Kodokan Judo vs Jiu Jitsu

krev, pot, slzy a adrenalin - na ulici neplatí fair play!

Příspěvekod marcelo » úte 08. pro, 2009 16:52

Gino- no k tomu co si mi napisal..hmm...takto oldschool Judo je mi sympatickejsie ako vsetky tie Koryu systemy..su to "mumifikovane dinosaury",absolutne nereflektujuce dnesnu dobu..co som mal moznost si o tom zistit su to hlavne "zbranove" systemy a obrana proti zbraniam..aj slepy vidi ze vsetky tie teatralne utoky su vlastne seky a vpichy chladnou zbranou a tomu je prisposobena aj obrana..to ze to niekto nasilu napasoval na neozbrojeny boj je druha vec...pre mna osobne su tieto styly hodnotne z historickeho hladiska ako napr.historicky serm..v ziadnom pripade ich nepovazujem za plnohodnottny sebaobranny system pre "bezneho Fera" do krcmy a na diskosku :wink:

Ono vela ludi tu hovori ze nie je dolezity styl ale metoda..lenze povacsinou kvalitne styly stoja na kvalitnej metode rozvoja rozlicnych atributov..ako to, ze vacsina ludi z boxu a thaiboxu oproti vsetkym tym Koryu Jutsam vie pridrbat druhemu cloveku medzi oci bez toho aby riesila vsemozne dristy od techniky,cez vsetky tie vyuzivania sily bez zapotenia sa supera ktoru nikto v reale nevidel atd..

..toto su veci ktore mne vadia..zavadzanie ludi..ako mne je jasne ze ciste Judo nie je top co sa tyka sebaobrany...Judo,popr. Zapas ale ma jeden velmi zaujimavy atribut ktory rozvija...hadzat druheho a zaroven nebyt tak lahko hodeny na tu zem..pridajme trebars boxing..ten rozvija udierat druhych a sam inkasovat co najmenej..pridajme kopy a klinc z thaiboxu..zacinas mat vyskladany zaujimavy Matrix..do toho poulicnu spinu a zacinas byt velmi neprijemnym stipacom..toto vsetko samozrejme mozes trenovat s plnou rezistenciou s nespolupracujucim superom..tvoj trening sa stava "zivym" a funkcnym...na rozdiel od baletnych kreacii...

Inak pokial by si mi postol nejake Koryu videjko z treningu proti nespolupracujucemu a plne sa braniacemu superovi budem len a len rad :wink: Nemam problem pochvalit vsetko dobre,kludne aj od TBU 8)
"If you want to learn how to fight, you must practice fighting against someone who is fighting back"
marcelo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1121
Registrován: úte 26. úno, 2008 0:00

 

Příspěvekod Gino » úte 08. pro, 2009 18:31

marcelo... ted jednou vazne, ale bez urazky...
Nemam zadne takove video, ktere bych ti mohl poslat, ponevadz si na tom proste nehonim. A i kdybych ho mel, tak bych ti ho neposilal, protoze bych nemel zajem to tady dal resit. Jednak je to porad dokola a navic i se stejnyma lidma.

Bez si radsi zacvicit to s cim si spokojeny a nestresuj se nejakyma ukazkama koryu - historicky serm te prece taky nestresuje :wink:
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod kumori » úte 08. pro, 2009 18:49

judokové.

4 marcelo Tomasz Guja 8. dan JJ z Polska. Docela dobrej týpek. Apropos bývalej judoka, vystudoval něco jako FTK se zaměřením na trenérství juda. Ale podotýkám, že to není příliš tradiční JJ, ale mně se to zamlouvá. Zažil jsem s ním jeden seminář Jiu-Jutsu a stálo to za to.

http://www.youtube.com/watch?v=nVpUKkuL ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=og_TYGW4 ... re=related[/quote]

boha krista to jsi musel vytahovat toho šarlatána?tomík je pěkný vykuk, postavu jak gymnasta, mozek vychcánka a šmělináře, je to s ním trochu složitější, organizuje mistrovství Polsk v jj, kde ovšem startují jen lidé z jeho organizace a jeho "spanile jízdy" na různé druhořadé šampionáty v cizině jsou velmi dobře známé, prostě, když řekneš Guja, tak si lidi buď odplivnou nebo se smějí...doporučuji shlédnout a přečíst si komentáře k videu http://www.jaw.pl/video/show/4118
kumori
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 476
Registrován: stř 04. dub, 2007 23:00

Příspěvekod Jendis » úte 08. pro, 2009 19:18

pánové...tohle je ju-jutsu..... :wink: :twisted:

dánská CSA z Copenhagenu

http://www.openmat.dk/video/csa/csa_openmat6.wmv

http://openmat.dk/video/csa/nippon_0304.wmv

http://openmat.dk/video/csa/ian_nipponcup.wmv

Videjka speciálně pro Marcela..... :wink:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Gino » úte 08. pro, 2009 19:40

:roll:
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod marcelo » úte 08. pro, 2009 20:11

Gino píše:marcelo... ted jednou vazne, ale bez urazky...
Nemam zadne takove video, ktere bych ti mohl poslat, ponevadz si na tom proste nehonim. A i kdybych ho mel, tak bych ti ho neposilal, protoze bych nemel zajem to tady dal resit. Jednak je to porad dokola a navic i se stejnyma lidma.

Bez si radsi zacvicit to s cim si spokojeny a nestresuj se nejakyma ukazkama koryu - historicky serm te prece taky nestresuje :wink:



Dakujem pekne za odpoved :wink: Koryu ma nestresuje,to zasa nie..osobne su mi vsetky tie Jutsa okrem Brazilian JJ uplne sumak :wink:

Maj sa pekne Gino

:D
Naposledy upravil marcelo dne úte 08. pro, 2009 20:29, celkově upraveno 1
"If you want to learn how to fight, you must practice fighting against someone who is fighting back"
marcelo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1121
Registrován: úte 26. úno, 2008 0:00

Příspěvekod marcelo » úte 08. pro, 2009 20:15

Jendis píše:pánové...tohle je ju-jutsu..... :wink: :twisted:

dánská CSA z Copenhagenu

http://www.openmat.dk/video/csa/csa_openmat6.wmv

http://openmat.dk/video/csa/nippon_0304.wmv

http://openmat.dk/video/csa/ian_nipponcup.wmv

Videjka speciálně pro Marcela..... :wink:


Dakujem Jendo za videjka,
videjko c. 1 sa mi velmi paci ;)

viem o koho ide..jeden cas to tiahli s SBGi a Mattom Thortonom. Ich backround je BJJ a MMA :wink: Pekne 8)
Naposledy upravil marcelo dne úte 08. pro, 2009 20:25, celkově upraveno 1
"If you want to learn how to fight, you must practice fighting against someone who is fighting back"
marcelo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1121
Registrován: úte 26. úno, 2008 0:00

Příspěvekod marcelo » úte 08. pro, 2009 20:16

Kumori- ja nie som ani som nikdy nebol judoka, o.k.
"If you want to learn how to fight, you must practice fighting against someone who is fighting back"
marcelo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1121
Registrován: úte 26. úno, 2008 0:00

Příspěvekod kamiwaza » úte 08. pro, 2009 21:31

Gino píše:kamiwazo, mysli si o tom co chces.
To proste NENI jujutsu a basta. Ze v tom jsou paky, udery, skrceni a ze to treba nekomu funguje, nic neznamena.


Netvrdím že je to jujutsu, vzpomínáš? My cvičíme jiu-jitsu, Guja jiu-jutsu, nejedná se o žádné koryu a „tradiční“ věci. Ale abych tě nedráždil budu dále psát JJ :wink:
To že někomu páky, údery, škrcení … fungují znamená hodně. Troufám si tvrdit, že je to to nejdůležitější ze všeho. Kdo to nechápe, tak ať hraje šachy (nic proti šachům) nebo sleduje VKVéčka :twisted:
Co se týče MMA, tak vychází různých úpolových disciplín a cílem je překonat toho druhého po technické, taktické, a také kondiční stránce. De facto si tam můžeš vsunout cokoliv, co v rámci pravidel funguje. Podobnou myšlenku (komplexnosti) mělo JJ už v počátcích příchodu do ČR. Stačí si prostudovat dostupnou literaturu. Už se to tu řešilo. Autoři (rozumím tomu jako instruktoři) nabádali k doplnění tréninku JJ o rohování a savate. Asi se shodneme na tom, že odtud se vlastně datuje vznik MMA :idea:
Jinak jelikož sebeobrana na bázi JJ v té době odpovídalo potřebám tehdejší doby, tak předpokládám, že je správné se vyvíjet s dobou a nevidím jediný důvod, proč by se nemohli u JJ používat moderní tréninkové metody a postupy, a proč by se nemohlo čerpat a přebírat z dalších systémů. Druhé styly to vesele dělají a komu to vadí (KM, Kapap).

kumori píše: boha krista to jsi musel vytahovat toho šarlatána?tomík je pěkný vykuk, postavu jak gymnasta, mozek vychcánka a šmělináře, je to s ním trochu složitější, organizuje mistrovství Polsk v jj, kde ovšem startují jen lidé z jeho organizace a jeho "spanile jízdy" na různé druhořadé šampionáty v cizině jsou velmi dobře známé, prostě, když řekneš Guja, tak si lidi buď odplivnou nebo se smějí...doporučuji shlédnout a přečíst si komentáře k videu http://www.jaw.pl/video/show/4118


Tomík je šarlatán, vykuk, šmelinář … druhej je gay, třetí má rád děti apod. (teď nemám na mysli tebe :D ), ale tady to není o sexuální orientaci a o tom, že ti chce někdo prodat nos mezi očima. Tady je to o jeho schopnostech. Nemyslím si, že jsou to druhořadé soutěže a navíc, co jsem ho viděl na videu z nejrůznějších soutěží z nejrůznějších zemí atd., tak můžu říct, že ti co ho kritizují se mohou bodnout. Netvrdím že jsem něco extra, ale za těch 20 let už poznám jestli člověk něco umí a nebo ne a on patří do té první skupiny.
A když už jsme u těch šmelinářů, tak si myslím, že v PL je to každej druhej (ale nesmím jmenovat, bo chych byl za antisemitu), ale na rozdíl od většiny má Guja (jako že ho nechci obhajovat, bo jsem mu jednou řekl svoje, ale tady šlo jen o odkaz na funkční JJ vzpomínáte) za sebou alespoň nějaké hmatatelné výsledky.
A co se týče komentářů, tak jestli tam nákej „tradiční“ zoufalec píše nějaké hlouposti, tak je to jeho problém, ale zajímalo by mě, kdo z nich mu to řekl do tváře :roll:
A na závěr. Buď to nevíš nebo mlžíš, ale Guja pořádá tzv. otwarte turnaje a na ně jezdili i lidi z ČR a rozhodně nebyli v POJ. Dokonce oni sami přímo lákají jiné BS k účasti na jejich soutěžích. Co chvila mi přijde pozvánka na nějakou podobnou akci. Oni jsou v tom Poláci solidně zajetí, ale to se netýká pouze POJ.

4 marcelo Myslím že je jedno jestli jsi byl judoka, bjjitsuka, x-boxer, sambista, MMA fighter …, ale jde o to, že pokud jsi někdy v něčem soutěžil, nebo alespoň intenzivně trénoval zmíněné systémy (trochu na úrovni), tak máš alespoň nějakou představu o tom, co je „reálné“ a co je Barrandov (od příště budu psát Hollywood, bo nevím jestli tam v SK B. znáte).

A na závěr se rozloučím citátem od Avi Nardia - Better be a Student of Reality than a Master of Illusion.
kamiwaza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 452
Registrován: sob 23. zář, 2006 23:00

Příspěvekod kumori » úte 08. pro, 2009 21:41

kamiwaza píše:
Gino píše:kamiwazo, mysli si o tom co chces.
To proste NENI jujutsu a basta. Ze v tom jsou paky, udery, skrceni a ze to treba nekomu funguje, nic neznamena.


Netvrdím že je to jujutsu, vzpomínáš? My cvičíme jiu-jitsu, Guja jiu-jutsu, nejedná se o žádné koryu a „tradiční“ věci. Ale abych tě nedráždil budu dále psát JJ :wink:
To že někomu páky, údery, škrcení … fungují znamená hodně. Troufám si tvrdit, že je to to nejdůležitější ze všeho. Kdo to nechápe, tak ať hraje šachy (nic proti šachům) nebo sleduje VKVéčka :twisted:
Co se týče MMA, tak vychází různých úpolových disciplín a cílem je překonat toho druhého po technické, taktické, a také kondiční stránce. De facto si tam můžeš vsunout cokoliv, co v rámci pravidel funguje. Podobnou myšlenku (komplexnosti) mělo JJ už v počátcích příchodu do ČR. Stačí si prostudovat dostupnou literaturu. Už se to tu řešilo. Autoři (rozumím tomu jako instruktoři) nabádali k doplnění tréninku JJ o rohování a savate. Asi se shodneme na tom, že odtud se vlastně datuje vznik MMA :idea:
Jinak jelikož sebeobrana na bázi JJ v té době odpovídalo potřebám tehdejší doby, tak předpokládám, že je správné se vyvíjet s dobou a nevidím jediný důvod, proč by se nemohli u JJ používat moderní tréninkové metody a postupy, a proč by se nemohlo čerpat a přebírat z dalších systémů. Druhé styly to vesele dělají a komu to vadí (KM, Kapap).

kumori píše: boha krista to jsi musel vytahovat toho šarlatána?tomík je pěkný vykuk, postavu jak gymnasta, mozek vychcánka a šmělináře, je to s ním trochu složitější, organizuje mistrovství Polsk v jj, kde ovšem startují jen lidé z jeho organizace a jeho "spanile jízdy" na různé druhořadé šampionáty v cizině jsou velmi dobře známé, prostě, když řekneš Guja, tak si lidi buď odplivnou nebo se smějí...doporučuji shlédnout a přečíst si komentáře k videu http://www.jaw.pl/video/show/4118


Tomík je šarlatán, vykuk, šmelinář … druhej je gay, třetí má rád děti apod. (teď nemám na mysli tebe :D ), ale tady to není o sexuální orientaci a o tom, že ti chce někdo prodat nos mezi očima. Tady je to o jeho schopnostech. Nemyslím si, že jsou to druhořadé soutěže a navíc, co jsem ho viděl na videu z nejrůznějších soutěží z nejrůznějších zemí atd., tak můžu říct, že ti co ho kritizují se mohou bodnout. Netvrdím že jsem něco extra, ale za těch 20 let už poznám jestli člověk něco umí a nebo ne a on patří do té první skupiny.
A když už jsme u těch šmelinářů, tak si myslím, že v PL je to každej druhej (ale nesmím jmenovat, bo chych byl za antisemitu), ale na rozdíl od většiny má Guja (jako že ho nechci obhajovat, bo jsem mu jednou řekl svoje, ale tady šlo jen o odkaz na funkční JJ vzpomínáte) za sebou alespoň nějaké hmatatelné výsledky.
A co se týče komentářů, tak jestli tam nákej „tradiční“ zoufalec píše nějaké hlouposti, tak je to jeho problém, ale zajímalo by mě, kdo z nich mu to řekl do tváře :roll:
A na závěr. Buď to nevíš nebo mlžíš, ale Guja pořádá tzv. otwarte turnaje a na ně jezdili i lidi z ČR a rozhodně nebyli v POJ. Dokonce oni sami přímo lákají jiné BS k účasti na jejich soutěžích. Co chvila mi přijde pozvánka na nějakou podobnou akci. Oni jsou v tom Poláci solidně zajetí, ale to se netýká pouze POJ.

4 marcelo Myslím že je jedno jestli jsi byl judoka, bjjitsuka, x-boxer, sambista, MMA fighter …, ale jde o to, že pokud jsi někdy v něčem soutěžil, nebo alespoň intenzivně trénoval zmíněné systémy (trochu na úrovni), tak máš alespoň nějakou představu o tom, co je „reálné“ a co je Barrandov (od příště budu psát Hollywood, bo nevím jestli tam v SK B. znáte).

A na závěr se rozloučím citátem od Avi Nardia - Better be a Student of Reality than a Master of Illusion.


jasně, i v PL je bordel, ale on z něj vyčuhuje, kua je v podstatě jedno,že Kondratowicz má 12.Dan jj, tomu ho ovšem udělili reální lidé za jeho příspěvěk k rozvoji polského jj, je to gentelman, který je na sklonku svého bohatého života zván na různé semináře, kde sedí a chodí a lidi se s ním fotí...
tomík?je to fakt, že organizuje otwarte turnamenty walki sportowej, ale kdo mu tam přijede?hele, já prodávám jak jsem koupil...zajímavý je jeho skok z 2.kyu na dan...jasně, umí, to jo, ale má mít trochu soudnosti a nepásat se 8.danem ( od koho?) navíc měl "spotřebovat" nějaké dotace co dostal na sportovní program své organizace, no jo, i bojovník samuraj potřebuje svou misku rýže :wink:
kumori
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 476
Registrován: stř 04. dub, 2007 23:00

Příspěvekod Gino » úte 08. pro, 2009 21:56

kamiwaza píše:Netvrdím že je to jujutsu, vzpomínáš? My cvičíme jiu-jitsu.
To uz snad nema cenu ani komentovat *krci rameny*.
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod kamiwaza » úte 08. pro, 2009 22:00

4 kumori
Takže se shodneme že tomík umí, a zbytek je mi volnej. Jinak kdo neokrádá klub a organizaci, ten okrádá rodinu :D
A jak jsem psal výše. Řekl jsem mu svoje, a co se týče jeho STV, tak mám podobný názor - v cca 34 letech 8. dan je trochu divné, ale já nehodnotím lidi dle STV, ale podle toho co umí. A co se týče jeho závodů, tak jsem tam viděl různé závodníky (i black belty) a lidi z juda, tai jutsu, BJJ. Ale to nic neznamená. Nicméně když si pustíš na netu videa z jejich závodů, tak je to solidní podívaná.
kamiwaza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 452
Registrován: sob 23. zář, 2006 23:00

Příspěvekod luen » úte 08. pro, 2009 22:52

Hele zapasnici a jak je to s tou jemnou cestou ... uplne bych tedy vynechal komentar slova DO, protoze se priznam me tyto terminy nic nerikaji, ale ta jemnost ...

Muj trener juda vzdycky rikal:"Judo je jemna cesta, ale pokud nemas aspon 120kg a pracky jak hovado, tak nejsi dostatecne jemnej"! :lol:
A protoze vim jak to myslel a uz jako capart jsem si byl vedom jeho uspechu, tak s tim souhlasim :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod kamiwaza » stř 09. pro, 2009 12:11

4 Luen
Tady je zajímavé video o tom, že vždy nemusí vyhrát větší a silnější 6:40 :D

http://www.youtube.com/watch?v=NLLBkHP9du8

Jinak k tvé otázce, ačkoliv odpověď znáš nejspíš sám. Proč jsou v BS nejrůznější váhové a věkové kategorie? Pokud jsou na tom dva borci z WCH stejně technicky, takticky, kondičně, oba srdcaři ... ale první má o 30 kg a 20 čísel víc, než druhý, tak kdo vyhraje :idea:
Zrovna jsme to včera řešili s trenérem boxerů, co po nás chodí na trénink. Zkrátka v boxu to tak funguje a grapplingu je to stejné, ne-li horší.
Uspokolila tě moje odpověď a hlavně výstižné video :D
kamiwaza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 452
Registrován: sob 23. zář, 2006 23:00

Příspěvekod Gino » stř 09. pro, 2009 12:44

kamiwaza píše:Pokud jsou na tom dva borci z WCH stejně technicky, takticky, kondičně, oba srdcaři ... ale první má o 30 kg a 20 čísel víc, než druhý, tak kdo vyhraje :idea:
Jednou ten a jindy ten... :wink:
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

judo a jemnost ....

Příspěvekod mysmys » pát 11. pro, 2009 9:53

luen píše:Hele zapasnici a jak je to s tou jemnou cestou ... uplne bych tedy vynechal komentar slova DO, protoze se priznam me tyto terminy nic nerikaji, ale ta jemnost ...

Muj trener juda vzdycky rikal:"Judo je jemna cesta, ale pokud nemas aspon 120kg a pracky jak hovado, tak nejsi dostatecne jemnej"! :lol:
A protoze vim jak to myslel a uz jako capart jsem si byl vedom jeho uspechu, tak s tim souhlasim :wink:


Ahoj Luene, s timhle mas u juda pravdu, ze vysledek zapasu zavisi hodne na sile. Ve sportovním judu musis k uspechu mit hodne silne telo, velkou vytrvalost a byt hodne technicky vyspelej, psychicky silnej a pak trochu stesti sportovniho. Vzpominam si :-) , ze jsme delali silove testy, kde byly ruzne silove discipliny a jen tak pro ukazku (byly ruzne rozsahy a k nim znamky ... snad si ty hodnoty pamatuji spravne ) napr. pro benchpress:
dospely clovek chodici kategorii do 60 kg: znamka 4 - 85kg jednou zvednout, znamka 1 - 120kg jednou zvednout. clovek v kategorii nad 95 kg mel na znamku 1 zvednout 165kg ... minimum na 4 bohuzel nevim, ale tipnul bych to tak na 130 kg.
Vahove kategorie mezitim,to mely umerne rozprostrene...

No a co se tyka te jemnosti nebo podddajnosti, tak ti spise zkusim rict svuj nazor, mozna i ostatni judiste budou souhlasit - judo je zalozene na tom, ze z rovnovazneho stavu se snazis soupere vychylit, vyvest z rovnovahy a pak pouzit techniku porazu a doresit situaci na zemi. Slysel jsem, ze prave zpusoby, jak vyvest soupere z rovnovahy byly tim, s cim Kano obohatil techniky korju dzudzucu, ktere studoval.... a tyhle zpusoby rozvinul. Vysledkem bylo, ze v judu se zacal objevovat princip Minimální úsilí – maximální účinnost, ktery v sobe zahrnuje i princip jemnosti(poddajnosti). Proste, jak silu pouzivat, jak vychylit soupere, aby te to stalo malo sil. S oklestenim technik o atemi techniky pro sportovni zpusob juda se veci zmenily (napriklad kdyz souper s vetsi silou sebou nedal pohnout, tak treba uderem do zeber jsi jej donutil se uvolnit a pak se dal provest podmet, paka atd.) a dosly k dnesni podobe, jak je zname.
Nicmene i dnesni sportovni judo ma princip "Maximalní učinek s minimálním usilím" v sobe. Ucis se pomoci techniky reagovat na silu soupere. Premenit ji proti nemu a vlozit do toho svoji. Spousta kombinaci technik, protichvatu, prechodu postoj zem, vyuziva tohodle principu. Uz treba jenom tim, ze se snazis v souperi vyvolat nejakou reakci v pohybu, kterou naslednym chvatem vyuzijes proti nemu. Cim mas vic svoji sily, tim muzes soupere lepe kontrolovat, lepe vychylit. Proste musis byt schopen te mase dat energii. Rika se... "Silneho uchop slabe, slabeho silne". Kdyz jde hruba sila proti hrube sile tak je to spatne.

Judo ma kata, ktere vetsinou maji pouze studijni ucely, aby clovek pochopil principy, na nichz jsou techniky staveny... napriklad link nize k Itsutsu no kata http://judoinfo.com/kataitsu.htm

No a co se tyka toho DO, tak ne vsechny systemy mely za cil vychovat jen rvace, ale take vychovat CLOVEKA, coz mu do zivota mohlo dat vetsi prinos nez jen bojove techniky a navic da to prinos lidem kolem nej a tim i cele spolecnosti. Pac rvac bude rvacem, dokud mu neublizi "vetsi rvac". To je proste zpusob, kterej te privede driv nebo pozdejc do hrobu, vezeni nebo aspon k pocitum, ze nekde jsi byl strujcem nejakeho nestesti nekoho jineho nebo sveho.

Judo ma za hlavni dva principy: Minimální úsilí – maximální účinnost („Seiryoku-zenyo“) a vzájemný prospěch („Jita-kyoei“).

Co se zpusobem prenosu z Japonska do Evropy nebo prenosem po generace ve 20.stoleti z techto dvou principu vytratilo je smutne, ja jsem treba na trenincich o tomhle slysel jen parkrat. V Japonsku co jsem slysel, zkusenosti lidi, tak je to podobne, ale verim, ze budou jiste i vyjimky :-) Je to spis o osobnosti ucitele, jak chce pusobit na lidi, ktere uci. Prostredky v judu k tomu ma, ale musi je hledat bohuzel v minulosti :-(
mysmys
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 355
Registrován: čtv 06. zář, 2007 23:00

Příspěvekod luen » pát 11. pro, 2009 10:18

kamiwaza píše:4 Luen
Tady je zajímavé video o tom, že vždy nemusí vyhrát větší a silnější 6:40 :D

http://www.youtube.com/watch?v=NLLBkHP9du8

Jinak k tvé otázce, ačkoliv odpověď znáš nejspíš sám. Proč jsou v BS nejrůznější váhové a věkové kategorie? Pokud jsou na tom dva borci z WCH stejně technicky, takticky, kondičně, oba srdcaři ... ale první má o 30 kg a 20 čísel víc, než druhý, tak kdo vyhraje :idea:
Zrovna jsme to včera řešili s trenérem boxerů, co po nás chodí na trénink. Zkrátka v boxu to tak funguje a grapplingu je to stejné, ne-li horší.
Uspokolila tě moje odpověď a hlavně výstižné video :D


Jasne znam, ale chtel jsem to tady odlehcit, protoze to zbytecne houstlo a protoze me tohle tema celkove zajima, tak jsem se uchylil k male klicce.
Nicmene s nu pagadi jsi me dostal :lol:

mysmys píše:Ahoj Luene, s timhle mas u juda pravdu. Ve sportovním judu musis k uspechu mit hodne silne telo, velkou vytrvalost a byt hodne technicky vyspelej a pak trochu stesti sportovniho. Vzpominam si :-) , ze jsme delali silove testy, kde byly ruzne silove discipliny a jen tak pro ukazku (byly ruzne rozsahy a k nim znamky ... snad si ty hodnoty pamatuji spravne ) napr. pro benchpress:
dospely clovek chodici kategorii do 60 kg: znamka 4 - 85kg jednou zvednout, znamka 1 - 120kg jednou zvednout. clovek v kategorii nad 95 kg mel na znamku 1 zvednout 165kg ... minimum na 4 bohuzel nevim, ale tipnul bych to tak na 130 kg.
Vahove kategorie mezitim,to mely umerne rozprostrene...

No a co se tyka te jemnosti nebo podddajnosti, tak ti spise zkusim rict svuj nazor, mozna i ostatni judiste budou souhlasit - judo je zalozene na tom, ze z rovnovazneho stavu se snazis soupere vychylit, vyvest z rovnovahy a pak pouzit techniku porazu a doresit situaci na zemi. Slysel jsem, ze prave zpusoby, jak vyvest soupere z rovnovahy byly tim, s cim Kano obohatil techniky korju dzudzucu, ktere studoval.... a tyhle zpusoby rozvinul. Vysledkem bylo, ze v judu se zacal objevovat princip Minimální úsilí – maximální účinnost, ktery v sobe zahrnuje i princip jemnosti(poddajnosti). Proste, jak silu pouzivat, jak vychylit soupere, aby te to stalo malo sil. S oklestenim technik o atemi techniky pro sportovni zpusob juda se veci zmenily (napriklad kdyz souper s vetsi silou sebou nedal pohnout, tak treba uderem do zeber jsi jej donutil se uvolnit a pak se dal provest podmet, paka atd.) a dosly k dnesni podobe, jak je zname.
Nicmene i dnesni sportovni judo ma princip "Maximalní učinek s minimálním usilím" v sobe. Ucis se pomoci techniky reagovat na silu soupere. Premenit ji proti nemu a vlozit do toho svoji. Spousta kombinaci technik, protichvatu, prechodu postoj zem, vyuziva tohodle principu. Uz treba jenom tim, ze se snazis v souperi vyvolat nejakou reakci v pohybu, kterou naslednym chvatem vyuzijes proti nemu. Cim mas vic svoji sily, tim muzes soupere lepe kontrolovat, lepe vychylit. Proste musis byt schopen te mase dat energii. Rika se... "Silneho uchop slabe, slabeho silne". Kdyz jde hruba sila proti hrube sile tak je to spatne.

Judo ma kata, ktere vetsinou maji pouze studijni ucely, aby clovek pochopil principy, na nichz jsou techniky staveny... napriklad link nize k Itsutsu no kata http://judoinfo.com/kataitsu.htm

No a co se tyka toho DO, tak ne vsechny systemy mely za cil vychovat jen rvace, ale take vychovat CLOVEKA, coz mu do zivota mohlo dat vetsi prinos nez jen bojove techniky a navic da to prinos lidem kolem nej a tim i cele spolecnosti. Pac rvac bude rvacem, dokud mu neublizi "vetsi rvac". To je proste zpusob, kterej te privede driv nebo pozdejc do hrobu, vezeni nebo aspon k pocitum, ze nekde jsi byl strujcem nejakeho nestesti nekoho jineho nebo sveho.

Judo ma za hlavni dva principy: Minimální úsilí – maximální účinnost („Seiryoku-zenyo“) a vzájemný prospěch („Jita-kyoei“).

Co se zpusobem prenosu z Japonska do Evropy nebo prenosem po generace ve 20.stoleti z techto dvou principu vytratilo je smutne, ja jsem treba na trenincich o tomhle slysel jen parkrat, v Japonsku. Co jsem slysel, zkusenosti lidi, tak je to podobne, ale verim, ze budou jiste i vyjimky :-) Je to spis o osobnosti ucitele, jak chce pusobit na lidi, ktere uci. Prostredky v judu k tomu ma, ale musi je hledat bohuzel v minulosti :-(


Jasne, ale predne ja v tom tvrzeni, moudrem tvrzeni nevidim zadny handicap ... naopak mi cela vec vyzniva mnohem duveryhodneji nez tolikrat ohrane reci o vyuzivani sily soupere. Proste pokud ji ma souper mnohem mene nez ja, tak k cemu mi jeho sila je ... a takhle je to vsude a se vsim :wink: Ale i tak porad vidim vetsi sance na vahovky v zapase nez ve striku. Ja si v zapase muzu i "odpocinout", ale ve striku je to pro luena vetsi pakec :lol:
Jedna vec je ta, ze jsem lepsi zapasnik, nez striker, ale obecne si myslim, ze bs se lisi od bu prave tim, ze se nehraje na vahovky. Jeste dnes se takhle zapasi v mongolskem zapasu atd ... je to super podivana. Nicmene abych vykompenzoval prevahu v sile, musim byt nekolikanasobne technictejsi zapasnik nez onen silak.
Co se tyka minimalniho usili s maximalnim ucinekem, myslim, ze je to tak vsude a jen truhlik by se snazil o opak :wink:

Pekne jsi vypsal par napadu z wing cheun, ale ja ty principy obecne povazuji za balast jenz pro zaklinani potrebuji dejchaci a hipici. Nicmene proti teorii, ktera dava smysl nic nemam, ale ja n ejdrive tu praxi a pak ten zbytek ... Cimz nechci rikat, ze nekdo, kdo zna teorii, neni dobrej zapasnik, ale sam vim jak jsem byl nadsenej z teorie na ukor si nekoho na trenalu uskrnit, mrskat s nim o zem atd ... :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod mysmys » pát 11. pro, 2009 10:48

luen píše:Nicmene proti teorii, ktera dava smysl nic nemam, ale ja n ejdrive tu praxi a pak ten zbytek ... Cimz nechci rikat, ze nekdo, kdo zna teorii, neni dobrej zapasnik, ale sam vim jak jsem byl nadsenej z teorie na ukor si nekoho na trenalu uskrnit, mrskat s nim o zem atd ... :wink:


Tomu rozumim :-) Kazdopadne si myslim, ze kdyz clovek zna teorii tak muze sobe ci nekomu jinemu lip vysvetlit proc to ci ono funguje ci nefunguje nebo by mohlo fungovat lepe. Pak to zase hned v praxi vyzkouset. :-)
mysmys
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 355
Registrován: čtv 06. zář, 2007 23:00

Příspěvekod luen » pát 11. pro, 2009 11:06

mysmys píše:
luen píše:Nicmene proti teorii, ktera dava smysl nic nemam, ale ja n ejdrive tu praxi a pak ten zbytek ... Cimz nechci rikat, ze nekdo, kdo zna teorii, neni dobrej zapasnik, ale sam vim jak jsem byl nadsenej z teorie na ukor si nekoho na trenalu uskrnit, mrskat s nim o zem atd ... :wink:


Tomu rozumim :-) Kazdopadne si myslim, ze kdyz clovek zna teorii tak muze sobe ci nekomu jinemu lip vysvetlit proc to ci ono funguje ci nefunguje nebo by mohlo fungovat lepe. Pak to zase hned v praxi vyzkouset. :-)


To je prave to, s cim ja uz delsi dobu polemizuji ... ucim gung fu a potrebuji znat i veci, ktere jsou me osobe na prd. Ovsem neni nutne kazdeho zaka ucit, pro nej nijak nepotrebne veci, resp. na nich bazirovat, protoze to je vec, ktera suprove funguje luenovi, ale pepikovi moc platna nebude :!:
Tohle je vec, kterou malo lidi v TBU vidi, je preci rozdil mezi tim znat metodiku, cvicit podle ni a myslet si, ze se musim naucit vsechny cviky a zpusoby, ktere metodika obsahuje. To pak neni uceni se danemu stylu, ale jen zapamatovani si one metodiky. A to neni zpusob jak byt dobry fighter, ale zpusob jak byt nefunkcni terner :wink:
Ja sobe nepotrebuji vysvetlovat proc, ono mi to nejdrive musi jakz, takz slapat a pak nastal cas i na teorii a ulitavani si na detailech. Jak tu kdysi uvedl pm, sochar nedela sochu tak, ze nejdrive vytesa do kamene detail oka, pak praveho palce, atd ..., ale nejdrive udela hrubej nacrt, pak na hrubo omlati kamen, pak mu zacne davat urcite tvary, atd ... hra na detail je konecna faze, finish ...
A podle toho vetsinou vypadaji TBU, jdou na to od konce a jsou pak pri realnem konfliktu v koncich :wink:

4Ukrop: Jasne, ja to psal jen ilustrativne, kazdemu je jasne, ze na trenalu nema nekolik vahovek ani zastoupeni a nektera jich ma na vyber vsude dost. Nicmene oba chapeme rozdil treninku, kterej davas s clovekem lehcim a s nekym kdo ma 125kg jako tvuj soukromkar ... coz musi byt pekny maso, ale zase na druhou stranu ... ono je to pak na tobe videt a citit :wink: :evil:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Re: judo a jemnost ....

Příspěvekod Gino » pát 11. pro, 2009 11:20

mysmys píše:Slysel jsem, ze prave zpusoby, jak vyvest soupere z rovnovahy byly tim, s cim Kano obohatil techniky korju dzudzucu, ktere studoval.... a tyhle zpusoby rozvinul. Vysledkem bylo, ze v judu se zacal objevovat princip Minimální úsilí – maximální účinnost, ktery v sobe zahrnuje i princip jemnosti(poddajnosti). Proste, jak silu pouzivat, jak vychylit soupere, aby te to stalo malo sil.
Teda mysmys, pardon... vubec te neznam, ale tuhle perlicku sis mohl nechat vazne radeji pro sebe. Od cloveka, ktery se zajima vice o japonsko a ktery 20 let cvicil nejake dó, mi tahle myslenka, navic v podani ve stylu "slysel jsem", prijde absolutne absurdni.
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

PředchozíDalší

Zpět na sebeobrana, streetfighting a reálný boj...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron