Capoeira - novy clanek

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Capoeira - novy clanek

Příspěvekod DMC » stř 26. lis, 2003 19:00

Johoho, ten clanek je bomba.

Zel bohu musim souhlasit s autorem - tahleta Capoeira uz nejspis neexistuje, a pokud jeste nekde ano, tak ji brzy vytlaci moderni "globalizovana" Capoeira - hricka v rukou na akrobacii nadrzenych pubertaku, ignorantstkych medialnich producentu a zblble laicke verejnosti. Hop sem-hop tam-mariposa-jedno salto-druhe salto-hlavne se nekopnout.

Ty prelomy v prechodu z bojoveho umeni na moderni show-capoeiru byly nejspis dva hlavni - prvni byl zanik Capoeira Carioca kolem zacatku 20.stoleti, druhy pak boom v 70.letech, ktery s sebou vzal i puvodni Regional. Posledni prelom nejspis prozivame nekdy ted. Co zbyde z Capoeiry po nem, to je ve hvezdach.
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

 

Příspěvekod Anonymní » stř 26. lis, 2003 19:37

Článek je supeeeer :twisted:
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Re: Capoeira - novy clanek

Příspěvekod betty » stř 26. lis, 2003 22:42

DMC píše:Zel bohu musim souhlasit s autorem - tahleta Capoeira uz nejspis neexistuje, a pokud jeste nekde ano, tak ji brzy vytlaci moderni "globalizovana" Capoeira - hricka v rukou na akrobacii nadrzenych pubertaku, ignorantstkych medialnich producentu a zblble laicke verejnosti. Hop sem-hop tam-mariposa-jedno salto-druhe salto-hlavne se nekopnout.


Hele DMC, celkem zeru tvoje nazory (myslim to vazne, jsem na tom vicemene stejne), ale nevidel bych to tak cerne. Mas na muj vkus dost pritirecici si reci. Docela by me zajimalo, jak clovek s tvym nazorem muze capoeiru delat? Nebo jsi jen tim, jak uz to tu nekdo napsal, teoretickym tluchubou? Trenujes ji s tim nazorem, ze bude vytlacena? To mi nejak nejde dohromady... (neni to teda ztrata casu?)Capoeira se vytlacit nenecha, viz. vsechny ty asociace, ktere ji chteji udrzovat a rozvijet (napr. ABADA).
betty
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: stř 26. lis, 2003 0:00

Příspěvekod Anonymní » čtv 27. lis, 2003 9:41

Jsem trošku mimo, jakej článek máte na mysli?
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » čtv 27. lis, 2003 10:05

Jo aha, už vím o co jde. :lol:

No DMC souhlasím s tebou. Dnešní capoeira je opravdu úplně o něčem jiném, stejně jako karate, judo apod. Česem se mění všechno. Jsem si určitě jist, že dnešní karate či jiné asijské BU není to samé jako dřív.

Ale zpátky k capoeira. Možná by bylo dobré ptát se proč? Proč je capoeira nyní taková jaká je? Proč se nezachovala ta "původní"? Těžko to bude tím, že původní capoeira byla neúčinná nebo něco v tom smyslu. Spíš si myslím, že za to může dnešní doba. Myslíte si, že se na capoeira chodili dříve lidé koukat na různá vystoupení atd.? Já myslím že ne. Capoeira plnila zcela jinou roli.

V dnešní době capoeira prodělává opět boom. Není tak velký jako v 70. letech, ale přesto zažívá opět rozkvět. Spousta lidí cvičí capoeira jen proto, že je to moderní, že by se chtěli naučit salta, ale nechtějí chodit na gymnastiku. Ti lidé, kteří tohle nabízejí ničí tu opravdovou capoeira.

Já sám dělám capoeira proto, že mě to baví a nedovedu si ani představit, že bych někdy skončil. Baví mě na ní všechno - zpívání, hraní na nástroje, boj, tradice. Akrobacie a podobné blbůstky mě nezajímají, protože to není využitelná součást boje. Nebo si snad někdo myslí, že mi kopem Folha seca ukopne hlavu? Někdo jiný to ale může brát tak, že dneska má zase trénink capoeira no a když si to zaplatil, tak tam teda půjde. I když tam bude zase ten blb, co na mě bude křičet, že dělám špattně giinga, že nezpívám, netleskám, nehraju a bůh ví co ještě.

Původně jsem nechtěl psát ani tak zdlouhavě, ale najednou mi to všechno padalo z hlavy. Zkuste se nad tím zamyslet. Neděláme capoeira pro diváky, ale pro sebe!!!
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » čtv 27. lis, 2003 19:24

Jo, zato mně fakt nedochází, kde ten článek najdu ;-)))
Milada
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Doktor » čtv 27. lis, 2003 21:18

Na úvodní stránce, Milado
Doktor
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 23
Registrován: ned 20. črc, 2003 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Anonymní » pát 28. lis, 2003 10:43

vybornej clanek!
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » ned 30. lis, 2003 17:43

Doktore, to je dost, ze jsem se toho prepisu z Fricovy knihy dockal! Uz o tom mluvis 4 nebo 5 let! :-)
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod DMC » sob 06. pro, 2003 15:04

betty: Lucas docela dobre shrnul vetsinu toho, co jsem chtel rict, takze to nebudu opakovat. Dalo by se samozrejme kafrat hodne a dlouho, ovsem ted momentalne se mi nechce, takze jen zbezne:

Capoeiru cvicim predevsim jako "bojovou hru" (=hrani na bojovani(?!)), a v teto variaci me opravdu bavi. Bavi me predevsim jeji ujete techniky, a neuveritelna pohyblivost, ktera je nesrovnatelna s cimkoliv v teto divizi (jediny styl ktery je v tomto Capoeire trosku podobny je cinsky Dog boxing).

Kdyz rikam "vytlacena", myslim tim "postupne premenena". A to neni nic nemozneho, staci se podivat na deni v poslednich 100 letech. Capoeira ("Angola") vs. puvodni Regional vs. Regional ze 70 let vs. dnesni Capoeira "Regional"...co krok, to zmeny (dle meho soucasneho chapani ,samozrejme). Otazkou zustava jestli zmeny "k lepsimu" ci "k horsimu".

Samozrejme ze Capoeira se prizpusobuje prostredi - coz ale v dnesni dobe znamena "vkusu zakaznika"; protoze dnesni Capoeirista nepreziva tak, ze podrezava krky policajtum nebo se mlati na ulici, ale tak, ze ma co nejvic platicich zaku...

Co se tyce diskuze "Capoeira vs. bojove umeni", dovolim si s lehkym srdcem vznest otazku, kterou nejspis par lidi oznaci za svatokradez, ne-li velezradu: Myslite ze dnesni vysoce opaskovani Capoeiriste jsou schopni podobnych kousku, jake jsou pripisovany onem "Capoeiras" (mimochodem temer urcite z Ria, ne z Bahie) v clanku? Tj. napr. lezerne srovnat bojovnika jineho stylu, nad kterym navic nemaji vahovou a silovou prevahu?
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

 

Příspěvekod Anonymní » pon 08. pro, 2003 9:30

DMC píše:Co se tyce diskuze "Capoeira vs. bojove umeni", dovolim si s lehkym srdcem vznest otazku, kterou nejspis par lidi oznaci za svatokradez, ne-li velezradu: Myslite ze dnesni vysoce opaskovani Capoeiriste jsou schopni podobnych kousku, jake jsou pripisovany onem "Capoeiras" (mimochodem temer urcite z Ria, ne z Bahie) v clanku? Tj. napr. lezerne srovnat bojovnika jineho stylu, nad kterym navic nemaji vahovou a silovou prevahu?


No ja si myslim (uz jsem par vysoce opaskovanych capoeiristas videl), ze toho schopni jsou. Podle to ho co vim, tak neni tak jednoduchy dosahnout "vysoke" barvy. Protoze konkurence je nahore dost vysoka. Asi by to nebyly ty same kousky, ale vysledek by byl stejny.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod DMC » pon 08. pro, 2003 18:51

Hm, a je to spis nazor podlozeny fakty, nebo vira? Ja se priznam ze si nejsem jisty ani v jednom smeru. Napr. jsem videl nejaky video, kde se roda zvrhla ve rvacku - v tom samem okamziku si nejaka malicia, pohyblivost, kontrola, technika atd. odskocila na pivo a parek, a pripominalo to bandu peroucich se opilcu...
DMC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 395
Registrován: čtv 27. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Anonymní » úte 09. pro, 2003 0:17

2ukropcany: Ty vole, ja ti vubec nerozumim, napis to sakra cesky.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » úte 09. pro, 2003 17:53

Ne bratre, tvuj asijsky akcent pro me problem neni. Spis, se mi nedari identifikovat jak tvuj prispevek souvisi s puvodni diskusi.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » úte 09. pro, 2003 23:29

Stejne mi to prijde krapet mimo misu, protoze neco tak zrejmyho musi byt kazdymu jasny, ale mam takovej dojem, ze uz te chapu. Ty se proste jenom snazis nahonit vyssi "user rank" zasilanim bezduchych prispevku.

Tim padem, ja ti preju vsechno nejlepsi v tvym nizkym snazeni, ale jinak s tebou koncim, protoze ja osobne s karieristama a oportunistama nechci mit nic spolecnyho.

Mimochodem: SPARTA, to je mancaft co? To na slovensku nemate!
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » stř 10. pro, 2003 8:14

Co sem pleteš spartu? Seš normální? Tady se diskutuje o capoeira a ty tu naprosto bezsmyslně napadáš někoho, komu nerozumíš.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » čtv 11. pro, 2003 0:17

Odpoustim ti, neverici!
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00


Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků

cron