Pochybné charaktery významných lidí

tchaj-ťi, čchi-kung, meditace, filosofie, náboženství, kultura...

Moderátor: PC

Příspěvekod jox » čtv 21. dub, 2005 10:24

WT_Martin: Přečti si název tohodle fóra. Neni to OT. A co se tejče zahlcování, plká tu kdekdo :roll:
jox
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1021
Registrován: pát 26. lis, 2004 0:00

 

Příspěvekod WT_Martin » čtv 21. dub, 2005 10:33

ryunin píše:Nekomu to moje psani neco rekne, nekomu nerekne. To je vsechno. Jestli je to mimo misu, tak zruste rubriku duchovni rozvoj a budete mit od lidi jako ja pokoj. Mozna by nebylo v tvym pripade od veci, kdybys pozadal admina, aby mi zakazal vstup na tyto stranky. Nektery lidi maj ze me koprivku. A nektery lidi jsou v klidu. Muzete si na mne aspon vyzkouset, jestli vas rozhodi pismenka. Nic vic nez pismenka to nejsou. Co se tyka mel bys vic cvicit zazen, tak jestli bych mel cvicit vic, to uz by hranicilo s fanatismem. Zatim jsem zazen cvicil asi 4000 hodin cistyho casu. To snad staci ne?


1) Ja proti Tobe nic nemam. Vadi mi jen to, ze kdykoliv tuknu na nove prispevky, tak se musim prokousavat "spamem" v podobe bezduchych blabolu nekoho, kdo si hraje na osviceneho spasitele a blahosklonne tady zvatla cosi o tom, na co kdo jak v buddhismu nahlizi.

2) "Zatim jsem zazen cvicil asi 4000 hodin cistyho casu. To snad staci ne?" - Nekomu staci 5 minut, aby dosahnul osviceni, jinemu nepomuze ani cely zivot meditovani. :-) A sorry, ale tahle Tvoje veta mluvi za vse.

No nic, ja se vzdalim, chtel jsem Te jen trosku slovne nakopnout, abys zacal uvazovat a prestal se topit v hlubinach sveho ega. Jak se zda, ma snaha byla marna a tudiz odchazim zase pryc, do dali predaleke... Pa, pa.
<b>Martin Kysela</b>
Lamga Hungkyun Gungfu
林家洪拳功夫
linie: klášter Siulam - Jisin simsi - Hung Heigun - Luk Achoi - Wong Taai - Wong Keiying - Wong Feihung - Lam Saiwing - Lam Jou - Lam Jansing - Pavel Macek
WT_Martin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 262
Registrován: úte 15. dub, 2003 23:00
Bydliště: Tady a teď

Příspěvekod ryunin » čtv 21. dub, 2005 10:34

jox píše:WT_Martin: Přečti si název tohodle fóra. Neni to OT. A co se tejče zahlcování, plká tu kdekdo :roll:


Diky. To je zcela normalni, ze kdyz v Cesku, nevim jak v jinych zemich, nekdo dostane moznost prispivat do nejakejch diskuznich for, tak si poridi nick a pak uz jen zacne strilet po vsem, co se hejbe, co mu nezapada do jeho videni sveta. Jsem na to zvyklej. Jakmile clovek nadhodi neco kontroverzniho, cokoliv, co neni zcela bezny nebo prumerny pohled na veci, at uz je to buddhismus nebo politika, nekolik nicku mu zacne poradne nadavat a snazi se ho vypudit. To je proste zvireci instinkt. Ty jsi jinej, ty sem nepatris, vypadni. To delaj opice, delaj to zrejme i jiny zvirata zijici ve skupinach.

Ze by Bu a buddhismus nemelo zadnou souvislost, to snad muze rikat jen nekdo, kdo fakt o Bu nikdy poradne ani nepremyslel, ani ho poradne nestudoval. Ale opet pripominam, ze nejsem ucitel buddhismu, mam jen svoje zkusenosti.
ryunin
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 122
Registrován: sob 16. dub, 2005 23:00

Příspěvekod ryunin » čtv 21. dub, 2005 10:39

WT_Martin píše:
ryunin píše:Nekomu to moje psani neco rekne, nekomu nerekne. To je vsechno. Jestli je to mimo misu, tak zruste rubriku duchovni rozvoj a budete mit od lidi jako ja pokoj. Mozna by nebylo v tvym pripade od veci, kdybys pozadal admina, aby mi zakazal vstup na tyto stranky. Nektery lidi maj ze me koprivku. A nektery lidi jsou v klidu. Muzete si na mne aspon vyzkouset, jestli vas rozhodi pismenka. Nic vic nez pismenka to nejsou. Co se tyka mel bys vic cvicit zazen, tak jestli bych mel cvicit vic, to uz by hranicilo s fanatismem. Zatim jsem zazen cvicil asi 4000 hodin cistyho casu. To snad staci ne?


1) Ja proti Tobe nic nemam. Vadi mi jen to, ze kdykoliv tuknu na nove prispevky, tak se musim prokousavat "spamem" v podobe bezduchych blabolu nekoho, kdo si hraje na osviceneho spasitele a blahosklonne tady zvatla cosi o tom, na co kdo jak v buddhismu nahlizi.

2) "Zatim jsem zazen cvicil asi 4000 hodin cistyho casu. To snad staci ne?" - Nekomu staci 5 minut, aby dosahnul osviceni, jinemu nepomuze ani cely zivot meditovani. :-) A sorry, ale tahle Tvoje veta mluvi za vse.

No nic, ja se vzdalim, chtel jsem Te jen trosku slovne nakopnout, abys zacal uvazovat a prestal se topit v hlubinach sveho ega. Jak se zda, ma snaha byla marna a tudiz odchazim zase pryc, do dali predaleke... Pa, pa.


Proc by ses mel prokousavat spamem? Nikdo te nenuti klikat na tenhle thread. CO se tyka 5 minut na osviceni, tak to je moc. Staci sekunda. Zazen a satori jsou jedno. Takze mych 4000 hodin bylo zbytecnych. Zazen cvicim zcela zbytecne a nikdy jsem se diky zazenu nestal lepsim clovekem a nikdy nestanu. Necvicim proto, abych neceho dosahl. Cvicim pro cviceni. Cviceni staci. Hlubiny ega, to je tema pro psychology, ale to nema nic spolecnyho s buddhismem. Buddhismus znamena veci delat, ne se v nich nimrat. Pax.
ryunin
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 122
Registrován: sob 16. dub, 2005 23:00

Příspěvekod WT_Martin » čtv 21. dub, 2005 10:39

ryunin píše:Diky. To je zcela normalni, ze kdyz v Cesku, nevim jak v jinych zemich, nekdo dostane moznost prispivat do nejakejch diskuznich for, tak si poridi nick a pak uz jen zacne strilet po vsem, co se hejbe, co mu nezapada do jeho videni sveta. Jsem na to zvyklej. Jakmile clovek nadhodi neco kontroverzniho, cokoliv, co neni zcela bezny nebo prumerny pohled na veci, at uz je to buddhismus nebo politika, nekolik nicku mu zacne poradne nadavat a snazi se ho vypudit. To je proste zvireci instinkt. Ty jsi jinej, ty sem nepatris, vypadni. To delaj opice, delaj to zrejme i jiny zvirata zijici ve skupinach.

Ze by Bu a buddhismus nemelo zadnou souvislost, to snad muze rikat jen nekdo, kdo fakt o Bu nikdy poradne ani nepremyslel, ani ho poradne nestudoval. Ale opet pripominam, ze nejsem ucitel buddhismu, mam jen svoje zkusenosti.


Jen takova fakticka poznamka: u kazdeho meho prispevku je moje jmeno. V mem profilu jsou kontaktni informace. Pokud Ti to nestaci, tady to pisu explicitne:

jmeno: Martin Kysela
e-mail: kysela@linuxzone.cz
bydliste: Praha - Haje (nebranim se osobnimu setkani, abys videl, ze stejne s Tebou budu mluvit i osobne)

BTW kdo jsi ty, nicku? :-)

Dale si nejsem vedom toho, ze bych Te urazel a tento Tvuj vyrok naopak povazuji za urazku ja.

Netvrdim, ze bojova umeni a filosofie spolu nemaji nic spolecneho. Muj sifu je buddhista, ja se za buddhistu take povazuji. Mozna bys mel lepe cist co pisu, nez na to zacnes reagovat. :-)
<b>Martin Kysela</b>
Lamga Hungkyun Gungfu
林家洪拳功夫
linie: klášter Siulam - Jisin simsi - Hung Heigun - Luk Achoi - Wong Taai - Wong Keiying - Wong Feihung - Lam Saiwing - Lam Jou - Lam Jansing - Pavel Macek
WT_Martin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 262
Registrován: úte 15. dub, 2003 23:00
Bydliště: Tady a teď

Příspěvekod WT_Martin » čtv 21. dub, 2005 10:41

ryunin píše:Proc by ses mel prokousavat spamem? Nikdo te nenuti klikat na tenhle thread.


Nenuti, ale stale je sance, ze do tohoto zcestneho threadu napise prispevek nekdo, jehoz nazor me zajima - PM, Miro, Pavela, YiWan. Proto sleduji vsechna temata vcetne tohoto.
<b>Martin Kysela</b>
Lamga Hungkyun Gungfu
林家洪拳功夫
linie: klášter Siulam - Jisin simsi - Hung Heigun - Luk Achoi - Wong Taai - Wong Keiying - Wong Feihung - Lam Saiwing - Lam Jou - Lam Jansing - Pavel Macek
WT_Martin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 262
Registrován: úte 15. dub, 2003 23:00
Bydliště: Tady a teď

Příspěvekod Anonymní » čtv 21. dub, 2005 11:30

WT_Martin píše:
ryunin píše:Proc by ses mel prokousavat spamem? Nikdo te nenuti klikat na tenhle thread.


Nenuti, ale stale je sance, ze do tohoto zcestneho threadu napise prispevek nekdo, jehoz nazor me zajima - PM, Miro, Pavela, YiWan. Proto sleduji vsechna temata vcetne tohoto.


No nevím, ale někoho toto téma třaba zajímat může a někoho ne. Kdyby nikoho nezajímalo, tak by bylo toto téma mrtvé po pár příspěvcích a nikdo by sem už nepsal.
To, že tebe zajímají příspěvky od PM, Miro, Pavela, YiWan nic neznamená. Kvůli tomu určitě ostatní nepřestanou přispívat sem a nebo do jiného fóra. Zajímavé je, že skoro v káždém fóru se stále dokola řeší kraviny typu xxxx vs yyyy a to se nikdo neozve, že ho zajímají jen přispěvky od .......

Anonym :oops:
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod ryunin » čtv 21. dub, 2005 11:31

WT_Martin píše:
ryunin píše:Diky. To je zcela normalni, ze kdyz v Cesku, nevim jak v jinych zemich, nekdo dostane moznost prispivat do nejakejch diskuznich for, tak si poridi nick a pak uz jen zacne strilet po vsem, co se hejbe, co mu nezapada do jeho videni sveta. Jsem na to zvyklej. Jakmile clovek nadhodi neco kontroverzniho, cokoliv, co neni zcela bezny nebo prumerny pohled na veci, at uz je to buddhismus nebo politika, nekolik nicku mu zacne poradne nadavat a snazi se ho vypudit. To je proste zvireci instinkt. Ty jsi jinej, ty sem nepatris, vypadni. To delaj opice, delaj to zrejme i jiny zvirata zijici ve skupinach.

Ze by Bu a buddhismus nemelo zadnou souvislost, to snad muze rikat jen nekdo, kdo fakt o Bu nikdy poradne ani nepremyslel, ani ho poradne nestudoval. Ale opet pripominam, ze nejsem ucitel buddhismu, mam jen svoje zkusenosti.


Jen takova fakticka poznamka: u kazdeho meho prispevku je moje jmeno. V mem profilu jsou kontaktni informace. Pokud Ti to nestaci, tady to pisu explicitne:

jmeno: Martin Kysela
e-mail: kysela@linuxzone.cz
bydliste: Praha - Haje (nebranim se osobnimu setkani, abys videl, ze stejne s Tebou budu mluvit i osobne)

BTW kdo jsi ty, nicku? :-)

Dale si nejsem vedom toho, ze bych Te urazel a tento Tvuj vyrok naopak povazuji za urazku ja.

Netvrdim, ze bojova umeni a filosofie spolu nemaji nic spolecneho. Muj sifu je buddhista, ja se za buddhistu take povazuji. Mozna bys mel lepe cist co pisu, nez na to zacnes reagovat. :-)


Mily Martine, ja sem nikde nenapsal, zes me urazil, popisuju jen typickou situaci na diskuznich forech v Cesku, kde si lidi casto nadavaj. Tys mi nenadaval, jen jsem mel pocit, ze by se ti ulevilo, kdybych tady neobtezoval svymi OT kecy. Me by se taky ulevilo, ale kazdou chvili tu je nejakej podnetnej dotaz nebo komentar. Jelikoz jsem nemocnej, neni nic jednodussiho nez nakukovat celej den do buddhistickejch serveru.

Kdo jsem ja? To je fakt filozoficka otazka. Nehodlam si delat reklamu, aby si lidi kupovali nebo nekupovali moje knizky. Nejsem nikdo dulezity. Ale pokud mas zajem, muzes mi napsat mail a domluvit setkani myogen2003@yahoo.com

Jinak mas moznost poznat vic z mych pohledu na buddhismus a zivot, pokud si prectes na Spirale moje clanky v mym blogu Hishiryo.

Nezapomen, ze na prvni pohled se theravadovy a zenovy buddhismus muze dost lisit, kdo tomu nerozumi do hloubky, nerikam ze ty, tak se muze podivovat , ze vyznamne osoby z historie Zenu fungovali jako vojaci, reznici, chodili do nevestince, dokonce se i zlobili! A presto se stali nedilnou soucasti historie buddhismu. Lidi si pod pojmem buddhismus vetsinou predstavujou smes pacifismu, esoteriky, mystiky a odrikani manter. Nerikam, ze tak buddhismus taky nevypada, ale je to jen jedna z jeho forem.

Kdyz to shrnu, to , co cvicim ja, je opravdu malo znama forma buddhismu - vychazi to z nekolika principu:

1. kazdy clovek je v podstate obycejny a nikdo neni lepsi nez druhy, nikdo neni osvicenejsi nez druhy a to se tyka i buddhu a mistru

2. nikdo nic nevi, vse jsou jen nazory

3. cvicit zazen je k nicemu

4. zazen je nejlepsi vec, kterou clovek muze delat, protoze to pro jeho ego nema naprosto zadny vyznam


Kdyz uz se vytahuju poctem hodin v zazenu, ja to nikdy nepocital, ale pred par dny jsem si uvedomil, ze je vlastne dost jednoduchy to spocitat. Hodina denne krat 12 let, pricemz v lete to je samozrejme mnohem vic, kdyz nekam jedes na tyden, dva, zazen tam pak je asi 6 hodin denne, ale na druhou stranu jsou obcas dny, kdy zazen vynecham.

Znam ale dost lharu a podvodniku, ktery zazen cvici mnohem dyl nez ja, cely zivot jsou nekde v klasterech , ale tem lidem proste neverim. Neco mi na nich nesedne.

Na druhjou stranu neni na svete nikdo, koho bych nenavidel. Neni nikdo takovy a kdokoliv za mnou prijde a pozada me o pomoc co se tyka duchovnich otazek, rad mu poradim. Takze aspon spetka toho buddhismu v mym srdci mozna je.
ryunin
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 122
Registrován: sob 16. dub, 2005 23:00

Příspěvekod ryunin » čtv 21. dub, 2005 11:44

Ještě bych chtěl dodat, že asi před rokem jsem svoje eseje na tema buddhismus začal publikovat na webu a od te doby jsem se z reakci lidi strašně moc naučil. Mohl jsem si svoje eseje psat vesele do šuplíčku a nikdo by mi neřekl nic. Možná by to bylo lepší. Místo toho jsem přišel s kůží na trh a samozřejmě se začaly ozývat hlasy O, to je krása, jak krásné myšlenky. Nebo naopak, se do mě lidi začali navážet. Nebo někdo si myslel, že to od někud opisuju. Někdo mi občas schálně píše něco negativního, aby vyzkoušel, jestli se rozčílím. Za ten rok jsem poznal nejrůznější reakce a přístup lidí. A reakce na moje práce se samozřejmě po čase uklidnily. Ti, co posílali jedovaé šípy už ztratili energii v tom pokračovat, ti, co moje práce inspirujou, tak ti pravidelně moje věci čtou a ani na ně nereagujou.

Svoje jméno říkám jen lidem, s kterými se spřátelím. Protiví se mi představa, že se stanu nějakou figurkou na webu s nějakým jménem, získám značnou popularitu, což v této zemičce není tak těžké a pak toho využiju a vydám knížku, kterou si lidi budou kupovat hlavně ze zvědavosti.

Chci zůstat v pozadí a když tak pozoruju ten rozruch kolem mýchz příšpěvků, nejradši bych to všechno zrušil. Ale to by bylo zbabělý. Tak tady jsem jako ryunin a jsem rád, že drtivá většina lidí, kteří maj něco společnýho s buddhismem a netem, mě nezná.

Nejvíc se člověk naučí od lidí, kteří s ním nesouhlasí. Jakmile mi někdo chválí mou práci, je to divný. Nezasloužím si pochvalu, takže perte to do mě, ať je po mně.
ryunin
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 122
Registrován: sob 16. dub, 2005 23:00

Příspěvekod Miro » čtv 21. dub, 2005 12:09

Caf Ryunin,

nic proti Tebe nemam, samozrejme, ale ked citam vyroky typu "Zazen a satori jsou jedno." a podobne, musim sa pousmiat nad tym, ako to tu reprodukujes bez toho, aby si tomu co len trochu porozumel... Samozrejme to pravda nie je - zazen nie je satori *ani nahodou*. Je to vsak pravda za urcitych velmi specifickych okolnosti - Ty vsak v onych specifickych okolnostiach nie si, preto to nie je Tvoja pravda. A kedze ina pravda (ci okolnosti) nez ta Tvoja ani neexistuje, si uplne mimo, a preto zazen nie je satori, prinajmensom nie pre Teba.

1. kazdy clovek je v podstate obycejny a nikdo neni lepsi nez druhy, nikdo neni osvicenejsi nez druhy a to se tyka i buddhu a mistru

Chces mi povedat, ze my dvaja sme si rovni? Ale ze Ta pozeniem svinskym krokom!

2. nikdo nic nevi, vse jsou jen nazory

To je napokon tiez iba nazor, takze to nevies a teda tu hlasas bludy.

3. cvicit zazen je k nicemu

Ak by tomu bolo tak, premarnil si 4.000 hodin - ale ciastocne mas pravdu, zatial je pre Teba zazen k nicomu.

4. zazen je nejlepsi vec, kterou clovek muze delat, protoze to pro jeho ego nema naprosto zadny vyznam

Uplny blabol, Tvoje ego sa pekne rozvija, ale ked vytrvas a casom zacnes niecomu z toho zenu aj rozumiet, ono sa to (dufam) strati. Drzim Ti palce, len sa trocha spamataj, prosim.

Maj sa
Miro
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Anonymní » čtv 21. dub, 2005 13:08

Budo.. Cesta bojovnika.. Sebapoznanie.. Sebarealizacia.. Satori, ci osvietenie.. Ten 12rocny zazenovy praktik ma viac pravdy ako vy vsetci a keby ste rozumeli tomu co aj citate, keby ste to chceli pochopit skor ako to odsudite, videli by ste v tom skutocnu cestu bojovnika, lebo SKUTOCNA CESTA BOJOVNIKA obsahuje aj MYSEL BOJOVNIKA, ktora je otvorena, priama a jednoducha. Vobec nieje najpodstatnejsie ci hodnotit, alebo nehodnotit politikov, alebo ludi, ako sa vacsina z vas mylne domieva. Citajte medzi riadkami, ked chcete meditujte v sede, ked chcete, meditujte v ringu pri sparingu, ci pri kumite, ale pokial nebudete mat mysel bojovnika, nebudete mat ani skutocne telo bojovnika a pravdepodobne vasa bojova cesta skonci v 30tke ci 40tke s ubolenym telom, pivom v ruke "pretekarskym" bruchom a takym nejakym rozcarovanim a spomienkami na minulost. Kto neveri, nemusi. To nieje podstatne. Reakcie na moju reakciu ma vobec nezaujimaju, pretoze cokolvek sa povie, alebo napise, sa da posudit z roznych uhlov pohladu, takze niekto bude nosit banany asi aj mne, iny mi da mozno za pravdu, ale nezalezi na tom. Trenujte, studujte, aplikujte, meditujte a ono to pride samo. Kedy? Tak na to nepozna odpoved nikto, ale potom s tym pivom v ruke mozte porozmyslat, kde sa stala chyba :wink: Btw, necitim sa byt od vas mudrejsi ani lepsi, to ani nahodou a celkom 100% patrim do tej kategorie, ked mi este celkom realne hrozi ten pupok a pivo a preto radsej idem trenovat, studovat, aplikovat a meditovat, aby som sa tomu vyhol, lebo pre mna je to celkom desna predstava o mozno mojej buducnosti, ehehe :D
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » čtv 21. dub, 2005 13:14

Inak Miro, fasa prispevok :D

Vazne sa mi paci, co si napisal. Ja sa teda do zazenu a tak nejak moc nevyznam, ale podla mojich skromnych poznatkov, davam Ti za pravdu 8) Priznam, ze som necital vsetky prispevky v tomto fore, ale komu sa to ma chciet, hehe :D

Vazne super postreh. 100bodov odo mna :wink:
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod ryunin » čtv 21. dub, 2005 13:19

Miro píše:Caf Ryunin,

nic proti Tebe nemam, samozrejme, ale ked citam vyroky typu "Zazen a satori jsou jedno." a podobne, musim sa pousmiat nad tym, ako to tu reprodukujes bez toho, aby si tomu co len trochu porozumel... Samozrejme to pravda nie je - zazen nie je satori *ani nahodou*. Je to vsak pravda za urcitych velmi specifickych okolnosti - Ty vsak v onych specifickych okolnostiach nie si, preto to nie je Tvoja pravda. A kedze ina pravda (ci okolnosti) nez ta Tvoja ani neexistuje, si uplne mimo, a preto zazen nie je satori, prinajmensom nie pre Teba.

1. kazdy clovek je v podstate obycejny a nikdo neni lepsi nez druhy, nikdo neni osvicenejsi nez druhy a to se tyka i buddhu a mistru

Chces mi povedat, ze my dvaja sme si rovni? Ale ze Ta pozeniem svinskym krokom!

2. nikdo nic nevi, vse jsou jen nazory

To je napokon tiez iba nazor, takze to nevies a teda tu hlasas bludy.

3. cvicit zazen je k nicemu

Ak by tomu bolo tak, premarnil si 4.000 hodin - ale ciastocne mas pravdu, zatial je pre Teba zazen k nicomu.

4. zazen je nejlepsi vec, kterou clovek muze delat, protoze to pro jeho ego nema naprosto zadny vyznam

Uplny blabol, Tvoje ego sa pekne rozvija, ale ked vytrvas a casom zacnes niecomu z toho zenu aj rozumiet, ono sa to (dufam) strati. Drzim Ti palce, len sa trocha spamataj, prosim.

Maj sa
Miro


Miro, mužeš mi říct, co za zen cvičíš? Kde bereš svoje myšlenky? kdo byl nebo je tvůj učitel? Mám takovej dojem, že tě někdo pěkně tahá za nos.

Ty principy, ktery jsem uvedl, jsem si nevymyslel, vychazi to z uceni mistra Kodo Sawakiho. V podstate jsem jen napsal to, co on cely zivot ucil. Promin, ze jsem nenapsal, ze to je uceni Kodo Sawakiho. Ale on si to nevycucal z prstu, vychazel z uceni mistra Dogena. Protoze pro beznyho smrtelnika je uceni mistra Dogena nepochopitelny, Kodo Sawaki to genialne shrnul do par jasne vyjadrenych slov.

Nedivim se, ze tyto principy neznas, zna je jen par lidi, ktery sledujou linii mistra Dogena.

Klidne muzeme rict, ze to jsou blaboly. Ale to nestaci, je potreba to taky cvicit.

Ted tady ocituju 7 principu uceni mistra Dogena z knihy Taisena Deshimaru, Kruh Cesty, abyste videli, ze si nevymyslim nejaky nesmysly, ale ze vychazim z Dogena.

1. Shu sho ichi nyo. Cviceni a satori nejsou dvě (různé věci).

2. Sho butsu ichi nyo. Všechny žijící existence se neliší od Buddhy.

3. Shoden no buppo. Pravý předávaný buddhismus. (V podstatě necvičíš zazen, nejsi buddhista - učí Taisen Deshimaru).

4. Jijuyu zanmai. Samadhi můžeme prožít jen my sami, nikdo jiný to nemůže udělat za nás. (Vy nemáte mou zkušenost, já nemám vaší zkušenost, takže hádat se, kdo je osvícenější nebo moudřejší je dost hloupý. Každý má svou vlastní zkušenost, kterou druhým nevysvětlí.)

5. Kyo gyo sho itto. Učení, cvičení a satori jsou jedno.

6. Butsu kojo no homon. Buddha je ideál, ale nesmíme k němu být připoutaní. (Pokud někdo hledá osvícení mimo sebe, u někoho jiného, u Buddhy nebo mistra, ztrácí čas a přehlíží svůj vlastní poklad).

7. Shin jin ichi nyo. Tělo a mysl nejsou oddělené.




Když to shrnu, tak z toho vyplývá to, co už jsem psal už dřív. Všechny bytosti jsou v podstatě Buddha. Cvičit zazen je totéž co mít zkušenost satori. Dogen to říká jasně a kdo umí japonsky, tak si to může ověžit.
Mezi tělem a myslí není rozdíl. Naše tělo projevuje naši mysl a naopak, naše mysl ovnivňuje, co děláme se tělem. Takže veškeré učení buddhismu nám jen říká, co máme dělat s tělem a neříká nám, jaké máme mít názory. Neříká nám dokonce ani, abychom věřili slovům Buddhů jako definitivním poučkám, natož abychom věřili tomu, co říkám já, kdo neznamenám vůbec nic pro nikoho. Takže ano, vše, co jsem napsal jsou bláboly. Důležité je mít vlastní zkušenost. A kde tu zkušenost najdeme? Tady a teď.
ryunin
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 122
Registrován: sob 16. dub, 2005 23:00

Příspěvekod pavela » čtv 21. dub, 2005 14:10

Hele runine, mistře buddhizmu, nechtěl by si se už konečně zahalit v roucho mlčení, předvádíš tady akorát, že tvoje představy o buddhizmu jsou na úrovni Hurvínka a Máničky(kombinované z Falunkungem) . Místo abys tady pokorně přečetl to, co ti napsal pravý buddhistický mnich Miro (pravý, zasvěcený a vystudovaný= NE samouk jako ty) předvádíš tady akorát svoji nevědomost. Já, ač tíhnu spíše k taoismu a konfuciánství a do buddhistického kláštera Tchan Ć´s´v horách za Pekingem chodím velmi sporadicky a jsem POUZE laický žák Chrámu ©aolin v provincii Henan,pokud se jedná o sektu Čchan(zen) ano i já laik poznám, že píšeš úplné hovadiny. Zdar a sílu z Pekingu.
(jediné v čem se s tebou shodnu je, že Lucie Bílá "zpívá" skutečně příšerně...
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod Balerion » čtv 21. dub, 2005 15:06

dovolim si nesuhlasit s tymto bodom (teda skor, s tvojim vylozenim tohto bodu :P ):
"2. Sho butsu ichi nyo. Všechny žijící existence se neliší od Buddhy. "
:D ono to ze sa dve existencie nelisia, neznamena ze su rovnake :P ked to zoberieme z 'ludskeho hladiska' tak je pravda, ze ludia su vsetci rovnaky, ale su rovnaky len v jednej veci: to ze su ludia, inak je kazdy iny clovek iny, ci uz stavbou tela, myslienkovymi pochodmi atd... takze ten tvoj vyklad, ze vsetci su vlastne buddha je tak 'trosku' hlupost :P

tot vsio zasahovania do tejto debaty z mojej strany :oops: mozete pokracovat :D
Balerion
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 02. dub, 2005 23:00

Příspěvekod ryunin » čtv 21. dub, 2005 15:22

pavela píše:Hele runine, mistře buddhizmu, nechtěl by si se už konečně zahalit v roucho mlčení, předvádíš tady akorát, že tvoje představy o buddhizmu jsou na úrovni Hurvínka a Máničky(kombinované z Falunkungem) . Místo abys tady pokorně přečetl to, co ti napsal pravý buddhistický mnich Miro (pravý, zasvěcený a vystudovaný= NE samouk jako ty) předvádíš tady akorát svoji nevědomost. Já, ač tíhnu spíše k taoismu a konfuciánství a do buddhistického kláštera Tchan Ć´s´v horách za Pekingem chodím velmi sporadicky a jsem POUZE laický žák Chrámu ©aolin v provincii Henan,pokud se jedná o sektu Čchan(zen) ano i já laik poznám, že píšeš úplné hovadiny. Zdar a sílu z Pekingu.
(jediné v čem se s tebou shodnu je, že Lucie Bílá "zpívá" skutečně příšerně...


Dogen jsou hovadiny?

Kdybych mel delat nebo ridit se podle toho, co mi lidi rikaj, tak bych se z toho zblaznil. Kazdej si mysli neco jinyho, nikdo neni objektivni reference.
Nekdo z vas me akceptuje, nekdo z vas neakceptuje, to je uplne normalni, nas svete neni jedinej clovek, kteryho by akceptovali vsichni. Tak se s tim smir.

Clovek nemuze odnekud utikat jen proto, ze nekomu vadi. Miro muze byt buddhisticky mnich, to mu nikdo nebere. Ale co ja s tim.

A hlavne, proboha, nejde tu prece o to, abychom se na necem shodli, nejsme v parlamentu. Nejde o to se na necem shodovat. Proste si vymenujeme informace a nevim, proc by to nekomu melo vadit.

Ale mam napad. Jestli chces, abych se zahalil v roucho mlceni, rekni tem, co me tady akceptujou, aby me prestali akceptovat a ja odsud zmizim. Dokud tady bude jedinej clovek projevovat zajem o moje zkusenosti, budu tady muset psat odpovedi do aleluja. Nebo aspon dokud budu doma nemocnej s virozou. Pak samozrejme ta frekvence bude nizsi. A nebo by me nekdo mohl odstrelit, ale to by stalo moc penez.
ryunin
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 122
Registrován: sob 16. dub, 2005 23:00

pre budhistov

Příspěvekod Anonymní » čtv 21. dub, 2005 15:38

Trochu od veci, ale az nie uplne. Zaujimal by ma nazor pritomnych budhistov na vztah budhizmus a klamanie. Teda myslim tym klamanie vseobecne, ze proste clovek klame a odrbava umyselne, ci uz recami, skutkami alebo inym prejavom. V krestanstve je to jasne (akurat nie katolickej cirkvy), no a ako to mate v budhizme?
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Re: pre budhistov

Příspěvekod ryunin » čtv 21. dub, 2005 15:50

Anonymní píše:Trochu od veci, ale az nie uplne. Zaujimal by ma nazor pritomnych budhistov na vztah budhizmus a klamanie. Teda myslim tym klamanie vseobecne, ze proste clovek klame a odrbava umyselne, ci uz recami, skutkami alebo inym prejavom. V krestanstve je to jasne (akurat nie katolickej cirkvy), no a ako to mate v budhizme?


K tomu se váže příběh. Když je člověk vysvěcen na boddhisattvu, tak skládá sliby. Jeden z nich je "nebudu lhát".

Jenže v životě můžou nastat situace, jako když jdete lesem, vidíte, že po cestě běží zajíc. Načež se objeví myslivec s puškou: Kam běžel ten zajíc? Nahoru nebo dolu po cestě?

Když řeknete pravdu, myslivec zajíce zastřelí a vy porušíte jiný slib o zabíjení. Když řeknete nepravdu, zajíce zachráníte.

Tak je to i v životě. Kdybych měl své přítelkyni pokaždé říkat, co si myslím, jak jí to sluší, asi bych jí zkazil nejeden večer. Anglicky se tomu říká "white lies". Lžeš o nějaké maličkosti, protože druhým nechceš kazit radost. Pak jsou lži, které právě někomu mohou zachránit život. Takže důležité je říkat to, co povede ke štěstí a překonání utrpení druhých. To musíme vycítit, to nelze vysvětlit nebo to najít v učebnici.

Pak je ještě tzv. filozofická lež. na světě je miliony knih o buddhismu, ale v žádné z nich není ani jedno slovo pravdivé. To je filozofický problém.

Lidi se tady přou o to, zda mám pravdu nebo píšu bláboly. Ani jedno není pravda. Nemám ani pravdu, ani nelze říct, že bych psal bláboly. Obojí jsou zavádějící kategorie a pravda je nikoliv uprostřed, ale ZA.

Když Buddha řekl, že nikdy nic neučil, že není co by učil, byla to pravda nebo lež?
ryunin
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 122
Registrován: sob 16. dub, 2005 23:00

Re: pre budhistov

Příspěvekod Anonymní » čtv 21. dub, 2005 16:17

OK, toto som zhruba cakal, ten pribeh so zajacom poznam akurat v inej verzii, kde slo o zivot cloveka. Cize otazku preformulujem, nech mame jasno: budhizmus vs. odrbavanie kvoli svojmu osobnemu prospechu?

<br>
<br>

PS: A Pavelovy to jeho Shaolinske zasvetenie az tak moc nezerte, oni totiz boli vtedy vsetci mnisi strasne ozrati :)
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod ryunin » čtv 21. dub, 2005 17:06

Odrbavanie kvoli svojmu osobnemu prospechu? To snad hovori za vse, ne?
ryunin
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 122
Registrován: sob 16. dub, 2005 23:00

PředchozíDalší

Zpět na posilování, relaxace, zdraví, duchovní rozvoj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků

cron