karate

krev, pot, slzy a adrenalin - na ulici neplatí fair play!

Příspěvekod RUNAR » čtv 17. led, 2008 15:01

4Ucrop:Měl jsem nějaký sparringy s thai boxerama a jeden mi řekl nedávej takový rány mám za tejden závody, a jinej mi řekl hele dáváš tam sílu pojedeme víc technicky :D
Jenomže já nezačnu podle tohodle posuzovat thai box ani thai boxery
A už mě neštvete nebo zvedám telefon a volam Okinawu aby si bijci přijeli trochu zaskotačit :lol:
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

 

Příspěvekod RUNAR » čtv 17. led, 2008 15:32

Ucrop:No jasně si děsně vtipnej s tim jak všechno blokuješ kolenama a loktama :lol:
K těm sparingům jsem psal že ty thai boxery podle toho neposuzuju.
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod Angus » čtv 17. led, 2008 18:55

RBR píše:To je logické z několika důvodů. Prvním jsou bambule. Prostě stručně a jasně řečeno jakmile se nasadí bambule na ruky tak není nic lepšího než box, s tím se nedá nic dělat.
Za druhé vem si pravidla sportovního karate. Udělá se jedna technika, přeruší se zápas a rozhodčí něco vyhodnotí a znova se začíná. V podstatě sportovní karatista nemá důvod trénovat kombinace, protože je v boji podle pravidel pořádně nevyužije.
Pak je spousta dalších omezení, pořádně nemůžeš použít lokty a kolena (nejsem si jist, jestli dokonce nejsou zakázány). Nakonec to završuje směřování pravidel ke sběru bodů za "každý dotyk soupeře". Kdo naseká nejvíce bodů vyhrává atd.
Takže pokud chceš přesedlat na x-boxy tak ti nezbývá než začít hrát podle jejich pravidel a přizpůsobit tomu trénink. To, že začal A.H. vyhrávat za poměrně krátkou dobu ukazuje, že ty roky u karate nebyly zcela ztracený čas. To samé platí pro Semiho nebo Globa. Přizpůsobili se a vyhrávají, ale na karate postavili další vývoj. Pokud se výrazně změní pravidla, tak se změní i používané techniky a způsob tréninku, ale pořád je to o tom samém ve správný čas na správném místě.

RBR

RBR - díky, právě jsem chtěl napsat téměř totéž, i když se s Tebou ne vždy shoduji, tady jsi mi promluvil s duše.
Angus
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: pon 23. čer, 2003 23:00

Příspěvekod Angus » čtv 17. led, 2008 19:22

ukropcany píše:4Angus - ale ja nepíšem o tom, že karate je blbosť... ja som napísal, že keby sa postavili proti sebe 10 a 10, tak by vyhrali "naši". :D Však aj ja som prehral v októbri zápas s bývalým karatistom :D Síce to bola skôr remíza, ale na to, že robil karate 10 rokov a teraz robí 2 roky MT by ma mal zožrať, ale nejako sa nestalo, proste 10 ročná dovtedajšia prax mu bola nanič. Na štýle jednoznačne záleží... ja len teda, že aby to nevyznelo tak, že tí čo nerobia x-boxy, že sú snáď nejakí impotenti, či čo, ale kvalita tréningových metód je tu proste vyššia... poznám pár bývalých reprezentačných karatistov ešte aj z totalitných čias a boxerov majú za viac ako karatistov... a chytajú sa len tí, ktorí trénujú s boxermi... a niežeby ranu nemali... :roll: niektorí až moc... :oops: problém je ale v tom, že veľmi (myslím ozaj veľmi) postrádajú presnosť...

P.S. No a k tomu chlapcovi - hovorí to len to, že sa posral, nič viac... (každému z nás sa to už stalo) - už keď boli zuby vonku, tak mal týpka zožrať... už nemal prečo nebojovať... :roll: okrem toho ja mám lepší opačný dôkaz :wink: Mike Bernardo Andymu Hugovi v ich prvom zápase zlomil sánku a 2 rebrá... v druhom tiež dostal strašnú bitku na KO a až v treťom Bernarda porazil... potom, ako začal trénovať box u najlepšieho japonského boxerskeho trénera... :lol: prečítaj si aj Ty... :wink:


Ukropčány, nezlob se, ale nic jsi nepochopil :lol: . Celou dobu tady píšeš, jak to dopadne, když se jede podle Tvých pravidel. V tomhle tom stojím za Playerem. Realita a ring jsou přece jen jiné. Mám určitě mnohem horší fyzičku než Player, kterému to vyčítáš, ale stejně jak pro něj, tak i pro mne není mým primárním cílem vydržet několik kol v ringu.

Ten thaiboxer se neposral (i když to nevím jistě :lol: ), ten byl rád, že se probral.

Víš, je mi letos 44 let a od 6. třídy, kdy jsem přešel z vesnice do města na vyšší stupeň základní školy, jsem byl jako vesnický balík a současně premiant třídy (a čtvrtý nejmenší ve třídě) téměř stálým objektem šikany, takže osobních zkušeností mám dost.
Prošel jsem v mládí mnoha desítkami konfliktů, hodněkrát jsem dostal, později to bylo spíše naopak, ale vždy to trvalo pouze několik vteřin. Mezi mé zážitky z pozdějších let patří třeba šídlo mezi žebry od jednoho Kubánce, atd., takže zkušeností se domnívám, že mám docela dost.

Tím příspěvkem jsem myslel, že opravdu nezáleží na tom, kdo vydrží spoustu úderů v rukavicích, ale kdo vydrží bez jakýchkoliv pravidel.

Naopak s Tebou ale souhlasím, že fulkontakt je pro přípravu nezastupitelný. Pouze chci upozornit, že není všespásný, protože úplně stejně jako u omezení v jiných sportech také samozřejmě dochází k zautomatizování nevhodných návyků (např. kryt za rukavice, vydržím více úderů a pak to vrátím, ...), což potom v praxi bez pravidel může být také problém.
Angus
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: pon 23. čer, 2003 23:00

Příspěvekod pk » čtv 17. led, 2008 20:29

2runar: máš pravdu v tom, že mluvím o karate v čr, nicméně si nejsem jistej, že by to někde jinde bylo výrazně jiný. Znova opakuju, že mluvím o 90% "karate", to že se výjimečně cvičí úplně jinak je pro tuhle debatu nepodstatný.
Já cvičil shotokan 5 let, párkrát jsem navštívil jinou než vlastní školu, bylo to všude stejný. Teď sem někdo postnul video z japonský školy, nad kterým se karatisti rozplývaj, jak je to skvělý, a já přitom vidím to samý co jsem viděl okolo sebe, když jsem shotokan cvičil, tedy něco, co běžnému člověku na ulici nepomůže.
Je pravda, že x-boxer má na rozdíl od ulice rukavice, to je ale mnohem menší posun or reality než v karate.
Karatista:
1) neučí se dát skutečnou ránu, učí se jí naznačit. argument, že na ulici pak bouchne doopravdy, je nesmyslný, v žádném případě nebouchne
2) neučí se ustát úder. to že boxer umí ustát úder pouze v rukavici je hodně směšnej argument, protože karatista neustojí žádnej, jednak to netrénuje a jednaj je zvyklej, že po jednou úderu je konec - nesmyslnost týhle koncepce už tady byla zmíněna x-krát
Boxer:
viz karatista, pouze obráceně :)

ZDŮRAZŇUJI a OPAKUJI, že mluvím o většině škol u nás (a dle mého názoru i jinde), argumenty "u nás ale do pytle boucháme a fullkontakt sparingy děláme" neberu, protože to jsou výjimky

p.s.: píšu karate, možná jsem měl radši psát shotokan, ale jsem línej to přepisovat :)
pk
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 29
Registrován: stř 16. lis, 2005 0:00

Příspěvekod RBR » čtv 17. led, 2008 20:39

Angus píše:Tím příspěvkem jsem myslel, že opravdu nezáleží na tom, kdo vydrží spoustu úderů v rukavicích, ale kdo vydrží bez jakýchkoliv pravidel.

Naopak s Tebou ale souhlasím, že fulkontakt je pro přípravu nezastupitelný. Pouze chci upozornit, že není všespásný, protože úplně stejně jako u omezení v jiných sportech také samozřejmě dochází k zautomatizování nevhodných návyků (např. kryt za rukavice, vydržím více úderů a pak to vrátím, ...), což potom v praxi bez pravidel může být také problém.


Souhlasím. Nic není černobílé. Každý systém má své silné i slabé stránky. Nic není dokonalé. Všechno je o lidech a informacích.
Pokud jde srovnávací zápasy karate x x-boxu. Viděl jsme jich pár v Brně. Dokonce i slavný střet J.Stupka v té době špičkový kumiťák ze SR proti Staňkovi, zakladatel x-boxu v Brně, bývalý boxér.
Nebylo to o stylu, ale o tom jak se kdo dokázal připravit na zápas. Stupka měl více zkušeností a vyhrál. Na Staňkovi oceňuji srdce bojovníka. Pravý fighter, dostával strašný výprask, ale nevzdal.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod TongPa » čtv 17. led, 2008 20:39

ukropcany píše:4ranař - no to vieš, do lakťov mi každý kľudne môže mlátiť koľko len chce... to som sa naučil na boxe... :lol: Ale nedopadol si až tak zle, TongVonPa si rozflákol palec na ruke a to myslím, že je horšie ako holeň... predsalen tie kĺby sa hoja dlhšie... :x

To by sedělo... :oops: Ukropcanyho loket opravdu vydrží víc, než můj palec... :D
TongPa
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 520
Registrován: stř 08. lis, 2006 0:00

Příspěvekod Higen » čtv 17. led, 2008 22:07

Tak co teda ten Oyama? Mate nekdo zaznam nejakeho jeho souboje??? Ma hodne klipu a tak podobne, ale nic podobneho co se o nem tvrdi jsem nenasel. Myslim, ze to by si kde kdo nenechal ujit zaznamenat. Karate sampion VS boxer atd ... vzlaste v minulosti
Higen
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 196
Registrován: úte 13. lis, 2007 0:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Panda » čtv 17. led, 2008 22:51

2 Ukropcany:
Tady se musim Anguse a kluků z karate zastat...
Filozofie boxu možná je "dát a nedostat", ale co vídám v reálu u většiny lidi z thaiboxu i boxu při sparingu je skutečně spoléhání na to že když mi on jednu nakouří tak to vydržím protože má rukavice pak mu jí vrátím, a je to je spíš "dám víc než dostanu" filozofie.
Ukrope, kluci se ti snaží říct že ty poměřuješ všechno bojové umění, všechno bojovou schopnost podle fullkontaktního sparingu podle thajboxerskýh pravidel a myslíš si že je to prubířský kámen všeho.
To že ty bys naprášil kumiťákovi ze sportovního šotokanu pokud by se jelo podle pravidel thaiboxu i s chrániči je jedna věc, to že on by zaručeně naprášil tobě podle pravidel sportovního zápasu v shotokanu je druhá věc, a to kdo by za jistých specifických okolností měl větší úspěch kdyby ho přepadli na ulici je věc třetí a nemůžeš je libovolně zaměňovat a směšovat.
Další věc je že pokud tě někdo napadne je iniciativana začátku střetnutí na jeho straně, a protože devadesát procent lidí co vidím boxovat se snaží jít agresívně jako první do akce tak si myslím že spíš než sebobranu se učí útočit...bavíme se ale o těch těžkých amatérech s kterými se vídám a do kterých se sám počítám samozřejmě...(btw.:zatímco counterpounch styl podle mého zase ano:)
Nemluvě o tom že je celé odvětví sportů jako je Judo nebo boj na zemi kde by si celý striking systém ať už karate nebo thaibox ať už byste ho dělali jak dlouho ani neškrtl proti člověku co trénuje jen pár měsíců jakmile by se boj dostal na jeho teritorium.
Pointa je že nemůžeš všechno posuzovat fullcontakt thai sparingem :idea:
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod RUNAR » pát 18. led, 2008 9:10

pk: pořád dokola píšeš o karate který jsi cvičil ale jestli jsi se tam neučí dát ránu a ránu ustát tak SI NECVIČIL SHOTOKAN KARATE.
A tvoje doměnka že všude je to podobný je NAPROSTÝ OMYL, jak říkám mluvíme každej o něčem úplně jiném.
Ty používáš jako argument něco čemu neřikam KARATE.

4Ukrop: Naučit se karate trvá delší dobu než x-box s tim souhlasim.
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod spider » pát 18. led, 2008 10:19

Se zájmem sleduji tuto diskuzi. Problém je možná opravdu v metodice a celkovém pojetí tréninku, protože u x-boxů bývá vše efektivně podřízeno jedinénu cíli, takže všichni zhruba ví, co je čeká a nemine. Trénink karate v různých odddílech naproti tomu osciluje mezi různými extrémy ... někde je to už jen balet a mytologie, jinde se zase řežou jak žito a a cvičí jen to, co považují za skutečně efektivní. Nechybí pytle ani vzájemné oťukávání. Pro zajímavost přikládám odkazy na videa ze stránek jednoho brněnského klubu.
http://www.karateglobal.com/video/lesson01.mpg
http://www.karateglobal.com/video/lesson02.mpg
spider
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 18. říj, 2007 23:00

Příspěvekod Panda » pát 18. led, 2008 10:24

Hale kluci já se nám divím že nás to po těch letech eště baví :lol: :lol:
2 Ukropcany: Kdybych si myslel že s karate je vše tak jak má být, neprovozoval bych BU turistiku :wink: souhlasím s tebou v hodně věcech...jen jak říkám nevidím problém toliko v karate jako v lenosti cvičenců a trenérů 8)
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod RUNAR » pát 18. led, 2008 10:30

Mezi náma v dnešní době jedinej pořádnej trénink na ulici je todle :

Obrázek
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod RUNAR » pát 18. led, 2008 11:22

ukropcany píše:....To by si ešte len videl, aké by si mal highkicky, keby si robil thaibox... :lol: :lol: :lol: No dobre dobre... malý podrb... :wink:


No nechtěl jsem to tady vytahovat ale, já jsem nejel svoje razantní vysoký kopy já jsem ukázal jenom Hi kicky to je u mě jenom takový pozdrav jako ahoj jak se máš?:D
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod RBR » pát 18. led, 2008 11:28

[quote="ukropcanyAha, no tak toto áno... lenže srdce je základný atribút, to berieme tak, že je... to neoceňujeme... keď nie je, tak nech dotyčný ide do riti... známky za srdce sa nedávajú... :roll: Keď sa niekto poserie, tak je baba a ozaj na štýle nezáleží... lenže od takýchto jedincov sme hádam abstrahovali... :roll: Bavíme sa o chlapoch... nie deťoch...[/quote]

To statečné srdce bylo jediné co se u něj dalo hodnotit kladně, proto jsem to uvedl.
Pokud si dobře vzpomínám, tak si ten zápas prohrál sám. Velmi často začínal útoky round kickem, u kterého se vždycky odkryl. J.S. mu vstoupil do techniky s kizami. Sám uznáš, že kopat se soupeřovou pěstí zaraženou v obličeji je náročné. Během prvního kola bylo rozhodnuto pak už se čekalo na KO.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod RUNAR » pát 18. led, 2008 11:29

Ukrop:
No jo já ješte ani nenastartoval jenom jsem tě zdravil a ty už si jel na dvojku jo? :lol: To je nefér a proti regulím
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod RUNAR » pát 18. led, 2008 11:34

RBR:To je zajímavý, co je to za typa ten slovenskej kumiťák?
Můžeš průběh toho zápasu ještě trochu popsat?
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod Jendis » pát 18. led, 2008 11:48

RUNAR píše:RBR:To je zajímavý, co je to za typa ten slovenskej kumiťák?
Můžeš průběh toho zápasu ještě trochu popsat?


To je tak 10-12 let zpátky.....Stupka byl v nároďáku,spolu s Gachulincem....mazáci a karaťáci jedna báseň.Někde o tom mám ještě článek ve starém Budu...kdyžtak na next sesion BU.cz dovezu.... :wink:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod RBR » pát 18. led, 2008 11:55

ukropcany píše:Vidíš... a ja si zase myslím, že o boxe nevieš nič... pretože boxerske pravidlo č. 1 je ÚDER NEDOSTA« vôbec žiadny. Ja v dvojáku trávim minimum času, všetky údery kryjem lakťami,


To bych řekl, že máme v karate naprosto stejný cíl. Akorát se o to snažíme jinými prostředky, které jak si psal trvá dlouho než se naučíš.

Mě stále vrtá hlavou ten dvoják. Jak moc se za něj schováš, když si bez rukavic? Když jsem to zkoušel, tak jsem došel k názoru, že je v něm příliš mnoho místa a zkušený protivník si místo najde. Třeba taková obyčejná dvojtá facka na obě uši, které nejsou zakryté a pokud se trefíš tak je po boji.

Karate-styly kryty sú proti kombináciám nefunkčné a sú vyslovene kontraproduktívne.


No kolik znáš karate bloků a krytů. Age uke, soto uke, uči uke, gedan barai nejsou zdaleka vše. Je jen velmi málo lidí, kteří umí tyto tvrdé bloky udělat správně a ještě míň, kteří je umí použít, proto to často vypadá kontraproduktivně.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod Gino » pát 18. led, 2008 11:57

pk píše:zatímco ukrop přijde ještě se stovkou náhradníků :)

To me pobavilo :lol: Ne proto, ze by to nebyla pravda, ale jak je to podany - pk - mas bod! :lol:
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

PředchozíDalší

Zpět na sebeobrana, streetfighting a reálný boj...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron