Kriteria uspesnosti

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

Příspěvekod JRup » pát 12. kvě, 2006 0:24

Zdar všeci,

stále o tom přemýšlím... a čím dál víc mi to spojení "kriterium úspěšnosti" nesedí. Úspěch je více záležitost "západu", amíků apod. než-li v souvislosti s budhismem, taoismem, Tchai-ti. Důležité je, že se to vyvíjí dál. Prostě cesta. Všeobecně mi přijde, že čínské BU dělají lidé, kteří hledají svůj střed (nechtěl jsem říct, že jsou trochu "divný", mimo nebo já nevím co). To je praxe. Dříve šlo o přežití, o boj. Dnes je to komplexnější proces, protože přirozená potřeba boje dnes chybí. "Sleduj patníky u cesty". Mohou se jmenovat forma, fa ting, správný pohyb, pohybování předmětů na dálku (to už jsou Akta X). Prostě úspěch je nestát a vyvíjet se. TOP je nalezení středu. Máš-li střed, můžeš dělat dobrý pohyb, můžeš bojovat, můžeš být dobrý člověk.

A co je to ten střed?

Úspěch je nehledat úspěch.
Zítra to možná změním. Zase další patník u cesty.
JRup.
JRup
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 20. bře, 2006 0:00

 

Příspěvekod Krokac » pát 12. kvě, 2006 9:09

Ahojte, úspěšnost je cesta, po které jdeme. Ne konkrétní chvíle, čas atd. Provedeme připrovnání: Rozdělat oheň umí každý, ale ne každý ho umí udržovat, aby hořel.

V BU chápů úspěch jako neustálé sebezdokonalování. Pokud umíš techniky, tak že na ně "nemusíš myslet", že je děláš automaticky a správně pak je tu další krok. Je potřeba se začít soustředit na vnímání energie a na to je potřeba začít s introspekcí. To je základ.

Když si nanosíš a připravíš dřevo na oheň už se nezaobíráš tím, jestli si to nachystal správně, ale soustředíš se na samotné zapálení.

A to udržování ohně je propojení schopnosti realizace technik s ovládáním práce s energií. Dostáváme se do fáze improvizace, kdy vnímáme cvičení, boj jako teplo z ohně, které dokážeme regulovat. Přecházíme z technik do technik naprosto plynule.

Ovšem je vždy čas od času potřeba přiložit nebo dokonce zajít na dřevo. Tedy v BU, setkat s jinými lidmi a načerpat novou inspiraci... .

Recept na úspšnost? Chceš být úspěšný drž se úspěšných lidí
Bojovat se musí se ctí, houževnatě, chytře, ale nikdy ne zakaždou cenu !!!

http://mtulak.sweb.cz
Krokac
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 181
Registrován: ned 05. čer, 2005 23:00

Příspěvekod PC » pát 12. kvě, 2006 15:54

Sune, asi jsem to opravdu nepochopil, jak poznas, ze jsi poznal a uvolnil silu, tim ze ti to mistr rekne?? Tedy nekdo, kdo v pravde muze videt pouze tve externo? Muzu ti ze zkusenosti rict, ze uz jsem mockrat slysel "uz umi fajing!" od lidi, kterych si nesmirne vazim a neco v BU znamenaji, ale ja to vnitne necitim, ze bych to umel, takze neprestavam pracovat a cvicit. A naopak setkal jsme se s lidmi, za jejichz taolu bych nedal ani zlamanej gros, ale jakmile jsme zkrizili ruce, byl jsem kusem hadru, ktery si pohazovali kam chteli. Na com tedy stavet? Na komentari druhych podle toho co vidi? Tak to bohuzel sorry, ale na tom ja nestavim a nestaci mi to, neni to pro me dukaz.

To JRup: :-) mas zajimavy postreh s tim stredem. Byl jsem nedavno v JV asii na takovym setkani/zavodech tajcistu. Nejvic me tam potesila jedna mistrine, kdyz mi rekla: "Vis cvicis hezky ale hlavne je videt ze cvicis pod cinskymi mistry a necvicis jako Evropan." To me samozrejme zarazilo, jak ne jako evropan, evropani maj nejaky svuj specificky styl? Nejak nevedela jak to definovat a tak to (myslim, ze me spis nechtela jakozto evropana urazit :-) ) hodila na svyho zaka z Novyho Zelandu, a ten pak rekl tuto vetu: They think too much!
A to je presne ono, zatimco my tady Taiji studujeme, asiati ho prevazne cvici a praktikuji. Presne tento dojem jsem si privezl z Ciny, kolikrat jsem tam vlezl do parku a odesel domlacenej jako zito (po tui shou).
Hodne lidi tady hleda ten svuj stred, cvici s ocima bud zavrenyma, nebo otocenyma v sloup :-) a je to husta mystika...:roll: nevim moje cesta toto neni, samozrejme ze to tam vse je, ale na druhou stranu jsem tu videl jen malo lidi, kteri meli tolik nacviceno, aby na neco takovyho mohli i jen myslet. Notabene bojovat se zavrenyma ocima 8O
Takze abych jeste vysvetlil ten stred, o kterym jsem psal, myslel jsem stred/teziste oponenta, mas-li jeho stred nalezen a pod kontrolou tak mas vyhrano. Beru tai ji jako BU a ne hledani sveho magickeho stredu, nebo neceho podobnyho, ty, co to tam hledaji, by se podle meli dat treba na Magicke pohyby dona Juana/resp dona Carlose (ktere jsou IMMHO taiji dost podobne) a budou mit lepsi vysledky :wink: Preji vsem uspesne zakladani ohne a mijeni patniku a dalsich veci... nicmene jsem ocekaval, ze tato diskuze nekam povede, ale vypada to, ze se tu budou prezvatlavat myslenky Taoismu, Budhismu a dalsich, podle toho, kdo co zrovna precetl/ma rad... taky ctu, ale to snad skoro kazdy nebo ne?!
Hodne stesti vsem na jejich "ceste" :-)
PC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 569
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00

Příspěvekod Krokac » pát 12. kvě, 2006 20:48

PC píše:Sune, asi jsem to opravdu nepochopil, jak poznas, ze jsi poznal a uvolnil silu, tim ze ti to mistr rekne?? Tedy nekdo, kdo v pravde muze videt pouze tve externo? Muzu ti ze zkusenosti rict, ze uz jsem mockrat slysel "uz umi fajing!" od lidi, kterych si nesmirne vazim a neco v BU znamenaji, ale ja to vnitne necitim, ze bych to umel, takze neprestavam pracovat a cvicit. A naopak setkal jsme se s lidmi, za jejichz taolu bych nedal ani zlamanej gros, ale jakmile jsme zkrizili ruce, byl jsem kusem hadru, ktery si pohazovali kam chteli. Na com tedy stavet? Na komentari druhych podle toho co vidi? Tak to bohuzel sorry, ale na tom ja nestavim a nestaci mi to, neni to pro me dukaz.

To JRup: :-) mas zajimavy postreh s tim stredem. Byl jsem nedavno v JV asii na takovym setkani/zavodech tajcistu. Nejvic me tam potesila jedna mistrine, kdyz mi rekla: "Vis cvicis hezky ale hlavne je videt ze cvicis pod cinskymi mistry a necvicis jako Evropan." To me samozrejme zarazilo, jak ne jako evropan, evropani maj nejaky svuj specificky styl? Nejak nevedela jak to definovat a tak to (myslim, ze me spis nechtela jakozto evropana urazit :-) ) hodila na svyho zaka z Novyho Zelandu, a ten pak rekl tuto vetu: They think too much!
A to je presne ono, zatimco my tady Taiji studujeme, asiati ho prevazne cvici a praktikuji. Presne tento dojem jsem si privezl z Ciny, kolikrat jsem tam vlezl do parku a odesel domlacenej jako zito (po tui shou).
Hodne lidi tady hleda ten svuj stred, cvici s ocima bud zavrenyma, nebo otocenyma v sloup :-) a je to husta mystika...:roll: nevim moje cesta toto neni, samozrejme ze to tam vse je, ale na druhou stranu jsem tu videl jen malo lidi, kteri meli tolik nacviceno, aby na neco takovyho mohli i jen myslet. Notabene bojovat se zavrenyma ocima 8O
Takze abych jeste vysvetlil ten stred, o kterym jsem psal, myslel jsem stred/teziste oponenta, mas-li jeho stred nalezen a pod kontrolou tak mas vyhrano. Beru tai ji jako BU a ne hledani sveho magickeho stredu, nebo neceho podobnyho, ty, co to tam hledaji, by se podle meli dat treba na Magicke pohyby dona Juana/resp dona Carlose (ktere jsou IMMHO taiji dost podobne) a budou mit lepsi vysledky :wink: Preji vsem uspesne zakladani ohne a mijeni patniku a dalsich veci... nicmene jsem ocekaval, ze tato diskuze nekam povede, ale vypada to, ze se tu budou prezvatlavat myslenky Taoismu, Budhismu a dalsich, podle toho, kdo co zrovna precetl/ma rad... taky ctu, ale to snad skoro kazdy nebo ne?!
Hodne stesti vsem na jejich "ceste" :-)


Pěkný příspěvek, mylsím že v jistém směru jsme se shodli. Chceš-li být úspěšný drž se úspěšných. Kdyby si nebyl v Číně asi by si měl trochu jiný názor. Ovšem přeju Ti to. Já jsem si v tomto směru svůj sen ještě nesplnil, abych se dostal přímo do kolébky BU. Uznáš, ale že kdyby nebylo těch správných lidí asi by si taky cvičil jinak. A kdyby Tě právě oni neučili správným návykům (nachystat si dřevo) asi by si taky nebyl tam kde si.
Bojovat se musí se ctí, houževnatě, chytře, ale nikdy ne zakaždou cenu !!!

http://mtulak.sweb.cz
Krokac
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 181
Registrován: ned 05. čer, 2005 23:00

Příspěvekod JRup » sob 13. kvě, 2006 0:08

ok
Naposledy upravil JRup dne sob 13. kvě, 2006 15:59, celkově upraveno 4
JRup
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 20. bře, 2006 0:00

Příspěvekod sun » sob 13. kvě, 2006 15:43

PC:
jak poznas, ze jsi poznal a uvolnil silu, tim ze ti to mistr rekne?? Tedy nekdo, kdo v pravde muze videt pouze tve externo?Muzu ti ze zkusenosti rict, ze uz jsem mockrat slysel "uz umi fajing!" od lidi, kterych si nesmirne vazim a neco v BU znamenaj

Asi to bude tím, co si kdo představuje pod "fajing".
Já zatím nic. Dál už bych musel zabřednout do teorií a to nechci.
Praktická část tohoto tématu je pro mne vyčerpaná.
sun
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 285
Registrován: čtv 20. bře, 2003 0:00
Bydliště: Zlín

Příspěvekod skiorh » úte 23. zář, 2008 11:56

Miro píše:Najviac sa mi zatial pacila odpovedal Pavla PC:

"Pro me je kriteriem maleho uspechu to, ze kdyz po urcitem poctu opakovani napriklad navijení vlakna najednou ucitim, ze telo se pohlo tak jak ma (nedavno se mi podarilo takto upravit peng, resp jeho drahu), nevim jak to citim, ale citim, ze to bylo spravne, to je maly uspech, za trochu vetsi povazuji, kdyz jsem schopen toto pravidelne opakovat a zautomatizovat to bez soustredeni se na danou vec a potom to zaclenit do cviceni sestavy."

Toto je v podstate trefa do cerneho. Kriteriom uspechu je proste spravny pohyb. Co je spravny pohyb? Trufne si to niekto vysvetlit? Dik.

Miro


Zdar vsici...Procital jsem stara vlakna a narazil jsem na tohle velmi zajimave tema - o kriteriich uspesnosti.
Bohuzel se mi zda, ze nejak vysumelo do ztracena, vzhledem k puvodne polozene otazce.
Miro uz tu dlouho nebyl, tak nevim, jestli zareaguje, ale vyse citovana 'spravnost pohybu', nebyla nikym komentovana - nevim jak bych na to odpovedel :) Mate nejake napady?

V souvislosti s obecnymi komentari k 'uspesnosti' me ovsem napada srovnani BU s ostatnimi lidskymi cinnostmi. Mam pocit, ze je tu zasadni rozdil mezi BU a treba: ostatnim umenim (malba, muzika, literatura a dalsi), remeslem ci vedou.

Tyhle vsechny veci maji spolecne hodne: kultivuji cloveka skrz nejakou pravidelnou cinnost, ve ktere ziskava zrucnost a um. 'Um' je zalozen na dokonalem 'remeslnem' zvladnuti zajmove oblasti, na ktere se potom da projektovat vlastni inteligence, invence ci jak to nazvete. Tohle vse maji spolecne.

Kdyz se ale potom zamyslim nad necim jako je 'odkaz', ci neco, cim se da clovek hodnotit, je to horsi. Spisovatele pisi knihy, po vytarnicich zustanou obrazy/sochy, po vedcich clanky,teorie, postupy.
---co je ekvivalentem tohoto u BU?

Napadlo by me - TO samotne umeni, ktere roky cvicily, zaci ci reputace snad? Tohle vsechno ale najdeme i u vyse zminenych skupin.
Je tedy sama-sebe kultivace jedinou motivaci i kriteriem uspesnosti zaroven, a proto je v dnesni dobe cviceni BU tak narocne?

Mozna to drive mohlo byt jinak - rekneme - ekvivalentem 'art piece' malire ci muzikanta bylo prakticke zvladnuti sebeobrany - tedy kniha nebo obraz = ovladnuti protivnika.

Jestli mate nejake postrehy, pls. sem s nimi - jiste uz mnoho lidi nad timto premyslelo.

Diky 8)
skiorh
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 89
Registrován: stř 10. kvě, 2006 23:00

Příspěvekod JRup » stř 24. zář, 2008 17:02

Jediný protivník si je člověk sám. A celé to umění je právě a především o tom člověku, který ho praktikuje. No a když si to nechceš vzít do hrobu a chceš ovoce, tak buď dobrý, vychovej alespoň jednoho dobrého žáka a když budeš mít čas, tak napiš ještě knihu.
Osobně přemýšlím čím to umění mi může prospět v životě.
Když bych to dělal jen kvůli sebeobraně, tak bych v této době krutě minul a ve stáří si rval zbytek vlasů.
K čemu je odkaz nebo renomé v jakémkoliv umění? Jak Ti prospěje?

Myslím, že v tomto umění to je stejné jako v jiném. Pouze trh a jeho kupní síla je jiná. Jde ti o trh?
JRup
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 20. bře, 2006 0:00

Příspěvekod skiorh » stř 24. zář, 2008 17:29

JRup: Dik za odpoved. Souhlasim, ze jakekoliv BU je z velke casti o jedinci. Nerekl bych, ale, ze jsi sam sobe protivnikem-to je ale asi jen slovickareni. Osobne to vnimam tak, ze spis expandujes sve zkusenosti, dovednosti a mysleni do ruznych smeru - potom jista cast JA ti v tom brani pac jsme vsichni od prirody lini tvorove.

K tomu odkazu ci renome - myslim to takhle: jako vytvarnik se muzes podivat na svuj vytvor, treba 10 let zpatky, je to takovy prachsprosty pocit 'ze po tobe neco zustalo'. Samotne renome ti moc neprospeje, pokud ti nejde o bussiness, ale muze byt behem tveho zivota a hlavne potom motorem a motivaci pro spoustu dalsich lidi. Jak ale rikam, tohle vse maji 'remesla' spolecne. Mluvil jsem o svetskem rozdilu mezi BU, tedy ze maximum, co z toho 'naoko' muzes vytlouct je: reputace(vetsinou post mortem), dobri studeni, popr. kniha jak pises.

Jinymi slovy ten vnitrni motor jednotlivce - co to nekam dotahl musi byt opravdu silny - zajima me jestli nad tim uvazujete, nebo tusite co ta vase 'nadcasova' motivace je.
skiorh
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 89
Registrován: stř 10. kvě, 2006 23:00

Příspěvekod JRup » stř 24. zář, 2008 18:06

skiorh píše:K tomu odkazu ci renome - myslim to takhle: jako vytvarnik se muzes podivat na svuj vytvor, treba 10 let zpatky, je to takovy prachsprosty pocit 'ze po tobe neco zustalo'.

BU učí Tady a Teď. Ohlížet se můžeš pro svoji vlastní zábavu. Může to být zajímavé, ale ne podstatné.

skiorh píše:Jinymi slovy ten vnitrni motor jednotlivce - co to nekam dotahl musi byt opravdu silny - zajima me jestli nad tim uvazujete, nebo tusite co ta vase 'nadcasova' motivace je.

Můj motor je zůstat, či spíše se břiblížit realitě. Jseš tady, víš, že stojíš na zemi, víš co se kolem děje a můžeš se hejbat i v 80ti. Když jsi dobře cvičil, den je úplně jiný než když jsi necvičil. Rozdílem je kvalita.
JRup
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 20. bře, 2006 0:00

Příspěvekod skiorh » stř 24. zář, 2008 19:01

JRup píše:BU učí Tady a Teď. Ohlížet se můžeš pro svoji vlastní zábavu. Může to být zajímavé, ale ne podstatné.


Dobre, ale sam nemuzes prece poprit ten vyvoj na tve ceste BU. Potom to, ze BU uci Tady a Ted je dost vytazene z kontextu. Taky te uci zlepsovat se, odstranovat chyby, poucit se z omylu atd. Tohle vsechno nelze aniz by ses neotocil zpatky a nepodival se jak to 'nemas delat' :) Takze prozaicky - vemu video, natocim se, zhnusim se, otrepu se, poucim se z chyb, piluju a zase jedu dal :)
Kdyby jsi to vzal Tady a Ted opravdu drsne, tak sednes na parez, cumis doblba a uz te nic svetskeho nebude zajimat (esi vis jak to myslim)

JRup píše:Můj motor je zůstat, či spíše se břiblížit realitě. Jseš tady, víš, že stojíš na zemi, víš co se kolem děje a můžeš se hejbat i v 80ti. Když jsi dobře cvičil, den je úplně jiný než když jsi necvičil. Rozdílem je kvalita.


To je mi sympaticke

PS: O tech forme s paralelniho vlakna premyslim, ale bohuzel asi patrim taky k tem natvrdlym :)
skiorh
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 89
Registrován: stř 10. kvě, 2006 23:00

Příspěvekod zm » čtv 25. zář, 2008 7:24

Omlouvám se, že se zapojuju do vaší debaty, ale přišla mi natolik zajímavá, že jsem neodolal.
JRup píše:BU učí Tady a Teď. Ohlížet se můžeš pro svoji vlastní zábavu. Může to být zajímavé, ale ne podstatné.

Pravda, velká pravda.
skiorh píše:Dobre, ale sam nemuzes prece poprit ten vyvoj na tve ceste BU. Potom to, ze BU uci Tady a Ted je dost vytazene z kontextu.

Není to vytažené z kontextu, jde o princip. I vývoj se skládá z velkého množství malých okamžiků malých vývojů.
skiorh píše: Taky te uci zlepsovat se, odstranovat chyby, poucit se z omylu atd. Tohle vsechno nelze aniz by ses neotocil zpatky a nepodival se jak to 'nemas delat' :) Takze prozaicky - vemu video, natocim se, zhnusim se, otrepu se, poucim se z chyb, piluju a zase jedu dal :)

Ano, zlepšovat se, odstraňovat chyby, poučit se z omylu a ještě spoustu jiných dalších věcí. Ale jde to i jinak, než se jen ohlížet zpátky. Z mé praxe vím, že to jen zdržuje a odvádí právě od toho zlepšování. Zde nastupuje úloha učitele (trenéra, instruktora, ...), event. sparringpartnera (ukeho, atd.). Když vezmeš video, natočíš se, zhnusíš se, otřepeš se - potud vše v pořádku, poučíš se - to je to nejtěžší na celé věci a nedokáže to téměř nikdo, chce to obrovskou sebedisciplínu a možná ještě víc zkušeností (s výukou jiných), piluješ - dejme tomu a zase jedeš dál se stejnými chybami jako předtím. Chybí tomu procesu spojitost, kterou může zabezpečit dobrý učitel (trenér, instruktor, ...) a která je přerušena právě tím ohlížením se. Navíc jak rozpoznáš na tom videu právě tu chybu? Ta chyba nemusí být přece jen v chybném pohybu, může mít spoustu jiných kořenů a když odstraníš právě ty kořeny dané chyby, můžeš se právě začít zlepšovat geometrickou řadou.
skiorh píše:Kdyby jsi to vzal Tady a Ted opravdu drsne, tak sednes na parez, cumis doblba a uz te nic svetskeho nebude zajimat (esi vis jak to myslim)
Domnívám se, že je to přesně naopak. Tady a teď je právě o realitě přítomného okamžiku, není to nějaké čekání na něco, to není správně pochopeno. Ono tady a teď chce něco vědět o zenu, protože právě ze zenového učení to pochází. Jde o to se maximálně soustředit (jinak-maximálně prožívat) každý okamžik života, soustředit se na jakoukoli každodenní činnost (ať je to sebevětší rutina a "blbost", jako např. jezení, čištění zubů atp.).
JRup píše:Můj motor je zůstat, či spíše se břiblížit realitě. Jseš tady, víš, že stojíš na zemi, víš co se kolem děje a můžeš se hejbat i v 80ti. Když jsi dobře cvičil, den je úplně jiný než když jsi necvičil. Rozdílem je kvalita.

Zůstat v realitě bude ta věc, ale to není zase až tak těžké, tedy pokud netrpíš nějakou psychickou poruchou nebo nemocí, která tě od reality odvádí. Přiblížit se realitě nikdo nemůže, protože všichni jsme v realitě. "Realita je to, co je." - to je definice. V ostatním máš pravdu. Kvalita je nejen rozdílem, ale taky základní hodnotou. Sice relativní a subjektivní, protože každý tu kvalitu vnímá jinak u sebe a u jiných, ale je.
A to je sympatické i mně.
Je toho víc, než kolik oko postřehne ...
zm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 12. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod skiorh » čtv 25. zář, 2008 11:27

zm píše:Omlouvám se, že se zapojuju do vaší debaty, ale přišla mi natolik zajímavá, že jsem neodolal.


Neni treba se omlouvat - od toho tu debatujeme :wink:

zm píše:
skiorh píše:Dobre, ale sam nemuzes prece poprit ten vyvoj na tve ceste BU. Potom to, ze BU uci Tady a Ted je dost vytazene z kontextu.

Není to vytažené z kontextu, jde o princip. I vývoj se skládá z velkého množství malých okamžiků malých vývojů.


Mozna uz tahle debata neni primo o BU - spis to je filosoficke tlachani :), ale pro me 'vyvoj' uz sam v sobe nutne obsahuje minulost-pritomnost-budoucnost. Tedy retrospektivni pohled. Jak chces rict, ze ze nekde vyvoj, kdyz 1) te nezajima jaka byla minulost
2) nepracujes na zmene v pritomnosti
3) nehledis k radostnym zitrkum budoucnosti :)
???

zm píše:Ano, zlepšovat se, odstraňovat chyby, poučit se z omylu a ještě spoustu jiných dalších věcí. Ale jde to i jinak, než se jen ohlížet zpátky. Z mé praxe vím, že to jen zdržuje a odvádí právě od toho zlepšování. Zde nastupuje úloha učitele (trenéra, instruktora, ...), event. sparringpartnera (ukeho, atd.). Když vezmeš video, natočíš se, zhnusíš se, otřepeš se - potud vše v pořádku, poučíš se - to je to nejtěžší na celé věci a nedokáže to téměř nikdo, chce to obrovskou sebedisciplínu a možná ještě víc zkušeností (s výukou jiných), piluješ - dejme tomu a zase jedeš dál se stejnými chybami jako předtím. Chybí tomu procesu spojitost, kterou může zabezpečit dobrý učitel (trenér, instruktor, ...) a která je přerušena právě tím ohlížením se. Navíc jak rozpoznáš na tom videu právě tu chybu? Ta chyba nemusí být přece jen v chybném pohybu, může mít spoustu jiných kořenů a když odstraníš právě ty kořeny dané chyby, můžeš se právě začít zlepšovat geometrickou řadou.


V zasade s tebou souhlasim. Zkuseny trener, guru, ucitel (whatever), ktery si tim vsim, co te uci prosel, je nenahraditelny. Ovsem, jsme bytosti obdarene schopnosti sami nad vecmi premyslet a analyzovat a nevidim duvod, proc se clovek nenaucil ucit z xyb na videu?
Vzdyt prave v taijiquan (ktere cvicim), je paradoxni to - se svou inteligenci bys dokazal za par tydnu nastudovat: co je to TJQ, jake jsou jeho teoreticke principy, taboo, pouziti atd. (to vse na nejakem levelu ovsem). Za dalsich par tydnu zkouknout tunu videjek - a s dobrym radcem, by jsi byl v podstate na nejake urovni posoudit 'visualne' neci cviceni. Byl bys schopen videt chyby - odchylky od principu apod.

Cili co chci rict: je rozdil - mentalne pokryt neco na urcite urovni, vedet jak to ma nebo nema vypadat - byt schopen poradit nekomu, i kdyz sam to nezacvicis. (opet zduraznuju do urciteho levelu) - a na druhe strane byt schopen toto sam sve telo naucit - dostat pod kuzi - tj. umet.
---> jinymi slovy este jednuc: ROZUMET vs. UMET

zm píše:
skiorh píše:Kdyby jsi to vzal Tady a Ted opravdu drsne, tak sednes na parez, cumis doblba a uz te nic svetskeho nebude zajimat (esi vis jak to myslim)

Domnívám se, že je to přesně naopak. Tady a teď je právě o realitě přítomného okamžiku, není to nějaké čekání na něco, to není správně pochopeno. Ono tady a teď chce něco vědět o zenu, protože právě ze zenového učení to pochází. Jde o to se maximálně soustředit (jinak-maximálně prožívat) každý okamžik života, soustředit se na jakoukoli každodenní činnost (ať je to sebevětší rutina a "blbost", jako např. jezení, čištění zubů atp.).


Tady jsme se asi opravdu nepochopili. Tim parezem jsem nemyslel 'cekani na neco' - tim jsem myslel skutecne jen 'byt' a nic vic. To maximalni soustredeni je mi blizke - vse co uz clovek dela, by mel delat naplno - jinak je to mrhani casem, ale to je dost tezke (pro me rozhodne). Ale sorry, o zenu nic nevim, takze tu si asi nepokecame :oops:
skiorh
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 89
Registrován: stř 10. kvě, 2006 23:00

Příspěvekod JRup » čtv 25. zář, 2008 12:45

skiorh píše:PS: O tech forme s paralelniho vlakna premyslim, ale bohuzel asi patrim taky k tem natvrdlym :)

Taky jsem natvrdlej. Hlavně z toho nesmíme mít komplex.
JRup
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 296
Registrován: pon 20. bře, 2006 0:00

Příspěvekod zm » čtv 25. zář, 2008 13:33

JRup píše:Taky jsem natvrdlej. Hlavně z toho nesmíme mít komplex.

Mělo by nás to spíš motivovat, ne?
Je toho víc, než kolik oko postřehne ...
zm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 12. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod zm » čtv 25. zář, 2008 14:03

skiorh píše:Neni treba se omlouvat - od toho tu debatujeme :wink:

Tak to su šťastný.

skiorh píše:Mozna uz tahle debata neni primo o BU - spis to je filosoficke tlachani :), ale pro me 'vyvoj' uz sam v sobe nutne obsahuje minulost-pritomnost-budoucnost. Tedy retrospektivni pohled. Jak chces rict, ze ze nekde vyvoj, kdyz 1) te nezajima jaka byla minulost
2) nepracujes na zmene v pritomnosti
3) nehledis k radostnym zitrkum budoucnosti :)
???

Určitě to je tak jak píšeš, tedy při celkovém pohledu, ale pro můj vlastní vývoj, je důležitá především přítomnost. Protože to, co udělám teď, zásadně ovlivní moji budoucnost. Normální zákon příčiny a následku. Z budoucnosti je pro mě důležitý pouze směr, kterým se mám ubírat. A to zejména v bojovém umění. Minulost je dobrá možná k tomu, abych konstatoval - bylo to takové nebo makové (pozor nikoli dobré nebo špatné), a následně použit toto konstatování k odrazu do další činnosti.
skiorh píše:V zasade s tebou souhlasim. Zkuseny trener, guru, ucitel (whatever), ktery si tim vsim, co te uci prosel, je nenahraditelny. Ovsem, jsme bytosti obdarene schopnosti sami nad vecmi premyslet a analyzovat a nevidim duvod, proc se clovek nenaucil ucit z xyb na videu?

No samozřejmě, ale ne kompletní, docela dost to kulhá. I já používám video, ale na tom videu nezkoumám svoje chyby, to bych se asi nedopočítal, ale spíše mám videa svého učitele, kde mimo vlastní trénink zkoumám co a jak má být dobře. Obecně mám za to, že zkoumání toho, co a jak mám dělat je poměrně konstruktivnější, než se babrat ve svých chybách a být z nich zbytečně frustrovaný.
skiorh píše:Vzdyt prave v taijiquan (ktere cvicim), je paradoxni to - se svou inteligenci bys dokazal za par tydnu nastudovat: co je to TJQ, jake jsou jeho teoreticke principy, taboo, pouziti atd. (to vse na nejakem levelu ovsem). Za dalsich par tydnu zkouknout tunu videjek - a s dobrym radcem, by jsi byl v podstate na nejake urovni posoudit 'visualne' neci cviceni. Byl bys schopen videt chyby - odchylky od principu apod.

No možná je to tak jak píšeš, ale k čemu by to bylo dobrý? Bojový umění, ať už je jakýkoli se musí především zažít. Odcvičit, učení bojových umění probíhá přece hlavně přes vlastní zkušenost. Jak to popisuješ, byl bych možná dobrým teoretikem, který by se dobře vyjímal třeba na tomto webu v těchto diskusích, ale praktický význam by to podle mě nemělo žádný. Bojové umění je komplexní věc, není to jen fyzický pohyb, který bych tak pasoval na 10% celého bojového umění, je to především stav duše.
skiorh píše:Cili co chci rict: je rozdil - mentalne pokryt neco na urcite urovni, vedet jak to ma nebo nema vypadat - byt schopen poradit nekomu, i kdyz sam to nezacvicis. (opet zduraznuju do urciteho levelu) - a na druhe strane byt schopen toto sam sve telo naucit - dostat pod kuzi - tj. umet.
---> jinymi slovy este jednuc: ROZUMET vs. UMET

Tomu rozumím a odkazuji na to, co jsem napsal o něco výše. zeptám se, co z toho je pro TEBE důležitější? Rozumět nebo umět? Každý přece dělá bojové umění hlavně kvůli sobě, něco tomu dává a něco od toho očekává. Motivace jsou samozřejmě různé.
skiorh píše:Tady jsme se asi opravdu nepochopili. Tim parezem jsem nemyslel 'cekani na neco' - tim jsem myslel skutecne jen 'byt' a nic vic. To maximalni soustredeni je mi blizke - vse co uz clovek dela, by mel delat naplno - jinak je to mrhani casem, ale to je dost tezke (pro me rozhodne). Ale sorry, o zenu nic nevim, takze tu si asi nepokecame :oops:

To "...jsem myslel skutecne jen 'byt' a nic vic" má k tomu "čekání na něco" velice blízko. Tím "tady a teď" anebo taky "čas je teď a teď je čas" je myšlena obrovská dynamika a jak jsem psal o té koncentraci na jakoukoli činnost, tak s tím souvisí i maximální nasazení v té jakékoli činnosti. taky se říká "když jím, tak jím, když spím, tak spím, obojí zaráz se dělat nemá" a když to promítneme do bojového umění, ať už do přípravy jako do tréninku nebo do samotného boje, vychází nám velice konkrétní návod jak trénovat a jak bojovat, a taky jak žít.
Já si myslím, že o zenu víš poměrně dost, stačí se jen oprostit od některých předsudků a konvencí. Tai ji quan velice úzce souvisí s taoismem, jestli dokonce není možné položit mezi TJQ a taoismus rovnítko. Zen je také ovlivněn taoismem. Podle mě stačí mluvit o principech TJQ a budeš mluvit zároveň o zenu.
Je toho víc, než kolik oko postřehne ...
zm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 388
Registrován: stř 12. kvě, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod skiorh » čtv 25. zář, 2008 18:10

zm:

Dik za odpoved(i). Urcite bychom o tom mohli debatovat jeste dlouho :)
Takze budu reagovat jen na tvou otazku - ROZUMET vs. UMET.
Pro me je samozrejme UMET mnohem dulezitejsi - to pro me znamena ze cvicim BU. Na druhou stranu ma hlava zapadaka by se asi bez ROZUMET neobesla, takze si oboji doplnuju. ;)

jeste jednou dik za diskuzi
skiorh
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 89
Registrován: stř 10. kvě, 2006 23:00

Příspěvekod Boris68 » čtv 25. zář, 2008 19:27

Miro je ženská?
www.wingchunpraha.org

Jednoduchost, přímočarost, ekonomie pohybu, minimální využití fyzické síly, praktičnost.
Boris68
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 190
Registrován: čtv 26. kvě, 2005 23:00

Příspěvekod Jendis » čtv 25. zář, 2008 19:43

zm píše:Bojové umění je komplexní věc, není to jen fyzický pohyb, který bych tak pasoval na 10% celého bojového umění, je to především stav duše.


CO®E???????
Jan Niesyt

".....Flying on wings of steel..... "
Jendis
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5346
Registrován: úte 20. led, 2004 0:00
Bydliště: Jihlava

Příspěvekod skiorh » čtv 25. zář, 2008 20:08

Boris68 píše:Miro je ženská?

Ja myslim, ze neni. :) Proc te to napadlo?
skiorh
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 89
Registrován: stř 10. kvě, 2006 23:00

PředchozíDalší

Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků

cron