Posilovani vs. strecink

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Posilovani vs. strecink

Příspěvekod Bohumil » stř 21. úno, 2007 13:37

Nedávno jsem začal chodit posilovat. Mám celkem dobrou ohebnost a nechtěl bych o ní kvůli posilování přijít (zkracování svalů). Cvičím 2x týdně, každý druhý/třetí den se protahuju.

Kdy je nejvýhodnější strečit, aby mi zůstala ohebnost a zároveň rostla síla?
Bohumil
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: pát 17. úno, 2006 0:00

 

Příspěvekod migli » stř 21. úno, 2007 15:18

Strecink ti ovlilvni silu jedine pozitivne. To znamena: rozehrati a strecink pred posilovnou, protazeni svalu po posilovne a kdyz na to mas naladu, tak rozcvicka + protazeni kazde rano pred snidani :)
migli
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 479
Registrován: stř 21. pro, 2005 0:00

Příspěvekod Panda » stř 21. úno, 2007 15:29

Moje zkušenost: nejdůležitější je strečing po treningu, ať už silovém nebo vytrvalostním, strečink po zátěži je základ ä účinná prevence!!!!!
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Toman » stř 21. úno, 2007 17:20

migli píše:Strecink ti ovlilvni silu jedine pozitivne. To znamena: rozehrati a strecink pred posilovnou, protazeni svalu po posilovne a kdyz na to mas naladu, tak rozcvicka + protazeni kazde rano pred snidani :)


Migli nemáš tak úplně pravdu. Mám knihu -Strečink- z nakladelství Grada a tam se píše že přespříliš protažené svalový aparát ztrácí původní schopnost kontrakce tzn. menší síla, takže....asi jako všude: "Fšeho s Mírou"
Obrázek
Fotbalisti předstírají, že jsou zranění. Fajteři předstírají, že nejsou :-)
Toman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1852
Registrován: čtv 10. úno, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Bohumil » stř 21. úno, 2007 17:49

Toman píše:Migli nemáš tak úplně pravdu. Mám knihu -Strečink- z nakladelství Grada a tam se píše že přespříliš protažené svalový aparát ztrácí původní schopnost kontrakce tzn. menší síla, takže....asi jako všude: "Fšeho s Mírou"
Obrázek

Co presne obsahuje ta kniha? O strecinku obecne nebo jen cviky (i pro BU?)?
Jinak neco podobneho mi rikali znami.
Bohumil
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: pát 17. úno, 2006 0:00

Příspěvekod Panda » stř 21. úno, 2007 18:03

Určitě všeho s mírou, hlavně si myslím že když nepřirozeně roztáhneš např vazy tak pak už neplní svou původní zpevňovací funkci, viz moje koleno:)Také není dobré se před posilováním extra protahovat ale spíše zahřát.
Jinak si vzpomínám že jsem četl myslím v Muscle and Fitness že po protažení svalů po treningu se pak lépe prokrvují-regenrují a tím pádem lépe "rostou"..omluvte to vyjadřování,přesně si to nepamatuju ale určitě šlo o to že mezi růstem svalové hmoty a portažením svalů byla nějaká přímá souvislost..
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Toman » stř 21. úno, 2007 18:09

Bohumil:
knížka je to dobrá. Ze začátku je povídání a pak převážně cviky, které jsou očíslované a jednotlivým sportům jsou pak přiřazena čísla cviků které jsou pro ten daný sport nejdůležitější. Je tam snad 300 cviků. Jsou tam i bojové sporty, ale i pro hokej, balet, ....
Fotbalisti předstírají, že jsou zranění. Fajteři předstírají, že nejsou :-)
Toman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1852
Registrován: čtv 10. úno, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod jeikob » stř 21. úno, 2007 18:10

Bohumil píše:
Toman píše:Migli nemáš tak úplně pravdu. Mám knihu -Strečink- z nakladelství Grada a tam se píše že přespříliš protažené svalový aparát ztrácí původní schopnost kontrakce tzn. menší síla, takže....asi jako všude: "Fšeho s Mírou"
Obrázek

Co presne obsahuje ta kniha? O strecinku obecne nebo jen cviky (i pro BU?)?
Jinak neco podobneho mi rikali znami.


tahle knížka je dobrá.obsahuje typ strečingu pro ruzné druhy sportu a ty cvičení jsou tam podle obtížnosti a navíc vysvetluje principy.
Strečing je dobrej a duležitej pro všechny.Ale asi kdo cvičí wushu či taekvondo musí být víc uvolněnej než zapasník:)
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod Bohumil » stř 21. úno, 2007 18:16

A kdyz se poradne protahuju (mimo posilovaci dny) treba pul hodiny, tak to ma taky vliv na silu?

Jeste by me zajimalo, jak je to s rukama, protoze ruce jsou prece jen "od prirody ohebne", tzn. ze snad ani nejde je "prestrecit", tzn. ze by protahovani nemelo mit velky vliv na objem a silu svalu v rukach?
Bohumil
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 18
Registrován: pát 17. úno, 2006 0:00

Příspěvekod Toman » stř 21. úno, 2007 18:52

jeikob píše:Ale asi kdo cvičí wushu či taekvondo musí být víc uvolněnej než zapasník:)


Jeikobe jeikobe :roll: viděls někdy gymnastiku řecko-římskejch zápasníků ty kluci sou tak ohebný že si o tom 90% praktikantů wushu či taekwondo může nechat zdát. Ono na ty suplexy, mosty atd. nemůže být člověk žádné dřevo. :wink:
Fotbalisti předstírají, že jsou zranění. Fajteři předstírají, že nejsou :-)
Toman
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1852
Registrován: čtv 10. úno, 2005 0:00
Bydliště: Praha

 

Příspěvekod jeikob » stř 21. úno, 2007 18:58

Toman píše:
jeikob píše:Ale asi kdo cvičí wushu či taekvondo musí být víc uvolněnej než zapasník:)


Jeikobe jeikobe :roll: viděls někdy gymnastiku řecko-římskejch zápasníků ty kluci sou tak ohebný že si o tom 90% praktikantů wushu či taekwondo může nechat zdát. Ono na ty suplexy, mosty atd. nemůže být člověk žádné dřevo. :wink:


jasně uznávám to jsem přestřelil.každopadně je strečing duležitej pro každou pohybovou aktivitu.
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod migli » stř 21. úno, 2007 20:33

2 Toman

Jasne, napsal jsem to ponekud neobratne. Jakykoli patologicky stav, hyperflexibilitu nevyjimaje, bychom nemeli mit jako cil. Ale byl bych nerad, kdyby si lide mysleli, ze bezne provadenym strecinkem zeslabneme. Ja se mezi lidmi spis setkavam s tim, ze jsou totalne neohebni, a pravidelne protahovani by jim jedine prospelo.

Jinak, pro kondicniho sportovce urcite: rozehrati a strecink pred cvicenim - snizuje riziko poraneni, prokrveny, protazeny a rozehraty sval lepe reaguje. Strecing po cviceni zase zlepsuje rychlost regenerace svalu, coz neprimo prispiva k zvetseni svalu a potazmo i jeho sily. No, a pokud se protahneme rano, tak si pri dohaneni autobusu nenatahneme achilovku :), kazdopadne je to lepsi nez rano kafe a cigaro :D
migli
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 479
Registrován: stř 21. pro, 2005 0:00

rada

Příspěvekod damien » čtv 08. bře, 2007 21:53

rad bych vas poprosil o radu... dlouho jsem posiloval... ale ja vim je to chyba ... nedelal jsem strecink a ted bych chtel zacit s nejakym bojovym sportem (pouze sebeobraneho charakteru, zadne K1 atd) ... mohl by mi nkdo popsat jak se spravne protahovat??? popripade link na dobry clanek prosim... co jsem hledal na googlu , tak nic moc... jde mi o opravdu kvalitni informace... predem dekuji a omlouvam se za takto trapny dotaz.
damien
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: čtv 08. bře, 2007 0:00

Příspěvekod Miro » pát 09. bře, 2007 6:34

Migli napisal:

*Jinak, pro kondicniho sportovce urcite: rozehrati a strecink pred cvicenim - snizuje riziko poraneni, prokrveny, protazeny a rozehraty sval lepe reaguje. Strecing po cviceni zase zlepsuje rychlost regenerace svalu, coz neprimo prispiva k zvetseni svalu a potazmo i jeho sily. No, a pokud se protahneme rano, tak si pri dohaneni autobusu nenatahneme achilovku :), kazdopadne je to lepsi nez rano kafe a cigaro :D*

Strecing pred cvicenim je najlepsi sposob, ako si navodit zranenie svalov a sliach v dosledku predchadzajucej preexponovanosti pocas strecingu. Rozohriatie pred cvicenim ano, to je nesmierne dolezite, ale strecing nie - strecing by sa mal robit vzdy az uplne na zaver cviceni.

Miro
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Re: rada

Příspěvekod Baxxse » pát 09. bře, 2007 11:13

damien píše:rad bych vas poprosil o radu... dlouho jsem posiloval... ale ja vim je to chyba ... nedelal jsem strecink a ted bych chtel zacit s nejakym bojovym sportem (pouze sebeobraneho charakteru, zadne K1 atd) ... mohl by mi nkdo popsat jak se spravne protahovat??? popripade link na dobry clanek prosim... co jsem hledal na googlu , tak nic moc... jde mi o opravdu kvalitni informace... predem dekuji a omlouvam se za takto trapny dotaz.


http://aiki.euweb.cz/?type=article&id=7

Zkus tohle treba ti to pomuze...
Baxxse
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 381
Registrován: čtv 22. led, 2004 0:00
Bydliště: Cheb-Praha

Příspěvekod Baxxse » pát 09. bře, 2007 11:20

Miro píše:Strecing pred cvicenim je najlepsi sposob, ako si navodit zranenie svalov a sliach v dosledku predchadzajucej preexponovanosti pocas strecingu. Rozohriatie pred cvicenim ano, to je nesmierne dolezite, ale strecing nie - strecing by sa mal robit vzdy az uplne na zaver cviceni.

Miro


Nechci byt hruby nebo tak neco...ale tohle je pekna blbost... :roll:

Strecink pred treninkem a vubec pred sportovnim vykonem je velice dulezity!!
Baxxse
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 381
Registrován: čtv 22. led, 2004 0:00
Bydliště: Cheb-Praha

Příspěvekod Miro » pát 09. bře, 2007 12:33

Vsetci sucasni spickovi treneri vedia, ze strecing PRED samotnym treningom vedie k castejsiemu vyskytu zraneni...
Napokon je to aj uplne logicke: pri strecingu ide o natiahnutie svalov a sliach ZA hranice bezneho rozsahu pohybu danych svalov a sliach (na rozdiel od rozohriatia, ktore by malo byt v rozsahu zvycajnych pohybov). Pri takomto nasilnom natiahnuti (kazdy pohyb za obvyklu hranicu je nasilny) svaly a slachy potrebuju dostatocny cas na regeneraciu, k tomu vsak nemaju moznost, pretoze nasleduje trening a tak i pri mensom zatazeni, nez je zatazenie obvykle, moze dojst k poskodeniu vzhladom na unavu zo strecingu. Viac o tom v najnovsich ucebniciach fyziologie a treningovych metod...

A par tipov na webe:

New research makes it clear that - in terms of improving your flexibility - it's probably best to stretch during or after your workout, not before.
http://www.pponline.co.uk/encyc/0250.htm

Could the timing make a difference? Lally's analysis did yield one fascinating bit of information. Those marathoners who stretched before training sessions had higher rates of injuries, compared to runners who didn't stretch. However, athletes who stretched after their workouts actually had lower frequencies of injuries.
http://www.pponline.co.uk/encyc/0396.htm

Miro
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Angus » pát 09. bře, 2007 12:59

Baxxse píše:
Miro píše:Strecing pred cvicenim je najlepsi sposob, ako si navodit zranenie svalov a sliach v dosledku predchadzajucej preexponovanosti pocas strecingu. Rozohriatie pred cvicenim ano, to je nesmierne dolezite, ale strecing nie - strecing by sa mal robit vzdy az uplne na zaver cviceni.

Miro


Nechci byt hruby nebo tak neco...ale tohle je pekna blbost... :roll:

Strecink pred treninkem a vubec pred sportovnim vykonem je velice dulezity!!


Je rozdíl strečink anebo pouhé protažení, které se nedělá na maximum.
Angus
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 692
Registrován: pon 23. čer, 2003 23:00

Příspěvekod raduz » pát 09. bře, 2007 13:12

Toman píše:
jeikob píše:Ale asi kdo cvičí wushu či taekvondo musí být víc uvolněnej než zapasník:)


Jeikobe jeikobe :roll: viděls někdy gymnastiku řecko-římskejch zápasníků ty kluci sou tak ohebný že si o tom 90% praktikantů wushu či taekwondo může nechat zdát. Ono na ty suplexy, mosty atd. nemůže být člověk žádné dřevo. :wink:


Presne, most, rozne sklopky, pady a pod... to su proste zapasnicke zaklady..... nejaka ohybnost sa vzdycky hodi.... :wink:
raduz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 555
Registrován: čtv 18. lis, 2004 0:00
Bydliště: NMnV

Příspěvekod migli » pát 09. bře, 2007 13:35

Miro, Miro, Miro...

citujes jednu studii, ktera ma nekolik slabin:

1) zvyseni rizikovosti zraneni se tykalo pouze bilych muzu, nikoli zen ci orientalcu (cernosi afaik nebyli zastoupeni)

2) nebyla zde zadna kontrola zpusobu strecinku - kazdy se protahoval jinak

3) ve studii nejsou uvedeny vekove rozdily atletu - starsi clovek ma svaly jinak flexibilni nez mlady

4) jednalo se o vytrvalostni bezce - maratonce. Pak studie nevypovida vubec nic o disciplinach, ktere nejsou primarne vytrvalostni.

5) neuvadi se zde ani zadna hypoteza, na zaklade ktere by vyssi mira zraneni byla vysvetlena - jedna se jen o hypotezu zavislosti dvou promennych, ktera k tomu - pokud jsem si vsiml - ani nebyla statisticky testovana za ucelem potvrzeni ci vyvraceni.


Dale, to, ze strecink za studena je na prd, s tim souhlasim. Ale ja uvadel protazeni svalu po dukladnem rozehrati - ale asi jsem to dost nezduraznil. Jeho cil je jen uvolneni spasmu svalu za ucelem lepsiho prokrveni.


Krome toho, zrovna tak existuji studie, ktere nic takoveho neuvadeji. Proste strecink bez rozehrati je na prd, hmitani je na prd. A kvalitnich studii malo. A k tomu, paradoxne, jsem si ja osobne vyrobil zraneni svalu ci slachy tehdy, kdyz jsem se po rozehrati neprotahl.
migli
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 479
Registrován: stř 21. pro, 2005 0:00

Další

Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků

cron