Beh ?

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Příspěvekod Makoto » čtv 14. dub, 2011 8:58

Doporucuji tam nejdrive zavolat a telefonicky se domluvit. Tak jsem to udelal ja a jsem ted spokojenym majitelem prstaku :-)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod RBR » čtv 14. dub, 2011 9:37

To Makoto a Honza: Díky za odpovědi
Nemám odvahu to bez zkoušení kupovat (není to zrovna levné). Mám ukazováček delší než palec, proto jsem opatrný u nákupu bot.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Genesis » pát 15. dub, 2011 17:37

DrGlock píše:Tak mám za sebou první výběh ve FF a spokojenost maximální. Nejsem nějaký extra běžec (letos první běh), dal jsem si tak na pohodu 10km za 1h, abych se trochu protáhnul po dopoledním tréninku. Z toho běhání po špičkách cítím akorát lýtka, což jsem očekával, jinak kupodivu nic (v teniskách "na běhání" by mě určitě bolely celé nohy). Ale je pravda, že už pár měsíců nosím boty/stélky od hanáka a tak mám nohy (pře)stavěné a zvyklé fungovat přirozeně, což se při běhání ve FF hodí.

Mám FF se standardní podrážkou, dojmy z terénu:
* pole, louka, tráva = super, jak v bavlnce
* uježděná hlína, asfalt, atp. = není problém (ale jsem zvyklý pobíhat na boso na parketách)
* štěrková cesta, kamínky a klacky v trávě = příjemná masáž ala akupresura
* kamenný násep kolejiště = to už je místy spíše akupunktura, ale podrážky i chodidla přežily bez následků

Takže za sebe FF doporučuji. Ten pocit volnosti bosých nohou, při kterém není třeba strachovat se kam člověk šlape (pokud neběžíte v oblasti zvýšeného výskytu psích hovínek :-) ), je úžasný.

Ten Hanák, sem koukal a ta stélka do boty to by mělo taky simulovat chůzi na boso jako fivefingers? Já koukal na ty stránky a nějak sem nenašel, kde je koupit.
Genesis
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod DrGlock » pát 15. dub, 2011 22:46

Genesis píše:Ten Hanák, sem koukal a ta stélka do boty to by mělo taky simulovat chůzi na boso jako fivefingers? Já koukal na ty stránky a nějak sem nenašel, kde je koupit.

Na stránkách má uvedena prodejní místa.

Funguje to tak, že když jdeš na boso po měkkém povrchu, tak se ti zaboří ten kloub pod palcem o něco více než ostatní (a taky pata se zaboří). Když jdeš po pevném rovném povrchu či v běžných botách, tak se ten kloub nemá kam zabořit a tři prostřední prsty zůstanou nepřirozeně "trčet ve vzduchu". Tělo to kompenzuje a dlouhodobě to má negativní účinky na zdraví. Boty/stélky od Hanáka tam mají důlek pro kloub palce a sníženou patu, celé chodidlo a prsty se tak mohou opřít přirozeným způsobem, což simuluje ten měkký povrch.

FF, či jiné boty s tenkou pružnou podrážkou, na měkkém povrchu umožní to správné zaboření. A taky tě podvědomě vedou k tomu chodit či běhat přes špičku, jako na boso. FF navíc umožňují přirozené roztažení prstů pro lepší oporu a stabilitu.
Jan Bednařík
www.RBSD.cz
DrGlock
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod marcelo » sob 16. dub, 2011 8:30

double post :?
Naposledy upravil marcelo dne sob 16. dub, 2011 8:31, celkově upraveno 1
"If you want to learn how to fight, you must practice fighting against someone who is fighting back"
marcelo
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod marcelo » sob 16. dub, 2011 8:30

DrGlock píše:
Genesis píše:Ten Hanák, sem koukal a ta stélka do boty to by mělo taky simulovat chůzi na boso jako fivefingers? Já koukal na ty stránky a nějak sem nenašel, kde je koupit.

Na stránkách má uvedena prodejní místa.

Funguje to tak, že když jdeš na boso po měkkém povrchu, tak se ti zaboří ten kloub pod palcem o něco více než ostatní (a taky pata se zaboří). Když jdeš po pevném rovném povrchu či v běžných botách, tak se ten kloub nemá kam zabořit a tři prostřední prsty zůstanou nepřirozeně "trčet ve vzduchu". Tělo to kompenzuje a dlouhodobě to má negativní účinky na zdraví. Boty/stélky od Hanáka tam mají důlek pro kloub palce a sníženou patu, celé chodidlo a prsty se tak mohou opřít přirozeným způsobem, což simuluje ten měkký povrch.

FF, či jiné boty s tenkou pružnou podrážkou, na měkkém povrchu umožní to správné zaboření. A taky tě podvědomě vedou k tomu chodit či běhat přes špičku, jako na boso. FF navíc umožňují přirozené roztažení prstů pro lepší oporu a stabilitu.

..od puberty som nosil ortopedicke stielky a vysledok o nicom..na tvoju radu som si kupil stielky od Hanaka a prve dni v nich bolo peklo..ma tak stipala ploska na nohe ze cau a to som bol zvyknuty nosit "ortopedaky".

..hanakove stielky su to naj,co som mal a ze som uz mal zopar vyrobcov a druhov ortho-stielok :wink:
"If you want to learn how to fight, you must practice fighting against someone who is fighting back"
marcelo
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod cohen » pon 18. dub, 2011 12:54

minuly tyzden som zacal s tou pripravou na maraton, sranda, poviem vam... na prvy pohlad to vyzera, ze ako malo kilometrov (ut 7km, st 5, pi 5, so 5, vcera hodinku futbal salovy, cca 5), ale ked si to clovek zrata, tak mu vyjde 27km a tento tyzden by som mal dat 34... uvidim, ako dnes nozicky zregeneruju ;)
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Makoto » sob 30. dub, 2011 8:23

Ahoj, na nasich strankach http://jujutsu.cz muzete nalezt informace o behu naboso. Proc, jak, v cem, atd. Budou-li dotazy, jsem samozrejme k dispozici :-)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

"It's not how much you can hurt a person in an altercation, but how little you can hurt a person and still control him" Wally Jay
Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod pm » sob 30. dub, 2011 9:21

excelentni prace, Makoto, diky!
pm
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod cohen » úte 03. kvě, 2011 8:56

makoto: naozaj inspirujuce, vcera som poslednych 100 metrov na hradzi zhodil tenisky a odbehol to bosy. dnes to bude 200 metrov... ani sa nenazdam a budem behat ako moses kiptanui zamladi :D (chyba mi tu nejaky nejaky cernossky smajlik) 8)
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Makoto » úte 03. kvě, 2011 9:04

cohen píše:makoto: naozaj inspirujuce, vcera som poslednych 100 metrov na hradzi zhodil tenisky a odbehol to bosy. dnes to bude 200 metrov... ani sa nenazdam a budem behat ako moses kiptanui zamladi :D (chyba mi tu nejaky nejaky cernossky smajlik) 8)

Tak to su rad, ze mas dalsi vyzvu pred sebou ;-) Drzim palce a kdyby neco, dej vedet.
Jarda Kolcun
Bojovky.info

Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod cohen » úte 03. kvě, 2011 10:01

makoto: v zasade by bolo idealne, keby sa mi podarilo dosiahnut pri behani 4 - 5x tyzdenne nejake relevantne percento (cca 20%), ktore odbehnem len cisto naboso/vo 5fingers. Cize na to pojdem metodou Vina Lannanu, sa mi paci to jeho vyjadrenie, ze: zatial nedokazem presne vysvetlit preco, "ale jsem si jistý, že když moji běžci trénují bosí, běhají rychleji a méně často se zraní". 8)

inac tie statistiky zraneni su dost odstrasujuce. najviac ma prekvapila ta, ze rozcviceny bezec ma o 33% vacsiu pravdepodobnost, ze sa zrani ako ten, ktory sa nerozcvici... vlastne... cely ten clanok ma prekvapil najsamviac :-) good job.
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Makoto » úte 03. kvě, 2011 10:16

cohen píše:makoto: v zasade by bolo idealne, keby sa mi podarilo dosiahnut pri behani 4 - 5x tyzdenne nejake relevantne percento (cca 20%), ktore odbehnem len cisto naboso/vo 5fingers. Cize na to pojdem metodou Vina Lannanu, sa mi paci to jeho vyjadrenie, ze: zatial nedokazem presne vysvetlit preco, "ale jsem si jistý, že když moji běžci trénují bosí, běhají rychleji a méně často se zraní". 8)

inac tie statistiky zraneni su dost odstrasujuce. najviac ma prekvapila ta, ze rozcviceny bezec ma o 33% vacsiu pravdepodobnost, ze sa zrani ako ten, ktory sa nerozcvici... vlastne... cely ten clanok ma prekvapil najsamviac :-) good job.

ja byl take hodne prekvapeny....ze zacatku jsem k tomu pristupoval jako k zajimavemu modnimu trendu (a la kettlebells, sandbag, atd.), ale cim vice jsem o tom cetl, tim vice me to zajimalo. Vcera mi prisla dobra knizka The Barefoot Book: 50 Great Reasons to Kick Off Your Shoes Utla knizecka, ale velice srozumitelne vysvetluje proc chodit a behat naboso. Prelouskam ji a pokud tam bude neco zajimaveho, tak to hodim do dalsiho dilu o Behani naboso....ale budu muset asi chvili pockat, az se u nas objevi aj jine clanky, protoze jsme primarne web o jujutsu a ne o behani ;-)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod pm » úte 03. kvě, 2011 10:41

super info!
pm
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod DrGlock » úte 03. kvě, 2011 10:42

Makoto: Moc dobré články.

Tady je pěkné video o běhání na boso, respektive rozdíl mezi běháním přes patu a po špičkách http://www.youtube.com/watch?v=7jrnj-7YKZE

A tady je asi jediná existující ukázka toho, jak jsme poslední 2 miliony let lovili antilopy a podobná zvířata tím, že jsme je honili, dokud nepadly vyčerpáním http://www.youtube.com/watch?v=826HMLoiE_o
Jan Bednařík
www.RBSD.cz
DrGlock
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Makoto » úte 03. kvě, 2011 11:38

DrGlock píše:A tady je asi jediná existující ukázka toho, jak jsme poslední 2 miliony let lovili antilopy a podobná zvířata tím, že jsme je honili, dokud nepadly vyčerpáním http://www.youtube.com/watch?v=826HMLoiE_o

O tom prave pripravuji clanek :-) Neuveritelne, ze by clovek dokazal uhnat treba antilopu, ale Krovakum v Africe se to standardne dari. Tak v clanku vysvetlim proc :-)
Jarda Kolcun
Bojovky.info

Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod ukropcany » úte 03. kvě, 2011 11:47

wow... no ja fakt asi tiež začnem behať naboso...
Fighters never quit, quitters never fight - Ray Sefo
ukropcany
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod TongPo » úte 03. kvě, 2011 12:55

ukropcany píše:wow... no ja fakt asi tiež začnem behať naboso...

No to bys asi měl, protože seš úplně out, ty zaostalče! :x Současnej módní fitness trend je jasnej: Jízda na koloběžce ve fiveprsťákách a k tomu mávat kettlebelem... :lol: :P :wink:

PS: No dobrá, filozofii chůze / běhu naboso nezatracuju... Né že bych věřil úplně všemu, co vyznavači barefootu tvrdí, ale většina z toho je pravda a také to není žádná novinka :idea: Pokud si dobře vzpomínám, tak chůzi naboso (v létě) doporučovali jako terapii doktoři např. spolužákům s plochýma nohama už v dobách mýho dětství. Osobně bych to klidně vyzkoušel, ale "vypálit" 2.500,- Kč za vibramovou šlupku s trochou umělý textilie fakt nehodlám... :evil: Nevíte někdo o nějakým cenově přístupnějším zdroji "pětiprsťáků"? :oops:
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :twisted:
TongPo
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod cohen » úte 03. kvě, 2011 13:02

tong po: skus uplne naboso, je to zadarmo a zaroven skvela akupresura :D a ked bude ten asfalt o par mesiacov riadne rozpaleny, uzijes si aj nejake tie fakirske prvky :twisted:
cohen
mistr diskutér
mistr diskutér

Příspěvekod Makoto » úte 03. kvě, 2011 13:04

TongPo píše:Osobně bych to klidně vyzkoušel, ale "vypálit" 2.500,- Kč za vibramovou šlupku s trochou umělý textilie fakt nehodlám... :evil: Nevíte někdo o nějakým cenově přístupnějším zdroji "pětiprsťáků"? :oops:

Jasne, zkus kus pneumatiky, privaz si ji na chodidlo a tradaaaa :-) Takhle behaji Tarahamurove a porazi svetove ultramaratonisty. Neni to v (jen) genech, ale hlavne v technice, protoze od nich se pak nekteri Amici ucili a dosahli pak daleko lepsich vysledku. Viz autor knihy Born to Run, o ktere jsem psal drive.

Precti si posledni dil serie clanku na nasem webu a tam je na vyber hafo jinych variant...netusim ceny, ale pro behani naboso existuji i jine moznosti nez Vibram, budou se urcite cenove dosti lisit.
Naposledy upravil Makoto dne úte 03. kvě, 2011 13:25, celkově upraveno 1
Jarda Kolcun
Bojovky.info

Makoto
mistr diskutér
mistr diskutér

PředchozíDalší

Zpět na bojová umění a sporty obecně