Meditace a BU

tchaj-ťi, čchi-kung, meditace, filosofie, náboženství, kultura...

Moderátor: PC

Příspěvekod Riverman » čtv 16. čer, 2005 13:36

EB:...taky reseni...
"Je lepší každý den udělat pět kliků, než každý den neudělat patnáct."
Riverman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 375
Registrován: stř 22. zář, 2004 23:00
Bydliště: Brno

 

Příspěvekod Empty_Bell » čtv 16. čer, 2005 13:42

Riverman píše:EB:...taky reseni...


Nechtěl jsem tady tomuto tématu věnovat víc jak 3 dny svého času (průběžně), musím se věnovat jiné práci. Pokud má ke mě kdokoliv jakýkoliv dotaz nebo připomínku, může mi poslat e-mail, odpovím.
Empty_Bell
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 247
Registrován: pát 20. kvě, 2005 23:00
Bydliště: Svět

EB

Příspěvekod roza » čtv 16. čer, 2005 13:48

EB - spolehame na tebe,v nejhorsim si zase zmen nick a jedem...
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Re: EB

Příspěvekod Empty_Bell » čtv 16. čer, 2005 13:54

roza píše:EB - spolehame na tebe,v nejhorsim si zase zmen nick a jedem...


:?:
Empty_Bell
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 247
Registrován: pát 20. kvě, 2005 23:00
Bydliště: Svět

Příspěvekod josefmlady » čtv 16. čer, 2005 14:16

panejo, to je ale téma. já se vyjadřuji jednoduše a takový bude i můj příspěvek. nevěřím, že meditace je učinnější než cvičení , že tě lépe připraví na zvládnutí svého strachu při nějakém tom přepadení. samozřejmně cvičením myslím to, že když spáruji a přesto,že jsme domluveni na lehkém sparingu, soupeř mně zasáhne třeba loktem do hlavy, tak se nezastavím a pokračuji v boji, třeba jen pár sekund, prostě abych se cvičil v tom nestuhnout při zásahu.

pokud se budeme bavit o strachu, tak na ten se podle mně připravit nedá ani meditací, ani cvičením v tělocvičně, jedině snad s cizími borci, nebo třeba v ringu, ale jasně , že to není totéž co reál.

na reál tě připraví jedině reál, co jsem zažil, tak každou další potyčku jsem byl psychicky vybaven lépe a lépe.
josefmlady
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 167
Registrován: stř 09. bře, 2005 0:00

Meditace

Příspěvekod Anonymní » čtv 16. čer, 2005 14:55

To all - musim rict ze jsem VELICE zklamany urovni diskuse na BU. Schvalne si vsichni projdete zpetne co jste psali, a zvazte pomer mezi vecmi k tematu a osobnimi napadanimi a urazkami a reakcemi na to. Je to dost smutne. A z tohohle pohledu mozna chapu proc Empty Bell konci.

To River - Ted budu mluvit primo z osobni zkusenosti s -kratkou- praxi meditace. Prestoze je moje praxe kratka a necvicim nijak zvlast casto, presto objektivne pozoruju ze nejake projevy "strachu" se u me objevuji mnohem mene ... neni to o tom ze bych strach prekonaval ... ale o tom ze proste nemam potrebu tolik se bat. A tim mirim k tomu co jsi natuknul ... myslis si ze je dobre se strachu zamerne vystavovat a zkoumat ho? nebylo by mnohem lepsi ho proste neprozivat?
Jeste jedna vlastni zkusenost ... minuly tyden jsem mel bouracku na motorce. Nejaky binec v zatacce, smyk prednim kolem ... nejakou chvili jsem to celkem zvladal, pak krajnice a totalni crash. Zazitek je to velmi blizky, a proto muzu celkem jiste rict ze v moment kdy jsem musel reagovat jsem zadny "strach" nemel. Pouze jsem se snazil co nejlepe zvladat situaci a reagovat. Urcite tam byl nejaky adrenalin a zpomalene vnimani casu, ale zadne ztuhnuti, jak jste tu psali. Pokud se nekde dostavila fyzicka reakce tak az pozdeji, a pokud nekde vznikl nejaky strach, tak nasledne .. strach z toho ze bych takhle treba mohl vyletet hur. Ale tohle jsou "strachy" ve kterych neni nutne zustavat a ani je prozivat pokud je clovek vyrovnany.
Myslim ze se tady spis strasne zbytecne hadate misto toho aby jste se treba nejak zamysleli jestli na tom treba neco nebude.

To Empty Bell - musim rict ze i kdyz jsem napsal ze chapu mozny duvod, stejne mi pripada nefer ze najednou koncis. I kdyz na to mas plne pravo .. ale bat. Vsak stejne neni nad osobni zkusenost jak napsal mao. :)

To all - po dlouhe dobe jsem zase dostal chut nejak se tady zapojit do diskuse, protoze me temata prisla zajimava .... a bohuzel ... ten vyvoj tady me zase te chuti zbavil.
Toz sa mavajte jak si zaslouzite :) pekny den a snad priste trochu vice pochopeni.
Pavel
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Re: Meditace

Příspěvekod Empty_Bell » čtv 16. čer, 2005 15:16

Pavle v pohodě. Je tady fajn sešlost, ale mám cos jiného na práci.
Naposledy upravil Empty_Bell dne čtv 16. čer, 2005 16:14, celkově upraveno 5
Empty_Bell
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 247
Registrován: pát 20. kvě, 2005 23:00
Bydliště: Svět

EB

Příspěvekod roza » čtv 16. čer, 2005 15:39

pa
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Re: Meditace

Příspěvekod Anonymní » čtv 16. čer, 2005 16:08

"Empty_Bell" , utíkej ! Rychle utíkej :lol: :lol: :lol: !
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Re: Meditace

Příspěvekod Empty_Bell » čtv 16. čer, 2005 16:21

123456 píše:"Empty_Bell" , utíkej ! Rychle utíkej :lol: :lol: :lol: !


Pouze dva lidé zde mají stejnou nesprávnou inerpunkci: Róza a anonym 123456: Oba dělají mezeru před interpunkcí (čárky, vykřičníky za větami). Opravdu milé :)
Empty_Bell
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 247
Registrován: pát 20. kvě, 2005 23:00
Bydliště: Svět

Re: Meditace

Příspěvekod mao » čtv 16. čer, 2005 16:27

Empty_Bell píše:Pouze dva lidé zde mají stejnou nesprávnou inerpunkci: Róza a anonym 123456: Oba dělají mezeru před interpunkcí (čárky, vykřičníky za větami). Opravdu milé :)


no tak. EB jsi idealista. To je videt na tvych prispevcich Profesionalita i Kult osviceni. Ale takovyhle tema se asi nemuze nezvrhnout (presvedcovat nekoho kdo co cejti, nebo necemu veri). Takze venujme se praxi pratele! :)
mao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 08. úno, 2005 0:00

Re: Meditace

Příspěvekod Anonymní » čtv 16. čer, 2005 16:29

Empty_Bell píše:Pavle, v pohodě. Zbytek dovypráví róza :wink:


ups, nez jsem to dopsal, tak jsi zmenil prispevek. Chtel jsem rict, jestli to spis neni tak, ze "kdyz ses dal na vojnu musis bojovat"?

Ale k veci:
Existuje spousta dobrych bojovniku a mistru kung fu, kteri nikdy nemeditovali. Ale taky existuji dobri mistri, kteri meditovali/medituji. Co z toho vyplyva? :?:
Co myslis pod slovem meditace? Muze to byt i stani v postojich? Taijiquan?
Otazka se tykala BU ne sportu. V tomto pripade ma meditace sve opodstatneni tehdy pokud te zajima spiritualni aspekt bojovych umeni.
Ja osobne jsem se o meditaci pokousel a mela prinos pro kvalitu meho cviceni i vyrovnavani se se strachem a podobne. Clovek je vyrovnanejsi, otevrenejsi, citlivejsi. Jestli to zlepsilo moje bojove schopnosti nevim, asi ano. Dokazu ted vnimat a lepe citit napeti a energii v tele a na zaklade toho korigovat pohyby. Do jake miry je to zasluha meditace, do jake miry qigongu a do jake zvysene intenzity cviceni zatim nedokazu presne posoudit.

Zaver: pokud chces byt "pouze" skvely bojovnik, tak asi meditovat nepotrebujes. Pokud chces byt komlpexne rozvinuta osobnost a ziskat urcitou moudrost, tak by meditace v nejake mire asi mela byt soucasti tveho treninku.
Bohuzel je tady jeden podstatny fakt a to je nedostatek casu. Pokud clovek chodi pravidelne do prace , tak myslim, ze mu moc casu na meditovani uz nezbyva (pokud teda ma jako prioritu trenink bu).

Martin
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » čtv 16. čer, 2005 20:00

oki, dost srandy :D

meditace = koncentrace
pr: sedis a pozorujes pouze svoje dychani, tepovou frekvenci, cokoliv

a protoze jsi plne soustreden na jednu cinnost, vykonavas ji na 100%

vyznam pro MA je asi zrejmy
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

a

Příspěvekod roza » čtv 16. čer, 2005 21:35

Nezoufejme ,on nam to EB uz nejak vysvetli.
Akorat musime byt dosti richli ,abychom to stihli nez to smaze.
Stejne jako ten prispevek ,kde nas zarmoutil tim ,ze s timto forem konci.
No vidite ,vzdy je nadeje ,ze to dobre dopadne.

Hlavne nikdo neoponujte a nepoukazujte na fakticke chyby - to je totiz agrese ,a co by tomu rekl vas mistr ,ze mu delate ostudu.
Pekne tise poslouchejme....

Roza
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

a

Příspěvekod roza » čtv 16. čer, 2005 21:37

EB - richli specialne pro tebe ,muzes o tom zalozit dalsi forum ,bude prinosne asi jako toto.
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod MartinMartin » čtv 16. čer, 2005 22:35

Ukropcany
Ja uz jsem nekde do tematu meditace kratky prispevecek dal, tak se pokusim prijit ještě s jednou uvahou. Za prve si myslim, ze popisovat nekomu co je meditace je obtizny a mozna i zbytecny. Plati tu ten znamy primer s bananem. Jak chutna banan? Jako jablko,nebo jako pomeranc? Proste jako banan.:o) Muj nazor je,ze koncentrace a meditace není totez jak tu pise “practice“.Koncentrace muze v meditaci plynule prechazet. Při koncentaci pouzivas nejaky objekt soustredeni,ale to proto,ze mysl je roztekana a je zvykla porad “na něco myslet“. Existuji i praxe koncentrace bez objektu. Pokud praxi cvicis pravidelne a spravne zacnou se objevovat takove mezery mezi tim kdy jedna myslenka skonci a další ještě nezacala.Tam nekde uz muzes hovorit o meditaci.(Alespon doufam:o) Zaroven se clovek dostava jaksi vice do svého nitra. V chi kungu se říká,ze mysl je kral- kam jde mysl, jde i energie,proto je jasne proc je nutne praktikovat trenink mysli, pokud cvicime chi kung nebo vnitrni styly. Dále pokud se venujes sve mysli telu i energii stavas se rychlejsi,citlivejsi na podnety,jsi hure predvidatelny(videl jsi tygr a drak,ne? :) ). Pokud se venujes meditaci ucis se byt „tady a ted“. Meditace není „to“ meditace je privykani „tomu“ Obtizne se mi to vyjadruje,ale ty se snazis integrovat principy meditace i chi kungu do vseho co delas tedy i do bojoveho umeni. Pokud rozumis svemu telu a energii a nenechavas se ovladat mysli je logicke,zejsi i lepsi bojovnik,ne?
Ted jsem tu napsal jak to vidim a citim ja a nikomu to nevnucuju. Samozrejme by bylo lepsi kdyby ti to vysvetlil někdo jako Miro.
MartinMartin
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 82
Registrován: ned 30. lis, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Krokac » čtv 16. čer, 2005 22:55

MartinMartin:

souhlasím s tebou. Již jsem něco podobného tady na fóru psal. Tak to nebudu rozvíjet a nevíc ty si to celkem vystihl !!!
Bojovat se musí se ctí, houževnatě, chytře, ale nikdy ne zakaždou cenu !!!

http://mtulak.sweb.cz
Krokac
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 181
Registrován: ned 05. čer, 2005 23:00

Meditace

Příspěvekod Anonymní » čtv 16. čer, 2005 23:06

To Martin(Martin) - Diiiiiky :). Uz jsem se chystal nejak podobne na practicovo zbesile zjednoduseni reagovat. Ale myslim ze tak dobre bych to asi nepopsal .... :) Jinak nevim jestli je anonym podepsany Martin a MartinMArtin tataz osoba tak budu jen tak pedpokladat ze jo:)
Z toho co pises se zda ze cchi kung (qigong=Cchi kung doufam) cvicis. Z moji zkusenosti bych temer rekl ze se i toto cviceni da povazovat za meditaci. Alespon nam Lenka Versinina rikala neco co jsem pochopil tak ze jde jen o to na zacatku urcity proces prace/ nabirani/premeny energie nastartovat a pak uz neni nijak nutne se na neco soustredit. Takze k obdobnemu "uprazdneni" mysli dochazi i zde. Najme pokud se cvici delsi dobu. Kvalitativne mozna bude hloubka meditaci jina nez napr pri zazenu, ale asi bych se neodvazoval rikat ze je jedno lepsi a druhe horsi.
Pokud se jedna o dostatek casu - tohle je sice postreh spise preneseny ze zkusenosti ucitele, ale podobny efekt jsem pri cviceni pozoroval i ja a velmi vyrazne i moje zena, praktikujici drive cchi kung, nyni zazen. Pokud se spravne pamatuji, bylo nam k tomuto receno, ze cviceni "velkeho stromu" muze nahrazovat stejne casove obdobi spanku, takze cloveku neubere cas z aktivniho dne.
Ja osobne jsem clovek ktery spanku potrebuje docela dost, presto mi nedelalo problemy cvicit dlouho do noci a rano vstavat drive nez obvykle velmi dobre odpocaty. Manzelce se dokonce skratila potreba spanku po jiste dobe praxe na asi 3-4 hodiny.
Takze cas bych jako problem nevidel ... spis je to o chuti :) zacit a vytrvat ... to je nas vecny problem ....

Jinak jeden z dalsich projevu meditace a dalsich "ocistnych" praktik u me je vyrazne snizeni agresivity. V podstate natolik, ze jsem od BU bojoveho typu a extremnich sportu jako mtb sjezd, dirt jump atd presel temer uplne na Kyudo, freediving .. proste velka ztrata potreby resit si nejakou agresivitu a silnou potrebu adrenalinu. A to znovu dodavam ..... nemedituji x hodin denne ... :) jake teda muzou byt skutecne vysledky castych, dlouhych a hlubokych meditaci?
Je zde nekdo s takovou praxi? Tohle by me napriklad docela zajimalo....

to Empty Bell - kdybys mel zajem, tak jsem si ted vzpomel, ze vim o jednom velmi "jednoduchem:)" druhu meditace ktery krome jineho ma mit za vysledny efekt prave minimalizaci strachu .... ale to mozna spis uz mailmo, at se tu na me nekdo nedsti ohen a siru :)
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Honzulak » čtv 16. čer, 2005 23:08

Martin: Asi bych to taky tak videl .. tj. ze meditace je v podstate stav bez myslenek :O)
Honzulak
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 5
Registrován: ned 30. led, 2005 0:00

Jaka to harmonie

Příspěvekod Anonymní » čtv 16. čer, 2005 23:54

Ooo .. jaka najednou panuje shoda a harmonie :) jestli to nebude pokrocilou hodinou ... ale vazne .... Je videt ze zalezi hodne na zpusobu jakym se myslenka poda ....
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

PředchozíDalší

Zpět na posilování, relaxace, zdraví, duchovní rozvoj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků