Hadka o "real" atd

přátelské sparringy, praktická výměna zkušeností, testování dovedností, setkání, výzvy etc.

Příspěvekod ukropcany » čtv 22. bře, 2007 19:45

:idea:
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod defendu » čtv 22. bře, 2007 19:50

Neni to zjednodušené Jendisi,je to prostě tak jak píšeš a to i teď v 21 stol.

Před pár lety bych tomu nevěřil,ale REALITA mi otevřela oči a to i několika tisícům lidí,kteří v ČR pro ně dělají.

Čest pro japko znamená jen poslouchat a to bez výhrad,vždy a pořád.Znamená slovo čest to samé i pro tebe,zm?
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod jeikob » čtv 22. bře, 2007 21:49

Často se tu řeší realný boj a zda to či ono je učiné v realu či lepší než tamto. Ale možná by stálo za to si říct ,že ten real tedy realný boj muže pro každého znamenat něco jiného a tím pádem i pojetí slova boj a význam bojových umnění. A někdy jsou tady ty hádky a kritika na místě ,nekdy myslím že to je vedle.
Třeba pro ty kluky co se ptaj co je nejlepší pro real ,tak ten real je to aby nedostali od druháku nebo od frajeru na diskotéce či ,když je někde naháněj skini.Tak třeba pro ně je na míste doporučit jim ten box či judo,hlavně dostanou tam do těla zvedne se jim sebevedomí a třeba se už prát nebudou a tím že se budou prát na tréningu tak hned plavou.
Asi pro ně není dlouhá cesta tradičních Bu. V tom třeba maj zastánci boxu pravdu.Pak jsou lidi pro který je realita zrovna to uklidnovaní mláděže na diskotéce ci policisti,pro který jsou konfliktní situace denní chleba .
Tak pro ně je otázka funkčnosti toho či tamtoho životně duležitá totéž platí celkově pro lidi pohybující se v rizikovém prostředí.Tudíž hádky okolo funkčnosti určitých sebeobraných systému či škol ,které se prezentují jako realná sebeobrana jsou na místě,jde o život.
A asi podobně to musí rešit paranoici,kteří se obávají že budou na každém rohu přepadeni.
Pak je asi nejvetší skupina pro ,který je ta realita být případně připraven na ožralu,který obtěžuje přítelkyni a tak podobně. A sebeobraný efekt je jen jedním z mnoha aspektu proč cvičí.Nekdo třeba cvičí Bu ,že vede boj sám ze sebou. Nekdo se rád pere v ringu. Nekomu se líbí filmy o shaolinu.
Tak že tady spory jestli je lepší šilená opice než aikido mají spíš komický charakter,ale patří rozhodně ke koloritu bojových umnění:)
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ukropcany » pát 23. bře, 2007 7:02

jeikob píše:Tak že tady spory jestli je lepší šilená opice než aikido mají spíš komický charakter,ale patří rozhodně ke koloritu bojových umnění:)
Presne si na to kápol. Toto nie sú otázky života a smrti... jasné, že ak niekto nejakému BU zasvätí celý život a potom mu to nejaký anonym sprdne za 5 minút tromi vetami, tak ho to naserie, ale holt, s nepriväzovaním sa každý musí vysporiadať sám... :wink:
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Gino » pát 23. bře, 2007 7:50

ukropcany píše:jasné, že ak niekto nejakému BU zasvätí celý život a potom mu to nejaký anonym sprdne za 5 minút tromi vetami, tak ho to naserie, ale holt, s nepriväzovaním sa každý musí vysporiadať sám... :wink:

Tohle byl (a priznavam, ze jeste i trochu je) muj nejvetsi problem...
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod zm » pát 23. bře, 2007 8:01

defendu píše:
zm píše:Je docela škoda, že svět nestojí na BUDO a japonských ideálech, protože nejsou o nic lepší nebo horší než jakékoli jiné ideály. Nic přece není špatnýho na cti, věrnosti, loajalitě, úctě ke starším, zdrženlivosti, skromnosti, atd., atd. Snad předejdu námitkám, když řeknu, že každý ideál je možné zneužít, jak je známo z historie. Ajestli to někdo ignoruje nebo z toho má srandu, tak se pak nemůžeme asi divit, že je dnešní svět jaký je.
No není to paráda?

Můžu se zeptat kolik japonských občanů znáš osobně?Tvůj pohled na jap. mentalitu je totiž neuvěřitelně naivní,skoro jako svého času sosukeho.To zvýrazněné přečtu zítra kolegům v práci (jap. firma),všichni se vesele pobaví,aspoň něco při pátku :cry:

Nepsal jsem o japonských občanech ale o ideálech. Ideál lze přirovnat např k pojmu z matematiky limita jdoucí do nekonečna, pokud ti to něco říká. Nebo taky k pohledu na koleje, v dálce je vidět, kde se potkávají, ale když tam chci dojít, jdu pořád dál a dál, čím víc se blížím, tím je dál a konce. Ideálu se lze příblížit, ale nelze jej dosáhnout. Naivita v tomto případě by zřejmě byla to že si myslí, že je ideální. Prosím nezaměňuj pojmy cesta a cíl. Sunryu Suzuki ve své knize Zenová mysl, mysl začátečníka ocitoval buddhistické sliby: "BUDDHISTICKÉ SLIBY:
„I když je nespočetné množství cítících bytostí, slibujeme, že je ochráníme. I když jsou naše zlé žádosti neomezené, slibujeme, že se jich zbavíme. I když je naše učení nekonečné, slibujeme, že se všechno naučíme. I když je buddhismus nedosažitelný, slibujeme, že jej dosáhneme." Bavte se v práci o čem a jak chcete, mysli si co chceš, je mi to fuk, neznám tě. Mimochodem, v Japonsku jsem byl, u japonských učitelů se příležitostně učím.
zm
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod zm » pát 23. bře, 2007 8:10

defendu píše:Neni to zjednodušené Jendisi,je to prostě tak jak píšeš a to i teď v 21 stol.

Před pár lety bych tomu nevěřil,ale REALITA mi otevřela oči a to i několika tisícům lidí,kteří v ČR pro ně dělají.

Čest pro japko znamená jen poslouchat a to bez výhrad,vždy a pořád.Znamená slovo čest to samé i pro tebe,zm?

Nevím, co je to japko, u nás na Moravě se tak říká jablku, ale zřejmě toto vyjádření odráží tvůj stav mysli.
K této tvé velmi, ale velmi omezené definici cti se dá uvést, že pokud to bereš takto, tak znamená to i pro mě. ©irší vysvětlení neuvádím, protože taky jsi jej neuvedl a vzal sis z toho, jen co ti vyhovuje. Možná to povede ke zkresleným závěrům o mně, ale na špatnou otázku neexistuje správná odpověď. Měj se jak můžeš.
zm
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ukropcany » pát 23. bře, 2007 8:15

Gino píše:
ukropcany píše:jasné, že ak niekto nejakému BU zasvätí celý život a potom mu to nejaký anonym sprdne za 5 minút tromi vetami, tak ho to naserie, ale holt, s nepriväzovaním sa každý musí vysporiadať sám... :wink:

Tohle byl (a priznavam, ze jeste i trochu je) muj nejvetsi problem...
To je otázka odpúšťania... ľudia si často myslia (nesprávne), že niekomu (napr. mne) ide o to, aby niekoho urazil, alebo niečo... a ja pritom ako to píšem nepociťujem žiadne prílišné emócie... píšem čo si myslím... ako raz jedna osôbka povedala "predsa sa nebudem ospravedlňovať za to, že poviem čo si myslím" :idea: Niekomu sa možno nepáči tón, alebo nejaká zradná formulácia, lenže s nikým z nás sa život nemazná... ja nie som diplomat, ktorého kariéra na tom stojí a padá... ja nie som učiteľ BU, ktorý si musí kryť chrbát, aby niekoho nenasral a ten jeho klubu začne robiť zle... ja som ja a keď sa niekomu nepači, vie kde ma nájde... a ja svojim hriešnikom odpúšťam... a cítim sa slobodný... BU totiž sú hlavne o slobode...
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod patrik » pát 23. bře, 2007 8:22

Jako obvyle se tu míchaj hrušky a obráběcí stroje.

mládenci......co tak obdivujete ducha Budo a tak různě aka bushido,četli jste to vůbec??

Nečetli... pokoušíme se to dělat :)
Mimochodem budó je něco jiného než bušidó. Občas slez z fóra a přijď to zkusit. Je to o tomtéž, o čem tu píše tak často třeba ukropčány

- pot, dřina

Jiné jsou cíle (a metody). Furt se tu musí prstem ukazovat na ty zlé a omezené Japonce :) a japonské metody.

V čem se liší? V tom, že jsou dané?

Hele a v boxu si můžete do toho pytle mlátit jak chcete? Nebo Vám někdo řekne, jak máte zavřít pěst a co maj dělat ramena, boky etc..?

Nebo přijdete do tělocvičny a děláte si co, chcete? Nebo Vám někdo řekne: "teď udělej milion dřepů a dvěstětřicetpět kliků" a co Vy na to? "Víš trenére, já se mizerně vyspal, a tak si dám dneska jen tak deset, dvacet, jó?"

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ukropcany » pát 23. bře, 2007 8:43

patrik píše:Hele a v boxu si můžete do toho pytle mlátit jak chcete? Nebo Vám někdo řekne, jak máte zavřít pěst a co maj dělat ramena, boky etc..?

Nebo přijdete do tělocvičny a děláte si co, chcete? Nebo Vám někdo řekne: "teď udělej milion dřepů a dvěstětřicetpět kliků" a co Vy na to? "Víš trenére, já se mizerně vyspal, a tak si dám dneska jen tak deset, dvacet, jó?"
No, niežeby sa občas nedialo aj toto "jen tak deset, dvacet, jó?" :D , ale ten rozdiel v metodike je ozaj obrovský. Aspoň teda čo mám skúsenosti z dvoch BU a troch klubov do ktorých som chodil a čo ešte vídavam pri rôznych príležitostiach.
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod patrik » pát 23. bře, 2007 9:09

2ukropčany ;) otázka byla rozsáhlejší, vybral sis jednu část 8)

Tak ještě jednou:

Říká Vám na tréninku trenér (autorita), co, jak případně kolkrát máte udělat?

Ano rozdíl v metodice je jiný, vždyť to tady furt dokola potvrzujeme ;) a taky je rozdíl v cílech, řekl bych. A? Co z toho plyne? Nedával jsem pozor.

Patrik

P.S.
Taky jsem chodil do několika klubů a zúčastnil jsem se cvičení v mnoha desítkách klubů a to, co píšeš, že v japonském budó se nesmí lidi na nic zeptat nebo že sensei řekne a všichni se z toho "po*erou" není až tak pravda :) (Ale že si tady nebudeme měřit pindíky a hádat se, kdo co viděl a zažil.)
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ukropcany » pát 23. bře, 2007 11:53

Ja mám väčšieho zaručene! :D :P :wink:

No dobre, k otázkam:
1. posieranie - jasné, že extrém o ktorom obaja vieme je v našich končinách relatívne zriedkavý, avšak celkový prístup je fakt iný
2. áno, tréner to hovorí, avšak nie je to tak úplne jednoduché, pretože:
- neexistuje žiadna hierarchia typu sensei - sempai - kohai
- neexistuje nič také, že tréner je nutne najlepší fighter v klube
- neexistuje žiadne hotovo curiculum podľa ktorého by sa systematicky v klube trénovalo (pokročilý)
- tréner často už ani aktívne netrénuje, skôr sa len udržiava v jakej takej forme
- neexistujú žiadne dogmy, namiesto dogiem sa ne/rešpektujú doporučenia a rady
- medzi pokročilými sa často trénuje individuálne, t.j. jeden robí to, druhý zase ono, pretože keď niekto potrebuje lapovať, tak potrebuje lapovať a mlátenie do mechu je mu zbytočné, pretože povedzme že bomby už má, ale je nepresný
- u pokročilých sú bežné individuálne tréningy systému "tréner + 1 žiak a dosť" úplne mimo bežných tréningov
- tréning vie odviesť hociktorý z pokročilých, pričom nikoho napr. nenabáda na niečo, keď sa mu nechce, nech nerobí, každému je to jedno, pretože on dostane na sparingu bitku a všetci to vedia
- často sú na tréningoch boxeri, ktorí nekopú, takže napr. 1/2 tréningu si idú niečo svoje a ignorujú okolie, neklikujú, nebehajú...
- často sú na tréningoch ľudia, ktorí napr. len spárujú (u nás som to napr. momentále ja, že chodím do domovského klubu len 1x do týždňa a to iba na sparingy, neklikujem, neskáčem, ... - robím to individuálne, a nikto mi z toho nerobí vetry, proste prídem 20 min. po začiatku a odídem 20 pred koncom)

Záver z toho je ten, že z pohľadu napr. toho našeho známeho extrému je toto absolútny bordel a chaos, avšak napriek tomu sú u nás chalani, ktorí majú výborné výsledky (na svojej úrovni) a stále sú to lepšie výsledky ako v klasických dojo, kde cvičia vždy (skoro) všetci jedno a to isté, na ten istý pokyn, tým istým tempom, bez ohľadu na úroveň, ... BS sú proste individuálne a väčšina ľudí v klube je tam vlastne len na to, aby ten klub vôbec mohol existovať, ale nikdy z nich nič nebude, ale nikoho to ani netrápi, ani ich, ani trénera... tak ako ja, ja viem, že zo mňa žiadny strašný fighter už nebude, ale je mi to 5, pretože viem, že je to stále o 1000% viac ako niekde, kde mi dajú na krk začiatočníka lebo ja som už pokročilý a musím mu pomáhať :roll: No na kieho šľaka mu mám pomáhať? 8O Beriem snáď ja prachy za tréningy? :D

Jáj, ešte si sa pýtal, či povie ako máme búchať do mechu - no, vlastne ani veľmi nie :D Ako to máš robiť musíš totiž objaviť sám, búchanie do mechu totiž samé o sebe žiadne fighting skills nerozvíja, rovnako tak ako len tieňovanie, alebo len posilovanie. Pri sparingu zistí, že keď búcha nepresne, tak že si o lakeť rozbikje hánky a preto musí viac lapovať... a na lapách zistí, že nedočiahne a tak si musí opraviť postoj... a že po minúte nevládze, takže musí viac behať... atď. No, ale toto nikto nikomu neservíruje, to sa proste "vie" :D a je len na Tebe čo to robíš, alebo nie... nikto nikoho do ničoho nenúti... nie je treba, na sparingu sa všetko ukáže a po niekom hulákať je ozaj nutné len zriedkavo...
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod patrik » pát 23. bře, 2007 12:15

ukropcany píše:Ja mám väčšieho zaručene! :D :P :wink:

Gratuluju.

ukropcany píše:No dobre, k otázkam:
1. posieranie - jasné, že extrém o ktorom obaja vieme je v našich končinách relatívne zriedkavý, avšak celkový prístup je fakt iný
2. áno, tréner to hovorí, avšak nie je to tak úplne jednoduché, pretože:
- neexistuje žiadna hierarchia typu sensei - sempai - kohai
- neexistuje nič také, že tréner je nutne najlepší fighter v klube
- neexistuje žiadne hotovo curiculum podľa ktorého by sa systematicky v klube trénovalo (pokročilý)
- tréner často už ani aktívne netrénuje, skôr sa len udržiava v jakej takej forme
- neexistujú žiadne dogmy, namiesto dogiem sa ne/rešpektujú doporučenia a rady
- medzi pokročilými sa často trénuje individuálne, t.j. jeden robí to, druhý zase ono, pretože keď niekto potrebuje lapovať, tak potrebuje lapovať a mlátenie do mechu je mu zbytočné, pretože povedzme že bomby už má, ale je nepresný
- u pokročilých sú bežné individuálne tréningy systému "tréner + 1 žiak a dosť" úplne mimo bežných tréningov
- tréning vie odviesť hociktorý z pokročilých, pričom nikoho napr. nenabáda na niečo, keď sa mu nechce, nech nerobí, každému je to jedno, pretože on dostane na sparingu bitku a všetci to vedia
- často sú na tréningoch boxeri, ktorí nekopú, takže napr. 1/2 tréningu si idú niečo svoje a ignorujú okolie, neklikujú, nebehajú...
- často sú na tréningoch ľudia, ktorí napr. len spárujú (u nás som to napr. momentále ja, že chodím do domovského klubu len 1x do týždňa a to iba na sparingy, neklikujem, neskáčem, ... - robím to individuálne, a nikto mi z toho nerobí vetry, proste prídem 20 min. po začiatku a odídem 20 pred koncom)

Mám tu kolem sebe hromadu nedokončené práce, ale přesto a protože si s tím dal práci ;)

Spousta věcí, které si popsal právě odpovídá tomu, co znáš ze svého současného cvičení a srovnáváš s tím, co si zažil v jednom (IMHO extrémně špatně vedeném) klubu.

Kupříkladu hierarchie typu sensei, sempai, kohai... je úplně o něčem jiném. Sensei, ten, kdo cvičení vede je mimo tuhle hierarchii :) Ten tam prostě je. A vzta sempai/kohai se dotýká jen vztahu mezi dvěma lidmi. Toto není žádný titul, který by kohokoliv k něčemu opravňoval. Titul "sempai" je právě výplod moderního přístupu ke starým BU :) POužívání JPN slovíček, nikoliv principu. A o tom, že v Japonsku je všechno založené na vertikálním systému a tedy i japonské BU se nehádám, ale zdaleka to neznamená, co tu popisujete.

Trenér/učitel je obvykle nejzkušenější v klubu. Japonský systém :) Jestliže se dostaneš na "jeho úroveň", jestliže dokončíš vzdělání - buď odejdeš anebo mu pomáháš s dódžó a z toho plyne, že klidně můžeš být lepší než on :)

Jenže tady právě začíná ten respekt ke starším, kterej je tak špatnej a dle některých zde vůbec neexistuje :D

Co je na respektu ke zkušenějším tak hrozného?

Neexistuje curriculum? Fakt? Takže každej nováček přijde a od začátku si dělá, co chce? Není to spíš tak, že curriculum prostě dřív využívá "volné cvičení"? Problém je, že nevíš, co znamená tohle jasně stanovené curriculum, neznáš to z praxe a já Ti to vysvětlit neumím :) A co myslíš, že se stane, až se dostane člověk v JPN Bu na "konec" těchto osnov (curriculum je hrozně dlouhé slovo)?

Trenér aktivně netrénuje. To je podle mně škoda :)
U nás většina učitelů cvičí dál a furt. Pořád hledaj - ti lepší.

Dogmy? Popravdě nevím, co konkrétně myslíš. Tohle bych potřeboval rozvést - na základě konkrétní zkušenosti :) Víš co, já cvičím hlavně se zbraněma a musím se řídit tím, že někdo ví, jak se používají. Ale možná mluvíš o něčem jiném?

I u nás pokročilí cvičí samostatně to, co potřebují a světe div se, v Japonsku skoro furt :)

Tréninky v JPN bu taky vedou pokročilý. Nebo jejich části. To je normálka. A jestliže cvičí dobře, vědí, co mohou učit, nebo vysvětlit. Obvykle jen ukážou a vedou je systémem - začněte! skončete! Málokdy se zabývají nějakým vysvětlováním :)

To s tím, že jsou často lidé, kteří dělají jen jednu část cvičení... to je fakt jiné. Jestliže mají lidi u nás nějakou indispozici, asi to jde... nikdo je nevyhodí...

Zajímavé.

ukropcany píše:Záver z toho je ten, že z pohľadu napr. toho našeho známeho extrému je toto absolútny bordel a chaos, avšak napriek tomu sú u nás chalani, ktorí majú výborné výsledky (na svojej úrovni) a stále sú to lepšie výsledky ako v klasických dojo, kde cvičia vždy (skoro) všetci jedno a to isté, na ten istý pokyn, tým istým tempom, bez ohľadu na úroveň,

K tomuhle dvě věci ;)

Jednak to, že by se v klasických dódžó cvičilo, jak si popsal není pravda a potom to měření výsledků...

Jestliže Ty budeš měřit tyhle výsledky podle svých měřítek a předpokladů, tak jistě... Ale si si jistý, že chalani od nás očekávají "stejné výsledky"?

ukropcany píše:... BS sú proste individuálne a väčšina ľudí v klube je tam vlastne len na to, aby ten klub vôbec mohol existovať, ale nikdy z nich nič nebude, ale nikoho to ani netrápi, ani ich, ani trénera... tak ako ja, ja viem, že zo mňa žiadny strašný fighter už nebude, ale je mi to 5, pretože viem, že je to stále o 1000% viac ako niekde, kde mi dajú na krk začiatočníka lebo ja som už pokročilý a musím mu pomáhať :roll: No na kieho šľaka mu mám pomáhať? 8O Beriem snáď ja prachy za tréningy? :D

:) ale tohle je přeci stejné na mnoha místech :)

Patrik

P.S.
Pošli mi SZ nějaké veselé historky z dódžó, kdes cvičil, pls... z toho co jsem slyšel to tam byl opravdu extrém.
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod patrik » pát 23. bře, 2007 12:20

ukropcany píše:Jáj, ešte si sa pýtal, či povie ako máme búchať do mechu - no, vlastne ani veľmi nie :D Ako to máš robiť musíš totiž objaviť sám, búchanie do mechu totiž samé o sebe žiadne fighting skills nerozvíja, rovnako tak ako len tieňovanie, alebo len posilovanie. Pri sparingu zistí, že keď búcha nepresne, tak že si o lakeť rozbikje hánky a preto musí viac lapovať... a na lapách zistí, že nedočiahne a tak si musí opraviť postoj... a že po minúte nevládze, takže musí viac behať... atď. No, ale toto nikto nikomu neservíruje, to sa proste "vie" :D a je len na Tebe čo to robíš, alebo nie... nikto nikoho do ničoho nenúti... nie je treba, na sparingu sa všetko ukáže a po niekom hulákať je ozaj nutné len zriedkavo...

®e na správný postup musíš přijít sám je jasné i tady :)

A stále jedný rozdíl vidím v tom, že v některých BU se k tomu nepoužívá sparring :)

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod zm » pát 23. bře, 2007 12:43

patrik píše:
ukropcany píše:Jáj, ešte si sa pýtal, či povie ako máme búchať do mechu - no, vlastne ani veľmi nie :D Ako to máš robiť musíš totiž objaviť sám, búchanie do mechu totiž samé o sebe žiadne fighting skills nerozvíja, rovnako tak ako len tieňovanie, alebo len posilovanie. Pri sparingu zistí, že keď búcha nepresne, tak že si o lakeť rozbikje hánky a preto musí viac lapovať... a na lapách zistí, že nedočiahne a tak si musí opraviť postoj... a že po minúte nevládze, takže musí viac behať... atď. No, ale toto nikto nikomu neservíruje, to sa proste "vie" :D a je len na Tebe čo to robíš, alebo nie... nikto nikoho do ničoho nenúti... nie je treba, na sparingu sa všetko ukáže a po niekom hulákať je ozaj nutné len zriedkavo...

®e na správný postup musíš přijít sám je jasné i tady :)

A stále jedný rozdíl vidím v tom, že v některých BU se k tomu nepoužívá sparring :)

Patrik

Ano, v některých bojových uměních se tomu říká třeba jigeiko, nebo jiyukumite, nebo randori. To je fakt rozdíl.
zm
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Jendis » pát 23. bře, 2007 12:54

patrik píše:Jako obvyle se tu míchaj hrušky a obráběcí stroje.

mládenci......co tak obdivujete ducha Budo a tak různě aka bushido,četli jste to vůbec??

Mimochodem budó je něco jiného než bušidó. Občas slez z fóra a přijď to zkusit. Je to o tomtéž, o čem tu píše tak často třeba ukropčány

- pot, dřina

Patrik

Vím,že BUDO a BUSHIDO je velký rozdíl,Patriku....já mluvil o té teoretické části...o té cti,o zásadách.O tom,co tu opěvují mládenci po shlédnutí pár samurajských filmů.......ale vůbec,co bych to nějak rozváděl.....kdo chtěl,pochopil,o čem jsem mluvil...
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod zm » pát 23. bře, 2007 13:20

Jendis píše:
patrik píše:Jako obvyle se tu míchaj hrušky a obráběcí stroje.

- pot, dřina

Patrik

Vím,že BUDO a BUSHIDO je velký rozdíl,Patriku....já mluvil o té teoretické části...o té cti,o zásadách.O tom,co tu opěvují mládenci po shlédnutí pár samurajských filmů.......ale vůbec,co bych to nějak rozváděl.....kdo chtěl,pochopil,o čem jsem mluvil...

Co je špatnýho na cti a zásadách? Tomu mládenci je přes 40. Je to divný, že i v tom věku je ještě idealista, ale naivní není.
zm
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Jendis » pát 23. bře, 2007 13:43

nebylo to směřováno konkrétně,pokud se Tě to dotklo jako urážka či projev arogance,tak se omlouvám...a na cti a zásadách není špatného vůbec,VŮBEC NIC!!!!!
:wink:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod zm » pát 23. bře, 2007 13:55

Jendis píše:nebylo to směřováno konkrétně,pokud se Tě to dotklo jako urážka či projev arogance,tak se omlouvám...a na cti a zásadách není špatného vůbec,VŮBEC NIC!!!!!
:wink:

Není třeba se omlouvat, nedotklo se mě nic. Mé ego zůstalo už dávno na smetišti dějin, kam taky patří. Jsem rád, že jsme se shodli. Zajímají mě jen opravdu důležité věci. S balastem zacházím jako s tím egem a vůbec by to taky neškodilo i mnohým jiným. Nemyslím to vůbec osobně, ale kdo z přítomných dam (jsem zastáncem rovnosti příležitostí) a pánů se cítí, tak se vtípí.
zm
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ukropcany » pát 23. bře, 2007 13:59

4patrik - no, pár detailov Ti z môjho príspevku uniklo, takže len bleskovo:
- libido - ja som to vedel... :wink:
- nie je to len skúsenosť z jedného klubu, zjednodušuješ si to
- nepopisujem situáciu v japonsku ale u nás, v japonsku som nebol
- neviem kde si zobral, že sa skúsenejší nerešpektujú, je to presne naopak! Iná je však metóda hodnotenia skúsenosti, tá totiž nie je daná ani pásikom, ani technikou
- curiculum - skutočne sa to nijako systematicky nevedie z bodu A do bodu B, ide sa do hĺbky a nie do šírky ani do diaľky a nie každý je schopný ísť rovnako hlboko; každý má iné možnosti a schopnosti a nedá sa ísť pre všetkých jedným metrom
- dogmy - špeciálne japonské BU sú postavené na dogmách, ktoré sa len pozvoľna menia... preto napr. japonský fighteri nijako extrémne nevynikajú ani vo vlastných disciplínach... je jedno, či je to judo, sumo, karate. Proste furt idú nejako a modifikácia žiadna, aj keď je input zrejmý (nezamieňať s tým, že neviem ako to je, tak si to vymyslím)
- odlišné výsledky - ja som hovoril o metóde, nie o výsledkoch.
- veselé historky? No dnes už sú len na pobavenie, napíšem seriál? Jedna za všetky - sensei nás dodrbal, že keď má niekto vyšší pásik, tak mu nemám nič opravovať a hovoriť a nemám mu ani robiť zle a ani na to poukazovať :D No hádaj, poslúchli sme? :wink: K tomu asi len toľko, že napr. v BU sa bežne ľudia po tréningu bavia o technikách a neviem čom všetkom, u nás len o tom, kto má nové tetovanie :D a potom sa ide domov, nikto už nič nerieši, nikoho neobdivuje, nikoho neanalyzuje (ako ja teraz 8) ) a tak... proste je to iné.
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

PředchozíDalší

Zpět na přátelé a nepřátelé