I. ©pička a monosignální sebeobrana

krev, pot, slzy a adrenalin - na ulici neplatí fair play!

I. ©pička a monosignální sebeobrana

Příspěvekod mao » úte 03. kvě, 2005 14:07

Ahoj,

četli jste někdo něco od I. ©pičky? Co si myslíte o monosignální sebeobraně?
mao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 08. úno, 2005 0:00

 

Příspěvekod adho » úte 03. kvě, 2005 14:30

definuj "monosignálna sebeobrana" :D
adho
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 142
Registrován: stř 18. srp, 2004 23:00

Příspěvekod jox » úte 03. kvě, 2005 14:47

adho píše:definuj "monosignálna sebeobrana" :D
Myslim žes to napsal dost přesně :!: :lol: 8)
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Příspěvekod mao » úte 03. kvě, 2005 14:48

adho píše:definuj "monosignálna sebeobrana" :D


znacne zjednodusene lze rict ze dostanete soupere do situace kdy muzete pouzit jedinou techniku kterou umite poradne a nic jineho necvicite. Ale nerad bych aby se to tady zvrtlo v diskusi nad touhle definici - je nepresna. Takze pokud nekdo neco cetl, tak at to rekne.

ja jsem cetl od nej vice veci a zajma me co si o autorovi myslite:
- Moderní sebeobrana
- Meditace bezpředmětová
- Produkce a řešení konfliktních situací
- Tvrdý úder v sebeobraně MS-1
- Rozjímání : meditace předmětová v mentální průpravě
- Člověk rozumu v sebeochraně a sebeobraně
- Mentální průprava bez ilusí : cesta k osvobození mysli

to ze jsem toho precetl tolik neznamena ze se mi to libi. Akorat mam rad hodne informaci nez si udelam usudek a ctu pomerne rychle.
mao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 08. úno, 2005 0:00

Příspěvekod adho » úte 03. kvě, 2005 14:56

zial (alebo chvalabohu?) nepoznam toho autora, takze neviem ti k nemu nic povedat. Ale vitazit boj jedinou technikou sa mi zda byt pritiahnute za vlasy :)

...aj ked....jedna technika sa da použit voči viacerym útokom, ale to je asi na dlhšiu debatku :)
adho
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 142
Registrován: stř 18. srp, 2004 23:00

Příspěvekod mao » úte 03. kvě, 2005 15:02

adho píše:zial (alebo chvalabohu?) nepoznam toho autora, takze neviem ti k nemu nic povedat. Ale vitazit boj jedinou technikou sa mi zda byt pritiahnute za vlasy :)

...aj ked....jedna technika sa da použit voči viacerym útokom, ale to je asi na dlhšiu debatku :)


rikam, ze tu nemuzu popsat co jsem cetl v nekolika knihach. Ale mam tu lepsi vysvetleni.
viz http://www.gunting.cz/clifoth/styl.html

Tohle lze zpracovat a ©panělé byli jediní, kteří již v 16. století pochopili (ač pravděpodobně intuitivně) náznaky monosignální obrany, jak je rozkryli a do systému sebeobrany zapracovali inženýři ©pička a Novák v šedesátých letech dvacátého století!!! Co to ve zkratce je monosignální obrana? Začneme tím, co je multisignální obranou. Je li systém boje založen na tom, že soupeř útočí libovolným útokem a obránce na mnohost těchto útoků musí volit z široké palety své obrany také z vícero možností adekvátních obranných prvkú ve chvíli, kterou pro útok zvolil soupeř, 6

pak je obrana multisignální. Pochopitelně takový rozhodovací proces je zranitelný, protože obránce se lehce stává obětí přílišného množství kombinací, sestávajících z různých možností adekvátních reakcí ze zásob svých vědomostí. Situaci dořešuje strategie a taktika šermu - ovšem to již není součástí základního systému školy, ale je určena zdatnějším šermířům na jejich samovzdělávání a jenom vybraní žáci měli tu možnost dovědět se něco z praktického použití strategie a taktiky v podobě „fint“ a „tajemství“ svého mistra. Takové byly a jsou všechny šermířské školy od středověku do dneška, vyjma španělské. V současném sportovním šermu tenhle problém řeší trenérské příručky, pokyny šermířům na závodech, opírající se o předchozí kombinatorický výcvik a podobně. Neřeší je ale sám systém školy, protože současný sportovní šerm je v zásadě produktem vývoje italské a francouzské školy - a ty jsou ryze multisignální. No a teď si konečně řekneme, co že to ten monosignální systém je. Soupeř pochopitelně útočí kdy chce a jakýmkoliv útokem chce. Monosignální obránce ovšem ignoruje všechny útoky, které nejsou vedeny v okamžiku pro něj vhodném a ne způsobem, který mu vyhovuje. Ignoruje značí, že jim uhýbá. Couvá, uskakuje a vhodnými pohybovými lákadly provokuje soupeře zaútočit v připraveném čase do připravené obrany. Bylo to poněkud zjednodušeně popsáno, ale tak nějak to funguje.
mao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 08. úno, 2005 0:00

Příspěvekod patrik » úte 03. kvě, 2005 15:18

Kdysi se mi dostala do ruky knížka Kapitoly o sebeobraně... některé teorie mě dostávaly... (útočník je ve vodě, v hloubce, zatímco my jsme na břehu... hodíme po něm kámen). Později se mi dostaly do rukou další knížky tohoto typu o monosignální, multisignální (případ házení kamení na vodníky) a kvazisignální sebeobraně...

http://antikbuddha.com/czech-gallery/ar ... ategory=27

Knížky jsem nepochopil a rozdal...

A né zas tak dávno jsem objevil toto... Tak se kochejte a vzdělávejte

http://www.alogodos.cz/

http://www.alogodos.cz/hnik/konflikt.htm
http://www.alogodos.cz/hnik/rimklub.htm

Patrik
Naposledy upravil patrik dne úte 03. kvě, 2005 15:58, celkově upraveno 1
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod adho » úte 03. kvě, 2005 15:55

Ospravedlnujem sa :cry:

Ano, v pripade ozbrojeneho boja sa DA vyhrat jednou technikou.
adho
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 142
Registrován: stř 18. srp, 2004 23:00

Příspěvekod jox » úte 03. kvě, 2005 16:04

patrik píše:A né zas tak dávno jsem objevil toto... Tak se kochejte a vzdělávejte
Ironie krvavá jak tlačenka... 8)
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Příspěvekod mao » úte 03. kvě, 2005 16:40

patrik píše:A né zas tak dávno jsem objevil toto... Tak se kochejte a vzdělávejte

http://www.alogodos.cz/


no docela by me zajmalo jestli tam nekdo chodil (poradaji kurzy sebeobrany). Pote co jsem precetl tech par knih k tomu nemam odvahu :)
mao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 08. úno, 2005 0:00

 

Příspěvekod DMC » úte 03. kvě, 2005 19:40

A né zas tak dávno jsem objevil toto... Tak se kochejte a vzdělávejte

http://www.alogodos.cz/

http://www.alogodos.cz/hnik/konflikt.htm
http://www.alogodos.cz/hnik/rimklub.htm


Tak sem se tim prolouskal; na to, kolik slov autor spotreboval, se mu bohuzel nepodarilo se zbavit te zakladni otazky - jake ze je to "nespravne", nebo naopak "prave" ci "vznesene" jednani.
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Onion » stř 04. kvě, 2005 8:05

Pánové ©pička a Novák udělali skvělý kus práce především ve "zmapování" rychlostí akce-reakce a jejich možností v aplikaci na boj. Vzhledem k tomu, že měly k dispozici celý vědecký aparát a technické zázemí provedli mnoho vědeckých měření ke kterým se pro jejich nákladnost a náročnost už asi nikdy a nikde v rámco bojových umění, sportů či dovedností nikdo nedostane. Blo to samozřejmě díky tomu, že se tak odehrávalo v dobách hlubokého komunismu a tak se daly prachy sehnat na kde co (i na to co nepřinese žádný komerčně-finanční úspěch). Druhou stránkou toho ovšem je, že se jejich práce, jakkoli objevná a velmi zajímavá, nedostala do širokého povědomí a diskuse. Dnes už na podobnou věc nikdo nedá ani korunu, proč také, když jejich výsledky byly pro komerční využití spíše kontraproduktivní a těžko by je mohl využít jakýkoliv prodejce suplementů, nebo různého zázračného vybavení.
Velkou nevýhodou jejich prací je i jazyk kterým jsou práce zpracovány. Jde o ryzí technickou mluvu a tak si málokdo dal práci aby pronikl do jejich nitra a nalezl to co se zkrývá za výsledk měření a v desítkách grafů a tabulek.... ©patný jazyk pro komunitu které byla práce určena. Většina lidí raději bude objevovat taje ukryté v knihách "starých mistrů". Lépe to vypadá, tajuplněji to zní a srdéčko se u toho více chvěje a lépe se v tom, za výrazem mystika, schová nepochopení .... :D :D
stay sharp
www.gunting.cz
Onion
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 97
Registrován: stř 11. srp, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Anonymní » stř 04. kvě, 2005 8:28

je to zajímavá debata. o monosignální obraně vím jen něco málo od kamaráda, který cvičí u Cibulky Sitra achru a četl jsem pár knížek ale nepochopil jsem jednu věc: když v tomto článku

http://www.gunting.cz/clifoth/styl.html

je napsáno toto:

No a teď si konečně řekneme, co že to ten monosignální systém je. Soupeř pochopitelně útočí kdy chce a jakýmkoliv útokem chce. Monosignální obránce ovšem ignoruje všechny útoky, které nejsou vedeny v okamžiku pro něj vhodném a ne způsobem, který mu vyhovuje. Ignoruje značí, že jim uhýbá. Couvá, uskakuje a vhodnými pohybovými lákadly provokuje soupeře zaútočit v připraveném čase do připravené obrany. Bylo to poněkud zjednodušeně popsáno, ale tak nějak to funguje. ©panělé ovšem až takhle dalece nebyli. Vhodná redukce prvků ovšem výrazně zrychlila rozhodovací proces. Budeme to dokumentovat jenom na základě systému krytů. Rozvinutá italská škola rozeznává 8 až 10 možných poloh krytů, přičemž nejméně z šesti je zapotřebí vybírat a při každém útoku jsou nejméně dvě možnosti volby. Naproti tomu španělská škola má kryty jenom dva a třetí přídavný, viz obrázek.

... pochopil jsem to tak, že na rozdíl třeba od italské šermířské školy, je v té španělské kladen důraz na jakousi "improvizaci" (úhyby, úskoky, couvání, vyčkávání) a obránce vlastně čeká na vhodný okamžik, protože zná jen 2 - 3 základní kryty (má nadrilovanou jednoduchou, ale účinnou obranu). pak ale nechápu, proč vzápětí autor článku píše tohle:

Mnohem více si nacházela oblibu italská škola - sice mnohem nepřehlednější, ale také pochopitelnější! A hlavně - ©paněl, chtěl li svou školu úspěšně použít, musel ji mít sakra naučenou, sic riskoval debakl. Ital, uměl li málo, dovedl i to málo použít s úspěchem - jeho škola to dovolovala.

divím se tomu proto, že v tomtéž článku se vyzdvihuje monosignální obrana před multisignální, a to z důvodu, že cvičenec není zahlcen velkým počtem možností obrany, čímž se zkracuje reakční doba (dřív si vybere tu správnou - z menšího počtu)

na jedné straně je tedy španělská škola podle autora mnohem jednodušší, protože využívá menší množství technik (z toho bych usoudil, že je i snažší se ji naučit a dříve ji využít) na druhou stranu uvádí, že Ital, uměl li málo, dovedl to málo použít s úspěchem. Takže vlastně popírá výhody monosignální obrany...

mohl by mi to někdo osvětlit? možná jde jen o špatnou interpretaci nebo z mé strany o špatné pochopení, ale opravdu mě tohle zajímá...
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod mao » stř 04. kvě, 2005 8:40

Onion píše:Velkou nevýhodou jejich prací je i jazyk kterým jsou práce zpracovány. Jde o ryzí technickou mluvu a tak si málokdo dal práci aby pronikl do jejich nitra a nalezl to co se zkrývá za výsledk měření a v desítkách grafů a tabulek....


No to je vec na kterou jsem narazil. Ale nesouhlasim, ze jde o technickou mluvu. Napr. Mentální průprava bez ilusí : cesta k osvobození mysli, je plna cizich slov, ktere by normalni clovek zcela jednoduse nahradil slovem z bezne mluvy. Text je diky az obludnemu (jinak to nelze nazvat) mnozstvi cizich slov - ktere nemaji s odbornym vyjadrovanim nic spolecneho - temer nesrozumitelny. Cetl jsem to svym kamaradum kteri maji humanitni vzdelani a shodli jsme se na tom, ze jde patrne o nejaky komplex, nebo dusevni chorobu. Co si o tom myslite? Cetl a docetl to nekdo?

Forma je jedna vec a obsah samozrejme druha. Poznatky o reakcnich dobach jsou velmi poucne.
mao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 08. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Onion » stř 04. kvě, 2005 8:55

Vyjadřoval jsem se k jejich pracím pojednávajícím a "tomto světě" tj. a materiálním světě plném fyzikálních zákonů apod. tedy pohybech těl, rychlostí nervosvalových reakcí, rychlosti přenosu vzruchu a jeho vyhodnocení.... To je to, co má bytostný vztak k "monosigálnímu". To byla jejich "alfa" a "omega", tam byli objevní.... Jejich mentální cvičení jsem neglosoval, k tomu se nevyjadřuji. 8)
stay sharp
www.gunting.cz
Onion
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 97
Registrován: stř 11. srp, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Anonymní » stř 04. kvě, 2005 9:22

Možná by nebylo zas až tak vod věci ty jejich spisy "přeložit"? Vidim že tu sou lidi co se vo ně zajímaj tak by do toho třeba měli chuť. Taky sem měl dojem že někerý termíny sou zhola zbytečný a určitě by se to zkrátilo. Pak by líp bylo idět co je na tom cennýho... Jen nevim jak by to bylo s autorskejma právama, ale spisky sou to dost starý.
___
Jox
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » stř 04. kvě, 2005 9:27

Ale eště víc by mě zajímalo co se píše vo strategii ve španělský škole šermu, ze který patrně vycházeli.
Při vší ouctě ke Kozovi a Cíbovi mě totiž věty jako "©panělé byli jediní, kteří již v 16. století pochopili (ač pravděpodobně intuitivně) náznaky monosignální obrany, jak je rozkryli a do systému sebeobrany zapracovali inženýři ©pička a Novák v šedesátých letech dvacátého století!!!" zas až tolik nevohromujou.
___
Jox
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Onion » stř 04. kvě, 2005 11:56

Jen poslední příspěvek k tomut tématu, než zase půjdu dělat něco užitečného :

©pička s Novákem určitě nevycházeli ze španělského šermu! Jejich systém je původní a na jejich pracích je i vidět postupný vývoj. Je krásně vysledovatelné jak se jejich znalosti rozšiřovali a jak je postupně vyhodnocovali. Znovu ovšem podotýkám, že mluvím o jejich pracích vztahujících se k "fyzickým projevům" , nikoliv o jejich pracích které se zabývají "duchovní stránkou".... 8)
stay sharp
www.gunting.cz
Onion
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 97
Registrován: stř 11. srp, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Mono x Stereo x 7.1

Příspěvekod blondyna » stř 04. kvě, 2005 13:30

Dle meho nazoru toto pojeti neni nic noveho. Vzdyt kazdy bojovnik ma sve oblibene obrany a protiutoky.
Ja treba cekam na to, az souper bude stat na leve noze, na malikove hrane, pravou nohu bude mit zanozenou do praveho uhlu, pravou ruku bude mit predpazenou s roztahnutymi prsty, palec bude smerovat do leveho oka a levou rukou si bude kryt hlavu. Pak mu zarazim palec do oka, podmetu ho a na levou ruku mu nasadim paku.
Bohuzel se mi zatim nepodarilo tuto techniku pouzit, jelikoz se nenaskytla ta prava prilezitost. Ale ona prijde!
Blondyny vsech zemi obarvete se! BBB
blondyna
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned 01. kvě, 2005 23:00
Bydliště: Ritka

Příspěvekod Doktor » čtv 05. kvě, 2005 7:18

Četl jsem také poměrně hodně od těchto pánů i jejich následovníků, bohužel (!) ne nic o mentální průpravě. Pokud je mi známo, byl ing. ©pička požádán tuším že nějakou katedrou tělesné výchovy nebo tak něco o vypracování teorie sebeobrany. A zde narazil na problém reakční doby kontra doby nutné k vykonání pohybu. Odtud pak rozvinul celou svou teorii quasisignální, multisignální, monosignální a antisignální sebeobrany. Kdo čte pozorně současné knihy o BU nachází mnoho z toho, co bylo napsáno (a zesměšňováno) v knihách ing. ©pičky a Nováka. Ať se to týká strategie, reagování či mentálního přístupu a treninku. Je fakt, že oba tito pánové byli vášniví propagátoři esperanta, a proto vytvořili nové názvosloví, založené právě na esperantu. Doufali, že se jím tímto podaří lépe sjednotit zájemce o BU (bez překladů atd., atp.). Při svém bádání v této oblasti dospěli k názoru, že v podstatě vytvořili nové vědní odvětví, které nazvali alogodikou. Na alogodice potom postavili teorii některých odvětví BU, např. juda a karate a samozřejmě sebeobrany. Pro zajímavost, karate, protože ho vyučovali jinak a po svém, nazvali (snad z historických důvodů - nebudu se rozepisovat) branou. Toto všechno a skutečně technicistní jazyk jim velmi stěžoval situaci a byli předmětem většinou posměchu karatitstů a frekventantů jiných BU. Nemá smyslu se rozepisovat o principech a premisách z kterých vycházeli, popsali tím několik knih. Monosignální sebeobrana vychází z toho, co zde již bylo napsáno: obránce reaguje s omezeného repertoáru technik na jediný signál, kterým je mez zásahu. Nezajímá ho jaký útok má následovat, protože signálem pro něj není typ útoku, ale jediná skutečnost, a sice, že se protivník dostal na mez zásahu. Protože dochází v boji (ale i ve sportu - jsou uváděny příklady hokejových a fotbalových brankářů, boxerů atd., kteří reagují rychleji než odpovídá fyziologii) k paradoxnímu reagování, kdy soupeř "vycítí" budoucí reakci obránce na základě neuvědomělých obráncových pohybů a mohlo by dojít buď k soubodu nebo dokonce by útočník mohl "vyhrát", postulovali oni pánové taktické a strategické zásady, které blokují činnost útočníka a prodlužují jeho reakční dobu. Tolik zcela nedokonale a stručně. Kdo chce viděta a priori není v opozici, nachází v těchto pracích mnoho rozumného a nedoceněného, co je možno nikoliv takto systematicky, ale spíš intuitivně psáno i v mnoha opěvaných knihách čínských i japonských. Pochopitelně, je tam i hodně naivního. A také je pravda, že teorie a praxe se mnohy rozcházejí, i když teorie zní velmi pěkně a rozumně. Každopádně mnohé si lze odtud odnést. Minimálně pátou univerzální figuru sebeobrany (podrobnosti v originální literatuře) :lol: Pro úplnost - nikdy jsem se s těmi pány nesetkal, branu ani jejich sebeobranu jsem nepěstoval, ale setkával jsem se s lidmi, kteří je znali, konkrétně mladšího Nováka a tvrdili (karatisté) jak je zbili atd. Každá doba má své hrdiny, že jo? Stačí se porozhlédnout jen po tomhle webu. A ještě něco - svého času se uvažovalo, že jejich systém quasisignální sebeobrany převezme armáda pro výcvik pěšáků (kniha: Kvazisiglnální sebeobrana QS-I, nebo tak nějak).
Omlouvám se za dlouhý příspěvek. A než budete reagovat, něco si od nich přečtěte, pak to půjde snáz!
Ahoj všem vespolek, Doktor
Doktor
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned 20. črc, 2003 23:00
Bydliště: Brno

Další

Zpět na sebeobrana, streetfighting a reálný boj...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků