Sebeobrana

boj nožem, box, řecko-římský zápas, historický a sportovní šerm, sambo, le savate...

Moderátor: Makoto

Sebeobrana

Příspěvekod ing » sob 21. dub, 2007 14:25

Ahoj, mam takovej problém, myslim, že nejsem jedinej. Jsem pekne nasr*nej protože dneska už člověk nemůže jít do hospody aby ho nějakej zamindrakovanej idiot nezacal obtezovat, ze o nem neco rikal a zvat ho na bitku. Setkavam se s tim pokazdy, furt na me nekdo neco ma. Uz jsem se do rvacky dostal ale nedopad jsem nejlip, bylo mi 16 a mel jsem neco upito. Tak nejak je mi jasny, ze se tomu nevyhnu a ze to jednou proste pride a do neceho se zase dostanu... Problem je v tom, ze zadnej bitkar nejsem, nosim brejle a kdyz si je sundam, tak mam samozrejme horsi postreh, nez s nima. Nevidim bez nich upone nejhur ale jde o ten postreh zvlast kdyz je venku tma. Zacal jsem premejslet o tom, ze bych zasel treba na par treninku boxu, vim, ze se za mesic nenaucim boxovat, ale proste to jenom zkusit, jestli to bez tech brejli vubec pujde a kdyby to slo tak se tomu proste venovat. Mam docela svalnatou postavu a silny ramena a myslim, ze umim dat slusnou ranu, jenze kdyz na me nekdo na ulici de, tak me zacne paralizovat strach a proste cejtim se jak nejvetsi slaboch a ty ruce jako by me neposlouchali... Vim, ze to zni divne, ale chtel bych to aspon zkusit. Do hospody chodit neprestanu, bitkam se budu samozrejme vyhejbat co to pude, ale jednou to urcite pride, ze me nekdo napadne a nebylo by spatny mit nejaky sance..... Asi si mozna budete myslet, ze jsem blbej nevim, ale zajima me co si o tom myslite. Diky vsem.
ing
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát 20. dub, 2007 23:00

 

Příspěvekod Naked_Snake » sob 21. dub, 2007 16:08

S tím strachem tě naprosto chápu. Nic si z toho nedělej, já mám taky pocit, že mám hrozně slabý ruce v takovu chvíli. Jde o to nesoustředit se na ten strach, ale pouze na tu situaci a její řešení. Prostě ho ignoruj a věř si!

Ten box by byl celkem dobrá volba, pokud se ti líbí a bude ti vyhovovat.

PS: Nebylo by lepši nosit kontaktní čočky? Nevyznám se v tom, protože brýle nenosím... Rozbitý brýle ti můžou poranit oči, ne?
Překvapení, rychlost, agrese.
KISS-Keep It Simple Silly
SFOD-D
Naked_Snake
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 139
Registrován: sob 13. kvě, 2006 23:00

Příspěvekod ing » sob 21. dub, 2007 16:32

Já nemůžu nosit kontaktní čočky, protože by mi moc nepomohly. Mam asi 5 dioptrií a a trochu šilham a kdybych si dal kontaktní čočky, tak bych sice viděl ostře, ale asi dvakrát... Když nemam brejle tak vidim trochu rozostřeně ale jde to. Jinak jsem hrál závodně pingpong, takže postřech celkem mam si myslim a když si je sundam, tak sice vidim hůř ale ten pingpong hraju skoro na stejný úrovni... Jenom pro představu jak asi vidim, snad by to moc nevadilo při tom boxu...
ing
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát 20. dub, 2007 23:00

Příspěvekod Naked_Snake » sob 21. dub, 2007 16:40

Zkus to teda bez těch brýlí.
Obejdi si třeba i víc klubů, abys viděl, kde ti to nejvíc vyhovuje. Zkus se mrknout i na jiný styly/sporty, ať víš jestli ti to bude vyhovovat .
Překvapení, rychlost, agrese.
KISS-Keep It Simple Silly
SFOD-D
Naked_Snake
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 139
Registrován: sob 13. kvě, 2006 23:00

Příspěvekod Hosobiki » ned 22. dub, 2007 8:55

ing píše:Já nemůžu nosit kontaktní čočky, protože by mi moc nepomohly. Mam asi 5 dioptrií a a trochu šilham a kdybych si dal kontaktní čočky, tak bych sice viděl ostře, ale asi dvakrát...


mno to šilhání asi bude problém - ale pět dioptrií je v poho.. mám 5 a tři čtvrtě a čočky nosím :wink:
Hosobiki
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 204
Registrován: pon 20. lis, 2006 0:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Hosobiki » ned 22. dub, 2007 10:52

ty bez brýlí s 5 dioptriema viíš jenom trochu rozostřeně? já se netrefím do dveří - natož do soupeře 8O
Hosobiki
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 204
Registrován: pon 20. lis, 2006 0:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod ing » ned 22. dub, 2007 13:03

Já vidim hodně blbě na jedno oko, tim nepřečtu noviny ani přez brejle, ale druhym je přečtu i bez brejlí, těch 5 dioptrií mam hlavně kvůli tomu pravýmu oku, který chce navíc šilhat... Ale můžu si bez brejlí zahrát pingpong i když hraju daleko hůř a bolí mě z toho trochu oči... Napadlo mě jít i k jinýmu doktorovi a zeptat se ho na ty čočky, oni ty bryle hlavně korigujou to šilhání, ale když se snažim, tak nešilham...
ing
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát 20. dub, 2007 23:00

Příspěvekod ing » ned 22. dub, 2007 13:05

Čočky bych měl jenom na sport...
ing
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: pát 20. dub, 2007 23:00

Trénink

Příspěvekod lukaskon » ned 22. dub, 2007 18:49

Vřele ti doporučuju trénink boxu (klidně i jiného bojového sportu). Záleží však i na tom kde bydlíš a zda je někde v okolí slušnej klub. Hodně trenérů tě totiž bude nutit do zápasů a podobně. Jde o to začít jen rekreakčně a kdyby tě to někdy v budoucnu chytlo víc je to tvoje věc ...
Jinak ty tréninky boxu jsou pro podobné chvilky opravdu vhodné. Samozřejmě naučit se něco chvilku trvá, ale na boxu se naučíš i rány přijímat a celkově se zlepší tvá psychická odolnost i další vlastnosti.
Mimochodem ten ping pong ač se nezdá je boxu hodně podobný sport!
lukaskon
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 13. lis, 2003 0:00
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod lojza89 » ned 22. dub, 2007 19:06

nevim karate nedělám ale myslim že to by taky nebylo špatny - naučiš se kopy a to by ti mohlo vzhledem k zraku vyhovovat - držel by sis takovou vzdálenost od soupeře aby nemohlo dojít na ruce a protože ne každej umí zasadit ránu nohou byl bys ve výhodě - ale fakt nevym nejspíš to bude zase jenom muj blbej kec :)
lojza89
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: sob 17. bře, 2007 0:00

 

Příspěvekod lukaskon » ned 22. dub, 2007 21:19

lojza89 píše:nevim karate nedělám ale myslim že to by taky nebylo špatny - naučiš se kopy a to by ti mohlo vzhledem k zraku vyhovovat - držel by sis takovou vzdálenost od soupeře aby nemohlo dojít na ruce a protože ne každej umí zasadit ránu nohou byl bys ve výhodě - ale fakt nevym nejspíš to bude zase jenom muj blbej kec :)

V karate vidím problém, nejde o kontaktní sport, či jen málo kontaktní
lukaskon
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 13. lis, 2003 0:00
Bydliště: Ústí nad Labem

Příspěvekod xiuwei » pon 23. dub, 2007 8:34

Třeba kyokushin karate je dost kontaktní ....
xiuwei
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 521
Registrován: úte 06. čer, 2006 23:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Toman » pon 23. dub, 2007 9:52

Já bych začal asi jako první od těch očí (pokud je to taková trága) co třeba laserová operace přemýšlel si někdy? Moje drahuš na ní byla a nemohla si to vynachválit. I když je třeba na to pořádně našetřit.

Box je určitě super volba, bezva "footwork". Kopy bych tolik neřešil na ulici je stejně dle mýho soudu moc nevyužiješ vyjma kolínek a možná lowkick. Co ti může venku hodně pomoct je dobrej klinč.
Fotbalisti předstírají, že jsou zranění. Fajteři předstírají, že nejsou :-)
Toman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1852
Registrován: čtv 10. úno, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Makoto » pon 23. dub, 2007 12:25

Zdar, ja mam pocit z toho prvniho prispevku, ze problem neni ani tak technika jako psychicke nasazeni. Sam jsi rekl, ze umis dat ranu, ale psychicky na tom nejsi nejlepe, ze? V tom pripade bych zkusil oddily, ktere maji ve svem repertoaru napriklad scenare, pomoci nichz si dokazes nacvicit psychickou stranku obrany (znam z vlastni zkusenosti, vim tedy o cem hovorim) nebo caste sparringy. Neni to uplne stejne jako scenare, ale i pri sparringu se naucis kontrolovat se a nenechat se vyprovokovat. Box je super na pohyb nohou a jednoduche kombinace. Pokud se nechces venovat nejak hloubeji BU, box uplne staci. Jina bojova umeni jako je karate, judo, jiujitsu, bjj, apod. jsou na delsi lokte, protoze ruku v ruce s technikou jde i vychova po strance duchovni a to ty asi nepotrebujes. Navic sehnat skolu, ktera by mela zkusenosti s realnou sebeobranou je docela fuska, ale to je na jine povidani. Takze box a zkus si i sparring, ono umet prijimat rany je mnohdy stejne dulezite jako je rozdavat :-)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod player » pon 23. dub, 2007 12:41

To "umet prijimat rany" me docela desi.Doufam ze je to spis mysleno: "byt pripraven na to, ze jednu mozna schytam".
Je v tom docela podstatnej rozdil.
player
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1656
Registrován: stř 11. srp, 2004 23:00

Příspěvekod Makoto » pon 23. dub, 2007 12:51

player píše:To "umet prijimat rany" me docela desi.Doufam ze je to spis mysleno: "byt pripraven na to, ze jednu mozna schytam".
Je v tom docela podstatnej rozdil.

Ne, bylo to mysleno presne tak, jak to bylo napsano. Ono bouchat do pytle je skvela vec, nacvicis si shupu jak svina. Ale taku musis vedet, co to s tebou udela, kdyz ranu dostanes. Jako byvaly judista, ktery pred par lety zacal i s technikami kopu a uderu vim o cem mluvim. Vetsinou me ze zacatku rany rozhodily, protoze jsem nevedel, jak a co zatnout, jak se spravne kryt, jak uhnout, atd. Netrenovaneho po rane (i vykryte) rozhodis, kdezto clovek, ktery vi, kam se telo pohne po rane, tim nastartujes a prileti ti z uhlu, odkud jsi to ani necekal. Proste "umet prijimat rany". Verim, ze mi to kluci jako Ukropcany potvrdi, ze? :-)

A byt pripraven, ze jednu schytam je dobra vec nicmene jak budes pripraven, kdyz nebudes vedet, jak "chutna" ?
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod player » pon 23. dub, 2007 12:56

Makoto : aha, takze u vas na treninku jedete sparing naplno bez chranicu?Jedine tak by se totiz dalo hovorit o realnem uderu, malo kdo chodi napr. na dizu v rukavicih, hele;)
player
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1656
Registrován: stř 11. srp, 2004 23:00

Příspěvekod Makoto » pon 23. dub, 2007 13:12

player píše:Makoto : aha, takze u vas na treninku jedete sparing naplno bez chranicu?Jedine tak by se totiz dalo hovorit o realnem uderu, malo kdo chodi napr. na dizu v rukavicih, hele;)

A jeee, uz se to zacina zase hrotit. Schvalne jsem nikoho nejmenoval, ale coz...odpovim.
Na treninku jedeme sparring s chranici, ale casem jich je stale mene, jak se clovek stava "obouchanejsi" (nektere vsak zustanou jako suspik a zuby :-). Nicmene bez chranicu jet full contact je dle meho nazoru bezpredmetne. Proc? Jednak kvuli zraneni a druhak se nic nenaucis (bo hned usnes nebo toho druheo zranis tak, ze neni schopen pokracovat). Proto se jede s chranicemi, ALE! Ale je potreba, aby se sparring partner choval jako bez chranicu, jinak je z neho pouze pohyblivy boxovaci pytel. Uz jsem videl par oddilu, co si koupili protiuderovy oblek, navlekli do neho nejakeho chudaka a pak ho mlatila hlava nehlava a inzerovala, ze dela Reality Self Defense trenink...Ale tim si musi projit kazdej, protiuderovy oblek spravne pouzity prave umoznuje jet na plnej kontakt. A umoznuje se "utrhnout z retezu daleko vice nez pri beznem sparringu, kdy oba mate rukavice, suspiky a zuby pouze.
Abychom si rozumeli - ja nepropaguju moci mermo scenare, jen jsem vyzkousel oboji a zjistil jsem, ze pro sebeobranu jsou scenare vyssi stupen sparringu. Ale to je pouze nazor cloveka, ktery si vyzkousel (a stale zkousi) oboji na vlastni kuzi...

Mas pravdu, ze na dizu nikdo nechodi v rukavicich, ale to by pak ani box nebyl ucinny, ze? Stejna logika...
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod player » pon 23. dub, 2007 13:31

Makoto : jenze pokavad neni uder vedenej naplno, tzn. tak jako bys ho s nejvetsi pravdepodobnosti pouzil pri skutecne nutne sebeobrane, tak zaroven neni tak durazny a tudiz jeho nasledek neni takovy jaky by v pripade naplno nasazeneho uderu byl, cimz se dostavam ponekud krkolomne k tomu, ze to na co ty si pri treninku zvyknes je jen pul pravdy, obrazne receno.Takze ano, zvyknes si na uder, ale na uder vedeny pri sparingu, jestli si rozumime.
Takze pak takove ty vety typu "kdezto clovek, ktery vi, kam se telo pohne po rane, tim nastartujes a prileti ti z uhlu, odkud jsi to ani necekal" ponekud v praxi ubyvaji na svem vyznamu.
player
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1656
Registrován: stř 11. srp, 2004 23:00

Příspěvekod player » pon 23. dub, 2007 13:33

Ukropcany : "človek čo ranu v živote nedostal sa po frčke do nosa hodí do korytnačky"...to si prave jako nemyslim, mozna tak nakej 16 letej vychrtlej skejtacek, kdyz to tak reknu, nebo clovek co se bit nechce a ty ho napadnes jako prvni..budiz.Ale dospelej chlap co te bude chtit zmidlit hlava nehlava, pfff...
player
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1656
Registrován: stř 11. srp, 2004 23:00

Další

Zpět na západní bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků