Anglická škola boje nožem-začínáme

boj nožem, box, řecko-římský zápas, historický a sportovní šerm, sambo, le savate...

Moderátor: Makoto

Anglická škola boje nožem-začínáme

Příspěvekod Happy » pát 06. bře, 2009 19:13

Zdravím všechny příznivce vojenských bojových systémů.Jelikož u nás na Jihu Čech není žádný klub , kde by vás naučili zacházet s nožem,rozhodl jsem se studovat slavnou "Anglickou školu". Nedávno jsem cvičíl sebeobranné techniky,kde jsem poznal vliv tohohle směru.Po zvážení všech výhod a nevýhod jsem si řekl,že by tahle cesta mohla být schůdná pro ty,kteří by se chtěli něčemu naučit,ale z nějákých důvodů nemůžou dělat pracnější trénink.Dokonce jsem již zkontaktoval velmistra Cibulku z ABNO (tímto mu chci poděkovat :wink: ) a nebyl proti abysme se někdy sešli v Praze a zacvičili si.Zatím trénuji s kamarády a myslím,že je to docela chytlo.Je to styl jednoduchý,logický,názorný i když poněkud netechnický,ale v reálným životě se určitě může hodit.Všechny dotazy rád zodpovím na č.728 030 598.Na závěr bych ještě chtěl dodat,že to co cvičíme je PŘÍMO převzato z manuálů Mjr.Fairbairna a Applegata.Sem tam se samozřejmě mihne i nějáká jiná technika,ale když někde máme mezeru,musíme jí něčím zamáznout.
Happy
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 05. bře, 2009 0:00

 

Příspěvekod Rony » pát 06. bře, 2009 22:02

:roll: 8O Sorry a nic ve zlém, ale "velmistr" Cibulka už docela dlouho cvičí uzavřeně a pokud vím, tak španělskou školu, takže nechápu proč se zde zmiňuješ o anglické.? A pokud cvičíš podle nějakého manuálu, tak bůh s Tebou. A pokud chceš něco něčím zamazávat, tak ti doporučuji, zajeď si opravdu někdy do Prahy a obejdi si školy (nejlépe FMA) a uvidíš, co se s nožem dá dělat. Mimochodem, většina z těch škol ti ráda poskytne možnost sparingu i tréninku, takže budeš moc posoudit do jaké míry se liší manuál od skutečnosti :lol:
Hodně štěstí :wink:
Rony
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 79
Registrován: pát 26. říj, 2007 23:00

Re: Anglická škola boje nožem-začínáme

Příspěvekod severin » pát 06. bře, 2009 22:28

Happy píše:...Jelikož u nás na Jihu Čech není žádný klub , kde by vás naučili zacházet s nožem...

Už před časem jsem nabízel na foru.Jsem domluvený s jedním člověkem,že do budoucna otevřeme klub Arnis/Kali v Táboře.Jeden můj student učí v Příbrami.

Co se týče pouze nožů,tak určitě Plzeň : http://www.comitatus.cz/sk_kontakt.htm

Možná by byla lepší i nějaká skupina historického šermu,těch je na jihu habaděj."Jendis" by mohl vyprávět.Dále mohu jen tlustě podtrhnout Ronyho příspěvek !
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jendis » sob 07. bře, 2009 7:13

Rony píše::roll: 8O Sorry a nic ve zlém, ale "velmistr" Cibulka už docela dlouho cvičí uzavřeně


:?: :?: :?: Ano :?: :?: :?: A odkdy,prosím????
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Re: Anglická škola boje nožem-začínáme

Příspěvekod Jendis » sob 07. bře, 2009 7:14

Happy píše:Zdravím všechny příznivce vojenských bojových systémů.Jelikož u nás na Jihu Čech není žádný klub , kde by vás naučili zacházet s nožem,rozhodl jsem se studovat slavnou "Anglickou školu". Nedávno jsem cvičíl sebeobranné techniky,kde jsem poznal vliv tohohle směru.Po zvážení všech výhod a nevýhod jsem si řekl,že by tahle cesta mohla být schůdná pro ty,kteří by se chtěli něčemu naučit,ale z nějákých důvodů nemůžou dělat pracnější trénink.Dokonce jsem již zkontaktoval velmistra Cibulku z ABNO (tímto mu chci poděkovat :wink: ) a nebyl proti abysme se někdy sešli v Praze a zacvičili si.Zatím trénuji s kamarády a myslím,že je to docela chytlo.Je to styl jednoduchý,logický,názorný i když poněkud netechnický,ale v reálným životě se určitě může hodit.Všechny dotazy rád zodpovím na č.728 030 598.Na závěr bych ještě chtěl dodat,že to co cvičíme je PŘÍMO převzato z manuálů Mjr.Fairbairna a Applegata.Sem tam se samozřejmě mihne i nějáká jiná technika,ale když někde máme mezeru,musíme jí něčím zamáznout.


člověče...jestli se učíte jen z mánuálu a knížky,tak toho raději nechte a věnujte čas třeba chvilkovému dojíždění někam......nebyli byste první,ani poslední....... :idea:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Happy » sob 07. bře, 2009 10:06

Tak jinak,nechci,aby si o mě někdo myslel,že jsem samouk.O ©panělské škole pochopitelně vím,ale co jsem se dozvěděl,tak pro svojí složitost a určitě i finanční náročnost je pro spoustu lidí málo dostupná.Necvičím podle manuálů,ty používám jenom jako zdroj (seznam-jestli chcete) těch nejzákladnějších technik.A koho jinýho mám asi oslovit? :roll: než toho nejpovolanějšího v tomhle směru aby mi řekl,jak na tom jsem.Chlapi,víte jakej je problém sehnat sparingpartnera?A už vůbec někoho,kdo tomu rozumí?Když se rozpadla naše škola sebeobrany,byl definitivní konec se vším.Já prostě říkám,že je lepší umět dobře anglickou než špatně třeba španělskou nebo japonskou.V tom by se mnou p.Cibulka určitě souhlasil.
Happy
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 05. bře, 2009 0:00

Příspěvekod scout » sob 07. bře, 2009 10:33

Happy píše:Tak jinak,nechci,aby si o mě někdo myslel,že jsem samouk.O ©panělské škole pochopitelně vím,ale co jsem se dozvěděl,tak pro svojí složitost a určitě i finanční náročnost je pro spoustu lidí málo dostupná.Necvičím podle manuálů,ty používám jenom jako zdroj (seznam-jestli chcete) těch nejzákladnějších technik.A koho jinýho mám asi oslovit? :roll: než toho nejpovolanějšího v tomhle směru aby mi řekl,jak na tom jsem.Chlapi,víte jakej je problém sehnat sparingpartnera?A už vůbec někoho,kdo tomu rozumí?Když se rozpadla naše škola sebeobrany,byl definitivní konec se vším.Já prostě říkám,že je lepší umět dobře anglickou než špatně třeba španělskou nebo japonskou.V tom by se mnou p.Cibulka určitě souhlasil.
...tezka volba.... :roll: ....nejake ukazky z toho manualu jsem kdysi videl a jsou to opravdu zaklady...s noziky se da carovat jinak...opravdu bych dal prednost tem seminarum a dojizdeni..... :?: :idea: .....
scout
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 464
Registrován: pát 17. srp, 2007 23:00

Příspěvekod scout » sob 07. bře, 2009 10:37

lidi kteri u nas kvalitne cvici je uz docela dost a kdyz projevite dostatek vule a nadseni tak se s vami urcite radi podeli..... :idea: ....
scout
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 464
Registrován: pát 17. srp, 2007 23:00

Příspěvekod Happy » sob 07. bře, 2009 10:53

Doporučuju na youtubu zadat heslo Fairbairn-Applegate a jsou tam docela dobrý ukázky neozbrojený sebeobrany.Pokud jsem to spočítal,tak s nožem jde asi jenom o 9 sakra účinných technik.Taky jde o jejich kombinace.Bylo by dobrý,aby si lidi nespojovali tenhle styl jenom s přepadáváním ze zálohy.Prostě se mi líbí ta jednoduchost účinnost a praktičnost.O ostatních stylech vím (španělsko,filipíny,japonsko,SCARS).Ale jak je to s těma seminářema,to ještě musím zjistit.Za tu chvilky tam asi půjde o výber pár nejnebezpečnějších technik,ne? Mimochodem,v naší partě mám i týpka,kterýho na nám. v Budějcích pobodali cigáni :evil: Zkušenosti těchle lidí se vždycky můžou hodit.
Happy
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 05. bře, 2009 0:00

Příspěvekod Happy » sob 07. bře, 2009 13:17

Tak jsem se koukal na některý techniky z PKT kali.Je to fakt účinný.Jenom nevím,jak by to zapadalo do § 13 o nutný obraně :( Když mu vyrazíte kudlu a proříznete krk tak jako na těch ukázkách,máte docela problém.Nebudu hodnotit,jak jsou nastavený naše zákony,ale myslím,že stačí,když ho líznete přes nejbližší část těla,rozhodíte jeho pozornost a pokusíte se zdrhnout.Nebo něco Anglickýho.Řez na zápěstí nebo na biceps,útočník se reflexivně chyte za ránu a je docela pravděpodobný,že si sám způsobí zranění,protože v tý ruce má nůž.Neříkám že to tak být musí.Anglická škola je taky docela likvidační,ale už mjr.Fairbarn říkal,že nemusí být každý bod řez nebo sek proveden s plnou silou.Mimochodem,výhoda A©B je taky ta,že učí jak reaguje orgán nebo část těla na bojovou techniku (klasika A©B-kop kolenem do rozkroku+chin jab).Při kopu se útočník ohne,dostane se do prostoru naší ruky,která ho srazí chin jabem na zem.Vážne nevím,co proti A©B všický maji.Je třeba si uvědomit že s ní související DEFENDO se učí třeba v Izraeli.Nezvítězí ten,kdo udělá nejpreciznější techniku,ale ten kdo zůstane naživu a na svobodě.
Happy
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 05. bře, 2009 0:00

 

Příspěvekod Happy » sob 07. bře, 2009 13:17

Tak jsem se koukal na některý techniky z PKT kali.Je to fakt účinný.Jenom nevím,jak by to zapadalo do § 13 o nutný obraně :( Když mu vyrazíte kudlu a proříznete krk tak jako na těch ukázkách,máte docela problém.Nebudu hodnotit,jak jsou nastavený naše zákony,ale myslím,že stačí,když ho líznete přes nejbližší část těla,rozhodíte jeho pozornost a pokusíte se zdrhnout.Nebo něco Anglickýho.Řez na zápěstí nebo na biceps,útočník se reflexivně chyte za ránu a je docela pravděpodobný,že si sám způsobí zranění,protože v tý ruce má nůž.Neříkám že to tak být musí.Anglická škola je taky docela likvidační,ale už mjr.Fairbarn říkal,že nemusí být každý bod řez nebo sek proveden s plnou silou.Mimochodem,výhoda A©B je taky ta,že učí jak reaguje orgán nebo část těla na bojovou techniku (klasika A©B-kop kolenem do rozkroku+chin jab).Při kopu se útočník ohne,dostane se do prostoru naší ruky,která ho srazí chin jabem na zem.Vážne nevím,co proti A©B všický maji.Je třeba si uvědomit že s ní související DEFENDO se učí třeba v Izraeli.Nezvítězí ten,kdo udělá nejpreciznější techniku,ale ten kdo zůstane naživu a na svobodě.
Happy
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 05. bře, 2009 0:00

Příspěvekod Jendis » sob 07. bře, 2009 13:33

..potřebujete učitele......proto bych zvolil výuku seminární...když Martinovi napíšeš,určitě se nějak domluvíte....také jsem to tak praktikoval a jezdil k němu na semináře.
Takhle budete složitě vymýšlet už vymyšlené,nehledě na to,že nebude kdo by na vás juknul a případně opravil.

Dobře umět Anglickou školu nebudete,pokud vás ji nebude mít kdo naučit...... :idea:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Happy » sob 07. bře, 2009 13:46

Pro Jendise-Máš pravdu.O to mi jde už od začátku.Jestli mi řekne-"necvič to,je to na houno" tak to cvičit nebudu.Snad to nebyl úplně blbej nápad zkusit tehnle bojovej styl.Ono i na A©B je spousta věcí co se dají podělat. ©panělskou školu bych asi vzhledem ke složitosti nezvládal a třeba Japonskou bych se zase bál použít.Myslím že Tantojutsu je ještě krvavější než A©B.Je tu někdo z Jižních Čech?
Happy
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 05. bře, 2009 0:00

Příspěvekod Rony » sob 07. bře, 2009 14:12

PTK je hodně funkční záležitost a žádné paragrafy s tím nemají co společného. Proč 8O ? Porotže vždycky se musíš řídit selským rozumem a vyhodnotit situaci podle sebe a ne podle nějakého zákona či paragrafu. Nebo až např. pojedeš přes Slovensko, Maďarsko, Rumunsko do Bulharska, budeš si zjišťovat platné zkony o obraně a použití zbraně všech dotyčných států? Je vidět, že o boji nožem víš opravdu málo a o PTK už vůbec nic.
Říznout někoho po zápěstí je jistě fajn, ale pokud po tobě opravdu někdo půjde, tak to fakt nestačí :cry:
A pokud někoho řízneš nebo bodneš, máš ten problém vždycky. Tohle není hra ani souboj (jak se někteří, rádoby znalí, snaží boj nožem prezentovat), tohle je o přežití :!:

4Jendis: od té doby co to tvrdí jeho žáci :lol:
Rony
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 79
Registrován: pát 26. říj, 2007 23:00

Příspěvekod Happy » sob 07. bře, 2009 14:33

Rony,já vím,že to není hra.Jenom jsem chtěl říct,že když se budu muset bránit,tak se bránit budu a jestli přitom nepošlu útočníka k čertu,tím líp.Přiznávám,že o spoustě věcí nevím,protože se do reálnách střetů prakticky nedostávám.Pokud na mě půjde nějákej psychouš se sekerou,budu se snažit ho vyřídit jinak,než když na hasičským plese mi bude chtít nachcanej strejc dát pěstí.Mimochodem,souhlasim s tebou o těch východních zemích.Nechci vypadat jak blb jen kvůli tomu že nechci útočníkovi nic useknout.Smrtelně nebezpečný techniky samozřejmě umím,zas až tak mě nepodceňuj. :twisted:
Happy
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 05. bře, 2009 0:00

Příspěvekod Jendis » sob 07. bře, 2009 14:43

Rony píše:
4Jendis: od té doby co to tvrdí jeho žáci :lol:


nevím o tom,že by se nějak uzavřel.....kdokoliv si může přijet zacvičit......nebrání se ničemu......takhle si "uzavření se" nepředstavuju.


4Happy- o jaké složitosti hovoříš????

Je zbytečné mluvit o nějaké brutalitě,krvavosti a pod....jak jde ven čepel,krev teče vždy......
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Happy » sob 07. bře, 2009 15:03

4 Jendys-Viděl jsem několik technik ©©,je to príma sledovat,ale mě to přijde takový strašně jemný a když jde do tuhýho, asi by všechno nešlo tak jako v tělocvičně.Asi mám podvědomej strach z toho,že bych vlivem stresu něco podělal a celej tenhle precizní systém by nefungoval.To tvrdí ale i p.Cibulka.Přijde mi to spíš jako pro duelanty.Ty máš skušenosti se ©©?Jestli jo,sem s nima :wink:
Happy
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 05. bře, 2009 0:00

Příspěvekod Jendis » sob 07. bře, 2009 15:17

už toho tady bylo napsáno celkem dost.....zkus pohledat..... :wink:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Happy » sob 07. bře, 2009 15:22

Jasně,podívám se.Trochu jsme odběhli od tématu.Je zajímavý,že se tady ještě neobjevil názor,jakej je tenhle styl shit.Když to někdo říká,tak se ho na to zeptám :

" A TY BY SES CHTĚL POTKAT NA ULICI S COMMANDOSÁKEM?"
Happy
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 05. bře, 2009 0:00

Příspěvekod defendu » sob 07. bře, 2009 18:49

Kolik je ti Happy let?Jaký systém boje vycházející z FS systému jsi cvičil?Zmiňoval se o tom hned na začátku.


Angl. škola boje nožem byla ryze účelovou záležitostí vhodnou prakticky jen pro vojenské účely (útočilo se primárně na 6 cílů na lidském těle-cílem bylo soupeře V®DY zabít!!!!) Nevidím tedy důvod proč to dnes trénovat...jako koníčka???Proč?To už můžeš hrát šachy....
Učili se jednoduché-primitivní techniky - sek nebo řez a následně bodnutí do jednoho ze zmiňovaných 6 míst...Navíc to celé bylo podmíněno tím jestli bojuješ bodákem,FS dýkou nebo tzv. Smatchetem....podle toho se vybírali techniky...nevhodnost pro dnešní použití (pokud u sebe nenosíš zmiňované zbraně je nasnadě) Onehand v kapse v roce 2009 je opravdu něco jiného,než FS dýka v roce 194...

Defendo je mimochodem systém,který vytvořil v USA týpek jménem Bill Underwood a později ho přejmenoval na Combato,F a S vytvořili Defendu - nepleť si to :!: :!:
V Israeli se necvičí - výcvikem v Defendu prošel zakladatel KM Imi Lichtenfeld v Palestině ve 40-tých letech u britských instr.,nechal se jím lehce inspirovat,ale nic víc....

Když už něco napíšeš,tak se prosím tě snaž držet faktů...

Skutečné Defendu jsem skutečně cvičil,píšu to hned na začátku,aby jsi si ušetřil případné otázky mojí fundovanosti :wink:

Když si vezmu,že "commanďák" trénoval za II svět.války boj beze zbraně a s nožem jen pár týdnů (do té doby většina z nich neměla zkušenosti s podobnými věcmi) tak bych ho na ulici klidně potkal - něco bych ho mohl naučit :lol: :lol: :lol: a to většina lidí z tohoto fóra
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 954
Registrován: úte 15. srp, 2006 23:00
Bydliště: Plzeň

Další

Zpět na západní bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků

cron