Kodokan Judo vs Jiu Jitsu

krev, pot, slzy a adrenalin - na ulici neplatí fair play!

Příspěvekod Makoto » čtv 03. pro, 2009 12:56

Gino píše:PS: porad mi prijde, ze veci strasne moc resis a vlastne ani sam nevis proc.

Protoze me od malicka ucili o vecech premyslet a automaticky neprijimat prichozi informaci. Vim presne, proc to resim - az se me nekdo zepta, treba student, pak chci byt schopen odpovedet jasne a pravdive a ne jen "proste to tak je", "protoze mi to rekl muj sensei", apod. Tahle doba uz je davno pryc. Ted je potreba i zakladni veci zpochybnovat a overovat. Proto tech 3.000 technik. Proto i dalsi, mozna blbe, dotazy. ;-)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

 

Příspěvekod Makoto » čtv 03. pro, 2009 12:59

NAIA píše:
Makoto píše:
NAIA píše:Vidis, tak my ac "tupa sebeobrana" mame teorii po kazdem treninku na kofole. A zajem je veliky. Najdou se i taci co chodi jen na teorii..... takove mame studenty!!!

Vsak ja jsem nemluvil o tvej skole :-) Slo obecne o takove ty super street systemy, ktere o sobe vykladaji, ze jsou nejlepsi na svete, apod. :-) Ja vim, ze vy mate vzorne studenty ;-)

Mimochodem, co u vas znamena teorie?


Teorie.... no znamena to treba znat psychologii boje a podobnych situaci (co se deje v mozku, proc mame tendenci delat prave to i kdyz to nemusi byt to prave, jake jsou prirozene reakce, tunelove videni atd...).
Pred kazdym cvicenim nevysvetluju jen to co maji lidi delat ale take proc to delaji a co tim rozviji. Aby se treba prilis nesoustredili na neco co neni dulezite.
A potom treba co jaky (kvalitni) system nabizi a kde cerpat informce - treba Jim Wagner, Tony Blauer, Lee Morrison atd

No a celkove jina kapitola je kdyz pracuju konkretne s nejakym trenerem, ktery chce neco od nas pouzivat u sebe ve skole.

To je super...ja jsem mel na mysli malicko jinou teorii, ale tohle je take dobre, fakt. To bereme take. Jak jsem psal posledne - studenti uz se nespokoji s "proste to tak je, to neres" a proto je potreba studovat a pote predavat dal. Nekdy o tom pokecame u piva, OK? :-)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

Příspěvekod kumori » čtv 03. pro, 2009 12:59

kamiwaza píše:4 kumori
Cvičení, rodina, práce etc. mi bere hodně času, takže sem moc nedopisuji, a reaguji jen výjimečně proto, že bylo vysloveno mé jméno nadarmo :roll:
Domnívám se, že ti nic nebrání v tom, abys zde rozjel nejudistickou větev jiu-jitsu, ať už korjú či nekorjú. Mile rád se zúčastním tvého semináře, eventuálně ti dám prostor na to, abys demonstroval své myšlenky a dovednosti u nás v klubu. Pokud tvůj systém bude výjimečný, tak určitě najdeš další nadšence, kteří budou rozvíjet dle tebe to správné jiu-jitsu. Nechci tě podceňovat, ale zatím jsi dokázal pouze kritizovat Petráše, lidi od Kollmanna apod. Ale chápu, že klávesnice a net toho snesou hodně :)

Jinak s tebou nesouhlasím v tom, že když cvičíš jiu-jitsu, tak ho musíš praktikovat pouze v gi. Jednak to neplatilo ani v minulosti (viz. Lebeda, Matras, Mikolášek) a neplatí to ani dnes, protože vím minimálně o pěti školách JJ v ČR, které cvičí i bez gi (tzv. scenario alias modelovky). Gi chápu jen jako prostředek pro nácvik určitých technik a vysvětlení některých principů. Např. my cvičíme v horním dílu gi sporadicky (pokud nepočítám děti, ktreré se věnují sportovnímu judu, a kde to má určitý význam) a sparing děláme bez úchopu za oděv. Svůj názor na jiu-jitsu nikomu nevnucuji a hlavně jsem otevřen věcné diskusi o metodice a tréninku jiu-jitsu tak, abychom tento sebeobranný systém zbavili špatné nálepky, o kterou se zde možná zasloužili někteří nestoři tohoto systému, a nebo je to nepochopením myšlenky a principů jiu-jitsu našimi vrstevníky.

Těším se na vaše zajímavé připomínky a cenné rady k tomuto tématu.


nezklamal jsi drahý :lol:

kdy a kde jsem kritizoval lidi od Kollmana?že jsem napsal, že si verifikovali stv dan z judo do JJ?to není kritika, to je konstatování, zkus si doplnit klasické vzdělání někde na akademické půdě ( ne práva v plzni ) - poznáš pak snad rozdíl mezi kritikou a konstatovaním

já se již JJ nevěnuji, jsem stařec, tlučící kožený měch naplněný odřezky kůže, nejsem již více schopen, závidím tedy všem ( i LP ) jejich svěžest, ano, jsem závistivý...

co se týká semináře, snad bych Tě mohl proškolit v tom jak připravit dobrý gulášek z kližky, dělám jej prý mistrovsky :lol: :lol: 8)

osobně mám celkem jasno jak to tu funguje - i díky Tobě, ano děkuji
kumori
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 476
Registrován: stř 04. dub, 2007 23:00

Příspěvekod RBR » čtv 03. pro, 2009 13:06

NAIA píše:Vidis, tak my ac "tupa sebeobrana" mame teorii po kazdem treninku na kofole. A zajem je veliky. Najdou se i taci co chodi jen na teorii..... takove mame studenty!!!


Nekecáš? Co vím, tak většina po tvém tréninku řeši, jak přežít než dojede sanitka s kyslíkem a infuzí o teoretické výuce nikdo nic neříkal :lol:

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod josef » čtv 03. pro, 2009 13:32

RBR píše:Nekecáš? Co vím, tak většina po tvém tréninku řeši, jak přežít než dojede sanitka s kyslíkem a infuzí o teoretické výuce nikdo nic neříkal :lol:

RBR


Co Ti to nakecali? Za sebe můžu říct, že trenály u Martina jsou na pohodu... Jen se musíš vyhnout týpkům jako je Robocop, M. C. apod. Na sanitku to sice není, ale stabilizovanou polohu u hospodského stolu pomalu ano :lol:
josef
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: ned 24. zář, 2006 23:00

Příspěvekod zm » čtv 03. pro, 2009 13:33

Makoto píše:Vim presne, proc to resim - az se me nekdo zepta, treba student, pak chci byt schopen odpovedet jasne a pravdive a ne jen "proste to tak je", "protoze mi to rekl muj sensei", apod. Tahle doba uz je davno pryc. Ted je potreba i zakladni veci zpochybnovat a overovat. Proto tech 3.000 technik. Proto i dalsi, mozna blbe, dotazy. ;-)

Někdy ale student není na danou informaci připravený vzhledem ke stupni svého vývoje v bojovém umění a daná informace může být pro něho kontraproduktivní. A navíc, pokud to tomu studentovi vysvětlíš tímto způsobem, stejně nebude spokojený a nebude tě mít rád. Není možno takto vycházet vstříc úplně všem. A ještě mám zkušenost, že naprostá většina dotazů je právě tohoto druhu. Lidé se ptají bez jakékoli zkušenosti, např. aniž by si před dotazem předmětnou věc vyzkoušeli a zažili na vlastní kůži. To je případ i zde na těchto diskusních fórech. Teď nemyslím tebe nebo někoho účastnícího se této diskuse, myslím, že toto je konečně trochu na určité úrovni.
Je toho víc, než kolik oko postřehne ...
zm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 12. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod RBR » čtv 03. pro, 2009 13:38

josef píše:
RBR píše:Nekecáš? Co vím, tak většina po tvém tréninku řeši, jak přežít než dojede sanitka s kyslíkem a infuzí o teoretické výuce nikdo nic neříkal :lol:

RBR


Co Ti to nakecali? Za sebe můžu říct, že trenály u Martina jsou na pohodu... Jen se musíš vyhnout týpkům jako je Robocop, M. C. apod. Na sanitku to sice není, ale stabilizovanou polohu u hospodského stolu pomalu ano :lol:


Zrovna ty máš máš pověst velmi nebezpečný sparing. :lol:

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod Gino » čtv 03. pro, 2009 13:45

Makoto... jak myslis :)
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod NAIA » čtv 03. pro, 2009 13:50

Makoto píše:
NAIA píše:
Makoto píše:
NAIA píše:Vidis, tak my ac "tupa sebeobrana" mame teorii po kazdem treninku na kofole. A zajem je veliky. Najdou se i taci co chodi jen na teorii..... takove mame studenty!!!

Vsak ja jsem nemluvil o tvej skole :-) Slo obecne o takove ty super street systemy, ktere o sobe vykladaji, ze jsou nejlepsi na svete, apod. :-) Ja vim, ze vy mate vzorne studenty ;-)

Mimochodem, co u vas znamena teorie?


Teorie.... no znamena to treba znat psychologii boje a podobnych situaci (co se deje v mozku, proc mame tendenci delat prave to i kdyz to nemusi byt to prave, jake jsou prirozene reakce, tunelove videni atd...).
Pred kazdym cvicenim nevysvetluju jen to co maji lidi delat ale take proc to delaji a co tim rozviji. Aby se treba prilis nesoustredili na neco co neni dulezite.
A potom treba co jaky (kvalitni) system nabizi a kde cerpat informce - treba Jim Wagner, Tony Blauer, Lee Morrison atd

No a celkove jina kapitola je kdyz pracuju konkretne s nejakym trenerem, ktery chce neco od nas pouzivat u sebe ve skole.

To je super...ja jsem mel na mysli malicko jinou teorii, ale tohle je take dobre, fakt. To bereme take. Jak jsem psal posledne - studenti uz se nespokoji s "proste to tak je, to neres" a proto je potreba studovat a pote predavat dal. Nekdy o tom pokecame u piva, OK? :-)


Jakou teorii jsi mel na mysli? U me je prioritou funkcnost, proto veskerou "teorii" podrizuju tomu aby vylepsila boj. schopnosti.

Zbytek resime na te kofole.

RBR: Mozna sebeobrana byla trocha narocnejsi, ale na verejne treninky ted neni cas. Grappling je naprosto pohodovy. Soukrome treninky kde je 90 minut sparring casto v zavodnim tempu jsou trochu horsi.
Jinak nevim co se o Josefovi kde rika ale je to nejprijemnejsi clovek u nas v oddile :wink:
Martin Mikolášek, Olomouc
www.RBSD.cz
NAIA
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 846
Registrován: stř 24. lis, 2004 0:00

Příspěvekod josef » čtv 03. pro, 2009 13:58

NAIA píše:[Jinak nevim co se o Josefovi kde rika ale je to nejprijemnejsi clovek u nas v oddile :wink:


Děkuji Ti náčelníku, že jsi se mě zastal. Ale mohl jsi to rozšířit na celou Olomouc!!! :twisted:
josef
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 32
Registrován: ned 24. zář, 2006 23:00

Příspěvekod RBR » čtv 03. pro, 2009 14:32

NAIA píše:Jinak nevim co se o Josefovi kde rika ale je to nejprijemnejsi clovek u nas v oddile :wink:


Přesně to co si psal. Josef=výzva, sice člověk dostane nakládačku, ale nejvíc se s ním naučí. Moje osobní zkušenosti z katory jsou s ním stejné, proto mě vadí, že mu čas nedovolí tam chodit.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod kamiwaza » čtv 03. pro, 2009 21:18

kumori píše:nezklamal jsi drahý :lol:


To ani ty milý :lol: Stále ta stejná písnička a nic nového pod sluncem – ti jedni drzí judisté si dovolili verifikovati technické stupně. To je ale šlendrián. Trápí Tě to?

kumori píše:kdy a kde jsem kritizoval lidi od Kollmana?že jsem napsal, že si verifikovali stv dan z judo do JJ?to není kritika, to je konstatování, zkus si doplnit klasické vzdělání někde na akademické půdě ( ne práva v plzni ) - poznáš pak snad rozdíl mezi kritikou a konstatovaním


Pravda, Kollmanna znáš asi jen z vyprávění a máš výhrady k jejich stv, ale uvědom si, že ti lidé cvičili souběžně judo a JJ a jsou napojeni na první kluby JJ v ČR, takže vocogou. To že tam mají judistické katy (i když ty katy připomínají judo velice vzdáleně) asi není úplně košer (osobně bych je pro potřeby stv v JJ zrušil úplně), ale je to jejich problém.
Nicméně LP je ti trnem v oku od té doby, co sem dopisuješ. Stačí si pročíst tvé příspěvky z jiných vláken. Ale je to tvoje věc, ale nechám na ostatních, ať posoudí to tvé konstatování a kritizování.
A teď si chlape dobře sedni, nebo se pevně drž, ať to s tebou nesekne a nechytnou tě záda; Víš že LP dostal od Karla Doležala 8 toan DSKF, to jsou věci. Řešme to, bude legrace :lol: :lol: :lol:

kumori píše:co se týká semináře, snad bych Tě mohl proškolit v tom jak připravit dobrý gulášek z kližky, dělám jej prý mistrovsky :lol: :lol: 8)


Kdo říkal Zdeněk Pohlreich. Budiž, ale já myslel, že jsme na serveru o BU, a že chceš nám verifikovaným judistům sdělit, jak to chodí třeba v Polsku = jak se to má správně dělat. Ale pravda, kvalitním gulášem a Radegastem nepohrdnu a možná mi dá víc než, ona odpověď, které se asi nikdy nedočkám :cry:
kamiwaza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 452
Registrován: sob 23. zář, 2006 23:00

Příspěvekod zm » pát 04. pro, 2009 13:16

kamiwaza píše:Pravda, Kollmanna znáš asi jen z vyprávění a máš výhrady k jejich stv, ale uvědom si, že ti lidé cvičili souběžně judo a JJ a jsou napojeni na první kluby JJ v ČR, takže vocogou.

Hmm, tak to asi tak úplně pravda nebude. Mám s tím osobní zkušenost.
Kdysi dávno, někdy v období totality Svaz juda pořádal v Praze na Střížkově týdenní kurz cvičitelů sebeobrany. Ten kurz vedl nebožtík pan Zrůbek (budiž mu země lehká) a František Kolman. Nás tam vyslal oddíl judo Moravské Slávie Brno, pod který jsme jako oddíl jiu jitsu (tenkrát jako Středisko účelové sebeobrany, protože jiu jitsu bylo na indexu) spadali. Nevěděli koho jinýho poslat, protože judisti na to kašlali. My jsmevšak už v té době měli na certifikátech o zkouškách uvedeno Jiu jitsu.
Když jsme tam přijeli a řekli jsme, že máme technické stupně v jiu jitsu, tak se nás zeptali, co to jako má být a jestli umíme aspoň padat, z čehož nás promptně na začátku toho kurzu vyzkoušeli. Prostě nás absolutně nebrali v potaz. Když zjistili, že spadnout umíme, aniž by se nám něco stalo, tak nás milostivě na kurzu nechali.
No a na závěrečných zkouškách jsme předvedli vše, co po nás chtěli (tahaly se otázky a mělo se předvádět) a ještě i navíc, protože, co se tam učilo, jsme už dávno znali, tedy na rozdíl od zúčastnivších se judoka s mistrovskými stupni. Tenkrát ale opravdu naše jiu jitsu byl mix judo, karate a aikido, nebyly jiné informace.
Spolu s náma z Brna tam byl ještě Michal König ze Zlína. Ten jediný z nás, i přes naše velmi úspěšně zvládnuté záverečné zkoušky, obdržel osvědčení jako cvičitel sebeobrany, a to proto, že jediný z nás měl technický stupeň v judo, my "jen" v jiu jitsu. Jejich oficiální požadavek na nás bylo 3. kyu judo (zelený pás).
Tak asi tak je to s tím jiu jitsu ve Svazu juda, jak cvičili souběžně judo a JJ. Je zajímavé, jak po revoluci naráz otočili.
Je třeba si také uvědomit, že sebeobrana judo NENÍ jujutsu. A nikdy nebyla. Podívejte se do publikace Kodokan judo http://www.amazon.com/Kodokan-Judo-Esse ... 4770017995 .
Je toho víc, než kolik oko postřehne ...
zm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 12. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Angus » pát 04. pro, 2009 14:57

kamiwaza píše:...A teď si chlape dobře sedni, nebo se pevně drž, ať to s tebou nesekne a nechytnou tě záda; Víš že LP dostal od Karla Doležala 8 toan DSKF, to jsou věci. Řešme to, bude legrace :lol: :lol: :lol:

Karel Doležel má dle stránek Akademie bojových umění Ostrava, které šéfuje, 8. toan, takže asi nemůže udělovat stejný stupeň někomu jinému.
Jinak jsem si všiml, že se věnuje především http://www.abuostrava.cz/page.php?form=tai-chi
zdravotnímu cvičení :lol:
ale až teď jsem zjistil, že http://www.vecernikpv.cz/2006/6-2006/06pv20.pdf také školí elitní vojenské jednotky v naší republice :!: :idea:
Naposledy upravil Angus dne pát 04. pro, 2009 16:06, celkově upraveno 1
Angus
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: pon 23. čer, 2003 23:00

Příspěvekod mysmys » pát 04. pro, 2009 15:50

Zajimave cteni o Kodokan Judo... ke koupeni treba na amazon.de

http://books.google.cz/books?id=7NUw4CL ... q=&f=false
mysmys
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 355
Registrován: čtv 06. zář, 2007 23:00

:-)

Příspěvekod kumori » pát 04. pro, 2009 18:24

"Dalším velkou akcí byl seminář na Mírově pod vedením Karla Doležala (VII.toan Dju Su Kung Fu) z Ostravy, který školí elitní vojenské jednotky v naší republice" - a jaké to jsou?

"Úspěšnou sezonu pak zakončil Budokantím, že do Prostějova pozval Ladislava Petráše (VII. dan Ju-jitsu), který je největší kapacitou v České republice.Petráš obohacuje cvičení o prvky hanbo jitsu (boje s holí) a také o policejní techniky,jakožto bývalý instruktor policejních složek" - kterých?Těch co ho zatýkaly?

Zdá se, že novináři v PV mají furt smysl pro humor.Pokud vím, tak Karel se svým bratrem vedli někdy v roce 1993 kurz pro VZP na VV© PV Vyškov, bylo to v takové velké tělocvičně, půlka byla horolezechá stěna, půlka tělocvična s tatami, pamatuji si to velmi 8) dobře...to zápěstí stále cítím Karle...

Jinak blahopřeji Si-fu Petrášovi a jeho žákům k získání 8.Toan v kungfu, jistě to obohatí jejich styl, snad se podaří zakomponovat do ZŘ i nějaký ten kuen...

4 kamiwaza - já jsem spíš na Babicu :lol: LP nic nezávidím, mimo jiné jej znám od roku 93, tehdy vážně okouzlil, časem však se objevovaly menší trhlinky, i proto se také jeho angažmá s AČR omezovalo pouze na VV© PV a myslím, že školil jen městskou policii v Ol.
Podívej, respektuji Tvůj názor na JJ v CZ, každopádně lidi jako pan Zrůbek, pan Lorenz, pan Čerešarov etc. začínali s judo, ne s jiujitsu ( byť tak bylo judo v meziválečném období a krátce po něm označováno ) , jejich žáci si ovšem převedli dan v judo do JJ, nepřekvapuje mne to.

Mám víc informací z polské scén, než z domácí, ale zde na webu a taky díky tomu, že občas potkám někoho známého z dřívějška, se dovídám zajímavé věci.Někdo tu psal, že je v Německu obrovská koncentrace 8.-10.Dan JJ.Je to tak, ale uvědomme si, že jsou to stupně v tzv. německém ju-jutsu, kde třeba nepoužívají ( až na vyjímky ) japonské názvosloví.

Ještě k 8.Toanu pro LP, Agnusi, Karel mu jej nejspíš jen předal, udělil ho asi někdo z vedení PASW z Psczyny - www.pasw.pl, ovšem na ččí návrh...

Mám svůj pohled na JJ, upřednostňuji spíš tzv. tvrdé JJ - také nazývané jako KEMPO, jen si myslím, že JJ není konglomerát judo, aikido, karate, ale záležitost , která těmto disciplínám předcházela.
kumori
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 476
Registrován: stř 04. dub, 2007 23:00

Re: :-)

Příspěvekod Angus » pát 04. pro, 2009 18:58

kumori píše:"Ještě k 8.Toanu pro LP, Agnusi, Karel mu jej nejspíš jen předal, udělil ho asi někdo z vedení PASW z Psczyny - www.pasw.pl, ovšem na ččí návrh...

Použitý termín "dostal" jsem si logicky vyložil jako že mu byl dotyčným udělen :idea: (nebo věnován? = dostal?)

Velmi krátce jsem DSKF také prošel a s KD trochu absolvoval. Nenašeljsem tam až tolik navíc, co by nebylo obsaženo v karate, i když to bylo podávána jako objevování nových obzorů ...
Nic nekritizuji, pouze poukazuji na některé poněkud nelogičnosti.

Jinak, byznys je byznys a proti gustu žádný dišputát :wink:
Angus
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: pon 23. čer, 2003 23:00

Re: :-)

Příspěvekod kumori » pát 04. pro, 2009 19:26

Angus píše:
kumori píše:"Ještě k 8.Toanu pro LP, Agnusi, Karel mu jej nejspíš jen předal, udělil ho asi někdo z vedení PASW z Psczyny - www.pasw.pl, ovšem na ččí návrh...

Použitý termín "dostal" jsem si logicky vyložil jako že mu byl dotyčným udělen :idea: (nebo věnován? = dostal?)

Velmi krátce jsem DSKF také prošel a s KD trochu absolvoval. Nenašeljsem tam až tolik navíc, co by nebylo obsaženo v karate, i když to bylo podávána jako objevování nových obzorů ...
Nic nekritizuji, pouze poukazuji na některé poněkud nelogičnosti.

Jinak, byznys je byznys a proti gustu žádný dišputát :wink:


Když jukneš sem : http://www.sfd.pl/PASZW_-_na_poprawe_hu ... 47980.html asi Ti to hodně napoví a tom co je pasw zač, jistě jsou tam skvělí instruktoři, ale mimo Psczynu, tam je teď hodně slávy se Systemou ( zajímavé, když Poláci Rusáky rozhodně nemusí )

Já Tvůj příspěvek jako konstatování chápu, snad to tak bude i na Hané :P 8) 8)
kumori
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 476
Registrován: stř 04. dub, 2007 23:00

Příspěvekod kamiwaza » ned 06. pro, 2009 10:36

Omlouvám se za pozdní odpověď, ale byl jsem v pytli :twisted:
zm píše: Kdysi dávno, někdy v období totality Svaz juda pořádal v Praze na Střížkově týdenní kurz cvičitelů sebeobrany. Ten kurz vedl nebožtík pan Zrůbek (budiž mu země lehká) a František Kolman. Nás tam vyslal oddíl judo Moravské Slávie Brno, pod který jsme jako oddíl jiu jitsu (tenkrát jako Středisko účelové sebeobrany, protože jiu jitsu bylo na indexu) spadali. Nevěděli koho jinýho poslat, protože judisti na to kašlali. My jsmevšak už v té době měli na certifikátech o zkouškách uvedeno Jiu jitsu.
Když jsme tam přijeli a řekli jsme, že máme technické stupně v jiu jitsu, tak se nás zeptali, co to jako má být a jestli umíme aspoň padat, z čehož nás promptně na začátku toho kurzu vyzkoušeli. Prostě nás absolutně nebrali v potaz. Když zjistili, že spadnout umíme, aniž by se nám něco stalo, tak nás milostivě na kurzu nechali.
No a na závěrečných zkouškách jsme předvedli vše, co po nás chtěli (tahaly se otázky a mělo se předvádět) a ještě i navíc, protože, co se tam učilo, jsme už dávno znali, tedy na rozdíl od zúčastnivších se judoka s mistrovskými stupni. Tenkrát ale opravdu naše jiu jitsu byl mix judo, karate a aikido, nebyly jiné informace.
Spolu s náma z Brna tam byl ještě Michal König ze Zlína. Ten jediný z nás, i přes naše velmi úspěšně zvládnuté záverečné zkoušky, obdržel osvědčení jako cvičitel sebeobrany, a to proto, že jediný z nás měl technický stupeň v judo, my "jen" v jiu jitsu.



Tento příběh jsem slyšel už od Michala. ®e nechtěli respektovat nejudisty, je jejich chyba a pitomost. Možná to bylo tím, že jste si neprošli sportovním judem, což tě v mnoha věcech posune dál (minimálně z hlediska kondice, použití technik porazů a boje nazemi tzn. použití „v praxi“ atd. Fakt nevím. Měli jste se jich zeptat.
Apropos mám podobnou zkušenost u některých judistů. Podobný pohled se zažil i u boxerů, když tam přišli lidi z EVTO na konfrontaci. Kluci tomu říkali chytači ruk.
Zkrátka pokud by na cvičence JJ (tak jak se to tady v ČR většinou prezentuje vč. těch tradičních škol), tak je ten sportovní judista, případně boxer převálcuje.

zm píše:Je třeba si také uvědomit, že sebeobrana judo NENÍ jujutsu. A nikdy nebyla. Podívejte se do publikace Kodokan judo.


Domnívám se, že Kodokan byl původně regulerní školou jujutsu. Název Kano z určitých důvodů změnil, ale jinak si myslím, že v původní podobě to bylo stejné koryú jako to vaše hakko ryu. To že tréninková složka randori překonala Kanovy původní myšlenky, a že se z toho stal postupem času olympijský sport v dnešní podobě, je věc druhá (osobně si myslím, že by Kano ani to dnešní judo nepoznal). Jinak v Kodokanu se podle něktrých zdrojů pracovalo ki (ve smyslu BU), tak jak je tomu u vás v hakko (nejde zvednou, oddlačit …), ale protože to nikoho z Evropanů a Emeričanů moc nezajímalo, tak se valilo randori a soutěže. Ale na druhou stranu, proč ne. Pro potřeby úpolového sportu dobry.


kumori píše: Podívej, respektuji Tvůj názor na JJ v CZ, každopádně lidi jako pan Zrůbek, pan Lorenz, pan Čerešarov etc. začínali s judo, ne s jiujitsu ( byť tak bylo judo v meziválečném období a krátce po něm označováno ).


Nevrdím že všichni uvedení lidé začali s jiu-jitsu, ale na druhou stranu zde byly publikovány v 1. pol. 20 stol. publikace o sebeobraně Jiu-Jitsu a tam byla zmínka o judu jako sportovní modifikaci jiu-jitsu. Pochybuji ,že se Zrůbek neseznámil i s jiu-jitsu, byť byl úspěšným judokou své doby.
Když jsem si nedávno prohlížel americkou publikaci o JJ z roku 1920, tak na pár pák a porazů používaných v judu, se to orientovalo na sebeobranu (údery, kolena, paky …). Zkrátka dostatečně komplexně a na tehdejší dobu a na tehdejší útoky. http://judoinfo.com/pdf/Secret_Jujitsu.pdf

A ještě z jiného soudku. V nějakém americkém dokumentu o WW2 učil instruktor jiu-jitsu. (nějaký kryt, ogoši, doražení na zemi). Bylo to jiu-jitsu nebo judo?

kumori píše:Mám víc informací z polské scén, než z domácí, ale zde na webu a taky díky tomu, že občas potkám někoho známého z dřívějška, se dovídám zajímavé věci.Někdo tu psal, že je v Německu obrovská koncentrace 8.-10.Dan JJ.Je to tak, ale uvědomme si, že jsou to stupně v tzv. německém ju-jutsu, kde třeba nepoužívají ( až na vyjímky ) japonské názvosloví.


Znám z pár seminářů jednoho Němce (DJJV 7. dan), co si prošel judem, fighting jujitsu … a můžu říct, že byl z mého pohledu excelentní. Pak jsou pochopitelně tací, co mají vysoké stupně, ale ukazují nepraktické motanice, kterými cvičencům leda zamotají hlavu. A stejné je to i v okolnícjh zemích vč. PL, HUN. Ale kdo chce kam …


kumori píše: Mám svůj pohled na JJ, upřednostňuji spíš tzv. tvrdé JJ - také nazývané jako KEMPO, jen si myslím, že JJ není konglomerát judo, aikido, karate, ale záležitost , která těmto disciplínám předcházela.


Není náhodou Kempo jiný přepis karate, případně okinavských BU? Co jsem viděl nějaká videa, tak mi to připomínalo spíš karate, i když někde to bylo hodně komlexní.
kamiwaza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 452
Registrován: sob 23. zář, 2006 23:00

Příspěvekod kumori » ned 06. pro, 2009 21:06

kempo je stejný problém jako JJ, existují různé "mutace" kenpo, kempo, nippon kempo, shaolin kempo, shorinji kempo, kempo karate, kenpo karate, kempo jujutsu, kempo jiujitsu, american kenpo etc.
já znám kempo taijutsu jushorinkado - styl z PL, uznaný WJJKO, ryu kyu kempo karate - styl Seiyu Oyaty ( má školu ve warszawie ), ale především kosho ryu kempo jiujitsu - nádherný styl, z kterého vzešlo mimo jiné i kajukenbo, které se učí myslím jen ve španělsku a nějaká škola je i v itálii.jde o to, že zde mají dominantní roli rychlé, po sobě jdoucí atemi a to především na tzv. citlivá místa ( krk, obličej, slabiny, kloubová spojení ), techniky hodů jsou zde v pozadí.
kumori
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 476
Registrován: stř 04. dub, 2007 23:00

PředchozíDalší

Zpět na sebeobrana, streetfighting a reálný boj...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků

cron