iaido, ken-do-jutsu

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

iaido, ken-do-jutsu

Příspěvekod Anonymní » čtv 18. srp, 2005 18:03

Ahoj, dneska jsem se přihlásila na tyhle stránky, docela fajn věc... no ale k věci... mám určité zdrav. problémy, co se dýchání týče a tak nemůžu na tréninky(ken-do-jutsu) ... upřímě mě to docela ničí a tak jsem se chtěla zeptat - neznáte někdo nějaké stránky, na kterých jsou detailní popisy kat (iaido by taky vůbec nevadilo) nejlépe s obrazovým doprovodem? taky jsem ještě nenarazila na žádnou pořádnou knihu... vím, že mi senseie nic nenahradí, ale co se dá dělat... radši něco než nic... předem díky
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

 

Příspěvekod Picard » čtv 18. srp, 2005 20:01

Nechci ti kazit naladu, ale z knizky se nic nenaucis ... neztracej cas a ani to nezkousej.

Zkus zajit na nejaky klub Kendo, Iaido (nebo Kendzucu, ale tady v Cechach mas stejne minimalni sanci najit tu legitimni ne-podvodnickou skolu Kendzucu, to je na delsi povidani) a tam se poradit s ucitelem. Urcite ti pomuze s tim, jak dal a nejakou cestu najdete.
Picard
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1184
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Re: iaido, ken-do-jutsu

Příspěvekod patrik » pon 22. srp, 2005 5:53

Devetery píše:Ahoj, dneska jsem se přihlásila na tyhle stránky, docela fajn věc... no ale k věci... mám určité zdrav. problémy, co se dýchání týče a tak nemůžu na tréninky(ken-do-jutsu) ... upřímě mě to docela ničí a tak jsem se chtěla zeptat - neznáte někdo nějaké stránky, na kterých jsou detailní popisy kat (iaido by taky vůbec nevadilo) nejlépe s obrazovým doprovodem? taky jsem ještě nenarazila na žádnou pořádnou knihu... vím, že mi senseie nic nenahradí, ale co se dá dělat... radši něco než nic... předem díky


Ohledně knih o cvičení s mečem jsem Ti odpověděl sem http://www.bojovaumeni.cz/bu/modules.ph ... 6916#26916

Co se týká webových stránek, kde by byly detailní popisy kat, tak kromě seitei gata nebo filmových materiálů o Nihon kendó katách nebo několika málo kat iai (Musó ©inden rjú) budeš hledat těžko... dám Ti jeden odkaz za všechny http://www.tenshin.cz/odkazy.htm

Jestliže tam něco najdeš (měla bys), bude to fajn, ale rozhodně podle toho necvič... Ty katy nemaj jakýkoliv význam, neznáš-li skutečný záměr, který tam probíhá, nemáš-li vedení/učitele, který Ti vysvětlí, co se skrývá za tím nebo jiným pohybem, co je na něm správně a co bys dělat neměla...

Jestliže máš zdravotní problémy, že nemůžeš cvičit, necvič... Jestliže máš zdravotní problémy, že nezvládáš pravidelné cvičení v dódžó, ale zvládneš cvičit doma... je něco špatně...

Můj názor. Cvičení s mečem není aerobik. Iai, kendžucu a IMHO za určitých okolností i kendó se dá cvičit "v klidu" bez toho, abys na tréninku nechala plíce. Jsou různé školy a různí učitelé a různé přístupy... Stejně tak můžeš cvičit na doraz.

Co se ale nedá... učit se z knížek, videokazet (sensei Pal-Secam promine) nebo webů.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Dechove problemy

Příspěvekod mikeone » pon 22. srp, 2005 8:52

Hezky den,
otazka je, co jsou to dechove problemy, a jestli je to trvala zalezitost, nebo jen zacatecnicke nezvladnuti dychani. Bud napis vic, nebo muzes zkusit pro zacatek spis nejaky druh jogy, rozhodne to bude ku prospechu veci.
Je rozhodne pravda, ze pro iaido clovek v zacatcich cviceni vystaci se "snadnejsi verzi" dechu, nez po tobe budou chtit v kendo, ale po par letech se to dost podstatne zintenzivni a je potreba naucit se s tim vyrovnat. Pravidelny trenink napomaha jak zlepseni saturace krve kyslikem, tak rozumnemu zvetseni kapacity plic, na to je treba i ta joga vyborna.
Opravdu nema cenu se ucit iaido nebo kendo z knizky bez moznosti korekce ze strany ziveho (ne nahraneho na kazete :-) ) ucitele, zkusil bych nejaky iaido klub ve tvem okoli...
mikeone
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 65
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00

...

Příspěvekod Devetery » pon 22. srp, 2005 14:45

děkuju za odkazy.
Jenom abyste si nemysleli, že jsem úplná kráva: měla jsem zánět průdušnice a něco se "pokazilo" a tak mám už přes měsíc problém vyjít schody. K tomu "začátečnické problémy s dýcháním" - šermu se věnuju dva roky (dobře, je to úplný začátek, zvláště když vezmu vpotaz, že jsem po většinu času dělala německou školu, ale ...) nikdy jsem se u toho nedusila. K tomu, že je něco špatně, když nezvládám cvičit na tréninzích a doma jo: na tréninku bych nezvládla ani rozcvičku. Vím, že se z knich moc nenaučím, ale momentálně mi jde spíš o něco jako udržet se jakžtakž "ve formě", nerada bych po půl roce zjistila, že nezastavím sek tam, kde potřebuju a že mě po půl hodině bolí ruce, jako bych bokken v ruce držela poprvé. Musíte, páni odborníci, uznat, že bez tréninku svaly hodně rychle zapomínají.

Navíc, možná je to úplně proti vašemu přesvědčení, ale můj pohled na věc... doufám, že vás to neurazí, budete mě respektovat a nebudete urážet můj postoj, ale jak jsem napsala, je to můj postoj: vůbec mě nezajímá, co iaido a kenjutsu učí po duševní stránce, já vím, co cítím, když ho cvičím a proto ho cvičím, přináší mi to radost a uklidnění a určitou životní jistotu... takže mi knížky přece jenom pomůžou - zbytek "pro moje potřeby" si dodám sama. Vím, že by bylo krásné tomu zasvětit celý život, ale někde jinde a jindy (myslím nějaké to století mimo) doba nám příliš nenahrává, přátelé

mimochodem, co říkáte na dřevárny?:)
Devetery
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: sob 20. srp, 2005 23:00

Příspěvekod patrik » pon 22. srp, 2005 15:14

Mno nemyslím, že by s Tebou někdo jednal jako s "krávou", ale k tomu, aby ses doma udržela ve formě nepotřebuješ katy... k tomu stačí nějaký kihon a suburi.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Devetery » pon 22. srp, 2005 15:49

ale mě o hodnotu jde! Jenom mám prostě jiné hodnoty než vy, položila jsem dotaz na knihy, jestli o žádných, kde by bylo to co hledám nevíte tak díky. to my stačí
Devetery
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: sob 20. srp, 2005 23:00

Příspěvekod mikeone » úte 23. srp, 2005 6:15

Devetery píše:ale mě o hodnotu jde! Jenom mám prostě jiné hodnoty než vy, položila jsem dotaz na knihy, jestli o žádných, kde by bylo to co hledám nevíte tak díky. to my stačí

:-) to je prostě protimluv s tím co píšeš předtím, celkem zodpovědně můžu říct, že ještě s pár dalšími lidmi mám na starosti psanou dokumentaci a výukový materiál pro Iaidó a nevěřím, že ti samostatná literatura bez názorné ukázky nějak prospěje nebo pomůže. V každém případě ti můžu poslat popis všech 12 ZNKR kata iaidó a po půl roce bych se s tebou pak rád sešel a viděl, jak podle toho budeš cvičit :-).
Je to volně přístupná literatura, jen jsme ji přeložili do češtiny, tak dej mejl a já ti to pošlu :-).
mikeone
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 65
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00


Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 10 návštevníků