Tradiční Taiji videa

kung-fu, wu-šu, tchaj-ťi, JKD...

Moderátor: pm

Re: Generování síly ze zatížené nohy

Příspěvekod SiuLouFu » pát 25. kvě, 2007 10:09

PC píše:Gao Shan Rulezz!! :D :D Nevim, ale nic lepsiho jsem snad nemel.
Kdo u me pil, neveril... a objednal. :wink:
Spokojenost maxilmalni. Diky :wink:

Souhlasim, mel jsem taky a bylo to neco ... Obrázek
Marek Uher
小老虎
当心你许下的愿望,要真得到你可能又后悔了
SiuLouFu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 16. úno, 2006 0:00
Bydliště: Kladno

 

to PC

Příspěvekod Yvan » pon 28. kvě, 2007 8:19

Je to delší a tak to rozdělím na dva příspěvky, zvlášť pro PC a zvlášť pro Raptora.

to PC :

PC píše:A zkousel jsi si to sam, proc nekteri predklon maji a nekterine? Kdybys to udelal, tak ted nejspis s Raptorem souhlasis... ;-)

Osobně nemám moc zkušeností s cvičení systému s předkloněnou osou.
Zjednodušeně si teoreticky dovolím říct :
Výhodou systémů s předkloněnou osou může být to, že se člověk rychleji naučí generovat útočnou sílu pro různé údery, tlačení atd.
Systémy s kolmou osou se na začátku zaměřují spíše na rozvoj schopností neutralizovat sílu. A získání schopnosti generovat útočnou sílu u nich trvá spíše delší dobu.

PC píše:
Yvan píše:Znám důvody, proč v našem systému taiji držíme osu těla rovně.


Tak se podel o vas system a rekni proc, zajimalo by me to. diky.
Ale stejne si myslim, ze s rovnou osou neodhodis nic, pac nebudes schopen generovat tu silu smerem k souperi, a finalne bude to pouze sila rukou.

Ty důvody jsem již postnul v předešlém příspěvku.
Pokud má člověkoidní objekt předkloněnou osu, pozice se udržuje sílou svalů. To je gravitace a fyzika.
Pozici s rovnou osou těla, pokud je správně postavená, může držet sama struktura pozice.
I na mé současné, ne příliš vysoké úrovni taiji, jsem schopen s rovnou osou generovat sílu, která odhodí a mít při tom uvolněné ruce.
A to nemluvím o jiné úrovni, na které je například můj učitel.
Když dělá push, tak si můžeme položit ruce na jeho ramena, záda. Ramena jsou dolů, záda se rozšiřují a prochází nimi výrazná fyzická vlna uvolnění. Samozřejmě jeho paže a ruce jsou taky uvolněné.


PC píše:Kdyz uz si ingoroval moje dotazy, dovolim si okomentovat tvuj pohled na vec.
Jak to vidim ja:

Yvan píše:Osobně výhody kolmé osy těla vidím zejména :
1. Otáčení kolem osy je ideální, když je osa kolmá a ve směru gravitace. (Turn like millstones).


Turn like millstones, myslim, ze se to spise vaze k tomu, ze se mas tocit kolem sve stredove osy a se silou jako maji mlynské kameny, kdyz se toci. tzn.: pomalu, silne, nezastavitelne, z drtivou silou (nemylsim, tim, ze drti zrni ;-), kterou nelze jen tak zastavit (spojita vnitrni sila??? ze by tam bylo sdeleno spise tohle? co myslis?). Proc si to myslim, protoze tam neni nic o postaveni zad.


Sorry za opomenuti odpovědět na Tvé dotazy. Spěchal jsem pomáhat kamarádovi při prokrývání střechy na statku.

>Proc si to myslim, protoze tam neni nic o postaveni zad.
Postavení zad jednoznačně určuje osu, kolem které se budu otáčet. Případně i pohyb této osy.
Samozřejmě můžu se otáčet i kolem osy, která je předkloněná.
Stejně tak může mít nakloněnou osu například kolotoč, nebo mlýnský kámen.
Ale má to jeden fyzikální důsledek, že na osu která nění kolmá působí další síla a osa je tím více namáhaná.

PC píše:
Yvan píše:2. Přesné vědomí osy těla a spojení mezi body niwan a huiyin. Je podstatně jednoduchší rozlišovat mezi kolmou osou a malým předklonem, než například mezi předklonem 10 a 15 stupňů.


Ale tohle povedomi mas, idkyz jsi jemne v predklonu (jeste teda, predklonem myslim, rovna zada jemne nahnuta kupredu), imho mnohem silnejsi.....ja to takto vnimam. A ver mi, ze sem drzel zada rovne, ale vyvoj nezastavis :-)

Tady bych jenom zopakoval, to co jsem řekl.
Když necháš člověka, aby se postavil rovně, velmi často nestojí rovně, ale se předklání, anebo naopak zaklání.
Prostě má špatné vědomí svého těla. A to samé, ještě více, bude i v pohybu.
Rovná osa je jednoznačná referenční poloha osy.
Anebo jseš schopen od oka říct, že ten člověk má osu předkloněnou ne 10, ale 12 stupňů? A sám to u sebe cítit?


PC píše:
Yvan píše:3. Osobně za hlavní důvod považuji možnost dosažení podstatně hlubšího uvolnění celého těla. Když je osa těla kolmá, jsem maximálně souladu s gravitací a můžu se maximálně uvolnit a pustit váhu těla do země. Taková pozice taky může být maximálně vyrovná ve všech směru. Jakákoliv pozice s jinou než kolmou osou těla vyžaduje vždy určitou sílu navíc, potřebnou k jejímu udržení.


A vis, ze ja to mam uplne naopak, prave kdyz se srovnam do "aktivniho postoje" (tak tomu jemnemu predklonu rikam, aby mi zaci rozumeli) pocituju moznost spustit vahu rovnomerne do chodidel (potazmo zeme), po cele jejich plose a nikoliv pouze do ruznych casti chodidel. A to uvolnene, mnohem uvolneneji, nez pri "kolmem pravitku"
Pri kolmem postoji, naopak citim tenzi v bedrokyclostehenim svalu (neboli v oblasti kua). A kua ma byt relaxovano! Aspon tak mi bylo receno.

Tvá zkušenost mne nepřekvapuje.
Určitě záleží, jak je dlouhá a jak nízká pozice, ve které jsi.
Myslím si, že dlouhé a nízké pozice si vyžadují předklon osy.
My cvičíme v pozicích, které nejsou ani dlouhé, ani nízké.
A být v každé pozici uvolněný a spojený v oblasti kua je jedna z hlavních věcí, se kterou se od začátau a pak dlououououho v našem systému pracuje . Z vlastí zkušenosti můžu potvrdit, že se to celé musí hodně přestavit.
A hodně věcí, které jsou pro mne teď přirozené a pohodlné mi ještě před pár lety byly nedostupné, anebo krajně nepohodlné.

PC píše:
Yvan píše:Stejně tak pozice s kolmou osou je také ideální pro vnitřní neutralizaci, vyprázdnění příchozí síly do země.
To je pak základem jiejin (receiving energy).


Hele tak tomuhle neverim, moje prakticke zkusenosti mluvi uplne jinak... ale nerikam, ze to tak nutne nemusi byt, ale to uz by chtelo praktickou ukazku (neni to vyzva :-) ).

Mej se fajn
PC

Pokud jde o jiejin, tak jsem v tom zatím teoretik.
Ale můj učitel to umí demonstrovat a měl jsem možnost to u něho pocítit.
Stejně tak vnitřní neutralizaci, což do určité míry umí i jeho pokročilejší žáci.
S vnitřní neutralizaci se snažím pracovat v rámci každého svého cvičení tuishou.
Ale procento síly, kterou jsem schopen takto vyprázdnit do země, zatím není tak velké.
I když se to stále zvětšuje.
Takže to zatím není na impresionistickou ukázku.

Tak dík za dotazy a měj se.
A propo, vodkaď jseš?
Naposledy upravil Yvan dne pon 28. kvě, 2007 8:54, celkově upraveno 1
Yvan
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 690
Registrován: ned 18. dub, 2004 23:00
Bydliště: Praha

to Raptor

Příspěvekod Yvan » pon 28. kvě, 2007 8:27

to Raptor :

Raptor píše:
Yvan: aha já myslel, že to co děláš je verze CMC TJQ.


Dá se to brát jako verze CMC taiji. Ale my to tolik neřešíme.
Tak si zde dovolím citovat mého učitele Wee Kee-Jina, jak to vidí on :
Wee Kee-Jin píše:
Wee Kee Jin - 'Inside Taiji Quan' interview. By Paul Alexander
published in 07/2004 in the UK magazine Martial Arts Illustrated.


PA: If you had to label the style that you teach, would it be Yang family?

WKJ: It is a very strong Yang style. Chen Man Ching is from Yang Cheng Fu, he simplified the 37 form based on the Yang style. My teacher was Chen Man Chings student, but the way we do it, especially in the transitions, is different from most Chen Man Ching schools. My teacher had surpassed his teachers. When my teacher left for Singapore in 1956, Chen Man Ching told him, "in 7 years time you will be better than me". So my teacher put his understanding in. So I wouldn't want to say if my Yang style is Chen Man Ching or Huang....I prefer to call myself Taiji Quan. The style is created by man, it is only a type of movement created to follow the Taiji principles.

PA: So do you think that a Taiji form is the most important thing?

WKJ: The form is a set of movements created for you to be able to put the principles into your body. It is only a set of tools. In the end any movement that you do should follow the principles of Taiji. So my teacher said, "you should learn principles, not movements". A lot of people like to learn a lot of movement, but not many people like to learn just one move. A lot of people like to teach a lot of movement, but not many people like to teach one movement. If you teach movement, you will finish teaching the form, then you must have another form to teach. If you teach a principle then there is no end. The way I teach is the same way as my teachers taught. They let you feel the body so that you know what happens within the body. Being told to relax or sink can be confusing, but if I let you feel the body, then you know what is happening. Although you cant do it now, you know what should happen. Then use the mind to visualise the plan. That is how my teacher taught.



Raptor píše:To co říkáš je hezký, ale nějak mi v tom chybí to, co jsi sám říkal, a to že ... můžeš generovat sílu ze zatížené nohy velmi dobře se vzpřímenou (nepředkloněnou) osou těla .... Takže ač je informace o možnosti uvolnění zajímavá, chtěl bych spíš slyšet podrobněji o tom, jak jsi schopen se striktně vertikální polohou těla vyvinout reálnou sílu, která by byla použitelná nejen v Tui-shou pro ovečky, ale i na někoho mimo Taiji ...

Můj pohled je takovej, že síla (myslím tím Jing, ne Li) Ti při striktně vertikální poloze těla utíká jak spodem v kříži, tak i horem v ramenech. Takže jsem za jedno s Luenem i s PC. A pokud nejsem schopen schopen vyvinout reálnou sílu, tak jak pak můžu Taiji použít v reálu?


Generování síly.
V našem systému máme jiné rozložení váhy než v klasickém Yang i klasickém CMC taiji.
Vždy máme více váhy na zadní noze. Každý pohyb je pro nás je spojený s něčím jako stlačování pružiny v této noze.
A pak se ta pružina pustí.
To je jeden druh síly.
Druhý není vázaný na zadní nohu. Říkáme jí síla ze sinking. Příkladem takové síly je Ji (press) ve Yang formě (peng lu ji an).
Pravá noha je vepředu z ní vychází síla do levé ruky, která dělá press.
Nacvičuje se například tak, že dělám push s krokem a klesnutím do přední nohy. Tam to je výraznější.

Vedení síly od chodidel do místa vypuštění
Tady jsou kritické kyčle, kostrč, ramena a lokty, v nich to vše musí být spojené.
Kyčle musí být uvolněné a sednuté. Kostřč jemně zatáhnutá (tuckle the tailbone).
Ramena klesnutá, lokty dolu (sink the shoulders, drop the elbows).
K tomu uvolněný trup, aby síla mohla přejít od kyčlí do ramen.
A uvolněné paže a ruce.
Jakékoliv napětí, způsobí, že se síla, alepoň částečne, vyplýtvá v těle.

Na mé současné úrovni se učím generovat sílu tímto způsobem a vést ji bez napětí v těle.
Nejtěžší je zbavit se napětí a špatných návyků, které tomu brání.
Na nějaký reálný boj to zatím u mne není.
Ale taiji je pro mne dlouhá cesta.
Yvan
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 690
Registrován: ned 18. dub, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod pe25tr » pon 28. kvě, 2007 8:50

4 Yvan
1.p. osa
2.p. osy !
3.p. ose
4.p. osu
5.p. oso
6.p. ose
7.p. osou
pe25tr
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 129
Registrován: čtv 03. kvě, 2007 23:00

to pe25tr

Příspěvekod Yvan » pon 28. kvě, 2007 8:56

to pe25tr :
Díky za osy.
Mám slovenské školy a ve slovenštině je : os = osa, osa = vosa.
Nějak se mi to tam přepletlo.
Což mne samo neomlouvá....
Naposledy upravil Yvan dne pon 28. kvě, 2007 9:03, celkově upraveno 1
Yvan
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 690
Registrován: ned 18. dub, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod pe25tr » pon 28. kvě, 2007 9:02

Omlouva Yvane :wink: . Moje manzelka je slovenka, takze vim, jak to je... prepadnout/propadnout a tak :) . Jak bych asi vypadal ja, kdybych psal "osy" na slovenskem servru...
pe25tr
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 129
Registrován: čtv 03. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod Yvan » pon 28. kvě, 2007 9:13

pe25tr píše:Omlouva Yvane :wink: . Moje manzelka je slovenka, takze vim, jak to je... prepadnout/propadnout a tak :) . Jak bych asi vypadal ja, kdybych psal "osy" na slovenskem servru...

Opravdu dík za opravu.
Když se již snažím psát česky, tak reději pořádně.
Yvan
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 690
Registrován: ned 18. dub, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Re: to PC

Příspěvekod sam-soi » pon 28. kvě, 2007 9:13

Yvan píše:Pokud má člověkoidní objekt předkloněnou osu, pozice se udržuje sílou svalů. To je gravitace a fyzika.
Pozici s rovnou osou těla, pokud je správně postavená, může držet sama struktura pozice.


nic nedrží samo od sebe ... maximálně tak oběšenec (a toho drží provaz) ... každou pozici, kterou zaujmeš (ať je jakákoli a kolmá k čemukoli) udržuješ silou svalů, sorry ... to je zase anatomie

nevim proč se tak vehementně bránit pojmu "svaly, síla, sval, silový apod." ... doporučim ti výstavu "bodies" možná by nebylo od věci nastudovat a doplnit některé zcela základní poznatky o stavbě lidského těla a o tom jak vlastně funguje
Naposledy upravil sam-soi dne pon 28. kvě, 2007 9:27, celkově upraveno 1
sam-soi
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 162
Registrován: pát 02. pro, 2005 0:00
Bydliště: Praha

to sam-soi

Příspěvekod Yvan » pon 28. kvě, 2007 9:26

sam-soi píše:nic nedrží samo od sebe ... maximálně tak oběšenec (a toho drží provaz) ... každou pozici, kterou zaujmeš (ať je jakákoli a kolmá k čemukoli) udržuješ silou svalů, sorry ... to je zase anatomie


Uplně přesně vzato máš myslím pravdu.
Ještě tam mají své místo i šlachy.

Ale myslím, že jsou různé druhy svalů.
Svaly co drží strukturu a svaly na pohyb.
Určitě se zapojují jinak, když má pozice kolmou osu a je v souladu s gravitací.
A jinak, když pozice má nakloněnou osu.

Chtělo by to ale větší znalosti z anatomie, než mám.
Yvan
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 690
Registrován: ned 18. dub, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod sam-soi » pon 28. kvě, 2007 9:32

stihnul si reagovat než sem dopsal doplnění takže ešte přečti last odstavec -> ideální možnost se dovědět něco málo víc o anatomii...

ešte doplním >

ad> šlachy své místo v těle skutečně mají ... jsou to totiž úpony svalu, tj. tam kde je sval uchycen, jsou jeho součástí (narozdíl od svalů nejsou ale šlachy prokrvené)

jinak ano ... samozřejmě jsou různé druhy svalů, liší se jak stavbou tak funkcí. a ano .... když kopneš použiješ svaly jinak než když dáš pěstí, rozdíl bude samo když to uděláš v leže nebo vestoje ... ale ???

šlo přece o to že váš kolmý postoj drží bez jejich pomoci sám od sebe ne ? narozdíl od toho mírně předkloněného .... což je prostě absolutní nesmysl ...
sam-soi
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 162
Registrován: pát 02. pro, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod pe25tr » pon 28. kvě, 2007 9:57

No me prekvapuje spis to, ze se bere v uvahu jenom gravitace, kdy na kazdicky kosicek hmoty tveho tela pusobi gravitacni zrychleni. Uplne stejneho druhu je prece sila odstrediva, akorat to zrychleni ma puvod jinde (tramvaj v zatacce, tvuj vlastni pohyb, ...). No a kdyz se ty dve sily spoji, tak vysledek neukazuje kolmo k zemi, ale trochu sikmo... Pak jsou jeste povrchove sily, kdyz fouka silny vitr, nebo kdyz do tebe nekdo strka... Proc jen gravitace?
pe25tr
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 129
Registrován: čtv 03. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod Yvan » pon 28. kvě, 2007 15:19

sam-soi píše:nevim proč se tak vehementně bránit pojmu "svaly, síla, sval, silový apod." ... doporučim ti výstavu "bodies" možná by nebylo od věci nastudovat a doplnit některé zcela základní poznatky o stavbě lidského těla a o tom jak vlastně funguje

Pojmům svaly, síla atd. se nebráním.
Ale to co mě osobně zajímá, není li (fyzická síla), ale jin (relaxed force (síla)).
Prostě někdo má rád vdolky, jiný holky.

sam-soi píše:šlo přece o to že váš kolmý postoj drží bez jejich pomoci sám od sebe ne ? narozdíl od toho mírně předkloněného .... což je prostě absolutní nesmysl ...

Takže přesně :
Udržení pozice s předkloněnou osou vždy vyžaduje vetší zapojení svalů, než správně postavená pozice s kolmou osou.
Proto pozice s kolmou osou umožňuje dosáhnout většího stupně uvolnění celého těla.

pe25tr píše:No me prekvapuje spis to, ze se bere v uvahu jenom gravitace, kdy na kazdicky kosicek hmoty tveho tela pusobi gravitacni zrychleni. Uplne stejneho druhu je prece sila odstrediva, akorat to zrychleni ma puvod jinde (tramvaj v zatacce, tvuj vlastni pohyb, ...). No a kdyz se ty dve sily spoji, tak vysledek neukazuje kolmo k zemi, ale trochu sikmo... Pak jsou jeste povrchove sily, kdyz fouka silny vitr, nebo kdyz do tebe nekdo strka... Proc jen gravitace?

Samozřejmě jsou i jiné síly, ale síla gravitace působí vždy.
A většinou to je ta největší síla.
Relaxed force (síla) může být generovaná díky působení síly gravitace.
Yvan
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 690
Registrován: ned 18. dub, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod luen » pon 28. kvě, 2007 15:25

Yvan píše:Samozřejmě jsou i jiné síly, ale síla gravitace působí vždy.
A většinou to je ta největší síla.
Relaxed force (síla) může být generovaná díky působení síly gravitace.


Coze ... nejvetsi ... mozna ses jeste s vetsi nesetkal, ale mluv tedy za sebe plz. Hele mi z toho vychazi, ze ty beres kung fu tak, ze se peres s gravitaci ... je to namahave, co :wink: az zesilis, tvuj pohybovej aparat te unese, pak nam sem jeste neco napis ... tohle je fakt desny. Yvane nezlob se, ale tohle preci nemuzes myslet vazne.
Jan Novák
Wing Cheun Kyun Seut / 詠春拳術
http://www.facebook.com/wingcheun
http://www.youtube.com/user/cfwckt
+420608172785

Pro ty, kdo bojují, má život jinou příchuť než pro zbabělce!
Uživatelský avatar
luen
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 5187
Registrován: čtv 03. úno, 2005 0:00

Příspěvekod Yvan » pon 28. kvě, 2007 15:31

to luen :
Naše vzájemná výměna k ničemu nevede.
Nocommentsquan...
Yvan
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 690
Registrován: ned 18. dub, 2004 23:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod PC » úte 29. kvě, 2007 9:02

Yvan píše:Pojmům svaly, síla atd. se nebráním.
Ale to co mě osobně zajímá, není li (fyzická síla), ale jin (relaxed force (síla)).
Prostě někdo má rád vdolky, jiný holky.


Yvane, spousta toho co bych ti chtel napsat, uz tu nekdo napsal, mozna to tu bylo podano drsneji, ale z uhlu meho pohledu v podstate spravne....

Tvoje vyse uvedena slova mi dost osvetluji tvuj uhel pohledu.... nezajima-li te polovina uceni TJQ (a to dost mozna jeste spatne pochopena), pak nemame dal spolu co diskutovat, prijde mi to jako kdybych jezdil na kole bez slapek a pouze z kopce a myslel si ze tak je to spravne(protoze jsem relaxovan a o tom prece jezdeni na kole je ne?!) a smal se ostatnim, ze se drou i do kopce a po rovine. Protoze mi to rekl ten, co me ucil na kole jezdit.
Mohl bych zde uvest dost citatu s klasickych knich TJQ, ktere by ti vyvratily to, cos zde uvedl... ale neprijde mi, ze to ma smysl.

Jsem z Prahy a jsem ti kdykoliv k dispozici.

Mej se
PC
PC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 569
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00

Příspěvekod Raptor » úte 29. kvě, 2007 9:53

Yvane, mě taky připadá, že si váš systém vzal z TJQ cca 30 % a ostatních 70 % vás vůbec nezajímá. Třetinovej systém je však systém na jedné hliněné noze ... Podle toho, jak to tady popisuješ, to spíš vypadá, že cvičíte příjemné relaxační cvičení se zdravotními účinky, ale ne TJQ.

Taky se pořád nemůžu zbavit dojmu, že zaměňuješ prostředek za cíl - a to Tui Shou za realitu.

Nejlepší by bylo asi uvidět, porovnat, vyzkoušet, protože není nad osobní zkušenost.
Martin
香港楊家太極拳 / Heung Gong Yeung Gar Tai Gik Kuen
admin
http://www.taijiquan.cz
http://www.yangtaiji.com
Raptor
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 553
Registrován: ned 12. zář, 2004 23:00
Bydliště: Brno

Příspěvekod pe25tr » úte 29. kvě, 2007 12:10

ukropcany píše:TJQ predsa nie je šport, nemôžeš sa porovnávať... :wink: :twisted: :P

No Ty jsi hlava Ukropcany, fakt :roll: . V TJQ se poradaji souteze, ale to neni porovnavani, ze?!?!

Hosi pozor! Ukropcany si vytira zadek kazdym, kdo nedela tvrdej sparing...
pe25tr
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 129
Registrován: čtv 03. kvě, 2007 23:00

Příspěvekod sam-soi » úte 29. kvě, 2007 13:09

Sorry za lehký zpoždění v odpovědi, ale měl sem dneska spousta práce takže jenom okrajově

Yvan píše:Pojmům svaly, síla atd. se nebráním.
Ale to co mě osobně zajímá, není li (fyzická síla), ale jin (relaxed force (síla)).
Prostě někdo má rád vdolky, jiný holky.


ok ... no problém, já radši ty holky :) ... teda jenom jednu samozřejmě (musím to upřesnit, cvičí tam co já a občas to tu čte, tak abych hned nedostal do zubů ) :)

Yvan píše:Proto pozice s kolmou osou umožňuje dosáhnout většího stupně uvolnění celého těla.


to slovo uvolnění mi přijde jako nějaký zaklínadlo ... konkrétně jako to Velké zaklínadlo co měl Mrakoplaš v hlavě z Terry Pracheta se všemi následky ...

Yvan píše:Samozřejmě jsou i jiné síly, ale síla gravitace působí vždy.
A většinou to je ta největší síla.
Relaxed force (síla) může být generovaná díky působení síly gravitace.


no co k tomu napsat ... gravitační sílu vlastně ani tak nějak nevnímáš viď ? Byla tady když ses narodil a je tady pořád ... takže běhěm života ses přizpůsobil jejím pravidlům a zvykl si na ni ... (předpoklad) takže by asi neměla být tou největší silou se kterou se pereš ... (pokud děláš i něco jiného než stání v kolmém postoji)

hodně zdaru
Naposledy upravil sam-soi dne úte 29. kvě, 2007 13:27, celkově upraveno 2
sam-soi
pokročilý diskutér
pokročilý diskutér
 
Příspěvky: 162
Registrován: pát 02. pro, 2005 0:00
Bydliště: Praha

Příspěvekod SiuLouFu » úte 29. kvě, 2007 13:24

ukropcany píše:Tvoje pozorovacie schopnosti sú skutočne mimoriadne... :D Avšak nie je to celkom tak... skôr je to tak, že rovnako ako aikido-scéna, tak aj TJQ-scéna začína konečne prechádzať určitým samočistiacim procesom... :idea: No, a ja si len rád pohladím ego, keď už sme za to s luenom :wink: toľko bojovali... a často ani nedúfali... :oops:

P.S. Neber všetko smrteľne vážne, BU nie sú alfa a omega života...

A na me jste zapomneli? Ja si taky obcas prisadil! :lol:
Marek Uher
小老虎
当心你许下的愿望,要真得到你可能又后悔了
SiuLouFu
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 367
Registrován: čtv 16. úno, 2006 0:00
Bydliště: Kladno

Příspěvekod PC » úte 29. kvě, 2007 14:28

pe25tr píše:Hosi pozor! Ukropcany si vytira zadek kazdym, kdo nedela tvrdej sparing...


vime, vime my se vlka nebojime :wink: :P :P :lol:
PC
mistr diskutér
mistr diskutér
 
Příspěvky: 569
Registrován: pon 22. srp, 2005 23:00

PředchozíDalší

Zpět na čínská bojová umění a sporty...

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků