Sebeobrana

boj nožem, box, řecko-římský zápas, historický a sportovní šerm, sambo, le savate...

Moderátor: Makoto

Příspěvekod jeikob » pon 23. dub, 2007 20:06

luen píše:
jeikob píše:Já to myslel asi tak že ty asiati mají tyhle zklidnovací a meditační techniky jako součást toho co říkáš,což je samozrejmně základ.Myslím to jako určitý doplnek a že to maji pro pracovanější. Už na tom karate na žižkově jsme cvičili řiká se tomu mokuso. A často mi to pak pomohlo .Při maturitě třebas nebo jak sem pak měl ty problémy tak třeba při bolestech nebo před nejakým zákrokem,kterýho sem se bál. Tím chci říct ,že plno lidí tu píše že když se dostanou do konfliktní situace tak ztratí hlavu. Když na tebe někdo zkočí tak na to neni čas.ale plno rvaček se nerozjede hned tak třeba spravný dýchaní a určitý zklidnění muže pomoct.to sem asi chtel říct


No jasne, ale to preci neni zadna asijska specialita :idea: na to, ze je obcas potreba se zklidnit asi casem prijde kazdej ... mimochodem i eskymaci, kdyz lovi velrybu museji mit pred vrhem harpuny klidnej dech, aby se do ni trefili ... ted to zlehcuju, ale uvedom si ze tohle jsou zname veci snad vsem kulturam a ve vsech dobach ... jen naivka se muze tvarit jako by se s tim jeste nikdy nesetkal ... asi vis co chci rici :wink:

Neobjevujme uz objevene a nevzhlizejme se v trivialnich a notoricky znamych vecech plz. jenom z toho duvodu, ze je neco z asie ... ona totiz asie nemusi byt zarukou nejakeho "top" levelu v bu. Jsou tam lide jako vsude jinde ... ti co umi a ti co mluvi :wink:


Takový potouchlý dotaz proč necvičíš box či řeckořímský zápas :wink:
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

 

Příspěvekod defendu » pon 23. dub, 2007 20:37

To je šok,jeikobe co,že najdeš v naší zemičce lidi co cvičí podle tebe-neuvěřitelné,tajemné,mystické kungfu a stojí přitom nohama pevně na zemi :?: :wink: :lol:
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 954
Registrován: úte 15. srp, 2006 23:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod pm » pon 23. dub, 2007 20:37

jeikobe, ja Te mam rad, ale pisu Ti to uz po ste, jsi beznadejny romantik, proto te opet "chytnu s Honzou Novakem za slovo". :D nezlob se, jen mi to nedalo, pobavil si me

jinak - cinske prislovi pravi - "s dovednosti roste sebevedomi", jinymi slovy clovek se neposere nebo hned nevypeni hlavne proto proto, ze ma "odbouchano", ne "oddejchano" - ma srdce, timing, rychlost, silu, cit pro vzdalenost... jine prislovi pravi "nebojim se soupere, ktery cvici tisic technik, bojim se soupere, ktery cvici jednu techniku tisickrat"... dobre, tri ctyri... jab, cross, hook, uppercut... :-)

dechovy cviceni, jasne, koncentrace, jasne, meditace, ok, proc ne, ale! viz vyse

musim se dokopat, abych dokoncil ty dalsi dva clanky, treti cast je venovana nacviku ve dvojici, resume je nasledovne - je potreba nacvicovat jak "realitu co do techniky" (smi se vsechno - prsty do oci, tahani za vlasy, kousani, kopy do genitalii, whatever - coz nejde nacvicovat full, ze), stejne tak je treba nacvicovat "realitu co do dovednosti" (full kontakt - sila, rychlost, "agrese"...). naprosta vetsina tzv. "sportovcu" co delaji nejaky full-neco, by si s drtivou vetsinou tzv. "umelcu" vytrela s prominutim... , to je proste fakt

autenticka cinska b.u. maji s tim "tupym a jednoduchym" boxem spolecnyho hafo, ostatne jako kazdy b.s. nebo b.u.. vzdyt je to porad to samy chlapy ne, nebejt mrtvej na nohy, vybusnost, rychlost, sila, nacasovani, kondicka, zkusenosti a predevsim koule
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod luen » pon 23. dub, 2007 20:50

jeikob píše:Takový potouchlý dotaz proč necvičíš box či řeckořímský zápas :wink:


Ptas se na to, proc delam wing chun??? To je opravdu dlouhej pribeh :wink: Jen kvuli tomu, ze delam cinske bojove umeni se preci nemuzu divat na box z patra? Mam spousty pratel mezi boxerama a sem tam si k nam do skoly prijde par boxeru (kamaradu) zacvicit. Ze zvedavosti a proto, ze se nekde napr. na bu.cz doctou, ze bez "tajemneho mysticismu a energii" se z nich opravdovi mistri nestanou - delam si srandu ... i kdyz i to se uz stalo :wink:

Nepohrdam zadnym bu/bs ... pokud je poctive a ma vysledky na kterych se da stavet... Vazim si lidi a ne stylu!
Na druhou stranu obcas kritizuji vlastni rady ... mam byt ticho a drzet jazyk za zuby jen proto, ze take delam kung fu? Kdyz si myslim, ze je neco spatne, tak to otevrene napisu a nebo reknu.
Mam radeji psat, ze je vse v poradku a ze je kung fu to nej? Lidi kolem jsou ti nejpoctivejsi? Maji patent na rozum a jedine oni maji pravdu?

To bych byl pokrytec.

Jsem konzervativni clovek ... doma me ucili, abych se nebal ... tak jsem se to naucil ... a drzim se toho!
Na rovinu, stejne vetsinu lidi nezajima jak to je. Chteji si dal a nerusene zit svuj krasny sen. Nechci jim ho brat, ale ja ho s nekteryma nesdilim ... Me zkusenosti jsou jine a na nich stavim.
Kazdy z nas si neustale obhajuje to sve, ze? Tak to ma byt a je to myslim v poho ... do doby, nez si to nekdo neobhaji a pak zacne fnukat ... Z tehle "chlapaku" je mi smutno :!:

Takhle po drate se to spatne vysvetluje. Ani nevim jestli to ma vyznam a jestli to sem vubec patri.
Upozornuji na to, ze je to muj osobni nazor. Nikomu ho nevnucuji a netvrdim, ze je dobry a nebo snad lepsi nez nazor nekoho jineho. Jenom predesilam, ze si ho umim obhajit. Ten kdo se chce poustet do nazorove konfrontace musi byt pripraven na to, ze se oponent muze oprit o sve zkusenosti ci dovednosti.

Jinak ... kdyz se tady nekdo zacne navazet napr. do kung fu, boxu, zapasu musi pocitat s tim, ze se treba nekdo bude branit. Nedavno jsem tady oponoval jednomu cloveku, ktery se smal kung fu a nazvum technik ... Vysvetlili jsme si to a nemam s tim nejmensi problem - pred tim ses nedivil, tak proc se divis ted?

Snad jsem to napsal dost srozumitelne. A doufam, ze je to jasne :wink:

PS. Nejsem pohadkovy dedecek a kdyz se neco nepovede, tak nemam problem to priznat. Verejne a otevrene kritizuji lidi, kteri tvrdi, ze delaji nemozne na pockani a zazraky do druheho dne. Je mi jedno, ze tim nekomu slapnu na kuri oko - ma si zajit na pedikuru :D Moc dobre vim jak na tom nase (ceska) kung fu scena je, proto pisu to co pisu. Cim myslis ze to je, ze je kolem kung fu tolik podvodniku? Nejsi hloupej a odpovis si urcite sam. Vazim si kazdeho kdo se snazi o to vice najde-li zpusob jak to zlepsit. Vzdy budou nejmene dva tabory (a je to dobre) a je dobre, ze se o tom zajemci dozvi ... aspon si mohou lepe vybrat a nemuseji pak fnukat a zahorknout!
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod jeikob » pon 23. dub, 2007 21:48

ale já se vubec nedívám na box z patra a co se týká téhle kauzy.tak je postavena že dotyčný tazatel píše že se mu rozklepou kolena,když jde do tuhý ho.Pak se tu řeší technická stránka věci.a pokud po sobě čtu nikdy jsem nepsal že věřím v nějaké zazraky :!: :!: Jen muj názor je ten že asiati mají propracovanější metodiku boje beze zbraně či s chladnou zbraní,ale netvrdím že jsou lepší bojovníci a nikdy sem to netvrdil. A ani tím nijak nesnižuji box či jiný evropský bojový sport. Prostě jde o to že se obé trochu liší tím jak se historicky vyvýjela evropa a asie?
A zpatky k puvodnímu problému jen jsem chtel říct,že dotyčným lidem ,kteří mají problém by mohli krom praktického tréningu pomoct dechová a meditační cvičení. A myslím že asiati na to kladou větší duraz než evropani.ale možná se pletu.Ale nepodsouvejte mi něco co jsem neřekl a nedelejte ze mně blázna. Pár let jsem také cvičil a když necvičim kopy a udery tak cvičím de facto každý den.Oddeluji realtu od filmu.
Mám trochu pocit a proto jsem se ptal na box a řecko římský zápas ,že máš luene možná za ty roky trochu určitou skepsi ?
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod madmax » pon 23. dub, 2007 22:11

player píše:Kazdopadne clovek starne a doufejme ze i zmoudruje a tak by k takovymto vecem obzvlast po dosazeni plnoletosti jaksi nemelo dojit a jak pise Jeikob, me treba osobne BU hodne zklidnilo, dost mozna az zflegmatizovalo:)


Ja jsem byl flegmatik vzdycky, ale kazdopadne souhlasim, ze BU strasne zklidnuje. Mnohem vic me ale asi zklidnily ty zivotni situace. I kdyz jsem byl jeste maly harant, tak ten nekontrolovany afekt se neda zapomenout a urcite uz bych se do nej nikdy nechtel dostat.
Snazil jsem se jenom poukazat na to, ze kazdemu muze nekdy rupnout v bedne a dostane se do stavu, kdy zacne provadet veci, o kterych by si nikdy nemyslel, ze je bude delat. Kazdy clovek podleha emocim, nekdo vic, nekdo mene, ale myslet si, ze me se to stat nemuze, je trochu naivni.
madmax
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 203
Registrován: pon 04. zář, 2006 23:00

Příspěvekod luen » úte 24. dub, 2007 5:55

jeikob píše:ale já se vubec nedívám na box z patra a co se týká téhle kauzy.tak je postavena že dotyčný tazatel píše že se mu rozklepou kolena,když jde do tuhý ho.Pak se tu řeší technická stránka věci.a pokud po sobě čtu nikdy jsem nepsal že věřím v nějaké zazraky :!: :!: Jen muj názor je ten že asiati mají propracovanější metodiku boje beze zbraně či s chladnou zbraní,ale netvrdím že jsou lepší bojovníci a nikdy sem to netvrdil. A ani tím nijak nesnižuji box či jiný evropský bojový sport. Prostě jde o to že se obé trochu liší tím jak se historicky vyvýjela evropa a asie?
A zpatky k puvodnímu problému jen jsem chtel říct,že dotyčným lidem ,kteří mají problém by mohli krom praktického tréningu pomoct dechová a meditační cvičení. A myslím že asiati na to kladou větší duraz než evropani.ale možná se pletu.Ale nepodsouvejte mi něco co jsem neřekl a nedelejte ze mně blázna. Pár let jsem také cvičil a když necvičim kopy a udery tak cvičím de facto každý den.Oddeluji realtu od filmu.
Mám trochu pocit a proto jsem se ptal na box a řecko římský zápas ,že máš luene možná za ty roky trochu určitou skepsi ?


Tak znova:

Ne vse bylo pro tebe, jestli jsi pochopil vysvetloval jsem tam svuj postoj obecne ... takze to ze se nekoukas na box z patra nebylo na tebe, ale psal jsem o tom, ze ja se na nej z patra nekoukam, ale ze k nemu mam kladny vztah.
Dale pises, ze asijska bu ti prijdou prpracovanejsi ... a v cem jako? Ja myslim, ze je to jen ... a vlastne nejen tve zbozne prani ... boxoval si nekdy? Jake asijske bu jsi krom karate cvicil, ze mas tak vyhranenej nazor?

Neveris v zazraky? To bych se zase ohradil ja! Radis cloveku, ktery se vazne zeptal - a myslim, ze strach je v boji nejvetsi nepritel ... takze bych se odpovedneji stavel k otazce srtrachu a to posledni co bych nekomu radil by byla meditace ... mimochodem vis co meditace je?

A co treba joga? Nebude nejlepsi pro boj vlastne joga? Tam je spoustu koncentracnich, kontemplacnich a meditacnich technik ... :idea: :idea: :idea: ...

Ted neco jen pro tebe ... myslim, ze jsi nedavno psal, ze rozumis tomu co se zde pise ... vidis ... jak moc ses pletl a ja te na to upozornoval! Vidis jak moc ti davaji filmy a knihy zabrat. Myslim, ze uz nastal cas, abys postoupil dal, jinak zakrnis ve svem rustu :wink: Zacni cvicit, tvuj romantismus te zacina poskozovat. Vim, ze je tezke se toho vzdat, ale cim pozdeji to udelas, tim to bude tezsi a bolestivejsi.
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Jendis » úte 24. dub, 2007 8:10

ukropcany píše:
jeikob píše:Jen muj názor je ten že asiati mají propracovanější metodiku boje beze zbraně či s chladnou zbraní
Vidiš... a ja mám zas od určitej doby presne opačný pocit...



a v čem tkví ta propracovanější metodika???
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Jendis » úte 24. dub, 2007 8:50

ukropcany píše:4jendis - vo výsledkoch


mne zajímala odpověď Jeikoba....protože napsat v jedné větě,že asiati mají propracovanější metodiku,ale bojovníci lepší nejsou.....mno...to mi hlava moc nebere.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Makoto » úte 24. dub, 2007 10:00

Pri cteni techto prispevku me opet napadlo, jak jsem se citil na poslednim seminari na Morave, kam jsem byl pozvan s mym ucitelem, abychom zde prezentovali nase vnimani JJ. Videl jsem tam par cernych pasu, kteri byli postizeni syndromem "1.danu", to jest ze se nenechali poucit od nikoho s nizsim pasem byt jine skoly, ze se chovali jakoby po obdrzeni cerneho pasu pronikli do podstaty BU a vetsinou se tak krasne a dulezite nosili po dojo, az me to ponoukalo proverit jejich bojovnost ;-) a zahledl jsem par maniku, kteri se snazili opravovat techniky, ktere nikdy necvicili, nicmene vedeli, jak se maji delat....
Pouzivali hodne japonskych slovicek (hai sensei, arigato, apod.) aby pravdepodobne pusobili jako velci senseiove...
Ukazali jsme techniky, o kterych jsme presvedceni, ze funguji v realu a pusobili jsme ihned za exoty, protoze techniky nepripominaly prilis krasne kombinacni zalezitosti, ktere se ucili doted a vetsinou to bolelo...na tele i na dusi :-)
Vetsina tech radoby cernych pasu mela problem s footworkem a poradnou supou nicmene melo plno kecu o duchovnim vyvoji bojovnika, energii Ki a podobnych zalezitostech. Spise se zajimali, jestli a jak lze pouzit Ki v boji a jestli Reiki energie je podobna Ki energii misto toho, aby premysleli, jak zlepsit jejich techniku kopu ci uderu.
Prislo mi to jako hrani si na bojovniky, mnoho reci, ale oblect je do chranicu a pustit do sparringu....ojojoj...to by bylo velice kratke. Predem rikam, zamerne nikoho nejmenuji, ani tam jsme nikoho nejmenovali, slo jen o muj postreh. Chteli jsme jen, aby si lide uvedomili, ze existuje i jine JJ, nez to kombinacni. Ze existuje JJ, ktere neni prilis hezke na pohled, ale funkcni (zajimave bylo, ze pak se skupina, ktera cvicila s nami, ustalila na same policajty a celniky...zbyli rekli, ze to neni JJ anebo, ze jsme prilis brutalni)

A pri cteni predchozich prispevku me to znovu napadlo - hodne mluvime, malo cvicime. Utrhnuti z retezu je dobra vec, ba dokonce vitana vec. Je rozdil mezi nerizenou agresivitou a rizenou. K tomu, aby se clovek naucil ridit agresivitu, musi ji nejdrive okusit v plne podobe, aby vedel jak "chutna". A pak se naucit ji ridit. K tomu je sparring, k tomu jsou i scenare. Bojovat s chladnou hlavou je zalezitost pohadkova. Kdo to nezazil, bude mit plno reci o meditacich a duchovnim vyvoji bojovnika.
Mam pocit, ze se bavime o teorii relativity, ale pritom jsme jeste poradne nepochopili naklonenou rovinu a paku.
Uz to tu zaznelo x-krat prostrednictvim prispevku Ukropcanyho, ktery ma pravdepodobne nabouchano vic nez polovicka z nas, i Honzy Novaka, ktery vi o cem mluvi a specialne pod jeho posledni prispevky bych se klidne podepsal take. Pak tu vidim lidi, kteri travi cas studiem Musashiho, psychologii, knihami Lojzy Konecneho ci Madla a zapominaji, ze nejdrive se musi naucit fyzickou stranku boje - mlatit do pytle, sparovat se sparringem, zkouset techniky pod casovym presem jakozto i s vice protivniky, kteri utoci kratce po sobe a az to zvladnou, ziskaji neocenitelne zkusenosti. Do te doby je to skutecne akademicka debata u piva....

Puvodni dotaz byl uplne jiny, ted se to zvrhlo, ale i tak si myslim, ze z toho je jasne videt, ze technika je prvni a pokud clovek zjisti, ze mu to funguje i v realu, pak sebejistotu prijde automaticky. Vim, neb jsem si tim prosel. Zvlast u boxeru vidim minimalni mnozstvi filozofu...proste oni vedi a nehledaji za ranou nejaky filozoficky podklad. Mam pocit, ze zvlaste v JJ je to spise naopak...jakoby by verili, ze s duchovnim osvicenim prijde i technicka zrucnost ;-)

Opet, neberte to nikdo osobne, sam nejsem ani zdaleka tam, kde bych rad byl. Chtel jsem se jen podelit o muj poznatek.
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod Panda » úte 24. dub, 2007 10:42

2 All

Já už jsem svůj názor na tuhle problematiku několikrát vyjádřil a víte že se neshodneme takže ho jen stručně zrekapituluji.

Myslím si že celkové pochopení BU(tím myslím i box, zápas, ultimát, pro mě je BU cokoliv co je životní náplní člověka) se nejlépe projeví právě ve sparingu, boji atp.
ALE
Myslím si že meditace,relaxační cvičení a duchovní rozvoj patří k BU stejně neodmyslytelně jako full kontaktní sparing,sto kliků za minutu a otužené tělo,jedno bez druhého tě dřív nebo později dožene.V dnešním světě automatických zbraní..a dál už to znáte :wink:
Pro mě je bojový aspekt BU jenom nástroj přes který se něco naučím, o tom jaký sem když prohrávám, o tom kde sem na potravním řetězci jak říká Ukropcany 8) ne důvod proč cvičím.A taky mi pomáhá se v práci vyrovnat s agresivitou :lol: Pokud si přitom nenalhávám že jsem nepřemožitelný bojovník tak je to podle mého v pořádku.

Jinak bych chtěl říct že váš postoj naprosto chápu, množství "papírových draků" všude kolem mě také děsí,ale nechci se proto uchylovat do druhého extrému.
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Makoto » úte 24. dub, 2007 10:51

A druhy extrem je co? Uplne zapomenout na duchovni vyuku a venovat se pouze fyzicke strance? Ale to vubec ne - spatne pochopeno / spatne vysvetleno -> ja jsem se jen snazil rici, ze se mi zda, ze prilis probirame duchovni aspekty a pritom zapominame na podstatu BU, to jest umet se ubranit. A to se nenaucime prostrednictvim meditaci. Vyrovnana duse nenahradi perfektni zvedak ;-)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod luen » úte 24. dub, 2007 11:08

Panda píše:2 All

Já už jsem svůj názor na tuhle problematiku několikrát vyjádřil a víte že se neshodneme takže ho jen stručně zrekapituluji.

Myslím si že celkové pochopení BU(tím myslím i box, zápas, ultimát, pro mě je BU cokoliv co je životní náplní člověka) se nejlépe projeví právě ve sparingu, boji atp.
ALE
Myslím si že meditace,relaxační cvičení a duchovní rozvoj patří k BU stejně neodmyslytelně jako full kontaktní sparing,sto kliků za minutu a otužené tělo,jedno bez druhého tě dřív nebo později dožene.V dnešním světě automatických zbraní..a dál už to znáte :wink:
Pro mě je bojový aspekt BU jenom nástroj přes který se něco naučím, o tom jaký sem když prohrávám, o tom kde sem na potravním řetězci jak říká Ukropcany 8) ne důvod proč cvičím.A taky mi pomáhá se v práci vyrovnat s agresivitou :lol: Pokud si přitom nenalhávám že jsem nepřemožitelný bojovník tak je to podle mého v pořádku.

Jinak bych chtěl říct že váš postoj naprosto chápu, množství "papírových draků" všude kolem mě také děsí,ale nechci se proto uchylovat do druhého extrému.


Tak ja uvedu jeden jasnej priklad!!! Pro lepsi pochopeni toho co jsem zde uvedl ...

Muj imaginarni mistr bude cvicit kung fu a bude velky fanda do akvaristiky ... Po nejakem case se akvaristice take zacnu venovat a chytne se i nekdo z mejch zaku atd ... atd ... za 100 a vice let nekdo prijde s kategorickym tvrzenim, ze akvaristika je nedilnou soucasti kung fu a ze bez ni to vlastne neni uplne kung fu ... jak naivni a jak mimo misu, ze?

Taoismus, buddhismus neni soucast kung fu nebo asijskych BU, ale je to spise kulturni dedictvi Asie! Oboji se vyvijelo nezavisle na sobe a da se i nezavisle na sobe provozovat!

To je to same, jako by tvrdil nejaky buddhista, ze bez kung fu nemuze dosahnout nirvany ... Nechci se hadat, ale myslim, ze je to jasne a srozumitelne ...

Bojova umeni jsou primarne pro boj a o te "omacce" se nebavim. Nic proti duchovnim aktivitam, ale kazdy sam za sebe a nestavet to tak, ze musi nebot cvici kung fu/karate/thai box ...

Mimochodem vis, ze je tato predstava z Hong Kongskeho (ale i jineho) filmoveho prumyslu? O to se chces opirat?
Je dobre, ze mas potrebu se i duchovne vzdelavat a ze te zajima vic nez jen dat nekomu pesti, ale mej jasnou delici caru mezi jablkem a hruskou ... snenim a bdenim ... Vime jak jsou oznacovani lide, kterym tyto hranice splivaji :wink:

Jinak souhlas s Makoto :wink: :D
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Panda » úte 24. dub, 2007 11:42

luen píše:Mimochodem vis, ze je tato predstava z Hong Kongskeho (ale i jineho) filmoveho prumyslu? O to se chces opirat?
Je dobre, ze mas potrebu se i duchovne vzdelavat a ze te zajima vic nez jen dat nekomu pesti, ale mej jasnou delici caru mezi jablkem a hruskou ... snenim a bdenim ... Vime jak jsou oznacovani lide, kterym tyto hranice splivaji :wink:


Tady budu muset svojí představu hájit :wink: v oblasti japonských BU odkud původně pocházím nevznikla ve filmové hongkongském průmyslu ale v první polovině 20 století s přerodem jutsu na do, a znovu opakuji že smysl v ní spatřuji právě proto že osobně v životě na 99% nevyužiji nikdy aspekt bojový ale spíš tělovýchovný a ten duchovní, používám schválně tohle nepříjemné slovo duchovní aby bylo jasné že se za nic neschovávám, ale o budhismu nebo taoismu nepadlo z mých úst ani slovo, mluvil jsem o sebepoznávání.
pokud by se ale netrénovalo s bojovým nasazením, ztratilo by to úplně smysl, protože bys poznal velké houby a jen by sis něco nalhával tady s teou souhlasím.
Nikomu jsem doufám nic nevnucoval, neříkal jsem jak to je nebo má být, říkal jsem jaký je můj názor a ten jsem ochoten si ho obhájit protože ho považuji za legitimní.

Jinak bych se rád vrátil k otázce na začátku threadu a k tomu že
Jeikob doporučil meditaci, tak mi nezbývá než říct že to dává smysl.
Nejsem sice odborník takže jestli je někdo od fochu ta ať mě opraví, ale ve škole nám říkali že na stavy chorobného nebo postraumatického strachu se užívá často hypnóza.
Další způsob je vzít cokoli z čeho máš strach útokem :wink: .
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Panda » úte 24. dub, 2007 11:51

No tak jasně že to dělám především proto že je to sranda ale v tomhle threadu zrovna reprezentuji menšinový opoziční názor tak mi to nekaž 8) ...ty mistry slovenska ti závidím, člověk je jen tak dobrý jako jeho sparingpartneři, takže počítám že moje žebra v říjnu zažijí středověk :twisted:
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Toman » úte 24. dub, 2007 12:11

Panda píše:člověk je jen tak dobrý jako jeho sparingpartneři


Teda Pando nezačíná ti hrabat :?: :D Jaks na tohle přišel, to mi pověz. Tos vymyslel ne :wink:
Fotbalisti předstírají, že jsou zranění. Fajteři předstírají, že nejsou :-)
Toman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1852
Registrován: čtv 10. úno, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Panda » úte 24. dub, 2007 12:25

Toman píše:
Panda píše:člověk je jen tak dobrý jako jeho sparingpartneři


Teda Pando nezačíná ti hrabat :?: :D Jaks na tohle přišel, to mi pověz. Tos vymyslel ne :wink:


No jasně že je to z mojí hlavy, dobrý ne? :lol:
Sem tím chtěl říct že kdybys kolem sebe neměl lidi co jsou lepší než ty a nedostával si na budku tak ustrneš a zakrníš, ale uznejte že to zdaleka nezní tak poeticky 8)
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod luen » úte 24. dub, 2007 12:50

Panda píše:Tady budu muset svojí představu hájit :wink: v oblasti japonských BU odkud původně pocházím nevznikla ve filmové hongkongském průmyslu ale v první polovině 20 století s přerodem jutsu na do, a znovu opakuji že smysl v ní spatřuji právě proto že osobně v životě na 99% nevyužiji nikdy aspekt bojový ale spíš tělovýchovný a ten duchovní, používám schválně tohle nepříjemné slovo duchovní aby bylo jasné že se za nic neschovávám, ale o budhismu nebo taoismu nepadlo z mých úst ani slovo, mluvil jsem o sebepoznávání.
pokud by se ale netrénovalo s bojovým nasazením, ztratilo by to úplně smysl, protože bys poznal velké houby a jen by sis něco nalhával tady s teou souhlasím.
Nikomu jsem doufám nic nevnucoval, neříkal jsem jak to je nebo má být, říkal jsem jaký je můj názor a ten jsem ochoten si ho obhájit protože ho považuji za legitimní.

Jinak bych se rád vrátil k otázce na začátku threadu a k tomu že
Jeikob doporučil meditaci, tak mi nezbývá než říct že to dává smysl.
Nejsem sice odborník takže jestli je někdo od fochu ta ať mě opraví, ale ve škole nám říkali že na stavy chorobného nebo postraumatického strachu se užívá často hypnóza.
Další způsob je vzít cokoli z čeho máš strach útokem :wink: .


A o jakem duchovnu tedy vlastne mluvis??? Co si pod tim mam predstavit??? (mimochodem taoismus a buddhismus byl uveden jako priklad)...
Doprucujes take meditaci, ale nejsi na ni odbornik? Nezni to divne? Jak muzes doporucovat neco, co neznas? Znam lidi, kteri medituji denne "X" hodin a kdyz je nekdo napadne, tak se podelaji stejne jako ti co nemedituji, ale nepodela se ten kdo se na to pripravuje po bojove strance ...
Mimochodem chorobny a postraumaticky stav neni totez jako strach z boje a v boji a hypnoza opet neni meditace? Tak nevim nenabizis zajice v pytli?
Posledni veta uz ale dava smysl ... pred strachem se totiz neda utect (pujde s tebou) musi se mu celit :wink:
Naposledy upravil luen dne úte 24. dub, 2007 14:12, celkově upraveno 3
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod patrik » úte 24. dub, 2007 13:38

Panda píše:(...)v oblasti japonských BU odkud původně pocházím nevznikla ve filmové hongkongském průmyslu ale v první polovině 20 století s přerodem jutsu na do...


Tohle sice naprosto nesouvisí s tématem, ale rád bych napsal, že tohle konstatování je zavádějící... v první polovině 20. století k žádnéme "přerodu džucu na dó" nedošlo.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Makoto » úte 24. dub, 2007 14:27

luen píše:A o jakem duchovnu tedy vlastne mluvis??? Co si pod tim mam predstavit??? (mimochodem taoismus a buddhismus byl uveden jako priklad)...
Doprucujes take meditaci, ale nejsi na ni odbornik? Nezni to divne? Jak muzes doporucovat neco, co neznas? Znam lidi, kteri medituji denne "X" hodin a kdyz je nekdo napadne, tak se podelaji stejne jako ti co nemedituji, ale nepodela se ten kdo se na to pripravuje po bojove strance ...
Mimochodem chorobny a postraumaticky stav neni totez jako strach z boje a v boji a hypnoza opet neni meditace? Tak nevim nenabizis zajice v pytli?
Posledni veta uz ale dava smysl ... pred strachem se totiz neda utect (pujde s tebou) musi se mu celit :wink:


Mno...a ja bych si dal uz jen to kafe prosim. Vse podstatne bylo receno :-)

Nicmene...proc delas "jutsu" a ne "do", kdyz se chces soustredit na duchovni stranku veci? Jutsu bylo puvodne zamereno ciste na sebeobranu, pokud prezili souboj, mohli o tom meditovat treba do vecera. "Do" je o pravidlech, duchovnim vyvoji, neublizovani a ja nevim cem jeste. "Jutsu" je nasadit paku tak, aby menil spodky, uderit tak, abych mu zrusil zubni kartu, ne meditovat. To, ze to nekteri zamenuji, jeste neznamena, ze to tak je.
Jeste dotaz na zaver - jak meditaci zvladnes natrenovani stresu ci naval adrenalinu? Sezenim a cumenim do zdi se svou agresivitu a stres nenaucis. Ver mi, zkousel jsem oboji a vim, ze jedine pri sparringu jsem se naucil to ovladat. A pak jsem mohl meditovat ve sprse, zatimco mi krvacel nos ;-)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

PředchozíDalší

Zpět na západní bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků

cron