Čínské meče

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

Příspěvekod RUNAR » úte 24. lis, 2009 15:41

©avle vs Hřebíky a Obrubník , ©avle wins 1st round 0:01 via KO (cuts). :D
O Dragão é campeão.
RUNAR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2841
Registrován: ned 07. říj, 2007 23:00

 

Příspěvekod luen » úte 24. lis, 2009 16:37

ukropcany píše:Opýtam sa možno blbosť - ale v skazkách o samurajských mečoch sa o takomto poškodení samozrejme nič nehovorí... :wink: Je takéto poškodenie čepele adekvátne? Mne to príde že áno, ale je ozaj? Dík!


Snad kazdej narod ma v mytech popisovane zbrane, ktere nelze nijak znicit ... zname to ze skol, take nam souzka ucitelka na brannou vychovu rikala, ze maji rusove ty nej, nej, nej zbrane (a na svou dobu, to asi i sedelo) ... Je to myslim spise zastrasovani potencionalniho soupere, nez fakt.
Na druhou stranu si dovedu predstavit, ze se nekomu povedlo udelat mec, kterej svejma vlastnostma predcil tehdejsi metalurgii a dejme tomu i dobu ...
Kazdej mec, se da znicit, minimalne v momente, kdy na sebe narazi mece stejnych nebo obdobnych kvalit :wink:
Hlavne doba kdy se prechazelo z bronzovych zbrani na zelezne, byla asi lihni takovych povidacek :idea:
Tedy nejsem kovar, ale vychazim z meho stroj. vzdelani ...
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Dong_wu » úte 24. lis, 2009 18:27

Ukrop: Jelikož to vypadá, že hlavní kus práce na čepeli stejně odvedl obrubník bych řekl, že je to rozhodně velmi pěkný výsledek. Hlavní je, že se na tom šutru nevštípaly kusy čepele.
Navíc když to přebrousím, nebude to ani moc vidět :wink:
Určitě jde udělat meč, který sekne hřebík a nebude to na něm vidět (ten kovář už jich taky pár dělal), ale když položíš ten hřebík na obrubník, ožvejkáš podle mě v podstatě cokoliv.
Navíc tohle je čepel řádově okolo 20 tisíc, takže cenově určitě jiná hladina než katany od "Hatori Hanza" o kterých mluvíš ty :D
Dong_wu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 331
Registrován: stř 03. bře, 2004 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod PC » úte 24. lis, 2009 18:42

Dong_wu: tak to je hodne v klidu 8)

jinak dneska sem videl nejaky dokument o starogermanskych legendach a mimochodem tam mluvili o jakemsi kovari, ktery ukoval "zazracny mec", kterym pak jinej manik usek hlavu drakovi. O to mi ani tak neslo, ale ten zazracny mec pry ukoval tak, ze nepovedeny mec nadrtil a nechal sezrat husama, pak sezbiral vykaly a vykoval ho znova a hle zazracny mec byl na svete. Nasi vedci zopakovali "pokus" a zjistili ze nasledne po vyjiti ma kujny material mnohem vice dusiku, ktery meci pomohl. tomu rikam "bio mec" :-)
Pavel Codl
Chen Taijiquan - Chen Style Practical method
陈式太极拳
www.taijiclub.cz
pavel@taijiclub.cz
+420 602 213 628
PC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 569
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00

Příspěvekod roza » úte 24. lis, 2009 19:37

PC - myslíš Siegfrieda? :wink:
Taky tam řikali,že to bylo asi tim,že jeho meč byl římský výroby a proto předčil kvalitou běžný germánský meče,páč germáni ještě nezvládali tyhle technologie - když nepočítáme ty husy........Zkrátka to bylo ještě před Siemensem.....

Legury v oceli a technologie "laminace" ale už tenkrát nebyly nic nového - nihil novi sub........

Ukrop - poškození je adekvátní způsobu použití,u zbraní neni materiál a zpracování jediné směrodatné,důležitější je technika přizpůsobená použití.
U japonských by mohl referovat Patrik.

Zkrátka i tim nejlepším materiálem nejlépe ukovanym když to napálíš křížem přímo do podobné zbraně,praskne,vylomí se ,v nejlepším případě zůstanou nevybrousitelné zuby........

Mám několik neasijských delších čepelí,většinou karbonovky,protože nesnášim leštěný zrcadla,a v testech s nima krováky fiknu jako nic.Poškození neni tak jako na Michalovo čepelích,ale to už se dostáváme k tomu správnému použití - ta moje čepele mají jiné určení a mimojiné třeba úplně jiný sklon na fazetě.Na druhou stranu - konstrukce těch mých odpovídá účelu,žádná elegance ale ten hřebík by asi přerazily i hřbetem

:lol: :lol:

DongWu - moc pěkný,tohle sleduju průběžně,obdiv pro tvý kousky i pro tvojí odvahu jít s nima do destrukčních testů.
BAK
roza
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 723
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Komárov u Hořovic

Příspěvekod RBR » úte 24. lis, 2009 20:36

ukropcany píše:Opýtam sa možno blbosť - ale v skazkách o samurajských mečoch sa o takomto poškodení samozrejme nič nehovorí... :wink: Je takéto poškodenie čepele adekvátne? Mne to príde že áno, ale je ozaj? Dík!


Poškození je adekvátní. Pohádkám od samurajů nesmíš věřit. Když se setkají dvě stejně zpracované čepele, tak musí jedna ustoupit druhé. U dobře zakalených se vyloupne zub a tím poškození končí. U špatně tepelně zpracované zbraně vznikne trhlina, která následně přivodí prasknutí čepele při dalším namáhání.
Jinak samurajové nechávali jednou za pár desítek let čepel přebrousit k profíkům a tím se různá poškození čepelí srovnala a zahladila. Bohužel každé přebroušení znamená úbytek materiálu a meč postupně ztrácel své užitné hodnoty. Hodně používané meče pak mají celou zakalenou část odbroušenou a díky tomu se dá dnes sehnat origoš samurajské katany od nějakých 50.000,-Kč. Ale používání silně unavených čepelí ke cvičení se nedoporučuje.

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod El_Commandante » úte 24. lis, 2009 21:22

Té šavle je škoda, úplně se mi z toho udělalo špatně. Ale asi ta ukázka byla nutná k propagaci zbraně. BTW ohl. tzv. unavených mečů mám dojem, že některé repliky katan zřejmě kopírují zrovna tyto meče a mají štíhlejší čepele, než by měly mít. Jak široká by měla být čepel čerstvé katany?
El_Commandante
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 61
Registrován: stř 18. lis, 2009 0:00

Příspěvekod patrik » stř 25. lis, 2009 7:49

roza píše:(...)
Ukrop - poškození je adekvátní způsobu použití,u zbraní neni materiál a zpracování jediné směrodatné,důležitější je technika přizpůsobená použití.
U japonských by mohl referovat Patrik.(...)


Popravdě asi nejsem nijak kovanej ve znalostech o mečích (věcech), pravda ale je, že ukrop asi "čte" nebo poslouchá a sleduje v TV (nevím) špatné zkazky ;)

V těch zkazkách, které znám já se JP meče normálně lámou a poškozují (a zahazují). Myslím, že to nějak souvisí s fyzikou :) ale víš co, já jsem spíš na tu kultůru...

Jak píše RBR, meče dostávaly zuby a ty echt používané jsou údajně "na hadry" z více stran... i.e. i po krytí. Tomuto (na rozdíl od cvičení) se hodně prostoru věnuje na http://forum.katana.cz

Ve vztahu ke cvičení - už jsme to mockrát naznačili. Dost pomůže/uškodí technika, situace atp.

Patrik
patrik
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 2634
Registrován: úte 25. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod RBR » stř 25. lis, 2009 22:00

ukropcany píše::D
Moja otázka nesmerovala k tomu, či sa zbrane kazia :roll: ale k tomu, či je poškodenie adekvátne a čo si myslia "odborníci" o tom, ako by dopadla zbraň za "iné" peniaze... :idea: :idea: :idea:


Dong _wuovi se podařilo chytit patník, takže to poškození je větší než, kdyby seknul jen hřebík, ale v pohodě. Meč to ustál pěkně. Zbraň za jiné peníze....za jaké a jaký?
U těchto destrukčních zkoušek se docela dobře podvádí. Známá finta je např. vyrobí se meč jen speciálně jen pro tento účel. Oni mečíři, nožíři atd. po celém světě dobře vědí jak na to. Konstrukčně tepelným zpracováním, brusem je přizpůsobený ne provádění destrukční zkoušky. Je to zcela odlišné standardní sérii, za kterou se to pak vydává.
Potom se s nim sekne něco neobvyklého a natočí se to a pustí do světa.
Laik potom žasne. Prostě marketing, reklama.
Potom je těžké něco porovnávat mezi sebou, když neznáš výrobní "historii" porovnávaných zbraní, podmínky testu atd.

RBR

PS: Patrik tě odkazuje na správné stránky. Celkem nedávno tam P.Bolf zveřejnil snímky z akce, kdy se sekalo do kabuta (helmy). Takže si můžeš sám udělat předstvu o poškození čepele. http://forum.katana.cz/viewtopic.php?t=545&postdays=0&postorder=asc&start=0 P. Bofova překládanka, která na ten test byla použita, je tak zhruba 3x dražší než testovaný meč od Dong_Wua.
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod Dong_wu » stř 25. lis, 2009 22:31

Jak píše RBR, záleží na podmínkách testu, brusu a sklonu ostří, síle seku, naklonění čepele při dopadu (pokud se čepel při seku nakloní je poškození větší a člověk může klidně zničit i excalibur :twisted: ).
Tahle šavle je (byla) nabroušená aby holila, úhel výbrusu je dost ostrý a břit je vytažen poměrně do tenka.
Navíc takhle nezkouší meče skoro nikdo, takže není téměř s čím porovnávat.
Test s helmou je poměrně zajímavý, ale nevím co je to za materiál. Když jsem třeba sekal do ocelové vodovodní trubky, taky jsem šavli ani neztupil :wink: Proto jsem přistoupil k testu s hřebíkem, ale na dřevěném podkladě mi nešel přeseknout, protože se ohýbal. Tak jsem přikročil k drastickému opatření a položil jsem ho na obrubník :twisted:
Čili je těžké objektivně posoudit přiměřenost poškození, ale subjektivně jsem s výsledkem velmi spokojen 8) :D
Dong_wu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 331
Registrován: stř 03. bře, 2004 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod RBR » čtv 26. lis, 2009 20:27

Dong_wu píše:Tahle šavle je (byla) nabroušená aby holila, úhel výbrusu je dost ostrý a břit je vytažen poměrně do tenka.


Pokud je to tak, pak je to velmi pěkný výkon. Zrovna na tyto testy se čepele do tenka nebrousí.
Dle informací co mám, dokud se chlapci samurajští sekali hlavně na bojišti ve zbrojích tak zbytečně do ostra meče nebrousili. To přišlo až později do módy po období válek, kdy se zbroj vytahovalavelmi zřídka.

RBR

PS: Co svěrák a ten upnout na špalek? Upnutí přesekávané věci do vhodného udělátka je problém, většinou se musí něco po domácku vytvořit.
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod luen » čtv 26. lis, 2009 20:53

Chudak Dongwu, znici vsechny paradni kousky!
Vykasli se Michale na to ... uz nic nesekej at si kazdej testuje svoje za svoje :wink: Jak uz tady padlo, mece jsou fakt echt a za velmi lidovou cenu :!:

PS: a preseknul bys hlaven tanku :?: :lol: :wink:
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Dong_wu » ned 29. lis, 2009 9:13

Dva různé typy Tchangských šavlí.

Obrázek

Obrázek
Dong_wu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 331
Registrován: stř 03. bře, 2004 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Dong_wu » ned 29. lis, 2009 9:18

Další Hanský meč s atypyckou kresbou oceli.

Obrázek

Obrázek
Dong_wu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 331
Registrován: stř 03. bře, 2004 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Dong_wu » ned 29. lis, 2009 9:23

©avle se lví hlavou.

Obrázek

Obrázek
Dong_wu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 331
Registrován: stř 03. bře, 2004 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Jendis » pon 30. lis, 2009 19:23

Tak to je velká krása......!!!!!
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod HydroGen » úte 01. pro, 2009 13:49

tak to nemá chybu, fakt nádhera a jen tak dál, je to fakt pastva na oči. akorát chybí si ho vyzkoušet :(
HydroGen
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 30. lis, 2009 0:00

Příspěvekod RBR » úte 01. pro, 2009 14:28

Bezva pokoukání. Z čeho je udělaná rukojeť?

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

Příspěvekod Dong_wu » úte 01. pro, 2009 15:01

RBR: Rkojeť je z mosazi (pokud se ptáš na tu šavli se lví hlavou).
Dong_wu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 331
Registrován: stř 03. bře, 2004 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod RBR » úte 01. pro, 2009 15:39

Dong_wu píše:RBR: Rkojeť je z mosazi (pokud se ptáš na tu šavli se lví hlavou).


Přesně na tu. Jak se drží? Neklouže, když se člověk zpotí?

RBR
RBR
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1531
Registrován: pon 03. říj, 2005 23:00
Bydliště: ČR

PředchozíDalší

Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron