otazka pre instruktorov(trenerov,majstrov...)

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

otazka pre instruktorov(trenerov,majstrov...)

Příspěvekod rakotn » stř 01. lis, 2006 9:33

:idea: zdravim vsetkyx,xcel som sa opytat:nemam zatial ziadny trenersky kurz a nic podobne ale skusenosti s boj.umeniami mam,no ide mi o to ze planujem asi na buduci rok,zalozit zatial iba taky kruzok pre male decka,a neviem ako je to so zodpovednostou za to ze som ix nieco naucil(aj ked to bude iba nevinny kruzok pre max.10 rocne decka),a ci potrebujem nejake opravnenie(nejaky trenersky kurz alebo co)aj ked samozrejme planujem mat a urobit si tieto kurzy,ale ci možem začať skôr ako to budem mať,a aby ma potom náhodou nezavreli za to že niekto niekomu niečo urobil a že ja som ho to naučil

díky za info,
Ps:nejako sa začať musí
rakotn
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř 01. lis, 2006 0:00

 

Příspěvekod FSS-MP » stř 01. lis, 2006 10:58

Ahoj,
kdysi davno jsem o necem takovem take premyslel (no nakonec jsem se rozhodl, ze budu jeste radsi nakych par let trenovat abych je mel co naucit). Podle me je nejlepsi se zkusit domluvit s nejakou zakladni skolou (nebo treba detsky domov) a udelat to jako zajmovy krouzek. Reditel skoly by ti mohl poradit, jak to udelat legislativne. Jinak dalsi moznost je obcanske zdruzeni (ale nevim, jak je to na slovensku).
FSS-MP
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: pát 21. říj, 2005 23:00

Příspěvekod Lada » stř 01. lis, 2006 11:36

přesně jak píše FSS-MP

kamoš to takhle dělá on tedy pracuje v domu děltí a mládeže, ale těch kroužků je strašně moc a hodně jich dělají externisti----tj. to co bys dělal ty
Přesně ti neřeknu co všechno potřebuješ, ale podle mě zkoušky atd.. ne, stačí se jen domluvit s nějakou takovouhle organizací...oni to dají na letáky k ostatním kroužkům a ty jsou dětem nabídnuty.....
Nebo se stačí domluvit s nějakou základní školou ti také většinou vyjdou vstříc pokuď by byl zájem a poskytnou třeba svoji tělocvičnu....

Samo když nemáš žádné zkoušky, nemůžeš dětem oficiálně udělovat určité stupně......samo si můžeš udělat své vlastní páskování dle pokročilých, ktré bude mít váhu ale pouze u tebe....každopádně je tohle celkem potřeba abys ty děti motivoval a viděli že zas pokročili :wink:
No a dkybys tam měl nějaké nadané dítě můžeš ho ke zkouškám připravit a domluvit mu to u nějakého klubu či mistra, kde tyto možnosti mají....

Určitě se toho neboj, možné to je pokuď máš zájem věnovat se dětem

Se ti zeptám co je potřeba :wink: (doufám že nezapomenu :oops: ) kdyžtak mě upozorni kdybych se nějakou dobu neozýval, přece jen hlava děravá :oops:
Lada
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 793
Registrován: ned 20. srp, 2006 23:00

Příspěvekod rakotn » stř 01. lis, 2006 13:07

no pravda je taká,že by to bol iba krúžok na základnej škole 1.stupeň,a o nejakom páskovaní ani neuvažujem,to nebude normálny klub,len proste mám takú možnosť a keďže do budúcna by som sa tomu xcel venovať tak to xcem proste naplno využiť :D
rakotn
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř 01. lis, 2006 0:00

Příspěvekod defendu » stř 01. lis, 2006 19:43

A co chceš ty děcka učit?
defendu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 954
Registrován: úte 15. srp, 2006 23:00
Bydliště: Plzeň

Příspěvekod sosuke » stř 01. lis, 2006 19:48

A co chceš ty děti učit? Pro tak malé děcka budeš potřebovat nervy a nekonečnou trpělivost. :D
sosuke
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 298
Registrován: pát 20. říj, 2006 23:00

Příspěvekod rakotn » čtv 02. lis, 2006 0:45

no pre tie decka by to mohlo byt nieco ako prvy podnet k tomu ze sa neskor daju niekde do poradneho klubu a budu sa mozno venovat bojovym umeniam nadalej....

-urcite ix xcem naučiť dať si poriadnu rozvičku "a to im dam zabrat"
-dat ix riadne dokopy ako kolektiv..nex sa citia dobre atd..
samozrejme ix bude treba nejakym sposobom ukludnit ale myslim ze formou malinkyx "trestov"za pomoci posilovania,roznyx modelovyx situacii,hier apod..to hadam nejako pojde...
-no budem ix ucit zakladne texniky par uderov ,par kopov,aplikacie vo dvojiciax,trojiciax,nic zbytocne,nic prehnane,ziadne akrobaticke kaskaderske kusky,no a zrazu bude rok prec...tak nejak vedel by som pisat asi vela,ale radsej nebudem este moc vymyslat,...ved preto som začal dávať do kopy plany a veci čo stým súvisia atd.ved mám na to ešte dosť času si to riadne všetko premyslieť čo a ako...

uvedomujem si že to s deckami určite nebude lahká úloha...

Ps:prijímam každý názor-respecT
rakotn
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř 01. lis, 2006 0:00

Příspěvekod Miro » čtv 02. lis, 2006 2:57

Rakotn,

jednoznacne, velmi jednoznacne Ti radim, nepustaj sa do toho. Deti do 10 rokov su najproblematickejsou skupinou zo vsetkych moznych vekovych skupin studentov telesnych cviceni. Nemaju rozum ani eticko-moralne ponimanie (mnohokrat si neuvedomuju si, ze ublizuju), nemaju vyvinute zakladne telesne pohybove navyky, nemaju dokonca ani vyvinutu kostru a ostatne telesne struktury. Z toho vsetkeho vyplyva, ze je u nich daleko najvacsie riziko zranenia (vlastneho zranenia, ci neumyselneho alebo dokonca i umyselneho zranenia ineho decka) ci dokonca moznost trvaleho zivotneho poskodenia. Ak sa nieco jednemu decku stane, vezmes si to na svedomie? Si schopny sa obhajit pred sudom, ak Ta rodic zazaluje?

*no pre tie decka by to mohlo byt nieco ako prvy podnet k tomu ze sa neskor daju niekde do poradneho klubu a budu sa mozno venovat bojovym umeniam nadalej....*

To sa mozu aj v daleko neskorsom veku.

*-urcite ix xcem naučiť dať si poriadnu rozvičku "a to im dam zabrat"
-dat ix riadne dokopy ako kolektiv..nex sa citia dobre atd..*

Detom sa nikdy, nikdy nedava "zabrat" - nemozes ich nutit do toho s ohladom na ich neukoncenu telesnu stavbu a prilisne nutenie moze vyvolat aj psychologicke poskodenie. Deti do 10 rokov sa mozu maximalne hrat a hravou formou ich trenovat, ale nemozes im davat "zabrat".

*samozrejme ix bude treba nejakym sposobom ukludnit ale myslim ze formou malinkyx "trestov"za pomoci posilovania,roznyx modelovyx situacii,hier apod..to hadam nejako pojde...*

Malinkych "trestov"? Chces im nutit "tresty" a pocity viny?

*-no budem ix ucit zakladne texniky par uderov ,par kopov,aplikacie vo dvojiciax,trojiciax,nic zbytocne,nic prehnane,ziadne akrobaticke kaskaderske kusky,no a zrazu bude rok prec...tak nejak vedel by som pisat asi vela,ale radsej nebudem este moc vymyslat,...ved preto som začal dávať do kopy plany a veci čo stým súvisia atd.ved mám na to ešte dosť času si to riadne všetko premyslieť čo a ako...*

Par uderov, par kopov? Co ak takymto uderom alebo kopom pride jedno z deciek o oko, spadne a rozbije si lebku?

*uvedomujem si že to s deckami určite nebude lahká úloha...*

Ak naozaj chces robit taketo cvicenia s detmi, dokladne si pozistuj, ako sa cvici detska gymnastika (napriklad, ze nikdy neuci iba jeden trener, vzdy minimalne dvaja - lebo ked sa jednemu decku nieco stane a zabavi Ta, druhy trener musi kontrolovat zvysok deciek atd.), navstevuj ich treningy velmi dokladne a az potom sa rozhodni, ci sa do toho pustis.
Ale naozaj si velmi dobre rozmysli, preco sa chces do toho pustit. Ked sa do toho chces pustit len preto, lebo "nejako sa zacat musi", a myslis si, ze s detmi to ide lahsie, tak si na velkom omyle - deti v takom veku vedia byt paradne bestie.
Osobne si myslim, ze by si si mal najprv vyskusat ucenie dospelych pretoze ucit dospelych je daleko lahsie - a az budes mat skusenosti s ucenim dospelych, az potom by si sa mal pustit do ucenia deti.

Miro
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Angus » čtv 02. lis, 2006 7:06

Miro, zlatá slova.
Pro Rakotn - Sám jsem nejprve trénoval asi 5 let dospělé, postupně jsme snižovali v klubu věk na 14 let a až po dalších minimálně 5leté zkušenosti jsme se začali zabývat mládeží, v posledních letech i od 8 let, ale je to pakárna :cry: . Trénink dětí je opravdu to nejsložitější, děti se nedokážou soustředit po dobu delší než několik málo minut. S nimi nelze opakovat techniky nebi drily mnohokrát, jak bychom to potřebovali. desetileté dítě se zaujetím provede 10x techniku a pojedenácté už se vůbec nesoustředí na to, co dělá. Pokud nemáš tedy zkušenosti s tréninkem dospělých, vyhni se tréninku dětí. Navíc právní zodpovědnost - dítě spadne na schodech a ty budeš mít problémy, že nemáš žádný oficiální kurz pro výuku bojových umění. Pro vedení jakéhokoliv tréninku bys měl mít minimálně oficiální instruktorský kurz nebo III. trenérskou třídu. Při absolvování se dozvíš i o specifikách dětského tréninku. Navíc tam jsou základy první pomoci - nepodceňovat. Při obyčejném kotoulu na žíněnce si na mém tréninku dítě vyrazilo dech takovým způsobem, že jsem byl rád, že se mi ho podařilo zpátky "oživit". V takové situaci jde o vteřiny a o život. Slyšel jsem o stejném případu, kdy to dítě nepřežilo. Nespoléhej se na to, že se ti to nemůže přihodit, to neovlivníš.

Angus
Angus
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: pon 23. čer, 2003 23:00

Příspěvekod rakotn » čtv 02. lis, 2006 9:05

hmm....diky kluci,prave pro toto vsetko som to nezobral uz tento rok,so svojim trenerom som sa uz bavil o tom ze si urobim trenesky kurz

preto ked mi to bolo hned ponuknute,tak som okamžite povedal,že neviem,ale popremyšlam o tom,pretože to budú iba problémy,a že v takom veku bojové umenie nie je vôbec žiadna sranda......

až neskôr si aj ludia čo mi to ponúkli uvedomili že to naozaj nie je len tak..
rakotn
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř 01. lis, 2006 0:00

 

Příspěvekod rakotn » čtv 02. lis, 2006 9:13

a ešte k tým trestom tak to netreba brať až tak doslova...ja by som to bral ako trest aalebo alternativnu ulohu ale to dieťa by to nemohlo videť alebo si uvedomovať že som mu dal trest....par klikov by sa mohli naučiť,a samo že všetko závisí ako im to pôjde ,ja by som ix predsa nemučil,aj tú rocvičku som myslel iba tak že,by boli poriadne rozťahaný,samo že každý v rámci svojix možností

som za to že na tréningu by sa malo ku každému jednotlivcovi pristupovať individiálne,už len z toho dôvodu že každý je iný a čo je pre niekoho jednoduché tak ten druhý sa možno nikdy nenačí,a na tréningu určite musí byť aj možnosť volby a volnosti,predsa žiadna samovláda trénera

to som teraz nemyslel tak ,že si každé decko bude robiť čo xce,a ja nan ho nebudem dávať pozor

Ps:podstatné je v 1.príspevku
rakotn
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: stř 01. lis, 2006 0:00

Příspěvekod Lada » čtv 02. lis, 2006 11:09

Já bych to neviděl tak černě jak Angus a Miro

Je vhodné si takovýto kroužek zařídit přes nějaký dům dětí a mládeže a pracovat pro nej defakto jako externí pracovník....v ceně kterou budou platit dětï na rok jse zahrnuto pojištění, nějaká smlouva s tebou atp.. tím jsou pokryta právní rizika...
Na vlastní pěst nic takhle nedělat, to by bylo dost složité co jsem se ptal.
Hodně jde o to jak umíš pracovat s dětmi a jak si na tebe zvyknou, maminky tě budou chodit kontrolovat tak s tímmusíš počítat. V tomhle věku to je spíš pohybové cvičení než nějaké účelové trénovaní a učení BU, musíš jim to udělat zajímavé vmísit do toho hraní atp...
Pokuď to bude pod záštitou nějaké takové organizace viz výše, tak bych se právních postihů nebál, to má už ta organizace vyřešeno....
Bez trenérského kurzu to také jde, kamoš a můj trenér co tohle dělá už má všechny zkoušky stejně propadlé a momentálně má ve svých kroužcích cca 60 dětí různých věkových skupin do těch 15let. V kroužkách BU jich má cca 30. A taky to v pohodě jde, ale on má s dětmi už zkušenosti, poslouchají ho, mají ho za vzor, umí si je získat atd takže to má jednodušší.
Lada
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 793
Registrován: ned 20. srp, 2006 23:00

Příspěvekod Makoto » čtv 02. lis, 2006 11:54

Take se priklanim k nazoru Mira. Musis vedet specifika detskeho treninku. Nelze aplikovat principy z treninku dospelych automaticky na deti prave kvuli jejich pristupu, telesnemu vyvoji, atd.
V souvislosti s timhle jsem si vzpomnel na jednu "veselou prihodu z nataceni".
Doma jsem si udelal misto garaze male dojo. Jednou vecer jsem zrovna dodelaval stojany na stenu na vsechny ty tyce, noze, apod. "hracky", ktere jsem si nashromazdil behem cca 20 let, co se venuji BU. Prisli k nam na navstevu znami, kteri s sebou privezli i dve male deti (holcicka predskolni vek, kluk tak 2.-3.trida...ja to nepoznam). Klucina hned zamiril ke me do "garaze" (vlastne tomu ted rikam antistresove mistnost ;-), oci jak tenisaky a hned zacal na vse smatlat. Mel jsem co delat, abych dal stranou noze, ale zustaly tam teleskopy. Hned jeden vzal a zacal s tim mavat jako ve StarWars. Zeptal se, na co to je a ja odpovedel:"To je teleskop. Velice dobry, protoze dela jednoduche zlomeniny, takze se to pak dobre hoji". Jeho oci jak tenisaky se rozsirily do jeste vetsich rozmeru a ja si uvedomil, ze tohle asi neni informace pro male deti. Abych to zahral do autu (mimochodem nepovedlo se, hned bezel za rodicemi a sdelil jim tuto informaci), nabidl jsem mu, ze mu ukazu jak spravne uderit do pytle, protoze do toho mlatil jak hluchej do vrat. Postavil jsem ho k pytli, nastavil jeho ruce a nez jsem snazil cokoliv rici, uz zase do toho mlatil jak hluchej do vrat. Zkusil jsem to znovu...opet nepockal a mlatil a mlatil. Po tretim ci tvrtem pokusu jsem si v duchu rekl, ze na to kaslu, at si klidne zlame ty svoje pracky a sel jsem ven se nadychat cerstveho podzimniho vzduchu :-) Diky tomu jsem si uvedomil, ze jeste "nejakou dobu" pockam na vedeni malych deti...asi to nejdrive zkusim s vlastnimi a pak se uvidi :-) Takze fakt to neni lehky...kdybych to mel ucit ted, tak jsem porad na Valetolu ci jinych zklidnujicich prascich ;-)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Uživatelský avatar
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1715
Registrován: ned 02. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Roztoky u Prahy

.

Příspěvekod luen » čtv 02. lis, 2006 12:47

Ač to asi nikdo nečeká ... přikláním se k tomu co napsal Miro!!!

Jednak děti potřebují specialní přístup, kvůli rozvoji pohybového aparátu. (odstranování vrozených či získaných vad v pohybovém aparátu).

A jednak "práce" s dětmi je v mnoha ohledech mnohem komplikovanější a náročnější právě pro instruktory. S dětmi nelze "pracovat" tak jako s dospělími!!!

M©MT, základy pedagogiky, praxe s dětmi, zákl. zdrav. kurz, živnostenské oprávnění atd... neni to sranda a vim o čem píšu. Nehledě na situaci kdyby nastal problem např. s úrazem atd ...
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00


Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků