Beh ?

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Příspěvekod Makoto » čtv 29. bře, 2007 13:09

ukropcany píše:4makoto - Ty buržuj s tým polmaratónom :wink: Inak merač pulzu je pre normálny tréning nevyhnutnosť, pretože ak si aj niekto myslí, že vie čo robí, tak až keď si to dá na seba, tak zistí, že nevie...

Vsak mi z toho taky odeslo prave koleno :? ...takze jednou jsem si to zkusil a nikdy vice...a budu se modlit, abych si nekdy v budoucnu zabehl aspon polovicku v case, co jsem behaval. Ale dokazal jsem to :wink:

Jo a nebezel jsem oficialni pulmaraton, ale dal jsem si proste dve kolecka okruhu, o kterem vim, ze ma lehce pres 10 km. Ja tyhle organizovane behy nemusim...

Co se tyka sportesteru - svata pravda Ukropcany. Vlastni zkusenost :-)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér

Re: Beh ?

Příspěvekod majkx » čtv 29. bře, 2007 19:45

Makoto píše: Mas-li vice dotazu (jak behat, jake boty, atd), jsem k dispozici :-)

Zdar Makoto
Toho musím využít, pomalinku polehoučku jsem opět začal běhat dávám si tak 6 km v lese 3x týdně (shazuju jateční váhu). V minulém století jsem běhával docela dost dopracoval jsem to na 4x týdně ráno 5 km odpoledne 5 km a večer 5 km nebo 10 km a 5 km, nakonec jsem toho po škole nechal, býval jsem často vysílený a bez šťávy, a behal jsem bez informací. Zajímají mě zejména, boty, jak běhat a ten tester a klidně i něco o kloubní výživě k běhání. Ze začátku jsem běhával v keckách z tržnice a pak jsem si už koupil New Balanc. Teď se právě rozhoduju o koupi botů na běhání, takže tvoje rady příjdou vhod. Díkes
majkx
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Makoto » pát 30. bře, 2007 7:58

Zdar, no chtel jsi to sam ;-)
Takze nejdrive ke zdroji mych informaci - beham pravidelne s clovekem, ktery byl mistrem Nemecka v triatlonu a i ted ve svych cca 45 letech ma daleko lepsi kondicku nez ja, proste magor :-)

Boty - zalezi na povrchu. Pokud jde prevazne o asfalt, pak doporucuji tzv silnicni boty, tj vysoce odpruzene po cele delce chodidla. Hlina, les, pole staci mit odpruzene boty hlavne na pate, kam smeruje hlavni naraz pri doslapu. Obecne plati, ze cim tvrdsi povrch, tim lepsi odpruzeni. V soucasne dobe se dobre bezecke boty pohybuji od 2.500 vice.
Je to vsak hodne generelne receno, protoze pokud to myslis vazneji, doporucuji se objednat na vysetreni k http://www.casri.cz/ kde ti zjisti laktatovou krivku, techniku doslapu, celkovou kondici, atd. a na zaklade techto udaju ti doporuci boty. Kompletni vysetreni stoji cca 1.500 Kc a trva par hodin.
Jedny boty vydrzi tak na 3.000 km, pak uz by jsi je mel pouzivat na bezne noseni, ale uz ne na beh.

Velice dulezite je uvedomit si, jestli behas na zvyseni kondice nebo vybusnost, ci vytrvalost. I dle toho se beha jinak a v jinych tepovych zonach. Obecne tu plati, ze na udrzeni kondice staci 2x tydne 10 km, na zvyseni je treba zvyseni na 3x tydne s tim, ze jednou za cas zkusis bezet trasu v opacnem smeru nez jsi zvykly (tedy tam, kde jsi mel cil bude start a kde start, bude pro tebe cil). Jde o to, aby si telo nezvyklo na stabilni zatez v urcitych intervalech (kopce, rovinky, atd) Po BU je potreba do behu zaclenit obcas i neco podobneho jako je tzv. "indiansky beh", tzn. ze zminovanou 10ti kilometrovou trasu zabehnes tak, ze minutu sprintujes a pak vyklusavas, dokud se nedostanes na optimalni tepovou frekvenci, pak opet minutu sprintujes, atd. Diky tomu casem zjistis, ze cas pro regeneraci se ti zkracuje a sprintem ubehnes dal. Ale opet je potreba se soustredit pouze na tepovou frekvenci ne na rychlost (pokud behas s nekym, nesnaz se ho drzet mermo moci), ani na vzdalenost. To v tomto pripade neni dulezite. Jen se drzet ve sve optimalni tepove frekvenci (jak se vypocita OTP se musim podivat doma, z hlavy neznam vzorecek) a vse ostatni prijde. Beh v OTP se vyznacuje tim, ze by jsi mel pri behu byt schopen mluvit, jakmile se uz zadychavas a popadas beh, bezis moc rychle. Ale opet i zde doporucuji sporttester, je to velice dobra investice do zdravi. Puvodne jsme byl k tomu skepticky, ale zmenil jsem nazor, kdyz behem dvou mesicu jsem dokazal zlepsit svuj cas na 10 km o 7 minut. A pak ubehnout ten pulmaraton bez toho, abych se citil kdovijak utahany.

Co se tyka casu behani - je jedno, jestli rano ci vecer. Dale pokud budes behat dele nez hodinu, je potreba doplnovat tekutiny (a pivo neni nejvhodnejsi stejne tak jako coca cola ci jine limonady :) Pro beh kolem dvou hodin staci voda s citronem a spetkou soli. Pit by si mel zacit v okamziku, kdy ucitis sucho v ustech, to uz je vnejsi projev, ze telo nutne potrebuje pit. Tady jsem bohuzel nevidel, ale v Nemecku se prodavaji specialni opasky s malymi (cca dcl) flaskami na vodu. Nechal jsem si privezt jedne opasek se dvema flaskami a musim rici, ze po takovem hodinovem behu, kdy uz clovek zaziva reset mozku to je doslova "stava" do nohou.
Zadnou cokoladu behem behu, jak se casto rika, protoze diky tomu ti vyleti inzulin a zase rychle poklesne, takze pak budes mit subjektivni pocit nohou z olova. Lepsi je kus bananu nebo musli tycinka. To ale hovorime o delsim nez hodinove behu.

To o cem pises je presne syndrom pretrenovani. Musis poskytnout telu dostatecny odpocinek a zkusit treba kolo nebo plavani, ale osobne bych spise doporucil spanek a odpocinek nez dalsi zatez. Dej tomu cas a ono se to zase vrati.

Dobre informace naleznes i v nove vychazejicim casopise Run (http://www.run-magazine.cz/ ) Vyslo uz treti cislo a dosud tam byly testy jednotlivych znacek bot, rady na techniku behu, jake boty vybrat na ruzne typy povrchu, reportaze o ultramaratonech, atd. Pisou tam spicky v oboru jako je napriklad Skorpil.

Tak snad jsem ti v tom neudelal vetsi bordel :-) Nevim, jestli tohle neni OT, pak asi bude lepsi poslat dalsi dotazy SZ.
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod PC » pát 30. bře, 2007 8:21

Jojo Skorpil ultrachlapik, prednasel mi zdravou vyzivu a samozrejme doslo na beh, kdyz spustil: "... no to bylo kdyz jsem bezel z Prahy do Vidne a 60 km pred Vidni jsem si zlomil prst na noze...". 8O :) :)
PC
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ukropcany » pát 30. bře, 2007 11:41

Moje skúsenosti sú veľmi podobné... základ je niečo si načítať + merač + veľa spať a nebehať každý deň do skapatia... menej je niekedy viac.
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod majkx » pát 30. bře, 2007 19:38

4 Makoto, díkes moc. Pro začátek moc dobré informace. Zatím prozkoumám co jsi mi poradil a využiju nabídky a o další info tě stáhnu přes SZ. Dík
majkx
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod kjang » sob 31. bře, 2007 13:06

skromnejsi stranky o behani jsou taky zde
http://www.spanker.cz/beh/
kjang
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér

Příspěvekod Emanuele » ned 10. čer, 2007 9:13

Ahojte lidicky ...
tak sme u toho zase,pred dvema tydnama ,kdyz zacali ty horka sem byl behat a v urcitym bode ,asi v 5 km sem sebou skoro svihl na zem,zacala se me tocit hlava atd + do toho me zacali posledni dobou silene krupat kolena a pri stretchingu pri snure citim strasnej tah na kolenach coz podle me je prave zasluha vyse zminovaneho behu.Takze tedka po dvou tydnech odpocinku od behu,a sverazne sem do sebe ladoval kloubni vyzivu horem spodem(obrazne receno :wink: ) sem se rozhodl v pondeli znovu zacit behat a dam na vas a investuju do nejakyho merice tepu.
mam na zkusenejsi bezce,a ze jich je :lol: par dotazu!

1)Ten meric tepu atd ?Mate nejakou preferovanou znacku ci typ merice?Ci jake funkce by mel mit aby to bylo OK?Koukal sem se na ceny a +- vsecky sou okolo 2500Kc coz sem si nejak nasetril takze snad stim vyjdu .

2)Vim ze tedka kdyz budu znovu zacinat po 2 tydnech pausy ,tam nemuzu rovnou napalit 10 Km a cekat ze to bude ok,takze sem si naplanoval progressivni vzestup asi takto!
1tyden =Po,str,pa 3 Km
2tyden=Po,str,pa 5 Km
3tyden=po,str,pa 7 km
4tyden= po,str,pa 10 Km
5tyden=po,ut,ct,pa 7Km
6tyden =po,ut,ct,pa 10 Km

s timhle bych mel do takovych 6 tydnu nabrat jakz tak formu,a neprepalit to hnedka od zacatku :)Co si o tom myslite vy?Mozna je to moc malo progressivni a mel bych zacit u vetsich cisel a posunovat se vic vys ale taky musime pocitat s tim ze BU neni jen o behani a kdyz do toho pridate na trenalu sprinty a kopani tak ty nohy taky musi nekdy odpocivat :)Rad vyslisim vase komenty a pripominky a hlavne rady ohledne toho merice tepove frekvence!
Emanuele
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér

Příspěvekod ukropcany » ned 10. čer, 2007 10:27

4Ema - no, myslím, že keď po 5 km si so sebou skoro švihol, tak 10 je asi nad Tvoje sily... tiež neviem kedy si bol behať, ale ak na obed, tak si koleduješ o pekný prúser, ja napr. pred 19 nejdem behať... inak ak si nikdy nebehal, tak kým sa dostaneš na 10 km pravidelne, tak Ti to pár mesiacov potrvá... určite to nefunguje tak, že 1. týždeň ideš 3, ďalší 5, potom 7 a potom 10, to by bolo moc ľahké... :twisted:
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Emanuele » ned 10. čer, 2007 10:31

Myslel sem ze si prectes zacatek tohohle TOPICU ,zalozil sem ho ja a pred dvoutydenni pausou sem behaval v prehledem 12-15 Km /+- hod !Takze tady se nejedna o neco novyho,spis se vratit do stare formy! :wink: //ted kdyz si to ctu dodatecne tak to neni zas tak pravda,12km za 60 minut a pak vic Km/vic casu :)

Jinak ja sem zvyklej stavat v 6 rano a chodit behat protoze mi behanni rano mnohem vic vyhovuje ,ten den sem si zapomel nastavit budicek proto sem sel behat jak sem se vratil ze skoly,tudiz kolem druhe hodiny odpoledne :roll: nemlat me...
Emanuele
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér

Příspěvekod ukropcany » ned 10. čer, 2007 13:23

Aha, takže Ty si 2 týždne nebehal a akože Ti z toho totálne odišla forma že ani 5 km nezabehneš a potrebuješ poradiť ako dvojtýždňovú stratu dohnať za 6 týždňov... Obrázek

Počuj, ja si pamätám Tvoju schyzofrenickú minulosť na tomto fóre, ale toto už fakt zaváňa doktormi... :evil:
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Emanuele » ned 10. čer, 2007 14:28

Nech toho vypichovani,normalne sem se zeptal!!
Jinak ja sem dva tydny nebehal tak prave nevim,jeste sem to nezkusil od te doby ... :!:
Emanuele
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér

Příspěvekod Toman » ned 10. čer, 2007 14:37

Obvykle běhám cca 5-7 km 1-2x týdně cca 8 let. Jednou jsem 2 měsíce nic nedělal a pak šel zas běhat a problém jsem s uběhnutím neměl žádný možná to trvalo o pár minut dýl ale v pohodě takže se mi takový propastný rozdíl zdá taky s podivem.
Fotbalisti předstírají, že jsou zranění. Fajteři předstírají, že nejsou :-)
Toman
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Emanuele » ned 10. čer, 2007 14:44

Toman píše:Obvykle běhám cca 5-7 km 1-2x týdně cca 8 let. Jednou jsem 2 měsíce nic nedělal a pak šel zas běhat a problém jsem s uběhnutím neměl žádný možná to trvalo o pár minut dýl ale v pohodě takže se mi takový propastný rozdíl zdá taky s podivem.

Ok ,vazne sem to asi prehnal .Skusim dat klasicky jeden tyden trosku mensi vzdalenosti a pak dalsi uz pojedu co sem jel predtim . :wink: Diky za rady
Emanuele
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér

Příspěvekod ukropcany » ned 10. čer, 2007 14:54

Toman píše:takže se mi takový propastný rozdíl zdá taky s podivem.
Presne, celú zimu som frčal len na stacionárnom bicykli a po 3 mesiacoch som dal 10 km v kopcoch s prstom v zadku...

Ema, nehul toľko...
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod kabar » ned 10. čer, 2007 15:33

já neběhám pravidelně, ale kromě bu trénuju házenou, běhat delší tratě chodíme v rámci soustředění tak na dva až tři měsíce v létě, , při dvanáctiminutovce uběhnu 3,2 km ale potom nemůžu ani mluvit, možná i vzhledem k víc jak stokilové váze. Nevím, jestli je to hodně, nebo málo, ale chtěl bych zkusit víc. Jen mě zarazilo, že běhání je opravdu taková věda a chtěl jsem se zeptat, jestli je opravdu nutné, měřit si puls a podobné záležitosti??? Já byl vždycky zvyklej jenom na kvalitní boty a protažení a pak už se prostě jelo.
kabar
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Příspěvekod ghekon » ned 10. čer, 2007 15:33

Jaj, jak já nenávidím běhání, ten blbý pocit, jak se po vás liďi dívají a šeptají si: podívej se na toho idiota :twisted: :twisted:
ghekon
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ukropcany » ned 10. čer, 2007 17:13

4kabar - si si istý, že so 100 kilami zabehneš 3200 metrov za 12 min? 70ky s tým majú problém...

4ghekon - mať ja Tvoje starosti...
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod kabar » ned 10. čer, 2007 17:25

no jistej si sem, asi tak bez deseti metrů, ale jináč jo, přece jenom ten metrák s sebou nosím asi od patnácti a musím na tréninku uběhat to, co ostatní ač mnohem lehčí, vono to bude asi tou házenou, je to docela náročný a ta fyzička tam jakás bude, přeci jenom sem vždycky hrál na dost vysoký úrovni, ale taky vím, že třeba deset kilometrů bych už asi nedal vůbec, protože by mi odešly kotníky
kabar
diskutér - nováček
diskutér - nováček

Příspěvekod kabar » ned 10. čer, 2007 17:41

ale zase netvrdím, že to zaběhnu pokaždý, někdy dám dva a půl a jsem rád, záleží jak to sedne a jestli přede mnou běží někdo, kdo mě hecne
kabar
diskutér - nováček
diskutér - nováček

PředchozíDalší

Zpět na bojová umění a sporty obecně