Jóga a BU

tchaj-ťi, čchi-kung, meditace, filosofie, náboženství, kultura...

Moderátor: PC

Příspěvekod Anonymní » čtv 31. bře, 2005 13:54

mao píše:
No to nejsem. V uvodu knihy vystupuje, ale na neti si mas koupit konvicku! Nestaci ti miska kterou umejes a muzes ji pouzit na neco jineho. Musis mit specialni dzala neti-konvicku. Joginovi by mela stacit dlan do ktere nabere vodu. Dale prohlasuje, ze kdyz si clovek neco koupi - teplaky, karimatku, hned se mu bude cvicit lepe. Takze jeho pojeti je vice mene konzumni.

Zdravi je v evropskem pojeti konzumni. Je predmetem obchodu? Ano je. Kup si to a to - kosmodisk nebo co a budes zdravy. Zdravi asi nikdo z nas nepovazuje za fakt danny bohem nebo prirodou. Jsi nemocny? Kup si lek a budes zdravy. Tak nevim kde nevidis souvislost. A zdravy zivotni styl - to je obraz vytvareny urcitymi skupinami. To neni neco prirozeneho. A dle meho nazoru ma zde dominantni vliv sila trhu. pracovni trh lidi nuti at jsou fit. To ze lidi kouri, jedi prilis je neefektivni alokace a stat to prijde nakonec na pekny prachy. Na vetsi nez utrzi. Takze je treba vytvorit model zdraveho zivotniho stylu.


Já vycházím z jeho knihy. Mám starší vydání z roku 1978 ale když jsem koukal na to novější co vydalo Argo, tak jsem tam žádnou reklamu neviděl, je to prakticky stejné kniha, pouze je tam nový úvod od Dušana Zbavitele. Dej sem odkaz na ty stránky, docela mě to zajímá.

Co se týče zdraví. Jasně že je předmětem konzumu. Ale co dnes není? ®ijeme v kapitalismu (at´se ti to líbí nebo ne). Ale to snad neznamená že každý kdo chce v evropě žít zdravě musí žít konzumně, ne? Nemusíš si koupit Kosmodisk a cpác se práškama. Můžeš chodit každej den běhat nebo do posilovny. A že je tu tržní hospodářství ti vadí? Už toho Marxe radši nečti.... :roll:
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

 

Příspěvekod jox » čtv 31. bře, 2005 14:29

Trochu si rejpnu do pojmu "evropský pojetí". Pro posledních pár příspěvků je jasný vo co de.
Ale pro takový věty jako 'Kazdopadne "svami Mahéšvarananda" nerozumi evropske kulture a to je tu uz desitky let. ' už ne.
Tam by šlo i vo pochopení způsobu myšlení vycházející ze starověku a středověku, né vo pochopení mysli co furt kšeftuje (takovou kastu maj mimochodem i v Indii, ne?).

(Teda kromě toho že v Evropě je i ten podstatnej kus Ruska, Vatikán, řád Františkánů, chovatelé drobného zvířectva, praštěný ekologický aktivisti, ale za to tam neni USA, Austrálie ...)
___
Jox
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Příspěvekod mao » čtv 31. bře, 2005 16:02

FM píše:Já vycházím z jeho knihy. Mám starší vydání z roku 1978 ale když jsem koukal na to novější co vydalo Argo, tak jsem tam žádnou reklamu neviděl, je to prakticky stejné kniha, pouze je tam nový úvod od Dušana Zbavitele. Dej sem odkaz na ty stránky, docela mě to zajímá.

Co se týče zdraví. Jasně že je předmětem konzumu. Ale co dnes není? ®ijeme v kapitalismu (at´se ti to líbí nebo ne). Ale to snad neznamená že každý kdo chce v evropě žít zdravě musí žít konzumně, ne? Nemusíš si koupit Kosmodisk a cpác se práškama. Můžeš chodit každej den běhat nebo do posilovny. A že je tu tržní hospodářství ti vadí? Už toho Marxe radši nečti.... :roll:


:) chodit do posilovny? to neni konzum? Abychom si rozumeli. Konzumni spolecnost - spolecnost zamerena na uzitek v mikoekonomickem pojeti. Uprednostnovani zmeny vnejsich podminek vuci vnitrnimu postoji. V ekonomii se maximalizuje uzitek. To je to co prevlada v dnesni spolecnosti. Opakem je vnitrni cesta - askeze. Ekonomie povazuje potreby za neomezene a snazi se je uspokojit pomoci omezenych zdroju. Coz se ji nikdy nepovede protoze zdroje jsou vzdy omezene. Opakem je vnitrni cesta - snazit se neomezenost potreb vyresit zmenou postoje. To je to co prevlada v dnesni spolecnosti a to i v komunitach krestanu. Kolik z nich drzelo pust na velikonoce? A navic ten pust v krestanskem pojedi je dost podivny.

Kdyz rikam Evropske pojeti, tak to neznamena ze Indicke je odlisne. Materialismus ma koreny take v Indii - je to stary indicky filosoficky smer, ktery hlasal ze clovek ma delat co nejvic dluhu a pak umrit, protoze po smrti nic neni a nikdo si na nem po smrti nic nevezme.

Lysebetha mam nove vydani. Jsou tam prehozene fotografie, pekne to zvorali. Ta konvicka je v knize Pranajama to ostatni myslim Cteni o joze. To neni reklama. to je konstatovani v textu.

pro Joxe: na strankach JVDZ si prehrej jeho uvahy. myslim ze to bude jasne. Napriklad nechape jakou ulohu hraje vzdelani v Evrope. Mysli si ze clovek bude po vystudovani moudry - kritizuje to ze neni. A to, ze se nauci klast otazky a jejich pomoci vyvracet hypotezy se mu zda jako "zkazeni cloveka". Prehrej si ty uvahy a uvidis ze je tam plno nepochopeni a nesmyslu.
mao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 08. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Anonymní » čtv 31. bře, 2005 16:11

mao píše::) chodit do posilovny? to neni konzum?


A platit za JVDZ není konzum?
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod mao » čtv 31. bře, 2005 16:13

FM píše:
A platit za JVDZ není konzum?


no je, jsem evropan se vsim vsudy :)
mao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 08. úno, 2005 0:00

Příspěvekod JAQ » čtv 31. bře, 2005 16:28

2mao: moznaze jsem mel pujcene jine vydani, nebo tak neco, ale netti je popsana i v Lysbethove Ucim se jogu 1 normalne za pouziti misky:-) Co se tyce "konzumni" jogy a klasicke jogy, tak i Lysbeth ve Cteni o joze pise o dnesnim a Patandzaliho pojeti jogy a srovnava je. Jo a to ze chodis do JVDZ jsem prehlid, sorry...:-)
No ja jsem z Ostravy, takze tezko rict. Kurzy JVDZ v Ostrave vedou: RNDr.Petr Kucharčík, Mgr.Květoslava Hučalová, Ing.Karel Ondruch, Věra Dolinková, Jaroslav Jurečka, Ing.Jiří Zavadil, Mgr.Lenka ©ubíková, Ing.Irena Neboráková, Dagmar Masopustová, Ladislav Janáček, Jana Filipcová, Pavel Král, Drahomír Piskoř a Soňa Konečná...
JAQ
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 93
Registrován: pon 28. bře, 2005 23:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod mao » čtv 31. bře, 2005 16:42

JAQ píše:2mao: moznaze jsem mel pujcene jine vydani, nebo tak neco, ale netti je popsana i v Lysbethove Ucim se jogu 1 normalne za pouziti misky:-) Co se tyce "konzumni" jogy a klasicke jogy, tak i Lysbeth ve Cteni o joze pise o dnesnim a Patandzaliho pojeti jogy a srovnava je. Jo a to ze chodis do JVDZ jsem prehlid, sorry...:-)
No ja jsem z Ostravy, takze tezko rict. Kurzy JVDZ v Ostrave vedou: RNDr.Petr Kucharčík, Mgr.Květoslava Hučalová, Ing.Karel Ondruch, Věra Dolinková, Jaroslav Jurečka, Ing.Jiří Zavadil, Mgr.Lenka ©ubíková, Ing.Irena Neboráková, Dagmar Masopustová, Ladislav Janáček, Jana Filipcová, Pavel Král, Drahomír Piskoř a Soňa Konečná...


tak to ti bohuzel neporadim. Neznam nikoho z nich.

jeste k tomu placeni JVDZ: rozdil mezi posilovnou a kurzem jogy preci jen je. v posilovne clovek meni sve svaly to je zmena vnejsich podminek v kurzu jogy svou mysl - to je zmena vnitrniho postoje.
mao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 08. úno, 2005 0:00

Příspěvekod jox » čtv 31. bře, 2005 16:54

mao píše: Cilem jogy NENI to co popisujes. Cilem jogy je ovladnuti cinnosti mysli.

Předpokládám, že ani to neni cíl, ale jen prostředek.

Ukázka z MAHÉ©VARÁNANDOVY knihy Skryté síly v člověku, přeložila M. HÜBSCHMANNOVÁ, Mladá fronta, 1992:
Proč se jogíni snaží dopátrat nejvyšší pravdy? Proč touží ztotožnit se s Nejvyšším? Aby se nemuseli znovu narodit. Znovuzrozování není ani pověra, ani náboženské dogma, je to skutečnost. Každý, kdo se ocitne v koloběhu bytí, postupuje od zrození ke smrti a od smrti k novému zrození. Ti, co o tom pochybují, ztrácejí příležitost poznat pravdu, dokud jsou naživu. Pravda je překvapí, až budou procházet kosmickou branou do jiné existence, při umírání a po smrti.
(to sem zkopčil dole z http://www.sekty.cz/texty/netradicni_na ... /joga.html )

Jógu (a taky Zen) považuju za náboženství nebo něco hodně blízkýho náboženství. Zabejvá se přece umíráním a co potom. :idea:

Ale její "přípravný cvičení" se určitě daj s užitkem použít k lecčemu jinýmu (BU), stejně jako u Zenu.

Když na to tak koukám, BU se taky zabejvá umíráním - ale spíš jeho přesunutí na stranu soupeře. :wink:

Když se podíváš na celej ten muj odkaz, myslíš že ten autor Vojtíšek popisuje JVD® aspoň v zásadě správně? (Nenech se prosimtě urazit víceznačnym slovem "sekty" v názvu serveru. Aspoň pro mě automaticky nevyplývá, že pokud se na tomhle serveru píše o JVD®, že by hned muselo jít vo destruktivní sektu nebo vo šumivý víno 8) )
___
Jox
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Příspěvekod jox » čtv 31. bře, 2005 17:05

JAQ píše: pokud vim tak jakekoliv kulty osobnosti a zosobnovani bozstev (nebo jakehokoliv nadprirozeneho principu) je v rozporu s filosofii jogy...
8O 8O 8O včetně bhaktijógy?
___
Jox
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

zen

Příspěvekod Anonymní » čtv 31. bře, 2005 17:08

Pokud vím, tak zen se umíráním a co je potom zrovna nezaobírá. Zabývá se uváděním "románových omylů", které si člověk myslí o světě, na pravou mírů. :lol:
Dokonce i těch "románových omylů" týkajících se naivních představ o reinkarnaci.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod JAQ » čtv 31. bře, 2005 17:22

2jox: to je fakt, to jsem nedal. O bhaktijoze toho bohuzel moc nevim. Ale zase kdyz si prectes napr. Zenove spisy od Bodhidharmy tak tam se stavi k jakymkoli kultum a uctivani odmitave...
JAQ
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 93
Registrován: pon 28. bře, 2005 23:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod jox » čtv 31. bře, 2005 17:58

JAQ píše: Ale zase kdyz si prectes napr. Zenove spisy od Bodhidharmy tak tam se stavi k jakymkoli kultum a uctivani odmitave...

U zenu mě to nepřekvapuje. Překvapilo mě to tvrzení vohledně jógy.
__
Jox
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Re: zen

Příspěvekod jox » čtv 31. bře, 2005 18:05

Zavadil píše:Pokud vím, tak zen se umíráním a co je potom zrovna nezaobírá. Zabývá se uváděním "románových omylů", které si člověk myslí o světě, na pravou mírů. :lol:
Dokonce i těch "románových omylů" týkajících se naivních představ o reinkarnaci.

Uváděním na pravou míru "románových omylů" týkajících se naivních představ o reinkarnaci se jistě zabejvaj všechny buddhismy :wink:
Zen se nezabejvá tim co bude "pak"? Asi ne, asi na to kašle... :D :?:
___
Jox
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

Příspěvekod Anonymní » čtv 31. bře, 2005 22:34

mao píše:jeste k tomu placeni JVDZ: rozdil mezi posilovnou a kurzem jogy preci jen je. v posilovne clovek meni sve svaly to je zmena vnejsich podminek v kurzu jogy svou mysl - to je zmena vnitrniho postoje.


Aha... takže je to vlastně taková vznešenější, lepší forma konzumu...
:lol: :lol: :lol:
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod mao » pát 01. dub, 2005 9:10

FM píše:
Aha... takže je to vlastně taková vznešenější, lepší forma konzumu...
:lol: :lol: :lol:


:) no to ne. jsem myslel, ze to nenaplnuje definici konzumu jak jsem ji nastinil vyse. V pripade kurzu jogy jde o zmenu vnitrniho postoje k vlastnim potrebam. Kdezto v posilovne menis svoji silu a tvuj postoj se nemeni. Takze to naplnuje tu definici konzumu. Takze nejde o to co je vznesenejsi, nebo lepsi. Kdyz se nekomu libi konzum, tak at se vyda cestou konzumu. Konec koncu je to zakodovane v nasi spolecnosti. A at se nam to libi nebo ne, jsme jeji clenove.

2jox: ja vychazim z jogasutry od patandzaliho. tam se pravi JOGA JE ovladnuti cinnosti mysli. To co si mysli Mahesvarananda je mi vice mene jedno. Podle me smesuje ruzne indicke filosoficke smery dohromady. At ma pravdu nebo ne, stejne budu jako evropan chapat jogu tak jak mi dovoluje muj kulturni kontext. To pise i Eliade http://www.argo.cz/detail.asp?id=60792. Kdyz jsem ho cetl, tak mi prislo ze se s Mahesvaranandou moc neshoduje co je cilem jogina. A ze Eliade se spise shoduje s Patandzalim. Navic je zde specificky Indicky styl, alespon co se tyce Upanisad, ve kterem nelze pouzivat formalni logiku tak jak to delame u nasi filosofie. Takze je dost pravdepodobne ze ja jako evropan budu mit o joze dost zkreslene predstavy.

2Zavadil: jaktoze se zen nezaobira umiranim? Dovolim si citovat S. Suzukiho (Zenova mysl, mysl zacatecnika). Zabte budhu pokud je mimo vas. => Budha mimo musi umrit aby ten v nas mohl zit. Nebo z jine kapitoly jeho uvaha o smrti - Jestli kdyz umreme jestli zanikneme. Podle me je ta kniha jednim z nejlepsich praktickych knih o zenu co jsem kdy cetl. Rozhodne neni v imbecilnim stylu zenovych bajek, ktere jsou tak oblibene.
mao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 08. úno, 2005 0:00

Příspěvekod JAQ » pát 27. kvě, 2005 19:14

Mno, tak minuly tyden jsem skaknul na kurz JVDZ. Pocity mam spis smisene... prijde mi to nejake povrchni - odevseho trochu...
Nemate nekdo nejake zkusenosti s kurzy jogy v Ostrave?
JAQ
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 93
Registrován: pon 28. bře, 2005 23:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod JAQ » ned 11. pro, 2005 20:19

()
JAQ
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 93
Registrován: pon 28. bře, 2005 23:00
Bydliště: Ostrava

Příspěvekod Toman » stř 11. črc, 2007 15:47

Máte někdo zkušenost s Bikram Yogou. Dost vážně uvažuju že to zkusím i když je docela drahá.
Fotbalisti předstírají, že jsou zranění. Fajteři předstírají, že nejsou :-)
Toman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1852
Registrován: čtv 10. úno, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod xiexie » stř 11. črc, 2007 16:41

Toman píše:Máte někdo zkušenost s Bikram Yogou. Dost vážně uvažuju že to zkusím i když je docela drahá.


Je to uuuzasne, telo se ve vyhrate mistnosti rychleji prohreje a cele se jednoduseji protahuje do pozic. Cena u nas je neumerna, pokud mas moznost jit do sauny tak muzes protahovat i tam, a nemusi to byt joga, celkove se v saune da telo protahnout genialne, aniz by se clovek musel sahodlouze rozehrivat. Jen je problem pokud je tam vic lidi, me se vetsinou postesti prazdna sauna u nas ve fitku, takze pohoda a nikdo se na tebe nediva divne . A druha vec, lepsi protahovat v klidu, moc si tam netopit...
XieXie
Uživatelský avatar
xiexie
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 438
Registrován: stř 29. zář, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Toman » stř 11. črc, 2007 17:40

Jojo v sauně už sem to také praktikoval a nikdo se ani moc nedivil je to výborný já vím. Možná zkusím 1-2 lekce a pak šup zpátky do sauny :D
Fotbalisti předstírají, že jsou zranění. Fajteři předstírají, že nejsou :-)
Toman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1852
Registrován: čtv 10. úno, 2005 0:00
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na posilování, relaxace, zdraví, duchovní rozvoj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků