Beh ?

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Příspěvekod TongPa » ned 10. čer, 2007 19:22

ukropcany píše:...celú zimu som frčal len na stacionárnom bicykli a po 3 mesiacoch som dal 10 km v kopcoch s prstom v zadku...

Fůj, vy jste na tom Slovensku ale čuňata, strkat si prst do zadku... :roll: :twisted:
To my v Čechách si v takovém případě ten prst strkáme do nosu... :wink:

Pro Emanuele:
Já měl s běháním po pauze taky problém, hrozně jsem funěl a běhal o dost pomaleji... :cry: Akorát že ta pauza trvala několik měsíců a přibral jsem XX kilo... :twisted: Pauza 14 dní opravdu nemůže mít takovej vliv... :?
TongPa
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ukropcany » ned 10. čer, 2007 19:26

4TongVonPa - to je ďalší level... :D tam si ešte nedošiel... :twisted:
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod TRiTON » ned 10. čer, 2007 21:10

Makoto píše:
Lada píše:a kde běháte, případně jak si to pak měříte? jako do zblbnutí někde na hřišti dokola či spíš někam do lesa atp.. a pak jak si to měříte? pomocí GPS by se dalo nebio si od poldů půjčit kolečko :D či odhadem?

Zkus http://www.polarshop.cz/store/
Najdes tam sporttestery, ktere meri vsechno mozne a ted uz i vzdalenost.

Já ted dělám v A3 obchodu,a všem vřele doporučuju řadu NIKE+ s nějakým kompatibilním Ipodem...je to bezva,a běhá se s tim úplně jinak,a ty botky sou taky hodně kvalitní a pohodlný..Celej ten komplet se dá pořídit tak za 10tisíc.Já vím,je to hodně,ale je to super..
TRiTON
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér

Re: Beh ?

Příspěvekod Gino » sob 19. led, 2008 16:30

Makoto píše:Dulezite je nesledovat rychlost ani vzdalenost, ale aby jsi behal v optimalni tepove frekvenci. To me osobne ze zacatku delalo dost problem, proto jsem to ze zacatku casto prepalil a na konci padal na drzku. Ted beham trikrat tydne 10 km za cca 53 minut v tepove frekvenci prumerne 150 tepu/minutu.

Ahoj Makoto. Zacinam se o beh zajimat trosku podrobneji a tak mi tve prispevky prisli vhod. Nicmene mam dotaz - ty mas OTF 150/min?? 8O Neni to moc? Na strankach kardiologicke spolecnosti jsem se docetl, ze OTP=cca 60% maximalni treninkove. Tzn, ze kdyz mam maximalni treninkovou 150 (na poslednim treninku jsem to tak cca mel, pokud jsem to dobre "rucne" spocital), tak by pro me optimalni treninkova cinila 90 a to se mi zase zda dost malo. Na druhou stranu pokud ty mas 150/min jako 60% tve maximalni, tak... ufff :)

Takze mam dotaz - jak jsi se dopracoval k tomu, ze tva OTP je 150? Je mozne, zes to nezminil jako svou OTP, ale i tak se zeptam.

Dik za reakci.
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod adkins » sob 19. led, 2008 17:10

Ja běhal dřive,ale teď spíš misto běhu dávám přednost švihadlu-lepší pro mě :wink:
adkins
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér

Příspěvekod Panda » sob 19. led, 2008 17:14

2 Gino: odpověď je myslím jednoduchá, špatně jsi si změřil maximálku, to je to nejpravděpodobnější řešení...co znám většina maximálek je okolo 200...ale to neznamená že ji ty nemůžeš mít 150...
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér

Tepová frekvence

Příspěvekod lukaskon » sob 19. led, 2008 17:18

No Gino mě celkem dostal s tepovou frekvencí. Pokud si měl tep 150 při velké zátěži a ještě k tomu na mým tréninku tak se hodně flákáš a budu se na tebe muset víc soustředit :-)
Jinak já osobně jsem schopnej při maximální zátěži mít tep i přes 200, ale maximálka je moje spíš kolem 190. A to mám hodně vysoký tep na to, že pravidelně makám.
Ideální je asi při velké zátěži mít kolem 180 a při slušné zátěži kolem 160. Jakmile vlezu na trénink mám kolem kila ...

Pořád používám sportester, takže mám opravdu dobré info o svém tepu.
Lukáš Konečný
bývalý reprezentant ČR dnes profesionální boxer a částečně i trenér
www.profiboxing.cz
info@profiboxing.cz
lukaskon
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Panda » sob 19. led, 2008 17:20

2 Gino: Ha a teď sis to panáčku pěkně pos... teda spískal :lol: :lol: :lol:
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Gino » sob 19. led, 2008 17:35

Safra :roll: To jsem pos...al :lol:
Lukasi - no zkousel jsem si to nahmatat v prestavce mezi druhym a tretim kolem toho kruhace, takze v dobe kdyz jsem byl na kasi. Tak to jsem to asi vazne blbe zmeril a vubec se na me nemusis zvysene soustredit :wink: :lol: Mno ten pulsmetr si chci taky koupit.

Ted zrovna lezu po doktorech kvuli srdci - po viroze, ktera se mel drzela skoro cely prosinec, se mi srdce nejak zblaznilo a novy rok jsem prolezel na kardiologii s klidovou tepovou frekvenci kolem 150, coz, jak mi rekli, je uz dost. Nikdy jsem si pri trenincich tep nemeril a zkusenost s tim nemam, proto kdyz jsem si nahmatal kolem tech 150 na poslednim treninku, tak jsem myslel, ze na ten zahul to je idealni. Uvidim, az si koupim ten "merak".

Lukasi, jaky sporttester pouzivas? Na zapesti, nebo mas pasek pres hrud? Videl jsem i takove male, co se nasazuji jen na prst...
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér

Re: Beh ?

Příspěvekod Makoto » sob 19. led, 2008 18:09

Gino píše:
Makoto píše:Dulezite je nesledovat rychlost ani vzdalenost, ale aby jsi behal v optimalni tepove frekvenci. To me osobne ze zacatku delalo dost problem, proto jsem to ze zacatku casto prepalil a na konci padal na drzku. Ted beham trikrat tydne 10 km za cca 53 minut v tepove frekvenci prumerne 150 tepu/minutu.

Ahoj Makoto. Zacinam se o beh zajimat trosku podrobneji a tak mi tve prispevky prisli vhod. Nicmene mam dotaz - ty mas OTF 150/min?? 8O Neni to moc? Na strankach kardiologicke spolecnosti jsem se docetl, ze OTP=cca 60% maximalni treninkove. Tzn, ze kdyz mam maximalni treninkovou 150 (na poslednim treninku jsem to tak cca mel, pokud jsem to dobre "rucne" spocital), tak by pro me optimalni treninkova cinila 90 a to se mi zase zda dost malo. Na druhou stranu pokud ty mas 150/min jako 60% tve maximalni, tak... ufff :) Takze mam dotaz - jak jsi se dopracoval k tomu, ze tva OTP je 150? Je mozne, zes to nezminil jako svou OTP, ale i tak se zeptam.
Dik za reakci.

Clovek, ktery me zasvecuje do taju behani podle tepove frekvence mi rekl, ze maximalka se spocita (velice orientacne) 220 - vek. V soucasnosti beham proto, abych shodil, protoze se na me podepsaly vanoce :wink: , takze bych mel behat na 60% maxima, coz je v mem pripade 60% ze 186 = 110 az 115 tepu za minutu, abych maximalne vyuzil beh. A tady je muj osobni kamen urazu - pokud bych behal tak, abych mel cca 115 tepu za minutu, pak by to byl mirnej klus a ja se potrebuju pri behu poradne zpotit, takze to malicko ohulim...no a muj prumerny tep vyleze na 150, jak jsem psal. Ale to je spatne, mam jen psychicky blok, ktery mi neda, abych bezel pomaleji, ze z toho budu mit lepsi uzitek :( Prave proto pak podil tuku na spalenych kaloriich cini pouze cca 45%. Pokud vsak jedu casove zhruba stejne "300 advanced", ktera zatezuje organismus jinak, pak se take nadru, ale podil tuku na spalenych kaloriich stoupne az na 60%....
Jeste jinak - pokud bych behal tak, jak mam, pak pro me neni problem 20-25 km v kuse (uz jsem si to vyzkousel na pulmaratonu a v pohode). Protoze beham jak trotl, abych se poradne zpotil, uz po desetikilometrovem behu jsem skoro mtrvej :wink: Ale jak rikam, jde jen o to se vnitrne presvedcit, ze nekdy mene je vice. Porad jeste pokukuju po case misto po tepu.... Ale pracuju na zmene :)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Makoto » sob 19. led, 2008 18:14

Pro zajemce, tady je vcelku dobra knizka o mericich tepove frekvence, ruznych zpusobech treninku, apod. Je to na CZ trackeru, s Rapidsharem neumim, takze kdo to z vas stahne, at to da pro ostatni na RS, pripadne mi poslete SZ s navodem, jak to na RS funguje a ja to tam dam :-)

Stanislav Olšák: Srdce, zdravie, šport

http://tracker.cztorrent.net/details.ph ... d7295d8106
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Makoto » sob 19. led, 2008 18:29

Jo a jeste jedna vec me napadla: kupte si posledni cislo casopisu RUN, zacina tam vychazet serial jak spravne behat.

http://www.run-magazine.cz/

Jinak tady je prehled zon (vzato prave z vyse uvedene knihy):

50-60% - rekreacni aktivita
60-70% - uprava hmotnosti
70-80% - aerobni zona (zlepseni kondicky)
80-90% - aerobne-anaerobni zona
90% a vice - anaerobni zona
Jarda Kolcun
Bojovky.info

Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Gino » sob 19. led, 2008 18:40

Makoto - pochopil jsem to spravne, ze na vyssi TF behas schvalne, protoze chces usetrit cas a vzdalenost?
Mno musim si koupit ten pulsmetr, pac bez znalosti vlastni treninkove (maximalni) frekvence se mi tu tezko diskutuje.
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér

Sportester - pulsmeter

Příspěvekod lukaskon » sob 19. led, 2008 19:01

Nejlepší a nejkvalitnější jesou sportestry od firmy Polar (aspoň pokud vím) ale tam už se za kvalitu a přesnost i platí. Počítám, že obyčejný vyjdou okolo 2000,- ty nejlepší přes 10.000,- ale zas tak dobrý nepotřebuješ. Případně se dá koupit slušný i v Lidlu a podobných obchodechh. Jednou za čas tam je akce. Tam to bude přes 500,- odhadem. Ale je nutné mít ty s měřičem kolem hrudi!
Lukáš Konečný
bývalý reprezentant ČR dnes profesionální boxer a částečně i trenér
www.profiboxing.cz
info@profiboxing.cz
lukaskon
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod kamiwaza » sob 19. led, 2008 19:32

V Hervisu mají sporttestery X-fact a jsou srovnatelné s Polary, jen za mnohem nižší cenu. Jejich nevýhodou je, že nejsou vodotěsné a nejdou propojit s PC, ale to dokáží Polary až tak od cca 8 táců.
Jinak co se týče toho běhu. To procentuální vyjádření maximálky není úplně přesné. Je nutné počítat s vaší trénovaností. Proto se používá maximální tepová rezerva, resp. % vyjádření MTR. Proč? Maximálku máme zpravidla danou a nevypovídá nic o trénovanosti. Důležitější je ta spodní hranice, tzv. klidovka a z té se MTR vypočítává.
Měl jsem možnost testovat i sporttester z Lidlu. Byl téměř totožný s tím X-fact z Hervisu.
kamiwaza
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Makoto » sob 19. led, 2008 20:18

Gino píše:Makoto - pochopil jsem to spravne, ze na vyssi TF behas schvalne, protoze chces usetrit cas a vzdalenost?
Mno musim si koupit ten pulsmetr, pac bez znalosti vlastni treninkove (maximalni) frekvence se mi tu tezko diskutuje.

Ne ne, prave ze tajemstvi celeho tohohle behani je v tom, ze nejde o vzdalenost ani o cas, ale o vysi tepove frekvence ve ktere pobezis. To je to, co se snazim si do sve makovice dostat. Jinymi slovy je jedno, jak dlouho budes behat i jak rychle budes behat, jedine, co musis, je za a) rozhodnout se proc chces trenovat (a zvolit si odpovidajici TF) a za b) behat pote dle odpovidajici TF.
Druhotny efekt je pak: cim dale dobehnes, tim vice kalorii spalis a pokud behas ve stanovene tepove freekvenci, pak i vice tuku. To je v pripade, ze se napriklad rozhodnes pro upravu telesne hmotnosti.
Priklad: behas jak mas 45 minut a spalis 100 kilokalorii. 60-80% z toho bude tuk, takze cca 60-80 kilokalorii bude tuk. Pokud budes behat dve hodiny, spalis 1000 kilokalorii (pro lepsi pocitani) a opet pri stejnem principu to uz nebude jen 60-80, ale 600-800 kilokalorii. A vo tom to je :wink:

Jinak Polar sport-tester pouzivam take, mam model F6 a jsem s nim spokojeny. Jednak ma kodovany prenos, takze kdyz nas bezi vice, nemichaji se signaly nekoho jineho a druhak je mozne to sypat na net, kde se ti to uklada do grafu a muzes to ruzne vyhodnocovat a i jinak si s tim hrat a planovat.
Jarda Kolcun
Bojovky.info

Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ukropcany » sob 19. led, 2008 20:58

Človek si musí spraviť jasno prečo chce vlastne behať... behať "len tak" je strata času, treba si jasne nastaviť ciele. Ak chcem schudnúť, musím behať inak, ako keď si chcem vypracovať laktátový zvyk. Tiež je iné pripravovať sa na bežeckú súťaž (asi nie náš prípad :D ) a do ringu... mne osobne sa z pohľadu bojovej zdatnosti najlepšie osvedčili behy okolo 8 km v kopcoch, ca. 300 m aktívne prevýšenie. Spravilo to super silu do nôh, nemal som problém skákať ako opica, pridalo mi to na rýchlosti, aj keď paradoxne, keď som išiel behať na rovinku, tak som sa cítil ako keby som nebehával vôbec - je to iný typ záťaže, iný krok a tak... treba si to zvážiť... v každom prípade behať strašidelné kilometre (12+) joggingovým tempom dokolečka dokola má zmysel len pre bežcov... pre už vytrénovaného boxera je to hovadina... môže to byť na oddych, ale z pohľadu bojovej kondície to nerozvíja nič...

4gino - bez testera nezistíš o svojej kondícii nič... :wink:
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod maxo » sob 19. led, 2008 21:46

v každom prípade behať strašidelné kilometre (12+) joggingovým tempom dokolečka dokola má zmysel len pre bežcov... pre už vytrénovaného boxera je to hovadina... môže to byť na oddych, ale z pohľadu bojovej kondície to nerozvíja nič...

-nic v zlom, ale tento nazor ktory si tu tak suverenne nahodil mas aj ako zargumentovat? Nemyslim tak, ze tebe konkretne to tak pride, ale vseobecne na principe porovnania vztahu kondicneho/vytrvalostneho behu a laktatovej zataze. Vzdialenost a pokles vykonu u trenovaneho jedinca a netrenovaneho. Ak je to tvoj nazor, ktory vznikol len podla pricipu, ze tebe sa to tak zda, tak to prosim sa aj tak na buduce vyjadri, aby bolo vsetkym jasne o co ide. Kedze mam nejake informacie od ludi ktori studuju trenerstvo a zaujimalo ma to tak sa mi to co si napisal moc nezda. Co viem vela ludi beha par mesiacov a mysli si ze uz akoze natrenovalo vytvalost. Vytrvalost sa ziskava da sa povedat pravidelnou zatazou a trva to cca rok u zdraveho cloveka, aby sa posunul povedzme o 30-40 percent vo vykonnosti a to musi behat 45-60 minut pri cca 70%-80% TFmax minimalne 4x tyzdenne. To ze niekto zatazuje organizmus 3 mesiace ako si pisal vyssie a potom sa mu zda ze to co robil pred tym mu ide lahko / lahsie nie je trening vytrvalosti, ale prave zvyk na zataz, zlepsenie krvneho zasobovania svalov a tym padom mensieho zakyslenia. Samozrejme kazdy clovek je iny ale vo vseobecnosti to plati tak ako pisem. Nikto nedokaze vytrvalost natrenovat za 3 - 4 mesiace. A bez vytrvalosti sa neda stavat dalej, t.j nenatrenujes silu, rychlost a pod. pretoze nedokazes naplno makat cely treningovy cas. A o tom to je, preto je vytrvalost zaklad kazdeho treningu

Ale ak mas metodu ako sa dostat do top formy bez behania dlhych trati tak sem s tym, mozno to pretlacime do atletickeho olympiskeho vyboru ;) a budes hviezda ;)
maxo
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér

Příspěvekod Makoto » sob 19. led, 2008 21:54

ukropcany píše:... mne osobne sa z pohľadu bojovej zdatnosti najlepšie osvedčili behy okolo 8 km v kopcoch, ca. 300 m aktívne prevýšenie. Spravilo to super silu do nôh, nemal som problém skákať ako opica, pridalo mi to na rýchlosti, aj keď paradoxne, keď som išiel behať na rovinku, tak som sa cítil ako keby som nebehával vôbec - je to iný typ záťaže, iný krok a tak...

Jo jo, taky beham kopce horu dolu, je to lepsi zabava :wink: Nastesti tu Roztokach je to samej kopec, takze mam o zabavu postarano.

ukropcany píše:... v každom prípade behať strašidelné kilometre (12+) joggingovým tempom dokolečka dokola má zmysel len pre bežcov... pre už vytrénovaného boxera je to hovadina... môže to byť na oddych, ale z pohľadu bojovej kondície to nerozvíja nič...

Souhlas, 8-10 km staci. Ja si dal tech cca 20 km jen proto, abych videl, jestli to zvladnu a pak taky jsem chtel vedet, co to se mnou udela. Dobre to uvolnilo streva...sral jsem pak jak Alik :)
Hele a co ninjove? Ti to behali jen tak z legrace? :wink: Delam si prdel, nejsu ninja :)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Makoto » sob 19. led, 2008 22:04

maxo píše:-nic v zlom, ale tento nazor ktory si tu tak suverenne nahodil mas aj ako zargumentovat? ..........Nikto nedokaze vytrvalost natrenovat za 3 - 4 mesiace. A bez vytrvalosti sa neda stavat dalej, t.j nenatrenujes silu, rychlost a pod. pretoze nedokazes naplno makat cely treningovy cas. A o tom to je, preto je vytrvalost zaklad kazdeho treningu

Problem je v tom, ze vetsina lidi, kteri se venuji BU, nepotrebuji konstantni vytrvalost, ktera se buduje prave dlouhymi tratemi. Ja napriklad delam JJ a proto potrebuji mit kondicku (60-80% max TF) a samozrejme i vytrvalost, ale pouze tak dlouho, abych ustal rekneme 5 kol po 3 minutach...nepotrebuji byt vytrvaly 2 hodiny....A nepotrebuji to ani jini studenti BU. Vybusnost, sila v nohou, kapacita plic vetsi, ale ne jako vytrvalostni bezec. Proto staci tech 8-10 km. Ptal jsem se na to i sportovnich lekaru a protoze vetsina z nich netusila, co JJ je, rekl jsem, ze delam judo a to mi doporucili prave vyse uvedeny trenink.
Navic vytrvalostni bezec nepotrebuje tolik silu a svalovou hmotu jako treba prave judista. A tu ztraci prave pri extra dlouhych tratich, z naseho pohledu extra dlouhych.
Jarda Kolcun
Bojovky.info

Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér

PředchozíDalší

Zpět na bojová umění a sporty obecně