84 rocna babicka

tchaj-ťi, čchi-kung, meditace, filosofie, náboženství, kultura...

Moderátor: PC

84 rocna babicka

Příspěvekod Jayo » úte 16. srp, 2005 18:54

Zdar. :-)

Teraz si nejdem robit srandu... ale moja 84 rocna babicka sa rozhodla cvicit. Dospela k tomu tak, ze ma videla cvicit tchaj-ti a cchi-kung. Najprv si samozrejme myslela ze som blazon. Hovorila mi, ze nech s tym preboha prestanem, ze to je urcite nejaka sekta (poznate starych ludi ;-)), ale asi tak po 4 mesiacoch, ked o tom vselikde vypravala, aby sa ujistila ze je to fakt sekta a asi tak 10 ludi jej povedalo, ze je to velmi zdrave cvicenie, pripustila moznost, ze to mozno sekta nebude.
Nedavno vsak bola u nejakej jej kamaratky, ktora jej o tom 2 hodiny vypravala a ukazala jej to... no a az toto ju presvedcilo, ze tieto cvicenia niesu pre blaznov ani pre nejaku sektu, ale pre zdravie.

A tak ma poziadala, aby som ju nieco naucil. :-)
Problem je v tom, ze s jej vekom a zdravim by som zacal cvicit najneskor tak pred 10 rokmi. Keby odvtedy cvicila, urcite by nebola na tom tak zle ako teraz. Ide mi o to, ci by predsalen neexistoval nejaky jednoduchy cchikung aj pre takeho stareho cloveka. Bojim sa, aby si neublizila, ked bude cvicit to co jej zostavim ja.
Myslel som, ze na zaciatok by nebolo zle nejake dychove cvicenie s nejakymi jednoduchymi pohybmi s rukami. Ale niesom si tym isty a nepovazujem sa za nejakeho ucitela, kedze sa v tejto oblasti pohybujem len zopar mesiacov.

Mohol by mi niekto poradit? Ci ma zmysel vobec nieco zacinat. Ked ju vidim ako je na tom, tak mi je jej luto, keby jej to aspon trochu pomohlo, tak by to aj malo zmysel.
Pre upresnenie... chodi dost zle, lebo jej opucha prava noha, ma strojcek na srdci, je dost pomala, ruky ma v poriadku a dokonca ich dokaze nachvilu zdvihnut nad hlavu, a co ma prekvapilo... dokaze sa zohnut s vystretym chrbatom a dotknut sa spiciek!!! Tak to nedokazem ani ja. :-)

Tesim sa na vase komentare... dufam ze nebudu len tie vtipne. ;-)
Jayo
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník

Příspěvekod Miro » úte 16. srp, 2005 21:04

Samozrejme, ze to zmysel ma. Problem akurat je najst nejakeho slusneho ucitela, ktory by jej usil treningy na mieru podla jej zdravotneho stavu a psycho-fyziologickych moznosti.
Na zaciatok by som skor doporucil relaxacie celeho tela v sede na stolicke, potom postupne pridavat pohyby (napriklad z taiji alebo nejaky qigong) stale v sede na stolicke, a az neskor staticke postoje v stoji, teda zhan zhuang (vzdy so stolickou nablizku, aby sa v pripade potreby mohla opriet o operadlo) a iba pomalicky (podla jej dispozicii) jednoduche pohyby, napriklad qigong 8 kuskov brokatu alebo velmi zjednodusene taiji atd.

Miro
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Jayo » stř 17. srp, 2005 15:36

Diky moc Miro. Ona chodit moze, akurat ju ta noha boli. V pohode vydrzi stat aj hodinu-dve, takze mozno by sa dalo zacat aj v stoji.
Problem je, ze k nejakemu ucitelovi ju asi tazko dostanem.
Takze skor jej nieco ukazat. 8 kuskov cvicim aj ja, ale neviem ktore mas na mysli, tie vsede, alebo v stoji. S tymi v sede by mozno nebolo zle zacat.
Jayo
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník

Zpět na posilování, relaxace, zdraví, duchovní rozvoj