přenášení váhy v taiji

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

přenášení váhy v taiji

Příspěvekod sun » úte 22. črc, 2003 15:31

Pro zkušené borce (Miro, Pavela atd.)
Mohli byste se podělit o vaše zkušenosti při přenášení váhy, třeba u pozice "mávat rukama jako plující oblaka" styl Yang. Jak se pohybuje těžiště v horizontální i vertikální rovině, zda se váha různě pohybuje v chodidle dopředu a dozadu, případně na boky chodidel. A zda existuje nějaké pravidlo, kromě toho, že jedna noha je prázdna a druhá plná. Řeším současně problém, zda se horizontálně pohybovat po kruhu nebo po tvaru podobnému ležaté osmičce, či něčemu úplně jinému. Míním tím pohyb středu těla pozorovaného zhora. A ještě: Existuje nějaké pomůcka, zda váhu přenáším korektně? Dík. Sun
sun
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

 

Příspěvekod Miro » stř 23. črc, 2003 16:24

...
Naposledy upravil Miro dne ned 21. pro, 2008 14:19, celkově upraveno 1
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Miro » stř 23. črc, 2003 17:06

...
Naposledy upravil Miro dne ned 21. pro, 2008 14:20, celkově upraveno 1
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Příspěvekod sun » čtv 24. črc, 2003 7:17

Díky Miro,
myslím, že to pro začátek stačí. :D
No, abych se přiznal, mám od mistra tento úkol k řešení dlouhodobě a zdá se mi, čím dál tím složitější dostat se k té jednoduchosti. Ptát se mistra zatím moc nechci, raději chci přijít sám se smysluplnými variantami, takže proto můj dotaz. Cviky které popisuješ určitě vyzkouším. A tvá odpověď mne uklidnila v tom směru, že se na to dívám podobně. Předpokládám, že právě v přenášení váhy a její vedení nejen tedy v nohách, ale i v celém těle, tkví rozdílost stylů. Tedy také v tom. Těch věcí je určitě víc a čím dál víc čumím, jak je to promakané a provázané a s jakou netrpělivostí k tomu přistupuju a díky tomu jsem zase vržen zpět.
sun
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod sun » čtv 24. črc, 2003 8:17

Pokud bych si měl odpovědět sám, je to složité neb vím jak logické vývody mohou být zavádějící. Ale jak říkáš na určité úrovni může být jeden způsob správný ale na další už špatný. Takže vzhledem k principu kruhovitosti se snažím, aby jak fyzický pohyb (viditelný) byl tzv. nikdy nekončící, tzn. pořád se pohybovat v křivkách a plynule navazovat. Pokud je již vybudován dostatečný základ ve vnímání vnitřního přesouvání váhy pak se tato automaticky přispůsobuje vnějšímu pohybu a stále více se rozvíjí až nastane okamžik, kdy se začne přizpůsobat vnější pohyb vnitřnímu pohybu hmotnosti. Ale pak zde nastává další problém. Vidím to tak, že je možné pohybem váhy jedním směrem vyvolat vnější pohyb druhým směrem. A tímto principem bych vysvětlil i zvedání nohy v mabu bez viditelného přenesení těžiště na stojnou nohu. Je samozřejmé, když je jedna noha prázdná, tak se dá prostě zvednout. Toť teorie. Celkem by to mohlo být jednoduché,ale problémy nastanou,když se začne navíc s vahou (případně tomu můžem říkat energie) rotovat. Pokoušet se rotovat v jedné noze ve směru hodinových ruček a v druhé noze proti směru je už nad mé schopnosti. Ale pokoušet se o to nebo čekat až se taiji samo projeví? 8O .
sun
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Miro » čtv 24. črc, 2003 15:34

...
Naposledy upravil Miro dne ned 21. pro, 2008 14:21, celkově upraveno 1
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Příspěvekod sun » pát 25. črc, 2003 13:08

Díky Miro,
u toho mabu tu nohu jakžtakž zvednout jde, ale nejde ji tam udržet. :(
To mi připomnělo, že mám na videu, jak Fu Zhong Wen (žák Yang Cheng Fu) cvičí sestavu. Když jsem se na to tak před čtyřma rokama díval, tak jsem si říkal, vždyť ten chlap má snad všechno špatně. Nejvíc mě prudilo, že místo aby chodil plynule a váhu přenášel plynule, tak na tu nohu doslova padal. Teď se na to dívám zcela jinak. Pokud si odmyslím, co vidím a budu důvěřovat tomu, že ten chlap to přeci jenom musí umět a já věřím, že umí, pak je to nezkutečné. Vůbec si nedovedu představit, že bych s takovým mystifikátorem dokázal bojovat. Tam opravdu si nemůžu být vůbec ničím jistý.
To se mi ale dere na jazyk rýpnutí do milovníků Chen stylu. Proč se tolik snaží ukazovat kde a kudy vedou sílu,vždyť by se měli snažit o opak. (Např. Chen Zhen Lei) Nebo to tak cvičí jen z reklamních důvodů a sami doma to cvičí jinak? (jak? viz některé žáky Chen Fa Ke) Nebo se úplně pletu? :oops:
Zpět k tématu:
Uvolnění je velice důležité, ale když jsem se na to ptal mistra, tak mi řekl, napřed musím hledat napětí. A je to fakt, člověk dokud nepozná napětí neví, co má uvolňovat. A mám pocit, že je to pořád dokolečka jen si trochu užiju uvolnění, tak záhy se dostaví napětí, což jsem ve své pýše mnohdy považoval za sílu ale prdlajs, znovu a znovu musím uvolňovat.
Miro, jak se díváš na rozdílnost ve vnímání různých pocitů váhy. Já mám pocit, že jeden druh váhy musím udržovat co nejníž a nedopustit, aby stoupala nahoru - to znamená zakořenění a potom je něco co nahoru pustit můžu a to bude asi síla, ale zatím se raději snažím vše držet dole, protože to mám problém to rozlišit. Je to velice podobné s qi. Musím ji udržovat v tantienu, ale taky něco podobného stoupá nahoru a těžko se mi to rozlišuje akorát, když se to daří mám pocit lehkosti nahoře a dole těžkosti. (dle teorie). Jenže většinou je to naopak (dle mé praxe) :( . Nejlíp se mi to vnímá při stání. A ta síla z nohou zase při cvičení s tyčí.
sun
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod Miro » sob 26. črc, 2003 16:24

...
Naposledy upravil Miro dne ned 21. pro, 2008 14:22, celkově upraveno 1
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Možnost pro všechny

Příspěvekod Anonymní » úte 23. zář, 2003 13:59

Ahoj, dne 4. a 5.10.2003 se bude konat seminář na čchikung(umění sloupu a navíjení hedvábného vlákna) a základní forma 13 - Laojia Yilu. Seminář osobně povede čínská mistrině Zhai Hua (osobní studentka mistra Zhu Tiencai a pokračovatelka 20.generace Chen) Také otevírá několik nových kurzů jak na taiji tak i na shaolin. Více info.seženete na www.kungfucentrum.cz Bude to dost dobry,zatim ahoj Fej Ou
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Ankur » pát 14. lis, 2003 10:57

Dotaz pro vsechny:
Nekde jsem zaslechl, ze se driv v taiji pri treninku pouzivaly boxovaci pytle, ruzne uderove sloupy, posilovani i s cinkami., atd,..Zajimalo by me co je na tom pravdy a zda se to jeste nekde tak cvici, popripade zkusenosti s takovym treninkem.Nebo konkretni rady jak to zaradit do cviceni.Diky.
Ankur
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 11
Registrován: stř 14. kvě, 2003 23:00
Bydliště: Vsetín

 

Příspěvekod Jamamba » pát 14. lis, 2003 12:05

Ankur - v Číně je to dones běžná praktika, ale nevím jestli tady někdo takhle cvičí?
Jamamba
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 378
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00
Bydliště: Fatsaan (Foshan), Praha

Příspěvekod Anonymní » pát 14. lis, 2003 14:11

Vis o tom neco podrobneji?Jak a co cvici?
Ankur
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00


Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron