Věk a bojová umění

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Věk a bojová umění

Příspěvekod horal » pát 19. srp, 2005 15:28

Mimo jiné se mi na bojových uměních líbí to, že jdou napříč časem a mohou se jim věnovat lidé i pokročilejšího věku. Dnešní doba někdy přináší pocit, jakoby aktivní život končil ve 40 nebo ještě dříve a potom byl člověk už "důchodce". Začal jsem cvičit ve 37 letech a v současné době se věnuji karate pátým rokem. Občas mě zamrzí, že jsem nezačal v 6 letech, ale s tím nic neudělám. Co si myslíte o věku a vztahu k BÚ? Může se člověk po 40 reálně zlepšovat a ze žákovských stupňů se kolem 50 dostat na stupně mistrovské? Máte někdo podobnou zkušenost vlastní nebo ze svého okolí?
horal
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

 

věk

Příspěvekod Anonymní » sob 20. srp, 2005 10:09

Určitě, ale zkušenost s tím nemám, mně je 35 a dělám shotokan 10 let.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Jayo » sob 20. srp, 2005 14:23

horal - zober si to tak, ze je vzdy lepsie zacat aj neskor, ako nezacat vobec. Ja som s tym zacal v 23, a tiez som si vycital, preco ma to nenapadlo uz v 15, alebo preco ma rodicia neprihlasili niekde ked som mal 6. Na druhej strane, mozno keby som zacal v 6, tak by ma to este vtedy nebavilo, ziskal by som k tomu odpor a necvicil vobec.
Takto aspon viem, ze mam co dohanat a to ma nuti cvicit viac. :-)
A som rad ze som zacal kedy som zacal.

Ale mas moj obdiv ze si s tym zacal aj v 37. Kolko ludi si v tom veku povie, ze "ja uz som na to moc stary" a sedia rozvaleni pred telkou.
Tak ti prajem vela uspechov, len tak dalej!
Jayo
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 84
Registrován: sob 28. kvě, 2005 23:00

Věk a bojová umění

Příspěvekod Ko_Mar » pon 22. srp, 2005 13:41

Zaujala mě debata o bojovém umění a věku,
je mi 35 a kdysi jsem zkoušel aikido, ale po půl roce jsem odjel na rok do zahraničí a už jsem se k tomu nevrátil. Mých 175 cm na 80 kg mi taky určitě moc nepomůže. Rekreačně si samozřejmě zasportuju, ale rád bych něco víc. Moje otázka je: najde se nějaká alternativa i pro mě?
PS: Aikido se mi líbilo a tak pokud se nenajde jiná volba tak skusím asi to.
Ko_Mar
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 21. srp, 2005 23:00

Příspěvekod patrik » pon 22. srp, 2005 13:57

Myslím, že především tady se nedá paušalizovat ;)

Říct, že to a to bojový umění může člověk dělat v jakémkoliv věku. IMHO jsou lidi, kteří můžou začít s čímkoliv třeba ve čtyřiceti... padesáti. A jsou takový, kteří nezačnou nikdy, i když o tom už od dvaceti přemýšlej.

Problém není až tak fyzička nebo zdravotní stav jako horší pohybová paměť nebo třeba obtížnější přizpůsobivost.

Za věci, co cvičím... a na základě zkušenosti. Není problém začít cvičit iaidó, kendó nebo aikidó, případně jakoukoliv starou japonskou školu (kendžucu, džódžucu... cokoliv).

Jinak jedna věc je začít, druhá věc je vydržet pár měsíců a poslední, cvičit nafurt ;)

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Ko_Mar » pon 22. srp, 2005 14:56

Je pravda že největší problém bude nejen začít ale i vydržet, ale co začít. Nejdřív bych se měl asi rozhýbat a získat nějakou tu pružnost a pak pokračovat dál. Nedělám si iluze že se dostanu někam daleko, ale o to v tom to případě ani nejde. :wink:
Nepotřebuju efektně skákat ani nic rozbíjet (no :twisted: to by se možná i někdy hodilo), spíš mi jde o celkový rozvoj fyzičky. Někdo mi říkal, že je dobré Wing chun :?:
Jak je vidět tak do toho moc nevidím :oops:
Ale alespoň bych snad měl chuť začít :D
Ko_Mar
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 21. srp, 2005 23:00

Re: Věk a bojová umění

Příspěvekod Anonymní » pon 22. srp, 2005 20:37

horal píše:Mimo jiné se mi na bojových uměních líbí to, že jdou napříč časem a mohou se jim věnovat lidé i pokročilejšího věku. Dnešní doba někdy přináší pocit, jakoby aktivní život končil ve 40 nebo ještě dříve a potom byl člověk už "důchodce". Začal jsem cvičit ve 37 letech a v současné době se věnuji karate pátým rokem. Občas mě zamrzí, že jsem nezačal v 6 letech, ale s tím nic neudělám. Co si myslíte o věku a vztahu k BÚ? Může se člověk po 40 reálně zlepšovat a ze žákovských stupňů se kolem 50 dostat na stupně mistrovské? Máte někdo podobnou zkušenost vlastní nebo ze svého okolí?


Ovsemze se muzes i po 40 realne zlepsovat, jen postup je pomalejsi nez treba u -nactiletych. Ale kam spechat - kdyz je to prace na cely zbytek zivota? Staci trpelivost a kazdodenni trenink... Kdy konci aktivni zivot - prohlidni si treba video Starych kungfu mistru, co je v odkazech nekde v prispevcich u threadu Videicka... Podle vzhledu vypadaji na 50-80 a jak se hybou! Pokazde kdyz vidim v MHD nejakeho 40./50./60/ leteho duchodce jak je tuhy a zablokovany v kloubech, jak je shrbeny, je to pro mne dalsi motivace ke cviceni. Vidim, ze i stari lidi muzou byt pruzni - a jak! Napriklad Lok Yiu (Wing Chun) zacal WCH cvicit az po tricitce. Na druhou stranu zase v Cine je asi normalni cvicit porad neco, takze asi pred tim delal treba tai chi a nebyl tuhy jak my, evropska 30.leta polena. :) [snad se to nikoho nedotkne] Staci jen cvicit, zabit v tele lina prasata a radovat se z toho, jak se telo postupne vysviha do pruznosti, ohebnosti... je to pak bezva nastroj na pouzivani.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Hark » pon 22. srp, 2005 20:52

Ko_Mar píše:Je pravda že největší problém bude nejen začít ale i vydržet, ale co začít. Nejdřív bych se měl asi rozhýbat a získat nějakou tu pružnost a pak pokračovat dál. Nedělám si iluze že se dostanu někam daleko, ale o to v tom to případě ani nejde. :wink:
Nepotřebuju efektně skákat ani nic rozbíjet (no :twisted: to by se možná i někdy hodilo), spíš mi jde o celkový rozvoj fyzičky. Někdo mi říkal, že je dobré Wing chun :?:
Jak je vidět tak do toho moc nevidím :oops:
Ale alespoň bych snad měl chuť začít :D


Dle tvych fyzickych dispozic je dobre cokoliv. Lidi, co maji problemy s kycelnimi klouby, by asi nemeli delat BU kde se hodne kope do vysky. Je ovsem treba, abys vedel co vlastne chces, a to drive nez zacnes nejake BU delat. Kazde BU je takove, na jakeho narazis ucitele.

Pokud chces delat BU primarne pro zdravy telesny rozvoj, a taky pro bojovani - urcite bude spravne nejake cinske kung fu. Treba WCH.
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Jak vidím, nejsem sám :-))

Příspěvekod Anonymní » úte 23. srp, 2005 14:28

Jsem rád, že se našlo pár takových exotů, jako já. Je mi 38, celý život jsem strávil na kancelářské židli, čemuž odpovídají mé proporce 183/87 :-)). Cvičim shotokan necelý rok, právě se chystám na 9. kyu (i když to asi ještě odložím - peru se se základními technikami). Minulosti jsem zkoušel karate spíš epizodicky a těžko bych odpověděl na otázku, proč jsem začal nebo proč to dělám. Jedno vím jistě - je to asi taky trochu o filosofii a myšlení (s fotbalem bych ve svém věku nezačínal). Proto tradiční karate - prostě si chci zacvičit a cílem je pro mě už to, co je pro jiné teprve cesta k nějakým úspěchům. A co vy - proč to děláte, co od toho čekáte a kam to chcete dotáhnout?
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod horal » úte 23. srp, 2005 14:40

Jsem nebo byl jsem na tom podobně (jak jsem psal na začátku) a pokud bych se měl zamyslet nad tím, proč cvičím? Když jdu utahaný z tréninku cítím se nabitý energií. Je to pro mě relaxace, životní postoj, výuka sebeobrany, zdravotní cvičení. Každé kyu je pot a dřina možná dvojnásobná než pro kluky, kterým je 20 a páskují rycheji. Nedělám to kvůli barvě pásku,ale přiznám se, i to je pro mě motivace. Takže se držme.
horal
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

 

Příspěvekod horal » úte 23. srp, 2005 14:43

... jo a kam to chci dotáhnou? Proto jsem nadhodil toto téma. Zajímá mě, kam se to dotáhnout dá, právě když začínáme po 35....
horal
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Hark » úte 23. srp, 2005 16:14

horal píše:... jo a kam to chci dotáhnou? Proto jsem nadhodil toto téma. Zajímá mě, kam se to dotáhnout dá, právě když začínáme po 35....


Opet viz vyse zminovane video http://www.putfile.com/media.php?n=Old-masters :) 35 neni zadny spatny vek pro zacatek - kdyz se vydrzi a cvici pravidelne, idealne kazdy den. Dokonce je mozna i lepsi - protoze uz jsi dusevne vyzralejsi. Cil je cviceni samo, prekonavani a posouvani hranic. Vsechno ostatni jsou prijemne a vitane vedlejsi efekty. Stupne jsou jen motivacni faktor - maji velmi malou vypovedni hodnotu o dravosti, umeleckem citu pro pohyb, o vlastni touze jit dal, o tom jak dobre umis sam sebe pozorovat a zlepsovat. Stupne mluvi jen a pouze o technice. V momente, kdy prestanes posouvat hranice (cvicit), zacnes zakrnovat. Cvicit a udrzovat telo pruzne je mozne az do smrti. Jsou cinsti mistri, co se dozili i vice jak devadesati let a byli velmi pruzni a pohyblivi (treba Liu Zhiqing).[url][/url]
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Příspěvekod bublenka » úte 06. zář, 2005 10:56

Tak to jsem fakt ráda, že nejsem sama! Přihlásila jsem se na karate a je mi 32. Byla jsem tam zatím jednou a připadala jsem si jako nemehlo,ale doufám, že se to časem spraví. Nikdy v životě nedělala žádný sport, maximálně jsem si doma trochu zacvičila,aby mi totálně neochably svaly a nebo si zajezdila na kole. Jenže se mi zdá,že to přestává stačit a tak jsem se rozhodla začít pořádně něco dělat,abych si zlepšila fyzičku. A taky se mi líbí, že karate nerozvíjí jen fyzičku,ale i koordinaci, přesnost pohybů a soustředění. Nebo si to teda alespoň myslím.
Tak mi držte palce,ať vydržím :D
bublenka
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 05. zář, 2005 23:00

Příspěvekod horal » úte 06. zář, 2005 12:30

bublenka píše:Tak mi držte palce,ať vydržím :D


Držím...
horal
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 35
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Anonymní » úte 06. zář, 2005 15:08

horal píše:
bublenka píše:Tak mi držte palce,ať vydržím :D

Držím...

Já taky, začal jsem aikido před cca třemi lety a je mi teď 51.
Občas to bolí, ale je to jinak super.
Fakt je, že jsem předtím v mládí cvičil judo, jezdím na kole, chodím po horách ... lepší než cepenět před televizí nebo u piva.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Toranaga

Příspěvekod Toranaga » pát 07. říj, 2005 10:35

Náš mistr získal svůj mistrovský stupeň ve svých 60 letech...dneska je mu 80 a ačkoliv už není s to zacvičit některé kata či sekvence, jeho rozhled, nadhled a trpělivost jsou velkým přínosem. Věk nehraje žádnou roli, podle mého názoru. Vydržte... :D
Toranaga
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 28
Registrován: čtv 06. říj, 2005 23:00


Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků

cron