Čínské meče

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

Příspěvekod luen » pát 23. říj, 2009 18:36

Jendis píše:zbraně jsou to krásný......ale,kua......kdy se už ukáže nějaký šermíř čínských stylů na sparringpárty????? :wink:


Neboj, uz zase pomalu skacu pres kaluze :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

 

Příspěvekod Jendis » pát 23. říj, 2009 18:41

ty taky s těmahle mečema??? Já myslel,že Ty cvičíš jen ty krátký svině(a hůl).........Tebe tipuju na něco jako Buff....dvě kratší mrchy,roztočený.......

Já si přibalím ještě levoručku,na kryty......... :twisted: Přecejen jsem handicapovanej....... :lol:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod luen » pát 23. říj, 2009 18:43

Jendis píše:ty taky s těmahle mečema??? Já myslel,že Ty cvičíš jen ty krátký svině(a hůl).........Tebe tipuju na něco jako Buff....dvě kratší mrchy,roztočený.......

Já si přibalím ještě levoručku,na kryty......... :twisted: Přecejen jsem handicapovanej....... :lol:


Ja tocim lidi :lol: , tycky, klacky vseho druhu a snazim se i s jinejma zbranema - uz od mladi blbnu se vsim ... :oops:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod RBR » pát 23. říj, 2009 18:47

To Dong_wu: Pěkný čínský meče za rozumnou cenu. Je drobná poznámka k těm katanám co máš na stránce. Katany nikdy nebyly kovány s damascénské oceli :twisted: . Pokud to tak výrobce dělá, pak to nejsou katany ani japonské meče, ale jeho vlastní variace na to téma a klamete tím zákazniky. Pokud to z damascénky nedělá tak si pro změnu ubíráte potenciální zákazníky vy, protože borec , který chce vysolit tolik peněz za meč už si něco kolem toho nastuduje. :wink: Navíc máte v našich domácích vodách slušnou konkurenci místních mečírů, co ti to za ty prašulky ukovou na míru, což u vás bude problém.


RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod Jendis » pát 23. říj, 2009 18:51

luen píše:
Jendis píše:ty taky s těmahle mečema??? Já myslel,že Ty cvičíš jen ty krátký svině(a hůl).........Tebe tipuju na něco jako Buff....dvě kratší mrchy,roztočený.......

Já si přibalím ještě levoručku,na kryty......... :twisted: Přecejen jsem handicapovanej....... :lol:


Ja tocim lidi :lol: , tycky, klacky vseho druhu a snazim se i s jinejma zbranema - uz od mladi blbnu se vsim ... :oops:


V pohodě.....tys mne taky viděl s tím mávat(akorát bylo málo místa a na Pandu jsem nechtěl nijak zostra)......na Tebe trochu trochu přitvrdím.... :twisted:
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod Dong_wu » pát 23. říj, 2009 19:55

RBR píše:To Dong_wu: Pěkný čínský meče za rozumnou cenu. Je drobná poznámka k těm katanám co máš na stránce. Katany nikdy nebyly kovány s damascénské oceli :twisted: . Pokud to tak výrobce dělá, pak to nejsou katany ani japonské meče, ale jeho vlastní variace na to téma a klamete tím zákazniky. Pokud to z damascénky nedělá tak si pro změnu ubíráte potenciální zákazníky vy, protože borec , který chce vysolit tolik peněz za meč už si něco kolem toho nastuduje. :wink: Navíc máte v našich domácích vodách slušnou konkurenci místních mečírů, co ti to za ty prašulky ukovou na míru, což u vás bude problém.


RBR


Trochu vedle.......
Taky jsem si něco nastudoval a tuším, že ve sbírce Itatehyózu Jinza v Hyogo je uložena čepel tachi od Sadatoshiho ze 16. století, která je právě z překládané oceli Ale na tohle fakt expert nejsem, tak mě tu možná někdo zkoriguje (patrik?).
Navíc katany se vyvynuly z čínských šavlí někdy v období dynastie Tang (618 - 907 n.l.). Ty to zbraně rozhodně byly vyráběny právě z překládané oceli a japonci přebírali i technologiji výroby.
O konkurenci místních mečířů vím (například Pavel Bolf dělá špičkové katany - mimochodem taky z překládané ocel a jestli i o něm řekneš, že neví co dělá, tak už fakt nevím, kdo je pro tebe autorita v tomhle oboru :twisted: ), ale cena je trochu někde jinde a pokud má člověk jasné požadavky, je mu to můj kovář taky schopný ukovat na míru :wink:
Dong_wu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 331
Registrován: stř 03. bře, 2004 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Dong_wu » pát 23. říj, 2009 21:11

když už RBR nakousl ty katany z překládané oceli.......
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Dong_wu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 331
Registrován: stř 03. bře, 2004 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Dong_wu » ned 25. říj, 2009 9:25

A tady je další meč ;)

Obrázek
Dong_wu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 331
Registrován: stř 03. bře, 2004 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Dong_wu » ned 25. říj, 2009 9:27

A ještě jedna speciální šavle......

Obrázek
Dong_wu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 331
Registrován: stř 03. bře, 2004 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Dong_wu » ned 25. říj, 2009 9:33

©avle s hranatým jílcem a diferenciálním kalením čepele.
Hranatý jílec byl v čínské armádě standardem až asi do poloviny dynastie Qing. Do té doby byl oválný jílec vyhrazen pro syny císaře a speciální oddíly.

Obrázek
Dong_wu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 331
Registrován: stř 03. bře, 2004 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jian » ned 25. říj, 2009 10:07

Dong_wu: takze ta ocel se dela klasickym kovarskym svarovanim, ano? Nebo je to snad uplne pravy damasek? :-)

Jinak v Japonsku se tusim pouzivala hlavne tzv. "sendvicova" ocel (princip je podobny).
Jian
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 10. čer, 2007 23:00

Příspěvekod Dong_wu » ned 25. říj, 2009 11:34

Jian: pravý damašek neboli wootz nebo bulat vzniká krystalizací taveniny. Tyhle zbraně jsou z překládané oceli vyrobené, jak píšeš, kovářským svařováním (dnes se tomu běžně říká damascenská ocel nebo taky svářkový damašek). Rozdíl mezi překládanou ocelí a wootzem je poměrně jasně patrný už na první pohled.

Japonské katany se vyráběli jak z překládané, tak ze sendvičové oceli. Nejsem schopný posoudit, která metoda byla v jakém období rozšířenější.
Dong_wu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 331
Registrován: stř 03. bře, 2004 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod RBR » ned 25. říj, 2009 19:50

Dong_wu píše:Trochu vedle.......
Taky jsem si něco nastudoval a tuším, že ve sbírce Itatehyózu Jinza v Hyogo je uložena čepel tachi od Sadatoshiho ze 16. století, která je právě z překládané oceli Ale na tohle fakt expert nejsem, tak mě tu možná někdo zkoriguje (patrik?).


Čepel z překládané oceli je standard, ty píšeš o damašku a kataně. Máš v tom zmatek.

damascénská ocel - jsou kovářským způsobem svařeny dva různé druhy ocelí. Tvrdá a měkká, což po vyleptání dává charakteristickou kresbu a vlastnosti.

Překládaná ocel - je pouze jen jedna ocel xx přeložená a svařená.

Pokud jsem to z těch forek dobře odkoukal, tak tam na té kataně žádný damašek není je to překládanka, což potvrzuje mé první tvrzení, že máš v popisu blbost.

Standardní, spíš nejrozšířenější postup při konstukci katany je vložení plátku z překládané oceli do železa. Z toho se pak vykovala čepel. Těch způsobů výroby je samozřejmě víc, kdo má zájem více info www stránky Pavla Bolfa jsou tím správným místem.

Navíc katany se vyvynuly z čínských šavlí někdy v období dynastie Tang (618 - 907 n.l.). Ty to zbraně rozhodně byly vyráběny právě z překládané oceli a japonci přebírali i technologiji výroby.


Silný vliv Číny na Japonsko je nepopíratelný. Pokud jde o vznik katany z čínských šavlí, tak to slyším poprvé. Dosud jsem měl za to, že ji vyvinuly zkrácením tači. A tači vzniklo vyvojem z rovného japonského meče. Nikde zmínka o šavlích.

O konkurenci místních mečířů vím (například Pavel Bolf dělá špičkové katany - mimochodem taky z překládané ocel a jestli i o něm řekneš, že neví co dělá, tak už fakt nevím, kdo je pro tebe autorita v tomhle oboru :twisted: ), ale cena je trochu někde jinde a pokud má člověk jasné požadavky, je mu to můj kovář taky schopný ukovat na míru :wink:


Zrovna Pavel Bolf mám takové tušení se vyjádřil k damašku a katanám na jiném fóru ve stejném smyslu jako já.
Pavel vyrábí sunobe čepele za stejnou cenu jak máš uvedené na stránce. A dle mínění znalců jeho sunobe čepele patří k tomu nejlepšímu na trhu.
Pokud jde o jeho překládané čepele tak patří do úzké špičky, nicméně jsou tu prý i lepší (opět tvrdí znalci) čeští výrobci. Máš pravdu, že tam se cena pohybuje jinde.
Máš někde více fotek té katany? Rád bych to na jiném fóru předhodil znalcům do pléna. Docela by mě zajímal názor na ně právě Pavla Bolfa a jiných kovaných znalců.

RBR

PS: Největší odborník na japonské meče u nás je Viktor Chromec alias Hasuhana.
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod luen » ned 25. říj, 2009 20:36

RBR píše:Silný vliv Číny na Japonsko je nepopíratelný. Pokud jde o vznik katany z čínských šavlí, tak to slyším poprvé. Dosud jsem měl za to, že ji vyvinuly zkrácením tači. A tači vzniklo vyvojem z rovného japonského meče. Nikde zmínka o šavlích.


JJ je to tak. Nekde jsme to tady jiz resili. Katana je puvodne cinsky mec. Asi jen malo veci v asii neni ovlivneno cinou ...
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Jian » ned 25. říj, 2009 23:02

RBR: to si dovolim ponekud nesouhlasit.... Skutecna (originalni) damascenska ocel se vyrabela pokud vim prave jen z jednoho kusu a kovarske svarovani vzniklo az ve snaze o napodobeni tehle puvodni technologie (respektive zjistilo se, ze svarovani je nejvice efektivni). "Svarkovy damasek" je tedy nepravy.
Jian
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 10. čer, 2007 23:00

Příspěvekod Jian » ned 25. říj, 2009 23:10

luen: byl bych trochu opatrnejsi, do vyvoje "katany" toho zasahovalo rozhodne vic... namatkou velkou inspiraci byla pokud vim i zbran Ainu. Pokud budeme vychazet z toho, ze pro "katanu" je mj. typicke specificke zakriveni, pak bych pocatky stopoval nekde v Heisanskem obdobi...

Nicmene nepopiram, ze metody vyroby mecu se do Japonska dostaly z Ciny - ale ze Sibire a Hokkaida to bylo take. Nenapsal bych proto urcite ze jde o "puvodne cinsky mec".
Jian
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 588
Registrován: ned 10. čer, 2007 23:00

Příspěvekod jeikob » ned 25. říj, 2009 23:27

a kdy vznikla klasická důstojnická šavle.myslím tu nejčastěji viděnou ve filmech a používanou při wushu závodech exhibicích,teda myslím bojovou realnou .
jeikob
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1450
Registrován: úte 26. pro, 2006 0:00

Příspěvekod luen » pon 26. říj, 2009 6:20

Jian píše:luen: byl bych trochu opatrnejsi, do vyvoje "katany" toho zasahovalo rozhodne vic... namatkou velkou inspiraci byla pokud vim i zbran Ainu. Pokud budeme vychazet z toho, ze pro "katanu" je mj. typicke specificke zakriveni, pak bych pocatky stopoval nekde v Heisanskem obdobi...

Nicmene nepopiram, ze metody vyroby mecu se do Japonska dostaly z Ciny - ale ze Sibire a Hokkaida to bylo take. Nenapsal bych proto urcite ze jde o "puvodne cinsky mec".


Kluci ja mam malo casu, ale chvili vas v tom necham koupat, katana je cinskej mec, kterej je temer na chlup stejnej. Byla to dustojnicka zalezitost a vlastne znak hodnosti v arme ... dohledejte si to :wink: Ve vztahu k tomu, ze uz se to tady nekolikrat resilo, je ostuda, ze to nevite :wink:

Ma to smysl psat, kdyz se o tom za 1/2 roku zase budeme dohadovat? Nerikam, ze ve finale nebyla katana ovlivnena jeste vsim moznym i nemoznym, ale v zasade je to kopie cinskeho mece, kterej jak zpracovanim i tvarem = katana.
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Dong_wu » pon 26. říj, 2009 8:48

jeikob: teď pleteš 2 pojmy dohromady.
Tvar šavle, která je k vidění na wu shu závodech je kravská oháňka (niu wei). Tenhle tvar vzniknul za dynastie Qing a byl používám POUZE civilisty.
Tvat amádní šavle (viz moje fotka) vzniknul někdy za dynastie Ming a byl ovlivněn turko-mongolsými šavlemi, které přinesla do číny mongolská dynastie Yuan, proti které Mingové bojovali.


RBR:
pokud damašek neleptáš (což se nedělalo), má taky nevýraznou kresbu.
Skutečně nejsem odborník na japonské meče a ani si na to hrát nechci, ale termín "vložení plátku z překládané oceli do ®ELEZA" mi nepřipadá v pořádku.
Hodně mečů od mého kováře má taky buď tvrdé jádro, které dosahuje až na břit nebo houževnaté jádro zakované do těla čepele a ještě několik dalších způsobů (damaškový sendvič.....).
Když už chceš porovnávat cenu s Pavlem Bolfem, tak jestli se nepletu, nejdou jeho katany z "obyčejné" oceli pod 30 tisíc. Moje jsou okolo 20 tisíc, ale možná je to jinak.
Rozhodně se nechci pouštět do debaty o kolik jsou jeho meče lepší, technologie autentičtější atd.
Samozřejmě můžeš mít pravdu, že ty katany na obrázku jsou z překládané oceli. Chyba může být v tom, že řešit s čínským kovářem technologii výroby v jeho místním dialektu je pro mě trochu komplikované a určitě může dojít k nedorozumění (nepochopení problematiky).
Každopádně díky za upozornění. Zeptám se jak to je a napíšu, případně opravím na webu.
Dong_wu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 331
Registrován: stř 03. bře, 2004 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Dong_wu » pon 26. říj, 2009 13:44

Další meč....... Zajímavá práce se síťovanou záštitou a hlavicí.

Obrázek
Obrázek
Dong_wu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 331
Registrován: stř 03. bře, 2004 0:00
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků