Jaké BU vybrat pro efektivní sebeobranu?

krev, pot, slzy a adrenalin - na ulici neplatí fair play!

Jaké BU vybrat pro efektivní sebeobranu?

Příspěvekod rustcohle12345 » pon 20. kvě, 2019 17:10

Dobrý den,
Jsem nekonfliktní typ a odsuzuji násilí, nicméně několikrát jsem se dostal do situace, kdy bylo třeba zakročit, ať už se jednalo nechutné obtěžování přítelkyně či slovní a následně rasistické útoky na kamaráda. Rád bych proto začal s nějakým bojovým uměním či technikou abych při těchto situacích nemusel jen nečině přihlížet a řešit to.
Problém je, že mám nějakých 178 cm a jen okolo 64 kilogramů, tudíž žádna gorila nejsem. Celý život jsem sportoval nikdy však žádné bojové umění a nemám k tomu žádný vztah, tudíž hledám ideálně něco co se dá naučit - když to přeženu - relativně snado a rychle, abych nebyl jak doposud jen fackovací panák. Co jsem procházel forem, zaujala mě Krav Maga či Thai Box. Jaké jsou vaše tipy a návrhy? Jsem časově limitován, víckrát jak 2x týdně bych na treninky docházet nemohl, žiju v Praze.
Děkuji za veškéré postřehy.
rustcohle12345
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Re: Jaké BU vybrat pro efektivní sebeobranu?

Příspěvekod frajerKokoMihule » úte 21. kvě, 2019 10:12

Pokud odsuzujes nasili, tak o to snaze bys mel pochopit, ze pri kazde bojove situaci potencialne ohrozujes zdravi a zivot jak svoje, tak protivnika.

A za to zadne urazky, treba i 'nechutne a rasisticke', nestoji.

Bojove umeni se pouziva, kdyz je v sazce neci zdravi a zivot, jinak ne.
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod jarmuk » stř 22. kvě, 2019 11:03

Navíc pro reálnou sebeobranu je nejlepšjší prevence. Nechodím kolem hospody, kde se to každý večer popere a pod.
Pro to abys zvládnul něco reálně udělat musíš dost zainvestovat energií a časem. nestačí vyzkoušet nějakou techniku 3x, ani 50x
v podstatě Thaibox z těch dvou bych doporučil spíš. Při troše námahy se celkem rychle naučíš přijmout a rozdat ránu. Pak bych přidal nějaké porazy, judo, zápas a pod.
Reálně jsem se pral jednou, ze ubytku jsem se vždy vykecal.
jarmuk
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník

Příspěvekod geneticy » ned 02. čer, 2019 10:38

Prakticky - při Vámi popisovaných fyzických dispozicích bych se omezil na zvládnutí nějaké formy dirty boxingu - jako start se mi jeví lépe thajský box než KM. Zvládnout alespoň trochu hák, nějaký direkt a zvedák + lowkick nezabere tolik času, i kdyby jste to nezvládl na zrovna excelentní úrovni.
2x týdně úplně stačí - pokud udržíte fyzičku jinými aktivitami. Tréning v gymu pak zaměřte na několik základních technik (především do těžkého pytle + mech) + sparring, sparring a ještě jednou sparring. Ten Vás mj. připraví částečně i psychicky (rozhodně lépe než teoretizování).
Pokud se dohodnete s trenérem na tom, oč vám jde, jistě vám vyhoví - minimálně budete v klubu přínosný jako fackovací panák, ehm, sparringpartner :) mj. velice dobrá zkušenost pro praxi a obranu.

S tím ostatním...hody, páky apod. až později, pokud vás to bude bavit. Pokud budete mít štěstí, tak možná narazíte na nějaký privátní klub, kde se scházejí nějací vysloužilci z různých směrů a budete mít nějaký cross sparring. Případně si pak najdete nějaký klub sambo, KM apod. To je na vás...

Krav Maga Vám sice dá širší záběr + taktiku, ale podle toho co popisujete, jde Vám spíše o střet ve smyslu *cti*, než o reálnou sebeobranu.
Navíc - na zvládnutí do praktické podoby tohle (KM) vezme daleko víc času a stejně se neobejdete bez nějakých základů nebo sportovní aktivity - KM (ale i třeba combat sambo) velice využívá toho co již umíte - od nuly se i tam, navzdory proklamacím, začíná velice obtížně
V KM - stejně jako v ostatních systémech podobného rázu - existují postupy, jak z vás bojovníka udělat, ale ty se většinou na širší veřejnosti nepěstují.

Obloukem se vyhněte nabídkám instantního výcviku typu - *jsme jediní, nejlepší, náš systém je 100% ověřený, za deset lekcí nabudete praktických dovedností* případně *náš systém je neagresivní, jemný a vhodný pro všechny, prověřený tradicí* atakdále a tak podobně. Dva měsíce s vysloužilým boxerem nebo streetfighterem 1x týdně 1xhodina Vám dá daleko více - a hlavně, budete to umět použít.

@jarmuk - souhlasím, ale někdy jsou situace, kdy nepřijmout výzvu - i formou ukecávání :) - vás společensky totálně znemožní. Lépe je mít pak monokl a situaci zvládnout se ctí, než ustoupit...pak si na vás kde kdo troufne...když se nějak postavíte, byť prohrajete - každý si to pak rozmyslí.
Mluvím o situacích, kdy dojde ke konfliktu např. v místě, kde jste známý a kde bydlíte. Jinak máte 100% pravdu.

@frajerKokoMihule - rozumím vám, ale to platí jen ve vztahu k vaší osobě. Pokud máte za někoho odpovědnost a musíte ho chránit, věc je trochu jiná. Asi tak - není samozřejmě vhodné akci svévolně začínat nebo vyprovokovat, s tím lze jen souhlasit. Ale když už to začne...
geneticy
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník

Příspěvekod frajerKokoMihule » pon 03. čer, 2019 10:46

@geneticy: Ani jedna ze situaci, ktere pan popisoval, nema znaky toho, ze by nekoho chranil. (Chranit = pokud neco neudelam, nekomu bude fyzicky ublizeno).

Pokud jste to myslel tak, ze kdyz nekdo nadava vam, tak se musite drzet, ale kdyz nekdo nadava vasi pritelkyni, tak je v poradku se porvat, tak se jednoduse mylite. Je to omyl casty, ale zustava omylem.
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod geneticy » úte 04. čer, 2019 16:59

@frajerKokoMihule - vy jste asi milovník absolutních definicí, že ? Nic ve zlém.

*Bojove umeni se pouziva, kdyz je v sazce neci zdravi a zivot, jinak ne.*

Takže policisté, vojáci, vyhazovači a pořadatelé jsou bez nároku na používání bojových umění ? Ti tohle musejí používat preventivně nebo útočně.
V tomto konkrétním případě to samozřejmě tak není, ale absolutní výrok mi nepřipadá na místě - když hovoříme o boji.

Mně je bližší definice sebeobrany v duchu:
* Buď statečný při obraně těch, jež se sami bránit nemohou, ať tě Bůh může milovat.* Jistě ten citát znáte.
To nehovoří o prostředcích a taktice - jen o Vás a Vašich možnostech.

Souhlasím např. s Jarmukem o *prevenci před akcí* - vyhnout se potencionálním potížím předem - na to stačí zdravý rozum. Když už - stačí kapka výřečnosti - často. Ale to není každému dáno a ve stressu někoho ukecávat je někdy dost těžké.
Ale když to pokračuje dále - pak jde už o něco jiného.

I preventivní útok za jistých okolností má své opodstatnění - jsou situace, kdy kapka násilí *včas* zabrání násilí ještě většímu nebo rozvinutí konfliktu do nezvladatelných rozměrů. To ví každý rodič - škoda rány, která padne vedle.

Jsou situace diktované kolektivní psychózou...byl jste někdy na demonstraci, ve fotbalovém kotli nebo hromadné rvačce ? Tam jde o zdraví a život také a Vaše filosofie prostě nenajde uplatnění - jen prosté *bij, nebo budeš bit*.

Já Vám rozumím, znám pár kluků z různých BU, kteří mají podobný náhled - je to časté a morálně chvályhodné - o tom není pochyb.
Snažím se jim však vysvětlit, že to je filosofie stárnoucího mistra, který nechápe problémy nezkušených a zapomněl, že byl kdysi stejný (typicky Ueshiba). K tomuto druhu porozumění dospějete až praxí, zkušenostmi a věkem. Jinak ne...

On chladný rozum a nadhled ne vždy funguje. Bohužel. Jen Bůh je absolutní - vše, co stvořil, je relativní. I lidské dobré úmysly.
geneticy
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník

Zpět na sebeobrana, streetfighting a reálný boj...