šerm & šermování

boj nožem, box, řecko-římský zápas, historický a sportovní šerm, sambo, le savate...

Moderátor: Makoto

Příspěvekod Fireball » pát 11. bře, 2005 21:40

Jendis píše:Tady je o tom kratinká zmínka(že je to z Gruzie :lol: :lol: :lol: )

http://www.abicko.cz/Clanek2606.htm


Zdar Jendisi.

Skús napísať redaktorom - autorom článku, či nepustia zdroj od kiaľ to majú ;)

Pat
Fireball
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 424
Registrován: stř 09. čer, 2004 23:00

 

Příspěvekod chonglee » pát 11. bře, 2005 21:55

пaaрикaoбa, пaaрикaoвa. PAARIKAOBA -není to nějakej zkomolenej překlad,zkoušel jsem i všelijaký jiný zkomoleniny,ale ruský vyhledávače nic.
chonglee
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 166
Registrován: ned 30. kvě, 2004 23:00

Příspěvekod Jendis » pát 11. bře, 2005 22:09

Fireball píše:
Jendis píše:Tady je o tom kratinká zmínka(že je to z Gruzie :lol: :lol: :lol: )

http://www.abicko.cz/Clanek2606.htm


Zdar Jendisi.

Skús napísať redaktorom - autorom článku, či nepustia zdroj od kiaľ to majú ;)

Pat


Ten článek je přepsanej z knihy - Stručná Historie ©ermu,autor Jiří Vincenc.A ten ví jen to,že je to z Gruzie :( Bohužel....google nic neví,nikde nic :( :cry: :evil:

add překlad....nevím,jak jsem koupil,tak prodávám.
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Picard » pát 11. bře, 2005 23:05

Uaaaaaa

kendó - japonský sportovní šerm bambusovým mečem

krome toho jsou tam i dalsi blaboly... to je to tak tezky pri psani clanku si informace overit, nebo si to nechat zkontrolavt od odbornika?

takove clanky to je krize, to se clovek dozvi dycky desny kraviny....
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jendis » sob 12. bře, 2005 8:27

Picard píše:Uaaaaaa

kendó - japonský sportovní šerm bambusovým mečem

krome toho jsou tam i dalsi blaboly... to je to tak tezky pri psani clanku si informace overit, nebo si to nechat zkontrolavt od odbornika?

takove clanky to je krize, to se clovek dozvi dycky desny kraviny....


Jojo,tak kravin je tam spousta......nicméně,já ten článek sem dal proto,že je tam jediná informace,kterou jsem byl schopen sehnat o tom Gruzínském šermu.
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Anonymní » sob 12. bře, 2005 12:39

chonglee píše:пaaрикaoбa, пaaрикaoвa. PAARIKAOBA -není to nějakej zkomolenej překlad,zkoušel jsem i všelijaký jiný zkomoleniny,ale ruský vyhledávače nic.


No, jestli to je stejne presny jako to, co tam pisou o kendo, tak asi radsi zkus hledat spojeni slov Gruzie a mec, protoze to muze byt vcelku cokoliv...
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Picard » sob 12. bře, 2005 16:16

Co ja vim (naproste minimum) Parikaoba je neco jako folklorni savlovy tanec, tezko rict, jestli to nejak souvisi se sermem...

tady je naky audio http://www.turkishmusic.org/cgi-bin/t4. ... /288/11.ra , z toho je samozrejme videt kulovy :)

Tady je nejaky obrazek

Obrázek

a tady dalsi

Obrázek
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha


Příspěvekod Jendis » úte 21. čer, 2005 13:36

a narazils na zajímavé věci :!: :wink: Díky.... 8)
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Jendis » pon 12. zář, 2005 5:58

opět něco malinko k Italské škole.....a k tomu,o čem někdy taky výukové semináře jsou....


http://www.militaria.cz/index.php?ac=cl ... 282cc62a3b
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

cesky preklad klasicke italske literatury o sermu

Příspěvekod Hark » pon 12. zář, 2005 9:55

K literature: prekladam do cestiny di Grassiho manuskript "Ragione di Adoprar", 1590. Volne ke stazeni je k dispozici rozpracovany preklad na:

http://jentak.moje.cz/books/grassi/index.html

Jen podotykam, ze bez ucitele (nebo dobrych zakladu) to je stejne malo pouzitelne. Kazdopadne to obsahuje velmi zajimave informace o tom, jak se ve stredoveku myslelo - a ze se to mysleni moc nelisilo od mysleni a principu asijskych sebeobrannych BU.
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Příspěvekod Jendis » pon 12. zář, 2005 10:32

hezký..... :wink: :!: :!: :!: :!: :!:
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Jendis » sob 08. říj, 2005 12:14

By mne zajímalo,několikrát jsem v různých diskuzích narazil na to,že někteří praktici "kungfu" se pozastavují nad tím,že někdo chce "čínský meč-šerm" cvičit hned,bez praktikování neozbrojeného boje(?),že to jen tak nejde...nevím,nedopouštím-li se nějakého omylu,tahle oblast je pro mne velkou neznámou,možná jsem jen popletl některé věci dohromady,ale zajímalo by mne to......proč se nedá cvičit Čínský šerm cvičit samostatně??????Nebo se to dá?????V téhle debatě jsme již mluvili o "kenjutsu/dó"(píšu schválně všeobecně),evropských směrech šermu,escrimě......tak by se tu mohli vyjádřit i "šermíři všech stylů a směrů nejlidnatější země světa"......mne osobně by to zajímalo,chladné zbraně mám rád a ostatní šermíři by,myslím,taky uvítali "excurs" do tohoto "světa".....co Vy na to???nechcete někdo nějakými zajímavými informacemi přispět?????
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Anonymní » ned 09. říj, 2005 16:44

Jendis,

pozri si SZ.

M
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

asijsky x evropsky styl vyuky zbrani

Příspěvekod Hark » pon 10. říj, 2005 9:56

Jendis píše:By mne zajímalo,několikrát jsem v různých diskuzích narazil na to,že někteří praktici "kungfu" se pozastavují nad tím,že někdo chce "čínský meč-šerm" cvičit hned,bez praktikování neozbrojeného boje(?),že to jen tak nejde...nevím,nedopouštím-li se nějakého omylu,tahle oblast je pro mne velkou neznámou,možná jsem jen popletl některé věci dohromady,ale zajímalo by mne to......proč se nedá cvičit Čínský šerm cvičit samostatně?


Ahojda - urcite najdes i skoly kde se muzes zacit ucit cinsky serm. IMHO ale vyuka postupuje vzdy od jednodussiho ke slozitejsimu. Nejprve je treba naucit se stabilne stat, pak delat stabilni kroky a zmeny tela. Spolu s tim pracovat spravne v rukou a nohou a s tezistem. Davat a brat silu rukama a nohama. Zbrane jsou pak prodlouzenim rukou - mohou brat silu a davat silu na vetsi vzdalenost. Abych mohl ale takto se zbranemi pracovat spravne, musim to nejprve umet beze zbrane - protoze beze zbrane je to jednodussi. Principy pro pohyb beze zbrane jsou aplikovatelne i na pohyb se zbranemi (viz diGrassi).

Sam delam WCH par let a serm o neco dele. Ucim lidi serm a vidim, ze lidem pri praci se zbrani chybi to porozumeni pro spravny pohyb tela, delaji pri praci se zbrani spoustu chyb (telem, praci s tezistem, praci nohou), kterych by se vyvarovali, kdyby nejprve cvicili beze zbrane.

Dalsi vec je naucit se ucit sam sebe - pozorovat se. Beze zbrane je to jednodussi, protoze je min veci, na ktere musim myslet. Se zbrani musim koordinovat teziste, postaveni v nohou, ruce, postaveni lokte, uvolneni v zapesti, citit skrze cepel protivnika, skrze cepel pracovat se silou (davat a brat) tak aby pri davani vychazela spravne ze mne (z tela skrze pazi a loket a zapesti ven) a kdyz ji beru, aby loktem zase prosla do nohou a do zeme.

Lidi, kteri zacinaji rovnou se zbrani, to maji proste na zacatku o hodne tezsi a musi celit vice problemum a vetsimu zmateni.

Hadam, ze i v evropske historii predchazel treninku se zbrani nejaky "trenink" boje beze zbrane - at uz treba formou detskych rvacek, her apod. Lidi tehdy meli mnohem vic casu a potrebu se hybat.

A opet podle diGrassiho - valecnik se od bezneho cloveka lisi v tom, ze chape a ma zazite principy pohybu a umi improvizovat i kdyz je zastizen nepripraveny a beze zbrane.
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Příspěvekod Hark » pon 10. říj, 2005 10:01

A jeste jedna vec. Tradicni asijske systemy jsou polozene na filosofii. Definuji sadu pravidel pro pohyb, kterou je treba vstrebat do sveho tela, zazit, zacvicit, zautomatizovat. Pravidla jsou platna pro kazdy pohyb v ramci jednoho systemu. Kazdy system muze mit vlastni pravidla a davat duraz na neco jineho. Zbrane se cvici az po zaziti techto pravidel - aby se clovek zase mohl soustredit na omezenejsi mnozinu veci k zvladnuti. Aby to mel jednodussi a zvladl zbran (relativne) rychleji a z pohledu systemu spravneji, aby se neucil zlozvyky.
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Příspěvekod patrik » pon 10. říj, 2005 10:15

Hark píše:A jeste jedna vec. Tradicni asijske systemy jsou polozene na filosofii. Definuji sadu pravidel pro pohyb, kterou je treba vstrebat do sveho tela, zazit, zacvicit, zautomatizovat. Pravidla jsou platna pro kazdy pohyb v ramci jednoho systemu. Kazdy system muze mit vlastni pravidla a davat duraz na neco jineho. Zbrane se cvici az po zaziti techto pravidel - aby se clovek zase mohl soustredit na omezenejsi mnozinu veci k zvladnuti. Aby to mel jednodussi a zvladl zbran (relativne) rychleji a z pohledu systemu spravneji, aby se neucil zlozvyky.


Tohle je v japonských BU, tedy v těch klasických podobný... ale jen do jisté míry... Tedy Definuji sadu pravidel pro pohyb, kterou je treba vstrebat do sveho tela, zazit, zacvicit, zautomatizovat. Pravidla jsou platna pro kazdy pohyb v ramci jednoho systemu. Kazdy system muze mit vlastni pravidla a davat duraz na neco jineho. ANO, ale Zbrane se cvici az po zaziti techto pravidel - aby se clovek zase mohl soustredit na omezenejsi mnozinu veci k zvladnuti. NE...

Většina japonských systémů má boj beze zbraně vedle boje se zbraněmi... jako podružný. Nejčastěji je jedna hlavní zbraň a řada dalších... a někde v té řadě dalších je "boj beze zbraně", který byl ale často o využití zbraní, které zrovna využít šlo... ta soupeřova... třeba.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Jendis » pon 10. říj, 2005 12:27

Principy se zbraní vs beze zbraně-no,až tak jednoduché o není,ale rámcově se dá souhlasit.
Vůbec nejdůležitější totiž(podle mne) je sladit ruce a oči s "hlavou".....mnohdy se může stát,že postoj bude "takový nějaký"....zatlačí-li Tě někdo opravdu natvrdo....víš,co myslím?????


Co se týče výcviku....co obnáší učit se šermovat vím,sám lidi u nás "učím".....a nemyslím si právě,že by znalost boje beze zbraně byla bezpodmínečně nutná...alespoň v systému,který se učím já....já se ptal hlavně na ten Čínský šerm,a to hlavně proto,že v téhle debatě o něm ještě nikdo nic nenapsal,jakoby tu ani nikdo nešermoval..... :wink:
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Hark » pon 10. říj, 2005 12:51

Jendis píše:Principy se zbraní vs beze zbraně-no,až tak jednoduché o není,ale rámcově se dá souhlasit.
Vůbec nejdůležitější totiž(podle mne) je sladit ruce a oči s "hlavou".....mnohdy se může stát,že postoj bude "takový nějaký"....zatlačí-li Tě někdo opravdu natvrdo....víš,co myslím?????


Jasne :) Zastavam nazor, ze podari-li se mi zachovat integritu tela a postoje, zachovam si take nejlepsi vyhodu proti souperi - technicky jsem na tom lip a pohybuju se na sve vlastni "jiste" pude. Jde jen o to, ze principy proste funguji nejlip za nejakych okolnosti, ktere mam sanci vytvaret. Vytvorim si sam prilezitost (treba i vyuzitim pohybu druheho). Z dobreho postoje taky vychazi hodne sily. Ale hlavni je samozrejme prezit. (Ten postoj je ale soucasti snahy prezit, nebyt zranen).

Jendis píše:Co se týče výcviku....co obnáší učit se šermovat vím,sám lidi u nás "učím".....a nemyslím si právě,že by znalost boje beze zbraně byla bezpodmínečně nutná...alespoň v systému,který se učím já....já se ptal hlavně na ten Čínský šerm,a to hlavně proto,že v téhle debatě o něm ještě nikdo nic nenapsal,jakoby tu ani nikdo nešermoval..... :wink:


Taky jsem netvrdil, ze je boj beze zbrane bezpodminecne nutny. Pouze jsem nastinil myslenku, ze zacinam-li rovnou se zbrani, mam pred sebou tezsi, slozitejsi a narocnejsi praci nez kdybych zacinal beze zbrane a pak vyuzil nabyte znalosti k uceni se praci se zbrani.

Treba ve WCH je "serm" se zbranemi prodlouzenim technik rukou (co se tyce motylich mecu). Hul se IMHO pouziva podobne jako diGrassiho pika.

Jelikoz jsou ale cinske zbrane az na konci treninku, jeste je necvicim. A tady v republice je tak mozna 5 WCH lidi, kteri zbrane umi - cvici. A z nich asi chodi na forum jen YiWan.

Co PM a hung-gar? Tam je paleta zbrani podstatne sirsi :)
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Příspěvekod Jendis » pon 10. říj, 2005 13:10

Já vím,že jsi to netvrdil,ale právě praktici gf tvrdí,že to nutné je....něco už mi napsal Miro,ale čekám na další.... :wink:
Nevím,jestli to samotní gf praktici taky ještě nedělí na "vnitřní" a "vnější"...(nenadávejte mi,gf nedělám,třeba plácám)......protože je taiji meč,šavle,motýlí meče......zkuste se někdo rozepsat...... :wink:
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

PředchozíDalší

Zpět na západní bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků

cron