Pokročilé techniky

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Příspěvekod graver » ned 16. lis, 2008 17:15

Jen abych to upřesnil - na mé úrovni je pro mě dost těžké udělat si vlastní názor na skutečný význam kata, takže si stojím za tím, jak já to chápu - netvrdím, že to tak je. To, že si třeba dávní mistři ve formách zafixovali techniky a jejich provádění, protože tehdy neměli jinou možnost, mi přijde dost logické, ale pak nechápu, proč bychom měli cvičit kata i dnes, kdy už ty možnosti máme. Pokud vím, tak nějakou současnou funkci kata uznávají víceméně všechny styly/školy abu/čbu, takže bych rád znal názory zkušenějších.
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

 

Příspěvekod RBR » ned 16. lis, 2008 19:41

graver píše:To, že si třeba dávní mistři ve formách zafixovali techniky a jejich provádění, protože tehdy neměli jinou možnost, mi přijde dost logické, ale pak nechápu, proč bychom měli cvičit kata i dnes, kdy už ty možnosti máme.


Hodně sis význam katy zjednodušil. Zafixování technik a jejich provádění zdaleka není jen jediný význam katy. Katy se skládají se sekvencí technik, které mohou ukazovat řešení nějaké standardní bojové situace, ale také nejen to, slouží pro naučení nějakého principu, procvičení postojů, navazování technik, nácviku rovnováhy (třeba gangaku, postoj jeřába, těžko ho použiješ v boji, ale zkusis ji zacvičit na nerovném terénu) posílení dolních končetin, zvýšení flexibility (viz kung-fu-panické cvičení) atd.
Dokáže něco takového ukázat video jedné techniky? Moderní technika se bude muset ještě hodně zdokonalit, než dokáže předat tolik informací jako jedna kata.


RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod RUNAR » ned 16. lis, 2008 20:07

RBR:
Ale graver tady právě podle mě správně psal že nejde jenom o záznam technik.
Jinak katy jsou právě o tom makání, si pamatuju jakej to byl záhul, jet výbušně x kat za sebou, čerpám z toho dodnes ale u takovýho tréninku co jsme dřív jezdili bych dneska hned po 5 katách vydechl naposledy :D
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod ARAHAT » ned 16. lis, 2008 22:34

Ach jo... :(
Pořád dokola...


http://www.fengshanshi.info/sestavy.htm
ARAHAT
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 16. lis, 2008 0:00

Příspěvekod pucmaz » pon 17. lis, 2008 4:08

.
Naposledy upravil pucmaz dne ned 22. úno, 2015 20:01, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod ARAHAT » pon 17. lis, 2008 6:56

pucmaz píše:Ony si ty prispevky totiz zda se vubec neodporuji. Pavela psal, ze kata je zaznam technik, jakasi ucebnice. Ja nemuzu nez souhlasit.
Vy mluvite oba o procvicovani technik pomoci kata, ale to je prece to samy. Neni mozny se "naucit" techniku ve smyslu zapamatovat, ale neovladat, to neni bu. Proto se kata musi cvicit porad do kola, aby se dana technika cloveku zazila do krve tak, ze kdyz na to prijde bude ji schopen pouzit bez premysleni, kdekoliv a kdykoliv. Idealni je takove techniky cvicit s partnerem (a hojne se to provadi), ale kata je hlavne jakysi soubor vsech techto technik, s danym sledem, snadno zapamatovatelny a jako pridavek je v ni jeste vsechno mozne jako posilovani, dychani, nacasovani a kdo vi co jeste.
Proste mate pravdu vsichni :wink:


Všichni co se tu k tomu vyjádřili Pravdu rozhodně nemaj!!! :lol: :lol: 8)

V poslednim čísle Dvouměsíčníku BOJOVÁ UMĚNÍ(druhý dětinský a stupidní název "Fighters Magazín" Nechápu a neuznávám..!) je vynikající článek o smyslu sestav v Bojových uměních :idea:
ARAHAT
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 24
Registrován: ned 16. lis, 2008 0:00

Příspěvekod graver » pon 17. lis, 2008 8:51

RBR píše:Hodně sis význam katy zjednodušil. Zafixování technik a jejich provádění zdaleka není jen jediný význam katy

To já netvrdím, jen jsem reagoval na to "kata =sestava jenom kniha,zápis stylu." - prostě mi to přišlo jako zajimávý nápad - takové živé DVD :wink: . Neříkám (a asi ani nikdo jiný), že to je jediný smysl.
4Arahat: díky, ale takových odkazů ti sem napastuju xx - sem si chodím pro něco jiného.
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod pavela » pon 17. lis, 2008 9:34

Pucmaz:přesně tak, JAK zaznamenat styl se vším všudy? Jedině tak, že se sestavu do všech detailů naučím a ovládnu, porozumím jí a budu jí umět používat. A je z toho pěkně komplexní KNIHA stylu. Jenom s těmi kombinacemi moc nesouhlasím, techniky jsou ve wušu sestavě řazeny tak,aby na sebe dobře navazovaly, daly se dobře zapamatovat a zacvičit dobře v sekvenci. Rozhodující je každá ta technika sama o sobě, nikoliv jejich řazení za sebou, to má význam pouze pro dýchání a dobrou cvičitelnost.Nikoliv, že jak se to za sebou cvičí, tak se to ve stejném sledu bude také používat. Důležitá z hlediska rvačky je jedna každá technika, nikoliv jejich pořadí. Taky při každodenním cvičení se necvičí celá sestava ale dokolečka jedna sekvence,aby se zdokonalila a naučilo se její použití.V tom se wušu neliší od Boxu, thaiboxu nebo Juda... PS: ukropcany: tak to su klidný, já myslel, že na mě půjdete oba najednou,já už jsem starší pán a rád bych zůstal celej... :lol: :lol: :lol:
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod pucmaz » pon 17. lis, 2008 9:40

Souhlasim do posledniho puntiku. Jestli to z toho myho psani nebylo jasny, tak jsem to holt blbe napsal :oops:
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod pm » pon 17. lis, 2008 11:18

Pavela, pucmaz - diky
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod RUNAR » pon 17. lis, 2008 15:39

Jinak, si pamatuju že na jednom soustředění, nějak po půlnoci trenér začal na všechny hulákat že jdem cvičit kata, vzali jsme na sebe kimona(gi je přesnější ale je to jedno radši říkám kimono) a naběhli jsme před barák na hřišťe a ještě rozespalý jsme jeli naplno kata a pěkně KA®DOU techniku s kiai, aby celá vesnice věděla že my jedem Shotokan 8) 8) , bylo mi tenkrát 14 let. :)
No ve dne jsme před tréninkem běhali v kopcích kolem vesnice taky v kimonech, když jsme běželi přes vesnici tak místní bouráci před hospodou s půlitrama kecy nějak neměli :D
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

Příspěvekod Mik » pon 17. lis, 2008 19:03

Co se týká setav, tak PM tu dával jeden pěkný článek týkající se této problematice.

http://www.bojovaumeni.cz/bu/modules.ph ... le&sid=130

PM kdy bude pokračování :P .
Mik
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 100
Registrován: ned 11. črc, 2004 23:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod RBR » pon 17. lis, 2008 19:46

graver píše:
RBR píše:Hodně sis význam katy zjednodušil. Zafixování technik a jejich provádění zdaleka není jen jediný význam katy

To já netvrdím, jen jsem reagoval na to "kata =sestava jenom kniha,zápis stylu." - prostě mi to přišlo jako zajimávý nápad - takové živé DVD :wink: . Neříkám (a asi ani nikdo jiný), že to je jediný smysl.


Tak to sorry. Pak jsem tě nepochopil. Jsem myslel, že se zamýšlíš nad možností nahrazení katy instruktážním videem.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod Panda » pon 17. lis, 2008 22:12

No rád bych se vrátil k pokročilé tecnice :) podle mě je nejpokročilejší technika která je použitá ve správný čas na správném místě :lol:
jiný slovy člověk co "vidí", nebo jak se používá v terminologii "má timing" je stokrát lepší "technik" než někdo kdo má techniku tisíckrát lépe "technicky" zvládnutou a vypilovanou k dokonalosti.
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Moto » pon 17. lis, 2008 23:19

Proste je to otazka treninku a casu straveneho treninkem...
Stejna technika vypada jinak u cloveka, kdyz ji cvici tyden, jinak kdyz ji cvici rok, dva, deset, dvacet...
Ale stale je to ta sama technika...jen ma jinou esenci a jiny naboj... Treba v karate gyaku-tsuki...vcera, dnes a zitra bude trochu jina "pokrocilejsi", kdyz se bude opravdu pilovat...na prvni pohled bude mozna tato technika stejna, ale jen na prvni pohled...a pak je dulezite pouziti technik...funkcnost, timing...to vse se stale posouva vpred, kdyz se to opravdu poctive cvici...
Vzdyt to vime, tak proc ta nekonecna debata?
Moto
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 191
Registrován: ned 23. pro, 2007 0:00
Bydliště: Opět Česko

Příspěvekod Boris68 » pon 17. lis, 2008 23:45

Pando jak trénujete "timing"? Prosím obecně nevyznám se v karate technikách.
Co to znamená funkčnost techniky Moto?
www.wingchunpraha.org

Jednoduchost, přímočarost, ekonomie pohybu, minimální využití fyzické síly, praktičnost.
Boris68
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 26. kvě, 2005 23:00

Příspěvekod Moto » úte 18. lis, 2008 5:53

4Boris68:
Funkcnosti mam na mysli to, kdyz das uder nebo kop a souper ma vystarano...
Napisu to jeste jinak, aby me tu nekdo spatne nepochopil...
Dej uder do makiwary, do pytle, do lapy...Ze zacatku mozna budes mit problem mit pevne zapesti, budes se trefovat nepresne, tudiz technika neni moc funkcni...casem, az se zlepsi tyto dulezite veci, zlepsi se i funkcnost techniky...Sam znam z treninku pripady, kdy nekdo dava uder do bricha a pritom si skoro zlomi zapesti...pak ale dostanes uder od cloveka, ktery ma trochu vic nacviceno a bezis vyhodit obsah zaludku na nejblizsi wc, kdyz to stihnes... :wink: To je funkcnostt techniky...
Moto
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 191
Registrován: ned 23. pro, 2007 0:00
Bydliště: Opět Česko

Příspěvekod RBR » úte 18. lis, 2008 13:20

Když se vrátíme k pokročilým technikám, tak bych se pokusil definovat jednu skupinu pokročilých technik.
pokročilé technika- technika, na jejichž vykonání je potřeba zkombinovat nebo zkoordinovat několik různých pohybů.

příklad: třeba z karate ushiro-geri (kopané za chůze s otočkou), cvičenec musí zvládnout tři činnosti než se do toho může pustit vlastní kop, otočka, chůze v postoji. Sladění těchto akcí se mu podaří vykonat tuto techniku
nebo druhý příklad od mečů z katori technika okači (hnus nechutný). Sám náš nejvyšší tvrdí, že člověk pro zvládnutí této techniky potřebuje 8 let (jak tak na sobě pozoruji je optimista)

Rozhodně neuznávám občas uplatňovaný zvyk v BU: "tato technika se může cvičit až od Xtého danu do té doby nikoliv". Takže adept bude třeba 10 a více let tvrdě makat než se k tomu danu dohrabe a pak teprve se ji začne učit, přitom by se ji mohl začít učit již 8 let, poté co zvládl základy. Čím je pohybově náročnější technika tím dříve je potřeba ji začít trénovat, samozřejmě s ohledem na zvládnutí základů než se do ní adept pustí.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

.

Příspěvekod luen » úte 18. lis, 2008 13:56

Tezko nekdo z nas muze vedet jak vypada originalni styl nebo chcete-li puvodni styl nejakeho zakladatele. Casem se k tomuto zacalo nabalovat spousty dalsich veci a neni vubec jiste, ze se to nekdy v takto kompletni sestave cvicilo. Napr. nekdo je lepsi striker, nekdo je lepsi zapasnik, nekdo je dobry na zbrane ... atd ... ale jak se to vse casem na sebe nabalovalo, tak maji dnesni cvicenci pocit, ze to tak bylo vzdy a to od sameho pocatku stylu.

I to, co je dnes povazovano za zaklad, mohlo byt pred 100 a vice rokama povazovana za celej system a tudiz i za tzv. pokrocile techniky. Ne kazdy vse zvladne a ne kazdy ma pro vse talent. To siroke spektrum veci v BU neni proto, aby se kazdy vse naucil (to by bylo naivni), ale aby si kazdy vybral z teto skaly veci a vyskladal si jakoby sve BU. Na neco mame vlohy a muzeme to rozvijet a naopak neco je nam uz nasi genetickou vybavou odepreno ... samotnou prirodou. Proto povazuji onen vyraz "pokrocila technika" za velmi, velmi zavadejici pojem :!:
Naposledy upravil luen dne úte 18. lis, 2008 14:54, celkově upraveno 1
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod RBR » úte 18. lis, 2008 14:50

ukropcany píše:
RBR píše:Čím je pohybově náročnější technika tím dříve je potřeba ji začít trénovat, samozřejmě s ohledem na zvládnutí základů než se do ní adept pustí.
:idea:


Asi jsem se vyjádřil nepřesně. Chtěl jsem jen říci, že není dobrý nápad začít trénovat "pokročilou techniku" hned na druhém tréninku co jsem začal něco dělat. :wink:

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

PředchozíDalší

Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků

cron