qiqong a otuzovanie

tchaj-ťi, čchi-kung, meditace, filosofie, náboženství, kultura...

Moderátor: PC

qiqong a otuzovanie

Příspěvekod Jayo » pát 30. zář, 2005 10:38

Co si myslite, je dobre spojit po ranu qigong s otuzovanim? Myslim to tak, ze najprv cvicenie a potom studena sprcha, nic take ze cvicit ponoreny v studenej vode. :-)
Moze to nejako skodit?
Vyskusal som najprv sprcha potom cvicenie, a naopak, ale mam pocit, ze lepsie je to naopak, cize najprv zacvicit si. Pri cviceni sa vo vnutri rozprudi energia a potom sa ta studena sprcha lepsie znasa.
Jayo
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 84
Registrován: sob 28. kvě, 2005 23:00

 

Re: qiqong a otuzovanie

Příspěvekod Anonymní » pát 30. zář, 2005 10:59

Jayo píše:Co si myslite, je dobre spojit po ranu qigong s otuzovanim? Myslim to tak, ze najprv cvicenie a potom studena sprcha, nic take ze cvicit ponoreny v studenej vode. :-)
Moze to nejako skodit?
Vyskusal som najprv sprcha potom cvicenie, a naopak, ale mam pocit, ze lepsie je to naopak, cize najprv zacvicit si. Pri cviceni sa vo vnutri rozprudi energia a potom sa ta studena sprcha lepsie znasa.


Myslim si ze prave rozhoruceny po treningu by si si nemal davat studenu sprchu. Nie je to najzdravsie. Mne sa osvedcila skor vlazna...

(Chi - rozumej zivotna energia sa tazko získava ale lahko straca)
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod PC » pát 30. zář, 2005 13:18

No studenou bych urcite nedoporucoval. Par zakladnich pravidel je pri cviceni, kde se aktivizuje cchi.
1. Necvicit v pruvanu, a to za jakehokoli pocasi (at uz teplo, nebo zima)
2. Chranit si kolena proti chladu a pruvanu (plati i pro dalsi velke klouby).
3. Byt obuty.
4. Zima jako takova nevadi (jakoli velka), ale nesmi byt pruvan.
5. Po cviceni se otevrene nevystavovat chladu.

Takto jsem to byl ucen a takto to predavam. Je jasny, ze se ti studena sprcha bude zdat prijatelna, rozpoudil jsi cchi a jsi vnitrne ohraty, ale tim schlazenim schladis i ten vnitrek a dost pravdepobne se stanes mene odolnym vuci nemocem., paklize si nahlym ochlazenim cchi neprivodis poskozeni nejakeho vnitrniho organu.

Otuzovani ano, ale asi ne v kombinaci s cchi kung.
PC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 569
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00

Příspěvekod Gino » pát 30. zář, 2005 13:37

Před cvičením si ji klidně dej, ale nezapomeň se po ní zase velmi dobře rozehřát a rozhýbat... abys předešel zraněním.
Po cvičení... no nevím... já osobně bych to nedělal a ani mě to nikdy nenapadlo. není nad teplou vodu :-)
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod Jayo » sob 01. říj, 2005 16:45

V podstate ide o 8 kuskov brokatu v sede, takze nieje to moc namahave cvicenie co sa tyka po fyzickej stranke. Praveze tak trochu pripomina nej-tan.
Posledny kusok nahromadi cchi v spodnom tantchiene a potom sa ma rozviest ku kozi, aby sa vytvoril ochranny obal cchi pri kozi, ktory chrani telo napr proti nachladnutiu. Tym sa cvicenie konci.
Prave preto ma to napadlo skombinovat, ze na ten ochranny stit cchi studena sprcha by snad nemala sposobit nejake nachladnutie. Nieje uplne ladova, len taka studena. Po cviceni cakam asi 10 minut, takze nieje to uplne hned. No a po sprche sa ohrejem teplym cajom, takze v chlade ostanem tak 2-3 minuty pod samotnou sprchov.

Hmm, a keby som cakal 15 minut a potom tu sprchu, to by stale neslo?
Jayo
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 84
Registrován: sob 28. kvě, 2005 23:00

Příspěvekod Jayo » sob 01. říj, 2005 16:47

Gino píše:Před cvičením si ji klidně dej, ale nezapomeň se po ní zase velmi dobře rozehřát a rozhýbat... abys předešel zraněním.
Po cvičení... no nevím... já osobně bych to nedělal a ani mě to nikdy nenapadlo. není nad teplou vodu :-)


Tepla sprcha v zime... som cital, ze nieje lepsi sposob ako prechladnut. :-)
Skus studenu, sice chvilu budes trpiet, ale uvidis ako ti potom bude teplo.
Jayo
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 84
Registrován: sob 28. kvě, 2005 23:00

Příspěvekod Gino » sob 01. říj, 2005 16:57

Jayo píše:
Gino píše:Před cvičením si ji klidně dej, ale nezapomeň se po ní zase velmi dobře rozehřát a rozhýbat... abys předešel zraněním.
Po cvičení... no nevím... já osobně bych to nedělal a ani mě to nikdy nenapadlo. není nad teplou vodu :-)


Tepla sprcha v zime... som cital, ze nieje lepsi sposob ako prechladnut. :-)
Skus studenu, sice chvilu budes trpiet, ale uvidis ako ti potom bude teplo.


No tak ne uplně horká, jen teplá a pak ještě vychladneš, neboj, než se převlékneš, vykecáš a rozloučíš :-)

Navíc, prostě se mi zdá, že to teplo, které pociťuješ po studené sprše je jenom oblbnutí svého těla. Protože ta okolní teplota je stejná. Ty jen oblbneš organismus a on ti nehlásí, že je ti zima...
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod Jayo » sob 01. říj, 2005 19:45

Mne sa praveze zda, ze ten sok ho prinuti generovat viac tepla. Telo sa snazi vyrovnat teplom ten prud studenej vody. Ked studena sprcha pominie, tak ten vzduch je vlastne oproti tej sprche teply.
Jayo
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 84
Registrován: sob 28. kvě, 2005 23:00

Příspěvekod Anonymní » ned 02. říj, 2005 3:23

Bezprostredne po qigongu si NIKDY nedavaj studenu sprchu. Pretoze cvicenim qigongu si aktivizujes a otvaras jemne energeticke drahy a naslednym chladom moze "vietor" a chlad vojst do vnutornych organov. Atd. Osobne sa mi parkrat stalo, ze po cviceni som sa vracal domov na motorke, nemal som nahradne suche tricko a prudenie vzduchu mi narobilo sarapatu. Podobne sa mi stalo, ze cestou z cvicenia som sa zastavil na nakup v hypermarkete, ktory bol klimatizovany (rozumej velmi studeny) a neurobilo mi to dobre...

Miro
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Jayo » ned 02. říj, 2005 18:07

Diky za radu. Bezprostredne - takze aj tych 15 minut je malo? Kolko mam teda cakat? Alebo radsej doporucujes rano necvicit ale iba si dat studenu sprchu? A uskodi aj ked je iba 2-3 minutova? (lebo jazda na motorke bola asi dlhsia)
Jayo
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 84
Registrován: sob 28. kvě, 2005 23:00

 

Příspěvekod JAQ » ned 02. říj, 2005 21:29

Ja sice necvicim QiGong ale myslim ze co se tyce studne vody tak by to mohlo mit mnoho spolecneho s jogou. V par knizkach bylo doporucovano provadet jakoukoliv koupel PRED cvicenim, nejak to souviselo s prokrvenim a tokem prany, proste jako bys vysledek cviceni po sprse/koupeli zrusil.
JAQ
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 93
Registrován: pon 28. bře, 2005 23:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Anonymní » pon 03. říj, 2005 6:05

Pockaj aspon hodinu. Ta jazda na motorke trvala tak 15 minut. Rano je najlepsie na cvicenie. Ak tak velmi chces tu sprchu, davaj si ju rano pred cvicenim, potom si urob dokladnu masaz tela (prinajmensom uterakom) aby sa telo zohrialo a az potom cvic qigong.

Miro
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Sprcha

Příspěvekod TaoCircle » pon 03. říj, 2005 8:38

Jayo píše:Diky za radu. Bezprostredne - takze aj tych 15 minut je malo? Kolko mam teda cakat? Alebo radsej doporucujes rano necvicit ale iba si dat studenu sprchu? A uskodi aj ked je iba 2-3 minutova? (lebo jazda na motorke bola asi dlhsia)


Ak možem poradiť, daj si skor vlaznu sprchu ak uz na tom trvas.

Inak myslim si ze to celkom vystihli predchadzajuci prispievatelia. :wink:
TaoCircle
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 37
Registrován: čtv 29. zář, 2005 23:00

Příspěvekod Jayo » stř 05. říj, 2005 15:32

Diky moc hosi, zachranili ste mi moje vnutorne organy. ;-)
Jayo
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 84
Registrován: sob 28. kvě, 2005 23:00

Příspěvekod yuanfen » pát 10. bře, 2006 19:04

Súhlasím s názorom, že by sa hneď po cvičení nemalo sprchovať. :)
yuanfen
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 121
Registrován: ned 29. led, 2006 0:00

Příspěvekod migli » pát 10. bře, 2006 22:54

nekdo to tu uz natukl s jogou, jedna ucitelka jogy rika, ze jakakoli tekouci voda - tedy i sprcha - v podstate naprosto zrusi auru cloveka, jakoby ji splachne. Trva pak nekolik vterin az desitek minut podle schopnosti cloveka, nez se znovu obnovi na puvodni stav. Ma to pak za nasledek, ze se aura ocisti od veskereho "sajrajtu", ktery se do ni nachytal, ale zrovna tak zrusi vse, co v ni clovek vytvoril - urcite formy ochrany, vysledky cviceni s pranou.

Podle tohoto pristupu by mela byt sprcha vhodna pred cvicenim, pripadne alespon oplachnout nohy (to proto, ze tzv. negativni vlivy v aure, cchi nebo jak to nazvete, maji mit tendenci klesat behem dne dolu a drzet se pak na nohach). Po cviceni, ktere ma kultivovat cchi naopak sprchu vubec ne.

Berte to prosim jako doporuceni - sam nemohu rici tak ani tak, nejsem dost daleko na to, abych to potvrdil ci vyvratil.
migli
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 479
Registrován: stř 21. pro, 2005 0:00


Zpět na posilování, relaxace, zdraví, duchovní rozvoj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků

cron