strecink?

tchaj-ťi, čchi-kung, meditace, filosofie, náboženství, kultura...

Moderátor: PC

Příspěvekod DMC » sob 24. pro, 2005 12:06

Fyzika? Skvely chlapi ale jeste vam tam k dokonalosti chybi hybnost (p=mv) :-)
Ne vazne, tohle nema cenu. Tyhle jednoduchy vzorecky se hodi tak pro srazky vozicku, co je predvadej na stredni skole, ale uz na nic slozitejsiho.
Lidsky telo je natolik komplikovany, ze se uder neda vecpat do par vztahu.

raduz: Pri dynamickym strecinku jde o to, ze se koncetina pohybuje v celym rozsahu a mirne za nej, bez svihani. Cili cvicis "kopy", ne "rozstepy".
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

 

a

Příspěvekod roza » sob 24. pro, 2005 15:44

RBR - moc se omlouvam ze te nestihnu potesit na Vanoce ,ale doma mi shorel modem ,takze na odpovedi pracuju ,ale budu moct poslat az v utery :(
Kdyztak to hodim do soukromky ,nebo zalozim jiny topic ,at tu nejsme off.
:wink:
Roza
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod koblih » ned 25. pro, 2005 14:03

DMC píše:Fyzika? Skvely chlapi ale jeste vam tam k dokonalosti chybi hybnost (p=mv) :-)

Ta nam nechybi, nebot hybnost vyjadruje miru setrvacnosti, tedy jev kdy nepusobi na teleso zadna sila nebo jsou vsechny v rovnovaze. A nas zajima prave ten pripad kdy sily v rovnovaze nejsou. :-)
Ale jasne tak jednoduche to neni, zapasnici jsou dva, oba se v tom okamziku najak pohybuji, jejich vzajemna poloha teziste, po zasahu nezustava zasazene misto na miste, atd.
koblih
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 160
Registrován: pát 02. led, 2004 0:00
Bydliště: Morava

Příspěvekod RBR » úte 27. pro, 2005 11:09

Souhlasím, že je to kapku složitější, ale pro základní představu co se tam z hlediska fyziky děje nám základní vzorce postačí.
Pro přesné závěry by bylo nutné provést exprerimantální měření a na základě toho vytvořit nějaký matematickofyzikální model, který by nám to spočítal přesně. To je již nad mé chabé fyzikální a matematické znalosti.

For Roza: Už se těším. Asi bude lepší na to založit nový topic.

Jinak zamýšlím založit topic vysoké kopy ano, ne, kde by jsme to rozebrali z poněkud širších souvislostí.

RBR

PS: Přerušili jste někdo kontinuální žraní, sledování TV bedny a lítaní po netu a šli si zatrénovat. Mě se to včera částečně podařilo. Pravda čučel jsem u toho jedným okem na finále K1
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

a

Příspěvekod roza » úte 27. pro, 2005 12:34

RBR - asi to vezmu odzadu :
Pes tu zdech ,o to nic :D ,a ze by diskuse sklouzla k vzajemnemu napadani - no i kdyby ,nejsme decka ,ale zajem o to taky nemam.
Ze tu zatim nikdo nenapsal nic ,co bys uz neznal?Mozna je nacase najit rozdil mezi pojmy znat a rozumet :wink:

Buh nejsem ,pisu na internetu misto abych to nechal nejakyho troubu v zupanu tesat do kamene.Taky si ,prosim ,vsimni ,ze moje prispevky nezacinaji :"Slyste ,co pravi Roza o.........."
O elementarnich principech jsem se zminil tak ,jak si to zatim vyzadovala nase diskuse a jeji uroven ,naopak jsi to ty ,kdo je od zacatku nezohlednil.
Nerad bych odbihal od tematu ,takze snad ze bychom to tu nejak uzavreli ,a pak klidne muzem nakousnout neco z temat ,kteras nadhodil.

Tak at s tim pohnem :
Tak jak jsi nastinil teoretickou situaci ve svem prvnim prispevku ,nelze z ni vytahnout pouze jednu cast ,jax napsal .Na zaklade takoveho rozboru nelze ziskat zadny relevantni zaver ,pokud chces obhajit sve zavery z prvniho prispevku ,tak presne to ,co nesmis udelat ,je pominout zakladni principy.
Ja odmitam se nadale ucastnit diskuse , ktera zahrnuje fyzikalni vzorecky jako argumenty - na problematiku (konkretni akci) jako celek jsou neaplikovatelne ,pri rozlozeni na mensi celky ,na ktere by se daly teoreticky aplikovat ,se zase vytraci smysl celku.
O fyzikalnich pojmech se asi diskutuje na jinych servrech.

Propojenost biomechaniky a klasicke fyziky s BU je sice hezka vec ,ale v tvem pripade se mi trochu zda ,ze jdes na komara s kladivem :lol:

Jak to ty myslis s hmotnosti ,jsi mi tedy vysvetlil dostatecne :roll:
To ,ze se po celou dobu hmotnost tela ani nohy nezmeni ,opet neni relevantni fakt pro tuto diskusi ,co se totiz MENI ,je mira zapojeni telesne vahy z urciteho smeru do urciteho bodu v urcity moment.A pokud tohle vsechno vis(coz ocekavam ,ze mi napises) a presto jsi to z teorie vypustil ,abys mohl teoretizovat o casti problemu,ktery je bez tohoto nepodstatny ,prijde mi to trochu jako masturbace....

Jak se projevuje vyuziti vybusne sily zapojene do pohybu?Odpaluji tvuj vysoky lob: dramaticky se snizuje zavislost narustu rychlosti na delce drahy pohybu a casu,jax ji nastinil ty v jedne ze svych teorii.Smec.
Neni nutna 2metrova trajektorie k dosazeni takove rychlosti ,ktera by v konecnem soucinu ,podle tebou nastinenych teorii ,mela dostatecny efekt pri dopadu.Prubeh jakekoliv akce se tim tedy meni.

Stale si myslis ,zes tu zatim prispel argumenty ,ktere by potvrzovaly tvuj diskutovany prispevek - 2 borci atd???? :idea:

Roza
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Re: a

Příspěvekod koblih » úte 27. pro, 2005 13:18

No vybusna sila, neni vlastne nic jineho nez rychlost svalu, svalovych vlaken. Tedy vybusna sila = schopnost nejakou casti tela za co najkratsi cas urazit co nejdelsi vzdalenost. Takze jsme porad tam kde jsme byli, u rychlosti.
Na rozvoj vybusne sily existuje komplex cviceni - treninkova metodika, ktere se rika plyometrie.
koblih
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 160
Registrován: pát 02. led, 2004 0:00
Bydliště: Morava

Příspěvekod roza » úte 27. pro, 2005 13:42

Koblih - bohuzel ne.
Vybusnost se projevuje a spociva ve faktu ,ze krivka rustu rychlosti ma nejvetsi narust ve sve pocatecni fazi.Cim blize bodu nula (at jiz v grafu ,ktery ma na vertikale a horizontale vyneseny hodnoty rychlosti a casu ,nebo rychlosti a drahy) tato vyrazna kulminace zacina , o to vetsi je schopnost vybusnosti.

Cast tela tedy v obou pripadech muze (ne nutne) urazit za stejny cas stejnou drahu ,o vybusnosti se ale muzeme bavit pouze v jednom pripade.

Rozlis ,prosim ,vybusnost a vybusnou silu.Ani v jednom pripade ale nejde o urazeni co nejdelsi vzdalenosti za cas.

Jde o ten prubeh - vybusnost je spis vlastnost prubehu nez vysledek.

Roza
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod koblih » úte 27. pro, 2005 15:02

roza píše:Koblih - bohuzel ne.
Vybusnost se projevuje a spociva ve faktu ,ze krivka rustu rychlosti ma nejvetsi narust ve sve pocatecni fazi.Cim blize bodu nula (at jiz v grafu ,ktery ma na vertikale a horizontale vyneseny hodnoty rychlosti a casu ,nebo rychlosti a drahy) tato vyrazna kulminace zacina , o to vetsi je schopnost vybusnosti.

Jo mas pravdu, tvuj popis vybusne sily je presnejsi. Kazdopadne nas asi nezajima ani tak prubeh narustu rychlosti v case na dane draze, jako rychlost v okamziku dopadu techniky. Vybusna sila je podle me jen prostredek k tomu jak dosahnout i na male vzdalenosti velkou rychlost ... proste schopnost svalu se co nejrychleji stahnout.

roza píše:Cast tela tedy v obou pripadech muze (ne nutne) urazit za stejny cas stejnou drahu ,o vybusnosti se ale muzeme bavit pouze v jednom pripade.
To jo, ale v tomto pripade v obou pripadech bude rychlost v okamziku dopadu stejna takze v je nam vybusna sila je na prd.

roza píše:Rozlis ,prosim ,vybusnost a vybusnou silu.Ani v jednom pripade ale nejde o urazeni co nejdelsi vzdalenosti za cas. Jde o ten prubeh - vybusnost je spis vlastnost prubehu nez vysledek.

A jaky je tedy rozdil mezi vybusnosti a vybusnou silou?
koblih
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 160
Registrován: pát 02. led, 2004 0:00
Bydliště: Morava

A

Příspěvekod roza » úte 27. pro, 2005 15:43

Koblih -
odpoved c.1:Prubeh narustu rychlosti nas prave zajima ,protoze nam to umoznuje vyvijet i na kratke vzdalenosti velkou dopadovou energii diky te rychlosti.

odpoved c.2:ano ,stejna ,ale jak je zmineno vyse ,staci k tomu kratsi cas a draha.
Taky si uvedom ,ze sila ma byt v celem pohybu ,mimo jine pro pripad nutnosti prekonani nejake prekazky na ceste k cily - klasicky kontrauder ,ktery zaroven blokuje a zasahuje.Pokud by rychlost a potazmo dopadova energie kulminovala az pri dopadu na cil ,nemusela by mit v prubeho dost energie na blokovani/odkloneni prichazejiciho uderu.
Dalsi zalezitosti je vybusnost pri chvatech na telo - prehozech,podrazeni atd.

odpoved c.3:prvni je vlastnost ,jak jsem ji popsal ,druhe je biomechanicky pojem ,vysledek nekolika cinitelu ,z nichz jednim je rychlost se zminenou vlastnosti.Asi.
Ale radsi se zeptej RBR ,ten na to bude urcite mit nejaky libovy vzorecky. :lol:

Roza
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod RBR » úte 27. pro, 2005 16:03

FOR ROZA:
dobrá odpověď; uznávám, že můj druhý argument nebyl nejlepší. Příliš jsem to zjenodušil. Akorát celý problém té teorie je někde jinde.
Napsal jsem zhruba toto: ...kopající noha musí po celou dráhu zrychlovat...,
Ovšem je zde jeden vážný problém, jak chceš zrychlovat nohu která je již v pohybu? Zde je kánem úrazu, to není fyzicky možné. Pokud bych se o to pokusil, např. využitím přídavné práce svalů, dosáhnu přesný opak - zpomalení pohybu.
Základ teorie platí, tj. úderová plocha nohy musí co nejrychleji překonat vzdálenost k cílu, ale nikoliv proto, aby změnou rychlosti získala co největší zrychlení (jak jsem psal já) nýbž z důvodu toho aby ztratila po cestě co nejméně energie, kterou získá z výbušné síly na počátku pohybu. Tak přece jsem se poučil. :lol:

Neni nutna 2metrova trajektorie

Ta vzdálenost 2m je jen odhad. Je to vzdálenost, kterou musíš překonat, ať chceš nebo ne. Prostě je to vzdálenost od tvé úderové plochy na noze (holeň, nárt, koshi) k soupeřově hlavě, nic víc. Pokud se ti podaří po té dráze ještě navyšovat rychlost tak tím můžeš ještě zvýšit sílu působící při kontaktu, ale jak jsem psal výše má to jeden podstaný háček :cry:

co se totiz MENI ,je mira zapojeni telesne vahy z urciteho smeru do urciteho bodu v urcity moment

Jak to myslíš? Pokud chci dát úder, který má být finální technika, tak do něj zapojím celou svou váhu, jinak to nemá smysl.

Sypu si popel na hlavu RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

A

Příspěvekod roza » stř 28. pro, 2005 14:22

RBR - nic si nikam nesyp :D

Jen jeste jednu poznamku : tak jak jsem psal drive ,zrychleni se stava podruznou zalezitosti - prioritou zustava schopnost vyvinuti vybusne sily v takove mire ,ktera je na zaklade zkusenosti dostatecna pro provedeni zamyslene akce.
Vybusnost a vybusna sila jsou tedy pro mne ty stezejni pojmy.

Zapojeni maxima telesne vahy do akce se neomezuje jen na finalni uder ,anebo naopak ,tim ,ze umis do kazdeho pohybu zapojit maximum telesne vahy ,stava se kazdy pohyb potencialne finalnim :lol: :lol: :lol:
To je jeden z principu vnitrnich stylu a nejen jich.

Maximum je v tomto pripade relativni pojem.Prave proto jsem rozlisil ,......................mh ,tak jsem se vratil z jine kancelare a ztratil jsem nit.Stejne uz to ted nestihnu dopsat.Pozdeji

Roza
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod TAPTAK » úte 31. led, 2006 9:25

RBR - vektory jsi mohl vystihnout i F=m.a takhle. Nejedna se o silu uderu, ale silu, kterou musis vynalozit k dosazeni zrychleni. A jak zrejme vyplynulo z diskuse touto silou budes tezko pusobit po cele draze.
Neco jineho by bylo, kdybys chtel soupere nebo tezkou kouli odhodit co nejdal, tam bys pravdepodobne dokazal pusobit silou po cele draze. Pokud vsak pracujes s minimalni hmotnosti, obecne se ve sportech maximalni rychlosti dosahuje praci zapesti v samotnem zaveru.
At uz se budeme bavit o energii nebo o hybnosti (m.v) rozdil mezi ctvrtkilovou pesti a metrakovou telesnou konstrukci, i kdyz se bude jednat jen o cast hmotnosti diky vektorovemu rozkladu, bude, rekneme, stonasobek. Takze jestli uder bude mit rychlost 100 nebo 120 km\h cini 20% rozdil, v pripade spravneho zapojeni hmotnosti to bude 10 000 %.
Podobny efekt to ma i v obrane. Pokud nevyuzijes vhodnym zpusobem vektorovy rozklad sil, musis utoku opet celit kvalitni hmotnou konstrukci ( pro svedeni sily prirozene kostrukci potrebujes take, ale rekneme ze jinou nez kdyz hodlas zastavit letici pytel cementu).
Proc se o tom zminuji? Protoze pokud pripustime, ze prevedeni hmotnosti do uderu pres nejakou konstrukci uder zpomaluje, nutne to zpomaluje i obranu, pokud ma byt ucinna.
Muzeme se prit o tom, jestli pri trefeni do hlavy staci nebo nestaci zvysit rychlost nebo je lepsi pridat hmotnost. A tady zrejme prichazi v uvahu ona zkusenost, kdy v danem okamziku zapojime maximum vahy vhodne pro danou akci, ktere chapu jako optimum. Neboli nebudeme tlouci komara kladivem, jak rika Roza, i kdyz to muze byt fajn pocit. :wink:
Podobne uvahy muzeme udelat o uderu z kratke vs. dlouhe vzdalenosti, reakcni dobe obrany a vybusne sile.
TAPTAK
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 172
Registrován: úte 02. lis, 2004 0:00

Příspěvekod Fireball » úte 31. led, 2006 9:49

Zdar.

No možno preto, že do toho nedal silu a energiu celého tela, možno udieral len rýchlo ale nei úplne cez cieľ tak ako moderné karate. A možno aj niečo iné...

Pat
Fireball
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 424
Registrován: stř 09. čer, 2004 23:00

Příspěvekod TAPTAK » úte 31. led, 2006 10:19

Ukropcany - to bude prave absence konstrukce. Sam jsi citil, ze se energie prenesla do jeho ramene. Tam pravdepodobne byla chyba konstrukce, takze uz vubec se neda hovorit o vyuziti hmotnosti tela.
U sebe to citim i v psychice, kdy boucham do pytle pesti nebo dlani. Pesti mam 'zabrany' kvuli zapesti a konstrukce podvedome nefunguje tak, jako u dlane.
Druha moznost je, ze neni problem v rameni, ale v tele, telo se lame v pase a muze to vypadat jako kdyz se energie odrazi do ramene. Na to jsem vubec expert, s tim mam problemy porad. :oops:
TAPTAK
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 172
Registrován: úte 02. lis, 2004 0:00

Příspěvekod Frank » úte 31. led, 2006 10:27

:arrow:
Naposledy upravil Frank dne pon 22. led, 2007 23:51, celkově upraveno 1
Frank
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 299
Registrován: pát 04. lis, 2005 0:00

Příspěvekod Fireball » úte 31. led, 2006 11:32

Frank píše:Musíš se roztahovat,roztahovat a roztahovat ja to tak dělám půl roku.Mám na to svou metodu a udělám i ten rozštěp bez protahování.

Nic těžkýho jen chtít


Aká to je metóda?

Pat
Fireball
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 424
Registrován: stř 09. čer, 2004 23:00

Příspěvekod Fireball » úte 31. led, 2006 11:41

Zdar.
Otázka - Zažil niekto zošívanie nejakej šľachy, napríklad achilovky, ako vyzerá potom jej rozťahovanie?

Pat
Fireball
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 424
Registrován: stř 09. čer, 2004 23:00

Příspěvekod uniq » úte 31. led, 2006 13:36

Fireball píše:Zdar.
Otázka - Zažil niekto zošívanie nejakej šľachy, napríklad achilovky, ako vyzerá potom jej rozťahovanie?
Pat


Myslim ze tu by si sa mal hlavne poradit zo svojim doktorom!
uniq
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 93
Registrován: ned 11. zář, 2005 23:00

Příspěvekod Fireball » úte 31. led, 2006 13:54

To je jasné predsa, nešil som si to sám doma na mašine ;)
Ja len, že čo doktor to iný názor a medicína sa vyvíja každým dňom, takže zháňam rôzne informácie.

Pat
Fireball
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 424
Registrován: stř 09. čer, 2004 23:00

Příspěvekod Frank » čtv 02. úno, 2006 13:56

:arrow:
Naposledy upravil Frank dne pon 22. led, 2007 23:50, celkově upraveno 1
Frank
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 299
Registrován: pát 04. lis, 2005 0:00

PředchozíDalší

Zpět na posilování, relaxace, zdraví, duchovní rozvoj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron