Meditace a BU

tchaj-ťi, čchi-kung, meditace, filosofie, náboženství, kultura...

Moderátor: PC

Meditace a BU

Příspěvekod Empty_Bell » úte 14. čer, 2005 19:46

Zabývá se někdo kromě BU i meditací?

STRACH

Všiml jsem si v diskuzích, že se psalo, jak čelit strachu. Více cvíčit BU, přepadovky od kamarádů, atd. Strach je přirozeně dobrý obranný mechanizmus. Něco jiného je však reakce mysli na strach, která se projevuje chybnými reakcemi, ztuhnutím, nejistotou. To není problém strachu, ale reakcí, které se rozbíhají následně. Tyto reakce lze uvidět a nechat odeznít skrze meditaci spíše než skrze usilovné svičení BU.

AGRESIVITA

Pocit síly, touha vyhrávat, nechuť prohrávat. Když se cvičí BU jednostranně jako umění bránit se, jedinec vlastně může posilovat negativní tendence mysli. Ve většině moderních BU není příliš poukázáno na aspekt kultivace mysli. Mám dojem, že se posilují především sebestředné tendence.

Vzato do důsledků, meditace jako taková, včetně buddhistické meditace je nejvyšší sebeobranné umění, protože míří k základu člověka, je to druh sebeobrany před negativními tendencemi mysli.

Má někdo zkušenost z vlastní praxe ohledně vztahu -meditace - BU - strach -?
Naposledy upravil Empty_Bell dne úte 14. čer, 2005 21:07, celkově upraveno 1
Empty_Bell
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 247
Registrován: pát 20. kvě, 2005 23:00
Bydliště: Svět

 

Příspěvekod Empty_Bell » úte 14. čer, 2005 21:03

ukropcany píše:To sa pýtaš, alebo konštatuješ? Nech to nedopadne zase rovnako ako naposledy 17 stránkami kecov o ničom, ktorá skončila s END... :evil:


Ty jsi těch 17 stránek opravdu přečetl? Co konkrétně jsem napsal špatně?

Jistě, Ryunin se urazil.

Je to úplně jednoduché: Pokud nemáš zájem se mnou diskutovat na téma meditace a BU v tomto blogu, dělej něco jiného.
A stejně jako já neposuzuju obecný význam tvých komentářů kdekoliv na BU, stejně tak se nezajímám o obecné posudky od někoho jiného. Stačí tato jednoduchá odpověď? END. :wink:
Empty_Bell
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 247
Registrován: pát 20. kvě, 2005 23:00
Bydliště: Svět

Meditace

Příspěvekod Anonymní » úte 14. čer, 2005 23:19

Ahojte
napred si dovolim reagovat na ukropcaneho prispevek
Cetl jsem thread o kterem je rec, a z meho pohledu ho rozhodne nepovazuju za zbytecny .... presto ze v nem bylo spousty zbytecnych slov, bylo v nem take urcite mnozstvi zajimavych myslenek ... aspon tedy pro me ano ... a myslim ze mi to dalo malicko novy pohled na zazen, za coz obema panum zucastnenym dik:)
A rozhodne nikdo neni prece prinuceny cist a reagovat na thread ktery ho nezajima, aspon teda ... myslim :)

A ted k tematu - vzhledem k tomu ze jsem po jiste dobe zkouseni a tapani v japonskych budo (kendo, iaido, jodo) objevil Kyudo, ktere je samo svou povahou meditace, je odpoved vcelku jednoducha - ano:)
A po jistych zkusenostech si myslim, pokud nekdo praktikuje jakekoli -do ne jen stylovy zpusob jak unavit telo nebo moznost jak nekym prastit o zem, ale jako "cestu" v pravem smyslu .... pak je meditacni praxe nezbytnou soucasti.
Z druhe strany ale, tak jako je v Kyudo meditaci samotne "cviceni", je myslim si stejne tak mozne povazovat za meditaci prozitek pri cviceni kata, kdy clovek neopakuje pouze nejaky vzorec pohybu, ale opravdu proziva nejakou predem definovanou situaci a reaguje na ni.
Vsechno asi zalezi na osobnim pristupu k te ktere cinnosti :)

Osobne jsem celkem zvedavy co se z tohohle threadu vyvine, bo si myslim, ze meditacni praxe v budo u nas neni prilis "obvykla" :D
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Re: Meditace

Příspěvekod Empty_Bell » stř 15. čer, 2005 8:23

Možná zde příliš postřehů ohledně BU a meditace nebude, protože meditace v BU je obecně chápána jako doprovodný efekt dlouholetého cvičení forem.

Pro mne však meditace znamená základ, který může být integrován do života, nebo do cvičení BU, tedy prvotní záležitost.

Hodně se zde psalo o strachu, jak pracovat se strachem, ale příliš se myslím nevěnovalo pozornosti meditaci, spíše usilovnosti v tréningu.

Kořen zbytečného strachu se týká mysli, nikoliv těla. To, co praktikující hledá a dosahuje v BU během několika desítek let lze nahlédnout skrze meditaci během několika týdnů, měsíců, či několika let.
Empty_Bell
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 247
Registrován: pát 20. kvě, 2005 23:00
Bydliště: Svět

Příspěvekod Empty_Bell » stř 15. čer, 2005 8:28

Večerní "meditace", co dělat se 120 kg těžkým oponentem je přemýšlení, taktika, autosugesce, ale není to meditace tak jak ji chápu.
Empty_Bell
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 247
Registrován: pát 20. kvě, 2005 23:00
Bydliště: Svět

Příspěvekod Empty_Bell » stř 15. čer, 2005 8:51

1. na otázku si mi však neodpovedal...
2. toto nie je blog, ale fórum, preto pôvodná otázka, či sa pýtaš, alebo konštatuješ...


Ukropcany, u diskutujícich předpokladách alespoň základní dávku inteligence. V tomto případě, když je nadhozeno nějaké téma, je možno:
a) buď odpovědět na konkrétní otázku, pokud byla položena
b) připojit se s vlastním postřehem či úvahou


Jak už jsem psal, pokud nemáš k tématu co říci, a čekáš jen na otázku, speciálně pro tebe jsem včera v úvodu tématu tuto otázku vytvořil a ztučnil, aby neunikla tvé pozornosti.


3. neposudzujem všeobecný význam Tvojich príspevkov, ale to, kam sa zvyknú dostať, tak som sa vyslovil za to, nech to dopadne inak, ako to práve nabedá tendenciu dopadať...


Doufám, že sám sebe nevnímáš jako střed světa a nezačneš tady cenzurovat, jak by měla dopadnout jakákoliv diskuze, zvláště když jsi ji ani pořádně nečetl a tedy neznáš její obsah.
Z mého pohledu se ona diskuze odvíjela od různého chápání buddhismu jako takového, snažili jsem se najít shodu, alespoň z mé strany tu snaha byla, což se z jakýchsi osobních důvodů, které bych již nepopisoval, zřejmě nepovedlo. Ukončení diskuze na základě kategorického odsouzení, či posouzení "stavu" diskutujícího nenastalo z mé strany.


4. čo si napísal zle? fakt je, že úplne všetky príspevky som neprečítal, ale vždy som mal snahu... :roll: mne však nejde o to, či si niečo napísal zle...vieš, v tomto viacej verím svojim pocitom ako rozumu a môj pocit z tej debaty bol ten, že je to celé o tom, kto docíkne ďalej... to že pri tom padlo zopár (snáď) inšpiratívnych myšlienok je bežnou súčašťou takýchto mužských súťaží, takže to beriem skôr za folklór ako za pôvodný zámer...

Ty jsi se vším hned hotový, že ano? Tvoje reakce je přesně reakcí člověka, který posuzuje své okolí na základě nálepek. Možná, kdyby jsi věnoval alespoń minimální pozornost obsahu rozhovorů, nikoliv svým pocitům či emocím, mohl bys uvidět něco jiného. V každém případě tvoje zhodnocení vypovídají víc o tobě samém (o přístupu), než o předmětu diskuze.
Naposledy upravil Empty_Bell dne stř 15. čer, 2005 8:54, celkově upraveno 1
Empty_Bell
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 247
Registrován: pát 20. kvě, 2005 23:00
Bydliště: Svět

Re: Meditace a BU

Příspěvekod mao » stř 15. čer, 2005 8:54

Empty_Bell píše:Zabývá se někdo kromě BU i meditací?

STRACH

Všiml jsem si v diskuzích, že se psalo, jak čelit strachu. Více cvíčit BU, přepadovky od kamarádů, atd. Strach je přirozeně dobrý obranný mechanizmus. Něco jiného je však reakce mysli na strach, která se projevuje chybnými reakcemi, ztuhnutím, nejistotou. To není problém strachu, ale reakcí, které se rozbíhají následně. Tyto reakce lze uvidět a nechat odeznít skrze meditaci spíše než skrze usilovné svičení BU.

AGRESIVITA

Pocit síly, touha vyhrávat, nechuť prohrávat. Když se cvičí BU jednostranně jako umění bránit se, jedinec vlastně může posilovat negativní tendence mysli. Ve většině moderních BU není příliš poukázáno na aspekt kultivace mysli. Mám dojem, že se posilují především sebestředné tendence.

Vzato do důsledků, meditace jako taková, včetně buddhistické meditace je nejvyšší sebeobranné umění, protože míří k základu člověka, je to druh sebeobrany před negativními tendencemi mysli.

Má někdo zkušenost z vlastní praxe ohledně vztahu -meditace - BU - strach -?


uz jsem se radoval ze zmizel Kult osviceni. Clovece, co sem chces psat kdyz jsi se tam niceho logicky nedobral (a ani jsi se niceho dobrat nemohl)? Meditace neni zadne sebeobranne umeni protoze bys branil neco co nejsi ty. Uz v tom "sebeobranne" je protimluv pokud to chces brat z hlediska budhismu.

Strach a fyziologicka reakce jsou totez. Alespon z hlediska jogina. Podle me nedokazes oddelit intelektualni a citovou stranku od sveho ja a proto strach a reakci na nej povazujes za 2 rozdilne veci. Ale procesy v mozku jsou fyziologicke stejne jako strnuti svalu. Az oddelis intelekt a cit od sveho ja, tak to je jeden ze zakladnich predpokladu osviceni o kterem jsme mluvili v minule diskusi. Muzes teda rict jak se projevuje strach aniz bys pouzil telesny projev? A co je to tedy strach pred tim nez na nej mysl zacne reagovat?

Navic Ti doporucim abys neroznipaval jednotlivy slova. Nebudes psat tak dlouhe odpovedi a budou se dat cist.

pro ukropcanyho: ne, meditace neni to co hloubani. v meditaci se dostavas nad uroven logickeho mysleni otevira se ti oblast nevedomi. Proto to co udelas s 120kg borcem je premysleni. Ale z hlediska ovladnuti mysli to nema vyznam. Pohybujes se vzdy pouze v urovni vedomi.
mao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 08. úno, 2005 0:00

Re: Meditace a BU

Příspěvekod Empty_Bell » stř 15. čer, 2005 9:28

uz jsem se radoval ze zmizel Kult osviceni. Clovece, co sem chces psat kdyz jsi se tam niceho logicky nedobral (a ani jsi se niceho dobrat nemohl)?

Je zajímavé, jak těžké je dobrat se věcnosti tématu. Na mne to mao působí tak, že v této poznámce řešíš něco, co by se tě až tak týkat nemuselo? Mám pro tebe podobnou "radu" jako pro ukopcaného. Když se ti zdá nějaké téma již únavné, neztrácej s ním čas. Mne nijak nevzrušují měnící se seznam nových příspěvků, a navštěvuji jenom ty, které mě oslovují.
Já jsem s ryuninem a mirem diskutoval rád a bylo to mne přínosné. Kdo jsi ty, že by jsi chtěl hodnotit, co mi ta diskuze dala? To by mě teď zajímalo.


Meditace neni zadne sebeobranne umeni protoze bys branil neco co nejsi ty. Uz v tom "sebeobranne" je protimluv pokud to chces brat z hlediska budhismu.

Použil jsem ten příměr obrazně, ne jako striktní buddhistickou formulaci. Kdybychom mohli o tomto rozmlouvat dál, možná bys pochopil myšlenku meditace jako nejvyššího "sebeobranného" umění, protože cíl je univerzální a řeší, či naplní důvod, proč člověk začíná cvičit BU jako duchovní disciplínu.

Strach a fyziologicka reakce jsou totez. Alespon z hlediska jogina.

To je zajímavé a jistě je to skutečnost, ale psal jsem o nadbytečných reakcích, vzniklých ze strachu, které jsou vypěstované a kontraproduktivní.

Podle me nedokazes oddelit intelektualni a citovou stranku od sveho ja a proto strach a reakci na nej povazujes za 2 rozdilne veci.

Přesněji vnímat jednotlivé sekvence rozvinutí strachu umožní právě "návyk" meditační pozornosti, a v této pozornosti postupně zmizí nadbytečné psychofiziologické prvky.

Ale procesy v mozku jsou fyziologicke stejne jako strnuti svalu. Az oddelis intelekt a cit od sveho ja, tak to je jeden ze zakladnich predpokladu osviceni o kterem jsme mluvili v minule diskusi. Muzes teda rict jak se projevuje strach aniz bys pouzil telesny projev? A co je to tedy strach pred tim nez na nej mysl zacne reagovat?

Již v základní buddhistické meditační praxi, která se jmenuje satipatthána, je součástí metody oddělené vnímání těla, pocitů, stavů mysli a duševních obsahů. Ale to je čistě o praxi, o zkoušení a usilovnosti.

K dalšímu. Něco jiného je, jak se projevuje strach, což lze obecně popsat, ale já bych otázku posunul ještě dál: Jak vzniká strach? Můžeš mi to posat z vlastního pozorování? Potom se můžeme vrátit k tvé otázce.

Navic Ti doporucim abys neroznipaval jednotlivy slova. Nebudes psat tak dlouhe odpovedi a budou se dat cist.

Mohl bych tuto radu vzít různě, ale budu se snažit být stručnější, abych ti vyhověl. Některé téma však z mého pohledu potřebuje trochu víc než tři věty. Takže neslibuju, ale beru tvůj čas na zřetel.
Naposledy upravil Empty_Bell dne stř 15. čer, 2005 9:34, celkově upraveno 2
Empty_Bell
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 247
Registrován: pát 20. kvě, 2005 23:00
Bydliště: Svět

Příspěvekod Empty_Bell » stř 15. čer, 2005 9:54

... lenže Ty by si mohol ísť príkladom...

Všimni, že jsem s tebou nikde nezačal hovořit způsobem, že jsi měl někde "17 stránek kecov o ničom". Nemůžeš se pak divit reakcím.

OK, smažme to, můžeme začít od "čistého stolu". Máš něco k tématu ze své vlastní zkušenosti?
Empty_Bell
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 247
Registrován: pát 20. kvě, 2005 23:00
Bydliště: Svět

Re: Meditace a BU

Příspěvekod mao » stř 15. čer, 2005 10:04

Empty_Bell píše:Již v základní buddhistické meditační praxi, která se jmenuje satipatthána, je součástí metody oddělené vnímání těla, pocitů, stavů mysli a duševních obsahů. Ale to je čistě o praxi, o zkoušení a usilovnosti.

K dalšímu. Něco jiného je, jak se projevuje strach, což lze obecně popsat, ale já bych otázku posunul ještě dál: Jak vzniká strach? Můžeš mi to posat z vlastního pozorování? Potom se můžeme vrátit k tvé otázce.

strach vznika jako fyziologicka reakce na urcity fyziologicky stav tela. napr. intelektem clovek dojde k tomu, ze pro nej bude mit nejaka situace neprijemne nasledky. To je fyziologicka reakce v mozku. To vyvola strach - nebo jiny neprijemny pocit ktery ma stimulovat cloveka k urcitemu chovani. Zase fyziologicka reakce. A ted odpovedi na moje otazky.
mao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 08. úno, 2005 0:00

 

Meditace

Příspěvekod Anonymní » stř 15. čer, 2005 10:06

Hmmm
Je docela zabavne sledovat, jak tady na jedne strane mluvite velmi zasvecene o buddhismu a meditaci a na strane druhe emocialne reagujete na posty nekoho jineho .... ale jsme vsichni jen lidi ze jo :D

Kazdopadne pokud mate nekdo chut aby tahle diskuze vedla nejakym rozumnym smerem, co takhle vynechat osobni spory? :) Je to jen navrh samozrejme .....

To Empty Bell - mohl bys nastinit o jaky se ti vlastne jedna? Respektive proc te zajima kombinace prave strach - BU - meditace?
Ptam se proto ze mi neni jasne kde by mel v BU byt strach ..... Clovek prece cvicenim ziskava vetsi duveru ve svoje schopnosti, casem take urcitou schopnost stavet se problemum celem atd .. cili pokud na zacatku bylo strachu vic .... melo by ho ubyvat.
Mozna kdyz nam malicko osvetlis co te vedet k potrebe se timhle tematem zabyvat bude jasneji .....
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Re: Meditace

Příspěvekod Empty_Bell » stř 15. čer, 2005 10:29

Je docela zabavne sledovat, jak tady na jedne strane mluvite velmi zasvecene o buddhismu a meditaci a na strane druhe emocialne reagujete na posty nekoho jineho .... ale jsme vsichni jen lidi ze jo :D

Pajo, snažil jsem se věcně reagovat na připomínky, podle mne je lepší hned v úvodu očistit obilí od plev :wink: , aby se to pak netáhlo v další diskuzi. Ohledně vidění emocí bych byl opatrnější.


To Empty Bell - mohl bys nastinit o jaky se ti vlastne jedna? Respektive proc te zajima kombinace prave strach - BU - meditace?
Ptam se proto ze mi neni jasne kde by mel v BU byt strach ..... Clovek prece cvicenim ziskava vetsi duveru ve svoje schopnosti, casem take urcitou schopnost stavet se problemum celem atd .. cili pokud na zacatku bylo strachu vic .... melo by ho ubyvat.
Mozna kdyz nam malicko osvetlis co te vedet k potrebe se timhle tematem zabyvat bude jasneji .....


Tady někde na stránkách BU kdosi nadhodil téma Bu a strach a jak jej překonat. Přišlo mi to zajímavé, proto jsem otevřel toto téma, a připojil předmět meditace, neboť myslím že je to lék, o kterém se v předchozí diskuzi nikdo nezmínil (možná jsem přehlédl).

Nedostatek důvěry ve svoje schopnosti, atd. to je v podstatě také strach neuspět.

Uvědomuji si teď, že téma které jsem nadhodil, může být zcela mimo zaměření serveru. Třeba zmizí tak rychle, jako se objevilo, prostě jen pokus, výkřik do tmy :D
Naposledy upravil Empty_Bell dne stř 15. čer, 2005 10:57, celkově upraveno 2
Empty_Bell
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 247
Registrován: pát 20. kvě, 2005 23:00
Bydliště: Svět

Re: Meditace a BU

Příspěvekod Empty_Bell » stř 15. čer, 2005 10:49

mao píše:
Empty_Bell píše:Již v základní buddhistické meditační praxi, která se jmenuje satipatthána, je součástí metody oddělené vnímání těla, pocitů, stavů mysli a duševních obsahů. Ale to je čistě o praxi, o zkoušení a usilovnosti.

K dalšímu. Něco jiného je, jak se projevuje strach, což lze obecně popsat, ale já bych otázku posunul ještě dál: Jak vzniká strach? Můžeš mi to posat z vlastního pozorování? Potom se můžeme vrátit k tvé otázce.

strach vznika jako fyziologicka reakce na urcity fyziologicky stav tela. napr. intelektem clovek dojde k tomu, ze pro nej bude mit nejaka situace neprijemne nasledky. To je fyziologicka reakce v mozku. To vyvola strach - nebo jiny neprijemny pocit ktery ma stimulovat cloveka k urcitemu chovani. Zase fyziologicka reakce. A ted odpovedi na moje otazky.


Strach je pocit. Jasně že jde o psychofyzickou reakci. Nevím však proč píšeš fyziologická reakce, možná máš na mysli další rozvinutí strachu, jako je pocení, ztuhnutí, adrenalin, atd.

Dám příklad. Jdeš po rovince, najednou se před tebou začne propadat země a otvírat se propast. Pocítíš úlek a tělo instinktivně uskočí zpět. Proběhne před tím myšlenka, že situace může mít nějaké následky? Zde přesně odděluju přirozenou reakci těla od myšlenky. Pokud se tato myšlenka objeví a dál se rozvine do druhotného strachu (něco jako ozvěna), může tato myšlenka zcela zabránit přirozené (moudré) reakci těla a vést ke kontraproduktivnímu jednání.

Meditace jde proti proudu kontraproduktivních reakcí, proto bych napsal, že ohledně duchovního pokroku člověka je důležitější (je přímější cestou), než samotné BU, aniž bych něco mínil odsouvat na druhou kolej.

Prostě tímto tak trochu upozorňuju na cosi, co může někomu pomoci.
Empty_Bell
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 247
Registrován: pát 20. kvě, 2005 23:00
Bydliště: Svět

Meditace

Příspěvekod Anonymní » stř 15. čer, 2005 11:07

:)
To je docela dost mozne, ze je tohle tema malicko sirsi ... uvidime.
A diky za objasneni, ted uz se trosku lip orientuju.

Tady je myslim malicko problem v tom (a ted to prosim neber spatne), ze i kdyz tam na zacatku je jakoby otazka, v podstate to vyzniva spis jako konstatovani a navod - takhle to delejte, bude to lepsi.
A myslim ze hodne lidi tady nema ani tuseni o meditaci (vcetne me, jsem nekde na zacatku) a tak nejak to nevzbuzuje uplne dobry ohlas:)

Zas to prosim neberte nekdo jako osobni narazku, nikoho tady osobne neznam a neposuzuju nikoho konkretne pokud jde o zkusenosti v tomhle smeru. Je to jen muj pocit z obvykle reakce na termin meditace a z predstavy ze to znamena x hodin sedet a cumet do zdi.

To ze je mozne meditaci provadet prakticky pri jakekoli cinnosti (moje osobni zkusenost s Cchi kung a prenesena take od lidi praktikujicich zazen) vetsinou nikoho ani nepadne.

Ad strach

tady myslim nekde zaznelo spojeni strach - fyzicka reakce na (utok, ....)
OSobne si myslim ze strach se kterym pomaha meditace je jineho typu.
Strach "z utoku", strach z cehokoli co se sice nedeje .. ale MOHLO by ....
Tohohle pocitu je velmi osvobozujici se zbavit, a meditace muze byt jedna z cest jak k tomu muze dojit. Ale reakce na utok, tj pripraveni tela na obranu, adrenalin atd ..... to je nejen prirozena ale hlavne velmi prospesna reakce protoze umoznuje lepsi reakci, a da k dispozici rezervy tela (samozrejme pokud nas zaroven "strach" neochromi natolik ze jaksi ... k akci nedojde).

Jinak ja za sebe jsem rad ze tu nekdo podobna temata otevira, presto ze to na nektere pusobi jak cerveny hadr na byka ....
Myslim si ze i tohle k vychodnim BU patri, a nejak se to z nasi praxe vytratilo (dokonce i z taici - vim jen o jedne skole ktera se venuje vyuce cchi kung)
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Re: Meditace a BU

Příspěvekod mao » stř 15. čer, 2005 11:32

Empty_Bell píše:
Dám příklad. Jdeš po rovince, najednou se před tebou začne propadat země a otvírat se propast. Pocítíš úlek a tělo instinktivně uskočí zpět. Proběhne před tím nějaká myšlenka, že situace může mít nějaké následky? Zde přesně odděluju přirozenou reakci těla od myšlenky. Pokud se tato myšlenka objeví a dál se rozvine do druhotného strachu (něco jako ozvěna), může tato myšlenka zcela zabránit přirozené (moudré) reakci těla a vést ke kontraproduktivnímu jednání.


Samozrejme ze probehne myslenka. Jinak bys asi tezko uskocil. A proc bys uskakoval kdyz ne kvuli tomu aby ses vyhnul neprijemnemu nasledku. Kdyz ti nekdo poda jablko taky neuskocis, ale vezmes si ho. A protoze se ke konecnemu stavu vaze urcite hodnoceni (dobra nebo spatna situace) je clovek motivovan sve chovani menit a k tomu mu dopomaha fyziologicky impuls (neprijemny pocit, bolest). A to je strach.

odpovez na ty otazky.
mao
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 165
Registrován: úte 08. úno, 2005 0:00

Re: Meditace a BU

Příspěvekod Empty_Bell » stř 15. čer, 2005 12:05

:arrow:
Naposledy upravil Empty_Bell dne čtv 16. čer, 2005 7:11, celkově upraveno 1
Empty_Bell
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 247
Registrován: pát 20. kvě, 2005 23:00
Bydliště: Svět

Re: Meditace a BU

Příspěvekod Empty_Bell » stř 15. čer, 2005 12:05

Momentalne mam dost prace, vratim se k tematu pozdeji, vydrzaj pioner :wink: :)
Empty_Bell
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 247
Registrován: pát 20. kvě, 2005 23:00
Bydliště: Svět

Re: Meditace a BU

Příspěvekod Empty_Bell » čtv 16. čer, 2005 7:22

Muzes teda rict jak se projevuje strach aniz bys pouzil telesny projev?
A co je to tedy strach pred tim nez na nej mysl zacne reagovat?


Strach je vjem, pocit. Projevuje se přesně tak, jak jej vnímáš v danou chvíli, než naskočí další reakce mysli.

Tvoje odpověď na můj příklad mi ukázala, že buď nevíš o čem píšeš, nebo ti nerozumím. Možná jsi dosud nebyl v takové situaci, kdy celek mysl-tělo reagovalo naprosto spontáně a bez myšlenky, nebo sis nevšiml, co se v té chvíli odehrálo a jenom filozofuješ. V tom případě bych další rozhovor o tématu nerozvíjel, to opravdu nemá být filozofické pojednání.
Empty_Bell
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 247
Registrován: pát 20. kvě, 2005 23:00
Bydliště: Svět

Příspěvekod Krokac » čtv 16. čer, 2005 8:29

Empty_Bel: Souhlas :)
Bojovat se musí se ctí, houževnatě, chytře, ale nikdy ne zakaždou cenu !!!

http://mtulak.sweb.cz
Krokac
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 181
Registrován: ned 05. čer, 2005 23:00

EB

Příspěvekod roza » čtv 16. čer, 2005 8:30

EB - Bohuzel i toto forum dokazuje muj vyrok o tvych trech prispevcich...

Jak muzes ,prosimte ,v jednom prispevku stacit zmatlat dohromady dva natolik rozdilne pojmy jako vjem a pocit ,obvinit druheho ,ze snad nevi o cem pise,a ve finale nekomu vyctes ,ze jen filozofuje?Ty?

Roza
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Další

Zpět na posilování, relaxace, zdraví, duchovní rozvoj

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků

cron