Reálná sebeobrana proti noži

krev, pot, slzy a adrenalin - na ulici neplatí fair play!

Reálná sebeobrana proti noži

Příspěvekod TongPo » stř 21. led, 2009 9:34

Nácvik obrany "holýma rukama" proti útočníkovi ozbrojenému nožem mají ve svém repertoáru snad všechny z rozličných škol BU (bojových umění) a sebeobranných systémů. Ovšem úroveň a realističnost tréninku bývá velice rozdílná. Například zde je ukázka toho, jak to řeší jedno z takzvaných tradičních BU - Aikido. Zkušenější pozorovatel toto video okomentuje s tím, že je to naprosto vzdáleno realitě. Například: Útok nožem je pomalý, se zřetelným nápřahem a po jediném výpadu zůstane "útočník" pasivně stát s vytrčenou rukou a nechá se sebou "obránce" dělat, co se mu zachce. Tohle vás opravdu na obranu proti noži nepřipraví, například zde je demonstrace toho, jal může vypadat reálný útok nožem. Rychlý, agresivní, s částečným klinčem a opakovaným bodáním... Ač se jedná pouze o sehranou ukázku, stejně při tom trochu jezdí mráz po zádech, že? :? Obecně platí, že pokud jste ohrožováni někým ozbrojeným nožem, je nejjistějším a nejrozumnějším řešením utéct. Ovšem může se stát, že útěk není možný a pak nezbývá než se bránit... Tím se dostáváme k tématu tohoto vlákna - "Reálná sebeobrana proti noži". Takže pište prosím vaše zkušenosti - vaše metodika tréninku obrany proti noži, kde (jaká škola BU, klub sebeobrany) se to cvičí na dobré úrovni, jaký seminář by byl přínosem a podobně...

Začnu za sebe odkazem na http://www.rbsd.cz , kde jsem sice osobně nebyl, ale mají dobré reference.
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :twisted:
Uživatelský avatar
TongPo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 705
Registrován: pát 18. led, 2008 0:00

 

Příspěvekod Gino » stř 21. led, 2009 10:06

No fuj, tak to prvni video (aikido) je prasarna i z pohledu JBU, alespon tedy ta dvojice vpredu. Des, ten clovek ma sajnu, jak technika vypada, ale o zbytku asi moc nevi. I obrana proti nozi z JBU muze vypadat mnohem lepe.
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod NAIA » stř 21. led, 2009 10:24

Dík za pochvalu, snažíme se......

Nedávno jsem učil na semináři kde byli lidé od policie a vězeňské služby. Na konec semináře bylo klasicky pár dotazů. Jeden byl co když jsem v rohu a soupeř mě ohrožuje nožem....

No během cvičení jsem si všiml, že všichni jsou slušní boxeři (asi v okolí nebylo nic lepšího) tak jsem jim říkal ať boxují. Sice chtěli (jak později říkali) nějakou techniku (univerzální) co toho s nožem zpacifikuje a dostane pod kontrolu.
Říkal jsem jim, že těžko v té situaci aplikují něco co nemají zažité, kdežto box trénují 2x týdně tak se jim stejně spustí to co mají nejvíce nAcvičené, takže je pravděpodobnější že útočníka trefí a budou moci utéct než to že mu chytí ruku, vypáčí nůž atd...

Říkám tomu styl Tigera Woodse (golf). Někde jsem četl že se při tréninku zaměřuje spíše na své silné stránky, a o to méně se dostává do situací, které se mu hrají špatně. Jestli tato metoda funguje asi nemá smysl debatovat.

Neříkám, že proti noži je nejlepší box ale v dané situaci (každý byl boxer) mi to přišlo jako nejefektivnější řešení.
Martin Mikolášek, Olomouc
www.RBSD.cz
NAIA
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 846
Registrován: stř 24. lis, 2004 0:00

Příspěvekod Jendis » stř 21. led, 2009 10:28

add holé ruce......vždy musí člověk počítat s pořezáním.....základ je,nenabídnout nic,co by mohlo znamenat "konečnou".....ruce před tělem,hřbety rukou otočené k člověku s nožem.Tpokud bude sekat,může dojít pouze ke krvácivím zraněním(žíly na hřbetě ruky) a ke svalovým zraněním......což není až tak nebezpečné,jako když nabídneme vnitřní stranu rukou,tam jsou tepny,šlachy.....
Já se učil ještě se za těma rukama mírně schoulit,aby ty ruce ten trup opravdu z větší části kryly.Aby pokud to šlo do živého,tak jen do těch rukou......pokud je tu ta možnost,čas,prostor....určitě si ruce ještě omotejte třeba mikinou,kterou máte na sobě......každá vrstva dobrá!!!!

Pokud už proti noži stojím,je potřeba jít po té ruce se zbraní(pokud nemám možnost využít nějakou improvizovanou zbraň-třeba židli). Nestyďte se řvát o pomoc,využít vše,co vás napadne......zadaří-li se vám tu packu chytit(jede-li stylem "šicí stroj"-tak asi ne),držet za každou cenu....klidně se do něj zahryzněte.....


Jak psal TongPo....kluci z RBSD(Naia,Láďa Matula) mají velmi dobré reference.....u Severina-Modern Arnis(to,co jsem po očku viděl)- se mi taky líbilo. Kluci z DiPenShi,co jsem viděl,také nejsou špatní.....jak to teď je na Scarsu v Jihlavě nevím,dlouho jsem je neviděl. Dobré reference jdou o Martinu Hradeckém.....a doporučoval jsem tu Martina Cibulku,Sitra Achra.....tam jim to také šlapalo,ale též jsem tam dlouho nebyl,takže jak je to teď,nevím.Ale Martin ve mně vzbudil dojem,že ví,co učí a proč......takže bych se nebál k němu zajít.
Ivo Schovanec,který tu,společně se Severinem,rozjel Modern Arnis,se prý více věnuje kickboxu....ale to mám z doslechu......takže nevím.
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Lada » stř 21. led, 2009 13:21

2NAIA
jen aby to pak nedopadlo s tím boxováním stejně jak nedávná potička mezi náckem a skiňošem kdy na hrozby nácka nastoupil tímhle způsobem ten se skrčil aby tolik nedostal a bodal tam kde mel prostor tj. do ledvin výsledek 1:0 pro nůž. On tedy prostor k útěku neměl, ale moc se na ty ruce upnul a to mu bylo osudným.
Ono u tohodle způsobu bude potřebné hodně dodávat, že je třeba hned po jednom,dvou...úderech zmiznout, případně pak útočníka odstrčit a zmiznout aby se nenechali unést a útočník se "neschoulil" jak je reflexem u dost lidí a útočil tam kde má prostor.


Jinak na seminář se těším :) doufám že se mi do té doby uzdraví ruka :?
Lada
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 793
Registrován: ned 20. srp, 2006 23:00

Příspěvekod pm » stř 21. led, 2009 14:26

na to co umi nejlepe spolehali i boxeri v prvnich UFC. staci umet s nozem jen trochu, rozsmelcovat nekoho na prouzky neni vubec tezky; tim chci rict, hole ruce vs. nuz je jina hra nez hole ruce vs. hole ruce, nejen technicky

aikido klip: neni to rozhodne muj salek caje, jen podotykam, ze v ramci nacviku drilu se zacina asi vsude se singl pohyby, ktere se "prehani" (delsi primky, vetsi oblouky). pruser je, pokud se (zacatecnicky) dril vydava za real deal

druhy klip: jep, rozhodne mrazive

u nas mame serii drilu jak proti savlovemu, tak "sekacek na led" uchopu, s gumovym nozem a v ramci drilu sranda, real deal je jina vec. osobne tedy necvicim moc proti nozi, ale s nozem/dykami, a u sebe nuz vzdycky nosim (1-3, ted jsme si od Cold Steel objednal i dva libovy pary dyk), takze me zajima spise nuz/dyka vs. hole ruce, vs. nuz, vs. teleskop atd., prip. improvizovane zbrane vs. nuz

opomineme priority - utek, improvizovane zbran jakehokoliv druhu (zidle, aktovka, batoh, taska... ). Jendis napsal nejake typy, ja bych rozhodne pridal kopy - slapaky, side kicky, klidne i naskocene. vzhledem k tomu, ze otloukame ruce od nevidim do nevidim, snazime se trefit rukou do ruky s nozem, tak aby to vic nez jen bolelo, poradne seknout, kontrolovat ruku s nozem a pak prejit na standartni hru; hodne je to i o pozici a vzdalenosti. rozhodne bych se nespolehal na jakekoliv pakove zalezitosti, mozna nekomu funguji, me ne, pokud vas nekdo bez telegrafovani a naprahu smelcuje, nebo picha jak sici stroj, tezko co chytat a pacit

jinak videl jsme asi tuce vyukovek na tema nuz vs. hole ruce, a musim rict, ze v drilech funguje sechno moc pekne, ale kdyz si pak vezmou gumaky a brejle, je to stejne neprehledna sekacka rezacka, zadnej Seagal, osobne se modlim, aby na nuz/nuze nedoslo. nuz je nebezpecnej na dlouhou, stredni i kratkou vzdalenost, v klinci i na zemi
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod NOKT » stř 21. led, 2009 15:07

Dotázek ohledně kopů. Já osobně, pokud by po mě někdo šel tak bych souhlasil s možností kopů (konkrétně do výšky pasu), ale jednu dobu k nám do oddílu chodil kluk co dělal střední školu ochrany a majetku a přišel s teorií, že i ty kopy jsou víceméně naprd, že nejsou o moc lepší než ruce. Jak to teda je?
NOKT
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 656
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod pm » stř 21. led, 2009 15:16

NOKT píše:přišel s teorií, že i ty kopy jsou víceméně naprd, že nejsou o moc lepší než ruce. Jak to teda je?


v jakym slova smyslu jsou naprd? pomaly, viditelny, zranitelny, slaby... ?
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod NOKT » stř 21. led, 2009 15:36

pm píše:
NOKT píše:přišel s teorií, že i ty kopy jsou víceméně naprd, že nejsou o moc lepší než ruce. Jak to teda je?


v jakym slova smyslu jsou naprd? pomaly, viditelny, zranitelny, slaby... ?


Ve smyslu, že noha není o moc delší než ruka se zbraní.
NOKT
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 656
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod pm » stř 21. led, 2009 15:53

zkousel si to nekdy? sidekick ze zadni je Tvoje nejdelsi zbran, rukama na Tebe (na telo, hlavu, ruce) nedosahne ani omylem (coz neznamena ze Te nemuse seknout pres nohu). osobne mam radeji sidekicky do kolen z predni s prikrocenim, nebo "lopatovy" slapaky ze zadni
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

 

Příspěvekod jeikob » stř 21. led, 2009 16:23

NOKT píše:Dotázek ohledně kopů. Já osobně, pokud by po mě někdo šel tak bych souhlasil s možností kopů (konkrétně do výšky pasu), ale jednu dobu k nám do oddílu chodil kluk co dělal střední školu ochrany a majetku a přišel s teorií, že i ty kopy jsou víceméně naprd, že nejsou o moc lepší než ruce. Jak to teda je?


občas jsme to na treningu cvičili .měli jsme dřevěný nůž.ale jak psal pavel ty naskočený kopy můžou fungovat. v karate je kop řiká se mu joko tobi geri .symbol karate:) ale všude je prezentovanej jako kop na hlavu. ale on když se kopne na střední pasmo a dobře načasuje,tak ten dotyčnej letí k zemi z vyraženým dechem. na treningu to kluk udělal a kolega letěl. no a nebo takzvané nůžky.ale chce to umět a načasovat. výhoda je že když vám to ustojí ,tak uskočíte
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod NOKT » stř 21. led, 2009 16:31

pm: Tak trochec jsme laškovali posledně na našem malém víkendovém cvičení s klukama z thaiu kdy si on vzal gumovej nůž a že co bych dělal. A přímý prošlapovaný kop (chudan mae geri kekomi) hned zpravil náladu. :) Ale abych odpověděl na otázku. Ano zkoušel, vícekrát (třeba v rámci cvičení Krav Maga a ještě pár dalších BU).

jeikob: Jsem karatista a joko tobi geri je kop ve výskoku :) Ale vím co myslíš :)
NOKT
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 656
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod pm » stř 21. led, 2009 16:33

ja mel na mysli jinej kop, proste zadni pristoupi k predni a predni vypali sidekick

"nuzky" :D nevim, to asi ne Kubo, to jsme zkouseli kdyz jsme si jako maly hrali na Brukliiho

jinak jde o to, ne "obcas" to na treninku cvicit, ale metodicky, pravidelne a dlouhodobe, obzvlaste takovu vosajstlich zalezitost jako boj proti nozi
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod jeikob » stř 21. led, 2009 16:49

mám takovou jednu zkušenost a docela svým způsobem se to sem hodí a velmi dlouho mi tahle zkušenost ležela v hlavě a svým způsobem jsem z ní měl i komplex. Tak že domluvil jsem si z kamarádkou že pujdem do kina,chtěl jsem ji sbalit ,dali jsme si sraz nahoře na vaclaváku ,a že pujdem po pravé straně dolu do toho kina v té pasaži kousek nad bonton landem. Tak jsme šli a najednou se z pasaže jalta vyřitili dva týpci o něco málo starší a jeden do mně vrazil. Řekl jsem sorry a jeden z nich do mne začal strkat a postavil se do bojového postoje.No kamarádka na ně co dělaj at jdou do hajzlu a on se teda sklidnil a my šli dál.Jenže oni šli pořád za náma a koukali na mně.Tak řikám kamarádce hele jako se rozejdem a sejdeme se v kině .Tak kamarádka přešla na druhou stranu. bál jsem se že by šli za náma furt a když bychom vlezli do pasaže ,tak by to bylo horší. no naštestí kámoška je nezajímala ,šli pořád za mnou já dostal strach a začal utíkat a oni se rozeběhli za mnou a beželi za mnou až skoro do jindřišké k hlavní poště. nasedl jsem na tramvaj a jel domů do kina už jsem nešel. měl jsem strach. A ted k tomu podstatnému .totiž bylo v době kdy vaclavák byl plnej šlapek,pasáků,dýlerů,arabských veksláků a policajti na to srali. A tihle dva prostě na mně působili divně ,bál jsem se že by něco vyndali kudlu,kesr,pistol. Pak jsem netušil proč si vybrali mně?? když jsem to řešil s kámošema tak bud si mně s někým spletli a pokud šlo o podsvětí moh to být průser. nebo to mohla být parta automatovejch gamblerů ta tam řádila a prý když jim došli prachy šli ven a někoho obrat.ale nevypadal jsem jako vatař.a nebo prostě týpci co se chtěli poprat.no já se bál že to je ta první možnost. samozřejmě s chození s kamarádkou sešlo sem si řikal,že si asi myslí že sem posera. no a to sem pak dlouho řešil,jestli bych byl schopný se jim postavit ,kdyby napadli jí. měl jsem se na ty pocity vysrat a jít do kina? No tedka to vidim tak,že kámoška je v pohodě já jsem v pohodě. čest vem čert řídil jsem se insktintem. co by jste dělali vy?
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod NOKT » stř 21. led, 2009 16:51

pm píše:ja mel na mysli jinej kop, proste zadni pristoupi k predni a predni vypali sidekick

"nuzky" :D nevim, to asi ne Kubo, to jsme zkouseli kdyz jsme si jako maly hrali na Brukliiho

jinak jde o to, ne "obcas" to na treninku cvicit, ale metodicky, pravidelne a dlouhodobe, obzvlaste takovu vosajstlich zalezitost jako boj proti nozi


Jako takhle... No forem příkroků je víc. Ale vím co myslíš.

ad. trénink... Samozřejmě, máš pravdu. Trénink je základem všech bojových dovedností. Ale v současné době jsou třeba moje priority jinde než "vědět jak se ubránit proti noži".
NOKT
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 656
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod jeikob » stř 21. led, 2009 16:57

[quote="pm"]ja mel na mysli jinej kop, proste zadni pristoupi k predni a predni vypali sidekick

"nuzky" :D nevim, to asi ne Kubo, to jsme zkouseli kdyz jsme si jako maly hrali na Brukliiho

jinak jde o to, ne "obcas" to na treninku cvicit, ale metodicky, pravidelne a dlouhodobe, obzvlaste takovu vosajstlich zalezitost jako boj proti nozi.

no myslel jsem spíš takový kop v karate se mu řiká midan tobi geri.naskočí koleno a druhá noha vystřelí. a zase na střední pásmo má ohromnou razanci. jinak ten sidekuck prave nemyslím výskok ale spíš přiskočení což tomu kopu dodá energii.
a co mi teda přijde riskantní a často to v ruzných sebeobranách ukazujou.vykopnutí nože z ruky??? jde to vůbec :D
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod Angus » stř 21. led, 2009 16:58

jeikob píše:joko tobi geri .symbol karate:) ale všude je prezentovanej jako kop na hlavu. ale on když se kopne na střední pasmo a dobře načasuje,tak ten dotyčnej letí k zemi z vyraženým dechem. ..

Nemusí být ani moc tobi, takové "naskočené" yoko geri kekomi, jen trošinku "tobi" :wink: :lol: :lol:
Angus
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: pon 23. čer, 2003 23:00

Příspěvekod NOKT » stř 21. led, 2009 17:04

Jeikob: já bych to řešil stejně. poslal bych kamarádku pryč a snažil bych se jim zmizet jak to jde. Takový trauma mám taky. Jak už bylo v jedné diskuzi zmíněo "lidi co dělaj TBU maj pochybnosti o účinosti jejich stylu" :D Vím, že nemám problém v rámci sparringu dostat větší a těžší lidi, ale nikdy jsem se nepral na ulici, nikdy mi nešlo o krk. Budu fungovat aspoň trochu? Nicméně se musím pochválit jak jsem vyřešil nedávnou "záchodovou situaci" :) Si to tam chtěl jeden podnapilý člověk rozdat a nakonec to skončilo u klidného pokecu :D
NOKT
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 656
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod jeikob » stř 21. led, 2009 17:32

NOKT píše:Jeikob: já bych to řešil stejně. poslal bych kamarádku pryč a snažil bych se jim zmizet jak to jde. Takový trauma mám taky. Jak už bylo v jedné diskuzi zmíněo "lidi co dělaj TBU maj pochybnosti o účinosti jejich stylu" :D Vím, že nemám problém v rámci sparringu dostat větší a těžší lidi, ale nikdy jsem se nepral na ulici, nikdy mi nešlo o krk. Budu fungovat aspoň trochu? Nicméně se musím pochválit jak jsem vyřešil nedávnou "záchodovou situaci" :) Si to tam chtěl jeden podnapilý člověk rozdat a nakonec to skončilo u klidného pokecu :D


když přesně to je ono. já třeba neměl nikdy strach se poprat někde v klubu či diskotéce s obyčejným prudičem.to sem věděl že na ně mám a v nejhorším dostanu nějakou ránu ,nebo budu potlučený.a hlavně když to srovnám se sparringem při treningu ,tak s těmahle to byla brnkačka.ale z koho sem měl strach z lidí u kterejch člověk cejtil že sou jinde .na druhou stranu pokud se človek pohyboval v praze já třeba na tom skejtu,tak znal spoustu lidí a ty zase znali lidi. tak jsem veděl hele tamhle to jsou skořápkáři na ty bacha .pak člověk nechodil tam ,kde veděl že nepatří. nebo skinhedi nebál jsem se jich, když človek seděl na té letné a oni tam přišli a človek je viděl a nebyl tam sám.ale z čeho sem měl fobii a také jsem dostal od nich šílenej klepec. když človek jel v noci sám z nějaké pařby. to se mi stalo na jiřáku sem vyjel na eskalátoru do toho vestibulu najednou nevím ani odkad se vzali .ležel jsem na zemi jen jsem si chránil hlavu a inkasoval.naštestí přijelo metro z druhé strany a šlo hodně lidí a oni zdrhli. měl jsem jen ohromnou modřinu na stehně a pohmožděný žebra. matěje homolu frontmana wohnoutů vytahli z tramvaje zlomili mu ruku a vyrvali dready. stejná situace a matěj se uměl prát dělal jako dítě dlouho judo. no jak jsem psal o té příhodě z vaclaváku. tak právě se mi honilo v hlavě mám se prát a získat body u slečny.ale převážil strach z té nejistoty co jsou zač.prostě byli divný. měl jsem pocit ,že by byli schopný mně oddělat
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod jeikob » stř 21. led, 2009 17:36

Angus píše:
jeikob píše:joko tobi geri .symbol karate:) ale všude je prezentovanej jako kop na hlavu. ale on když se kopne na střední pasmo a dobře načasuje,tak ten dotyčnej letí k zemi z vyraženým dechem. ..

Nemusí být ani moc tobi, takové "naskočené" yoko geri kekomi, jen trošinku "tobi" :wink: :lol: :lol:


http://www.youtube.com/watch?v=yrWLiZjfMVg ale nemusí to být na palici :D
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Další

Zpět na sebeobrana, streetfighting a reálný boj...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků