Posilovani vs. strecink

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Příspěvekod Miro » pát 09. bře, 2007 14:21

Migli,

nabuduce si odpust ono trojnasobne opakovanie, ano? Tie dva citaty som tu dal ako tip, odkial sa mozu ludia odrazit na vlastne studium problematiky, nie na to, aby si mal o com polemizovat. Najdi si studii viac, porad sa s fyziologmi, obehaj spickovych trenerov atd., tvrdim si povedat, ze zaver je celkom jednoznacny: strecing pred samotnym treningom (nielen za studena, ale i po rozohriati) je zastarala a dnes uz prekonana treningova technika. Alebo si precitaj moje vysvetlenie este raz, je to napisane dostatocne jasne: akekolvek pretahovanie svalov a sliach za ich ramec obvykleho rozsahu pohybov (co je definiciou strecingu) a nasledne aktivity charakteru bojovych umeni (ako napriklad kopy na hlavu, skoky, extremne nizke pozicie atd.) su idealna kombinacia na vznik zranenia. A ak Ti to nedochadza ani takto, tak to velmi jednoducho vyskusaj: zaves sa na 10 minut nepretrzite na hrazdu, aby sa Ti perfektne natiahli slachy na rukach a ramenach a potom okamzite chod buchat na boxersky mech, som si isty, ze Ti to dojde. Alebo natahuj nohy v spagate, roznozke atd. a potom chod skakat salta.

Miro
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

 

Příspěvekod choze » pát 09. bře, 2007 14:57

ahojte,
k teme by som odporucal si precitat tuto diskusiu, vela veci si mozete vyskusat sami a hned budete mudrejsi :)
http://freezone.biomag.sk/viewtopic.php?t=1084&highlight=strecing
Uživatelský avatar
choze
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 253
Registrován: úte 09. lis, 2004 0:00
Bydliště: Bratislava

Re: rada

Příspěvekod damien » pát 09. bře, 2007 16:53

Baxxse píše:
damien píše:rad bych vas poprosil o radu... dlouho jsem posiloval... ale ja vim je to chyba ... nedelal jsem strecink a ted bych chtel zacit s nejakym bojovym sportem (pouze sebeobraneho charakteru, zadne K1 atd) ... mohl by mi nkdo popsat jak se spravne protahovat??? popripade link na dobry clanek prosim... co jsem hledal na googlu , tak nic moc... jde mi o opravdu kvalitni informace... predem dekuji a omlouvam se za takto trapny dotaz.


http://aiki.euweb.cz/?type=article&id=7

Zkus tohle treba ti to pomuze...


moc diky... nejsem negramot ,ale potesilo me ,ze je to i s nazornymi obrazky... mas to u me. :lol:
damien
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 08. bře, 2007 0:00

Příspěvekod migli » pát 09. bře, 2007 21:38

2 Miro:

Ano, opakovani si pro priste ponecham 8), pokud tak moc vadilo - promin.

Nicmene je pro mne velmi potesujici, ze uz kategoricky netvrdis, ze strecink pred treninkem zvysuje riziko zraneni.


Jeste k tematu, podle tveho zpusobu vyjadrovani mam z tebe pocit, ze jsi primo u zdroje modernich treninkovych metod stavajicich vrcholovych sportovcu, tak se nam pochlub, at se neco dovime :)
migli
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 479
Registrován: stř 21. pro, 2005 0:00

.

Příspěvekod luen » pát 09. bře, 2007 21:55

Strecing pred treninkem? Uplne v pohode a vrele doporucuji na rozehrati ... po treninku jako relax a uvolneni taktez. Mirovo rady obcas necist a to ani pred ... ani po :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Lada » pát 09. bře, 2007 22:12

já už si tedy dostkrát si něco natáhl atd.. právě proto že jsem se předtím dostatečně neprotáhl a to u jakéhokoli sportu a to jsem jich prošel spousty a každý trenér dbal na dobré protažení....to že je to naopak je dle mých zkušeností i dost lidí co jsem potkal blbost, ale pravda nejsem a nikdy jsem nebyl a nebudu vrcholový sportovec, kteří to mají teda naopak :roll:
Lada
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 793
Registrován: ned 20. srp, 2006 23:00

Příspěvekod ly » sob 10. bře, 2007 1:33

Myslim, ze dost zalezi na tom co si clovek pod strecingom predstavuje. V ramci rozcvicky je podla mna fajn sa "protahnout", predsa len clovek vekom ohybnost rychlo straca.

Ale pokial ide o taky ten riadny strecing, kde sa dost namahaju slachy a klby, tak je podla mna tiez velmi nekombinovat- alebo aspon nie hned po sebe. Slachy chrania klby pred "zlymi" pohybmi a po poriadnom strecingu sa limit sliach posuva- klby su preto o dost zranitelnejsie. Raz som si tak takmer vyklbila bedrak.

Lydia
ly
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 178
Registrován: čtv 26. srp, 2004 23:00
Bydliště: Taipei/BA

Příspěvekod jjosef » sob 10. bře, 2007 9:22

Bezne se pred treningem protahuju, na karate vic, v posilce min.V posilce, pokud se pred vlastnim cvicenim snazim nejak vic strecovat, tak mam potom takovy nestabilni pocity v kolenou pri drepech a mrtvolách, stejne tak i s bederkou.Nedokazu se pote dobře soustředit na techniku a ani nezvladam pohybovat se nad 80%sveho maxima daného cviku.Po docvičeni si ale dam strecing radny, jinak bych par dni pote chodil jak namr***y kačer.
jjosef
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 52
Registrován: pát 13. říj, 2006 23:00

Příspěvekod Miro » sob 10. bře, 2007 9:55

Migli,

nejak si si to poskladal chybne, stale tvrdim celkom kategoricky: strecing pred cvicenim jednoznacne vyrazne napomaha zraneniu. Podstatou strecingu (uz som to tu napisal dvakrat, ale preco to nezopakovat) je, ze svaly a slachy sa natahuju za ramec rozsahu svojho obvykleho pohybu (za 100% rozsahu pohybu). To sposobuje mikroskopicke trhliny v svalovych a slachovych strukturach, takze tieto su daleko viac nachylnejsie na poskodenie pri nahlom velkom zatazeni, rovnako pri malom dlhotrvajucom zatazeni a rovnako pri posobeni "bludnych" sil (to jest sil, ktore nejdu v smere struktury ci obvyklej prace svalu ci slachy - napriklad pri doskokoch akychkolvek skokov, kde telo rotuje). Je napriklad obecnym faktom, ze ligament sa kompletne trha uz pri natiahnuti na hranicu 4 az 5% svojej povodnej velkosti (teda pri rozsahu pohybu 104%), u sliach je to viac a u svalov este viac, konkretne cisla sa lisia. Pokial niekto si cvici len tak doma pre seba a na polovicku moznosti, tak to bude okay, asi to prenho nebude hrat rolu, akonahle vsak ide clovek do maxima (a obvykly trening bojovych umeni zahrnuje kopy do vysky, extremne nizke polohy, akrobaticke skoky atd.), potom riziko zranenia je tu velmi velke. Ale kazdy nech si to premysli a nastuduje sam pre seba a zariadi sa podla seba.

Miro
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Baxxse » sob 10. bře, 2007 13:31

Miro píše:Podstatou strecingu (uz som to tu napisal dvakrat, ale preco to nezopakovat) je, ze svaly a slachy sa natahuju za ramec rozsahu svojho obvykleho pohybu (za 100% rozsahu pohybu). To sposobuje mikroskopicke trhliny v svalovych a slachovych strukturach, takze tieto su daleko viac nachylnejsie na poskodenie pri nahlom velkom zatazeni, rovnako pri malom dlhotrvajucom zatazeni a rovnako pri posobeni "bludnych" sil (to jest sil, ktore nejdu v smere struktury ci obvyklej prace svalu ci slachy

Miro


Opravdu mikroskopicke trhlinky ve svalovych a slachovych strukturach vznikaji,ale pouze v pripade nedostatecne zahrateho stavu. Jak je dobre znamo pri vysich teplotach se zvysuje taznost materialu takze i svalu. Proto je dulezite byt pred strecinkem dukladne zahraty...tim se trhlinam vyvaruji a nasledny strecink nebude zvysovat riziko zraneni ani kdyz po nem bude nasledovat trenink....
Naposledy upravil Baxxse dne sob 10. bře, 2007 13:51, celkově upraveno 1
Baxxse
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 381
Registrován: čtv 22. led, 2004 0:00
Bydliště: Cheb-Praha

Příspěvekod migli » sob 10. bře, 2007 13:36

Miro píše:Migli,

nejak si si to poskladal chybne, stale tvrdim celkom kategoricky: strecing pred cvicenim jednoznacne vyrazne napomaha zraneniu.


To je naprosto v poradku, ale uz to zde tvrdis jako svuj nazor, nikoli jako nazor vedcu a spickovych svetovych treneru, jako pred par prispevky. Potom je to diskuse nazor versus nazor, a o to mi slo.


Miro píše:Podstatou strecingu (uz som to tu napisal dvakrat, ale preco to nezopakovat) je, ze svaly a slachy sa natahuju za ramec rozsahu svojho obvykleho pohybu (za 100% rozsahu pohybu).


To je tvoje osobni definice strecinku, jedna z mnoha moznych. Krom toho, co je 100% rozsahu? Clovek, kdyz vstane z postele? Biceps po kulturistickem posilovani? Pred nim? Nebo ma jit o hranici, nez se stane zraneni?

Mne osobne je blizsi napr definice "Stretching: Any therapeutic maneuver designed to elongate shortened soft tissue structures and thereby increase flexibility." (odkaz)

Miro píše:To sposobuje mikroskopicke trhliny v svalovych a slachovych strukturach, takze tieto su daleko viac nachylnejsie na poskodenie pri nahlom velkom zatazeni, rovnako pri malom dlhotrvajucom zatazeni a rovnako pri posobeni "bludnych" sil (to jest sil, ktore nejdu v smere struktury ci obvyklej prace svalu ci slachy - napriklad pri doskokoch akychkolvek skokov, kde telo rotuje). Je napriklad obecnym faktom, ze ligament sa kompletne trha uz pri natiahnuti na hranicu 4 az 5% svojej povodnej velkosti (teda pri rozsahu pohybu 104%), u sliach je to viac a u svalov este viac, konkretne cisla sa lisia.
Miro

Hele, tohle je silne zjednoduseno. To, ze strecink zpusobuje mikroskopicke trhliny ve svalovych a slachovych strukturach je tvuj osobni nazor. Jenze nikde nemas dukaz, takze tva nasledna dedukce o nachylnosti ke zraneni svalu ci slachy je diskutabilni.

Obecne se sval, slacha a vazivo skutecne poskodi pri extremne velkem zatizeni, ktere neni pro danou tkan obvykle. Ale souvislost strecinku a tohoto typu zraneni zatim nikdo neprokazal. Krom toho, mechanismus poskozeni techto tkani je natolik slozita zalezitost, ze ackoli mam neco nastudovano, na odbornou diskusi nemam a poustet se do ni nebudu.


Cau

Migli
migli
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 479
Registrován: stř 21. pro, 2005 0:00

Příspěvekod Miro » pon 12. bře, 2007 5:08

Migli,

*To je naprosto v poradku, ale uz to zde tvrdis jako svuj nazor, nikoli jako nazor vedcu a spickovych svetovych treneru, jako pred par prispevky. Potom je to diskuse nazor versus nazor, a o to mi slo.*

Heh, ale ja si naozaj myslim, ze aj ti najlepsi vedci a svetovi treneri maju rovnaky nazor - a prezentujem svoj nazor ako takyto. A svoje nazory z oblasti bojovych umeni si nezvyknem vyciciavat len tak z brucha, vystudoval som v tomto odbore univerzitu a skuska z fyziologie bola jedna z najkrutejsich skusok, ake som kedy v zivote urobil - 600 stranova bichla plna terminov ako adenozin trifosfatu - v cinstine... Na tu skusku som studoval dva roky, ver ci never, a neflakal som to.

Precitaj si napriklad Thomas Kurz: Stretching Scientifically:

Don't! Never do static stretches before dynamic stretches, kicking, or any other dynamic movements. For several seconds or even minutes following any type of static stretch, you cannot display your top agility or maximal speed because your muscles are less responsive to stimulation—your coordination is off. Static stretches reduce the force production of the stretched muscles. This was shown by subjecting calf muscles to several 30-second stretches and measuring their force afterward (Rosenbaum and Hennig 1995). Maximal force production is impaired for several minutes after strenuous static stretching (Kokkonen, Nelson, and Cornwell 1998). If you try to make a fast, dynamic movement immediately after a static stretch, you may injure the stretched muscle. I explain these and other reasons in Stretching Scientifically (Kurz 1994).
http://www.fightingarts.com/reading/article.php?id=256

Ten chlapik tvrdi to iste, i ked samozrejme vzdy sa da oponovat, ze kto moze dokazat, ze on je naozaj hodnotny vedec ci spickovy trener, ze? A samozrejme sa da do nekonecna oponovat, ze prakticke skumanie efektu strecingu na nasledny trening s konkretnymi vyslednymi faktami a jasnymi zavermi je prakticky nemozne, ze vlastne nikto nikdy nikde nezadefinoval, co strecing vlastne je, ze existuje nekonecno verzii najroznejsich typov strecingu s nekonecnym mnozstvom variacii praktickeho prevedenia atd. atd., - ale medzi odbornikmi naozaj existuje viac-menej jasna zhoda aspon na tie najdolezitejsie problemy... Zhoda medzi tymito odbornikmi je, ze strecing pred cvicenim prispieva k zvysenemu riziku zranenia, end of discussion. Avsak ovsemze kazdy si moze robit co chce a verit na cokolvek chce...

Miro

P.S.: Cela hromada komentarov a stlpcekov:
http://www.stadion.com/column.html
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Příspěvekod migli » pon 12. bře, 2007 12:04

Miro,

diky za zajimave clanky, jen skoda, zes neocitoval take toto:
...On days you have your workout, do these dynamic stretches in the warm-up before kicking...

jenze to by bylo po debate :wink:

Jinak, o tehle metode strecinku mi bylo pred cca 15-ti lety receno, ze je pouzivana u tzv. ruskych skol baletu - strecink provadeny tahem a vedenim koncetiny vlastnimi svaly, nikdy svihem. Zajimalo by mne, jestli pan Kurz necerpal take odtamtud :)
migli
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 479
Registrován: stř 21. pro, 2005 0:00

Příspěvekod Miro » pon 12. bře, 2007 13:37

Fajn, parada, takze (po dlhej a celkom zbytocnej debate) sa uz zhodneme aspon v tom, ze staticke strece pred treningom su neziaduce. :lol:
No a teraz si predstav, ze ja tvrdim, ze by sa nemali robit ani dynamicke strece, takze vysledok je "ziadne strece pred treningom". A mas to - nie je to jednoduche? :wink:
Inak, nebola to vysada iba baletakov, vyuzivali to mnohi sportovci vychodneho bloku. Kurz vystudoval telesnu vychovu na nejakej univerzite (tusim v Polsku), takze celkom zrejme to ma odtial.

Miro
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Příspěvekod migli » pon 12. bře, 2007 22:01

Miro:

Neshodnem :twisted:

Ty tvrdis: Jakykoli strecink pred treninkem zvysuje riziko poraneni.
Ja tvrdim: Je to vymysl bez vedeckeho opodstatneni, ci alespon vedeckeho dukazu ve forme studie.

Jedine, co jsem si opravil ve svem nazoru, a rad to uznam, je toto(novy nazor):

Neexistuje jakakoli studie, ktera by dokazovala u lidi zavislost strecinku pred cvicenim a naslednym snizenym rizikem zraneni. Takovato studie existuje pouze u mysi, ale to jsou hlodavci :oops:


Ale ziskal jsem dojem, ze te diskuse nebavi, takze bez ohledu na pokracovani se uz ji zucastnovat nebudu.

S pranim co nejkrasnejsiho dne ve ctenarove zivote se loucim,

Migli.
migli
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 479
Registrován: stř 21. pro, 2005 0:00

Příspěvekod Trian » sob 07. lis, 2009 15:59

Nedávno sa mi dostala do rúk zaujímavá knižka. Na pohľad fake (na fotke usmiata žena v 30...) ale obsahovala prekvapujúce informácie. Bola to vôbec prvá knižka, kde boli venované kapitoli práve špeicfikácii strečingu pre kulturistiku, fitness...
http://www.martinus.sk/?uItem=54381

Strečing pochádza z anglického slova stretch, teda naťahovať. Cvičením strečingu zlepšujeme pohyblivosť svojho tela. Takže logicky, keď sa venujem strečingu, je to len prínos, nie?

Nie.

Takže pekne po poriadku:
Zlepšovať svoje pohybové vlastnoti (flexibilitu), môžeme niekoľkými spôsobmi:
1. dynamicky - aktívne, alebo pasívne
2. staticky - aktívne, alebo pasívne
3. metóda: napnem, uvoľním, natiahnem - umožňuje lepšie precítenie naťahovaného svalstva, ale má reálny prínos len pre veľmi pokročilých športovcov

Čo znamená aktívny, resp. pasívny strečing? Aktívny cvičíme vtedy, keď je za naťahovací cvik zodpovedné len naše telo - používame vlastné svalstvo na to, aby sme sa naťahovali. Do pasívneho strečingu zasahujú už vonkajšie podnety - sparring partner, zem, nejaká strečingová pomôcka - takže sa naťahujeme bez toho, aby naše svaly vykonávali nejakú prácu (obrazne povedané).

Mýtus č. 1: dynamický strečing, reps. kmitanie pri strečingu je nebezpečné
Je smutná pravda, že väčšina cvičiacich ľudí tomu stále verí. Je to mýtus minulosti, ktorý vznikol na základe skreslených údajov. Spýtajme sa sami seba, kto je ohybnejší? Veľký európsky boxer, alebo malý číňan cvičiaci kungfu? Keď zoberieme do úvahy 100 športovcov, som si istý, že mnohonásobne lepšie výsledky dosiahnu vo flexibilite ázijčania. Prečo? Lebo cvičia už tisícky rokov to čo funguje. Európania žijú na starých mýtoch, ktoré sa darí len veľmi pomaly vyvracať.

Ale povedzme si prečo?
Vo svale pri statickom strečingu dochádza po cca 10 sekundách ku uzatváraniu niektorých kapilár. Tým sa obmedzuje prietok krvy vo svaloch a to je v dobe, kedy chceme svalstvo pripraviť na záťaž a dobre ho prekrviť, nežiadúce. Jedným z riešení ako tento problém vyriešiť je každých 10 sekúnd zmeniť trochu polohu pri naťahovacom cviku. Tým sa kapilári na určitom mieste uvoľnia, inde zase zatiahnú...
Ale načo si komplikovať život, keď pri dynamickom strečingu k niečomu podobnému vôbec nedochádza. Tým, že v hraničných polohách kmitáme, sa sval neustále prekrvuje. Tvrdenie, že si môžeme týmto spôsobom uhnať zranenie je dávno vyvrátené. Môžeme za to vďačiť svojim podmieneným reflexom. Nervy prenášajú napätie do mozgu. Ak to preženiete s naťahovaním, zacítie prudkú bolesť. To vás varuje nervový systém, že ste vstúpili na územie, kde chýba len málo aby ste si ublížili. Sval sa stiahne a vy napätie uvoľníte. Vedome nie je teda možné si počas aktívneho strečingu vážne ublížiť. Nedovolí vám to nervový systém. Funguje to na podobnom princípe, ako sa nemôžete udusiť sám vlastnou rukou, alebo utopiť... Podmienený reflex vám to nedovolí.

Mýtus č. 3: strečing ako zahriatie v silových športoch...
... nemá čo hľadať. Strečingu má v rozcvičke tú funkciu, že pripravuje kĺby na záťaž. Ale načo mám robiť rozštep, keď pri drepe ani náhodou nezapájam svaly obdobným spôsobom?
Pred tréningom by sme mali rocvičiť svaly tak, aby pracovali čo najlepšie počas tréningu. Musíme v postate imitovať pohyby, ktoré vykonávame pri tréningu. Preto pred cvičením v posilovni má oveľa väčší prínos rozohriatie na bicikly, švihadle, ako strečing. Svalstvo sa rýchlejšie prekrví. Potom zaradíme nejakú sériu hlbokých drepov s vlastnou váhou, aby sme sa pripravili na drepy...
V ideálnom prípade by mala byť tréningová jednotka vyrovnaná, mali by sa rovnomerne zaťažovať všetky svalové skupiny aj s antagonistami. Tak nevzniknú žiadne dislabancie a strečing je zbytočný.
®iaľ, toto je málokedy realitou. Konkrétne splitové tréningy popierajú všetku logiku.

Mýtus č. 3: strečing na záver tréningu
Je zase zbytočný. Keďže boli svaly rovnomerne zaťažené, žiadne naťahovanie netreba. Výskumy nepotvrdili žiadny vplyv strečingu na regeneráciu, skôr naopak.
Pri silových cvičeniach vznikajú na svale mikrotrhliny. Prostredníctvom ich regenerácie sa sval stáva silnejším a rastie. Strečing na záver tréningu môže tieto trhliny zväčšiť a spôsobiť vážne zdravotné problémy. Preto je strečing na záver téningu obzvášť nežiadúci!!!

Mýtus č. 4: strečing na úvod tréningu znižuje nasledovné silové výkony
Tak toto je pravda.

Ako a kedy teda cvičiť strečing?
Pokiaľ máte pocit, že vám vaša súčastná pohyblivosť vyhovuje, nemusíte ho cvičiť vôbec. V posilovni zaťažujete svoje svalstvo rovnomerne, takže sa udržuje v dobrej kondícii. Udržujete si svoju pohyblivosť.

Ale čo ak mám pocit, že môj tréning nie je taký vyrovnaný, ako by mal byť? Potom si musíte nechať poradiť od odborníkov aby vám dali tréning do poriadku. Kým to urobíte, zaraďte na záver tréningu dynamický strečing o veľmi malom objeme a intenzite. Nesmiete zasahovať do hraničných polôh, len do fázy, kedy začínate cítiť natiahnutie (necítim bolesť, len tlak/ťah).

Čo ak chcem zlepšiť svoju pohyblivosť? Venujem sa iným športom, ktoré si ju vyžadujú, alebo pre dobrý pocit...
V tomto prípade zaradťe samostatnú tréningovú jednotku obsahujúcu strečing do dňa. Zaberie vám cca 30-60 minút (statický aj dynamický strečing). Takže ak som v posilovni pondelok, streda, piatok strečingové cvičenia si dám na utorok a štvrtok. Medzi strečingom a tréningom by mal byť väčší časový odstup, aby nedochádzalo k zväčšovaniu mikrotrhlín a zraneniam.

Takže, čo z toho všetkého plynie?
1. dynamický strečing je prínosný
2. v rámci športového tréningu zaraďovať najmä dynamický strečing
3. statický strečing len v samostanej tréningovej jednotke
4. strečing nemá pre silové športy žiaden prínos

Doplnenie, pre bojové športy:
Bojové športy sú sšasti ako gymnastika. Vyžadujú si dobrú flexibilitu (kopy do hlavy, sekerové kopy, niektoré úderové techniky, boj na zemi).
Preto je dôležité na začiatok tréningu po krátkej kondičnej rozcvičke (švihadlo, beh) zaradiť 5-10 minút dynamický strečing. Podporí prekrvenie svalstva a pripravý svaly na odpovednú záťaž. Na záver tréningu strečing netreba. Je to zbytočné. Svaly dostali počas tréningu zabrať.
Zase, ak chcete zlepšiť svoju pohyblivosť, treba zaradiť samostatné tréningové jednotky so statickým strečingom (aj dynamickým).
Trian
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 196
Registrován: pát 08. čer, 2007 23:00
Bydliště: ©amorín, Slovensko

Příspěvekod pm » sob 07. lis, 2009 17:13

uz nejaky patek si to nastudovavam:

- strecink pred treninkem, totalni ztrata casu, kontraproduktivni - rozhodi motoriku, etc. staci lehka rozcvicka

- strecink po treninku (idealne kontrakcne relaxacni) - super, pokud pruznost k necemu clovek potrebuje, ze! 2x tydne hardcore strecink, 2x tydne lehky

a je na to x vedeckych vyzkumu, pokud to pro nekoho hraje nejakou roli. jako hlavni vidim proc strecovat - pro nekoho to muze byt vitalni, pro jineho naprosto kontraproduktivni
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod luen » sob 07. lis, 2009 17:35

Nas klasickej trenal vypada tak, ze se zahrejeme, protahneme (strecing) - obzvlaste ty partie, ktere hodlame treba nadmerne zatezovat (kdyz se vic kope je strecing zameren vice na nohy, pokud napr.vice hazeme je dobre vice protahnout zada a trup ...). Proste cvicit je treba systematicky podle nejake rozumne a overene metodiky (nedoporucuji zadne experimenty - nahradni dily na nase telo zatim v prodeji nejsou), musi to mit hlavu a patu, musim umet aspon trochu naslouchat svemu telu (nebo aspon terener) atd ...

Vubec nevidim problem ve strecovani po trenalu, protoze rychlej pohybu muze zpusobit uskrinuti svalovych vlaken atd ...

Cili pokud vime proc, vime jak ... klido pred i po trenalu.

Krome toho, Miro je/byl mistni klaun :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod RastOne » ned 06. pro, 2009 22:26

Asi by jste se měli domluvit o jakem strečinku je řeč.. Strečink před sportovním výkonem,je nebezpečnej jen pokud ho neumíš provádět.Například švihovými pohyby bez předešlého protažení.. Jinak klidným,mírným protahovním do mirného tahu svalu je velmi dobré před cvičením pro přípravu svalu pro zátěž,prokrvení,okysličení... A dosažení maximálního rozsahu pohybu což je třeba u posilování přínosem a prevence zranění..Po cvičení platí zase okysličení svalů,odbourávání kyseliny mléčné(druhej den tě tolik ty svaly nebolí) po posilování svaly které se neprotáhnou mají tendenci ke zkracování. A hlavně po posilování je strečink nejefektivnější.Ještě jsem neslyšel že by komukoli a jakkoli správně prováděnej strečink ublížil ba naopak... Strečink je jen přínosem pro tělo v jakemkoli množství,ale musíš vědět jak se správně a bezpečně protahovat. panda tam psal něco o tom že si díky strečinku odrovnal koleno.. No když jseš kokot a nevyhledáš si jak správně strečink provádět... Pomalym statickym strečinkem do mírného napětí svalů si těžko něco uděláš. Doporučuji Solvebornovu metodu napnutí-natáhnutí...
RastOne
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned 06. pro, 2009 0:00

Příspěvekod RastOne » ned 06. pro, 2009 22:42

Ještě jaktotu čtumusím napsat.. Strečink je přínosem pro svaly i pro silové sporty,možná ti nedá sílu,ale dá ti rozsah pohybu,pevné,alep ružné svaly které jsou prevencí pro natáhnutí,přetržení,natrhnutí, namožení,unavě svalů... Takže strečink je + pro jakykoli sport,sportovní činnost,jen se musí umět provádět. Četl jsem tady spousta kravin o tom jak ne před,nebo ne po..Před i po je dobrá věc! Jen z uvolněných svalů vyvineš maximální rychlost. Rychlost uderu je i síla uderů... 2násobná rychlost se rovná 4násobne síle..Nezáleží tolik na objemu svalu jako na kvalitě. Pro zdravé,hezké a hlavně pro maximální využití svalů,je strečink obrovským přínosem. Pro BU BS obzvlášt... Jen musíš vědět jak cvičit strečink! Nenech se odradit názorama velkejch nabušenejch hovad,který ani po strečinku nejsou schopny utřít si samy zadek.. Uvolněnost,pružnost,kvalita a zdraví svalů je strašně moc! A kdo říká opak ten svoje tělo akorát ničí. Vem si tomfu a starej gumovej obušek a stejnou silou se majzni do stehna :-) A ne jen tak pro nic za nic je staré čínské přísloví: Měkkost a uvolnění vyhrává nad tvrdostí a silou..
RastOne
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 70
Registrován: ned 06. pro, 2009 0:00

PředchozíDalší

Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků

cron