Jak je to s otužováním?

nespecializované diskuzní fórum, zabývající se problematikou bojových umění a sportů obecně

Jak je to s otužováním?

Příspěvekod Dog » sob 05. lis, 2011 12:37

Už pár měsíců spokojeně trénuju Krav maga. Součástí tréningu je i otužování (zatím nic brutálního, co jsem slyšel kámoše thai boxera :)).

Při každé ráně, kterou jsem dostal, a každém pádu, na tréningu i mimo něj, jsem si říkal, jak se krásně zdravě otužuju. Když jsem měl dlouhou chvíli, spokojeně jsem ťukal holení o sloup, sám jsem si obíjel předloktí druhým předloktím, nechával kámoše, aby mě mírně boxovali do břicha nebo sám do něčeho lehce narážel zatnutou pěstičkou :)

Na jednom tréningu jsem dost dlouho a silně, ale technicky špatně, kopal týpka do suspenzoru, takže mě pak začala bolet šlapka (těsně pod prsty na pravé noze). Třetí týden jsem se s tím vydal k ortopedovi a když už jsem tam byl, zeptal jsem se ho i na otužování.

A on mi s jistotou sdělil, že kosti a klouby si nárazy jenom ničím, a nejsem na tom tedy líp a líp, jak jsem si myslel, ale hůř a hůř (a mluvím teď o normálním mírném postupném otužování)

Jenže proč by tedy otužování bylo běžnou praxí v tolika sportech? Mají přece spoustu zkušeností a nebudou dělat něco, co by jim bylo škodilo. Na druhou stranu, ortoped tomu musí taky trochu rozumět :)

Jak to tedy je? Otužování kosti neposílí, jenom zmírní bolest, zatímco kost se dál a dál ničí? Nebo jde jen o otužení psychické (stejná bolest už tak nevadí)? Nebo se vůbec nejedná o kosti, ale otužuje se něco jiného (kůže, svaly)? Nebo jak?
Dog
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 13
Registrován: pát 04. lis, 2011 0:00

 

Re: Jak je to s otužováním?

Příspěvekod luen » sob 05. lis, 2011 12:49

Dog píše:Už pár měsíců spokojeně trénuju Krav maga. Součástí tréningu je i otužování (zatím nic brutálního, co jsem slyšel kámoše thai boxera :)).

Při každé ráně, kterou jsem dostal, a každém pádu, na tréningu i mimo něj, jsem si říkal, jak se krásně zdravě otužuju. Když jsem měl dlouhou chvíli, spokojeně jsem ťukal holení o sloup, sám jsem si obíjel předloktí druhým předloktím, nechával kámoše, aby mě mírně boxovali do břicha nebo sám do něčeho lehce narážel zatnutou pěstičkou :)

Na jednom tréningu jsem dost dlouho a silně, ale technicky špatně, kopal týpka do suspenzoru, takže mě pak začala bolet šlapka (těsně pod prsty na pravé noze). Třetí týden jsem se s tím vydal k ortopedovi a když už jsem tam byl, zeptal jsem se ho i na otužování.

A on mi s jistotou sdělil, že kosti a klouby si nárazy jenom ničím, a nejsem na tom tedy líp a líp, jak jsem si myslel, ale hůř a hůř (a mluvím teď o normálním mírném postupném otužování)

Jenže proč by tedy otužování bylo běžnou praxí v tolika sportech? Mají přece spoustu zkušeností a nebudou dělat něco, co by jim bylo škodilo. Na druhou stranu, ortoped tomu musí taky trochu rozumět :)

Jak to tedy je? Otužování kosti neposílí, jenom zmírní bolest, zatímco kost se dál a dál ničí? Nebo jde jen o otužení psychické (stejná bolest už tak nevadí)? Nebo se vůbec nejedná o kosti, ale otužuje se něco jiného (kůže, svaly)? Nebo jak?


Jdi tam, kde to umi a neexperimentuj :wink: je na to spousty cviceni ve dvojici na aparatech, atd ...
Ale nerozumim tomu, proc se na to ptas na netu. Otuzovani te nekdo musi naucit, potrebujes vedeni. Otuzovaci postupy nezvladnes jednou ukazkou a nebo nekolika prispevky.
A doktor evidentne nevi o cem mluvi, coz je normalni, protoze kazdej chape jen to, na co byl skolen :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod PyrotechniX » sob 05. lis, 2011 23:19

Tak tohle by mě taky zajímalo. Já si dávám doma přes držku, zasloužím si to :wink: . Teď chápu, proč mám takový špatný prospěch ve škole ... :twisted:
PyrotechniX
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 96
Registrován: úte 02. čer, 2009 23:00

Příspěvekod nick1234 » ned 06. lis, 2011 19:44

Otužovať o mäkšie ako je kosť je ok (pytle, legendárne thajske bananovniky :D, rozne otuzovatka... Ked otuzujes o tvrdsie, neprospieva to okostici ktoru potrebujes aby sa kosti nelamaly a aby ked sa zlomia sa dali dokopy :)
Rukavice: 25 eur
Oblečenie: 20 eur
Katsudo: 40 eur
Dobrý pocit po tréningu: Na nezaplatenie.
nick1234
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 206
Registrován: pon 15. lis, 2010 0:00


Zpět na bojová umění a sporty obecně

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků