Krizacke vypravy

boj nožem, box, řecko-římský zápas, historický a sportovní šerm, sambo, le savate...

Moderátor: Makoto

Příspěvekod fakt » pon 16. bře, 2009 12:07

Cudles+Ingwe
Napište už něco k tématu. Je mi jedno z jakého zdroje.
Co třeba logika pozemní pouti císaře Fridricha. Nebylo to moc daleko na přesun tolika lidí po vlastní ose?
fakt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1363
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

 

Příspěvekod RBR » pon 16. bře, 2009 16:56

fakt píše:
RBR píše: Sjednocené arabi nemohl v poli porazit, na to neměl sil. Tam zbývalo jen počkat až Saladin zemře a využít příležitosti, až se dědicové začnou rvát mezi sebou.

RBR


Tohle je dobrá strategie. Ale zkus to vydržet, když chceš teď a tady a ne až na onom.


Pravda udržet ješitnost, touhu po slávě a nic neriskovat v jedné bitvě není nic jednoduchého rpo mladého rytířskými ideály naplněného krále. Balduin byl mladý měl celkem šanci Saladina přežít, pokud by neměl lepru. Historie ukázala, že po Saladinově smrti se již nenašel nástupce, který je dokázal sjednotit. Také ukázala co se dá ztratit v jedné bitvě (Hattím).

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod hellas » pon 16. bře, 2009 17:01

Nj, taky on chudák Guy nebyl moc silnej král a neměl poslechnout templáře, nevím, co sledovali tou "taktikou" u Hattínu
Velká Morava
hellas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1813
Registrován: čtv 15. črc, 2004 23:00

Příspěvekod cudles » pon 16. bře, 2009 18:07

fakt píše:Cudles+Ingwe
Napište už něco k tématu. Je mi jedno z jakého zdroje.
Co třeba logika pozemní pouti císaře Fridricha. Nebylo to moc daleko na přesun tolika lidí po vlastní ose?

Hele milej fakte, me si do pusy laskave neber, napisu az uznam za vhodny :wink:
Cudles
cudles
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 691
Registrován: úte 04. zář, 2007 23:00
Bydliště: Chomutov

Příspěvekod RBR » pon 16. bře, 2009 20:22

hellas píše:Nj, taky on chudák Guy nebyl moc silnej král a neměl poslechnout templáře, nevím, co sledovali tou "taktikou" u Hattínu


Oni pouze chtěli vyřešit vše silovou cestou, v jedné bitvě. Risk je zisk. Bohužel nedosahovali Saladinových taktických a operačních dovedností. Prostě je měl přečtené. Mistr je mistr. Dostal je přesně tam kam potřeboval.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod hellas » pon 16. bře, 2009 20:28

RBR píše:
hellas píše:Nj, taky on chudák Guy nebyl moc silnej král a neměl poslechnout templáře, nevím, co sledovali tou "taktikou" u Hattínu


Oni pouze chtěli vyřešit vše silovou cestou, v jedné bitvě. Risk je zisk. Bohužel nedosahovali Saladinových taktických a operačních dovedností. Prostě je měl přečtené. Mistr je mistr. Dostal je přesně tam kam potřeboval.

RBR


Nezapomínejme, že tam bylo druhý křídlo, který odmítalo nesmyslnej přesun od pramenů. Těžko říct, co v tom bylo.. Zkušeností měli určitě dost.
Velká Morava
hellas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1813
Registrován: čtv 15. črc, 2004 23:00

Příspěvekod ingwe » pon 16. bře, 2009 20:29

cudles píše:Ingwe, dej si facku, a minimalne tak tri :roll: To co pises je v podstate jasny a o tom nebyla rec, a pramen za knihu jsem neoznacil, co to tady zkousis?Nebo jen neumis cist? :roll: Napsal jsem ze jako pramen nam muzu poslouit i odborna literatura :!: A jeste jedna vec Ingwe....studuj, studuj, ono te tohle tlachani zachvili prejde, na zacatku je akzdej filozof :P


a budeš do toho tahat osobní rovinu a budeš. asi si potřebuješ něco dokázat. ok, dokazuj, nestojím ti v cestě. čao
ingwe
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 508
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00
Bydliště: Liberec-Brno

Příspěvekod fakt » pon 16. bře, 2009 21:04

cudles píše:Hele milej fakte :wink:



Děkuju za milou zprávu.
fakt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1363
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Příspěvekod fakt » pon 16. bře, 2009 21:20

Německá vláda prováděla výzkum, za účelem repatriace ostatků Fridricha Rudovouse. Jeho hrob však nikdy nenalezla.
fakt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1363
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Příspěvekod cudles » pon 16. bře, 2009 22:27

Ingwe: ne, netaham to do osobni roviny, spatne to chapes. Holt jsem mel divny rozpolozeni a vic me nadzvedlo ze zidle ze zase zrejme poradne nectes, nebo nechapes, a napises tam blbosti ktere jsem nikde nepsal..
A na konci to studuj, ze te tlachani prejde ze na zacatku je kazdej filozof...to byla pratelska rada, na zacatku studii jsem se taky poustel do debat a podobne, cejtil se jak vuhvijakej ucenec, a jakmile se blizilo zkouskovy, tak jsem musel zklapnout a makat a makat a makat, na tlachani nezbejval cas, nepocitaje to, ze cim dal vic prichazis na to jak malo toho vis plus co bys sam chtel vedet, a pribyva a pribyva ti prace. Ten prispevek nebyl laden vubec osobne.

Fakt:Neni zac, nic proti, ale sam tu nic nepises, jen davaz dotazy a cekas na odpovedi, a v tu chvili kdyz mi jeste napises abych napsal neco k tematu...ono je asi jednodussi psat na forum a cekat na odpovedi nez si nejakou tu knizku k tematu najit a cist..a ver mi ze odpovedi na ty tve dotazy bys v nich nasel..
Cudles
cudles
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 691
Registrován: úte 04. zář, 2007 23:00
Bydliště: Chomutov

Příspěvekod fakt » úte 17. bře, 2009 8:20

cudles píše:Fakt:Neni zac, nic proti, ale sam tu nic nepises, jen davaz dotazy a cekas na odpovedi, a v tu chvili kdyz mi jeste napises abych napsal neco k tematu...ono je asi jednodussi psat na forum a cekat na odpovedi nez si nejakou tu knizku k tematu najit a cist..a ver mi ze odpovedi na ty tve dotazy bys v nich nasel..


Asi jsi zase v nějakém rozpoložení viď?

Pokud píšeš na téma Křižácké výpravy a jen se tu handrkuješ tak to asi cenu má.

Jinak díky za všechny rady. Neříkám že se jich budu držet, ale mám dobrý pocit z toho, že o mě někdo pečuje.
fakt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1363
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Příspěvekod fakt » úte 17. bře, 2009 8:28

Často se hovoří o kladném přínosu křižáckých tažení ve smyslu prolnutí kultur a předání informací. Helénská kultura, věda aj přežívala a rozvíjela se mj díky arabskému světu. Máte někdo info o konkrétních případech zmíněného přenosu?
Jazyk
Písmo
Filosofie
Technika
Je znám případ kdy Jan Hus zakazoval při svých kázáních nošení podprsenek jako vynálezu nevěřících.
fakt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1363
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Příspěvekod Genesis » úte 17. bře, 2009 13:17

fakt píše:Často se hovoří o kladném přínosu křižáckých tažení ve smyslu prolnutí kultur a předání informací. Helénská kultura, věda aj přežívala a rozvíjela se mj díky arabskému světu. Máte někdo info o konkrétních případech zmíněného přenosu?
Jazyk
Písmo
Filosofie
Technika
Je znám případ kdy Jan Hus zakazoval při svých kázáních nošení podprsenek jako vynálezu nevěřících.


a já žil v domění že podprsenka je věc maximálně posledních 150 let :wink: :lol:
Genesis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 566
Registrován: ned 14. led, 2007 0:00
Bydliště: Dobruška

Příspěvekod fakt » úte 17. bře, 2009 14:18

No já podprdy moc nemusím, ale jsou tu s námy už dlouho.
fakt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1363
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Příspěvekod jeikob » úte 17. bře, 2009 16:29

Tak to chodí nic není černobílý negativní jevy sebou nesou i pozitiva. no křižácký války jsou součastí střetu dvou nejvetších kultur .kdyby nebyli křižácké byly by jinné. zajímavé je že islám a křestánství a judaismus mají stejné kořeny. a zrovna bible užasná symbolika kain a ábel. takové bratrovražedná válka často ti co mají k sobě blízko se nejvíc nenávidí
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod RBR » úte 17. bře, 2009 18:05

hellas píše:Nezapomínejme, že tam bylo druhý křídlo, který odmítalo nesmyslnej přesun od pramenů. Těžko říct, co v tom bylo.. Zkušeností měli určitě dost.


Tady je popsána celá bitva i důvody proč Guy táhnul k Hattímu. Je až neuvěřitelné, že celou akci vyprovokovala celkem pochopitená porážka 200 řádových rytířů, kteří se rozhodli napadnout 8000 arabských jezdců. Uražená johanitská a templářská ješitnost způsobila pád jeruzalémského království.

http://www.valka.cz/newdesign/v900/clanek_11432.html

RBR

PS: docela jsem překvapen jak se film Království nebeské držel historických pramenů. Myslel jsem, že si vymýšleli podstatně více. :D
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod hellas » úte 17. bře, 2009 18:28

RBR píše:
hellas píše:Nezapomínejme, že tam bylo druhý křídlo, který odmítalo nesmyslnej přesun od pramenů. Těžko říct, co v tom bylo.. Zkušeností měli určitě dost.


Tady je popsána celá bitva i důvody proč Guy táhnul k Hattímu. Je až neuvěřitelné, že celou akci vyprovokovala celkem pochopitená porážka 200 řádových rytířů, kteří se rozhodli napadnout 8000 arabských jezdců. Uražená johanitská a templářská ješitnost způsobila pád jeruzalémského království.

http://www.valka.cz/newdesign/v900/clanek_11432.html

RBR

PS: docela jsem překvapen jak se film Království nebeské držel historických pramenů. Myslel jsem, že si vymýšleli podstatně více. :D



Tam je to psaný nepřesně.
Předně se Guy musel vydat na pomoc obleženýmu Tripolisu, neboť to bylo jeho léno. Velmistr templářů těžko mohl mluvit za oba řády, neboť právě Tebou uvedenou bitvičku vyprovokovali templáři a ti pak dotlačili krále k nesmyslnýmu pochodu. Naopak sám Raymond, jehož manželka bránila Tiberiadu, (a velmistr Johanitů)radili k opatrnosti. Kladu si otázku, proč na tom Templáři trvali :?:

A království nebeský je hroznej blábol, historických pramenů se drželi drápkem :-)
Velká Morava
hellas
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1813
Registrován: čtv 15. črc, 2004 23:00

Příspěvekod RBR » úte 17. bře, 2009 19:20

hellas píše:A království nebeský je hroznej blábol, historických pramenů se drželi drápkem :-)

Zas tak bych to neodsuzoval. Hlavní hrdina dokonce měl historickou předlohu, i když určitě nebyl kovář. :D Ostatní výraznější postavy také (král měl opravdu sestru Sibilu atd.). Drželi se časové osy. Takřka zobrazili všechny důležité události. Hattím také docela přesně natočili. Jen se divím, že si nechali ujít příležitost ukázat jak se hlavní klaďasové (hrabě z Tripolisu a baron z Ibelinu) prosekávali z obklíčení u Hattímu. Zvlášť když se oba bitvy v reálu zůčastnili.
Takový Poslední samuraj byla horší slátanina.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod TongPo » stř 18. bře, 2009 10:07

ingwe píše:TongPo: fakt si myslíš že úzká skupina panovníků a mocnářů "věděla jak je to doopravdy"? na základě čeho tak soudíš? co jsem já četl, tak právě ti nejvyšší patřili často mezi nejzapálenější náboženské fanatiky. asi by to chtělo definovat pojem "jak je to doopravdy". já mu moc nerozumím :) a že kněží strašili bohem lidi? dá se to takhle zobecňovat? určitě se takoví našli, ale kdo může posoudit jak to doopravdy bylo? kněží strašili lidi, biskupové strašili kněží, metropolitové strašili biskupy, a papež byl jedinej v realitě a "věděl jak to je"? IMHO dost odvážná teorie :twisted:

Jaká teorie? Vždyť to tak na světě funguje dodnes :idea: Je pěkné, že sis toho o historii dost přečetl, ale víš díky tomu naprosto přesně, proč který mocnář (král, císař, papež, prezident, diktátor...) například rozpoutal válku, ve které zahynula spousta lidí? Samozřejmě že nevíš, protože jsi u toho rozhodování nebyl a v knihách si přečteš pouhé spekulace vykladačů historie. Ani ti lidé, kteří žili v té době a přímo se jich to dotklo, nebyli často v obraze... Jen ten z mocnářů, kdo činí nějaké rozhodnutí (a jeho nejbližší rádcové), opravdu ví, na základě čeho se tak rozhodl a co svým rozhodnutím doopravdy sleduje... Lidem se pak předá jen taková informace, která je pokud možno "naladí" na potřebnou vlnu příhodnou k respektování a podpoře onoho rozhodnutí. Viz. některé současné us kampaně "ropa / terorismus". Když už jsi zmínil papeže - lidstvo od pradávna věřilo v rozličné bohy a bůžky. A souběžně s tím se objevili vykladači víry, kteří si na tom postavili živobytí. Původně to byli šamani. Prováděli tajuplné rituály, pomocí kterých údajně mluvili s bohy, přivolávali déšť, dobrou kořist při lovu a podobně. A když jejich magie nefungovala, tak to vysvětlili tím, že se bůh na jejich kmen zlobí a bude třeba obětí k jeho usmíření... Kmen dotyčného šamana samozřejmě živil... No a vývojem lidské společnosti to od šamanství dospělo k mamutím církevním organizacím s pevnou hierarchií a nějakým "svatým" písemným návodem, pomocí kterého mají fungovat jejich ovečky. Osobně se domnívám, že ona církevními představiteli řízená náboženství (křesťanství, islám...) byla kdysi vytvořena hlavně z důvodu, aby lidská společnost dostala nějaký morálně etický řád, na jehož základě by mohla stabilně fungovat. Každopádně pokud se budeme bavit třeba o římskokatolické církvi – z původního pravděpodobnýho záměru to rychle přešlo do "nadnárodní organizace" , která hromadila majetek, moc a svého času tak silně prorostla světskými mocenskými strukturami, že ovlivňovali z pozice moci prakticky veškeré dění. Celá lidská společnost byla držena v bázni před bohem a jakýkoliv pokus o reformaci víry či pokrok ve vědě byl potlačován tím nejtvrdším způsobem. Inkviziční procesy a křížové výpravy proti kacířům asi netřeba připomínat. A teď pár příkladů, co trochu nesedí: Papež byl brán jako přímý zástupce boha na zemi. Ale mluvil někdy s bohem? Asi ne, to už by se určitě pochlubil... Bibli v podobě co známe dnes také nenapsal žádný bůh, ale lidé... Účastníci inkvizičních procesů dobře věděli, že tři stupně tortury je víc než dost na to, aby se i nevinný mučený člověk přiznal prakticky k čemukoliv. A pokud byl tu a tam někdo natolik silný, že to vydržel, tak mu musel pomáhat ďábel a stejně toho nešťastníka upálili... Stejně to byl po všech stupních mučení mrzák s trvalým fyzickým poškozením, se kterým si tehdejší medicína nedokázala poradit, že? Prostě někteří církevní představitelé dobře věděli, že to co se děje uvnitř organizace často neodpovídá tomu, jak se ona víra prezentuje navenek... Jinak co se týče těch tebou zmíněných fanatiků – ne každý, kdo se projevuje jako fanatik, jím uvnitř opravdu je. Někdy je to jen obranná reakce... Až budeš starší a zařadíš se někam "do pracovního procesu", tak velice pravděpodobně narazíš na lidi, kteří mají pro firmu naprosto zbytečnou funkci. Ale o to víc se zuřivě snaží do všeho rozhodování zasahovat, aby všichni měli pocit, že je pro firmu nepostradatelný. Snaží se, aby náplň jeho prace vypadala jako jeden ze základních pilířů firmy... S těmi, kteří si dovolí pochybovat o jeho přínosu pro firmu, dotyčný člověk pak "bojuje" s naprosto fanatickým zápalem, žvanící pořád dokola různé stupidní průpovídky a fráze, které se naučil na nějakém školení... Zmrdi prostě existovali vždy, ale v dnešní době se jim obzvláště daří...
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :twisted:
Uživatelský avatar
TongPo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 705
Registrován: pát 18. led, 2008 0:00

Příspěvekod pe25tr » stř 18. bře, 2009 10:38

TongPo píše:Zmrdi prostě existovali vždy, ale v dnešní době se jim obzvláště daří...

Tahle fraze se pouzivala v kazde dobe :wink: .
pe25tr
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 129
Registrován: čtv 03. kvě, 2007 23:00

PředchozíDalší

Zpět na západní bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků

cron