Evropský šerm

boj nožem, box, řecko-římský zápas, historický a sportovní šerm, sambo, le savate...

Moderátor: Makoto

Příspěvekod Jendis » úte 03. led, 2006 21:44

RBR píše:U evropské školy je jedno. Pouze musím mít zbraň pro leváka (přehozený koš).


Mám dotaz na Jendise. Kolik zhruba stojí základní vybavení na šerm (historický)? Na sportovní to vím, je to pěkně drahý sport.

RBR


Ne,zbraň je(víceméně) univerzální.....pokud chceš mít pletený koš,pak možná ano,ale ještě jsem neviděl kord,kterým by nemohl šermovat jak pravák,tak levák.Kolikrát šermuju dvěma kordy a problém jsem nikdy neměl.

Základní vybavení????Nu,záleží na tom,jestli chceš vystupovat jako šermíř v programech,nebo jen a čistě věnovat se tréninku šermu.Tam Ti stačí zbraň(většinou koupíš u kováře....buď si necháš udělat,nebo koupíš již hotový kus.....záleží na čepeli,materiálu....ale slušnou zbraň seženeš do 5000kč.),a nějaké sportovní oblečení a boty(liší se dle školy,někde bazírují na stylovém oblečení(není myšlena zbroj-upřesní mistr vyučující).
Po nějaké době se dostaneš i ke cvičným soubojům,tam je vhodná ochrana těla(prošívaná vesta třeba) a ochrana obličeje(maska,kukla)......takže v této variantě to tak drahé není(ve srovnání s jiným).......k technikám zbraně se stejně jen tak nedostaneš,zpravidla se dlouho "krokuje"(učíš se chodit).....na práci nohou šerm stojí,je to docela makačka(ale co není,že?!)....dlouho,dlouho se jen chodí.....ale každý učitel vyučuje jinak,takže nějak pevně Ti to nepovím....
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

 

Příspěvekod jox » úte 03. led, 2006 21:59

RBR píše:U japonských škol: U jakékoliv jednoruční techniky mám smůlu. Nedokáži si představit, že bych měl prováděl techniky pravou rukou, to bych byl pro všechny kolem nebezpečný, včetně sebe. Nosit meč po levém boku je pro mě nereálný, nutil bych se do něčeho v čem se necítím přirozeně.
U obouručních technik to by bylo divoké. Když bych musel tasit, tak bych měl úchop opačný (levá u záštity, pravá za ní). Pokud bych dělal jakoukoliv formu, kde by byl meč již tasený např.kendo, tak tam bych si hned od počátku chytil meč správně, to by nebyl problém.

Sice vo tom vim houbelajs, ale: Opravdu bys musel nosit vlevo, nelze jinak. Takže s tasenim se žádnej guláš netrpí.
No, teď ti připadá, že pravou ruku máš nešikovnou. Ale (no offence) dybys začal, IMHO zjistíš že máš VOBĚ ruce tak děsně levý (eee .. pro tebe pravý :lol: ), a že se musíš trénovat tak hrozně moc abys přestal bejt nevědomky nebezpečnej aspoň dřevěnym mečem, že dnešní rozdíl mezi tvou levou a pravou je ooooouplně zanedbatelnej... :twisted:
RBR píše:To byl byl pěkný guláš. No vidím, že cesta meče by u mě opravdu nebyla jednoduchá.
®ádnej strach, jednoduchý to nejni nigdá 8) Nevim, asi bys musel bejt hodně extrémní levák aby to dělalo potíže. Umíš psát půl písmenek na klávesnici pravačkou? :idea:
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Příspěvekod patrik » stř 04. led, 2006 7:15

RBR píše:U japonských škol: U jakékoliv jednoruční techniky mám smůlu. Nedokáži si představit, že bych měl prováděl techniky pravou rukou, to bych byl pro všechny kolem nebezpečný, včetně sebe. Nosit meč po levém boku je pro mě nereálný, nutil bych se do něčeho v čem se necítím přirozeně.
U obouručních technik to by bylo divoké. Když bych musel tasit, tak bych měl úchop opačný (levá u záštity, pravá za ní). Pokud bych dělal jakoukoliv formu, kde by byl meč již tasený např.kendo, tak tam bych si hned od počátku chytil meč správně, to by nebyl problém. To byl byl pěkný guláš. No vidím, že cesta meče by u mě opravdu nebyla jednoduchá.


Pěkně Ti to vysvětlil Picard i jox, já to zkusím ještě jinak...

Ten meč sice držíš stejně jako praváci, ale to, že je jedna (pravá) ruka vpředu ještě neznamená, že má víc práce... i.e. obvykle se naopak mluví o tom, že s japonským mečem seká levá, tedy ta, která je vzadu...

Další příklad. Nejen v iai, při tasení a ukládání meče, se používá tzv. sajabiki, pohyb, který provádí levá ruka a bez něhož meč ani nevytáhneš, ani neuložíš.

S nohama je to podobné. Sice se zdá, že je vpředu především pravá noha, ale ve skutečnosti má stejně významný úkol ta levá. V (šinai) kendó je třeba většina postojů i útoků, které vidíš s pravou nohou vpředu, ale levá musí pravou následovat a to okamžitě... IMHO praváci maj úplně stejný problém jako leváci (možná větší). Jestli levák bude mít nějaký problém, tak možná na prvním tréninku... a jak píše jox, hned od začátku bude mít stejně obě ruce (nohy, boky, hlavu, oči...) na obtíž.

Jinak iaidó, nebo kendžucu, ale také kendó katy (i některé techniky v šinai kendó) používají opačný postoj a opačné útoky, i.e. s levou nohou vpředu.

Takže pohyb celého těla, levé i pravé strany, to je to, co se učíš ve všech mečových disciplínách japonského BU.

Já, když začal cvičit BU (nejdřív aikidó), dost mě překvapilo, že mi nedělá problém cvičit cokoliv na obě strany a to i přesto, že třeba kopnout do míče levou nohou prostě nedokážu, normálně promáchnu (né, že bych to pravou uměl). Když jsem pak začal cvičit další věci, zjistil jsem, že je to stejný... když si tedy nezvykneš na něco, co se dělá jenom na jednu stranu. Třeba v džódó máme většinu technik na obě strany, až na málo výjimek... Když potom ty výjimky umíš (dokážeš zacvičit), po letech procvičování na jednu stranu, přijde nějaký vykuk (sensei), který chce, abys uměl používat celé tělo. A tak jen pro trénink (jeden) zařadí tutéž techniku na opačnou stranu a ty potom zjistíš, že jí nezacvičíš... a když konkrétně tuhle techniku rozeberu okýnko po okýnku, zjistím, že je to přesně takový pohyb, při kterém používám hlavně tu slabší ruku... a jakmile jí mám zacvičit tou (pro sebe) silnější, narazím na problém s koordinací.

IMHO japonský budó používá tělo rovnoměrně a to i přesto, že často stojíš v postoji s jednou stranou vpředu... ona totiž ( a to některé už od začátku překvapuje) ta druhá polovina těla nezmizí.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod rapir » stř 04. led, 2006 8:02

Díky Jendis. Tvá odpověď byla naprosto vyčerpávající a pro mě velmi zajímavá. Asi podle Tvého doporučení vyzkouším školu Magistéria, sám uvidím, jaký to bude. Jen nevím, jak to v Brně dopadne, protože jsem z netu vyčetl, že tam v podstatě fungují dva kurzy (německá a italská), ale jen pro pokročilé. No uvidíme, napíšu e-mail na pana Vytopila a uvidím, co odepíše. Pokud to nedopadne, zkusím jinde.
Jo, jinak mně jde o historický šerm, ne sportovní.
Pokud budeš mít i nadále zajímavé informace z oblasti šermu, pak si je rád přečtu a obohatím své zatím velmi skromné znalosti.
rapir
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 16
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Příspěvekod Jendis » stř 04. led, 2006 8:30

jde jen o domluvu...nepiš maily,rovnou tam zajdi a domluv se osobně.... :wink: A zároveň uvidíš,do čeho lezeš...... :wink: 8)
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Müschwerk

Příspěvekod Raptor » stř 04. led, 2006 9:03

Kdysi jsem objevil jeden prima odkaz na problematiku nejen historického šermu a po chvilce hledání ve starých záložkách je odkaz zase mezi námi ;)

Pokud neznáte, tak se mrkněte na stránky ing. Romana Vaverky http://myschwerk.webzdarma.cz/mainpage.html - je tam docela dost zajímavostí o šermu a středověku obecně se zaměřením ponejvíce na Čechy.

Témata jsou:
- Středověká hudba - texty a překlady
- Kunst des Fechtens
--- Přehled historické literatury
--- Rukopis I.33 ze 13.století
--- Hans Talhoffer, Fechtbuch 1467
--- Hans Talhoffer, Fechtbuch 1459
--- Joachim Meyer, 1570
- Vaření ve středověku
- Jak mluvili staří Čechové
- Zbraně a zbroje v dobových termínech
- René d'Anjou: Pojednání o uspořádání a organizaci turnaje
- Der Borte
- Altdeutsch
- Ceny ve 14. století
- Historische Waffen und Rüstungen

Autor stránek je zřejmě dost velký nadšenec a vytvořil kvalitní stránky (jen ten design by potřboval kapku oprášit). Užijte si to stejně, jak jsem si to užil já ...
Martin
香港楊家太極拳 / Heung Gong Yeung Gar Tai Gik Kuen
admin
http://www.taijiquan.cz
http://www.yangtaiji.com
Raptor
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 553
Registrován: ned 12. zář, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Re: Evropský šerm

Příspěvekod Hark » stř 04. led, 2006 9:40

RBR píše:
rapir píše: Rád bych také znal Váš názor na jednotlivé školy šermu - italskou, francouzskou a španělskou, případně uvítám další informace z oblasti evropského šermu.


Mě by zajímalo, zda existuje nějaká škola šermu (jak východní tak západní), která se orientuje na leváky? Zatím jsem se o žádné takové škole, rju nedozvěděl. To je také jeden z důvodů, proč jsem zatím na meč nesáhnul, ač bych velmi rád.

RBR


V evropske italske skole sermu dle diGrassiho se rovnomerne rozviji technika obou rukou - leve i prave. Pokud ovsem student netouzi zvladnout praci obou rukou a staci si s levackou, neni problem drzet mec v leve. Drzeni v leve ruce ovsem vyzaduje vychazet z postoje s levou nohou vepredu, kvuli stabilite tela, prenaseni sily z a do zbrane a prodlouzeni dosahu zbrane. Pravorucni drzeni je zase s pravou nohou vepredu.

Vice viz http://jentak.moje.cz/books/grassi/
kde najdete cesky preklad diGrassiho manuskriptu o vyuce sermu v italske skole 16. stoleti.
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Příspěvekod Hark » stř 04. led, 2006 9:45

Jendis píše:...historický můžeš cvičit v podstatě(V Magisteriu) tak nějak,jak to vypadalo.Přesně to asi nebude,páč došlo k přerušení linie(oproti starým školám v Japonsku),přirozeně kvůli vývoji zbraní...
Dále se můžeš naučit něco ve skupinách SH©,ale Ti učí hlavně své členy....což je i můj případ.
To je asi zatím vše,kdyžtak se ptej...... :wink:


U nas k preruseni linie doslo, ale italske skoly maji spolu se spanelskymi skolami neprerusenou linii (Spanele od 12. stoleti, Italove od 14. stoleti). Italove vydrzeli i prichod francouzske skoly a v 19. stoleti, pote, co modifikovali svuj system a vuyzili poznatku z francouzske skoly, produkovali vynikajici sermire a ucitele. Jen jim francouzi sebrali na 150 let slavu a uz to tak zustalo v povedomi :-)
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Re: Evropský šerm

Příspěvekod Jendis » stř 04. led, 2006 9:47

Hark píše: Drzeni v leve ruce ovsem vyzaduje vychazet z postoje s levou nohou vepredu, kvuli stabilite tela, prenaseni sily z a do zbrane a prodlouzeni dosahu zbrane. Pravorucni drzeni je zase s pravou nohou vepredu.



Mno...tohle je na dýl......i pravák může bojovat v "levém střehu"......je to hlavně o bojovníku samém...nevím tedy,jak je to v Německé a renesanční škole meče,v kordové je to tak nějak záležitost šermíře samého.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Jendis » stř 04. led, 2006 9:49

Hark píše:U nas k preruseni linie doslo, ale italske skoly maji spolu se spanelskymi skolami neprerusenou linii (Spanele od 12. stoleti, Italove od 14. stoleti). Italove vydrzeli i prichod francouzske skoly a v 19. stoleti, pote, co modifikovali svuj system a vuyzili poznatku z francouzske skoly, produkovali vynikajici sermire a ucitele. Jen jim francouzi sebrali na 150 let slavu a uz to tak zustalo v povedomi :-)


Jo,jasný...já vím,že nějaké školy jsou,jen sám nevím,kde a jaké.....
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Hark » stř 04. led, 2006 10:07

Rimmer píše:Můžu se taky zeptat??
Já toho o evropskym šermu moc nevim osobně sem ho nidky nedělal a tam mám pár otázek na lidi co o tom něco vědí:)
Vyučuje se v(některé škole) šermu s nožem popřípadě s dýkou?? Slyšel sem, že např italové měly zbraň dost dlouhou a v případě náhlého útoku by nebyl čas jí vytáhnout hned a tak první tasily dýku- ale nevim co je na tom pravdy jenom se ptám...a tak by mě zajímolo jestli se boj s nožem v E© vyučuje samostatně nebo jenom jako doplněkk měci-kordu,rapíru,kordíku, fleretu atd... dík za info
BTW a s čim se šermuje v Německý škole?? někde sem o ní taky zaslech...


Hm, nuz, dyka. Predstavim-li si pod pojmem nuz nikoli kuchynskou kudlicku, ale treba scramaseax (sekac s hrotem, cca 30-60cm delka), pak ano. Jak muze vypadat scramaseax/sax viz. http://jentak.moje.cz/nakresy_vybavy.html Prace s dykou, saxem i tesakem vychazi z prace s mecem - pouzivaji se stejne principy. Viz. diGrassiho kapitola o sermu s rapirem a dykou. http://jentak.moje.cz/books/grassi O problemech s dlouhou zbrani nevim. My v italske skole pouzivame 1-1.2m dlouhy rapir a dyku dlouhou dle rozumneho kompromisu - tozn. dlouhou, ale ne moc, aby ji bylo mozno rychle tasit. Vice viz. http://www.sword.cz/detail9c.htm a http://www.sword.cz/rapiry.htm (Obj. č. 2000219).

Co se tyce samostatneho boje nozem, my jej treba zatim neucime (s vyjimkou saxu), ale naucene principy a techniky funguji s jakoukoli zbrani, at uz je to nuz, klacek, zidle nebo garnyz se zaclonou.
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Příspěvekod Jendis » stř 04. led, 2006 10:17

Hark píše: Prace s dykou, saxem i tesakem vychazi z prace s mecem - pouzivaji se stejne principy. Viz. diGrassiho kapitola o sermu s rapirem a dykou.


No,to je právě ono...u diGrassiho ano,ale Fabris či Marozzo již se této kapitole boje věnují podrobněji...... :wink:

http://www.aci-ifa.org/it/corsi/dis_con ... botta.html


U "saxu" jde spíše o boj tesákem,to bych do toho asi netahal.Ale této problematice se až tak nevěnuju,moje parketa je poněkud "mladší".... :wink:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Re: Evropský šerm

Příspěvekod Hark » stř 04. led, 2006 10:25

Jendis píše:
Hark píše: Drzeni v leve ruce ovsem vyzaduje vychazet z postoje s levou nohou vepredu, kvuli stabilite tela, prenaseni sily z a do zbrane a prodlouzeni dosahu zbrane. Pravorucni drzeni je zase s pravou nohou vepredu.



Mno...tohle je na dýl......i pravák může bojovat v "levém střehu"......je to hlavně o bojovníku samém...nevím tedy,jak je to v Německé a renesanční škole meče,v kordové je to tak nějak záležitost šermíře samého.


Ack, souhlas, neni treba diskutovat o tom, co clovek delat muze. Nicmene se myslim shodneme na tom, ze drzi-li pravak mec v prace ruce, je pro nej takticky nejvyhodnejsi z hlediska utoku i obrany zustavat ve strehu s pravou nohou vepredu. Mec v tomto postoji dosahne nejdale a telo je od nepritelova mece take drzeno nejdale. Pokud si dam pravou nohu dopredu a drzim mec v prave ruce pres telo na leve strane, zkracuju si delku mece.

Jinak varianty strehu jsou samozrejme na obe strany, dokonce vysoky streh ma vice sily pokud je s levou nohou vepredu. Upresnim tedy Vyse uvedene tvrzeni "vychazet ze strehu s nohou vepredu" na "pri praci pouze s jednim mecem je streh, ve kterem je vepredu stejna noha, jako je ozbrojena ruka, takticky nejvyhodnejsim strehem pro obranu a utok".

Uf. Kurna, prectete si diGrassiho, at to tu nemusim papouskovat :-)
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Re: Evropský šerm

Příspěvekod Jendis » stř 04. led, 2006 10:34

Hark píše:
Uf. Kurna, prectete si diGrassiho, at to tu nemusim papouskovat :-)



:lol: :lol:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Hark » stř 04. led, 2006 10:34

Jendis píše:No,to je právě ono...u diGrassiho ano,ale Fabris či Marozzo již se této kapitole boje věnují podrobněji...... :wink:
http://www.aci-ifa.org/it/corsi/dis_con ... botta.html

U "saxu" jde spíše o boj tesákem,to bych do toho asi netahal.Ale této problematice se až tak nevěnuju,moje parketa je poněkud "mladší".... :wink:


Dik za link. Skoda ze nemam Marozza a Fabrise v anglictine nebo cesky, italsky moc neumim.
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Příspěvekod Jendis » stř 04. led, 2006 10:39

a další škola šermu.....:

http://sermirna.wz.cz/
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Hark » stř 04. led, 2006 10:49

[tuple]
Naposledy upravil Hark dne stř 04. led, 2006 10:50, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Příspěvekod Hark » stř 04. led, 2006 10:49

Jendis píše:No,to je právě ono...u diGrassiho ano,ale Fabris či Marozzo již se této kapitole boje věnují podrobněji...... :wink:
http://www.aci-ifa.org/it/corsi/dis_con ... botta.html


A-ha, jeste jedna noticka. Grassi se bavi o boji pouze zbranemi, vynechava boj beze zbrani (paky, hody, udery). Grassi stanovuje princip, ze zbrani by se melo celit v jejim nejslabsim miste, tozn. co nejblize ruky, ktera ji drzi. Prace nohou bude stejna, otazka je drzeni tela. S dykou jsem vzdycky videl telo nahrbene (zmensovani zasahove plochy / plochy ke kryti?). Z hlediska BU a stability mi pripadne hloupe hrbit se, ale boj nozem jsem se neucil. Kazdopadne ve wing chun jsou dva noze (motyli mece) a telo se pri praci s nimi drzi rovne. Naklony trupu jsou oproti praci nohou pomale a pri praci na kratkou vzdalenost bych je byl schopen chapat jako reseni nouzove situace, nikoli jako oficialni skolu. Ale neumim - nerozumim tomu a rad se necham poucit.
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Příspěvekod Jendis » stř 04. led, 2006 10:54

I když jsou nahrbení(ano,zmenšení zás.plochy,ochrana těla..atdatd)....v žádném případě nejsou mimo těžiště,rovnováha je nutností.Podívej se na "vysokou školu šermu p.Fabrise"....tam nenajdeš "normální" střeh....

http://kazi.webz.cz/serm/k/fabris.cs.htm

Jde právě o to,že se jedná o boj na kratší vzdálenosti,velmi kontaktní.....nutno počítat se zásahem,proto se snaží co nejméně nastavit plochu,kde by mohlo dojít ke "kritickým zásahům".Také se hojně používá porazů tělem,což v normálním střehu jde špatně...když chceš někoho srazit,také se mírně nahrbíš...jdeš pod soupeře.Je toho fakt moc a já se to také neučil......je toho málo,co vím.Boj nožíkem jsem se učil v jiných stylech,obávám se ale,že tomuto stylu se blíží pouze SitraAchra a to ještě velmi upraveně.Nezapomeňme,že neexistovaly zákony o nutné obraně,na nějaké neubližování se nehrálo....... :wink:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Hark » stř 04. led, 2006 11:05

Jendis píše:I když jsou nahrbení(ano,zmenšení zás.plochy,ochrana těla..atdatd)....v žádném případě nejsou mimo těžiště,rovnováha je nutností.Podívej se na "vysokou školu šermu p.Fabrise"....tam nenajdeš "normální" střeh....

http://kazi.webz.cz/serm/k/fabris.cs.htm


Hm, Fabrise uz chapu jako italsky pokus resit zvetsujici se rychlost a lehkost rapiru naklony tela, tozn. reseni, ktere prevalcovala francouzska skola zmenou pocitani tempa a nahrazenim stesso tempa opetnym zavedenim pravidla nejprve kryt pak utok. Asi si ho budu muset nejprve precist - a - je tady nekdo, kdo podle Fabrise sermuje? Rad bych to videl na vlastni oko. Rozumim, ze ty nakresy predstavuji drahu akce, nikoli statickou pozici, ale stejne mi to pripadne jako utocna skola. Tozn. skola, kde neni prvnim cilem se ubranit a nebyt zasazen. Aby takova prace tela byla uzitecna a nikoli na skodu - to vyzaduje gymnastu!
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

PředchozíDalší

Zpět na západní bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron