BOX - pro a proti...co s nim a co proti nemu...

boj nožem, box, řecko-římský zápas, historický a sportovní šerm, sambo, le savate...

Moderátor: Makoto

BOX - pro a proti...co s nim a co proti nemu...

Příspěvekod WICKING » pon 16. čer, 2003 14:58

Zajimal by me nazor zdejsiho osazenstva na box. Na jeho smysl. K cemu je/neni. Co s nim a co proti nemu, jak je efektivni atd. Tak pls piste.
WICKING
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 113
Registrován: úte 03. čer, 2003 23:00

 

Box

Příspěvekod Jamamba » pon 16. čer, 2003 15:08

Proti boxu mužeš vymejšlet, co chceš. Horší je vymyslet něco proti zkušenýmu boxerovi:-))))) Já osobně si boxu velice vážím a myslím, že málokdo se boxerovi může vyrovnat, ale je to především přístupem k tréninku, tam se musí dřít a moc se to oblbovat nedá. Získáš rychlost a techniku, kokordinaci atd. a to je cílem asi všude.
Jamamba
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 378
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00
Bydliště: Fatsaan (Foshan), Praha

Příspěvekod WICKING » pon 16. čer, 2003 15:12

ale prece je box jinej nez ostatni BU...
WICKING
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 113
Registrován: úte 03. čer, 2003 23:00

Příspěvekod DMC » pon 16. čer, 2003 15:41

Ad box jako bojove umeni:

Zapadni box je zajimavy tema...jde o to, ze v prubehu jeho historie vzniklo postupne nekolik sad pravidel, ktere menily jeho podobu a techniky.

Tak napriklad v puvodnim boxu bylo zakazane pouze utocit na protivnika, ktery lezi na zemi, vsecko ostatni bylo povoleny - takze se boxovalo bez rukavic, prevladaly dlouhe prime udery, protoze pri boji na blizko (haky a zvedaky), ktery je specialitou dnesniho boxu, by nasledoval uchop protivnika, a jeho hozeni na zem. Hody pres bok a pres nohu,tluceni protivnika v "kravate", lokty, chytani za vlasy a kopy do holeni byly normalne pouzivanymi technikami, dloubani do oci bylo sice brano jako negentlemanska technika, ale pouzivalo se.

Pokud by to nekoho zajimalo, existuje par nadsencu (se strankama na netu), kteri se snazi tenhle puvodni styl boxu zrekonstruovat a vyucovat, jako plnohodnotne zapadni bojove umeni.

Pravidla a rukavice postupne zmenily techniky, streh, zpusoby kryti atd.v boxu, ktery se tak posouval vic ke "sportu". Ale i presto je dnesni box podle me dost ucinna zalezitost, at uz pro svoje jednoduche a ucinne techniky, realisticky trenink a mechaniku uderu. Myslim ze v boji s boxerem na "jeho" vzdalenost by mel sanci malokdo.

A propos, vzdycky me zajimalo, jak je to s mechanikou uderu v boxu vs. mechanikou uderu v kung-fu. Teoreticky je to "externi" sila v boxu vs. "interni" sila v kung-fu, ale....umoznuje mechanika pouzivana ve wing-chun, hung-ga, whatever stejne silny nebo silnejsi uder nez je boxersky? Vazne by me to zajimalo, takze bych prosil nejake komentare.
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Anonymní » úte 17. čer, 2003 5:30

Mluvim za wch ,a za sebe :samozrejme umoznuje ,interni a externi po case splyva ,tele je telo a zalezi pouze na pristupu k treninku.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » úte 17. čer, 2003 10:08

DMC - nechces na tohle tema napsat alespon kratouckej clanecek - bylo by to hoodne zajimavy! kdyz uz ne clanek, mrskni sem alespon odkazy!

box - pro:
- par technik, ktere se driluji znovu a znovu
- jiz o zacatku realisticky trenink (fyzicka, stinovani, pytel, lapa, sparring)
- vynikajici prace tela (staci sledovat Mikea, jak se hejbe, to parada)

box - proti:
- koncentrace na udery (i kdyz tezko rict, jestli to je proti - prave proto maji boxeri tak vyborny ruce, ze jo)
- rukavice - vzhledem k jinymu uchopu ruky v rukavici maji boxeri casto problem dat pesti
- udery pesti do hlavy (hlava je tvrda, casto si clovek rozmlati ruku nez souperovi hlavu)
- absence kopacich technik, zapasnickych technik, uchopovych technik
- zdravotni aspekt

mechanika uderu v boxu a v Hungga - "direkty" (ping cheui, yat ji cheui), "haky" (ngau gok cheui) a "zvedaky" (tung tin cheui) jsou zakladni techniky Hungga gungfu, s nekolika klukama, co delali box, jsem si zacvicil, ale "neboxoval" jsem s nima (boxovat s boxerem a snazit se kryt/chytat jeho udery neni dobry napad). mechanika uderu bude urcite trochu jina vzhledem k tomu, ze v Hungga si vzdycky snazis chranit rozkrok (takze jinej streh/postoj, trochu jina prace nohou) a vzhledem k tomu, ze "boxovani" je jenom jedna ze soucasti technickeho repertoaru. pouzivaj se taky techniky dlouheho dosahu, v klinci se neodpociva, ale bojuje, do hlavy se nebusi jen pesti (coz boli, jak jsem psal, hlava je trvda, a kdyz se clovek netrefi...) atd. atd.

tak nebo tak, box je v soucasny mode asijskych bu hodne podcenovanej a nejeden praktik asijskych bu muze byt docela prekvapenej (jako ja, kdyz jsem poprvy sparringoval s boxerem a "boxoval")
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » úte 17. čer, 2003 10:08

to vyse jsem byl ja
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod WICKING » úte 17. čer, 2003 10:18

tak to hodne huste...

ja nevim, ja jsem mel moznost chvili delat box (bohuzel jen chvili) a jaky jsem byl na zacatku skeptik, tak velice rychle jsem ho zacal mit rad. Mel jsem ale obrovskou kliku na coache. Coz, jak se zda me provazi zivotem :twisted:

mechanika uderu je hodne jina a mam pocit, ze clovek se vic odkryva pri urcitych uderech, ale dokaze je udelat mocnejsimi.

jinak velky problem jsou rukavice ve smyslu polohy zapesti, s tim moc souhlasim. no a urcite proti mluvi i zdravotni aspekt...to jj

DMC napis pls

jeste reknete, jaky typ uderu je podle vas obecne "nejlepsi"
WICKING
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 113
Registrován: úte 03. čer, 2003 23:00

Příspěvekod SianLang » úte 17. čer, 2003 10:54

Box je fakt hustej.
Já se s boxerem "přátelsky otloukal" jen jednou. Je fakt, že rychlý poctivý háky se celkem blbě krejou, na druhou stranu je mi divný, proč se ten člověk pořád nechal kopat do kolen a holení... :-) To dost lidí vnímá jako velikej nedostatek při realitě na ulici. Pár lehkých kopů na koleno by "sbalenýho" boxera pravděpodobně kapku překvapilo... No, já myslím, že opravdovej boxer by nedopustil, aby po jeho prvním zásahu boj ze strany jeho soupeře vůbec ještě pokračoval... :-) :-) :-)
SianLang
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 83
Registrován: stř 04. čer, 2003 23:00

Příspěvekod WICKING » úte 17. čer, 2003 11:28

No coach jednou vypravel docela hustou vec, nejaka zruda dvoumetrova si na nej vyslapla (coach mel cca 170) a frajer mu dal "jabik" a utrh mu pulku obliceje (prej mel kolem praveho oka 27 stehu). Rikal, ze z toho byl hodne vyklepanej, ze ani nevedel jakou mu dal. Ale to bylo uz davno...nekdy v sedesatejch letech.
WICKING
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 113
Registrován: úte 03. čer, 2003 23:00

 

Příspěvekod Anonymní » úte 17. čer, 2003 12:31

Wicking-v cem se ta mechanika uderu lisi?Napis mi to prosim.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod WICKING » úte 17. čer, 2003 13:10

mno mozna jsem se ne uplne dobre vyjadril, resp. nejsem si jist, jak to je v gf, ale v boxu, treba hlavne u haku do toho vkladas komplet kila, kdyz to provadis spravne.
to teoreticky znamená, ze kdyz nemas tak silny ruce, ale jsi velkej a umis spravne ranu tahnout "pres kycle" tak do toho das komplet dynamiku tela a je to delo.

ale rikam to jako totalni laik a v zasade prodavam, jak jsem koupil (takhle me to ucil kouc, pac jsem slabej, ale kila mam :lol: a jak jsem rikal delal jsem box jen chvili, takze dal jsem se nedostal - predpokladam, ze je tu vice daleko fundovanejsich lidi, tak doufam, ze neco napisou)
WICKING
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 113
Registrován: úte 03. čer, 2003 23:00

Příspěvekod Anonymní » úte 17. čer, 2003 13:19

v gf je to nemlich to samy, "cele telo je pest", tj. pest je naraznik, telo je to cely auto za nim (ruka ma par kilo, telo o neco vic;-). v HG (a pravdepodobne i vsech ostatnich gf stylech) jde sila z nohou, prida se rotace pasu, ruky a baaac;-) ...takhle napsany to zni desne teoreticky, na boxu je super prave to, ze o tom moc nekecaj, ale porad to cvicej

ovsem - v HG je vetsinou zadni noha celou plochou na zemi a jakoby se z ni odrazis, nevim, jak je to v boxu, ale tam se tusim zveda pata. v HG se do uderu dava taky cely telo, ovsem clovek nesmi uplne prepadat dopredu, porad musi byt relativne stabilni
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod WICKING » úte 17. čer, 2003 13:22

v boxu to je trochu golfove pohyb pri haku, to jo

to mas pravdu, ze v gf ne :twisted:
WICKING
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 113
Registrován: úte 03. čer, 2003 23:00

Příspěvekod F4ust » úte 17. čer, 2003 14:04

PM, WICKING: můžu se zeptat, jakej negativní aspekt po zdravotní stránce máte u boxu namysli?
F4ust
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha/Hongkong :-)

Příspěvekod WICKING » úte 17. čer, 2003 14:10

za PM nemuzu mluvit, ale co se me tyce, tak je to porad zapadni "sport" coz jak mam zkusenost znamena, ze dres bez ohledu na to jak ti je, nebo co tvoje telo stiha ci ne.
Ja jsem si treba za tu chvili na boxu pomerne slusne odvaril klouby, na gf se mi to zatim lepsi.
Takze ja to muzu vysvetlit pouze takhle pocitove, nebo spis zkusenostne.
WICKING
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 113
Registrován: úte 03. čer, 2003 23:00

Příspěvekod DMC » úte 17. čer, 2003 14:18

Toz fajn, nad tim clankem se jeste zamyslim,nejsem zadnej odbornik, ale nejakej informativni bych snad mohl spichnout. Linky jsem poztracel a pozapominal, zatim muzete zkusit tenhle clanek
http://ahfaa.org/boxingstance.htm
Zbezne se dotyka nekolika veci, o kterych jsem psal.

Jeste bych doplnil, ze tehdejsi box nebyly jenom primaky, zvedaky a haky - mimo vyse uvedenych technik se napriklad pouzival "the chopper", coz byl uder zadni stranou pesti; boxer zvedl loket, kterym zablokoval protivnikuv hak, a pak obloukovym svihnutim te same ruky uderil protivnika hrbetem pesti mezi oci (pokud se nemylim, tuhle techniku maji radi v aikidu a jujutsu).

Nebo "the lock", coz byl zpusob, jak na blizko zablokovat obe protivnikovy paze svoji pazi, takze jedna pest zustala volna a boxer mohl mlatit v podstate bezbranneho protivnika do hlavy a tela (dokud souper nepadl nebo se neosvobodil).

Krome toho se temer vyhradne pouzivala vertikalni pest (namisto horizontalni), aby si boxeri nelamali ruce.
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

Příspěvekod F4ust » úte 17. čer, 2003 14:32

WICKING: odvařil klouby? Mluvíš předpokládám o ramenních a loketních kloubech? A jak dlouho jsi proboha boxoval, padesát let?:)) No, já mám přesně opačnou zkušenost a kolena mi odešly po přechodech v nízkých postojích, dopadech do nízkých postojů atd... Jinak, aby bylo jasno, box nedělám, ale mám z mého povrchního cvičení kickboxu zkušenost, že narozdíl od kungfistů (včetně mě:) mají (kick)boxeři výrazně lepší fyzičku, jsou silnější, rychlejší, ohebnější a přirozeně i odolnější... Jestli je řeč o profesionálním boxu, tak o tom samozřejmě nemá cenu diskutovat, jakýkoliv vrcholový sport hraničí se sebedestrukcí:D
F4ust
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha/Hongkong :-)

Příspěvekod DMC » úte 17. čer, 2003 15:01

Tak a tedka ta druha vec - mechanika uderu. S dovolenim si vypujcim teorii od Jacka Dempseyho, boxera z prvni pol. 20.st., ktery napsal knihu o boxu. Dempsey pise, ze v boxu jsou dva hlavni zdroje sily pro uder
1)vypad vpred
2)rotace trupu
Uvadi, ze nejsilnejsi uder je primy uder pohaneny vypadem vpred, hned za nim je hak a zvedak pohaneny rotaci trupu, a jako nejslabsi uvadi primy uder s rotaci trupu.
(Coz byl pro me docela sok, vzdycky jsem povazoval primy uder z rotace tela za nejlepsi.)

Myslim ze z toho je (mimo jine) videt, ze stejne jako gf i box klade duraz na to, ze sila vychazi z nohou a tela, ne ze svalu paze.

Ted prejdu ke gung-fu. Vypad vpred jsem u zadnyho stylu nezaregistroval (ale nejsem zadnej extra odbornik - mozna hsing-i?). Rotace trupu je brzdena prave tou zadni patou na zemi, nektere styly (wing chun?) nejspis rotaci nepouzivaji vubec. Z toho vyplyva ze z externiho hlediska ma box nad gf jasne navrch.

Takze jediny co muze gf uder "zachranit" je prave ta interni mechanika - vselijaky ty chan-si-tingy a zhan-tingy a spol. Ale rad bych se zeptal - zvlada je tady nekdo???? Myslim si ze duvod proc spousta lidi odepisuje gung-fu je prave proto, ze je nutno rozvinout tyhlecty specificky dost narocny postupy, aby to vubec zaclo fungovat.

Diky za pripadny komentare.

----

Jeste bych chtel doplnit dalsi 2 veci k tematu box, na ktery jsem puvodne zapomnel - zaprve jsou to uhyby telem, ktery jsou v boxu povazovany za lepsi nez kryty; a zadruhe je to prave to, ze box je "sport", cili boxeri jsou trenovani atleti, coz je podle me samo o sobe cini hodne nebezpecnymi protivniky.
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

Příspěvekod roza » úte 17. čer, 2003 20:35

No a jsme u toho : nezaregistroval jsi u zadneho stylu kung fu vypad vpred??????Wing chun se nevytaci????Paty nerotuji????Nedivim se ,ze s temito nazory vidite v mechanice uderu boxu a kung fu velke rozdily.
Je to stale ten samy problem ,vsichni tu porad maji zafixovano jako kung fu to ,co tu delali Hladik a EWTO pred 10 lety.Pro dosazeni stejne "pecky" jako v boxu potrebuje kung fu to same :cvicit a cvicit.Zadne "vnitrni energie " se nikdy nerozvinou bez toho ,aby cvicenec prosel stadiem "pecka".Omlouvam se za trochu vic otazniku ,neberte to spatne ,pred chvili jsem ve vedlejsim auditku "dodiskutoval" ,a jsem jeste trochu "upset".
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Další

Zpět na západní bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků

cron