Tai chi

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

přitopíme

Příspěvekod Zhan_Shi » pon 07. úno, 2011 13:20

Nemám moc rád názor, že si každý může cvičit co chce a nikomu do toho nic není a špatná reklama je taky reklama. Výsledek pak je, že když někde řeknu, že cvičím Tai Chi, tak všichni nechápavě zírají, páč nejsem žena, není mi přes šedesát, nemám na sobě batikované tričko, neobjímám stromy a neposílám skrz éter pozitivní vibrace. Těžký je život adepta tradičního Tai Chi Chuan ve světě, kde povědomí lidí formuje Hlas Ticha (http://www.les-mp.cz/inpage/lektori-nasich-kurzu-tai-ci/).
Zhan_Shi
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř 26. pro, 2007 0:00
Bydliště: Kolin

 

Re: přitopíme

Příspěvekod Kain » pon 07. úno, 2011 13:44

Lidé jsou pomíjiví, kung-fu je navždy.

Student Practical Hung Kyun - Pavla Macka sifu
Kain
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 95
Registrován: čtv 06. led, 2011 0:00

Příspěvekod Yvan » pon 07. úno, 2011 14:51

levakbob píše:upřesněno viz výše

?Výše je jen nebe...

To: tonglong (GH)

Špinavá sklenice (citace z knihy The Autobiography of Malcolm X)

One day, I remember, a dirty glass of water was on a counter and Mr. Muhammad put a clean glass of water beside it.
“You want to know how to spread my teachings?” he said, and he pointed to the glasses of water.
“Don’t condemn if you see a person has a dirty glass of water,” he said, “just show them the clean glass of water that you have.
When they inspect it, you won’t have to say that yours is better.”

Of all the things that Mr. Muhammad ever was to teach me, I don’t know why, that still stands out in my mind, although I haven’t always practiced it.
I love too much to battle.
I’m inclined to tell somebody if his glass of water is dirty.


P.S. Já také moc rád říkám lidem, že jejich sklenice s vodou je špinavá.

P.P.S. Malcolm X (1925-1965) byl černošský aktivista, muslim a bojovník za práva černochů.
V roce 1998 časopis TIME jmenoval knihu The Autobiography of Malcolm X jako jednu z deseti nějvýznamnějších (nejvlivnějších) nebeletristických knih 20. století.
Yvan
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 690
Registrován: ned 18. dub, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Re: přitopíme

Příspěvekod JRup » stř 09. úno, 2011 0:51

Zhan_Shi píše:Nemám moc rád názor, že si každý může cvičit co chce a nikomu do toho nic není a špatná reklama je taky reklama. Výsledek pak je, že když někde řeknu, že cvičím Tai Chi, tak všichni nechápavě zírají...

Člověče a povím Ti jeden prostý fakt. Každý si může cvičit co chce a nikomu do toho nic není! Možná máš problém v komunikaci. Zkus to jinak.

No a protože mám rozvernou náladu, tak přidám ještě jeden příběh:

< Jeden ukáže na někoho prstem a řekne: „ten cvičí na h… a dělá špatnou reklamu Tajči“.
< Přijde druhý a řekne: „Zhan Shi cvičí perfektně Tajči a navíc se od něj můžeme učit“.
< Přijde třetí a řekne: „viděl jsem Zhan Shiho jak cvičí Tajči. Bylo mi ho líto, protože to nebylo dobré“.
< Přijde čtvrtý a řekne: „viděl jsem Zhan Shiho učitele, Tonglonga. Tonglong je výborný. Je mnohem mnohem lepší než Zhan Shi“.
< Přijde pátý za svým učitelem a řekne: „učiteli, tak jsem konečně viděl toho Tonglonga jak cvičí. Nevím co si o tom myslet. Je to tolik odlišné od způsobu, kterým se hýbete Vy“. Učitel ví svoje a nic neříká. Žák naléhá: „učiteli podívejte se prosím na jeho video, na jeho fotografie“. Učitel jen řekne: „to není dobré“. Žák opět naléhá, i když vidí, že se učitel k tomu nechce vyjadřovat. „Proč to není dobré? Je jeho postoj příliš nízký nebo příliš vysoký?“ Učitel odpoví: „nezáleží na výšce postoje, v jeho postoji není síla!“, která tam má být.
END

Věci jsou tak relativní, že bavit se o tom, kdo jak daleko dočůrá mohou jen lidi co nemají co na práci nebo mají nějaký vnitřní problém. No a kam to vede? Ti co nemají co na práci, tak zabijí čas a ti co mají kontrolu nad diskuzí posílí svoji auru u těch co nemají co na práci. Prostě velká nula. Tenhle způsob nikam nevede.
JRup
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 20. bře, 2006 0:00

Příspěvekod frajerKokoMihule » stř 09. úno, 2011 2:36

Člověče a povím Ti jeden prostý fakt. Každý si může cvičit co chce a nikomu do toho nic není!


No, tomu rikam blabol ;-) Je sice pravda, ze kazdy si vskutku 'muze cvicit co chce' (resp. cokoliv) - pochybuji, ze by existoval zpusob, jak mu v tom zabranit.

Ale ti, kteri se ve veci vyznaji, naproti tomu muzou a primo museji odsoudit spatne a vyzdvihnout dobre. Nezijeme v izolaci. Kdyz budes bydlet v dome, lidi tam zacnou srat na schody a ty to budes prechazet, protoze kazdy si muze delat co chce, nejenom ze budes zit v posranym dome, ale stoprocentne se dockas i chvile, kdy se ti nekdo vysere rovnou na hlavu :wink:

A kdyz tu mate vsichni ty citaty, taky si jeden dam (bude to citovane nepresne z pameti):

"Je dulezite, aby myslici mensina lidi chodila na namesti a tam vykrikovala,ze 2 a 2 je 5; z toho duvodu, aby nemyslici vetsina prijala alespon, ze 2 a 2 je 8, a ne treba 11".
frajerKokoMihule
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 300
Registrován: pát 23. říj, 2009 23:00

Re: přitopíme

Příspěvekod Zhan_Shi » stř 09. úno, 2011 8:10

JRup píše:Člověče a povím Ti jeden prostý fakt. Každý si může cvičit co chce a nikomu do toho nic není! Možná máš problém v komunikaci.


5-7 let jsem byl lektorem kurzů pro Turnebera... Po pár měsících od svých prvních krůčků už jsem učil lidi, tehdá jsem ještě neznal celou 24řku, ale první pohyby jsem už vyučoval. Kdyby tehdá přišel tonglong a PM a ukázali mi "čistou sklenici" jejich kungfu - nemusel bych se dnes omlouvat tolika lidem. Bohužel jsem je ale poznal až po těch 5-7 letech a přišel tak o roky života, která jsem mohl věnovat opravdovému tréninku. Navíc.... pokud by měli názor jako Ty - navždy bych věřil, že jsem v Tai Chi opravdu dobrej a mistr Turneber je jediný opravdový nositel odkazu. Pochybnosti o jeho kungfu ve mě vzklíčili, když jsem si právě tady na fóru přečetl všechna ta vlákna o něm, čímžto jsem ergo živoucí důkaz, že má smysl diskutovat o tom, kdo je podvodník a kdo ne.
Zhan_Shi
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř 26. pro, 2007 0:00
Bydliště: Kolin

Příspěvekod levakbob » stř 09. úno, 2011 8:38

Podívejte imho jde o to, jak si tahle slečna obhájí svoje tajči před studenty. Pokud k ní chodí lidi, který nechtěj soutěžit, používat tajči jako sebeobranu a já nevím co ještě, ale pouze jako jakous relaxaci a uvolnění po práci, pak nevidím problém v tom, že tomu říká tajči, má druhej dan a kdovícoještě. Ten kdo má o tohle BÚ [b]opravdovej[/b] zájem, brzy zjistí, že to nebude to pravé ořechové a bude hledat dál a najde třeba tohle forum, zjistí, že se tu o slečně mluvilo, hodí sem zkušenost a přihláší se na tréninky u tonglonga. Čím zralejší takový člověk bude a čím nevyzrálejší bude učitel, tím dříve prozře a změní učitele - toho času nepromrhá tolik.
Buď jí nechte její místo na slunci a přestaňte ji propírat na místě, o kterém nejspíš vůbec netuší a nemůže se nijak bránit, anebo za ní zajděte a vyveďte ji z temnoty...
levakbob
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát 16. dub, 2010 23:00

Příspěvekod tonglong » stř 09. úno, 2011 8:38

JRup ma pravdu. Kazdy si muze cvicit co chce. Ja bych jeste dodal, ze si dokonce muze kazdy i ucit co chce.
Problem nastava v okamziku pokud nekdo kdo vysel ze zakladky zacne tvrdit, ze ma doktorat a nebo kdyz si ten doktorat udela za 14 dni. Take, dam priklad, je problem kdyz treba reznik ktery prodava lidem na priklad kabanos a tvrdi (a take tak uctuje), ze je to uherak. Myslim, ze by jsme vsichni nazvali takove lidi, ze jsou to podvodnici.
Jsem jen prekvapen, ze tu uz neni Miro, aby nam vsem velmi sofistikovane a sahodlouze vysvetlil, jak jsou tyto skoly jako je treba "Hlas Ticha" jak jsou potrebne a jak my jsme nedokonali, kdyz nam to vadi. Asi to bylo osobni.
GH
tonglong
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 57
Registrován: pon 13. srp, 2007 23:00

Příspěvekod tonglong » stř 09. úno, 2011 8:53

2 levakbob. Vis kolik lidi ma operaci kolen nez prijdou na to, ze jejich ucitel ktery se to ucil na weekendovym seminari jim nebyl schopnej rict jak si tu nohu maji dat? To neni jen o promrhanych letech a vyhozenych penezich. To je i o odpovednosti za zdravi nasich zaku.
GH
tonglong
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 57
Registrován: pon 13. srp, 2007 23:00

Re: přitopíme

Příspěvekod fakt » stř 09. úno, 2011 8:59

JRup píše:No a protože mám rozvernou náladu, tak přidám ještě jeden příběh:

< Jeden ukáže na někoho prstem a řekne: „ten cvičí na h… a dělá špatnou reklamu Tajči“.
< Přijde druhý a řekne: „Zhan Shi cvičí perfektně Tajči a navíc se od něj můžeme učit“.
< Přijde třetí a řekne: „viděl jsem Zhan Shiho jak cvičí Tajči. Bylo mi ho líto, protože to nebylo dobré“.
< Přijde čtvrtý a řekne: „viděl jsem Zhan Shiho učitele, Tonglonga. Tonglong je výborný. Je mnohem mnohem lepší než Zhan Shi“.
< Přijde pátý za svým učitelem a řekne: „učiteli, tak jsem konečně viděl toho Tonglonga jak cvičí. Nevím co si o tom myslet. Je to tolik odlišné od způsobu, kterým se hýbete Vy“. Učitel ví svoje a nic neříká. Žák naléhá: „učiteli podívejte se prosím na jeho video, na jeho fotografie“. Učitel jen řekne: „to není dobré“. Žák opět naléhá, i když vidí, že se učitel k tomu nechce vyjadřovat. „Proč to není dobré? Je jeho postoj příliš nízký nebo příliš vysoký?“ Učitel odpoví: „nezáleží na výšce postoje, v jeho postoji není síla!“, která tam má být.
END



Ten příběh má dvě pointy a já vám jednu prozradím. JRup ve svém příběhu nastínil určitou hierarchii osob. Osoby na nižším stupni soudí ostatní a dělají to z různých důvodů. Osoba, postavená v žebříčku nejvýše, tak nečiní. Proto, aby příběh poučil, je třeba přemýšlet:
1) Proč ti na nižším stupni soudí ostatní?
2) Proč ti na vyšším stupni podobnou potřebou netrpí?
Pokud na to přijdete, prozradím vám i druhou pointu.
fakt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1363
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Příspěvekod coffee_monk » stř 09. úno, 2011 10:36

levakbob píše:Podívejte imho jde o to, jak si tahle slečna obhájí svoje tajči před studenty. Pokud k ní chodí lidi, který nechtěj soutěžit, používat tajči jako sebeobranu a já nevím co ještě, ale pouze jako jakous relaxaci a uvolnění po práci, pak nevidím problém v tom, že tomu říká tajči.


To je jako bych si udělal rekvalifikační kurz a tvrdil, že mám doktorát a v tom vidím problém.
coffee_monk
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 42
Registrován: sob 02. říj, 2010 23:00

Re: přitopíme

Příspěvekod graver » stř 09. úno, 2011 11:03

fakt píše:1) Proč ti na nižším stupni soudí ostatní?

Protože se domnívají, že už jsou dostatečně vysoko/daleko, aby mohli hodnotit. Tohle neplatí jen v BU a neplatí to plošně - často i špatný žák dokáže poznat špatného mistra.
fakt píše:2) Proč ti na vyšším stupni podobnou potřebou netrpí?

Protože už vědí a nemají to zapotřebí. Stádiem ad 1) už prošli.
Ani nejlepší sokol ničeho neuloví, když se mu nedovolí vzlétnout...
Uživatelský avatar
graver
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1778
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Kain » stř 09. úno, 2011 11:53

Při procházce pro svačinu mne napadlo takové přirovnání.
V maličkém obchůdku, kam chodíme z práce, prodávají mimo jiné i housky. Od dvou pekáren, každá je peče trochu jinak. Jedny jsou trochu propečenější, druhé jsou sypané solí, ale oboje je to houska. Já si vždycky kupuju jeden druh. Protože mi víc chutná. Ale netvrdím, že ty druhé jsou špatné, jen mi tolik nesedí.
Ovšem, kdyby mi tam prodali housku, která bude spálená, nebo třebas plesnivá, jo, to už bych asi okomentoval.
A podobně je to i tady. Nemusím být mistr pekař, abych poznal, že spálená houska je špatná.
Lidé jsou pomíjiví, kung-fu je navždy.

Student Practical Hung Kyun - Pavla Macka sifu
Kain
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 95
Registrován: čtv 06. led, 2011 0:00

Příspěvekod levakbob » stř 09. úno, 2011 11:54

[quote="tonglong"]2 levakbob. Vis kolik lidi ma operaci kolen nez prijdou na to, ze jejich ucitel ktery se to ucil na weekendovym seminari jim nebyl schopnej rict jak si tu nohu maji dat? To neni jen o promrhanych letech a vyhozenych penezich. To je i o odpovednosti za zdravi nasich zaku.
GH[/quote]

Nezlob se na mě, ale pokud je někdo schopen cvičit tak dlouho špatně až musí na operaci kolene, tak je to přesně to co mu patří...

Co s tou slečnou teda budete dělat?
levakbob
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 143
Registrován: pát 16. dub, 2010 23:00

Příspěvekod Idaho » stř 09. úno, 2011 12:16

Děkuji, skvěle jsem se pobavil. Kdákání postřelených hus nikdy nezklame. :)
Idaho
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 6
Registrován: pát 18. dub, 2008 23:00

Příspěvekod Miro » stř 09. úno, 2011 12:40

tonglong píše:Jsem jen prekvapen, ze tu uz neni Miro, aby nam vsem velmi sofistikovane a sahodlouze vysvetlil, jak jsou tyto skoly jako je treba "Hlas Ticha" jak jsou potrebne a jak my jsme nedokonali, kdyz nam to vadi. Asi to bylo osobni.
GH


Miro nepise, lebo je tak zavaleny prekladanim, ucenim a inou robotou, ze sa ide z toho pos.at, pretoze absolutne nestiha... Dnes ho este caka 4,5 hodiny vyucovania cinstiny, ma komplet zabookovany cas na tri tyzdne dopredu a vsetci nanho zalostne tlacia, kedy uz dokonci, pride, urobi...
Ok, zhrnme si to: napisal som svoj nazor, poziadal som Ta o Tvoj nazor, dohodli sme sa, ze debatu ukoncime, the end. Nebolo v tom nic osobne, nikdy som proti Tebe nic nemal, ani teraz nemam, iba som si myslel, ze Ti to moze dojst, ale tentokrat Ti to este nedoslo, mozno nabuduce, a mozno vobec nie. Nevadi, nic sa nedeje, je to okay.
A porozmyslaj: keby som ja bral osobne vsetko to, co sa tu o mne popise... Takze naozaj nemam dovod ist do akychkolvek osobnych veci, s kymkolvek.

Zhan Shi, aj keby si sa od zaciatku dostal k super ucitelovi, aj tak by si uvodne roky premrhal, to nie je Tvoja osobna neschopnost, ale novackovska dan a plati to pre kazdeho bez vynimky. Pretoze to nie je zalezitost schopnosti ucitela davat, ale schopnosti ziaka prijimat. Mozeme polemizovat, ze s dobrym ucitelom by to mozno nebolo 5-7 rokov, ale povedme iba 3-5, ale to uz je detail... Mozes mi verit, ze keby si zacal so svojim terajsim ucitelom, s ktorym si pravdepodobne bezvyhradne spokojny, a potom by si sa dostal k ucitelovi rangu Chen Xiaowang-a ci Yang Zhenji-a atd., tiez by si povedal, ze si uvodne roky premrhal. A tak ako si Ty premrhal uvodne roky u Turnebra ci koho, aby si sa casom dostal k lepsiemu ucitelovi, tak sa to stalo aj inym u Hladika a inde. Lenze ja si stale myslim, ze je chore povazovat predoslych ucitelov za bastardov. Lebo som v bojovych umeniach odchovany Cinou a v Cine sa napriklad hovori "raz ucitel, navzdy ucitel". Netvrdim, ze je nutne ich velebit, ale bolo by ziaduce zachovavat aspon zakladne principy slusnosti a zdvorilosti. A od toho sa odvija aj postoj k inym ucitelom, hoci nie su prave experti v tom, co robia. O toto mi slo.

Mimochodom, uz tu ini trafili klinec presne na hlavicku. Pokial niekto svoje umenie naozaj vie, zvycajne nema potrebu nahanat zaciatocnikov a ukazovat, ako to nespravne robia ini. Ergo...
Miro

P.S.:
A nahodou, mne sa ten web "Hlas ticha" pacil. :D Ked som ho pozeral, chlamal som sa tak, ze som takmer padol pod stol. A uz par dni sa vzdy rozosmejem, ked si na nich spomeniem. Nech si mysli ktokolvek co chce, naozaj prajem tomu guruovi s copankami a v slusivom oblecku (napr. na fotkach pri iniciacii duchovneho mena) vela ziakov. Pretoze si myslim, ze kazdy, kto vie napocitat do pat, to nemoze brat vazne (lebo ked vedia napocitat do pat, tak musia vediet, do coho idu - a ked nevedia, tak im nepomoze nikto). Chlapci a dievcata z toho webu sa potrebuju bavit, nejako stravit cas, a rozhodli sa ho stravit tym, ze sa budu hybat (lebo sexovat sa tiez neda kazdy den od rana do vecera) a ten svoj pohyb nazyvaju tajci, hoci by ho rovnako dobre mohli nazyvat karate, lukostrelba alebo plavanie. Co s tym? Naozaj si niekto mysli, ze to je taijiquan? Naozaj si tu niekto mysli, ze ma zmysel tam ist a rozbit tomu guruovi hubu? Naozaj si niekto mysli, ze pindanie na webe nieco vyriesi? Naozaj to ludom nedochadza, ze kritizovanim budu sami kritizovani a ze sa tak dostaneme do kolotoca, ktoreho dosledok bude, ze vsetkym ostatnym budeme iba na smiech?
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

to Miro

Příspěvekod Zhan_Shi » stř 09. úno, 2011 13:38

Tak naposled... Miro sice zní jako zenový mistr, ale realita je jiná. A prosil bych nepoučovat o mém životě a zkušenostech, protože to, co píšeš prostě není pravda. Když jsem přišel k tonglongovi, tak jsem musel zapomenout VŠE co jsem se naučil u Turnebera a hezky od základu se přeučit. A vůbec... nemohli by všichni ti neohippies, co hlásají, že každý si může učit cokoliv chce a klidně to i vydávat za Tai Chi a nikdo nemá právo to kritizovat - rozšířit svoji blahosklonnou víru i na svobodu slova? To jest, abych mohl zde na foru napsat třeba: Kel´ge´s je (doplň libovolný vulgarismus) a nemusel se bát, že dostanu lekci z chování doprovázenou citací z Tao Te Ťingu.
Zhan_Shi
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 27
Registrován: stř 26. pro, 2007 0:00
Bydliště: Kolin

Příspěvekod pm » stř 09. úno, 2011 13:57

ukropcany píše:Furt sa nemôžem zbaviť pocitu, že v kláštoroch mástri nekončili preto, že boli takí zbožní, ale preto, aby tam unikli pred zákonom, pomstou, či vlastným svedomím...


to neni jen Tvuj pocit, to je realita, alespon v Cine to tak hodne casto bylo - vyslouzili generalove, vojaci, pronasledovani psanci etc.
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod fakt » stř 09. úno, 2011 14:19

coffee_monk píše:To je jako bych si udělal rekvalifikační kurz a tvrdil, že mám doktorát a v tom vidím problém.


Jenže on tu nikdo s doktorátem nemává. To že jí někdo ohodnotil - no a, napíše si to jako reklamu. Podívej jsou tu různě oceňovaní učitelé a každý se s tím někdy rád pochlubil.
fakt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1363
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

Re: to Miro

Příspěvekod fakt » stř 09. úno, 2011 14:27

Zhan_Shi píše:Tak naposled... Miro sice zní jako zenový mistr, ale realita je jiná. A prosil bych nepoučovat o mém životě a zkušenostech, protože to, co píšeš prostě není pravda. Když jsem přišel k tonglongovi, tak jsem musel zapomenout VŠE co jsem se naučil u Turnebera a hezky od základu se přeučit. A vůbec... nemohli by všichni ti neohippies, co hlásají, že každý si může učit cokoliv chce a klidně to i vydávat za Tai Chi a nikdo nemá právo to kritizovat - rozšířit svoji blahosklonnou víru i na svobodu slova? To jest, abych mohl zde na foru napsat třeba: Kel´ge´s je (doplň libovolný vulgarismus) a nemusel se bát, že dostanu lekci z chování doprovázenou citací z Tao Te Ťingu.

Miro ti psal něco jiného.
Možná až zase přejdeš k jinému učiteli, budeš psát, že jsi musel zapomenout vše a začít ....
On ti napsal, abys to vzal jako další etapu života a příště zase nedeklaroval "teď už mám toho pravého narozdíl od těch levých předchozích".
fakt
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1363
Registrován: pon 02. led, 2006 0:00

PředchozíDalší

Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků