wu-šu vs. kung-fu

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

wu-šu vs. kung-fu

Příspěvekod Anonymní » pon 28. dub, 2003 11:00

Chtel jsem se zeptat na jednu vec pritomnych kung-fistu...narazil jsem na Tang Lang Tai-ji /taiji kudlanky nabozne/...vi nekdo z vas o co jde, pripadne je to vic shaolin nebo taiji...atd.Diky
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

 

wu-šu vs. kung-fu

Příspěvekod Anonymní » pon 28. dub, 2003 11:16

hele, system for je takovej, ze kdyz mas otazku/prispevek, ktery se zacina odchylovat od tematu (v tomot pripade wu-su vs. kung-fu), zaloz novou diskuzi (ve foru cinska bojovau meni a sporty a nazvi ho treba "taiji kudlanka") - takhle si tvoji otazky nemusi nikdo vsimnout. <BR> <BR>ale budiz: taiji tanglang (taaigik tonglong) nema s taiji nic moc spolecnyho, takze je to spise shaolin. v Cine je spousta stylu/sestav, co ma v nazvu taiji nebo treba bagua, ale nemuseji mit se styl taiji, bagua apod. moc spolecnyho. koncepty taiji, yin a yang, bagua apod. jsou cinske, a proto se s nima setkas ve spooouste cinskych stylu.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

wu-šu vs. kung-fu

Příspěvekod pm » pon 28. dub, 2003 11:21

to jsem byl ja, zapomnel jsem se zaregistrovat
Uživatelský avatar
pm
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 3604
Registrován: pon 03. bře, 2003 0:00

Příspěvekod pavela » pát 16. kvě, 2003 20:45

:D Ach jo, zase musí přijít pavela aby to uvedl na pravou míru. Takže jak to je a nejinak. Wušu je bojové umění. Není k tomu co dodat. Prostě přesvědčení, že wušu je něco moderního, hnusnýho komunistickáho a podobně, vnesli na bojovou scénu nejen lidé typu Hladík-bigsifu, ale bohužel se toho chytli i někteří číňané, kteří by si to nejen nedovolii vyslovit v číně nebo mezi svými, ale tvrdí to prostě jen a pouze ze zištných důvodů, protože "tradiční" a "kungfu" se přece prodává blbým cizincům, netušícím stejně o co jde, daleko lépe,než obyčejné a prosté wušu. 8O Kungfu, neboli dril, je prostě jen prostředek k tomu jak cvičit dobré wušu. neexistuje nic jako moderní nebo tradiční, existuje jen a jen individuální přístup učitele a žáka. ®áci v "moderních" wušu školách úplně stejně cvičí zhanzhuan i jibengong i otloukání atd, a to proto, že kdyby wušu jakkoliv šidili, vypadalo by pak hrozně. Je jedno jestli člověk cvičí wušu pro zdraví, pro rvačky nebo pro šampionáty. Pokud chce aby bylo dobré, musí ho cvičit správně. Mistr Qin řekl tomu člověku z minulého opříspěvku že kdo neví je "blbec"(v Číně samozřejmě) . Já bych řekl, člověk bez ostatečnách znalostí
pavela
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 1707
Registrován: pát 21. bře, 2003 0:00
Bydliště: Peking-Praha

Příspěvekod sat » čtv 04. pro, 2003 18:52

Rozdíl mezi Gung fu a Wushu je krásně zřetelný na zbraních. Jestli jste videli řetěz (taky se někdy říkábič u člověka který dělá gung fu a druhý u někoho kdo se zabývá wushu tak víte o čem mluvím. Tím neříkám že jedno nebo druhé je lepší, je prostě jiné. Gung fu se zameřuje na efektivnost, , Wushu zas na efekt. Každému vyhovuje něco jiného a dělat dobré wushu je stejně obtížné jako dělat dobré gung fu.
sat
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 12
Registrován: pon 13. říj, 2003 23:00

Příspěvekod Anonymní » čtv 04. pro, 2003 22:01

Ahoj


Mohol by mi niekto z vas odbornikov objasnit pojem Gung fu???

Ja poznam len pojem Kung fu.

Je to to iste alebo nieco uplne ine?

Dakujem

Bolo
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » pát 05. pro, 2003 7:36

Máme tu pěkný flameware - to je jako Intel vs. AMD nebo Microsoft vs. Linux. Ale myslím, že to bude nějak tak jak říká Pavela. Když si např. přečtete něco od lidí z Číny (ne z HK), tak nikdy nehovoří o kung fu (gung fu, gong fu (to Bolo)), ale vždy o wu shu. Přitom jsou to často nástupci velmi slavných tradičních stylů. Důležité je asi to slůvko tradiční, protože to jaxi naznačuje, že původ umění není někde na fakultě tělesné výchovy a sportu v Pekingu.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod SianLang » pát 05. pro, 2003 9:32

Jedna pani povídala..., ... že Wu-shu je čínská spartakiáda, vynalezená z gung-fu, ale už ne tak účinná, aby to těm anti-komunistickejm cvičencům moc nefungovalo. :-) (To by i vysvětlovalo rozdíl Čína x Hong-Kong viz. výše.) No, co já vím, jestli měla pravdu, ale vezre je to roztomilá. :-)
SianLang
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 83
Registrován: stř 04. čer, 2003 23:00

Re: wu-šu vs. kung-fu

Příspěvekod Anonymní » pát 05. pro, 2003 10:05

katana píše:Sanda/sanshou přirozeně nemá zhola NIC společného s technikami tradičních stylů (spíš jde o eklektický mix thaiboxu, kickboxu, boxu, zápasu...), nicméně jsou zahrnovány do čínských bojových umění => wushu a tak s nimi také jednám. Jak jsem se s wushu setkal například já, u Qina se jeho žáci učí jak sestavy (changquan, nanquan, dahongquan atd), tak i Sanda, tzn kontaktní sparring. Nicméně musím říct, že na obojím mi hodně do bojového umění scházelo - u sestav šlo o takřka absurdní opakování pohybů, které mist nikdy v praxi nevysvětlil (tzn. nikdo z jeho žáků nejspíš dodnes neví, k čemu má jaká technika ze sestavy jaké praktické využití), trénink s partnerem, jak ty říkáš, jsme praktikovali zřídka a jeho přínos jsem moc nepochopil, nejčastěji šlo opět o párovou SESTAVU. Sanda jsme sice časově trénovali poměrně často, např od oka každý druhý trénink po dobu několika měsíců, nicméně přišlo mi, že celá jeho výuka probíhá naprosto nesystematicky, například jsem byl několikrát svědkem toho, jak se mistr Qin rozhodl se do toho opřít a vytrénovat "šampióny", nicméně už po pár týdnech ho to zjevně omrzelo a svévolně se vracel k sestavám, přičemž zbytečně zakoupené kontaktní vybavení mnoha jeho adeptů byla nejmenší újma:-)) Místo toho, aby vysvětlil pár základních pohybů a potom nás nechal volně "spárovat", 99% tréninků věnovaných Sanda probýhalo principem známým již z cvičení sestav, tzn úmorné opakování pohybů, jejichž význam zůstal většině zcela skrytý, například hodinový individuální "nácvik" jabu (přímého úderu z přední ruky) na místě a bez partnera.
<BR>
<BR>S tradičním kung-fu, o kterém tu mluvíte, nemám bohužel dosud zkušenost, ale zajímalo by mě, jak probíhá jeho trénink, pokud má kdokoliv co říct ohledně sparringu a nácviku REÁLNÉHO boje v tradičních BU, rád se něco dozvím...


S tradičním kungfu nemáš zkušenosti, tak co kritizuješ Thieu Lam tu?
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

wu-šu vs. kung-fu

Příspěvekod SuddenImpact » pát 05. pro, 2003 11:42

2 Pavela: Tady bych doporucoval do Ciny, do hor. Najit horsky pramen, namocit do nej serpu a tu pak za studena prikladat pravidelne na hlavu :) To by mohlo zabrat i kdyz na osviceni bych nesazel :)
Ale vazne, pro zjednoduseni by asi bylo lepsi resit problem Tradicni wu-su a moderni wu-su. Historie moderniho wu-shu je vseobecne znama. Jde o pokus vytvorit standart pro masovou vyuku a moznost soutezi. A to bohuzel v ramci kulturni revoluce. Neni to vubec nova myslenka. Stacilo se podivat k sousedum (napr.Japonsko) .Ale tam to nebyla nastesti prace rudych synku.
Tradicni wu-su je o principech a komplexnosti systemu.
Doporucuji obcas nahlednout do casopisu "Kung-Fu Tai-Chi" nebo "Inside Kung-Fu" . Tam se otazkou tradicni vs moderni zabyvaji jako samozrejmosti na odborne urovni a bez zaujeti.

Byezz
SuddenImpact
diskutér - nováček
diskutér - nováček
 
Příspěvky: 19
Registrován: úte 08. dub, 2003 23:00

Re: wu-šu vs. kung-fu

Příspěvekod Anonymní » pát 05. pro, 2003 23:14

yingjowpai píše:k tradičnímu kung fu jak jsem ho poznal :
<BR>
<BR>Velmi přesný systematický přístup, velmi detailní nácvik jednotlivých technik, přesná dráha pohybu. I u zdánlivě jednoduchých pohybů, důraz na určitou souhru kloubů a šlach a jejich pozici, jak např. u ruky provádějící techniku, tak současně koordinovaně s ostatními klouby těla od kotníků počínaje. Všechno ihned prakticky ukázáno, proč je tato technika nebo postoj, když je špatně provedena slabá a naopak, když je udělána správně je v ní síla, jsou skryty a chráněny klouby a určitá místa na těle před možným úderem,pákou atd.atd. Drilování technik na prázdno, postupně s partnerem.Otužování těla, tvrdá i měkká forma qi gong. Každá technika ve formě má své použití a to ne jedno. Ihned po základním zvládnutí pohybu po poměrně krátké době vždy mi bylo ukázáno, co technika znamená a jak se cvičí v aplikaci případně další varianty. Drily nohou: švihy, kopy, určitým specifickým způsobem, tak aby se postupně zvyšovala síla,flexibilita a rychlost, opět velká přesnost v pohybech a postavení těla,strečink a posilování. A samozřejmě úmorný nácvik postojů, zase jasný přesný proč a jak. Můj Sifu je tradiční učitel, pro něhož byl a bude prvořadý fighting. Jeho učitelkou je Sigung Gini Lau , cvičil i s dalšími členy rodiny Lau.Cvičím styl orlího spáru, ying jow pai nebo také severošaolinský fanze orlí spár někdy uváděn i jako arobatic style. Sijo Lau Fat Mang, otec Gini Lau, mimo to,že patřil ke špičkovým tradičním mistrům v Číně, byl současně i vynikající akrobat. Patřil k hlavním instruktorům Chin Woo asociace po jejím založení v ©anghaji, později sám vedl pobočku v Honkongu. Sigung Gini Lau mimo tvrdý trénink od 4 let pod vedením svého otce, absolvovala trénink v Pekingské opeře spolu s Jackiem Chanem, Samo Hungem atd., znovu spousta akrobacie atd. Její otec přitom vedl speciální komando ve válce proti Japoncům, obě dvě dcery Gini a zejména starší Lily se často věnovaly tréninku ozbrojených složek . Proč asi? Určitě je neučily salta. To na druhou stranu neznamená, když někdo udělá salto, že necvičí tradičně. Je to jen jeden z mnoho způsobů tréninků těla a samozřejmě se nesmí stát účelem, je to jen prostředek. Výsledkem musí být uvolněnost, rychlost (ale ne bezúčelná), přesnost, zautomatizování až instinktivnost pohybů a z toho plynoucí uvolnění energie patřičným způsobem. Samozřejmě do toho všeho musí být člověk patřičně naladěn, mentální výcvik, určitý stupeň kontrolované agresivity, naučit se necítit bolest atd. atd. Zjednodušeně pokud bude účelem jen nějaký pohyb pro rozhodčí a diváky a nebudete vědět co děláte a proč to děláte, těžko to bude správné a tradiční a naopak pokud to vím, můžu cvičit i moderní formu a bude to tradiční. Obecně ale lze říci, že některé základní formy slouží více k získání základní síly a koordinace, uvolnění těla atd. a mají v určitém smyslu méně použitelných aplikací (přitom mohou být pohybově,kondičně aj. velmi náročné, což je asi i případ tzv. sportovních forem) než vyloženě řekl bych pokročilé, vyloženě bojové formy, kde pohyb je méně nápadný, vypadají mnohdy jednoduše, obsahují drobné skryté pohyby a přitom jsou velmi náročné na pokročilost cvičence, vyžadují práci s vnitřní energií a jsou doslova nabity efektivními bojovými technikami. Domnívám se, že je zde určitá paralela např. s taiji. V mém stylu to první, to jsou některé formy odvozené od sev. šaolinu a fanze stylu (proto někdo občas říká, že styl je pěkný, ale trochu moc wu shu) a to druhé je případ tzv.starého stylu, tzv. jádra systému,(který asi moc lidí nezná a běžně se moc neukazuje) kde jsou kratší techniky, spousta drobných pohybů, kopy max. do pasu, spíš do kolen atd. tzn. techniky, které používal údajně generál Yue Fei pro výcvik svých vojáků již ve 12.století a musely fungovat a to velmi rychle, protože šlo o život. ( a dnes jsou zajímavé např.pro ozbrojené složky). Zdar Petr
<BR>


Milý Péťo, dočetl jsem se o tvém článku, který je výše vypsán. Mám dojem, že máš vskutku osvícené ůmysly. Má odpověď je jednoznačná.....





B Ý Ý Ý L Ý Ý Ý Ý Ý Ý !
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

wu shu vs kung fu

Příspěvekod Anonymní » stř 10. pro, 2003 7:16

SianLang píše:Jedna pani povídala..., ... že Wu-shu je čínská spartakiáda, vynalezená z gung-fu, ale už ne tak účinná, aby to těm anti-komunistickejm cvičencům moc nefungovalo. :-) (To by i vysvětlovalo rozdíl Čína x Hong-Kong viz. výše.) No, co já vím, jestli měla pravdu, ale vezre je to roztomilá. :-)
pozrav z ciny vsem ja si myslim jako spousta lidi zde ze lide co cvici wu shu maji dobre kung fu.tradicni kungfu co to vlastne je?tady plati zasada dneska je to takhle a zitra uplne jinak.vse zalezi na myslence mistra.co se tyce mistru z hokongu tak ja ty mistry videl ...?
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Re: wu-šu vs. kung-fu

Příspěvekod Anonymní » stř 10. pro, 2003 7:24

SuddenImpact píše:2 Pavela: Tady bych doporucoval do Ciny, do hor. Najit horsky pramen, namocit do nej serpu a tu pak za studena prikladat pravidelne na hlavu :) To by mohlo zabrat i kdyz na osviceni bych nesazel :)
Ale vazne, pro zjednoduseni by asi bylo lepsi resit problem Tradicni wu-su a moderni wu-su. Historie moderniho wu-shu je vseobecne znama. Jde o pokus vytvorit standart pro masovou vyuku a moznost soutezi. A to bohuzel v ramci kulturni revoluce. Neni to vubec nova myslenka. Stacilo se podivat k sousedum (napr.Japonsko) .Ale tam to nebyla nastesti prace rudych synku.
Tradicni wu-su je o principech a komplexnosti systemu.
Doporucuji obcas nahlednout do casopisu "Kung-Fu Tai-Chi" nebo "Inside Kung-Fu" . Tam se otazkou tradicni vs moderni zabyvaji jako samozrejmosti na odborne urovni a bez zaujeti.

Byezz
ty coto tady meles kolikrat si v cinene byl?LET SEM KOKNI SE PAK RIKEJ NEKOMU O OBKLADU NA HLAVU PAVELA ZDE ZIJE A KUNG FU VI VICE NEZ POLOVINA LIDI V NASI REPULICE
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Re: wu-šu vs. kung-fu

Příspěvekod Anonymní » stř 10. pro, 2003 14:57

2 ATA,MNICH - Tak to jsem rad ze patrim k ty druhy pulce :)
Kazdopadne mas pocit ze treba Zhu Tiancai je clovek, kterej nevi co rika kdyz se ho zeptas na tenhle problem ? Ja moc ne. Ale muzem o tom diskutovat v tom neni prob. Prob je v tom, kdyz Pavela prijde a zacne psat takovyhle arogantni komenty. S tim at jde laskave do ... hor kam uz jsem ho poslal. Myslim ze uz jednou zkousel obhajovat sve nazory v praxi no a byla to docela svanda :)) to musim uznat.
Tak ze jestli si o tom neco myslis tak to napis a nemluv za Pavelu. Ten k tomu muze napsat co bude chtit sam.

Preju prijemny pobyt v Cine
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » stř 10. pro, 2003 16:11

StudentImpact

No a jde ti co?Neni snad dulezity, ze ten kde neco dela tak v tom dosahne dokonalosti, tedy kung fu? Me trochu prijde, ze ti vadi, ze nedokazes to, co cvicenci wu shu! Tady se to doopravdy chape ulne jinak, ale to gwai low co tu neikdy nebyl nikdy nepochopi. Zatim Bye
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » stř 10. pro, 2003 16:13

Jo a sorry za to zmrseny jmeno a preklepy.
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Příspěvekod Anonymní » stř 10. pro, 2003 21:06

Jamamba neprihlasen píše:StudentImpact

No a jde ti co?Neni snad dulezity, ze ten kde neco dela tak v tom dosahne dokonalosti, tedy kung fu? Me trochu prijde, ze ti vadi, ze nedokazes to, co cvicenci wu shu! Tady se to doopravdy chape ulne jinak, ale to gwai low co tu neikdy nebyl nikdy nepochopi. Zatim Bye


Aspon ze to beres s humorem :) Cvicenci "moderniho wu su" cvici kolikrat fakt skvele. Je radost se na to divat. Urcite tomu davaj maximum. A snad i jim to dava to co hledaj. Jestli nehledaj pravdu tak musej bejt stastny. Me zajima prakticka cast. Ne divadlo. To co je a ne to co by kdyby. A to asi zase nepochopi nekdo kdo nema zadny bojovy zkusenosti. No a to je celej zacarovanej kruh. Ale to je na hooodne dlouhy reseni. ( v podstate nevyresitelny :)))
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

Re: wu-šu vs. kung-fu

Příspěvekod Anonymní » čtv 11. pro, 2003 5:15

neprihlaseny SuddenImpact píše:2 ATA,MNICH - Tak to jsem rad ze patrim k ty druhy pulce :)
Kazdopadne mas pocit ze treba Zhu Tiancai je clovek, kterej nevi co rika kdyz se ho zeptas na tenhle problem ? Ja moc ne. Ale muzem o tom diskutovat v tom neni prob. Prob je v tom, kdyz Pavela prijde a zacne psat takovyhle arogantni komenty. S tim at jde laskave do ... hor kam uz jsem ho poslal. Myslim ze uz jednou zkousel obhajovat sve nazory v praxi no a byla to docela svanda :)) to musim uznat.
Tak ze jestli si o tom neco myslis tak to napis a nemluv za Pavelu. Ten k tomu muze napsat co bude chtit sam.

Preju prijemny pobyt v Cine
pozdrav z ciny od ata to ze se pavela nekde porval mne nezajima ja u toho nebyl.nic mene mnel by zasebe mluvit sam.mistr zhu tianci ja ho neznam a co kde komu rekl?to taky mohlo byt zavadejicim zpusubem vylozeno.co se se soutezniho wu su tejka nemyslim si ze by nemnelo vyuziti v praxi.viz sifu wu bin ucitel jet liho,p,s omlovam se za sve nejapne narasky na honkongske mistry neb muj nazor na ne je predpojaty a neobjektivni
Anonymní
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 8403
Registrován: čtv 01. led, 1970 1:00

to SuddenImpact

Příspěvekod Marty » čtv 11. pro, 2003 9:58

Asi takhle, použil bych citát z filmu Pelíšky (autor:B.Polívka) :"Nesmíš věřit všemu, co se říká v televizi!"
Marty
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 75
Registrován: úte 29. dub, 2003 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod Marty » čtv 11. pro, 2003 10:01

Sorry, ta zpráva je určena pro Sudden Impact!
Jinak, zdravím Sifu a kluky v Gouangzhou.
Marty
diskutér - začátečník
diskutér - začátečník
 
Příspěvky: 75
Registrován: úte 29. dub, 2003 23:00
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků