Meditace

tchaj-ťi, čchi-kung, meditace, filosofie, náboženství, kultura...

Moderátor: PC

Meditace

Příspěvekod Ardno » sob 26. kvě, 2007 21:32

Zduř lidi chtel sem se zeptat jestli tu ma nekdo neake zkusenosti s meditaci a jak ji spravne uplatnovat (myslim ze je to docela zajimave tema :lol: ) :arrow: kazdopade diky predem za vase prispevky
Ardno
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: pát 26. led, 2007 0:00

 

Re: Meditace

Příspěvekod Snooorri » ned 27. kvě, 2007 13:30

Ardno píše:Zduř lidi chtel sem se zeptat jestli tu ma nekdo neake zkusenosti s meditaci a jak ji spravne uplatnovat (myslim ze je to docela zajimave tema :lol: ) :arrow: kazdopade diky predem za vase prispevky
Meditaci je zpoustu druhu a kazda ma jina uplatnení.
Nic
Snooorri
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 245
Registrován: stř 18. led, 2006 0:00
Bydliště: Brno

Re: Meditace

Příspěvekod luen » ned 27. kvě, 2007 16:07

Snooorri píše:
Ardno píše:Zduř lidi chtel sem se zeptat jestli tu ma nekdo neake zkusenosti s meditaci a jak ji spravne uplatnovat (myslim ze je to docela zajimave tema :lol: ) :arrow: kazdopade diky predem za vase prispevky
Meditaci je zpoustu druhu a kazda ma jina uplatnení.


Schvalne ... kolik druhu? To bych rad vedel! Vim, ze existuje spousty pochybnych navodu, spousty pochybnych vysledku ..., ale to neni meditace!
Takze kolik druhu meditace znas :?: :?: :?:
A nebo jinak ... co vubec znamena pojem meditace? Neberu opis wiki atd...
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Re: Meditace

Příspěvekod Pepah » ned 27. kvě, 2007 16:51

Ardno píše:Zduř lidi chtel sem se zeptat jestli tu ma nekdo neake zkusenosti s meditaci a jak ji spravne uplatnovat (myslim ze je to docela zajimave tema :lol: ) :arrow: kazdopade diky predem za vase prispevky


Meditace je velmi siroky pojem, a ma velmi mnoho vyznamu. :wink:
Pro nekoho to muze byt posezeni v klidu pod stromem, pro nekoho to ma pevna pravidla dle ruznych smeru/uceni ...
Pokud ti jde o meditaci urciteho smeru, napr buddhismu apod. doporucil bych navstivit nejaky seminar zamereny na meditaci pro zacatecniky. Muze to byt treba vikend...
Mozna bys sis mel nejdriv trochu zjistit o co jde a co od toho ocekavas. Nebo si myslis , ze ti to muze prinest ... :wink:
Pepah
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 121
Registrován: stř 02. lis, 2005 0:00

Re: Meditace

Příspěvekod luen » ned 27. kvě, 2007 17:11

Pepah píše:Meditace je velmi siroky pojem, a ma velmi mnoho vyznamu. :wink:


Jake vyznamy?

Papah píše:Pro nekoho to muze byt posezeni v klidu pod stromem,


To je relaxace ... to je jen laicka vnejsi forma nebo spise predstava ... meditovat se da i napr. pri chuzi ...

Pepah píše:pro nekoho to ma pevna pravidla dle ruznych smeru/uceni ...


Pravidla nepravidla ... to uz je na tom jak je kdo schopen to chapat a nebo co uprednostnuje ... Tak jinak, co je cilem meditace?
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Re: Meditace

Příspěvekod majkx » ned 27. kvě, 2007 17:29

luen píše:
Pravidla nepravidla ... to uz je na tom jak je kdo schopen to chapat a nebo co uprednostnuje ... Tak jinak, co je cilem meditace?


To by mě taky zajímalo, teda něčí osobní zkušenost, já můžu s určitostí říct, že meditace je mi zapovězená, před lety jsem zkoušel sezení v lotosovém květu či seiza a pro mě to není chcípal jsem u toho bolestí. Za to mám zajímavé zkušenosti se stavem mysli, když třeba 48 hodin nespíš a musíš fungovat, to je potom dobrý matrix :lol: :? .
majkx
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 459
Registrován: úte 08. lis, 2005 0:00

Příspěvekod graver » ned 27. kvě, 2007 17:32

Jak se zdá, Ardno asi ostrouhá, neb jeho dotaz byl zase jen další flame ignition. Ne, vážně, lidi, mě tohle téma taky dost zajímá, tak hoďte deku na ego a zkuste o tom vážně něco napsat. Nemá cenu psát posty typu "no tak schválně, je podle tebe víc než 9 druhů meditace?" - kdo o tom něco víte, tak to hoďte do placu. Tak, aby z toho něco měli i lidi jako Ardno nebo já :lol:
Meditace - co je to? K čemu to vede? Jak na to? Meditace vs. relaxace...
Co mě zajímá především, je jestli to třeba není něco, co všichni děláme, jen tomu jinak říkáme - něco jako třeba koncentrace Ki u vzpěrače.
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Re: Meditace

Příspěvekod Pepah » ned 27. kvě, 2007 19:22

luen píše:... Tak jinak, co je cilem meditace?

Pusobit duchovne a balit na to holky ? :wink:
Pepah
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 121
Registrován: stř 02. lis, 2005 0:00

Příspěvekod defendu » ned 27. kvě, 2007 19:49

Problém je v tom,že meditace nemá žádný cíl.Být právě teď,právě tady - žádná myšlenka na minulost,žádná představa o budoucnosti,prostě jen Teď.Je to tak neskutečně jednoduchý,že to jen málokdo pochopí.Neexistují žádné "druhy" meditací,jen teď a tady,nic víc.To je meditace.

Kur..,když to teď po sobě čtu,vypadá to jako bych si hrál na nějakýho zenovýho ...... :lol: :lol:
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 954
Registrován: úte 15. srp, 2006 23:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod Hosobiki » ned 27. kvě, 2007 20:33

jedna podstata, ale nejrůznější způsoby jak toho dosáhnout... to bylo možná myšleno tím "různé druhy meditace"...
Hosobiki
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 204
Registrován: pon 20. lis, 2006 0:00
Bydliště: Ostrava

 

Příspěvekod Hosobiki » ned 27. kvě, 2007 20:34

defendu píše:Kur..,když to teď po sobě čtu,vypadá to jako bych si hrál na nějakýho zenovýho ...... :lol: :lol:


No, vypadá to, jako by si přispíval do debaty o meditaci :lol: (ono tady stejně vyzní všechno, tak... divně...ale myšlenka logická - to je hlavní)
Hosobiki
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 204
Registrován: pon 20. lis, 2006 0:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod luen » ned 27. kvě, 2007 21:46

defendu píše:Problém je v tom,že meditace nemá žádný cíl.Být právě teď,právě tady - žádná myšlenka na minulost,žádná představa o budoucnosti,prostě jen Teď.Je to tak neskutečně jednoduchý,že to jen málokdo pochopí.Neexistují žádné "druhy" meditací,jen teď a tady,nic víc.To je meditace.

Kur..,když to teď po sobě čtu,vypadá to jako bych si hrál na nějakýho zenovýho ...... :lol: :lol:


Ha, ha ... zajimave ... lidi, kteri se duchovnem nejmene ohaneji ... jsou pak v duchovni praxi nejvice zbehli :wink:

OK. Lide si casto pletou zakladni pojmy:

KONCENTRACE (soustredeni nebo zhusteni mysli) - je pevne drzeni nejake abstraktni predstavy, realne veci, pocitu, obrazu (nejcasteji symbolu) ...atd ...
Deli se na ruzne doby trvani (casove) a hloubku ...

FIXACE (ustaleni nebo znehybneni mysli) - je to vlastne konkretnejsi zpusob koncentrace a take s ni souvisi ...

KONTEMPLACE (rozjimani nebo vnor mysli) - je pozorovani a premysleni ci analyza predmetu, nejake veci, umyslu, obrazu pocitu, myslenky ... atd ...

MEDITACE (analyticky rozklad, rozjimani resp. hloubani mysli) - je premysleni, rozebirani, analyza konkretni ci abstraktni veci, umyslu, predstavy, pocitu, myslenky a to ve vsech aspektech a detailech.

Jen ve zkratce k tematu a jen velmi povsechnou formou ... Vsechny tyto zminene veci nejsou cilem zadne "duchovni" nauky, ale pouhym nastrojem. Napr. posileni vule ci jinych schopnosti rozumu, citu ...atd... Casto se setkavam s tydytovskym nazorem, ze napr. meditaci nekdo praktikuje napr. Buddhismus ... je to to same jako by nekdo rekl, ze roztahovanim praktikuje bu/bs! Dalsi vec je ta, ze na zadnou z techto veci neni nutnou podminkou zaujmout jakoukoli polohu ci pozici ... toto hathajogicke dogma je stejne naivni jako napr. to, ze pro dobre kung fu je treba stat nekolik let v mabu :wink: :D Totiz urcite polohy maji primej vliv na chovani naseho tela, mysli ..., ale nejsou nutnou podminkou ... jine veci zase nemaji tyto vlastnosti a jsou pouhou nabozenskou symbolikou, ktera nema zadny prakticky vliv na prubeh ci vysledek takoveho snazeni ... Bohuzel spousty lidi vidi prave v teto symbolice onu "tajnou" pozici a snazi se ji napodobovat :D
Tak jim drzme palce 8)
Naposledy upravil luen dne ned 27. kvě, 2007 21:54, celkově upraveno 1
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod xavier » ned 27. kvě, 2007 21:51

Tak ja nevim - cetl jsem, ze meditace je stav kdy pauzy mezi myslenkami, ktere se ti i v klidu honi hlavou, jsou tak velke, ze vnimas svou pravou podstatu...
xavier
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 210
Registrován: pon 30. led, 2006 0:00

Příspěvekod practice » ned 27. kvě, 2007 22:02

hele Luene, neznas nahodou Empty Bella? :)
practice
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 130
Registrován: sob 02. črc, 2005 23:00

Příspěvekod luen » ned 27. kvě, 2007 22:03

xavier píše:Tak ja nevim - cetl jsem, ze meditace je stav kdy pauzy mezi myslenkami, ktere se ti i v klidu honi hlavou, jsou tak velke, ze vnimas svou pravou podstatu...


NE ... mrzi me to, ale neni to tak.
Podivej zakladem koncentrace je napr. drzet svou mysl na uzde ve smyslu: nebude me ma mysl otravovat treba myslenkou, predstavou ... na Pepicku Ocaskovou ... jeden z dalsich stupnu je udrzet mysl zamerenou na jednu vec, jeden problem, jednu predstavu a udrzet ji bez utikani (te mysli) ... koncentrace konci tim, ze udrzim prazdnou mysl ... tzn. bez jakehokoli pocitu, myslenky ... Mimochodem cist muzes cokoli co kdejakej trouba napise a nebo kdejakej trouba vytrhne z kontextu a uplne vadne to zasadi do souvislosti s necim jinym ... Mimochodem meditace v urcite podobe a forme je vlastni vsem myslicim bytostem a neni na ni nic mystickeho ci zahadneho ... Schopnost meditace je jedna ze zakladnich vlastnosti mysli ...
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod luen » ned 27. kvě, 2007 22:06

practice píše:hele Luene, neznas nahodou Empty Bella? :)


Neznam kazdeho bezdomace :wink:

Kdyz me neco zajima, tak jdu k prameni ... neucim se od lidi, kteri sami nechapou co se jeste sami uci ... (to neplati na toho Emty Bella nebo co je to za dabelske stvoreni :D :wink: )

Taky jsem byl mladej a chtel balit holky no a nejak jsem u toho zustal :D Tantra, Joga, Buddhismus a obzvlaste ten Cchanovej ...
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Re: Meditace

Příspěvekod Pepah » pon 28. kvě, 2007 8:17

Ardno píše:Zduř lidi chtel sem se zeptat jestli tu ma nekdo neake zkusenosti s meditaci a jak ji spravne uplatnovat (myslim ze je to docela zajimave tema :lol: ) :arrow: kazdopade diky predem za vase prispevky


Mam zkusenost s buddhistickou meditaci. Jeden vikendovy zased, pus neco malo nameditovano doma. Ptas-li jak ji spravne uplatnovat, odkazu te na nejaky podobny vikendovy kurz kde se ty zaklady naucis. Co ti nedoporucim je ptat se na meditaci lidi kteri nemaji mnoho nameditovano, IMHO aspon par tisic hodin (proto se na to neptej ani me). Prijde mi totiz ze je to jako kdyby ses ptal na bojove umeni nekoho kdo dochazi nekam prvnich 5-6 hodin. Pripadne se to jeste lepe uci sam, coz mi prijde u meditace celkem rozsirene :roll:
Pepah
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 121
Registrován: stř 02. lis, 2005 0:00

Re: Meditace

Příspěvekod luen » pon 28. kvě, 2007 9:50

Pepah píše:Mam zkusenost s buddhistickou meditaci. Jeden vikendovy zased, pus neco malo nameditovano doma. Ptas-li jak ji spravne uplatnovat, odkazu te na nejaky podobny vikendovy kurz kde se ty zaklady naucis. Co ti nedoporucim je ptat se na meditaci lidi kteri nemaji mnoho nameditovano, IMHO aspon par tisic hodin (proto se na to neptej ani me). Prijde mi totiz ze je to jako kdyby ses ptal na bojove umeni nekoho kdo dochazi nekam prvnich 5-6 hodin. Pripadne se to jeste lepe uci sam, coz mi prijde u meditace celkem rozsirene :roll:


Za vikend se naucis zaklady Obrázek ty srandisto a na druhem vikendu uz samadhi a nebo nirvana :?: Leda tak Kurt Cobain, ze?!
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Re: Meditace

Příspěvekod jox » pon 28. kvě, 2007 10:34

majkx píše:... já můžu s určitostí říct, že meditace je mi zapovězená, před lety jsem zkoušel sezení v lotosovém květu či seiza a pro mě to není chcípal jsem u toho bolestí.

To nebude neznamenat, že je ti meditace zapovězená, ale žes použil pro tebe nevhodnou pozici (techniku). Pro Asiaty je lotosový sed a seiza prý mnohem méně náročný, asi kvůli jiné anatomii. Ty jsi Evropan. Takže místo seizy můžeš zkusit použít klekací stoličku (prkno, může být i trochu nahnuté dopředu, nad zemí tak vysoko, aby se pod to vešly paty), nebo koukni někam do kostela na barokní lavice. Když si tam podepřeš lokty (a seš stejně velký jako lidi v barokní době :D ) - ejhle, hned máš pozici hodně blízkou pozici nenarozeného dítěte (trochu se to podobá i úzkému mabu :D ). Tohle se doma dá zase zkusit na takové té klekací "židli".
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Re: Meditace

Příspěvekod TongPa » pon 28. kvě, 2007 10:46

Pepah píše:...Co ti nedoporucim je ptat se na meditaci lidi kteri nemaji mnoho nameditovano, IMHO aspon par tisic hodin...

8O Tý brďo, ta meditace je ale časově náročnej koníček... :D Pokud by člověk denně spal 8 hodin, dělá to za rok 2920 hodin. A teprve při stakovém nebo vyšším počtu odmeditovaných hodin lze dotyčného považovat za zkušeného? Tak to se k tomu buď dopracovává celé roky a nebo nechodí do práce... :D

Jinak - poraďte v této oblasti naprostému diletantovi: K čemu je taková meditace vlastně dobrá, co to člověku přináší?
TongPa
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 520
Registrován: stř 08. lis, 2006 0:00

Další

Zpět na posilování, relaxace, zdraví, duchovní rozvoj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků

cron