Co vám přineslo cvičení BU po stránce zdravotní

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Co vám přineslo cvičení BU po stránce zdravotní

Příspěvekod fakt » stř 15. lis, 2006 14:14

Dobrý den
V jiném threadu se nám rozbíhá diskuse o vlivu otloukání na vznik rakoviny kostí. V průběhu diskuse se podařilo nastínit to, co mají staří mistři společného. Chtěl bych tedy vyvolat diskusy s opačným směřováním. Pro začátek bych jako téma vznesl tyto dotazy:
1) proč jsou i opravdu staří mistři schopni pro běžný život dostačujícího pohybu:
- jak pohyb spomaluje stárnutí kloubu
- jak správná mechanika zabraňuje nadměrnému namáhání a opotřebení kostry
2) jaký vliv má proces učení se na pozdější:
-motoriku
-paměť
-vitalitu
Jaké jsou Vaše zkušenosti ať už na Vás či na Vašich učitelích. Za Vaše odpovědi děkuji. Fakt
fakt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1363
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

 

Příspěvekod DrGlock » stř 15. lis, 2006 15:13

Já bych v tom neviděl nějakou vědu a rozhodně to není zázračný efekt bojových umění. Většina lidí, co celý život sportuje, nemá problémy se hýbat i ve stáří. Dobře si pamatuju učitele tělocviku ze střední, který ač v důchodu, pohybově na tom byl líp jak spousta z nás aktivních sportovců. Naopak kdo tělo nenamáhal od mládí, nemůže čekat, že ve stáří s tím nebude mít problémy. A určitě je spousta starých mistrů, kteří se nepohnou, jen ti je nikdo neukáže, protože nejsou tak zajímaví.
DrGlock
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: pát 20. říj, 2006 23:00

Příspěvekod Harutomo_Yasumizu » stř 15. lis, 2006 15:25

Bývalá škola(za 5 let tréninku):
- zničené kotníky
- zničená kolena
- zničené kyčle
- zničené lokty
- zničené zápěstí
- bolavá záda
- mindráky a úplné odnaučení takové té kočkovitosti a uvolněnosti v boji, přemena na úplnou zatuhlost
- odnaučení silných úderů, především háků a naučení slabých úderů bez pohybu boků, takzvaně "úderů z hara", který měli být údajně nejlepší
+ naučení kotrmelců
+ naučení základů judo

Současná škola(po čtvrt roce asi takto):
+ opravené kotníky
+ opravená kolena
+ téměř opravené kyčle a stále se zlepšují
+ lokty pevnější a už nebolí a stále se zlepšují
+ zápěstí trochu slabší na nárazy a stále se zlepšuje
+ záda v pohodě přežijou i krčení v truhlárně a stále se zlepšují
+ i - jiný druh mindráků, totiž pocit nepřemožitelnosti :lol:
+ "odnaučení úderů z hara" :lol:
+ naučil jsem se dělat některé věci každý den
- deprese z nezájmu druhejch o cvičení a nejradši bych bydlel se všemi gungfu bráchy v našem vlastním šaolinu, asi sem blázen :lol:

A všem radím, jesi nechcete docílit výsledků jako já dříve, tak zapomeňte na školu co máte "za rohem", kde si hrajou kamarádi, zapomeňte na pohádky a hledejte na vlastní pěst! Buďte zamračení a nedůvěřiví :twisted:
Harutomo_Yasumizu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 389
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Baxxse » stř 15. lis, 2006 15:51

Skola neskola...ja jsem z kazdyho treninku znicenej. Vse me boli. Lokty,kotniky zada a kolena uz skoro nadobro odesly....
ALE kdyz necvicim tak me boli jeste vic... 8)
Baxxse
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 381
Registrován: čtv 22. led, 2004 0:00
Bydliště: Cheb-Praha

zdravi

Příspěvekod Hark » stř 15. lis, 2006 15:53

Zapominas na dalsi dva dulezite aspekty a to je spravny denni rezim / biorytmy a spravna a vyvazena strava.

Pokud clovek cvici narazove, tj. treba dva/tri dny vubec a pak pet hodin v kuse, muze v dlouhodobem horizontu ziskat dnu nebo cukrovku.

S nevyhovujici stravou zase prichazeji krece nebo kloubni problemy - je treba hodne vitaminu, mineralky, vapnik/horcik, zelatina - veprove koleno, atd. Pri nedodrzovani pitneho rezimu odejdou ledviny.

--------------------------------------
Mne cviceni odstranilo problemy s bolesti zad a se skoliozou.

Vyrazne jsem si zlepsil postreh a koordinaci ruka-oko.

Diky sebepozorovani naucenemu pro treninku jsem si upravil vzor chuze a ujdu ted bez problemu 15-20km (predtim jsem byl naprosto vyrizeny po 8-10km - jsem v zasade invalida na kycle).

Ze cviceni ma taky bezva ucinky na dobrou naladu, to je obecne znama vec. Neni problem se vybouchat ze vsech stresu. A vedomi, ze pracuju na sobe a na tom, aby mi bylo dobre - to k pozitivni autosugesci taky pomaha :-)

Taky si fyzioterapeuti pri mych rekonvalescencnich cvicenich pochvalovali jak jsem rozhybany a ze neni problem zacvicit to co po mne chteji bez dlouheho vysvetlovani - staci ukazat.
--------------------------------------

Muj SiFu mel zlamanou ruku v lokti - uplne naskrz. Doktori prorokovali, ze uz s rukou nikdy nebude poradne hybat. Rozhybal ji neustalym cvicenim - a udrzuje ji rozhybanou neustalym cvicenim.
Vít Hrachový
ELYWCIMAA // http://www.kungfuwingchun.cz
Škola ozbrojené sebeobrany // http://sosb.cz
Uživatelský avatar
Hark
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 612
Registrován: úte 16. pro, 2003 0:00
Bydliště: Praha, Frýdlant nad Ostravicí

Příspěvekod PC » stř 15. lis, 2006 16:08

Zdar, mohu mluvit pouze o Taiji a jeho zdravotnich dusledcich, ktere znam z vlatni zkusenosti a studia.

1, Nez jsem zacal cvicit Taiji, mel jsem kazdy rok tak alespon 2x rocne zanetlive onemocneni nosohltanu (ztracel jsem treba i na 14 dni chut i cich, vysoke teploty). Vzdy mi to zabralo ca. 14-21 dnu na vyleceni. Proste chcipak :)
V soucasne dobe si nepamatuji, ze bych lezel dele jak den ( a to je mozna spis uz lennost :) ), krom asi pred dvema lety sem mel chripku, ale tomu se asi nejak moc vyhnout nejde, kazdopadne jsem vstal uz treti den.
Jinak mam obcas pocit jako ze na me neco leze, ale to je tak vsechno.

2, Ted ke kloubum a kostem, jsem si jist ze Miro, to tu pozdeji vysvetli z hlediska Tao alchymie/Cinske mediciny (cimz ho o to i prosim ;) ) a moc se na to tesim. Ja jsem, kombinaci toho, jak se ma cvicit a zapadni anatomie, dosel k tomu, ze diky cviceni se nezapojuji svrchni skupiny svalstva ale svaly hloubeji ulozene,bud blize kostem, ci dokonce na kosti upnute (pomoci slach, coz je vlastne jen takovy sval trochu pozmenen aby mohl zarust do kosti). Procvicovanim techto skupin (rozumej jejich aktivaci), dochazi k okyslicovani a zlepsene latkove vymene v techto oblastech, tedy de facto kostech a kloubech. Kosti diky tomu mohou lepe prosperovat, pomaleji ridnou. Kosti se vyvijeni po cely zivot, neni to tak, ze v 18-21 se jejich vyvoj zastavi, co se tyce velikosti tak ano, ale ne vnitrni struktura kosti tu lze ovlivnovat. Toto si myslim je hlavni mechanismus vlivu Taiji na kosti. Jedna z prvnich veci co mi bylo k Taiji receno bylo: "My cinani rikat, kdo cvici Taiji cvici kosti a ne svaly..."
Ale jak rikam, moje zkusenosti se tykaji hlavne Taiji, coz je v tomto ohledu jinde nez napr Thaibox. :wink:
PC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 569
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00

Příspěvekod fakt » stř 15. lis, 2006 19:22

Díky PC.
V hrubých rysech jsi nastínil výživování a posílení kostí. Napadá mne ještě jedna věc. Dříve než kosti odchází člověku klouby. Zkus napsat něco o rozdílu ve vyživování kosti a chrupavkovité tkáně, v našem případě samém vrcholku kloubní hlavice. Za Tvůj postřeh děkuji.
Fakt
fakt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1363
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00


Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Bing [Bot] a 14 návštevníků