dojo etika (reigi)

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

dojo etika (reigi)

Příspěvekod zezlik » stř 10. pro, 2008 23:42

ahoj,
chtěl bych se zeptat, jaký máte názor na dodržování etikety v dojo
...konkrétně na takové dodržování, jak je popsáno v následujícím článku: http://www.budolet.cz/etika.php

abych nastínil co nechápu -- tak např. - cituji z článku:
(když chce cvičenec odejít z dojo, tak..)
Až mu SENSEI věnuje pozornost, osloví jej slovy „SHITSUREI-ISSHIMASU“ („promiňte, že vyrušuji“), poté mu sdělí svůj problém, opět se pozdraví RITSU-REI a problém se vyřeší.

nechápu, proč musím japonsky říct "promiňte, že vyrušuji", proč to třeba nestačí říct česky?! Přijde mi uhozený začátek věty pronášet v japonštině a konec v češtině. Jaký to má smysl? Pokud jde o slušnost, tak imo naprosto stačí to říct česky (obsah je stejný).

Ad ty úklony všechny...přijde mi divné, pokud mám prokazovat svým chováním úctu k nějaké místnosti, ke které žádnou úctu nechovám --- k nějaké nepěkné tělocvičně, která je dva dny týdnu večer používána jako dojo? A v které se po zbytek času cvičí normální tělocvik, hraje fotbal, mluví se sprostě, dělají se vylomeniny, atd? To nemá žádnou atmosféru....ale přitom se mám chovat jako by ji měla? Chápal bych pokud by cvičení probíhalo v nějaké spešl cvičebně, kde bude na stěně obraz mistra, na laviččce nějaký vonný tyčinky a další japonský serepatičky, atd. Chovat se uctivě v dojo, které má atmosféru a z kterého dýchá kultura Japonska znamená vyjadřovat úctu k japonské tradici a kultuře...aneb tohle má smysl. Jinak v tom ale smysl nevidím.

jinak tohle mi přišlo úsměvné:
GI se obléká na holé tělo, pouze v případě žen je možno si pod kabát GI obléct spodní prádlo.

..takže pokud to chápu dobře, v případě žen je pouze možno (nikoliv nutno) si pod kimono oblíct spodní prádlo :-)
...to by mohlo být zajímavé chodit do oddílu, kde by ženy využívaly oné možnosti chodit takhle nalehko :-)
zezlik
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 10. pro, 2008 0:00

 

Příspěvekod upir » čtv 11. pro, 2008 0:37

to jsou pekny ptakoviny :-D to aby se do vecera dostali ke cviceni tak aby za rozbresku zacali :-D ale tak sou to rakosky co nemaj celej den co na praci asi :-D hlavne ze pobihaji v kimonech beze spodku :-D
upir
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 04. kvě, 2008 23:00

Příspěvekod Gino » čtv 11. pro, 2008 8:20

zezliku v cem je vlastne tvuj problem? Ze neco nechapes neznamena, ze to nemuze fungovat. Chtelo by to misto toho cynismu a ironie mit zajem nahlednout do japonske mentality. Nikdo nikoho nikdy nenuti chodit nekam cvicit. Pokud nekomu dela tak velky problem, ze se nekde vyzaduje podobne chovani, muze jit jinam.

Ja proste nerozumim, proc vam* to dela takove starosti.

*tem, co se neustale nad podobnymi vecmi podivuji, misto aby se venovali vlastnim problemum.
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Re: dojo etika (reigi)

Příspěvekod RBR » čtv 11. pro, 2008 8:28

zezlik píše:
Až mu SENSEI věnuje pozornost, osloví jej slovy „SHITSUREI-ISSHIMASU“ („promiňte, že vyrušuji“), poté mu sdělí svůj problém, opět se pozdraví RITSU-REI a problém se vyřeší.



Je to kapku více vyhnané do extrému než je obvyklé. Většinou stačí přijít k senseovi" uklonit se a česky říci co máš na duši. Jsou hodně formální. Zase to se na to podívej z druhé strany, pokud by si jel někam na mezinárodní seminář, tak nebudeš mít problém s tím jak se chovat aniž by si způsobil společenský prohrešek.

Ad ty úklony všechny...přijde mi divné, pokud mám prokazovat svým chováním úctu k nějaké místnosti, ke které žádnou úctu nechovám --- k nějaké nepěkné tělocvičně, která je dva dny týdnu večer používána jako dojo? A v které se po zbytek času cvičí normální tělocvik, hraje fotbal, mluví se sprostě, dělají se vylomeniny, atd? To nemá žádnou atmosféru....ale přitom se mám chovat jako by ji měla? Chápal bych pokud by cvičení probíhalo v nějaké spešl cvičebně, kde bude na stěně obraz mistra, na laviččce nějaký vonný tyčinky a další japonský serepatičky, atd. Chovat se uctivě v dojo, které má atmosféru a z kterého dýchá kultura Japonska znamená vyjadřovat úctu k japonské tradici a kultuře...aneb tohle má smysl. Jinak v tom ale smysl nevidím.


Děláš bojové umění, které pochází z východu a tam je to společenskou normou. To, že tady v jiný čas v té tělocvičně se provozují jiné sporty nic neznamená. Ve chvíli, kdy tam cvičíte vy je to dojo a úklonou vzdáváš poděkování "duchu doja" a generacím cvičenců před tebou, díky kterým se to BU dochovalo a ty je můžeš cvičit. Bohužel, jen málo z nás má tu možnost cvičit ve vlastním dojo, kde se věnuješ pouze BU. Buď rád, že je kde cvičit a neřeš blbosti. Pokud ti východní etiketa, která je součástí BU dělá problémy tak začni dělat nějaký západní kontaktní sport.

inak tohle mi přišlo úsměvné:
GI se obléká na holé tělo, pouze v případě žen je možno si pod kabát GI obléct spodní prádlo.

..takže pokud to chápu dobře, v případě žen je pouze možno (nikoliv nutno) si pod kimono oblíct spodní prádlo :-)
...to by mohlo být zajímavé chodit do oddílu, kde by ženy využívaly oné možnosti chodit takhle nalehko :-)


To je vždy otázkou domluvy a zvyků. Nikde se to zas až tak neřeší. Ber to jako orientační info. Přece jenom není úplně OK, když ti z gi trčí růžové tričko. Znám spoustu lidí, kteří mají gi na holém těle a nikdy by si prádlo nevzali, je jim to nepříjemné. Jiní třeba nosí moiru nebo jiné speciální prádlo. Pokud bude na tréninku pořádný záhul, tak myšlenky na sex budou to poslední co budeš řešit :lol: :lol:

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod Ynseminator » čtv 11. pro, 2008 12:49

Tak jsem si přečetl ten text, nakterý dával zezlík odkaz v prvním příspěvku a mám k tomu jeden dotaz pro zasvěcené:
Taky se v dojo cvičí nebo se jen klečí, uklání a vykřikují zvuky nejasných významů? :roll: :lol:
Tak řiď ať jedeš lip. Myslel sem řiď jako řiď, ne řiď jako řiť.
Ynseminator
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 149
Registrován: pon 17. zář, 2007 23:00
Bydliště: Dimenze X

Příspěvekod upir » čtv 11. pro, 2008 13:03

no mozna i u toho zapadniho kontaktniho sportu neni od veci zdravit ducha dojo, nebo resp. gymu :-D treba ten jmenovany duch za tebe bude uklizet boxerky, prat ti trencle a tak vubec, treba casem i cvicit, abys mel vic casu na meditaci a rozdejchavani :-D
upir
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 10
Registrován: ned 04. kvě, 2008 23:00

Příspěvekod Gino » čtv 11. pro, 2008 13:14

ukropcany píše:džaponec kukal jak puk, keď to videl... :lol: že to sa nikde inde na svete nepodarilo, len tu... :P

To je pravda, taky jsem uz slysel, ze holt jsou ve svete (nejen ve stredni evrope) mista, kde se lide snazi byt japonstejsi, nez japonci sami. Uzce to souvisi se vsim ostatnim, kdy si lide mysli, ze kdyz budou mlatit hlavou o zem celej trenink, tak jim bude vsechno fungovat aniz by se zapotili.

Nicmene tyto clanky o REIGI nekdo z neceho prelozil a od te doby koluji netem sem a tam a lide je davaji na svuj web s hrdosti. Mnohdy ani netusi, co vyrazy v nich skutecne znamenaji a ani se dle toho sami v dojo nechovaji. Ale tento clanek zrovna psal (nebo ho minimalne ma na strankach) zm a i ja jsem ho jednou zkopiroval. Neni to az tak hrozny, jak to vypada. I ja se v dojo uklanel a pronasel japonska hesla. Proste to k tomu patri. Neni treba tu pohrdave psat o "duchu dojo" atp. Nic to nevypovida o tom, jestli by s vama zrovna nejaky ten judista nezvladl prastit o zem :wink:

Mimochodem vsimli jste si, ze se ty stranky odkazuji i tak trochu na Kollmanna s Lorenzem?
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod RBR » čtv 11. pro, 2008 13:50

Ynseminator píše:Tak jsem si přečetl ten text, nakterý dával zezlík odkaz v prvním příspěvku a mám k tomu jeden dotaz pro zasvěcené:
Taky se v dojo cvičí nebo se jen klečí, uklání a vykřikují zvuky nejasných významů? :roll: :lol:


Jak kde. Někde se něco nejasného křičí, jinde se pilně cvičí. V normálním BU, se etiketa dodržuje v nezbytně nutné formě. Pozdrav, krátká meditace (spíš koncentrace), na začátku a konci, úklona když chceš oslovit senseje (u nás se řekne ahoj ...., asiati se ukloní, větší šou bych z toho nedělal). Rozumný trenér vysvětlí význam proč se to dělá, případně přeloží názvy.
Jinak se občas praktikuje to, že při nácviku základních technik, vysloví jméno techniky a potom provede. Opět to má svůj význam. Naučíš se názvosloví. Potom nepůsobíš jako trouba, když potřebuješ něco vysvětlit a popisuješ to slovy: "jak se udělá tamto takové to.. šak víš... po tom tsuky" Navíc na mezinárodním seminář japan řekne japonsky název techniky a předpokládá, že víš co máš cvičit. :wink:

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod luen » čtv 11. pro, 2008 14:09

V Cine resp. na wing chun se tyhle veci zrovna moc neresi ... neklanime se nejakemu prostoru, ale poklonime/pozdravime se s tim kdo nas uci a tim to hasne. Zadne duchy ve skole nemame ... tedy krome tech co neudrzi sverac pri treninku :wink:

A jak pise Ukrop ... musi se pak u nas asiati divit, kdyz se snazime byt papezstejsi nez sam papez :lol:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Ynseminator » čtv 11. pro, 2008 14:26

Gino píše:Nic to nevypovida o tom, jestli by s vama zrovna nejaky ten judista nezvladl prastit o zem :wink:

Tohle tu přece nikdo neřekl.

luen píše:...kdyz se snazime byt papezstejsi nez sam papez...

přesně :lol:
Tak řiď ať jedeš lip. Myslel sem řiď jako řiď, ne řiď jako řiť.
Ynseminator
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 149
Registrován: pon 17. zář, 2007 23:00
Bydliště: Dimenze X

 

Re: dojo etika (reigi)

Příspěvekod Panda » čtv 11. pro, 2008 14:49

RBR píše:
To je vždy otázkou domluvy a zvyků. Nikde se to zas až tak neřeší. Ber to jako orientační info. Přece jenom není úplně OK, když ti z gi trčí růžové tričko. Znám spoustu lidí, kteří mají gi na holém těle a nikdy by si prádlo nevzali, je jim to nepříjemné. Jiní třeba nosí moiru nebo jiné speciální prádlo. Pokud bude na tréninku pořádný záhul, tak myšlenky na sex budou to poslední co budeš řešit :lol: :lol:

RBR


Vzpomínám si když k nám jezdil občas vést hodiny Jirka Zanáška (možná ho znáš, je od Aleše Rotha, poznávací znamení škorpion na stehně) a jednou si zapomněl gi a cvičil v šortkách a těsném potvhaném tričku s nápisem Greenpeace...kdokoli jiný kromě něj by musel vypdat směšně, ale on pořád vypadal vražedně nebezpečně a šlapalo mu to :twisted:
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Gino » čtv 11. pro, 2008 14:52

Ynseminator píše:Tohle tu přece nikdo neřekl.

To sice ne, ale pro nektere jedince je to (bohuzel) zrejme jediny fakt, ktery by jim vzal vysmesny usmev z tvare, vid? :wink:

Ale to je porad dokola. Kazdymu, co jeho jest.
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod graver » čtv 11. pro, 2008 15:02

No, co dodat. Jak píše Gino, v asijské kultuře se "tyhle věci" dělají proto, že jsou normální - když někam vlezeš, taky pozdravíš, neskáčeš do řeči, dovolíš se, omluvíš se - prostě je to jejich modus operandi - snad to ani jako "etiketu" neberou. Prostě tak se to dělá. V našich podmínkách se to často násilně roubuje na naši kulturu a pak se tomu všichni diví. Mě by zajímalo, jestli mi ten trénink něco přináší - výsledky, kvalita... Pak zkousnu i něco, co mi nesedí a co třeba nechápu. Pokud mám pocit, že si na mně někdo jen honí a nutí mě klanět se k zemi, aniž by za to něco odevzdal, tak mi nestojí ani za odplivnutí. V mém pojetí se úcta získává jinak - pokud ji k někomu mám, tak nemám problém ji projevit.

Další věc je, že to může sloužit (v rozumné míře) k utužení disciplíny - dneska jsou dětičky navyklé takové té zdeformované demokracii - moc kecat, hovno dělat. Já jsem starý fotr, ale když moc diskutuju nad technikou, tak si taky vyslechnu "nekecat, cvičit" a když přijdu pozdě, tak si udělám těch dvacet stejně jako ostatní. Jen na tom nijak neujíždím a čekám, že vedle toho taky bude něco jinýho.

Jinak to, co zm popisuje, je prostě reigi ve své tradiční podobě - nepíše, že to tak chodí u něj nebo by to tak mělo být všude. Nad některými body se jistě pozastaví každý - např tohle: "Není myslitelné během cvičení odbíhat mimo DOJO, ani se občerstvovat." Za to by rodiče cvičících dětí asi senseie protáhli justiční mašinérií a dospělí mu to znázornili jinak. Asi záleží na tom, jak se kde cvičí - pokud se někdo během 90 min. tréninku ani nezapotí, tak se třeba nepotřebuje napít, že. A když dostanu pecku na solar, je lepší si to s vlastním tělem vyjasnit na retichu, než to hodit na tatami :lol:
Naposledy upravil graver dne čtv 11. pro, 2008 15:15, celkově upraveno 1
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Ynseminator » čtv 11. pro, 2008 15:11

Gino píše:
Ynseminator píše:Tohle tu přece nikdo neřekl.

To sice ne, ale pro nektere jedince je to (bohuzel) zrejme jediny fakt, ktery by jim vzal vysmesny usmev z tvare, vid? :wink:

1) Neznáš mě, nevíš co mi vezme úsměv z tváře :wink:
2) Myslím, že jsme se nepochopily. Ničemu se nevysmívám, jen mi přijde zvláštní používat japonské výrazy místo slov, která čeština běžně má. Ještě u názvu technik ok, ale proč by se měl čech čechovi omlouvat/děkovat/zdravit/atd japonsky? To prostě nechápu
Tak řiď ať jedeš lip. Myslel sem řiď jako řiď, ne řiď jako řiť.
Ynseminator
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 149
Registrován: pon 17. zář, 2007 23:00
Bydliště: Dimenze X

Příspěvekod pucmaz » čtv 11. pro, 2008 15:14

.
Naposledy upravil pucmaz dne pát 20. úno, 2015 13:43, celkově upraveno 1
pucmaz
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 838
Registrován: pon 12. dub, 2004 23:00

Příspěvekod Gino » čtv 11. pro, 2008 15:49

graver píše:např tohle: "Není myslitelné během cvičení odbíhat mimo DOJO, ani se občerstvovat." Za to by rodiče cvičících dětí asi senseie protáhli justiční mašinérií a dospělí mu to znázornili jinak. Asi záleží na tom, jak se kde cvičí - pokud se někdo během 90 min. tréninku ani nezapotí, tak se třeba nepotřebuje napít, že. A když dostanu pecku na solar, je lepší si to s vlastním tělem vyjasnit na retichu, než to hodit na tatami :lol:

K tomu jen dodam, ze dojo snad neni jen tatami, ne? Nybrz celek ke kteremu patri i zachody, satna atp..

I u toho piti je to jak u koho, nekdo pije a jinemu se z toho dela zle a napije se radsi az po treninku (jako treba ja) a rozhodne to neznamena, ze bych se nezapotil. Kdyz bych rad na zachod, taky se najednou neotocim u pytle a neodejdu, nybrz pockam az se docvici kolo a pak reknu Lukasovi, ze potrebuju na zachod (a on me za to nalezite vyhubuje, co jsem to za blbce, ze se neumim vychcat pred treninkem :lol: )

Ja bych to moc nedramatizoval, proste nektere veci se delaji vsude ponevadz jsou soucasti slusneho chovani a respektu mezi lidma. Nejen mezi ucitelem a zakem.

Nekde na te cele etikete a etice "ujizdi" vic a jinde mene. Zalezi na lidech, jaky si to udelaj. A maj na to svy pravo.
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Re: dojo etika (reigi)

Příspěvekod RBR » čtv 11. pro, 2008 15:53

Panda píše:
RBR píše:
To je vždy otázkou domluvy a zvyků. Nikde se to zas až tak neřeší. Ber to jako orientační info. Přece jenom není úplně OK, když ti z gi trčí růžové tričko. Znám spoustu lidí, kteří mají gi na holém těle a nikdy by si prádlo nevzali, je jim to nepříjemné. Jiní třeba nosí moiru nebo jiné speciální prádlo. Pokud bude na tréninku pořádný záhul, tak myšlenky na sex budou to poslední co budeš řešit :lol: :lol:

RBR


Vzpomínám si když k nám jezdil občas vést hodiny Jirka Zanáška (možná ho znáš, je od Aleše Rotha, poznávací znamení škorpion na stehně) a jednou si zapomněl gi a cvičil v šortkách a těsném potvhaném tričku s nápisem Greenpeace...kdokoli jiný kromě něj by musel vypdat směšně, ale on pořád vypadal vražedně nebezpečně a šlapalo mu to :twisted:


Nikoli Jirka, ale Mira. Znám jej velmi dobře, spolu jsme něco nacvičili. Pokud ho potkáváš tak pozdravuj. Jo Mirovi to chodilo dobře, škoda, že už necvičí.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod graver » čtv 11. pro, 2008 16:28

Gino píše:K tomu jen dodam, ze dojo snad neni jen tatami, ne? Nybrz celek ke kteremu patri i zachody, satna atp..

Aha, tak to jo. Já jsem chápal dojo jako takový ty čtyři stěny se stropem (když se zadaří :wink: ), podlahou s tatami, zrcadly atd. Pokud to bereš i s příslušenstvím, tak souhlas - asi by bylo blbý, kdyby si někdo při tréninku takhle odskočil na cigárko nebo na jedno :lol:
Jinak opravdu záleží na lidech a na situaci - někdo musí pít, někdo chodí na záchod, někdo si utírá pot... Právě proto říkám, že ta striktní paušalizace typu "nikdo nesmí..." je v našich (a možná nejen našich) podmínkách asi blbost...
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod zezlik » pát 12. pro, 2008 4:56

Gino píše:zezliku v cem je vlastne tvuj problem? Ze neco nechapes neznamena, ze to nemuze fungovat. Chtelo by to misto toho cynismu a ironie mit zajem nahlednout do japonske mentality. Nikdo nikoho nikdy nenuti chodit nekam cvicit. Pokud nekomu dela tak velky problem, ze se nekde vyzaduje podobne chovani, muze jit jinam.

Ja proste nerozumim, proc vam* to dela takove starosti.

*tem, co se neustale nad podobnymi vecmi podivuji, misto aby se venovali vlastnim problemum.
Gino, nechtěl jsem být nijak ironický,
vystřídal jsem tři kluby ve dvou městech a nikde mi etika problém nedělala (nicméně nikde se neprovozovala v až tak řekl bych extrémní formě, jako byla napsaná na tom odkazu), dokonce v jednom jsem ji někdy dokonce shledával nedostatečnou

...problém jsem řešil v obecnosti
a jsem rád, že na to mám podobný názor jako tady ostatní...


(P.S.
Pokud bude na tréninku pořádný záhul, tak myšlenky na sex budou to poslední co budeš řešit :lol: :lol:
tyjo, to nevim nevim, k nám chodí některý fakt hezký holky :P :oops:
zezlik
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 2
Registrován: stř 10. pro, 2008 0:00

Příspěvekod Gino » pát 12. pro, 2008 7:51

zezliku - ok, pohoda... ja v nekterych vecech uz reaguji zda se az zbytecne popudlive. Ono se neni cemu divit, tezko tu rozeznat novyho prudice od seriozniho cloveka :)
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Další

Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 14 návštevníků