Krav Maga vs. Ju-Jitsu vs. ostatní styly mnohdy spíš sporty

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Krav Maga vs. Ju-Jitsu vs. ostatní styly mnohdy spíš sporty

Příspěvekod guru3d » pon 30. bře, 2009 10:14

Stručně řečeno, zajímám se o izraelské Krav Maga, zejména ve srovnání s ostatními styly. Abych to co nejlépe upřesnil, pokusím se nastínit, jaké dosavadní zkušenosti s boj. umenimi mám.

8 let jsem dělal Ju-Jitsu a odnesl jsem si velmi důležitý poznatek. Každý styl, který se spoléhá na kopy a údery je k ničemu.

Z hlediska boje jako takového se všechny ty karate, kung-fu, wing-tsun či taekwondo a podobné minuly účinkem a jejich interpretace jako bojové umění je směšná. Očekávat, že protivníci budou celý souboj poskakovat někde kolem meze zásahu a rozdávat s rány je velmi naivní, a dost se divím, že tyto "bojová umění" už dávn nevymřela. Mnohokrát jsem zažil, že dlouholetý praktikant s těchto stylů s mistrovksým pásem přišel na trénik Judo/Ju-Jitsu, a behem minuty ho někdo zmuchlal do pozice, kde ho "uškrtil". Tito lidí celý život cvičí v bludu, že nic jako boj na zemi, chvaty a páky neexistuje, a pokud ano, nikdy se do této situace nedostanou.

Proto považuji karate, Kung Fu, Wing-tsun, taekwondo a podobé styly jaka příjemné sportovní vyžití, ale zcela impotentní způsob obrany, který s bojovým uměním nemá nic společného.

V tomto ohledu považuji za smysluplné a efektivní pouze ty styly, které kombinují vše. jak úderové tak zápasnické techniky. Jujitsu je z tohoto pohledu velmi účinné, ale něco mi v něm chybělo a něco naopak nadbývalo a proto jsem s ním před pár lety zkončil.

V české republice mnoho klubů JuJitsu přešlo z federace WJJKF do federace WKF, kde výraznou osobností je Allan Sailly, tlačící svůj styl Goshindo. Výsledkem tedy bylo, že tyto české kluby začaly praktikovat také Goshindo. Kdo tohle někdy cvičil, pravděpodobně ví o čem mluvím. Tohle je odklon někam směrem k Aikidu, s dosti svérázným bojovým postojem, který mám pocit ohrožuje více mě samotného než mého protivníka.

Kromě jisté koncepční změny v pohledu na JuJitsu v ČR mě na JJ obecně vadila ještě jiná věc. A to celá ta filozofie okolo. Jsem čech, nejsem Japonec. Seďet v seiza je mi krajně nepříjemné a to i po letech cvičení Jujitsu. Pravidla chování v Dojo jsou opět spíše Japonská kultura, nikoli česká, a ptát se cvičitele, jestli mohu jít na WC patří spíše do mateřské školy. Nijak toto nekritizuji, pokud si někdo chce hrát, či vyznávat východní filozofii, prosím. Mě ovšem toto příliš nesedí, a ideály Bushido nepovažuji ve všem z akceptovatelné pro středoevropana....

Jistou nevýhodou jujitsu je také absence boje se zbraněmi. oužívají se pouze nůž (Tanto) a tyč (Bo) někdy zaměněná za moderní tomfu. S dalšími předměty použitelnými jako zraně se netrénuje. Opěn nechci cvičit s něčím jako špičatá motyčka (různé čísnké styly kung Fu) a podobně, protože to je zcela nepraktická dovednost, motyku srp či meč ssebou nikdo nenosí, že? Opět jako sport dobré, ale v 21 století jen těžko nazvatelné bojovým uměním...

Takový je asi tak můj pohled na bojová umění 21 století, a nahrazení dosavadního Jujitsu cvičením Krav Magy se mi zdá (podle toho co jsem četl) jako jisté zlepšení z hlediska posunu k realitě. Pokud máte nějaké rady či připomínky k tomuto tématu, nebo cvičite Krav Magu, budu rád, když se vyjádříte.

PS: pamatujte, nikomu své názory necpu, tohle jsou mé zkušenosti.
guru3d
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: ned 29. bře, 2009 23:00

 

Příspěvekod cudles » pon 30. bře, 2009 10:46

Tohle bych zaradil spis do tematu vtipky a forky :lol: :lol: :roll:
Cudles
cudles
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 691
Registrován: úte 04. zář, 2007 23:00
Bydliště: Chomutov

Příspěvekod korcik » pon 30. bře, 2009 10:51

Ahoj!
Máš svůj názor a ten ti nechci teď nějak vyvracet ,ale nesouhlasím s tebou a to 1, "Každý styl, který se spoléhá na kopy a údery je k ničemu." aha takže thai,barmský a jiný box je k ničemu?

2,"Očekávat, že protivníci budou celý souboj poskakovat někde kolem meze zásahu a rozdávat s rány je velmi naivní, a dost se divím, že tyto "bojová umění" už dávn nevymřela" no dělal jsem shotokan a tam to tak bylo -poskakování a tak ,ale přišel jsem na kyokushin dostal jsem v první vteřině bombu do břicha ,že jsem nevěděl jak se jmenuju( a to věřím že nejel na plno) a skončil jsem na zemi v klubíčku takže o nějakém dlouhodobém poskakování nebo boj na zemi nemůže být řeč.

3,"8 let jsem dělal Ju-Jitsu..." no já jsem k ju -jitsu hodně skeptický to co vidím tam předvádět je k pláči samé modelové situace kdy proti nesmyslnému útoku se dělá ještě nesmyslnější obrana. Samozřejmě brazilské jitsu to je něco jiného.


4, byl jsem se podívat na trénink krav maga -a můžu říct že z bojových umění které se zabývají modelovýma situacema je to to nejlepší -je to prostě jednooký král mezi slepýma. Obrana byla tvrdá ,rychlá ,efektivní a jednoduchá. To se mi líbilo žádné složité otočky, páky přehozy atd. ,ale na druhou stranu jednalo se zas o to že útok byl předem daný a obrana taky tak když dopředu víš co dělá tak je to strašně jednoduché na rozdíl kdyby jsi jel ten samý útok ,ale aniž by obránce věděl co dělá je to sto a jedno.Když jsem se zeptal trenéra jak často se jede sparing tak mi řekl ,že strašně málo a když jsem se ho ptal aby mi řekl kolikrát ho za poslední měsíc jel tak mi řekl ,že ani jednou a v tom vidím celý problém.


Abych svůj názor shrnul Krav maga se mi líbí ,já osobně bych ji nedělal protože by to byl pro mne krok zpět, ale pro člověka který začíná s BU a chce se učit obranu podle modelových situací a nechce do toho dávat nějakou filosofii tak je ideální. Jinak ti přeji hodně úspěchu a ať v ní najdeš co hledáš.
korcik
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 21
Registrován: ned 06. led, 2008 0:00

Příspěvekod guru3d » pon 30. bře, 2009 11:09

korcik píše:Ahoj! aha takže thai,barmský a jiný box je k ničemu?


Ano je. protože počítá s tím, že protivníka sestřelíš. A když ne, tak nevíš co dál.

....ale přišel jsem na kyokushin dostal jsem v první vteřině bombu do břicha ,že jsem nevěděl jak se jmenuju( a to věřím že nejel na plno) a skončil jsem na zemi v klubíčku takže o nějakém dlouhodobém poskakování nebo boj na zemi nemůže být řeč.


Udělal jsi chybu. Navíc jak jste začali, v modelové situaci 3 metry od sebe? :wink: Co když přijde útočník ze zadu? Co když je útočník 5cm od tebe? To mu dáš bombu težko. Těžko dáš někomu bombu, když ti chtne ruce. Navíc silně pochybuju, že kyokushin je styl, kde souboj končí jednou ranou. Prostě jsi ji nevykryl, neuhnul jsi a to je chyba, bez ohledu na styl.

no já jsem k ju -jitsu hodně skeptický to co vidím tam předvádět je k pláči samé modelové situace kdy proti nesmyslnému útoku se dělá ještě nesmyslnější obrana. Samozřejmě brazilské jitsu to je něco jiného.


Podle konkrétní špatné implementace těžko hodnotit styl. to je dost hloupé. JuJitsu se cvičí různě, včetně fulcontact 1 na 1 v ringu. Brazilské jujitu je škola Ju jitsu, kde se zaměřují na boj na zemi. a Když se podíváš na světové turnaje, kam jezdil Rickson Gracie (BJJ), tak první koho vypráskali z ringu byli boxeři, thaiboxeři, kug-fu fighteři a jim podobní a zůstali samí "zápasníci". Fínále končily většinou JJ vs. JJ (Gracie vs. jeden Japonec)

byl jsem se podívat na trénink krav maga -a můžu říct že z bojových umění které se zabývají modelovýma situacema je to to nejlepší.


Která bojová umění se nezabývají modelovými situacemi?

Ještě bych dodal jednu věc. Zatím co v stylech typu box se můžeš mlátit hlava nehlava, v Jujitsu by nezřízená řežba vedla k doživotním následkům s polámanými zápěstími, lokty, koleny či dokonce vazem a končil bys téměř jistě na vozíku. jujitsu trénuje věci, které jsou ve všech těchto sportech přísně zakázané. A to má být ukázka nereálnosti? já to rpostě nechápu. Nereálné mi přijde, když ti někdo celý život vtlouká do hlavy, že ruku ti nikdo lámet nebude, a škrcení ani neexistuje.

jak chceš tohle cvičit reálně, s nespolupracujícím sparingem? :wink:
guru3d
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: ned 29. bře, 2009 23:00

Příspěvekod guru3d » pon 30. bře, 2009 11:31

cudles píše:Tohle bych zaradil spis do tematu vtipky a forky :lol: :lol: :roll:


http://www.youtube.com/watch?v=W-SltgKQHDU

http://www.metacafe.com/watch/214198/bj ... nstructor/

http://www.youtube.com/watch?v=JjK0g-cDJI4

:lol: teoretik se ozval? :lol:

obvzláště tento doporučuji ke shlédnutí, pro návrat do reality docela názorný:

http://www.youtube.com/watch?v=KFm_uMTZZSU[/b]
guru3d
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: ned 29. bře, 2009 23:00

Příspěvekod Oja » pon 30. bře, 2009 12:34

guru3d: mam takovy smely dotaz - byl jsi se podivat na treninky (zacvicit si) stylu, ktere jsou dle tebe mencene oproti jiu-jitsu?
Oja
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte 17. dub, 2007 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Oja » pon 30. bře, 2009 12:34

//double
Naposledy upravil Oja dne pon 30. bře, 2009 14:47, celkově upraveno 1
Oja
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 81
Registrován: úte 17. dub, 2007 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod guru3d » pon 30. bře, 2009 13:07

Oja píše:guru3d: mam takovy smely dotaz - byl jsi se podivat na treninky (zacvicit si) stylu, ktere jsou dle tebe mencene oproti jiu-jitsu?


Ano byl. Byl jsem si zacvičit s kickboxery a karatisty. Cvičil jsem s kamarádem co má mistrovský stupeň z Wu-shu. Jakmile jsem je přestal okopávat ale nasadil judistické techniky, nevěděli co s tím.

ukropcany píše:BJJ je určite výborná disciplína proti strikerovi, pretože uvažujú v správnom smere. Ale "normálne" JJ? :D Bim, bim a chlapec je dole... vyskúšané viac krát, funguje spoľahlivo... 8)


Bohužel tady mnozí teoretizujete. Nic jako BJJ nebo JJ neexistuje. To je prostě Ju-Jitsu. To nejsou jiné techniky. To je jedno a totéž. Liší se to jen v tom, co lidé cvičením sledují. Jsou lidé, kteří cvičí Jujitsu pro zábavu a neznají full-contact. A podle nich chcete hodnotit účinnost stylu? Podle lidí, kteří nebojují? Prosím vás, to nevypovídá nic o použitelnosti nebo nepoužitelnosti nějkého stylu!

jsou lidé, kteří cvičí JuJitsu pro boj (těch je menšina) a jezdí na turnaje. Reálně spolu bojují. Jen mají rukavice uzpůsobené k tomu, aby mohli protivníka také uchopit, místo aby do něj jen mlátili.

Každý zdejší pochybovač z thaiboxu, karate a podobných stylů s může na takovýto Jujitsu tournament přihlásit. Jelikož takový člověk umí jen udery a kopy, nebude ničím ochuzen, nebude mít žádné problémy s pravidly. Všechno co umí je mu dovoleno. Ale musíte být hoší připraveni na to, že místo aby se s váma někdo boxoval, tak vám tu haxnu rovnou zlomí a vůbec se sváma nebude párat. ®ádné bůůů, to se nesmí.



byl někdo na fullcontactu v JuJitsu nebo jen teoretizujete? :wink:

názorná ukázka: http://www.youtube.com/watch?v=h3-BB368jK0
guru3d
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: ned 29. bře, 2009 23:00

Příspěvekod TongPo » pon 30. bře, 2009 13:17

guru3d píše:byl někdo na fullcontactu v JuJitsu nebo jen teoretizujete? :wink:

názorná ukázka: http://www.youtube.com/watch?v=h3-BB368jK0

:lol: :lol: :lol: Nějak jsem tam nenašel ten fullcontact... :roll:
Co nejde silou, jde ještě větší silou... :twisted:
Uživatelský avatar
TongPo
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 705
Registrován: pát 18. led, 2008 0:00

Re: Krav Maga vs. Ju-Jitsu vs. ostatní styly mnohdy spíš spo

Příspěvekod severin » pon 30. bře, 2009 13:21

[quote="guru3d"]
Proto považuji karate, Kung Fu, Wing-tsun, taekwondo a podobé styly jaka příjemné sportovní vyžití, ale zcela impotentní způsob obrany, který s bojovým uměním nemá nic společného.
quote]
A co takhle Fitness KM,dětská KM,Karate KM atd. ? Ve světě už to běží a mi jsme zase pozadu /zaplatpánbů/.Stejně tak Goshindo A.Sailly bylo výborné fitness a tady byli zase všichni pozadu a kritizovali to.
guru3d : možná jsi taky zase jen pozadu,možná moc vepředu v tom co se cvičí /viz stará videa Gracie/.Realita je,že většina lidí na to kašle a ten zbytek co se chce vzdělávat už na tom pracuje.O KM se mluví,ale za pár let to některé kluby uvedených systémů doženou a přizpůsobí se.Co je KM nikdo pořádně neví,takže se možná zařadí po bok Jeet Kune Do MCS atd. a lidi budou chodit na WT,kde se naučí stovky let prokoumanej styl plus "escrimu",střelbu a budou dělat modelový a zátěžový situace. :wink:
Naposledy upravil severin dne pon 30. bře, 2009 13:27, celkově upraveno 1
severin
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 818
Registrován: pon 21. čer, 2004 23:00
Bydliště: Praha

 

Příspěvekod guru3d » pon 30. bře, 2009 13:23

TongPo píše::lol: :lol: :lol: Nějak jsem tam nenašel ten fullcontact... :roll:


Na to se tě neptám. Od videa teoeretizuje každý. Ptám se jestli jsi to zkusil? :lol:
Těžko vykládat slepci o barvě duhy. Stejně tak těžko vykládat kickerovi a puncherovi, co se mlátí hlava nehlava, že po prvních dvou úderech nebude mít čím bouchat, protože obě ruce mu bude držet protivník.

Ti dva kluci se drží od sebe proto, že jakmile se dostenou k sobě, končí to chvatem, což je v mnoha případech konec. To není jako 10 minut stát a valit do sebe jak blbej. Ale co já se tu vůbec nemáhám, když jsem tady asi jediný, kdo to reálně zažil. :cry:
guru3d
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: ned 29. bře, 2009 23:00

Re: Krav Maga vs. Ju-Jitsu vs. ostatní styly mnohdy spíš spo

Příspěvekod guru3d » pon 30. bře, 2009 13:27

severin píše: možná jsi taky zase jen pozadu,možná moc vepředu v tom co se cvičí /viz stará videa Gracie/.Realita je,že většina lidí na to kašle a ten zbytek co se chce vzdělávat už na tom pracuje.O KM se mluví,ale za pár let to některé kluby uvedených systémů doženou a přizpůsobí se.Co je KM nikdo pořádně neví,takže lidi dají zase přednost něčemu identifikovatelnému.


Rickson Gracie je dnešní realita :wink:

Ale díky za názor. Chápu to správně že Krav maga asi ne :?:
V tom případě bych se vrátil K jitsu, jen si správně vybrat skupinu.
guru3d
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: ned 29. bře, 2009 23:00

Příspěvekod NOKT » pon 30. bře, 2009 13:27

guru3d píše:
byl někdo na fullcontactu v JuJitsu nebo jen teoretizujete? :wink:

názorná ukázka: http://www.youtube.com/watch?v=h3-BB368jK0


Chvilka teoriie... Tak tohle mi připomíná sportovní karate s prvky jujutsu. Tohle video mě jen posune dál v názoru, že lidi co dělaj Jujutsu maj úderovou techniku úplně někde jinde než lidi co se na to zaměřují. Jo a není kladné hodnocení...

Tím jsem i nakousl další záležistost aneb "Karate, taekwondo, wushu atd jsou nahovno". Doporučuju se těch lidí zeptat jestli cvičí na zemi, vsadím se, že ti odpoví většinou ne. Jejich styl na tom zkrátka není postavený narozdíl od jujutsu, u kterého je to primární strategie (sem kouakl na Human Weapon tak jsem o něco chytřejší :D ).

Jak tu ukrop říkal. Na strikera je dobrý ho poslat na zem a řešit ho na zemi a doufat, že tam nemá nic odcvičeno, ale zase se tím vystavuješ riziku od nějaké třetí osoby. Válet se po zemi je velký luxus.
NOKT
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 656
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod Gino » pon 30. bře, 2009 13:32

guru3d píše:byl někdo na fullcontactu v JuJitsu nebo jen teoretizujete? :wink:

názorná ukázka: http://www.youtube.com/watch?v=h3-BB368jK0

Timhle tu chces argumentovat? 8O :roll:

Jses borec :lol: Takovej, jako ty, se tu uz docela dlouho zadnej neukazal.

guru3d píše:po prvních dvou úderech nebude mít čím bouchat, protože obě ruce mu bude držet protivník


Tohle je nejvic nejlepsi hlaska :lol: No nic.
Naposledy upravil Gino dne pon 30. bře, 2009 13:34, celkově upraveno 1
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod guru3d » pon 30. bře, 2009 13:33

NOKT píše:Jak tu ukrop říkal. Na strikera je dobrý ho poslat na zem a řešit ho na zemi a doufat, že tam nemá nic odcvičeno, ale zase se tím vystavuješ riziku od nějaké třetí osoby. Válet se po zemi je velký luxus.


Proto je lepší poslat ho k zemi samotného nějakou technikou Nage Waza. V tom je právě nevýhoda brazilské školy JJ. Počítá se s 1:1. JuJitsu obecně neučí obránce zkončit na zemi. Prostě ho necháš sletět samotného a přitom mu zlomíš pracku. Pak už je neškodný. Utočníka lze taky "uškrtit" ve stoje, zatímco chudák poslouží jako živý štít. JuJitsu neznamená boj na zemi.
guru3d
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: ned 29. bře, 2009 23:00

Příspěvekod guru3d » pon 30. bře, 2009 13:35

Gino píše:Jses borec :lol: Takovej, jako ty, se tu uz docela dlouho zadnej neukazal.


Dám ti jednu radu. Pokud máš mentální problémy s pochopením tématu vlákna, požádej staršího spoluobčana, ať ti to vysvětlí. A nebo diskutuj k tématu. Jestli jsem se dotkl stylu, který cvičíš ty, tak se s tím holt smiř, a nech si ty pitomé kecy. Na nic z toho co jsi zde napsal jse mse tě neptal a nemáš-li nic k tématu, můžeš jít o dům dál :wink:
guru3d
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: ned 29. bře, 2009 23:00

Příspěvekod Gino » pon 30. bře, 2009 13:38

guru - tebe se tu nikdo take na nic neptal, pokud se nemylim, a presto si zalozil tento thread ve kterem si exhibujes. Nic poradneho k tematu od tebe take nevidim, jen iluze jako vcera vecer v Matrixu. Nic proti.
Tomáš Pekárek
Gino
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1831
Registrován: stř 07. dub, 2004 23:00
Bydliště: Uz zase CR

Příspěvekod NOKT » pon 30. bře, 2009 13:38

guru3d píše:
NOKT píše:Jak tu ukrop říkal. Na strikera je dobrý ho poslat na zem a řešit ho na zemi a doufat, že tam nemá nic odcvičeno, ale zase se tím vystavuješ riziku od nějaké třetí osoby. Válet se po zemi je velký luxus.


Proto je lepší poslat ho k zemi samotného nějakou technikou Nage Waza. V tom je právě nevýhoda brazilské školy JJ. Počítá se s 1:1. JuJitsu obecně neučí obránce zkončit na zemi. Prostě ho necháš sletět samotného a přitom mu zlomíš pracku. Pak už je neškodný. Utočníka lze taky "uškrtit" ve stoje, zatímco chudák poslouží jako živý štít. JuJitsu neznamená boj na zemi.


Neznamená boj na zemi, ale jeho prostředky k němu vedou.
A jedno slovo za Karatisty. Karate má taky škrtící, házecí a lámací techniky... Průser je, že na to většina škol pěkně sere...
NOKT
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 656
Registrován: stř 30. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod guru3d » pon 30. bře, 2009 13:42

Gino píše:guru - tebe se tu nikdo take na nic neptal, pokud se nemylim, a presto si zalozil tento thread ve kterem si exhibujes. Nic poradneho k tematu od tebe take nevidim, jen iluze jako vcera vecer v Matrixu. Nic proti.


Problém je, že jsem to já, kdo se ptá, a ty mi odpovídáš bez toho, aniž bys byl vůbec ochoten akceptovat, na co se to vlastně ptám. Opakuji znovu, Nesouhlasíš? Máš pocit, že jsou mé zkušenosti s různými styly vs. JJ zkreslené? Opakuji znovu. Běž o dům dál a neplevel mi diskuzi.
guru3d
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: ned 29. bře, 2009 23:00

Příspěvekod guru3d » pon 30. bře, 2009 13:44

NOKT píše:Neznamená boj na zemi, ale jeho prostředky k němu vedou.
A jedno slovo za Karatisty. Karate má taky škrtící, házecí a lámací techniky... Průser je, že na to většina škol pěkně sere...


To je potom fakt blbý. Spousta karatistů si právě chodila chvaty a hody potrénovat k nám. Ale jejich úderovka , to bylo radost pohledět. :)
Naposledy upravil guru3d dne pon 30. bře, 2009 13:45, celkově upraveno 1
guru3d
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 26
Registrován: ned 29. bře, 2009 23:00

Další

Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků