Taiji DVD - The Taiji Class

knihy, časopisy, TV, film a internet...

Re: Taiji DVD - The Taiji Class

Příspěvekod Pec » sob 09. led, 2010 22:14

pavela píše:
Pec píše:
luen píše:
Yvan píše:Výukové Taiji video - základní cvičení, taiji forma, tuishou (cvičení ve dvojicích).
http://www.thetaijischool.com/purchase/ ... class-dvd/


Takze nam nabizis video, kde v pretlacovani budou skakat jak pod proudem?

http://www.youtube.com/watch?v=7CQj6YeV ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=wRUkLRgKMJE&NR=1

http://www.youtube.com/watch?v=5Xiz6TwH ... re=related

Popremyslim o tom, diky :wink:


Je pravda, že jinak než proudem si toto http://www.youtube.com/watch?v=KZdtM5p6 ... re=related vysvětlit nedovedu..
Proč? Na tomhle přece neni nic zázračnýho, děda prostě vysvětluje aplikaci základních technik Pakua. Jednak má ještě sílu a jednak mu chtějí ti lidé taky udělat radost.Co jako by 94 letýmu dědovi měli dělat, říct mu, pane to je shit pojďte si dát na férovku? V Evropě důchodci akorát krměj ptáčky a třesou se jak sulc. Na tomhle je zajímavý, že se ten pán vůbec hejbe v 94 letech. Kdyby strkal lidma na dálku, tak řeknu, že je to fake. Ale tohle je docela normální strakání, tak jaká elektrika. Tohle umí spousta lidí v Číně v parku. Nechte se strčit od Du Fu Kuna a uvidíte, že to neni žádnej zázrak, prostě maji sílu a uměj si hrát s rovnováhou. Není to ani Čchi ani elektrika ani fake, je to prostě naprosto běžná věc. My tohle strkání trénujeme furt a když člověk tohle trénuje 10-15 let tak prostě umí strčit tak aby druhej upad. Tak jaký zázraky?


Ze zázraků je nepodezírám, a taky jsem nemyslel toho mladého v černé košili.
Ale proč odskakuje mladík v bílé košili po mistrově levé ruce cca od 1:20, to mi vrtá hlavou.
Malou ukázku toho, co se dá dělat s rovnováhou, mi předvedl instruktor systemy na první lekci, takže rozhodně skeptik nejsem..
Pec
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 353
Registrován: čtv 10. pro, 2009 0:00
Bydliště: Brno

 

Re: Taiji DVD - The Taiji Class

Příspěvekod littleass » sob 09. led, 2010 22:58

Pec píše:
pavela píše:
Pec píše:
luen píše:
Yvan píše:Výukové Taiji video - základní cvičení, taiji forma, tuishou (cvičení ve dvojicích).
http://www.thetaijischool.com/purchase/ ... class-dvd/


Takze nam nabizis video, kde v pretlacovani budou skakat jak pod proudem?

http://www.youtube.com/watch?v=7CQj6YeV ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=wRUkLRgKMJE&NR=1

http://www.youtube.com/watch?v=5Xiz6TwH ... re=related

Popremyslim o tom, diky :wink:


Je pravda, že jinak než proudem si toto http://www.youtube.com/watch?v=KZdtM5p6 ... re=related vysvětlit nedovedu..
Proč? Na tomhle přece neni nic zázračnýho, děda prostě vysvětluje aplikaci základních technik Pakua. Jednak má ještě sílu a jednak mu chtějí ti lidé taky udělat radost.Co jako by 94 letýmu dědovi měli dělat, říct mu, pane to je shit pojďte si dát na férovku? V Evropě důchodci akorát krměj ptáčky a třesou se jak sulc. Na tomhle je zajímavý, že se ten pán vůbec hejbe v 94 letech. Kdyby strkal lidma na dálku, tak řeknu, že je to fake. Ale tohle je docela normální strakání, tak jaká elektrika. Tohle umí spousta lidí v Číně v parku. Nechte se strčit od Du Fu Kuna a uvidíte, že to neni žádnej zázrak, prostě maji sílu a uměj si hrát s rovnováhou. Není to ani Čchi ani elektrika ani fake, je to prostě naprosto běžná věc. My tohle strkání trénujeme furt a když člověk tohle trénuje 10-15 let tak prostě umí strčit tak aby druhej upad. Tak jaký zázraky?


Ze zázraků je nepodezírám, a taky jsem nemyslel toho mladého v černé košili.
Ale proč odskakuje mladík v bílé košili po mistrově levé ruce cca od 1:20, to mi vrtá hlavou.
Malou ukázku toho, co se dá dělat s rovnováhou, mi předvedl instruktor systemy na první lekci, takže rozhodně skeptik nejsem..



Hele já sem trochu jednodušší a beru to selskym rozumem takže mi ty šaškárny přijdou uplně v pohodě :!: :wink:

Je poptávka-je nabídka.Taky bych to ukazoval a oblboval bych tim sponzory kdybych to uměl :lol: :lol: :lol:

takže-NIC špatnýho-prostě ®ivot :idea: :!: :lol:

To že si tu někdo honí Ego a snad i "pověst" kritikou to už je vedlejší :idea: :lol: :lol:
littleass
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 268
Registrován: pát 03. dub, 2009 23:00

Příspěvekod pavela » ned 10. led, 2010 5:06

PEC to o čem mluvíš funguje jenom když se dotyčný zapře, postaví se proti působení síly. V tomto případě si ovšem myslím, že chce spíš starému pánovi servilně udělat radost tak to přeháněj, protože ve chvíli, kdy by měl ruce úplně volně, tak by těžko takhle odletěl. Porovnej jak odhodí dva cca. 1.10, to je realita. Ber to prostě tak, dělaj dědkovi radost, že je ještě jura... Blbý je ale, když to někdo vydává za zázračnej čikung. :lol:
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod Janoj » ned 10. led, 2010 8:37

Zdravím všechny,

myslím, že ta videa musí být pro každého velké sousto a také to tuším není poprvé, co se tady o tom vede řeč. Mě třeba, kdyby se někdo zeptal na to, jak tomu rozumím, tak bych mu s klidným svědomím řekl, že to také neumím vysvětlit – je to prostě pro nás velké sousto.

Přestože se taiji zabývám zatím jen 7 let a v Číně jsem dosud nebyl, zkusil bych, ale na to jeden čínský recept. Tím pro mě nejlepším je universální zákon jin-jang. Ten mi dal např. to, že nejen praxe, ale i studium je potřebné k vývoji. Mimochodem mě fakt kdysi docela potěšilo, že obrazec jin-jang = čínská monáda je zvykem nazývat - diagram taiji.

Poté bych se snažil pochopit, že qigong neznamená jen dechová cvičení (ono se podobné nedorozumění vyskytuje i v józe, kde se pranajáma často bere také jen jako dechové cvičení).

Kdyby se mi toto podařilo, tak bych začal pátrat, po tom co vlastně ta qi je,když to neznamená jen dech. Osobně mám vyzkoušeného jednoho netaijistu, kterým je Vladimír Ando a jeho 5 svazků klasické čínské medicíny. Není třeba studovat všechno, i když jen o qi je toho tam přes 100 stránek. Pokud se člověk obrní trpělivostí a vytrvalostí, tak si k tomu ještě přidám studium právě jin-jang, které ten Vladimír Ando má tam také hezky uděláno. Když pak takto zjistím, že ta qi je vlastně v těle všude (proč také ne, když tvoří jin-jangovou dvojici s krví) a jejím ovlivňováním na základě právě toho pravidla jin-jang akupunkturisté, akupresuristé a vůbec tradiční čínská medicína korigují naše orgány, abychom byli zdraví, zkusil bych pak zapřemýšlet nad tím, zda takové svaly, šlachy a kosti se do toho pojmu orgán také nevejdou.
Protože pro ně také platí heslo : „Funkce dělá orgán“, tak bych se přimlouval za to, že i tady jsme postoupili dál.

Když jsem se zamýšlel nad tím, jak se vypořádat s těmi větami typu“Yi ( mysl) vede Qi“ a "Qi je v harmonii(spojitosti) s Li" aby to pokud možno bylo od taiji co nejvíce vzdálené, tak to přemýšlení docela dost bolelo. :wink:

Bohužel jsem do teď nevymyslel nic jiného než ten příklad s tím dobrmanem a poměrně vysokým plotem (zdí). Přesto to na ty, kdo tomu ještě chtějí naslouchat, zkusím.

Z nějakého důvodu (nejspíše kvůli nějakému „zakázanému ovoci“ – třešně, jablka, milenka...) vlezete přes vysoký plot nebo zeď do zahrady. Zdolání toho plotu je poměrně fuška a také to podle toho dlouho trvá, ale to zakázané ovoce přece za to stojí. Když jste už zase na pevné zemi a nějaký kousek od zdi, tak se objeví věrný strážce zahrady a domu – dobrman – pes tak velký, že pro vás nejlepší druh seznámení je útěk. To si naštěstí ale uvědomíte, když už jste zas nahoře na té zdi v bezpečné vzdálenosti od nebezpečí a začne vám vrtat hlavou, proč jste si při přelézání do zahrady nepořídil venku také takového dobrmana, aby vám to předtím tak dlouho netrvalo. Co se vlastně stalo v tom těle, které je jen o pár minut starší a nemělo za tu krátkou dobu šanci se posílit k takovému výkonu, jaký při zpáteční cestě přes tu zeď předvedlo? Dokázalo by to třeba, kdybych svojí nervovou soustavu, která má na starosti také funkci mého pohybového aparátu nějak třeba utlumil (napadla mě třeba teď flaška fernetu).

Pokud začnu přemýšlet o tom spojení mysli a těla (a jeho pohybu) dál, pak mi to promiňte, už bych musel začít používat takové pojmy jako princip 6-ti harmonií (mimochodem tento princip prý původně pochází z Xing-Yi Quan a že prý se tam ty 3 vnější harmonie dobře dodržují – prý lépe než v Taiji Juan ).

Souhlasím s Pavelou, že je třeba mít ke stáří úctu. Jen bych k tomu dodal, že u těchto lidí, je třeba mít především úctu i k jejich kungfu (dovednostem), které mají budováno léta.

S jin-jang jsem začal a tím také skončím. Nejde mi příliš pod fousy, že by všichni ti dědouškové na těch videí byli podvodníci a všichni jejich sparingové byli takový herci v odskakování od svého oblíbeného mistra, jen aby ctili jeho stáří. Je fakt, že v té chvíli mají ve svém „compu“ nastavený program, který si klidně dovolím a dokáži si představit něco jako ten pud sebezáchovy projevený při tom setkání s dobrmanem.

Ten program lze třeba popsat: „cvičím právě se svým mistrem (a nebo jen s cizím, ale váženým mistrem) a ten mě určitě odhodí“

Jinak ještě k Pavelově poznámce o zapření (opoře) pro ten pohyb odhození. Souhlasím s Tebou, že pro dobrý pohyb (sílu) má být dobrá opora - viz. příklad s tlačení auta v zimě - k čemu mě budou na nohou a rukou svaly jako provazce, když mě budou nohy klouzat na ledu a auto tak bude odtlačovat vlastně mě. :wink: :lol:

Ale já se přiznám, že jsem už starý a oči už mě tak neslouží, takže se klidně spokojím v této chvíli s tím, že když tam tu oporu očima nevidím a také se mi může x-krát zdát, že mají ruce jako vařené nudle, tak to ještě pro mě vůbec neznamená,že tam ta opora není.

Ale dost už bylo studia, jdu si po ránu zacvičit.

Janoj
Janoj
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon 11. pro, 2006 0:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod luen » ned 10. led, 2010 9:46

4Janoj:

ja zopakuji, co jsem napsal. Myslim, ze nejsme takova lola, aby nikdo z nas nevedel, co je odstrceni a co neni :wink:

Takze:
Vetsinou nejsou odstrceni takovou silou, aby upadli, vetsinou se odstrcenej sam odrazi vlastnima nohama, prehravaji ucinky onoho strceni (pokracuji jeste ve chvili, kdy uz nepusobi zadne zrychleni) ani uz nevyrovnavaji stabilitu atd ... proto ten nazev ''pod proudem''.

nebo:
Ale zase zname stare boxery a zapasniky, kteri jsou/byli stejne vitalni az do smrti.

Janoj pokud by ta ucta k umu platila a nebyla to komedie ... nemyslis, ze by se to tykalo nejen kruhu v gung fu - ja jsem o tom presvedcen. Proc napr. nikdo z vas neobdivuje Gustava Fristenskeho?

http://www.reflex.cz/Clanek18572.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/Gustav_Fri ... ensk%C3%BD
http://www.csfd.cz/herec/27285-fristensky-gustav/

To jen na okraj, pokud nekdo cvici 7 roku a nepozna fake pohyb od realneho strceni ... tak promin, ale to je jako po 7 letech chozeni na zakladku porad nerozlisovat "A" od "X" a tomu ja davam nedostatecnou :twisted:

Rika se, ze na co nestaci rozum, tam prichazi vira. Nebo na co rozum nema, musi podstrcit viru? Vzdyt je tak jednoduche a snadne si overit jak je to se strkanim ...
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Jendis » ned 10. led, 2010 10:14

Taky celkem nechápu,co maj léta cvičení společného s tím,jestli něco vidím,nebo ne......pokud se mi něco nepozdává,jdu za učitelem a nechám se poučit. Pokud uspokojivě nevysvětlí,neukáže...prostě se ozvu,že takhle ne.
To,že mne někdo učí,neznamená,že mne bude ojebávat...úcta,respekt...to ano...ale je potřeba,aby to bylo oboustranné. Já budu ctít svého učitele,pokud on mne bude ctít jako svého žáka......tzn.-nebude za mne dělat vola. Není to pánbůh a já nejsem povinen mu dělat otroka a slepě věřit všemu,co mi napovídá.

Když se potkám s někým,u koho vidím,že mne má co naučit,ptám se....sosám...šermoval jsem s Borkem Belfínem...dával si mne.....ptal jsem se,kde dělám chybu....neměl problém mi okamžitě odpovědět. Pozvali jsme si na výuku p.Vytopila.....okouknul,jak na tom jsme,něco opravil,něco zkritizoval.....a něco pochválil(mimochodem,po tom semináři jsem se cítil moc fajn...moc nekritizoval a nehanil :) -až tak ouplně blbě jsem to lidi asi neučil :) - i když prej p.Vytopil moc nehaní :lol: ).

Občas je mi až blbě,když čtu,že se někdo necítí povolán,aby se na něco vůbec ptal......kurva,když se chci něco naučit,tak se optat musím,ne(když tomu nerozumím)?????
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod graver » ned 10. led, 2010 12:19

Janoj píše:Ten program lze třeba popsat: „cvičím právě se svým mistrem (a nebo jen s cizím, ale váženým mistrem) a ten mě určitě odhodí"

Nechtěl jsem do toho kafrat, ale tohle asi mluví za vše. Vážit si můžu někoho, kdo *něco* dokáže nebo dokázal - aspoň takhle to chodí u nás. Ale padat mu jak debo a ztrapňovat sám sebe z falešné úcty - to je možná atribut asijské kultury, ale nebudu se nutit to akceptovat. Ten bořík od druhé minuty byl jasnej - asi tomu fakt nemusím až tak rozumět, abych viděl, jak povoluje kolena, aby šel dolů a vysloveně se odráží nohama, aby jakože odletěl dozadu.
Já to řeším asi tak, jak popisuje Jendis - když nevím/nevěřím, tak se zeptám. Pak si můžu vážit těch, kteří mě přesvědčí, že to nefunguje jen mně :oops:
No budiž - bylo to divadlo...
Naposledy upravil graver dne ned 10. led, 2010 12:26, celkově upraveno 1
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod graver » ned 10. led, 2010 12:22

luen píše:Proc napr. nikdo z vas neobdivuje Gustava Fristenskeho?

Jak nikdo? :wink: Já třeba jo. A Frantu Kocórka taky :wink:
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod luen » ned 10. led, 2010 13:34

graver píše:
luen píše:Proc napr. nikdo z vas neobdivuje Gustava Fristenskeho?

Jak nikdo? :wink: Já třeba jo. A Frantu Kocórka taky :wink:


Jasne, to take nebylo na tebe a Franta Kocourek byl urcite hustec, pravda, pravda :wink: Proste neni myslim nutne se vzdy a pro vse obracet na jiny kontinent ... na to, jak jsme malinkata zeme, tak mame vynikajici zapasniky, rohovniky, sermire, judisty ... z te moderni doby spousty slavnych lidi v MT.

Jeste k tomu co tady padlo, je jasne, ze nikdo nechce mlatit starecka (at uz si zasluhy z minulosti zaslouzi nebo ne), proste ve 30-ti jit na 90-ti leteho dedu, je ubohost ... nicmene, pokud ma deda nacviceno, tak preci musi poznat, co se deje. A pokud to nevidi, tak nehraje roli, ze je mu 90, ale nacviceno proste nema :wink:

Memu pradedovi bylo neco pres 80 (vitalni clovek), ale blbce jsem z nej delat nemohl - on to nedopustil - rozumime si? :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Pec » ned 10. led, 2010 23:36



Dík za odkazy. Z Frištenského historie jsem znal začátek (v tom Nizozemí prý zápasil se žaludečními křečemi, protože neměl na jídlo), podrobnosti z další doby (článek z reflexu), jsou víc než zajímavé.
Pec
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 353
Registrován: čtv 10. pro, 2009 0:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod pavela » pon 11. led, 2010 2:46

Luen:já samozřejmě TAKY obdivuju Frištenskýho! :lol: Janoj: máš v tom traktátu trochu nepřesností: Jin Jang není zvykem nazývat Tchaj «i, to JE Tchaj ťi (太极) a skládá se z Jin a Jang 阴阳 (jak nám praví třeba Wang Cung Jüe). Bojové umění založené na tomto symbolu je Tchaj «i Čchüen 太极拳. Samozřejmě i jiná bojový umění vycházejí z tohoto symbolu a vzájemně prolínají svoje teorie: Wu ťi(1),Tchaj ťi(2), San šen(3), Wu Xing(5),Liu He(6),Pa Kua(odpovídá Pa Fa 8), 64 atd... Vidíš, že tyhle principy jsou jak v Tai Ji Quan tak v Xing Yi Quan nebo Bagua. Dále, Čchi(Qi) 气 neznamená dech, nýbrž "vzduch" či plynnou substanci. Dále, s tím zapřením jsi to pochopil opúačně, nemyslel jsem, že se musí zapřít ten děda, ten je zapřenej dost, oni vůbec tihle dědkové působí dojmem, že jsou přišroubovaný k zemi. Myslel jsem , že ten "útočník" musí zpevnit, musí použít sílu aby se dala podle principu tchaj «i otočit proti němu. Když na dědu netlačí a má uvolněný ruce, tak se jakákoliv síla rozplyne a děda ho neodstrčí. Správně jsi to vystihl s tím autem. Děda je auto a ty ho musíš zkusit odstrčit(použít sílu) on tu sílu obrátí (=tchaj «i) a vlastně se odstrčíš sám. A to souvisí s tím, co říká Luen, je jasně poznat, kdy je to odstrčení a kdy figurant sám odskočí. Viděl jsem opravdu mistry v odstrkování, koneckonců i Dufukun je naprostej machr na odstrkování (on dovede tzv 3 stupeň Kungfu = síla míří dolu, odstrčený letí nahoru) ale vždycky se musí odstrkovaný "zapřít" jinak to nefunguje. Na těch videjích je pravý opak, nejenže se nezapře ale i sám poskakuje jak pérák. Jendis : nemůžeš psát nějak srozumitelněji, nějak jsem to vůbec nepochopil :?
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod luen » pon 11. led, 2010 8:01

Souhlas :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod wushupetr » pon 11. led, 2010 23:57

Zdravim, ze se k tomu vracim... koukal jsem na ty videa tech odhozu pod proudem od toho dedecka. Ja kdybych byl ten dedecek, tak by mi bylo trapne, kdyzby nekdo z mejch zaku tohle delal. Tohle je fakt hrozny. Me to ani neprijde jako nejaka ucta ke starymu, ale spis delani z nej debila. Ja tuhle cinskou naturu nechapu. Neni to teda jen cinska natura, to je jasny, ale tohle jsem nevidel nikde jinde. Zacinam na to bejt alergickej. Sem to sice nepatri, ale co uz uplne nesnasim, az mi je z toho na bliti, jsou takovy ty keci, vetsinou, kdyz se nekdo na nejaky kalbe s cinanama vozere a rozjizdi tam s..cky o tom jaky sme vsichni bratri a jak se musime spojit.
wushupetr
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 746
Registrován: ned 11. lis, 2007 0:00

Příspěvekod sun » úte 12. led, 2010 9:52

wushupetr píše:Zdravim, ze se k tomu vracim... koukal jsem na ty videa tech odhozu pod proudem od toho dedecka. Ja kdybych byl ten dedecek, tak by mi bylo trapne, kdyzby nekdo z mejch zaku tohle delal. Tohle je fakt hrozny. Me to ani neprijde jako nejaka ucta ke starymu, ale spis delani z nej debila. Ja tuhle cinskou naturu nechapu. Neni to teda jen cinska natura, to je jasny, ale tohle jsem nevidel nikde jinde. Zacinam na to bejt alergickej. Sem to sice nepatri, ale co uz uplne nesnasim, az mi je z toho na bliti, jsou takovy ty keci, vetsinou, kdyz se nekdo na nejaky kalbe s cinanama vozere a rozjizdi tam s..cky o tom jaky sme vsichni bratri a jak se musime spojit.


Nic ve zlým, ale kdybys byl ten dědeček, tak bys moc dobře věděl, že když někdo bude odskakovat sám od sebe, že to nejde provést, tak jak to ten dědeček provádí. Něco jiného může být při cvičení začátečníků, když parteři do sebe tlačí a pak jeden z nich tlak uvolní. Tam opravdu dochází ke chtěnému odejití či odskočení. Ale to je jiné cvičení.
Jediný problém většiny diskutérů, aby pochopili tuto metodu, je v tom, že vycvičené vlastnosti toho dědečka nemá. Vůbec neví, jak je trénovat a i když ví, tak podle těchto metod trénovat vůbec nechce, protože podle jejich zkušeností je to nesmysl. (např každodenní stání v pozicích, neustálé opakování stále stejných pohybů, nebouchání do pytle atd.)
Je to otázka citlivosti, speciálního spojení celého těla (vnitřní síly), což ovšem cítí ti, co s tím záměrem cvičí, určitě né ti, kteří od samého začátku chtějí vše zlomit hrubou silou. Proto se rozděluje trénink na vnější a vnitřní. K tomu vnitřnímu je třeba přistupovat jiným způsobem, postupně tuto citlivost a sílu budovat a to nejde s těmi, kteří budují a zakládají si na síle vnější. Jakmile ale dosáhne člověk určitě úrovně vnitřní síly a jeho partner rovněž, tak se dozví, jak to všechno funguje a dostává tak impuls pro další trénink.
Pokud tohle vysvětlení akceptujete, tak vidíte, že jediný způsob jak to poznat, je absolvovat tutu tréninkovou metodu. Ti, kteří ji absovovat nechtějí, tak nemají šanci to pochopit a nezbývá jim tedy nic jiného než pochyby, neustálé dotazy a když se jim odpovědí, které by dokázali pochopit, nedostává, tak pak arogance či vysmívaní se druhým.
sun
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod wushupetr » úte 12. led, 2010 10:24

to sun
Hele ja Tai Ji cvicil max dva roky, takze nic moc a nebavilo me. Me bavi bouchat do pytle, sparovat a tak. Jinak ale moje disciplina je uplne neco jinyho. Nerikam, ze muj trenink, co se BU tyce je dobrej nebo ja nevim, proste me bavi do neceho mlatit :D
Ja bejt ten dedecek, tak toho chlapka poslu do haje a reknu mu at nedela debila ze sebe ani tze me. Ja videl lidi, co odstrkovani umi a ten odstrcenej pri tom nevypadal jako kdyby delal skok na lyzich. Proste letel nekontrolovatelne a i ja tak letel. Ale jedna vec je potesit dedu (jak pise Pavela) a druha vec, ze z nej delam debila.
Ja tyhle reci o vnitrnim a vnejsim nikdy moc nestudoval, nevim jak to funguje a abych pravdu rek nebere me to. Ke kazdymu treninku se pristupuje jinak. To je jasny ne? Jen mi prijde, ze se v tom caasto lita hlavou v oblacich. Vse ma (podle me teda) hloubku, ale bez techniky a vnejsku hloubka neni.
wushupetr
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 746
Registrován: ned 11. lis, 2007 0:00

Příspěvekod ArchEron » úte 12. led, 2010 11:34

sun:to gdo povedal ze v tjq sa nemlaty do pytle? toje totalna blbost .gdy bys nebuchal pytel(netyka se jen pytle ale i jinejch treningovejch metod) tak jak pak ziskas zaklad na uderi kopy vybustnost atd? jak pak ces cvicin vnitsni vieci gdys nemas zaklad?toje jako keby dite ktore neumy chodit chcelo byciklovat :D zo zaciatku bude tjq plne hrube sily neni dobre ji zamnerne ji odstranovat pac jeto zaklad a casom sa bude obmienat. as budes mat tolik odcviceno Xlet a pochopis to pak to bude sila bes sily(Sila 1000 libier môže byť porazená 4 uncami).debudu se dale rospysovat hadam to staci na pochopeni :D

jednou vetou bez zakladu to proste nejde :D
ArchEron
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 230
Registrován: pát 10. dub, 2009 23:00

Příspěvekod luen » úte 12. led, 2010 12:00

Vzdy, kdyz dojde argumentace, tak se to stoci do toho, ze tomu nekdo nerozumi a pokud si to nezkusil, tak to nemuze kritizovat ...

Nebavme se tedy o vecech jako je zrychleni, stabilita, gravitace, protoze to jsme si nikdy nezkusili a mame tady par paprdu, kteri znaji nejen tyto fyikalni zakonitosti, ale znaji take tajnou vedu a tam je to jinak ...

OK. Sune, jako vzdy - me jsi nezklamal :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod sun » úte 12. led, 2010 14:17

ukropcany píše:
sun píše:...Jakmile ale dosáhne člověk určitě úrovně vnitřní síly a jeho partner rovněž...
Neber moju otázku ako provokáciu - ale načo je nutné aby to vedel partner?


Uvažuješ na tím ze svého pohledu. Tvůj pohled je trénování technik, vnitřní přístup je trénování vlastností. Dokud ta vlastnost v těle neexistuje tak se neprojeví a není jak to pochopit. Prostě není na čem stavět. Je možné jenom buď opakovat teoretické poučky nebo říct, že logicky je to nesmysl.
Např. při cvičení s partnerem, ti co cvičí taijiquan, tak vědí teoreticky, že je třeba partnera následovat - nepřetlačovat a taky se neztrácet. Ale prakticky to musí vycvičit. A když budou mít učitele, který má dostatek síly a oni sami jsou schopni ji cítit a následovat, tak to bude vypadat jak cvičení s tím dědouškem. Kdybys si s ním cvičil ty, tak to bude vypadat samozřejmě úplně jinak, abys věděl jak, tak bys to musel zkusit a ne si jen představovat, jak by to mohlo vypadat.
sun
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Janoj » čtv 14. led, 2010 1:42

4luen:
Rozhodně nepatřím mezi ty, kteří podceňují dovednosti a znalosti těch druhých, takže o lolech nemůže být ani řeči.
Trochu mě může mrzet, že ses z celého toho mého ranního nedělního snažení zaměřil hlavně na to, jak dlouho cvičím taiji, zvláště když je to tak nerelevantní údaj a navíc jsem si číslice popletl a místo 8,5 jsem napsal 7, za což se omlouvám, ale nějak se z toho určitě dostanu sám :wink:
Taky jsem si nevzpomněl, že mám raději odměřování praxe ve skutečných hodinách (tam se teprve ukáže, zda jak se říká: „rybář jde jeden den na ryby a tři dny pak suší sítě“. Přivedl mě na toto odměřování po hodinách můj oblíbený Čchen taijiquan mistr - Tu-Ky Lam, který třeba doporučuje, že, aby se člověk naučil dobře držet hlavu a zvedat její vrcholek nahoru, měl by absolvovat desítky a stovky hodin tréninku. Když ještě dodám, že se to děje hlavně proto, aby nějaké qi a jing mohly volně stoupat po páteři nahoru a také do paží, kde se provádí nějaké fa-jing, tak bych skoro začal uvažovat, jestli ty hodiny strávené tímto, na první pohled hloupým tréninkem, by nebylo lepší strávit u piva v hospodě.

4Pavela:
I Tobě díky za vyjádření k mému snažení . Monádu nazývá“ obrazec tchaj-ťi“ (autor Čou Tun-i nebo jiným jménem Čou Mao-šu, filosof a fyzik žijící v 11.století za dynastie Sung) Vít Vojta ve své knize „Umění tchaj-ťi čchüan“ a nepsal jsem, že princip jin-jang je platný jen pro taijiquan – to by totiž znamenalo, že semináře bagua s He Jinghanem většinou asi prospím.
Čchi (Qi) – dobře, uznávám, že jsem to trochu popletl, ale jsem přesvědčen, že jsem v souvislosti s Qi viděl složitější čínský znak než jsi sem uvedl, takže nevím jestli to není mezi námi nedorozumění a každý nehovoříme o ničem jiném. Nicméně by bylo určitě zajímavé vědět, co potom znamená spojení qi-gong v tom, co myslíš Ty a co myslím já. Já jsem qi pochopil,že je to kromě vzduchu také bio-energie, , která proudí např. v lidském těle, aby mohlo vůbec existovat, takže to určitě není něco ezotorického a mystického. Jako bio-energy or life energy o ní hovoří např. zase ten už zmíněný Tu-Ky Lam (vřele doporučuji se seznámit s jeho knihou s příznačným názvem „Demystifying Tai Chi Cuan“). Protože je tady také někdy zvykem uvádět linie, tak Tu-Ky Lamův mistr je Ma Hong a dál ta linie pokračuje – Chen Zhao-kui a jeho otec Chen Fake. Myslíš si Ty a nebo někdo další tady na bu.cz, že bych tomuto člověku měl přestat věřit? Já mezi takové lidi rozhodně nepatřím. Navíc bych musel také přetrhat to roční pouto, které nás k sobě váže a k tomu opravdu nemám ani jednu chuť.
Ještě k tomu odstrčení: jsem rád, že jsi mi potvrdil, že aspoň někdy je tam správné odstrčení a někdy ne. Sice jsem si do nyní myslel, že odstrčení - An dělám já – dědula a někoho – partnera - odstrkuji (viz. též ten můj příklad s tím autem) a tou oporou pro odstrčení, která tam pro vnějšího pozorovatele může být právě mistrovsky utajená, jsem myslel dědulovu oporu (viz. ta moje poznámka o tom, že vůbec nezpochybňuji jejich dovednosti (kungfu) - viděl jsem na DVD i jiná videa –, kde třeba tím dědulou byl syn mistra Fu Zhongwena a ten "figurant" vypadal na jeho syna. Nevypadalo to, že by byli domluveni, spíše to někdy dělalo dojem, že je zde potlačováno ego toho "figuranta". To aby to nebyli zrovna jen „čengmančchingovci“ jejichž umění odstrčit je tady už od začátku zpochybňováno). Myslím si, že rozumím, cos tím chtěl říci. Jen si nemyslím, že by ten „figurant“ byl schopen tu oporu pro svoje odstrčení u toho mistra najít, protože se jeho síla totiž propadne do prázdna (právě díky té vlastnosti, kterou Sun nazval citlivost a která je vypěstována dlouhým tréninkem) a pak už je to v režii jen právě toho děduly. Nebo si myslíš, že by zrovna za tolik odcvičených let v tréninku taijiquan, co ti dědulové mají, by praktikovali sílu proti síle a nikoliv následování (poznávání) oponenta, aby si s ním mohli pak dělat co chtějí? :wink:
Jinak, možná, když se někdy příště zase dobře vyspím, tak bych se Ti mohl zeptat i další svojí čínské kamarádky také z Nového Zélandu – Malisa Ng, která cvičí styl Čchen v linii mistra Zhu Tian Cai a několik let chodí si zacvičit push-hands právě s tím Wee Kee Jinem, který tady v tomto vlákně figuruje už od začátku. Ale protože v tomto věřím zážitkům Yvana, který s Wee Kee Jinem také cvičil push-hands, tak já s tím problém opravdu nemám a bylo by to čistě jen ze zvědavosti a až někdy, až bude čas a chuť :wink: :)

4Sun: Tobě bych v těchto souvislostech řekl jen něco z Járy Cimrmana: „Děkuji Ti, náčelníku, že jsi se mě zastal“ a že jsi mě také nezklamal. Moc pěkně jsi to vystihl. Myslím si, že by Vincent Chu měl z Tebe radost :D

Myslel jsem, že to bude dnes u mě kratší, ale vypadá to, že jsem odsouzen to mít stále dlouhé :wink: :D

Janoj
Naposledy upravil Janoj dne čtv 14. led, 2010 9:34, celkově upraveno 1
Janoj
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon 11. pro, 2006 0:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod luen » čtv 14. led, 2010 2:55

Janoj píše:4luen:
Rozhodně nepatřím mezi ty, kteří podceňují dovednosti a znalosti těch druhých, takže o lolech nemůže být ani řeči.
Trochu mě může mrzet, že ses z celého toho mého ranního nedělního snažení zaměřil hlavně na to, jak dlouho cvičím taiji, zvláště když je to tak nerelevantní údaj a navíc jsem si číslice popletl a místo 8,5 jsem napsal 7, za což se omlouvám, ale nějak se z toho určitě dostanu sám :wink:
Taky jsem si nevzpomněl, že mám raději odměřování praxe ve skutečných hodinách (tam se teprve ukáže, zda jak se říká: „rybář jde jeden den na ryby a tři dny pak suší sítě“. Přivedl mě na toto odměřování po hodinách můj oblíbený Čchen taijiquan mistr - Tu-Ky Lam, který třeba doporučuje, že, aby se člověk naučil dobře držet hlavu a zvedat její vrcholek nahoru, měl by absolvovat desítky a stovky hodin tréninku. Když ještě dodám, že se to děje hlavně proto, aby nějaké qi a jing mohly volně stoupat po páteři nahoru a také do paží, kde se provádí nějaké fa-jing, tak bych skoro začal uvažovat, jestli ty hodiny strávené tímto, na první pohled hloupým tréninkem, by nebylo lepší strávit u piva v hospodě.

4Pavela:
I Tobě díky za vyjádření k mému snažení . Monádu nazývá“ obrazec tchaj-ťi“ Vít Vojta ve své knize „Umění tchaj-ťi čchüan“ a nepsal jsem, že princip jin-jang je platný jen pro taijiquan – to by totiž znamenalo, že semináře bagua s He Jinghanem většinou asi prospím.
Čchi (Qi) – dobře, uznávám, že jsem to trochu popletl, ale jsem přesvědčen, že jsem v souvislosti s Qi viděl složitější čínský znak než jsi sem uvedl, takže nevím jestli to není mezi námi nedorozumění a každý nehovoříme o ničem jiném. Nicméně by bylo určitě zajímavé vědět, co potom znamená spojení qi-gong v tom, co myslíš Ty a co myslím já. Já jsem qi pochopil,že je to kromě vzduchu také bio-energie, , která proudí např. v lidském těle, aby mohlo vůbec existovat, takže to určitě není něco ezotorického a mystického. Jako bio-energy or life energy o ní hovoří např. zase ten už zmíněný Tu-Ky Lam (vřele doporučuji se seznámit s jeho knihou s příznačným názvem „Demystifying Tai Chi Cuan“). Protože je tady také někdy zvykem uvádět linie, tak Tu-Ky Lamův mistr je Ma Hong a dál ta linie pokračuje – Chen Zhao-kui a jeho otec Chen Fake. Myslíš si Ty a nebo někdo další tady na bu.cz, že bych tomuto člověku měl přestat věřit? Já mezi takové lidi rozhodně nepatřím. Navíc bych musel také přetrhat to roční pouto, které nás k sobě váže a k tomu opravdu nemám ani jednu chuť.
Ještě k tomu odstrčení: jsem rád, že jsi mi potvrdil, že aspoň někdy je tam správné odstrčení a někdy ne. Sice jsem si do nyní myslel, že odstrčení - An dělám já – dědula a někoho – partnera - odstrkuji (viz. též ten můj příklad s tím autem) a tou oporou pro odstrčení, která tam pro vnějšího pozorovatele může být právě mistrovsky utajená, jsem myslel dědulovu oporu (viz. ta moje poznámka o tom, že vůbec nezpochybňuji jejich dovednosti (kungfu) - viděl jsem na DVD i jiná videa –, kde třeba tím dědulou byl syn mistra Fu Zhongwena a ten "figurant" vypadal na jeho syna. Nevypadalo to, že by byli domluveni, spíše to někdy dělalo dojem, že je zde potlačováno ego toho "figuranta". To aby to nebyli zrovna jen „čengmančchingovci“ jejichž umění odstrčit je tady už od začátku zpochybňováno). Myslím si, že rozumím, cos tím chtěl říci. Jen si nemyslím, že by ten „figurant“ byl schopen tu oporu pro svoje odstrčení u toho mistra najít, protože se jeho síla totiž propadne do prázdna (právě díky té vlastnosti, kterou Sun nazval citlivost a která je vypěstována dlouhým tréninkem) a pak už je to v režii jen právě toho děduly. Nebo si myslíš, že by zrovna za tolik odcvičených let v tréninku taijiquan, co ti dědulové mají, by praktikovali sílu proti síle a nikoliv následování (poznávání) oponenta, aby si s ním mohli pak dělat co chtějí? :wink:
Jinak, možná, když se někdy příště zase dobře vyspím, tak bych se Ti mohl zeptat i další svojí čínské kamarádky také z Nového Zélandu – Malisa Ng, která cvičí styl Čchen v linii mistra Zhu Tian Cai a několik let chodí si zacvičit push-hands právě s tím Wee Kee Jinem, který tady v tomto vlákně figuruje už od začátku. Ale protože v tomto věřím zážitkům Yvana, který s Wee Kee Jinem také cvičil push-hands, tak já s tím problém opravdu nemám a bylo by to čistě jen ze zvědavosti a až někdy, až bude čas a chuť :wink: :)

4Sun: Tobě bych v těchto souvislostech řekl jen něco z Járy Cimrmana: „Děkuji Ti, náčelníku, že jsi se mě zastal“ a že jsi mě také nezklamal. Moc pěkně jsi to vystihl. Myslím si, že by Vincent Chu měl z Tebe radost :D

Myslel jsem, že to bude dnes u mě kratší, ale vypadá to, že jsem odsouzen to mít stále dlouhé :wink: :D

Janoj


Zdar chlape. My uz jsem diskutovali nad "Onim" nad hlavou, ze? Ja predesilam, ze jsem ponaucitelnej, ne neverici Tomas. Jenze svou "viru" nedavam snadno v sanc :wink: Rozumej uz jsem se tolikrat ozral, ze nejake opijeni rohlikem ... je zzenstela zabava 8)
Nechci a nebudu s kazdym, kdo dela "vnitrni" gung fu mluvit jako s blaznama - byt jich mate ve svejch radach vic, nez si zaslouzite - ale to je vlastne vas bordel a je na vas, jak ho vymetete :!:
Bude to znit divne, ale ja mam vnitrni gung fu rad. Dokonce si myslim, ze zvenku se neda jit jinam nez dovnitr a naopak. Jenze ono rozdeleni je pochybne. Ne pro svou teorii, ale dik prezentatorum - kteri jsou casto pochybni a tim to cele ztraci kouzlo a hlavne autenticnost - a to nejen pro me. Je to obecny jev, je obecne vniman a nalehavost reseni na sebe neda dlouho cekat.
Vnitrnaci jsou casto jak chasidi. Zid, jenz neuznava stat Israel (ac v nem zije), cte thoru (ceka na spasotele Abramovo potomku), nepracuje (ale vyzaduje statni podporu) atd ... Kdo je mezi vama ten, jenz umi, co vsichni svorne obhajujete? Ukazes mi to? Polozis na me sve ruce a ja budu tancovat breakdance, jako ti na videich?
NE, NE a stokrat NE ...
V cem je tedy sila one argumentace? Jednou to prijde? Jednou bude na Zemi raj - tyhle nabozenstvi netrvaji dlouho.
Byt uhlazenej akuratnik, jenz se snazi zit radnym zpusobem uvedomeleho obcana a jeste vyzarovat pozitivni energii ... jak uslechtile, lec neprakticke.
Rekni (jen sam sobe) o kolik se citis bezpecneji na nasi Zemi po svem temer 9letem vycviku na TJ (nemyslim TJQ obecne, ale to co cvicis prave ty)? Jake sance na ubraneni jsi mel pred 10 lety a jake je mas dnes? Nebudu zabredat do jmen jako je napr. Fjodor Emelienko (nebylo by to vuci tobe fair), ale treba se mnou? Jen jsem chtel byt konkretni, tak jsem nejkonkretneji nabidnul sebe :wink: Neni v tom nic osobniho a nechci, aby to tak vyznelo.
Myslis, ze ma vetsi progres hnidopich a nebo ten, kdo se nenecha vtahnout do hry o nejvetsiho znalce jakodokonalosti?
Ja nemam a nikdy jsem nemel problem s teorii toho, co se obecne tvrdi. Jen poukazuji na fakt, ze nas uci byti lidmi opice. Ze nam kaze vodu ten, kdo pije vino a ze nas predklada teorii ten, kdo ma 0 praxi. V tom je problem, kterej se neustale zamlzuje a zahrava do outu :wink:
Ja mam rad nejen sparing, nejen gung fu, ja mam dokonce rad i TJQ :!: Jen ty lidi kolem, kdyby mene mudrovali a vice se snazili, aby jim to o cem radi mluvi, take slapalo :wink:
Pak by mili priteli odpadlo 90% ubohych diskuzi bez obsahu :!: :!: :!:

A ted na rovinu. Vidis na tech videich ten cirkus nebo ne? (jedno jake pro nej najdeme vysvetleni). Veris na pohadky a nebo je to pro tebe jen unik z hnusneho sveta? Znas nekoho ve vasi skole, kdo ma po 10 letech cviceni srovnatelne vysledky jako napr. boxer po 2 letech? Vazne zeres vychrtlemu hipikovi, ze svejma teoriema pomuze nabusene mlaticce? Vazne jsou "vnejsaci" v situaci, kdy potrebuji pomoci od "vnitrnaku"? Vazne je "vnejsak", ktermu jeho gung fu chodi, ten hlupec, kterej potrebuje radu od cloveka, jenz bez liceni muze hrat v hororu nemrtveho? Vazne by sis nechal radit o sexualni vychove od 3 leteho ditete, kterej svou argumentaci opre o to, ze to neni tak dlouho, co byl vyroben a jeste si to vlastne zive pamatuje? Akceptujes radu (dobre minenou) od cloveka, kterej nema za mak prakticke zkusenosti, radi na zaklade cviceni se vzduchem a radi co a jak v kontaktu ... (kontaktem nemyslim, polozit na sebe ruce a hladit se po nich) ...
Asi jsem paranoidni, ale ja v tom vidim jen same zle veci, ze kterych nebude nic opravdu pozitivniho. Krome toho - jen Zorka Jandova si mysli, ze pozitivni je to, kdyz myslim na prijemne veci. :wink:

Nemam zadny zaver, nebavi me kohokoli presvedcovat po siti ve virtualnim svete. Proc? Ono to nema konce, ono to nema zadne vysledky a hlavne to nema nama vsema milovanej kontakt! Preci tenhle server byl nedavno plnej lidi, kteri vedeli jak lepe a kvalitneji ... Kdo z nich koho svojim umem presvedcil, kdo ukazal, kdo demonstroval, kdo nasel sve "koule" a kdo je stale marne hleda???

Znovu pripominam, ze diskutuji v obecne rovine, nehledej prosim v mem prispevku nic osobniho :wink:

PS: delku ti chvalim, zenske to potesi :lol: :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

PředchozíDalší

Zpět na bojová umění a média...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron