Kriteria uspesnosti

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

Příspěvekod yuanfen » čtv 20. dub, 2006 11:58

To Opicka: Nebolo by lepšie poradie: cvičím, učím sa, pochopiť to, čo robím a vedieť to využiť? :wink:
yuanfen
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 121
Registrován: ned 29. led, 2006 0:00

 

Příspěvekod Opicka » čtv 20. dub, 2006 12:07

je to to iste :) ale ok ta tvoja formulacia je lepsie porozumitelna jedincom do 10 rokov :) takze suhlasim tvoje poradie je lepsie :)
Opicka
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 17
Registrován: pon 10. dub, 2006 23:00

Příspěvekod yuanfen » čtv 20. dub, 2006 12:53

xiexie ni :)
yuanfen
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 121
Registrován: ned 29. led, 2006 0:00

Příspěvekod Snooorri » čtv 20. dub, 2006 15:17

Mistr Yang Jwing Ming rika ze př. pro tchaj-ti je kryterien uspesnosti čchi a spravne natrenovane techniky.
Nic
Snooorri
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 245
Registrován: stř 18. led, 2006 0:00
Bydliště: Brno

Kritérium úspěchu

Příspěvekod nihara » pát 21. dub, 2006 3:07

Když se dožiješ ve zdraví svých 80 narozenin, to je kritérium :D

Dle mého!
1) Zvládnout formu
2) Pochopit formu
3) Opustit formu

Pragmatické kritérium by bylo úspěšné přežití :-)
nihara
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 40
Registrován: čtv 20. dub, 2006 23:00

Příspěvekod Yvan » pon 24. dub, 2006 19:10

Hlavním kritériem úspěšnosti je pro mne radost z toho co dělám.
A pocit, že se zlepšuji a jsem schopen se i dále zlepšovat.

Dovolím si zde uvést příběh z trochu jiného, hudebního, kung-fu soudku.

Pau Casals i Defilló (29.12.1876-22.10.1973), známý jako Pablo Casals, byl fenomenální katalánský čelista.
Když mu bylo 95 let, mladý novinář se ho zeptal :
"Maestro Casals, je vám 95 let a jste největší čelista jaký kdy žil. Proč stále ještě cvičíte 6 hodin denně?"
"Protože si myslím, že se stále zlepšuji", odpověděl Casals.

Co je kritériem úspěchu?
Stát se v něčem nejlepším na světě?
Anebo být schopen se zlepšovat i ve věku 95 let?
To první asi není dostupné většině z nás.
Ale to druhé, pokud děláme taiji, případně jiný vnitřní styl, ano.
Yvan
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 690
Registrován: ned 18. dub, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod pm » pon 24. dub, 2006 19:53

hezky pribeh. uciteli meho ucitele bylo ted v unoru 96, a stale cvici (a stale se zlepsuje :-)
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod Panda » pon 24. dub, 2006 22:29

Kriteruim úspěchu? Karate v každodenním životě, když jdu do práce, sedím ve škole, kopu záhon, chytán ryby, aby to vždycky bylo karate :wink:
Panda
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1159
Registrován: pát 25. bře, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Snooorri » stř 26. dub, 2006 9:23

Uspech je v treningu a dobrem mistrovi (podle me).
Nic
Snooorri
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 245
Registrován: stř 18. led, 2006 0:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod Snooorri » stř 26. dub, 2006 9:26

Když ase zozhodneš pro nake BU cvic a nedej se odradit a kdyz vytrvas tak te to za naky čas zacne bavit.
Nic
Snooorri
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 245
Registrován: stř 18. led, 2006 0:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod yuanfen » stř 26. dub, 2006 9:41

začni...a vytrvej. :)
yuanfen
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 121
Registrován: ned 29. led, 2006 0:00

Příspěvekod Snooorri » stř 26. dub, 2006 10:06

každy se nekdy musi premoct...
Nic
Snooorri
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 245
Registrován: stř 18. led, 2006 0:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod sun » stř 26. dub, 2006 10:12

Ahoj Miro, uvažovat na tím, jestli jsem v taijiquan úspěšný nebo ne, to mám docela strach nebo takové obavy, že si nejsem moc jistý, jestli jsem schopen dojít k tomu, podle čeho se dá bez problému doložit, že trénink je úspěšný. V první řadě je to "Fajing" (Fajin). To si říkám, až tohle se mi povede, budu mít jistotu. Pak bude následovat nejspíše zdraví, pokud budu mít pocit, že mé tělo funguje bez sebemenších problémů, tak to taky bezpečně poznám. A poslední co mne napadá bude duše, čímž by se všechno mělo kompletně završit. Binec je ten, že jsem zatím nedosáhl ani toho prvního, takže zatím nejsem schopen doložit reálně, že mé cvičení taijiquan je úspěšné. Mně samému zatím musí stačit vnitřní pocit, že se to neustále zlepšuje, tzn. zakořenění je důkladnější, spojení celého těla je kompaktnější, qi klesá dolů, uvolnění se zlepšuje, rozlišení yin a yang je výraznějsí, nohy ani žádná část těla nebolí při dlouhodobém náročném cvičení nebo vše bolí tak, že nemůžu ani otevřít oči natož pohnout palcem u nohy. Každý den je to výraznější a výraznějsí a taky, že jsem schopen každý den odcvičit to, co jsem si předsevzal. Prostě, že jsem dělám v danou chvíli maximum, čeho jsem schopen. Když splním své ukoly, tak to považuju za úspěšný den, když je plním každý den, tak to považuje za úspěšný rok. Takže kromě pár vyjímek mé cvičení bylo už hezkých pár let úspěšné :D .
Tak dík za pěknou otázku díky které jsem si mohl tahle ulevit. Teoreticky vzato úspěšný bych mohl být, když vezmeme jako klíč k úspěchu:
1. Mít mistra, který to umí a umí to naučit - to jsem splnil
2. Cvičit maximum co to jde - to se snažím taky plnit
3. Mít inteligenci se to naučit - s tím si ale nejsem jistý (každopádně prý se to dá částečně nahradit intenzitou cvičení).
Takže minimálně na 75 % bych mohl být úspěšný. Zeptej se mne za dalších cca 10 let. Čao.
sun
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod yin » stř 26. dub, 2006 10:16

Tak tohle je fakt dobré... Asi máš pravdu Sune. :!:
yin
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 78
Registrován: úte 10. led, 2006 0:00

Příspěvekod sun » stř 26. dub, 2006 10:40

yin píše:Tak tohle je fakt dobré... Asi máš pravdu Sune. :!:


Dík, ale jestli mám pravdu, to fakt netuším.
Znát pravdu, to je asi až ten úplně nejvyšší vrchol úspěšnosti cvičení. Prostě největší z vrcholů (taiji). :D
sun
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod yuanfen » stř 26. dub, 2006 11:18

niekedy dá poriadne zabrať rozlišiť pravdu od pseudopravdy.
yuanfen
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 121
Registrován: ned 29. led, 2006 0:00

Příspěvekod Miro » ned 30. dub, 2006 9:29

Caf Sune a vsetci,

mám docela strach nebo takové obavy, že si nejsem moc jistý, jestli jsem schopen dojít k tomu, podle čeho se dá bez problému doložit, že trénink je úspěšný.

Tak si to zober obecne - citis sa v zivote uspesny? Co je kriteriom uspechu Tvojho zivota? Iste to nie je bankovy ucet, ani tituly vysedene v skolach, ci Klapzubova jedenastka postavena z vlastnych synov... Rovnake je to v bojovych umeniach, nee? :wink:

V první řadě je to "Fajing" (Fajin). To si říkám, až tohle se mi povede, budu mít jistotu.

A preco tak nizko? A vobec, k comu je Ti ten fajin? Ved je to len o trochu lepsia varianta fyzickych svalov... Nevies si predstavit nic viac nez fajin? (Noze, skus, ako by si postupoval of fyzickej sily svalov cez fajin slachami, kam sa da ist dalej?, co sa este da robit?)
Osobne si myslim, ze fajin je cosi ako pliaga (mor a cholera) bojovych umeni, podobne ako lietanie vo filmoch o bojovych umeniach. Je proste prilis precenovany, zatial co ine veci su omnoho dolezitejsie...

Pak bude následovat nejspíše zdraví, pokud budu mít pocit, že mé tělo funguje bez sebemenších problémů, tak to taky bezpečně poznám. A poslední co mne napadá bude duše, čímž by se všechno mělo kompletně završit. Binec je ten, že jsem zatím nedosáhl ani toho prvního, takže zatím nejsem schopen doložit reálně, že mé cvičení taijiquan je úspěšné. Mně samému zatím musí stačit vnitřní pocit, že se to neustále zlepšuje, tzn. zakořenění je důkladnější, spojení celého těla je kompaktnější, qi klesá dolů, uvolnění se zlepšuje, rozlišení yin a yang je výraznějsí, ...

No nie je toto daleko lepsie kriterium uspechu ako fajin, co myslis?

Najviac sa mi zatial pacila odpovedal Pavla PC:

"Pro me je kriteriem maleho uspechu to, ze kdyz po urcitem poctu opakovani napriklad navijení vlakna najednou ucitim, ze telo se pohlo tak jak ma (nedavno se mi podarilo takto upravit peng, resp jeho drahu), nevim jak to citim, ale citim, ze to bylo spravne, to je maly uspech, za trochu vetsi povazuji, kdyz jsem schopen toto pravidelne opakovat a zautomatizovat to bez soustredeni se na danou vec a potom to zaclenit do cviceni sestavy."

Toto je v podstate trefa do cerneho. Kriteriom uspechu je proste spravny pohyb. Co je spravny pohyb? Trufne si to niekto vysvetlit? Dik.

Miro
Miro
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 758
Registrován: pát 28. bře, 2003 0:00

Příspěvekod sun » stř 10. kvě, 2006 13:43

Ahoj Miro,

A preco tak nizko? A vobec, k comu je Ti ten fajin? Ved je to len o trochu lepsia varianta fyzickych svalov... Nevies si predstavit nic viac nez fajin?

za 1. Snad proto, že to je něco víc než jen pocit, že jsem na dobré cestě. Jestli zvládnu poznat a uvolnit sílu (jin), pak můžu mít určitou jistotu, že trénuji správně. Nechci se posuzovat jen podle pocítů, které jak vím ze zkušenosti, jsou někdy velmi zavádějící.
za 2. Protože chci postupovat od jednodušších věcí ke složitějším.
za 3. Ale jak jsem napsal, zatím považuji za úspěch, když dokážu dodržovat každý den tréninkový plán. To je pro mne to nejdůležitější, bez toho nic dalšího nebude.

Co je spravny pohyb? Trufne si to niekto vysvetlit? Dik.

Když jsem se našeho mistra kdysi zeptal na to, jak hodnotit pohyby druhých. Tak mi odpověděl, že pohyby závisí na úrovni, na které ten člověk cvičí a správné pohyby má ten člověk, který pro to dělá maximum...
sun
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod PC » stř 10. kvě, 2006 16:14

Zdar vsem :-),

to miro: diky :oops:

Sune, chapu co myslis, ale
ad1: Jak to poznas jinak nez vnitrne? Trenujes tak, ze mlatis fajing do stromu, do pytle, do partnera? Jak jinak? Neni to nakonec take pouze o tvem vnitrnim pocitu?? Nenapadam te, neber to nijak zle, zajima me to....

Jinak jsem ted o fajing a jeho funkci v Taiji dost premyslel, musim rict, ze jsem asi dosel k necemu podobnemu jak pise Miro ( a jsem tomu rad :-), ze je to v podstate pouze velmi silny uder, ktery lze dobre a efektivne pouzit v boji, ale ze to neni ten uplny vrchol Taiji dovednosti.

Ted jeste k Mirove otazce o spravnem pohybu. Predesilam, ze nejsem rozhodne vse co nize napisu, schopen provest v praxi, ze je to pouze takovy muj ideal, ktery se snazim naplnit usilovnym cvicenim.

Spravny pohyb, neni ani presahujici ani nedosahujici (velmi tezke), ale prave tak akorat k nalezeni stredu oponenta, jeho zachyceni a odrazeni nekam mimo muj stred. Pri jeho provedeni je v cinnosti cele telo, kazda jeho soucast ma svoji funkci, kterou beze zbytku plní (tohle mi prijde jako velmi obtizne). A jedinec pri tomto vsem pocituje naprostou uvolnenost a klid v mysli (tohle je take...uz to sem nebudu znovu psat :lol: ), jako kdyz si cisti po ranu zuby. To znamena, je proveden bez vedomeho zameru.

Tak jsem se tu vypsal, ale kdyz jsem jednou sel s kuzi na trh, musim az do konce... :)
PC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 569
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00

Příspěvekod sun » čtv 11. kvě, 2006 7:53

Sune, chapu co myslis, ale
ad1: Jak to poznas jinak nez vnitrne? Trenujes tak, ze mlatis fajing do stromu, do pytle, do partnera? Jak jinak? Neni to nakonec take pouze o tvem vnitrnim pocitu??

Asi jsi mne nepochopil. :cry: :D
Cvičím taijiquan a jednou z dovedností, ke které se časem někdo může docvičit, je uvolnění síly tedy fajing. Netrénuji specielně fajing, ale pokud mi můj mistr řekne, že jsem to zvládl, budu mít prostě dobrý pocit úspěšného cvičení. Předtím než se fajing zvládne, je třeba ale zvládnout fůru dalších dovedností, které samy o sobě jsou dost těžké.
Co se týká vnitřních pocitů, jsou fajn, ale ze zkušeností se snažím na ně moc nedat, protože jsou zavádějící.
Tyto věci se ovšem vztahují k tomu, co cvičím já. Když někdo je jiný než já a navíc ještě cvičí něco jiného a po jinou dobu, tak samozřejmě dochází k jiným zkušenostem než docházím já. A taky neručím za to, že zítra budu mít já stejný názor. :D
sun
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

PředchozíDalší

Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků