co jsi popsal, je u mě plný sek, spíš jsem to měl popsat jako plnhodnontný sek, chápu, že to mohlo vyznít všelijak.

Seky bez brždění......- vždyť to je o.k. ,s pomůckama souhlasím, já jsem reagoval na tvůj příspěvek, kde jsi psal : "kdo se bojí o ksicht"...."seky stíháme měkčit ", a v tom my to vyznělo tak , že šermujete plnohodnotně :o)))) a kdo má pomůcky je srab. Asi jsem to ne moc dobře pochopil.

Tréning ve dvou
1 -proto doporučuju cvičné zbraně. Teď testujeme shinae - vřele doporučuju!!!!!!!!!!

2 - o.k.- zase doporučuju shinae

3- měl jsem na mysli sek, kterým chci soupeře zasáhnout = pomůcky


Jenze shinai neni ocelova zbran a je to maketa zbrane drzene prevazne obourucne. Nemuzu s nim dlouhodobe trenovat jednorucni techniky aniz bych si zmrvil styl a cit pro ocelovou zbran, ktera je jinak vyvazena a pri dopadu ma jinou charakteristiku odrazu a pruznosti. Pri batutach, skluzech, odrazech a jinych technikach vstupu do nepritele je vybudovani si citu pro kvalitu zbrane docela dulezite - musim vedet jak uderit abych srazil nepritelovu zbran pro me co nejvyhodneji. A vstupujici / pocatecni techniky se delaji porad, nemuzu je vynechat.

Bavim se ovsem o treninku Umeni. Pokud bych chtel cvicit agilitu (diGrassiho umeni klamu) a bavit se pritom, tak samozrejme mlatova hra (PVC trubky + molitan a kobercovka) a i ty sinaje by byly fajn. Na to bohuzel nemame tolik casu.
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Příspěvekod Dejrum » úte 24. led, 2006 15:53

RBR píše:To Dejrum:
Poctivě jsem pročetl houfy, ale o tom jak používali obouručáky tam moc informací není, spíše kulové. Neznáš nějaké jiné stránky?



Sekce bludy o landsknechtech:

"Blud čtvrtý
Téměř v každé knížce se dočteme, že obouruční meč sloužil mimo jiné k rozrážení řad pík a k jejich přesekávání. Rozrážení je v pořádku, ale přesekávání ? Zkusil to někdy některý z autorů ? Zřejmě ne. Už proto, že pouhé přeražení jasanové tyče držené obouruč vyžaduje značné úsilí. A přerazit více než dvě tyče ? Ale bojovník s mečem v přední řadě čelil obvykle několika hrotům současně, neměl čas zabývat se jimi jednu po druhé. Navíc je zde poměrně značné riziko, že se čepel meče do dřeva jen zasekne a uvízne v něm. A představujme si to dál: mocnou ranou přerazí píku a jeho meč klesne dolů, téměř k zemi, případně se do ní (nedej Bože) zasekne. V tu chvíli je bojovník téměř bezbranný proti bodu na obličej či hrudník. A je tu i další nemilá věc - zbytek přeraženého kopí je v tu chvíli výše než meč a asi 1,5 m před bojovníkem. I když už nemá kovový hrot, stále je to špičatý kus dřeva schopný probodnout člověka. Navíc se zkrácená násada stává v rukou protivníka obratnější. Závěr: přesekávání pík je záležitost smyšlená, romantická, zbytečná a v důsledku zcela nesmyslná. Daleko účelnější a snazší je eliminovat nebezpečí hrotu jeho sražením k zemi nebo zvednutím do vzduchu, což také můžeme často vidět na dobových vyobrazeních. Pro úplnost dodejme, že na těchto vyobrazeních často najdeme ratiště halaparten přeražená v průběhu boje muže proti muži."

Co se dalších stránek týče, bohužel nemohu sloužit. Holt se tim zas tolik lidí nezabývá. :(
Dejrum
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: úte 10. led, 2006 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Dejrum » úte 24. led, 2006 16:02

Jinak, kdyby někoho zajímala nějaká literatura o evropském šermu. Tak se mi podařilo nechat nascanovat knihu Roberta Tvarůžka - ©erm končířem, 2. doplněné vydání rok 1947. Je to o sportovním šermu fleretem a oproti novým sportovním učebnicím popisuje i některé akce, které se dnes již moc nevidí. (myšleno ve sportovním šermu se moc nevidí)

link je zde: http://www.volny.cz/dejrum/tvaruzek-koncir.pdf
Dejrum
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: úte 10. led, 2006 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jendis » úte 24. led, 2006 16:52

Super....díky,je to velmi zajímavé!!!!!!
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Picard » úte 24. led, 2006 17:54

Legracni je ta ad asurdum pocestena terminologie "kryt vnejsi vztycny" muhehe nebo "polokruzny kryt vnitrni rovny" to je proste bomba :D
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Dejrum » úte 24. led, 2006 18:14

Picard píše:Legracni je ta ad asurdum pocestena terminologie "kryt vnejsi vztycny" muhehe nebo "polokruzny kryt vnitrni rovny" to je proste bomba :D


Přesně tohle mě taky dostalo. :lol: Jen je škoda, že to troch komplikuje orientaci v textu. Ale po chvíli si člověk zvykne a jde to.
Dejrum
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: úte 10. led, 2006 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Picard » úte 24. led, 2006 18:23

Snáz stravitelná je "Základy šermu pro trenéry začátečníků i samouky" od Trohaře (u kterého jsem btw asi 3 roky trénoval) z roku 1973. Je to teda o kordu, ne o fleretu a rozdíly jsou asi minimální. Jsou tam ale fakt jen základy není to tak obsažné, jako ten Tvarůžek. Občas to mívají v knihovnách.
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod rapir » stř 25. led, 2006 8:01

Zajímavá kniha... Díky Dejrum. Pokud se Vám podaří sehnat další odklazy nebo možnost naskenovat nějaký materiál se šermem, sem s ním (nejlépe o historickém šermu).
rapir
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Příspěvekod Makoto » stř 25. led, 2006 9:27

Zdar vsem. Mate nekdo linky na sajty, kde bych mohl sehnat knihy o evropskem sermu ze stredoveku? Jde mi o to, ze vetsinou krome sermu jsou vnich znazornene i techniky boje beze zbrane ci neozbrojeny vs ozbrojeny, coz by me dosti zajimalo.
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod Jendis » stř 25. led, 2006 9:35

když si projedeš celý tenhle thread,najdeš..... :wink:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

PředchozíDalší

Zpět na západní bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků