Taiji DVD - The Taiji Class

knihy, časopisy, TV, film a internet...

Příspěvekod Janoj » čtv 14. led, 2010 12:05

4luen:
Zdar a díky za Tvůj noční čas a upřímnost :D Spolu jsme nad „Oním“ nediskutovali, protože bych se do takové diskuse určitě nepouštěl, ale pár věcích jsme už spolu tady určitě probrali. Bohužel, pokud mám být k Tobě také upřímný ve své reakci, tak budu muset být i osobní a dovolím si tady říci na Tebe svůj názor. Na můj vkus si moc bereš věci, které sám jen těžko můžeš zásadně ovlivnit. Tím samozřejmě nechci říci, že Tvoje názory např. na situaci v TJQ jsou zbytečné. Pokládám Tě totiž za člověka znalého problematiky a zkušeného. Bylo by totiž bláhové si myslet něco jiného o člověku, který už dělal i osobního strážce. Každý takový názor nutí lidi o tom přemýšlet a tak by to mělo být. Také mi vůbec není divné, že máš rád vnitřní kungfu, protože člověk s vysokou úrovní kungfu, podle mě musí dojít k tomu setření rozdílu mezi vnitřním a vnějším (mimochodem jeden z těch staříků – Huang cvičil před taiji vnější styl – tuším Jeřába).
Tak a teď zase chvíli o mě. Po těch letech, co mě toto cvičení už baví si vůbec nemyslím, že bych se s ním dokázal ubránit. To také říkám těm svým přátelům, které se snažím naučit cvičit sestavu 24 forem, podle principů, kterým rozumím a mám je na sobě odzkoušené.. Doporučuji jim, aby se nespoléhali na to, že cvičí bojové umění se kterým se ubrání, když je vlastně z toho vytažena jen jedna kategorie – pomalé cvičení sestavy. Ze svých studentských let, kdy jsem přičichl ke karate, tak vím, že každé správné bu má svoje (i když podobné) kategorie tréninku a že nestačí cvičit jen jednu (a to ještě myslím, že kata může připravit adepta rychleji na použití v boji než pomalé cvičení sestavy v taiji). Mistr bagua - He Jinghan říká o taijiquan, že to je top level mezi bu. Věřím mu a dá se tedy očekávat, že i cesta k dobrému kungfu v taijiquan bude dlouhá (pro někoho s koncem v totálním nedohlednu). Ale to ještě pro mě neznamená, že bych se tím měl teď nějak trápit a neobrnit se trpělivostí, která nemusí přinášet hned růže – i malá poupátka jsou přece hezká :wink: :D
Samozřejmě se s Tebou rád setkám při nějaké příležitosti (naposledy jsem tu možnost měl na oslavách dne taiji tenkrát u Radka Koláře a té jsem nevyužil), ale určitě ode mne neočekávej, že bychom si poměřili síly – to bys pak teprve viděl, jak to vypadá, když se mlátí stařík :wink:

Jinak, ale být Tebou, tak skutečně vážnou diskuzi o taijiquan směřuji na ty lidi a svoje kamarády, kteří cvičí taijiquan a přitom jim důvěřuješ. Mě samotného napadají hned dva adepti – PC a sifu Jiří Hušek. Pavla znám osobně a tam budeš určitě v dobrých rukou. A jsme u toho působení jin-jang v praxi – není to pozitivní, že se třeba schodneme na těchto dvou lidech, kterým důvěřuješ – a třeba přibudou další . Ještě pokud vydržíš to moje poučování od staršího, tak se zkus zamyslit nad taoistickým přístupem – wuvei – nečinění. Já to nechápu, jak by se mohlo na první pohled z názvu někomu zdát, že je to pasivita, ale aktivní se přiblížení přirozenému běhu věcích. Ale myslím, že to vlastně i děláš, jen se mi zdá, že tam je někdy u Tebe nevyvážené napětí s uvolnění. To nic ale nemění na mém přesvědčení, že to s bu myslíš dobře a upřímně.
Tak zatím a musím něco zase udělat pro to, abych si zasloužil svůj chléb :wink:

Janoj
Janoj
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon 11. pro, 2006 0:00
Bydliště: Plzeň

 

Příspěvekod luen » čtv 14. led, 2010 12:53

Janoj píše:4luen:
Zdar a díky za Tvůj noční čas a upřímnost :D Spolu jsme nad „Oním“ nediskutovali, protože bych se do takové diskuse určitě nepouštěl, ale pár věcích jsme už spolu tady určitě probrali. Bohužel, pokud mám být k Tobě také upřímný ve své reakci, tak budu muset být i osobní a dovolím si tady říci na Tebe svůj názor. Na můj vkus si moc bereš věci, které sám jen těžko můžeš zásadně ovlivnit. Tím samozřejmě nechci říci, že Tvoje názory např. na situaci v TJQ jsou zbytečné. Pokládám Tě totiž za člověka znalého problematiky a zkušeného. Bylo by totiž bláhové si myslet něco jiného o člověku, který už dělal i osobního strážce. Každý takový názor nutí lidi o tom přemýšlet a tak by to mělo být. Také mi vůbec není divné, že máš rád vnitřní kungfu, protože člověk s vysokou úrovní kungfu, podle mě musí dojít k tomu setření rozdílu mezi vnitřním a vnějším (mimochodem jeden z těch staříků – Huang cvičil před taiji vnější styl – tuším Jeřába).
Tak a teď zase chvíli o mě. Po těch letech, co mě toto cvičení už baví si vůbec nemyslím, že bych se s ním dokázal ubránit. To také říkám těm svým přátelům, které se snažím naučit cvičit sestavu 24 forem, podle principů, kterým rozumím a mám je na sobě odzkoušené.. Doporučuji jim, aby se nespoléhali na to, že cvičí bojové umění se kterým se ubrání, když je vlastně z toho vytažena jen jedna kategorie – pomalé cvičení sestavy. Ze svých studentských let, kdy jsem přičichl ke karate, tak vím, že každé správné bu má svoje (i když podobné) kategorie tréninku a že nestačí cvičit jen jednu (a to ještě myslím, že kata může připravit adepta rychleji na použití v boji než pomalé cvičení sestavy v taiji). Mistr bagua - He Jinghan říká o taijiquan, že to je top level mezi bu. Věřím mu a dá se tedy očekávat, že i cesta k dobrému kungfu v taijiquan bude dlouhá (pro někoho s koncem v totálním nedohlednu). Ale to ještě pro mě neznamená, že bych se tím měl teď nějak trápit a neobrnit se trpělivostí, která nemusí přinášet hned růže – i malá poupátka jsou přece hezká :wink: :D
Samozřejmě se s Tebou rád setkám při nějaké příležitosti (naposledy jsem tu možnost měl na oslavách dne taiji tenkrát u Radka Koláře a té jsem nevyužil), ale určitě ode mne neočekávej, že bychom si poměřili síly – to bys pak teprve viděl, jak to vypadá, když se mlátí stařík :wink:

Jinak, ale být Tebou, tak skutečně vážnou diskuzi o taijiquan směřuji na ty lidi a svoje kamarády, kteří cvičí taijiquan a přitom jim důvěřuješ. Mě samotného napadají hned dva adepti – PC a sifu Jiří Hušek. Pavla znám osobně a tam budeš určitě v dobrých rukou. A jsme u toho působení jin-jang v praxi – není to pozitivní, že se třeba schodneme na těchto dvou lidech, kterým důvěřuješ – a třeba přibudou další . Ještě pokud vydržíš to moje poučování od staršího, tak se zkus zamyslit nad taoistickým přístupem – wuvei – nečinění. Já to nechápu, jak by se mohlo na první pohled z názvu někomu zdát, že je to pasivita, ale aktivní se přiblížení přirozenému běhu věcích. Ale myslím, že to vlastně i děláš, jen se mi zdá, že tam je někdy u Tebe nevyvážené napětí s uvolnění. To nic ale nemění na mém přesvědčení, že to s bu myslíš dobře a upřímně.
Tak zatím a musím něco zase udělat pro to, abych si zasloužil svůj chléb :wink:

Janoj


Dekuji za uprimnost :!: A ted tedy vazne do jake kategorie bys zaradil wing cheun. Pres vsechny umele skatulky vnimam tento styl jako vnitrni. A to i navzdory tomu, ze uz se za ta leta vyhranovani tzv. vnitrnich stylu ustalilo, ze vnitrni je TJQ, XY a BG a z meho pohledu je tohle jen povrchni oznaceni, nad kterym si vlastne nikdy nikdo moc hlavu nelamal. To jestli je gung fu vnitrni nebo neni, zalezi jen na nasem pristupu a neurcuje jej jakysi nazev :!:
Znam par boxeru, kteri ani nevedi, ze existuje jakesi vnitrni a vnejsi a pritom bych je zaradil do kategorie vnitrnich. Klasickym prikladem je ustecka skola boxu.
K me osobe, ono to neni tak horke s tema zkusenostma a nemam pocit, ze me to dik me byvale praci stavi do pozice nejakeho kata nebo tak neco.
Ktomu nasemu "porovnani" vubec mi neslo o nejakej sparing, ale o pouhe odskakovani.
V pripade PC, ktery si s nama uz mel moz nost zacvicit, on vi jak se k veci stavime nejen v casti onech teorii a metodice vyuky, ale i k praktickemu cviceni s nama. Myslim, ze kdyz byl Pajus na jednom mem treninku (myslim poprve) a ja zrovna ucil cham kiu, tak pak sam zkonstatoval, ze presne takhle to maji i v TJQ. Porad si tedy kladu otazku kdo a z jakeho duvodu, potrebuje ono oznaceni "vnitrni". Proc jsou lidi, kteri to nepotrebuji a lidi kteri ano? Ja v tom vidim jen marketing. V cem to skatulkovani vlastne cele je?
Co se tyka yam-yau (yin-yang) je to tak obsahlej pojem, ze se na nej da napasovat temer cokoli. Hlavne by clovek nemel zapominat na vyvazenost.
Co se tyka wu wei, ono je vlastne tezke se vpasovat do klasickeho pasivniho postoje k cemukoli. I to, ze se rozhodnu nezapojovat do nejakeho deje, je vlastne aktivni vzdani se me ucasti na nejakem deji. Byt pasivni v pravem slova smyslu, neni totiz vubec lehky cil :wink: Je pomerne tezke takovou volbu naplnit. Nase konani je vzdy odrazem naseho aktivniho rozhodnuti a ucasti ... byt se na prvni pohled muze zdat, ze je to jen jakasi pasivita. Nezasahovani je o tom, pochopit rad veci, vztahu, akce a reakce ... proste klasicke zakonitosti, ktere se deji, protoze tomu ani nemuze byt jinak. Vsechny deje v prirode, ve vesmiru, podlehaji zakonu transformace, neceho v neco. I smrt je "vysledek" deju a udalosti. Ale v tom si asi rozumime 8)
Nicmene neni vzdy na skodu moudre zasahovat do "planeho" deni. A proto yam yau, aby clovek umel adekvatne zasahnout do deni aniz by ho "znasilnoval".
Ovsem neverim to lidem, jenz jsi nejmenoval, kdyz tvrdi, ze maji zmaknutou teorii. Vice jak desetileti se aktivne venuji nejake cinnosti a ta cinnost, jim neprinasi ani 1% toho, co se jim nabizi. Ty lidi to neumeji uchopit a chteji kazat o tom, jak se s tim ma pracovat?-z toho mam husi kuzi :!:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod meresjeff » čtv 14. led, 2010 13:37

Nejsem sinolog ani taoista, ale nebylo to spíše vei wuvei - konání nekonáním?
Tedy aktivní činnost, ale bez ulpívání na výsledku a nechání se vtáhnout do problému (duality ap)?

Ale zpět k těm videím starých dědoušků. Taky jsem kdysi odlétl, abych dokázal, že to šéf umí a dostal jsem takový pojeb, že jsem se cítil dost trapně. Takže pokud v tom nehraje roli stařecká demence, tak každý cítí, že ten druhý odlétne sám od sebe a ne důsledkem "čchi ataku"
meresjeff
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 39
Registrován: pon 14. pro, 2009 0:00

Příspěvekod marcelo » čtv 14. led, 2010 14:07

ukropcany píše:
sun píše:...Jakmile ale dosáhne člověk určitě úrovně vnitřní síly a jeho partner rovněž...
Pre mňa je TJQ primárne "zápasením" a rôznemu ťahaniu sa sa venujem celkom dosť. S chalanom, ktorý sa tomu toľko nevenuje čo ja vytriem podlahu kedy chcem s úplnou ľahkosťou a "bez sily".


Sewa Ukrop,

suhlasim s tebou..moja teorie o tom co hovoris je ta,ze kedysi drviva vacsina ludi tak ako aj dnes vedela hovno a preto to tak lahko fungovalo masterom,ze popacili,hodili na hlavu alebo utrhli pol ksichtu beznemu krmovemu opilcovi..

..napr. aj okinawa master Choki Motobu hovoril,okinawa karate bolo urcene proti beznym utokom a proti beznym ludom,nie proti trenovanym profi fighterom..neriesilo zlozite MMA alebo Boxing utoky a nepocitali ze sa budu mastit na ferovku so 120 kg monstrom..myslim si ze to boli inteligentni ludia,oni by to 120 kg monstrum zapichli ako podsvinca v tej dobe ako riskovat ze ich zlomi na polku..kedysi sa viac bojovalo chladnymi zbranami a dorovnavali sa hendikepy..

Este raz primomeniem pamatny zapas ktory tu uz bol viackrat postovany aj mnou kde 2 vazny bosovia TJQ a este niecoho sa isli mastit na Leitai...

..vysledok toho videa bol zalostny..hocaky chalan po 1 roku Sanda alebo MMA bude narozdiel od nich buchat ako sampion..hanba jak svina..

..chyba je v metodike,ked vynechame spinave techniky tak vacsina tych super umeni z bojovych plani je postavena na plus minus udery,kopy,kolena,lakte,hody a paky a skrtenia v postoji..niektore veci sa nedaju nasimulovat uplne real v sparingu-kumite to beriem,ale Atemi waza a Nagewaza sa s dnesnymi chranicmi da ist v pohode total full..ono aj tie vpichy do oci sa daju simulovat ked si clovek zozenie prilby na Daidojuku :wink:

Hlavne sa neodrbavat a nehladat lahsiu cestu..empiricky porovnavat,konfrontovat...

Inak je velmi smutne ak clovek po 5 rokoch TJQ atd povie ze by sa s tym nevedel obranit proti beznemu utoku..naco to potom cvicit..tym padom necvici umenie boja aka bojove umenie ale volnocasovu gymnastiku..
marcelo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1121
Registrován: úte 26. úno, 2008 0:00

Příspěvekod meresjeff » čtv 14. led, 2010 15:04

Pokud to vztáhnu na sebe, protože shodou nahod cvičím 5 let TJQ, tak musím říct, že taky nevím, jestli bych se ubránil běžnému útoku na ulici. Ale po dobu těch 5 let na mě nikdo nevystartoval, zatímco během éry cvičení shotokanu se to stávalo poměrně často.

jestli je tohle odpověď, to nevím :-D
meresjeff
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 39
Registrován: pon 14. pro, 2009 0:00

Příspěvekod marcelo » čtv 14. led, 2010 15:47

..som hajzlik ale neda mi to,musim ten pamatny TJQ zapas postnut znovu :oops: :twisted:

http://www.youtube.com/watch?v=S19VsB7__v0


a porovnavacka s Muayboran,tiez bez rukavic

http://www.youtube.com/watch?v=EjhACLwYOQw


clovek musi slepy aby nevidel rozdiel..v prvom videu velky masteri a vysledok uplna hanba,v druhom bezny vidlaci niekde z Kambodze a rozdiel jak svina..oba bez rukavic,aby sa nemohlo vyhovarat na rukavice...chyba je metodike,v nicom inom..clovek vie udriet,kopnut a hodit o zem povacsinou rovnako co sa tyka vysokopercentnych technik
8)
marcelo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1121
Registrován: úte 26. úno, 2008 0:00

Příspěvekod roza » čtv 14. led, 2010 16:34

Marcelo - tohle mi nedělej,já to vytěsňuju z hlavy přes rok.......
To je pak těžko přistoupit na diskusi se zastánci podobných šitů......bleskne mi to hlavou a....špatný,špatný...... :(
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod Janoj » čtv 14. led, 2010 17:23

Člověče, Luene, ty mě snad chceš zničit. Já tady napíši něco občas a teď díky Tobě, se už potím s třetím příspěvkem v jednom dni a to ještě mám vůči Tobě nějaké resty v tom druhém příspěvku. Opravdu za všechno dneska můžeš Ty, jak jsi tu diskusi otevřel a spojil. Dík :D

Hned Tě na začátku zklamu – nevím co je to wing cheun a z té vaší předváděčky v Taiji akademii to už vůbec nelze, protože každé cvičení pro diváka vychází z toho, že divák má jen oči, které sledují vnější stránku. Ale věřím, že se k něčemu přesto dopracujeme. Toto moje přesvědčení vychází z toho, že mám jedno velké kredo – hledání spojitostí, které se snažím naplňovat, jak je to jen možné. Takže pokud se sejdeme na tom, co chápeme jako vnitřní a vnější, tak nevidím problém. Použiji pro to paralelu s pravidlem o 6-ti harmonií, kde ty tři vnější se týkají uspořádání a spojování částí těla, na které je vidět (ramena-kyčle, kolena-lokty, zápěstí-nohy). Ty vnitřní se týkají těch složek našeho já, které nejsou vidět (mysl, energie a pak je to síla,která je podle mě někde mezi, protože způsobuje také vnější pohyb). V taiji na začátku, podle mě nemůže být žádná řeč o nějakém vnitřním umění (tj. o nějakém zapojování těch vnitřních složek nebo práce na relaxaci) V tomto stádiu je zatěžovat nějakým povídání o energií, které stejně sami v těle tečou ať už cvičíme taiji nebo ne, je podle mě hrubá chyba. Nechme jim čas se naučit vnější pohyby. Pak postupem času třeba na jednotlivých pohybech a nebo na pomalém cvičení sestavy se učí jednak více zrelaxovat a zapojovat více ty vnitřní složky – tj.hlavně mysl (také pokud možno relaxovanou) aby vedla pohyb na základě naší vůle - záměru (idei), kterou chceme, aby tělo realizovalo. Ten záměr samozřejmě už vychází z toho nacvičeného pohybu. Zde ale musím zmínit tu základní větu z klasických textů:“Mysl/záměr vede čchi“ I zde je ale podle mě velkou chybou hledat tu qi pomocí mysli v těle, protože když mám něco vést, tak jsem rozhodně kus předtím, co vedu. Takže čím více člověk cvičí, tím více dokáže spojit vnější pohyb a těmi vnitřními složkami, takže v těch pokročilejších stádií kungfu, by se mohlo zdát, že tělo čeká až mysl zavelí a ta samozřejmě zavelí bleskově a vycvičené tělo také pak bleskově poslechne. Toto jsem se snažil také naznačit v tom svém původním příspěvku s tím dobrmanem. Sám si tedy zvaž, jestli vlastně necvičíš z tohoto pohledu vnitřní styl. Já bych se ze svého pohledu také za to přimlouval a ten boxer by se mi tam klidně také vešel. A také Ti prozradím, proč si to myslím. Protože se jedná u člověka o přirozenou věc – čím je jeho kungfu (dovednosti) větší, tím se mu věci dělají snáze a uvolněji a v jeho těle je více spojení a harmonie a klidu.

To o tom marketingu s Tebou souhlasím – jen se podívej na ty různé zaručeně jedinečné sestavy a qigongy , které nás oslovují jako by to bylo uděláno hlavně pro nás (jo, ale hlavně pro naše peníze). Ale to se už opakuji , co jsem napsal ve vláknu Papa Zhai.

Do toho sledování přirozenosti bych zařadil i to naše povídání o jin-jang (kde, jak jsi řekl správně se dá napasovat vše), ale i to wu wei, kde se klidně k tomu pod Tebe podepíši.

Jinak, zkusím teď nastínit, jak by asi dopadlo to naše „porovnávání“ odstrčení. Možná bys, vzhledem k mojí menší váze, použil jen svaly na rukou, ale moc tomu nevěřím. Zapřel by ses určitě celým tělem přes nohy do podložky a pěkně by ses na mě navalil celým tělem. Také by jsi použil uvolněnou mysl, protože v mém případě bys správně odhadl, že Ti ode mne žádné nebezpečí nehrozí. Možná, na co bych ale já neviděl, bys nejdříve pomyslel na to, že do toho odstrčení použiješ to zapření o zem a pohlídal by sis to, že se skutečně o tu zem opíráš a pak by ses zaměřil (mysl/záměr) na to, že mě odstrčíš. Co by se stalo v Tvém těle, ve kterém věci fungují stejně, ať už cvičíš taiji a nebo ne, protože principy jsou jen jedny. Tvoje qi by klesla nejdříve do chodidel a potom by byla tažena nahoru, aby tu mysl dohnala (tomu se neubráníš, ať věříš ve qi a nebo ne) a pomohla svalům a šlachám realizovat Tvůj záměr mě odstrčit – a já už letím. Když se vzpamatuji a uvědomím si co se stalo (případně mi k tomu něco povíš), tak si pravděpodobně řeknu: „Bylo to fajn se potkat s Luenem, ale já jsem chtěl vidět něco jiného, než abych se potkal s dalším člověkem, který cvičí podle principů taiji“. Což asi mohl být i případ toho Pajuse, jak mu hezky říkáš, aniž vím co je to cham kiu.

Ještě jsem Ti chtěl napsat, že od malých dětí bych se také sex nechtěl učit, ale taiji jo (samozřejmě pozorováním) :wink: :)
Důvod už jsem naznačil – je to právě ještě jejich nepokažená přirozenost. Jejich práce s myslí (záměrem – v jejich případě rád používám výraz, který mám od člověka, který je fyzioterapeut a přivedl mě k tomuto poznávání – on tomu říká moc hezky a výstižně - „nutkavá touha“), když něco dělají (tj.i třeba když se chtějí poprvé otočit ze zad na břicho). Jejich měkkost a zároveň tvrdost síly celého těla, kterou pak při kočkování s dospělými používají (vždyť ještě mají ty svaly na ručičkách tak slaboučké).

Budu rád, když mě upozorníš, kde se Ti to moje povídání už zdá ezotorické a mystické, abych měl nějakou zpětnou vazbu :wink:
Nazdar,
Janoj
Janoj
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 138
Registrován: pon 11. pro, 2006 0:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod marcelo » čtv 14. led, 2010 19:13

roza píše:Marcelo - tohle mi nedělej,já to vytěsňuju z hlavy přes rok.......
To je pak těžko přistoupit na diskusi se zastánci podobných šitů......bleskne mi to hlavou a....špatný,špatný...... :(


:twisted: 8) som svina ja viem..ale toto video je klenot,ked "hipici" zacnu kvakat nieco o masteroch,vyuzivani energie,nezapoteni sa a nepouzivani sily a podobne bullshity je dobre toto videjko mat v zalohe 8)
marcelo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1121
Registrován: úte 26. úno, 2008 0:00

Příspěvekod will » čtv 14. led, 2010 21:09

[quote="luen"][quote="Janoj"]4luen:

To jestli je gung fu vnitrni nebo neni, zalezi jen na nasem pristupu a neurcuje jej jakysi nazev :!:
Znam par boxeru, kteri ani nevedi, ze existuje jakesi vnitrni a vnejsi a pritom bych je zaradil do kategorie vnitrnich. Klasickym prikladem je ustecka skola boxu.

Zdravim, to mě zajímá, mohl bys to trochu rozvést na jakém základě si zaujal tento postoj.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod ArchEron » čtv 14. led, 2010 22:39

marcelo:tak to potom aj v kung fu sa tak capu :D jetam napisane
tai chi master vs kung fu master tako to kung fu asi neni moc lepsi nes tjq :D(neni to provokace proste shit video) :idea:
ArchEron
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 230
Registrován: pát 10. dub, 2009 23:00

Příspěvekod will » čtv 14. led, 2010 22:40

[quote="marcelo"]

..napr. aj okinawa master Choki Motobu hovoril,okinawa karate bolo urcene proti beznym utokom a proti beznym ludom,nie proti trenovanym profi fighterom..neriesilo zlozite MMA alebo Boxing utoky a nepocitali ze sa budu mastit na ferovku so 120 kg monstrom..myslim si ze to boli inteligentni ludia,oni by to 120 kg monstrum zapichli ako podsvinca v tej dobe ako riskovat ze ich zlomi na polku..kedysi sa viac bojovalo chladnymi zbranami a dorovnavali sa hendikepy..

No ono záleží, které okinawa karate myslíš, dříve se používal pouze výraz "te" (v překladu ruce), později okinawa - te, jestli myslíš toto, tak to bylo většinou určeno k boji proti samurajům. Což běžní lidé opravdu nebyli, jednalo se o profesionální válečníky, kteří byli mnohdy vyzbrojeni dvěmi meči. MMA a BOX opravdu karatekové neřěšili v první řadě jim šlo, o to, zda být rosekán nebo ne.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod SeaRanger » pát 15. led, 2010 2:16

will píše:
marcelo píše:
..napr. aj okinawa master Choki Motobu hovoril,okinawa karate bolo urcene proti beznym utokom a proti beznym ludom,nie proti trenovanym profi fighterom..neriesilo zlozite MMA alebo Boxing utoky a nepocitali ze sa budu mastit na ferovku so 120 kg monstrom..myslim si ze to boli inteligentni ludia,oni by to 120 kg monstrum zapichli ako podsvinca v tej dobe ako riskovat ze ich zlomi na polku..kedysi sa viac bojovalo chladnymi zbranami a dorovnavali sa hendikepy..

No ono záleží, které okinawa karate myslíš, dříve se používal pouze výraz "te" (v překladu ruce), později okinawa - te, jestli myslíš toto, tak to bylo většinou určeno k boji proti samurajům. Což běžní lidé opravdu nebyli, jednalo se o profesionální válečníky, kteří byli mnohdy vyzbrojeni dvěmi meči. MMA a BOX opravdu karatekové neřěšili v první řadě jim šlo, o to, zda být rosekán nebo ne.


Ano, v zasade se pred nazvem karate pouzival bud vyraz Okinawa-Te nebo nekdy take Naha-Te. Ovsem co se tyce toho zapichovani, s tim byl na Okinawe velky problem, Okinawa-Te vzniklo prave jako odezva na takzvane "Hony na mece" kdy byla cela Okinawa odzbrojena. V nejtvrdsich dobach byl povlen jen jeden nuz na celou vesnici a ten byl prikovan ke studni. To mimo jine take podnitilo vznik "kamuflovanych" zbrani, jako je napr. tonfa a pod.
SeaRanger
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 98
Registrován: sob 06. čer, 2009 23:00

Příspěvekod pavela » pát 15. led, 2010 6:02

Janoj, protože mě těžce sere prokousávat se tak dlouhými komentáři, budu naopak stručný: 1) přečti si pořádně, co jsem napsal, tzv."monáda" = Tchaj «i, je to prastarý taoistický symbol, Vojta asi vyšťoural někoho, kdo to napsal jako první ale pravdou je, že ten symbol je starý jako taoismus sám. A odjkživa se jmenuje Tchaj «i= velký vrcho(správně PÓL) neboli polarita. Takže obhajuješ stejnou pravdu jako já. 2)naprosto ti neradím,aby ses vykašlal na svýho učitele, Ma Honga z Shi jia Zhuang znám, je to můj kung-fu bratr, "vnuk" Chen Fa Ke, a cvičí výborně. Je to výborná linie. 3) znak pro Čchi jsi asi viděl tradiční 氣。Dnes se píše na kontinentě 气. Případně japonská kanji tam má křížek. Znamená vzduch či plynnou substanci. V přeneseném významu jako je tradiční medicína nebo wušu označuje cosi, co proudí po životních drahách «in Luo a je ovšem nepojmenovatelné. Asi jako Tao které má jméno není pravé Tao, jak praví Lao C. Jestli tomu někdo říká "energie" nebo jak chce, bude to vždycky jenom nedokonalé pojmenování. Čchi gong 气功 je, když má někdo "mistrovství" v práci s tím "něčím" co se jmenuje Čchi dokonce i v případě, že žádná Čchi NEEXISTUJE.Ta se totiž nedá zatím dokázat, dokázat se dají jen její účinky v praxi(akupunktura, bojové umění atd...) .Jediný vztah Čchi a odstrkování je v tom, že Čchi kung učí i jak odstrkovat a při odstrčení musí mít odstrkující Čchi v Tan Tchien, pro ty co nevěří na čchi, překládám-musí mít těžiště v břiše a zakořeněné nohy, pro ty nejblbější zkrátka musí mít stabilitu.To ten pakua děda má 100% je to na něm vidět a je jedno nakolik to ti odstrkovaní přehánějí, dědek je tak stabilní, že by je klidně v 94 letech všecky rozházel po zemi, protože to cvičí celý život a jeho "kungfu" je zjevné.A pro všechny borce, kteří kritizují toho 94letého dědečka, pomyslete, jak budete vypadat v jeho letech... Druhá věc je ovšem, když dneska skoro každý "slavný" mistr Taiji, Číňani i zápaďáci předvádějí tyhle tanečky, teda přehnané poskakování. Proč to předvádějí? Protože se to dobře prodává. Jak říkám, V®DYCKY jsem to viděl jenom na videu, nikdo mi to takhle neukázal na mě v reálu. Jediný odstrkování který jsem viděl od Du fu Kuna ale i od dalších mistrů je jedno jestli Xing Yi nebo Taiji nebo Pakua vypadalo jinak,a to tak, že jsem neposkakoval ale větším či menším obloukem letěl na hubu. Takže asi tak.
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod pavela » pát 15. led, 2010 6:12

místo abych byl stručný tak jsem toho napsal taky hromadu, sorry
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod marcelo » pát 15. led, 2010 8:58

ArchEron píše:marcelo:tak to potom aj v kung fu sa tak capu :D jetam napisane
tai chi master vs kung fu master tako to kung fu asi neni moc lepsi nes tjq :D(neni to provokace proste shit video) :idea:


..toto video je total odpad a ukazuje pomerne dobre ako je na tom drviva vacsina ludi z kungfu..
marcelo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1121
Registrován: úte 26. úno, 2008 0:00

Příspěvekod marcelo » pát 15. led, 2010 8:59

will píše:
marcelo píše:
..napr. aj okinawa master Choki Motobu hovoril,okinawa karate bolo urcene proti beznym utokom a proti beznym ludom,nie proti trenovanym profi fighterom..neriesilo zlozite MMA alebo Boxing utoky a nepocitali ze sa budu mastit na ferovku so 120 kg monstrom..myslim si ze to boli inteligentni ludia,oni by to 120 kg monstrum zapichli ako podsvinca v tej dobe ako riskovat ze ich zlomi na polku..kedysi sa viac bojovalo chladnymi zbranami a dorovnavali sa hendikepy..

No ono záleží, které okinawa karate myslíš, dříve se používal pouze výraz "te" (v překladu ruce), později okinawa - te, jestli myslíš toto, tak to bylo většinou určeno k boji proti samurajům. Což běžní lidé opravdu nebyli, jednalo se o profesionální válečníky, kteří byli mnohdy vyzbrojeni dvěmi meči. MMA a BOX opravdu karatekové neřěšili v první řadě jim šlo, o to, zda být rosekán nebo ne.



..tento bullshit si z ktorej knizky vycital..vobec to tak nebolo..s holzmi rukami proti trenovanymu samurajavi s katanou mas sance nulove :wink:

Najlepsie by o tom vedel povedat Pucmaz ktory cvicil u zdroja..ale co som cital materialy od Patricka McCartyho vela veci sa mi ohladom Karate objasnilo..
marcelo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1121
Registrován: úte 26. úno, 2008 0:00

Příspěvekod will » pát 15. led, 2010 9:42

Nevím, kdo čte bulshity :wink: , měl bys si asi nastudovat v prvním řadě základy karate. Dodnes některé ökinavské styly karate cvičí sebeobranu proti kataně holýma rukama. A donedávna se na první dan dokonce používala ostrá katana, já to nemám vyčtený, ale od člověka, který to osobně zažil a ztrávil přes 13 let na okinavě, ale také z vlastní praxe.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

Příspěvekod graver » pát 15. led, 2010 9:59

will píše:Dodnes některé ökinavské styly karate cvičí sebeobranu proti kataně holýma rukama.

To musí mít dost velkou fluktuaci v členské základně, ne?
Já mám k tomuhle takový přízemní přístup: člověk by se měl učit vyrovnat s tím, co hrozí jemu tady a teď, nikoliv jeho předkům/zadkům z jiné galaxie a jiné doby. Přijde mi poněkud redundantní ubránit se holýma a svázanýma rukama proti bitevnímu křižníku a pak padnout po první české facce v hospodě :roll:
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod will » pát 15. led, 2010 10:23

for. Graver

No, kdyby si měl k tomu tenhle přístup, tak bis nemusel cvičit třeba kjúdo,kobudo, protože třeba, luk, bo, sai, pádlo, atd., sebou taky běžně nenosíš nebo třeba jo 8) , já nevím to bude individuelní. Jinak k té fluktuaci, jó mistr říkal, že ta katana byl opravdu velký podnět, aby se snažili :D . Jinak, aby jsme si rozuměli, ta katana se používala pouze při zkouškách, ke kterým pouštěli jenom ty o kterých věděli, že jsou schopný to zvládout, tam to nedostávali za účast. Jinak to, že karatisti nebojovali holýma rukama proti samurajům je samozřejmě nesmysl, dodnes existují v karate katách techniky ne jenom proti útoku katanou, ale třeba na prorážení pancíře, atd.. To, že to někdo v katě nevidí nebo takovou katu nezná neznamená, že to neexistuje. Já mám k těm předkům jiný přístup, některé věci, které nám zanechali jsou opravdu poklad a neměli by upadnout v zapomění.
will
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 611
Registrován: sob 10. čer, 2006 23:00

PředchozíDalší

Zpět na bojová umění a média...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků

cron